WOENSDAG 17 OCTOBER 1934 DE LEIDSCHE COURANï TWEEDE BLAD. - PAG. 7 Ingrijpende bezuiniging bij van Houten. Nadat de vorige week reed* sommige ar beiders, werkzaam aan de Van Houten's fa brieken te Weesp, waren ontslagen, terwijl andere groepen genoegen moesten nemen met een loonsverlaging, werd gisteren aan het geheele personeel, zoowel aan hen, die in de fabrieken als aan degenen, die op de kantoren werkzaam zijn, een schrijven uit gereikt, blijkens hetwelk over de geheele linie een pensioenkorting met één derde wordt toegepast. UIT DE OMGEVING SASSENHEDI. Hallo! Hallo! Hier de Gezellenvereenl- ging! Hedenavond om acht uur precies (dus twintig minuten na het Lof) geeft de St. Joseph's-Gezellenvereeniging in het KS A.-gebouw een propaganda-avond. Het wordt een reuze- avond. Te 8 uur opening. Daarna zal door prof. Cleophas een korte propagandarede worden gehouden. De too- neelciub zorgt voor een paar leuke lollige stukjes. Ouders en jongemannen, die genoodigd zijn, komt allen! Jongeman nen, geeft u op als lid. Er wordt ook een verloting gehouden voor mooie prijzen; de pry's van een lot is zeer laag gesteld, na melijk 5 ets. Dus hedenavond allen present op de pro paganda-avond van de Gezellen. Alweer de spoorboomen. De spoorboo- men aan den overweg alhier moeten het nogal eens ontgelden. Zoo ook gisteren weer. Des middags om 3 uur kwam van uit de richting Leiden een luxe auto, be stuurd door den heer L. uit Weesper- karspel met een flinke snelheid aanrijden. -De spoorboomen werden omlaag gelaten, de boom aan den Sassenheimsche kant lag reeds gesloten, toen de auto door de open staande boom reed en met hetzelfde tempo doorreed tegen den neergelaten boom op. De spoorboom werd weer zwaar gewond en moest worden vervangen door den altijd onmisbaren houten hulpboom. Proces-ver baal werd tegen den chauffeur opgemaakt, die verklaarde dat zijn remmen niet func tioneerden. Des avonds om ongeveer kwart over ze ven moest de andere boom het ontgelden. De boomen lagen beiden reeds gesloten toen een, eveneens uit de richting Leiden naderende vrachtauto aankwam. De be stuurder V. uit Haarlem, kon door de slag regen niet zien en reed tegen den spoor boom aan. Deze boom bracht het er beter af dan bijn overbuur; werd een beetje ver bogen en kan „in dienst" blijven. De vrachtauto bekwam evenmin veel schade. Een paar deuken en lampen stuk. Proces verbaal volgde ook hier. „Credo-Pugno". De propagandaclub „Credo-Pugno" heeft gisterenavond het seizoen geopend met een bijeenkomst in een der bovenzalen van het K.S.A.-ge bouw. Als leider van deze club zal in dit sei zoen optreden Prof. Cleophas van War mond, die ook dezen avond aanwezig was. De vergadering werd geopend door den voorz., den heer J. Vugts, die vooral pro fessor Cleophas van harte welkom heette. De voorz. zette uiteen, welke verandering er sinds het bestaan van de club hebben plaats gehad. De club bestaat nu 3H jaar. en al dien tijd heeft kapelaan Westerkamp leiding gegeven, maar zijneerw. moest we gens de vele werkzaamheden bedanken. Heel veel dank werd zijneerw. voor zijn bemoeiing gebracht. Nu hoopte spreker in prof. Cleophas een waardig opvolger te hebben gevonden. Dankbaar moeten we zijn aldus de voorzitter, dat prof. Cleophas bereid was voor ons ook een weinigje van zijn druk bezette tijd af te staan en dit nog wel geheel belangloos. Voor de nieuwe le den welke aanwezig waren, werd bet doel der club nog eens uiteengezet. Dit is. algc- meene ontwikkeling met als hoofdpunten sociale kwesties, economie of wel volks huishoudkunde en godsdienstleer. Na deze duidelijke uiteenzetting schetste prof. Cleophas een plan van studie voor dit seizoen. Daar de gedachte van de corpo ratieve maatschappij acfueel is, beval spr. vooral deze stof aan als grondslag voor een vruchtdragende gedachtenwisseling. Maar daarnaast kunnen op iedere bijeenkomst allerlei vragen worden behandeld, welke verband houden met de ontwikkeling van bovengenoemde gedachte. Nieuwe gedach ten welke b.v. in de pers tot uiting komen en voor de leden niet duidelyk zijn, kun nen aanleiding zijn voor een nuttige be spreking. Zoo zal deze winter dan worden ingegaan. Er werd al dadelijk door de aan wezigen een aanvang gemaakt met praten en we bemerkten wel dat prof. Cleophas spoedig met zijn cursisten thuis zal zijn. Aanwezig waren 18 personen, aan welk getal nog wel enkele kunnen worden toe gevoegd. B. V. L. Naar wij vernemen zal de plaatselijke afdeeling van de Bijz. Vrijwil-1 lige Landstorm binnenkort in het bezit komen van een vaandel. TER-AAR. „Adolf Kolping". In het R.K. Ver.ge- bouw hield de R.K.S.V. „Adolf Kolping" een buitengewone ledenvergadering onder leiding van haar reeds afgetreden voorzit ter Leo v. d. Laan. Ruim acht uur wordt de bijeenkomst geopend met den Kolpings- groet, en wanneer allen zijn verwelkomd, bizonder de Vice-Praeses, Senior, Commis sie van orde en leden, gaat de secr. over tot het voorlezen van de notulen, welke zonder aanmerkingen worden goedge keurd. Bij de mededeelingen dringt de voorz. er sterk op aan, dat de leden zich op de trainingsavonden ordelijk gedragen en zich geheel houden aan de leiding van den trainer. Op den 3den November zal de heer v. Veen een lezing komen houden over -elregels, geillustreerd met licht- beel le leden hebben gratis toegang, en illiefhebbers kunnen misschien tegen geringe entree komen luisteren naar dit belangrijk onderwerp. Nadere pu bliciteit volgt nog. Voetbellers, die zich wenschen te verzekeren tegen ongevallen tijdens een wedstrijd kunnen zioh opgeven bij het bestuur. De premie bedraagt per jaar 1.57 of per week 3 cent. De uitkee- ringen zijn bij dood of invaliditeit duizend gulden, bij een minder ernstig ongeval ge durende dertien weken zeven gulden per week. De toetreding is volkomen vrij. Wegens vertrek van den voorzitter naar elders heeft hij bedankt als lid van de ver- eeniging, wat tevens inhoudt ontheffing van verdere bestuursfuncties. In diens plaats werd gekozen Jac. den Haan, die zijn benoeming aannam onder dank voor het in hem gesteld vertrouwen. Deze zal al zijn krachten geven voor het belang van de vereeniging. Tot bestuurslid werd gekozen Jac. v. Kessel en voor de elftalcommissie J. Zwirs. Bij de rondvraag werd naar de mogelijk heid gevraagd tot uitbreiding van het ter rein, doch volgens de Praeses zal dit niet gemakkelijk gaan. Op voorstel van J. de Haan, werd de afgetreden voorz. met alge- meene stemmen benoemd tot eerelid der vereeniging, voor het vele wat hy gedaan heeft voor de club. Namens de Gezellenver. was de Senior op het appèl om den schei denden voorzitter dank te brengen voor alles wat hij gedaan heeft voor deze on- derafdeeiing van den beginne af. Het is een moeilijke taak, doch hij heeft haar met suc ces volbracht. Hierna nam de Praeses het woord om den afgetreden voorzitter hulde te brengen" voor alles wat hij gepresteerd heeft voor de vereeniging, en in wlen de Praeses een groot vertrouwen had. Een massa werk vraagt deze functie, en in moeilijke tijden hebben wij samen wel eens geconfereerd om steeds de vereeniging in goede banen te leiden. Ook de verdere omgang was prettig, wat spr. ook hoopt met de nieuw benoemde voorzitter, en hieraan twijfelt hij niet, want als bestuurs lid hebben zy elkaar al leeren kennen. Als een klein aandenken namens de vereeni ging, zal de Praeses hem een Missaal aan bieden. (Applaus). Wanneer ik dan voor de laatste maal de bijeenkomsten van de voetbalvereen iging mag leiden, aldus de voorz., voel ik het als een plicht om een ieder te danken voor zijn medewerking. Vooral met de Praeses en het bestuur heb ik genoeglijk en zake lijk gewerkt, de leden is hij dankbaar voor de opvattingen die zy hadden over de sport. Blijft, het steeds beschouwen als plei- zier en draagt de naam van „Adolf Kol ping" altijd waardig, en moge de vereeni ging blijve groeien en bloeien. Tot slot deelde de penningmeester mede, dat het voortaan Dinsdagavond contributie betalen is. Op voorstel van een der leden zal het bestuur trachten een oplossing te vinden voor hem, die met een uitwedstrijd en waaraan kosten verbenden zijn mee moet als reserve. Overwogen zal wer den, of dit gratis kan geschieden. Hierna volgt sluiting met den Kolpingsgroet. WASSENAAR. Diefstal. Ten nadeele van den heer R. aan den Rijksstraatweg, is een sigaret ten-automaat ontvreemd. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Crisis-Comité. In een gisteren gehou den vergadering onder leiding van den Burgemeester werd een nevenafdeeling op gericht van het plaatselijk Crisiscomité, dat zich ten doel stelt het verzamelen van gelden en kleeding. Voorzitter der afdee ling is de heer J. B. Samson; secretaris dc heer A. Veenhuijzen. Athletiek. Gisteravond werd een ath- letiek-afdeeling opgericht als onderafdee- ling der A.V.V. Alphen met pl.m. 30 le den. De oefenavond werd bepaald op Don derdag. Het bestuur bestaat uit de heeren J. Zaal. J. Rankema, W. Dijkman, J. M. v. d. Leek en mej. C. Weiter. Tot leeraar werd benoemd de heer J. v. d. Leek. BOSKOOP. NA HET EUCHARISTISCHE CONGRES. De „Flandria" op de thuisreis. Na het overweldigend congres is de „Flandria" uit Buenos-Aires vertrokken. De Nederlandsche delegatie werd uitgeleide gedaan door het Hollandsch Comité, den zaakgelastigde Craandyk, enz. De grandioze dagen van het Congres hebben op allen een diepen indruk gemaakt. »>Tyd". VERLAGING VAN DEN GASPRIJS NOODZAKELIJK! B. en W. van Schiedam schrijven aan den Gemeenteraad: Zooals den raad bekend zal zyn, doet zich thans vrij algemeen het verschijnsel voor, dat de gasafneming aanmerkelijk terug loopt, hetgeen voornamelijk zijn oorzaak vindt in de concurrentie van de petroleum. De commissie voor de technische bedrij ven heeft ons college in verband daarmede dan ook bericht, dat de toestand momenteel van dien aard is, dat noodzakelijk maatre gelen moeten worden genomen. Daar "bij vroegere prijsverlagingen van het gas is gebleken, dat spoedig daarna een belangrijke verbruiksvermeerdering kon worden geconstateerd, lijkt tariefsverlaging ons college ook thans de aangewezen weg om verderen achteruitgang tegen te gaan en zoo mogelijk het verloren terrein te her winnen. Bovengenoemde commissie acht het vóór alles noodzakelijk het mogelijk te maken, dat de verbruikers spoediger van het voor- deelige tarief kunnen profiteeren dan zulks thans het geval is. Op het oogenblik moet voor de eerste 30 M3 12 cent per M3 betaald worden by ge bruik over een gewonen meter en 13 cent per M3 bij gebruik over een penning-gas meter. Voorgesteld wordt deze grens terug te brengen tot 20M3, zoodat reeds van den 21sten M3 af het voordeelige tarief gaat gelden. Maar bovendien wordt het noodzakelijk geacht den prijs van die eerste 20M3 met 1 cent per M3 te verlagen en derhalve vast te stellen op 11 cent per M3 voor gewoon gas en 12 cent per M3 voor penninggas. Voor het verbruik boven de 20 M3 kan de prijs voor gewoon gas dan bepaald blyven op 6 cent per M3, terwyl die van het pen ninggas zal moeten worden vastgesteld op 6 cent per M3 (tot nu toe 6 V- cent per M3 voor eiken M3 boven de 30 M3). Hoewel de directe mindere inkomsten uit bovenstaande maatregelen voortvloeien de, zijn te becijferen op rond 86.000, zijn wij met de commissie voor de technische bedrijven van oordeel, dat aan deze tariefs wijziging niet kan worden ontkortien. Echter mag, zooals wij boven reeds aan stipten, verwacht worden, dat door de nu voorgestelde verlaging een verdere terug gang van het gasverbruik zal worden voor komen en wellicht zelfs meerder verbruik zal volgen. Wij merken nog op, dat de wijziging van den prijs voor gebruikers die een gewonen meter hebben, kan ingaan per 1 October 1.1. en voor den penninggas-verbruikers bij de eerste opneming welke plaats heeft na de dagteekening van het raadsbesluit. Op grond van het bovenstaande stellen B. en W. den raad voor het tarief voor de levering van het gas der gasfabriek van de gemeente Schiedam aldus gewijzigd vast te stellen. CONSUMPTÏEMELK. De Crisis-Zuivel-Centrale maakt bekend, dat voor de periode van 21 October tot cn i met 27 October de prys voor het taxegedeel- te van consumptiemelk, gekocht op regee- j ringscontract, is bepaald op 5 3/4 cent per i liter, met dien verstande, dat voor melk van de eerste klasse deze prijs wordt verhoogd I met de kwaliteitspremie en voor die van de j derde klasse wordt verminderd met de kwa- j liteitsafdraeht van 1/4 cent. De afdracht op andere in consumptie ge brachte melk is vastgesteld op 2 cent per liter. RUWIELPLAATJES OOK OP DE BORST. Met betrekking tot de in het laatst van J de maand September j.L verschenen be- j kendmaking omtrent de controle op de na leving van artikel 2 van de Rijwielbelasting wet, deelt men ons mede, dat de minister van Financiën nader aanleiding heeft ge vonden aan de ambtenaren van den belas tingdienst opdracht te geven geen bekeu ring in te stellen, indien de berijder van een rywiel het rijwielbelastingmerk niet op de voorgeschreven wijze aan het rijwiel, doch op in het oog vallende wijze op de linker borsthelft aan zijn bovenkleeding heeft be vestigd. Burgemeesters. Benoemd is tot burgemeester van Raai te: H. M. van der Vijver, met toek. van gelijk tijdig eervol ontslag als id. van Overasselt; tot burgemeester van Groesbeek: jhr. H. H. J. M. van de Poll, met toek. van gelijkt, eervol ontslag als id. van Didam; tot burgemeester van Ei bergen G. J. J. Wouters met toek. van gelijkt, eervol ont slag als id. van WameL Salarisverlaging in Den Haag. B. en W. van Den Haag hadden een sala risverlaging van ongeveer 3 pCt. voorge steld ter dekking o.a. van het tekort op de begrooting 1935. Minister De Wilde heeft thans meege deeld, dat hy deze verlaging niet voldoende acht, doch dat de nieuwe korting ongeveer 5 pCt. zal moeten bedragen. B. en W. hebben hun houding ten op zichte van dezen „eisch" nog niet bepaald, omdat de Burgemeester met verlof is. RUNSBURG. De brand. Omtrent de brand In de eigendommen van den heer Star (zie 4de blad) kan nog worden medegedeeld, dat het onheil werd veroorzaakt in dc garage, waar by het aanslaan van de motor kort sluiting ontstond. De knecht die de motor had aangeslagen ging zijn patroon om hulp roepen. Toen beide mannen terugkeerden stond de vrachtauto reeds in lichter laaie, en was geen redding meer mogelyk. Het vuur greep snel om zich heen met het be kende gevolg. Op den verkeerden weg. De politie heeft eenige jongelui gearresteerd, die ge durende de laatste weken gezamenlijk en kele diefstallen hebben gepleegd. O.a. heb ben zij uit een kelder van een woning te Boskoop eenige flesschen wyn gestolen en onder Benthuizen uit een kas trossen drui ven. In de kas hebben zij groote schade aan rijpende druiven toegebracht. LEEST DE ADVERTENTIES IN UW DAGBLAD. WAAROM IS DE FILM VAN DEN MOORD OP KONING ALEXANDER VERBODEN? Naar aanleiding van het verbod door de Centrale Keuringscommissie van de film, waarin de moord op koning Alexander in beeld wordt gebracht, schrijft de „Tyd". „Ongetwijfeld zyn de opnamen van den stervenden koning, van het vertrapte lichaam van den dader en van de konin gin-weduwe schokkend voor ons gevoel, doch deze sensatie spruit eer voort uit een gevoel van piëteit dan uit een gekwetst zedelykheidsgevoeL Doch ook zonder deze schokkende accenten heeft men de film verboden en dit is voor ons bepaald onbe grijpelijk. De misdaad van Marseille heeft in de pers in woord en beeld groot aan dacht gehad. De film fascineert sterker, ongetwyfelt, doch niet alleen suggereert zy de afschuwelijkheid van den moord, maar zy roept andere gedachten wakker. By- voorbeeld deze: dat een blymoedig mensch, hy zy koning of bedelaar, met één slag uit het leven kan weggeslagen worden. De opgewekte figuur van koning Alexander en de wyze glimlach van Barthou, beiden weten wc plotseling verstard als de dader zyn schoten heeft gelost en de sterkste emotie was voor ons het schrijnend con trast tusschen het lachend gezicht van den koning en zyn krijtwit masker van den dood, een emotie, die eer een gewyd ka rakter krygt dan een gevoel van grove sensatie. We zouden zelfs willen conclu- deeren, dat de hierboven genoemde accen ten, tot een ondeelbaar oogenblik verkort, allerminst als een grofheid kunnen gekwa lificeerd worden, ja zelfs 'n waarschuwen de gedachte aan den dood kunnen oproe pen. Reden tot verbod in dezen vorm kan er o.L niet bestaan. Ook met de „staatsgevaarlykheid" van de film zal het nogal losloopen. Er zullen elementen zyn, die meenen te moeten de- monstreeren, er zuilen anderzijds menig ten zyn, die by het zien van deze film na denken en lang daarna in de overweging, dat ook hier weer twee mannen des vre des hun leven lieten door grof geweld. Heeft de Centrale Commissie, zoo vra gen wy ons af, geen spoken gezien, waar hoogstens enkele sterke emoties waar te nemen zUn? Wij vreezen dit zeer en na het zien van deze journalen, kwam onwillekeu rig de gedachte bij ons op: van waar plot seling deze kieskeurigheid, die zoo vaak afwezig was by vry was grovere films, die niet eens historische documenten doch fantasieën waren? Herinneren we ons b.v. om wél een historisch geval te noemen het ongeluk van de „Akron", waarbij drie matrozen door een kabel in de lucht werden getrokken en voor het gevoelloo- ze apparaat van den flim-operateur te pletter vielen, zonder dat ons één détail werd bespaard? Denken we even terug aan films als „Mata Hari", „Het Teeken des Kraises", „Het monster Frnnkenstein" en zoovele andere, die om allerlei redenen een verbod hadden verdiend. Tegenover deze fantasiën wordt het Journaal van den moord te Marseille een verschrikkeiyk nuchter en daardoor aangrypend document dat zeker niet voor kinderen kan bestemd zyn, doch dat aan volwassenen met nor male hersens en een normaal gemood gene onedele senasties behoeft te verschaf fen, zelfs niet, wanneer alle accenten als het ware flitscnderwys in de film zyn op genomen. Men kan blijven twisten over de vraag of bedoelde détails niet eenigszina in strijd zijn met den goeden smaak, liever gezegd met dc goede manieren. De te opzettelijke vertooning van het smartelijk beeld der koningin-weduwe is dit zeker wel, althans in een te geprolongeerde close-cup.... maar dit te beoordcelen is nooit de taak der centrale commisie geweest en, afgaan de op de onsmakeiykheden, die zy heeft doorgelaten, zouden we niet durven bewe ren, dat zy deze taak ooit heeft begeerd. Wat dèt dus betreft.... j Maar zyn er misschien andere, geheime I motieven voor de Centrale Commissie ge- DE ROODE KANKER. Om weerstand tc kunnen bieden aan de 1 verwoede aanvallen van den vyand, moe- j ten wy op de hoogte blijven van wat er omgaat in het vyandeiyke kamp. Wy staan aan het begin van den meest verfijnden gewetenloozcn stryd tegen den godsdienst en bygevolg tegen de chruteiyke maatschappy, dien wy ooit beleefd hebben. In de vorige eeuw woedde het atheïsme in de kringen der geleerden, thans is het doorgedrongen tot het volk. Terwijl misdaad en overdreven genot zucht het mcnschdom voortstuwen naar zyn ondergang, breidt dc godloochende pro paganda zich uit. De gevolgen vallen waar te nemen ln houding en gedrag van een menigte arbei ders. Als een reusachtig kankergezwel vertoont zich het onmctelykc Rusland op dc wereld kaart. Die roodc kanker strekt zijn uitloopers uit over alle vyf werelddeelen. Zyn invloed ls verbazend, geen laag der maatschappy blyft ervan verschoond. Meestal wordt de campagne geleid door de ongewonschte vreemdelingen, die andere voorzichtigere natiën over hun grenzen i hebben gezet, daar zij een stoornis bleken voor de ontwikkeling van het normale leven der burgers onderling. Die vreemdelingen hebben'niets tc ver liezen. Zy hebben haardsteden noch vaderland, en worden door Moskou rykeiyk onder steund. Zy loopen storm op „z'n Russisch" wat zeggen wil. ruw. mcedoogenloos, wreed, niets ontziénde als het er op aankomt hun slag te alaan. Hun Fascisme ls brutaler dan het open lijk Fascisme. Tot geen prys mag de godsdienst geduld? Slechts de godloochenaars hebben recht van bestaan. Ieder moet denken als Lenin denkt. Door een kogel of een sabelhouw maakt de com munistische staat korte roetten met de minste en geringste opstandigheid. Toch versmaden by gelegenheid de roode apostelen de huichelarij niet ter plaatse waar zy vrijheid en gastvrijheid genieten. Onlangs hadden zekere Slavische elemen ten een staking verwekt op een groote fa briek van een my bekenden Paryzenanr. In de straten der voorstad ontmoette ik de stakende arbeiders, die de Internationale luidruchtig uitgalmden. Enkelen van het personeel hadden den arbeid niet neergelegd, en werkten met on verdroten yver. Het zyn myn beste werklui, zei mij de fabrikant, maar ik weot zeker dat zy het zyn, die de staking hebben voorbereid.... Men heeft zich een dcnkbtHild kunnen vormen van het RussLsch offensief op do laatste tentoonstelling van de Katholieke Vredea-Vereeniging, die daar een verzame ling van documenten had byeengebracht, van tijdschriften, foto's en brieven van on betwistbare authenticiteit en welke dus danige gruwelen onthulden, dat aan kin deren de toegang verboden was. Men zag er de sombere volksgroepen, uit gehongerd, versuft en verstard, met dc voe- dingskaart in de hand. In lange rijen htm beurt afwachten voor de poort van de bak keryen. Maar men zag er ook dc afbeelding van een ongelukkige vrouw, die haar dochter tje doodt of beter gezegd slacht om de stuk ken aan de jonge broertjes uit te deelen. Wanhopige brieven krygt men te lezen, vol Uzingwekkende berichten en ontstellen de verhalen, die men geslaagd is door te zenden, heimelijk en tegen de voorzorgs maatregelen en bedreigingen der Gepoe in. Hoe Ls zoo'n toestand mogelijk in het land dat oertyds de voorraadochuur was van ge heel Europa? Koren is er nog voldoende, maar men legt er beslag op en ontneemt het aan de landbouwers, wien het rechtens toekomt, om het te verkoopen ten bate van de roode propaganda. Propaganda! Ls de oatansche kreet van de Russische mystiek, die hare volgelingen en apostelen by honderdduizenden telt. Zy bedient zich van alle moderne midde len der beschaving cn van den vooruitgang, vooral ook van dc vacantie-koloniën waar het krioelt van de kinderen wier oudera, aangelokt door het betooverende „koste loos" en verdere schoon* beloften, hen ge willig afstaan aan die wolven in schapen vacht. De propaganda schiet wortel door de val- achc, mecsleepcnde leuzen, die haar kort en bondigheid vastschroeven in het brein der ecnvoudigen, en waarvan reeds van ouds de Loge de kunst verstond: De godsdienst is de vijand van het volk. Dc mUlloenen der klooster-orden, enz. Zc zyn bekend maar Moskou vervolgt: De Kerk wil de slavernij van de vrouw! De Kerk is tegen de arbeiders! En het versleten: „opium voor het volk** is bijzonder dierbaar aan de God-haters, die deze vondst verkondigen in alle industrie centra en wijken der armoede. Tuk zijn onze onwelkome gasten op on- middeliyke actie. Zy azen op elke aanlei ding. Meer fascistisch dan Mussolini hechten zy dat etiket tegenwoordig op onverschillig wie en wot! In dc streken waar zy de overhand heb ben, snellen zy toe in auto's en touring cars om elke opkomende, godsdienstige be weging in dc kiem te smoren. Wat dezen zomer gebeurd is te Roubaix, Chaumont, Grenoble, Cambrai, Marseille, Toulon en Lyon waar de onzen het onderspit moesten delven. Het Ls zelfs zoo sterk, dat verleden maand, toen een bevriend pastoor te Crosne, klein dorpje op 2 K.M. afstand van Villcneuve- St. Georges, een fancy-fair wilde houden en daartoe reeds de toestemming van bur gemeester en wethouders verkregen had, de communistische party, zoodra zy lont rook, groote plakkaten deed drukken en tegen alle beschikbare muren en stellingen plak ken ten einde de bevolking eraan te herin neren, dat de Paus zyn zegen had geschon ken aan Dollfuss, den moordenaar van 150 kinderen van Oosten rij kschc srbeiders, en dat zij liever hun geld moesten afdragen aan het comité, dat de kameraden van Kunz cn Thalmann aan dc handen van den beul zal ontrukken. Uit vrees voor een klein troepje vreem delingen en partijgangers, durfden de voor naamste patroons cn veel andere dorpelin gen niet deelnemen aan den weldadigheids- verkoop en een goede pastoor ontbeerde het geld dat hy zoo noodig heeft voor zyn patronaat. Dit is een ergcrlyk geval van mcnschc- lijk opzicht. Maar zeer dikwyis bloost iemand voor zyn geloof uit onkunde, omdat hy het ant woord niet vindt op de spotterny of de op werping van den tegenstander. In den tegen woord igen tijd is het strenge plicht, en niet alleen in Frankrijk, maar overal, om grondiger dan ooit onze geloofs kennis te verdiepen cn tc vervolmaken, ons te oefenen Sn de verdediging van onzen godsdienst, die het zekerste bolwerk is tegen den Russischen inval, tegen de Rus sische kudde, het RussLichc slachthuis en tegen den strijd der holle leuzen waarin dc ware beschaving te loor zou gaan. Ons grootoch Credo zy onze eenige heil spreuk!PIERRE L'ERMITE.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 7