ETALEUR (Leerlingen). Z6ste Jaargang WOENSDAG 17 OCTOBER iw* No. 7941 S)e Geicbch^(2oii^<Mit DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN D£ ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 1 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, by vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 H GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Medcdeelingcn wordt het dubbele van het tarief berekend. TPLEPOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin b»- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur mi verhuur, koop en verkoop: S 0.50 V Practische crisis-zorg Door de Derde Orde-afdeeling van de St. Josephs-parochie te Delft ia het plan ge vormd om met November a.s. een eetgele genheid te openen, waar iedereen die dat wenscht tegen betaling van 10 cent een warmen maaltijd kan bekomen. Voor groo- te gezinnen zal op dezen prys nog reduc tie worden gegeven. Men verwacht door «teun van nog-niet-noodlijdenden de instel ling te kunnen handhaven. Pastoor dr. G. Vrijmoed O.F.M., die het initiatief tot deze practische crisiszorg nam, schrijft bij de aankondiging ervan in „De Bourdon": „Men kan het betreuren, dat in deze buitengewone tijden ook buitengewo ne middelen noodig zijn. Maar als de rechtsorde van een van God afgekeerde maatschappij niet in staat is om de mooie bede uit het Onze Vader: Geef ons heden ons dagelijksch brood, voor alle menschen te verwezenlijken, dan heeft de christelijke liefde den heiligen plicht, om naar vermo gen aan te vullen, wat aan die rechtsorde ontbreekt". Wij willen voor deze practische crisis- zorg, gespannen geen voorbijgaande! aandacht vragen. Wij hebben er al meer op gewezen, dat het een zoo buitengewoon goed werk is, om te zorgen, dat, practisch genomen, de be hoeftige menschen, vooral in den winter, althans ééns per dag een flinken maaltijd kunnen bekomen. Velen hebben dat nu niet kunnen het niet hebben, omdat er thuis een te groot gebrek is aan alles. Men heeft ons wel tegengeworpen: Och, de menschen stellen het toch niet op prijs. Als men daarmede bedoelt, dat de „be langhebbenden" het verstrekken van die maaltijden gevoelen als iets, wat eigenlijk zeker voor menschen, die werken wil len en werken kunnen niet noodig moest zijn; dat zij die maaltijden ontvan gen met gemengde gevoelens van waar deering èn van ontevredenheid over den bestaanden toestand, dan erkennen wij dat. En.... wij prijzen dat eergevoel, dat bewustzijn van gebroken zelfstandigheid. Maar, als men beweren wil, dat dege nen, die er voor in aanmerking zouden ko men, er feitelijk niet van profiteeren, dat alleen zij, die maaltijden halen, die deze niet noodig hebben en er misbruik van maken, dan generaliseert men uit zonderingsgevallen. Als men het verstrekken van warme maaltijden goed organiseert, ook met tact en kieschheid dan zullen er velen van profiteeren, stakkerds in onze huidige sa menleving, die anders zouden hongerly den! Dat is de feitelijkheid, welke wij ter overweging voorleggen.... Aan onze Katholieke charitatieve vereenigingen op de eerste plaats. Kunnen te Leiden b.v. voor dit doel niet samenwerken R. K. Parochiaal Armbestuur en St. Vincentius- vereeniging? De „armen"-zorg moet in dezen tijd, in den as. winter nieuwe wegen betreden, om den crisis-nood althans eenigermate te kunnen lenigen. V Gezonde basis voor daden De R. K. Werkgever drukt het adres af, dat het bestuur van het R. K. Werklieden verbond den 28sten September over de cri- sispolitiek aan den raad van ministers heeft gericht Dr. Kortenhorst teekent er dit bij aan: „Onzerzijds voegen wy aan dit schrijven van het R. K. Werkliedenverbond nog toe, dat de wenschen door de R. K. arbeiders geuit in hoofdzaak volkomen overeenko men met die van de R. K. werkgevers. Met warmte ondersteunen wij daarom bij de hooge landsregeering deze verlangens". Alleen ten aanzien van de werktijdver korting maakt dr. Kortenhorst „een klein voorbehoud". In verband met den wensch: de beschik bare werkgelegenheid onder een zoo groot mogelijk aantal arbeiders te distribueeren, had het Verbondsbestuur herinnerd „aan het vraagstuk der werktijdverkorting, wel ke o.i. niet noodzakelijk behoeft te leiden tot verhooging der productiekosten". Dr. Kortenhorst oordeelt het een vraag van de practijk, of werktijdverkorting zon der gevaar voor erger kan worden toege past. „Onze verwachtingen zijn niet hoog ge spannen, gezien de enorme moeite die de Nederlandsche industrie ondervindt om op volle kracht ge<kirende 48 uren te kunnen werken. Wettelijk ingrijpen door het R. K. Werkliedenverbond in zijn brief ook niet gevraagd zou zeker tot ongelukken voeren. Bedrijfsgewijs overleg op basis van vrij willigheid blijft aangewezen". Waarna dr. Kortenhorst besluit, dat „dit eene punt, waarover twijfel geoorloofd is, daargelaten" de wenschen der R. K. arbeiders in breeden kring belangstelling en sympathie verdienen. Wij mogen constateeren: de voorwaar den voor een doeltreffende crisis-politiek kunnen niet beter zijn! In de grootste po litieke partij zijn de leiders van werkge vers en werknemers het voor een zeer groot deel met elkaar eens over de w ij z e waarop. Waar het gewenschte contact tusschen bedoelde leiders en „de hooge landsregee ring" met slechts éénigen goeden wil o.i. kan worden gevonden en gelegd mogen wij verwachten met stelligheid! dat de gezamenlijke wenschen van Katho lieke werkgevers en Katholieke werkne mers zuilen worden omgezet in de practijk, voorzoover mogelijk terwijl wij even tueel zullen vernemen de redenen, waarom de verwezenlijking dier wenschen niet of niet geheel en al mogelijk wordt geacht. DE WEG IS NIET GEMAKKELIJK Van vele zijden wordt de regeering ver weten, dat zij niet den weg op gaat naar het oeconomisch herstel door autarchie. Autarchie is het voorzien in alle behoef ten met hulpmiddelen uit eigen gebied, min of meer inhoudend het afzien van ex port, van goederen-uitvoer naar andere gebieden (Autarchie komt van het Griek- sche autos zelf en arkein voldoende zijn). Prof. Veraart heeft echter gisteren in Den Haag voor een vergadering van de K. D. P. een rede gehouden, waarin hij zich verzet tegen autarchié. Aan een ver slag van de rede ontleenen wij het vol gende: Spr. verzette zich tegen autar chie. Wij moeten weer het land worden, dat verloren markten herovert, het e x- porteerende volk, dat wy vroeger wa ren. Wy moeten exporteeren om in stand te kunnen blyven." Men zal wél willen toegeven, dat het voor de regeering niet gemakkelijk is, de weg naar het economisch herstel op te ge ven, welken haar wordt aangewezen. De aanwijzingen zijn geheel tegenovergesteld! TWEEDE KAMER Tuberculose-gevaar op school Keuring van leerkrachten. De welbekende kwestie van een Hel- mondsche draadnagelfabriek, welke de quote, die zy van een internationaal syn dicaat te verwerken kreeg, overdroeg aan buitenlandsche fabrieken, zóó, dat de Hel- mondsche fabriek stil kwam te liggen en vele arbeiders werkloos werden, heeft in de Tweede Kamer nog even weerklank ge vonden, bij de behandeling van de voortge zette contingenteering van draadnagels en aanverwante artikelen. Herinnerend aan het gebeurde, betoogde de heer T e u- 1 i n gs (R. K.), dat het noodig was ook op de tegenpartij, het .internationale kartel, terdege te letten. Hij drong er op aan, dat de regeeringscommissaris, die bij deze con tingenteering wordt benoemd, strenge con trole zal uitoefenen. Minister Steen- fa e r g h e wees er in zyn antwoord op. dat de benoeming van een regeeringscommis saris, welke by deze contingenteering plaats had, in tegenstelling met hetgeen bij andere contingenteeringen geschiedde, juist ten doel had een zoo scherp mogelyke controle uit te oefenen. Hij meende dan ook de verzekering te kunnen geven dat dit zou geschieden. Den heer Wende- laar (V.B.), die aangedrongen had op zoo ruim mogelyke behandeling van aanvra gen tot invoer van goedkoope draadnagels, welke in kwaliteit veelal beter zouden zijn dan het Nederlandsche fabrikaat, ant woordde de Minister, dat juist deze goedkoope artikelen uit Amerika mede aanleiding waren tot de contingenteering. Hij zou echter voor zoover mogelijk aan het verlangen van den geachten afgevaar digde tegemoetkomen, waarbij echter niet vergeten moest worden, dat de importeurs zeer happig zijn op deze goedkoope artike len, waarmede niet onbelangrijke winsten kunnen worden gemaakt. Het wetsont werp werd z. h. s. aangenomen. Op de agenda stond vervolgens de her ziening van de IJkwet, welke echter door de regeering werd teruggenomen, vermoe delijk omdat zij ook electrische en andere apparaten er wil in betrekken, zooals in het Voorloopig Verslag in overweging werd gegeven. Tengevolge daarvan kwam nu aan de orde het wetsontwerp tot het treffen van maatregelen ter bescherming van leerlin gen tegen het gevaar van besmetting. Zoo als men weet was de aanleiding van dit ontwerp de besmetting met tuberculose, door een vijftal kinderen op een school in het Noorden des lands opgedaan, als ge volg van het feit, dat hun onderwijzer lij dende was aan open tuberculose. Dit wets ontwerp beperkt zich tot het verplichtend stellen van een geneeskundige verklaring voor het onderwijzend personeel, als voor waarde van benoembaarheid. Tweeërlei bezwaren rezen er tegen. Het eerste bezwaar was, dat het wetsontwerp niet ver genoeg ging. Sommigen wilden een periodieke keuring en bovendien ook nog een keuring van de kinderen. Reeds in het Voorl. Versl. had de regeering dit afgewezen met het oog op de in dezen tyd niet te betalen kosten. Bij het debat bleef er van dezen aandrang niets anders over dan een, in een motie belichaamd, denk beeld van Mevr. De Vries Bruins (S.DAP.); dat dé minister het onderzoek van kinderen althans zooveel mogelijk zal bevorderen. De motie werd door Minis ter Slotemaker de Bruine van iederen inhoud ontdaan met de verklaring, dat hy er geen bezwaar tegen had, indien de voorstelster niets anders bedoelde dan bevordering in die gemeenten, die een keuringsdienst reeds hadden en dan bo vendien nog zonder extra kosten de ver langde keuring zouden kunnen uitvoeren. Zoo bedoel ik het inderdaad, verklaarde Mevr. De Vries Bruins; en toen ware het maar het beste geweest deze motie zonder hoofdelyke stemming aan te ne men. Om niet doorzichtige redenen vroeg evenwel de heer Terpstra (A.R.) hoof delijke stemming aan, waarna de motie met de antirevolutionaire en eenige chr. hist, stemmen tegen werd aangenomen. De andere categorie van bezwaren wa ren de welbekende grondwettelijke. De heeren T i 1 a n u s C.H.) en Z y 1 s t r a (A.R.) maakten zich tot tolk ervan. Zij meenden dat de vrijheid van benoeming en de vryheid van het onderwijs geven, die in de grondwet alleen beperkt wordt door de eischen van bekwaamheid en zedelijk gedrag dus niet door lichamelijke onge schiktheid door het wetsvoorstel niet in acht werden genomen. De heer Zij ls tra was bovendien van oordeel, dat het wets ontwerp niet noodzakelijk is, omdat de tu berculose sterk afneemt. Wat dit laatste betreft werd hij tegengesproken door Dr. Vos (V.B.) die er op wees dat de afne ming der tuberculose weliswaar een feit is, maar dat dit niets af doet aan de wen- schelijkheid, om schoolkinderen, die, hoe jonger zij zijn, ook des te meer vatbaar zijn voor besmetting, daartegen te bescher men. De katholieke «preker, de heer S u r i n g, was het niet eens met de meening dat de grondwet zich zou verzetten tegen maat regelen om de jeugd tegen besmettingsge vaar te beschermen. Dit was geenszins de bedoeling van de vrijheid van onderwijs, welke de grondwet bedoelde te waarbor gen. Sprekers bezwaren richtten zich ech ter tegen de wyze waarop de regeering haar door hem goedgekeurd streven tracht te te verwezenlijken. Hij had vooral vier bezwaren: ten eerste dat de aanstelling van een tuberculeus onderwijzer wordt verboden, voldoende was de toelating te verbieden; ten tweede dat de regeering de bevoegdheid wenschte, om scholen die hieraan geen gevolg zouden geven zonder meer uit te sluiten; ten derde dat niet vol doende geregeld is wie de kosten der be treffende maatregelen moet dragen en ten vierde, dat niet vastgesteld is wat gebeu ren moet, indien een afgekeurd onderwij zer door den pensioenraad niet ongeschikt bevonden wordt om zijne functie waar te nemen. Met de zoogenaamde grondwettige be zwaren had Minister Marchant niet al te moeilijk spel. De heer T i 1 a n u s had hem in overweging gegeven de niet aan stelling van tuberculeuse onderwijzers als voorwaarde te verbinden aan het subsidie. Als ik dat doe, zei de minister, open ik den weg om ook allerlei andere voorwaarden aan het subsidie te verbinden, waaraan het bijzonder onderwijs met vryheid en al dood zou kunnen gaan. Dat wil ik niet, zei de minister; ik verdedig het bijzonder on derwijs. Maar het is niet waar dat deszelfs vryheid wordt aangetast, als het aantal benoembaren eenigszins wordt ingekrom pen. Meer moeite had de minister met de bezwaren van den heer S u r i n g, zóó zelfs dat hy schorsing der beraadslaging aan vroeg, toen de amendementen aan de orde kwamen, waarin de heer S u r i n g zijne denkbeelden had belichaamd. De minister verklaarde, dat hij de portee van deze door een misverstand wat laat binnengekomen amendementen niet kon overzien. De beraadslagingen werden daarna ge schorst, waarna de Kamer bleef steken in het debat over het voorstel tot verhooging van de uitkeeringen aan oud gepension- neerde militairen. Hierover morgen nader. De St. Lodewijkskerk te Leiden Ter viering van het 125-jar!g bestaan der St. Lodewijkskerk de vlag waait van den toren werd hedenmorgen te half tien door den zeereerw. heer pastoor Th. M. Beukers een plechtige Hoogmis opge dragen met assistentie van de kapelaans, de weleerw. heeren Mudde en Schrama resp. als diaken en sub-diaken en den wel eerw. heer Lecnders als ceremoniarius. Het zangkoor der parochie vertolkte de tweestemmige Mis van Perosi. Vele geloovigen woonden de plechtige Hoogmis by. Hedenavond te half acht is er plechtig Lof, waaronder de zeereerw. zeergel. heer P. Juffermans, leeraar aan het Seminarie Hageveld, de feestpredicatie zal houden. Gaarna plaatsen wy ter gelegenheid van dit jubileum onderstaand artikel. ..Wat eens een heiligdom voor vrome pel grims was; „wat langen tijd, beroofd van vroegeren godsdienstluister, onder wereldsch stof be graven lag; „wat gespaard bleef door het kruit, dat met een razernij, zoo hevig en zoo plots, de naaste huizen had vernield; „dat is nog glorierijker door de gunst van Lodewijk Napoleon, den allcrmildsten ko ning, den Allerhoogsten God weer toege wijd". Aldus luidt, vertaald, het opschrift, dat op een bord achter in de thans jubileerendo Lodewijkskerk te lezen is. Ter herinnering aan de mildheid van koning Lodewijk Na- i poleon in 1809 aangebracht, vermeldt het de lotgevallen van het merkwaardig ge bouw, dat nu reeds 125 jaren weer als kerk dienst doet. In 1477 als St. Jacob-gasthuis „een hei ligdom voor vrome pelgrims" gesticht, werd het in 1567 door de stedelijke regee ring aangekocht en tot een opslagplaats van haar koren bestemd. Toen lag dus de kerk, „van vroegeren godsdienstluister beroofd, onder wereldsch stof begraven". Zeven jaar later werd hier na het ontzet van de slad haring en brood afgeladen en opgestapeld. Een definitieve bestemming kreeg het voor malige St. Jacob-gasthuis in 1590, toen de stad er een saaihal van maakte. Meer dan 200 jaar heeft het als zoodanig dienst gc- I daan, totdat het door de bekende kruitramp van 12 Januari 1807 zoo ernstig werd be schadigd. dat men besloot het voor afbraak te verkoopen. Zelfs de sierlijke toren, die toch geheel gespaard gebleven was, zou worden gesloopt. Maar gelukkig kwamen er andere plannen. Onder de gebouwen, die door de ontploffing zeer geleden hadden, behoorde ook de kerk van pastoor Ocke op de Appelmarkt aan den Nieuwen Rijn by de Middelste Gracht. De noodzakelijkste herstellingen zouden minstens 4500 kos ten. Bovendien was de kerk veel te klein, want het aantal kerkgangers wisselde van /.eshonderd tot duizend; ze moest dus noo dig vergroot worden en de kosten hiervan /.ouden minstens 20.000 bedragen. Toen kwam men op de gedachte om de saaihal tot een katholieke kerk in te richten; zoo doende zou meteen de fraaie toren behou den blyven. Zoo laat een dichter uit dien tijd den ouden toren zeggen: DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Het vaststellen van de identiteit der ko ningsmoordenaars. Belgrado rouwt om xijn vorst. (2e blad). De kerkelijke oppositie in Beieren. (2e blad). Centrumsleider te Danzig gearresteerd. (2e blad). BINNENLAND. De bedrljfsraad voor de sigarenindustrie is geïnstalleerd. (2de blad). Te neerlen Is een Joego-Slavlsch stu dent gearresteerd. (1ste blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Rie Mastenbroek vestigt op de wrdstrlj- den van ZIAN een nieuw Ned. record 200 M. rug. (3de blad). De llaagxche Politie wint op de serie wedstrijden der L.P.S.V. den Van Spail- beker. (3de blad). Hedenavond laatste gelegenheid tot in schrijving. De clubcursus 7—8 uur. Noordeinde 52 - H. J. DE SWART. Cursus gaat beslist door. Nog enkele plaatsen. Inlichting absoluut gratia. Per les 75 cent, 1'/, uur. „Het is met mij nog niet gedaan, Ik zal herbouwd nog blijven staan. Mijn klingeling en klokkenspel Zal beng'len: 't ga myn Leyden wel. Misschien word ik een Christenkerk". Er werd een plan tot verbouwing van de saaihal opgemaukt, waarvan de kosten 30.000 niet te boven zouden gaan, terwijl de nieuwbouw van een pastoriie op 8000 a 9000 komen zou. Bij besluit van 15 Oct. 1807 keurde onze toenmalige koning Lode wijk Napoleon het plan goed. Uit het fonds voor de slachtoffers van de ramp werd een subsidie van 37.000 uitgekeerd, terwijl de koning bovendien een jaarlijksche bijdrage van 000 toezegde. Twee jaar later, op 17 October 1809, werd de kerk, ter dankbare herinnering aan den patroonheilige van den koning, St. Lodewijk, toegewijd, voor het eerst in gebruik genomen. Hondcrd-vijf-en-twintig jaren zijn sedert dien verloopen en nog altyd staat op de Steenschuur dc St. Lodewijkskerk als een blijvende herinnering aan onzen eenigen katholieken koning, die, als vreemdeling hier gekomen, in dc korte jaren van zijn regeering door zijn goedhartigheid de lief de van zijn ondeixiancn wist te winnen. P. J. A. JUFFERMANS, pr. J O KG O SLA VIS CH STUDENT GEARRESTEERD. Verband met den moord te Marseille? Sedert Zondag bevindt zich bij de politie te Heerlen in arrest de 18-jarige Slovccn- sche student France Jeza, afkomstig uit Ptoej in Jocgo Slavic, die is aangehouden, omdat hy in ons land verbleef zonder mid delen van bestaan. Hij jjlcek in het bezit van een valschen pas, welke heeft toebe hoord aan een zekeren K., die twee jaar geleden te Kichterich bij een auto-ongeval om het leven is gekomen. Jeza heeft bij het onderzoek toegegeven, dat hij de leider is van een politieke studcnten-vcrecniging. die tegen de regcering van Jocgo Slavic ageert en naar een vry Slavonic streeft. Aanvankelijk verklaarde hij bij zijn ver hoor, dat hij zijn studie aan het gymnasium te Ptoej wegens geldgebrek heeft moeten opgeven, maar later gaf hij toe een politiek vluchteling te zyn. Daar de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat hij iets uitstaande heeft met den moord te Marseille, wordt een uitgebreid onder zoek ingesteld. France Jeza zal ter beschik king van de justitie te Maastricht worden gesteld.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1