DREIN DRENTEL EN PIET PRIKKEL ZATERDAG 13 OCTOBER 1934 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BUD. - PAG. 6 IliTERPAROCHIEELE WAT EEN GEZEL TOCH WETEN MOET. (73) Voor wie in de verwarring van onze da gen het oog gericht houdt op een nieuwen een beet'ren tijd, zal het duidelijk zijn, dat bij alle streven naar maatschappelijk herstel onze aandacht geconcentreert moet worden op de zedelijke hernieu wing. Zonder deze is de gezonde verbe tering onmogelijk. En dat het huidige eco- nomisch-maatschappelijke leven doodelijk ziek is en op sommige punten in zedelijke ontbinding is, kan niemand ontkennen. „Wij hebben, zegt de Paus, het huidige economische leven onderzocht en geconsta teerd, dat het lijdende is aan zeer ernstige kwalen. Wij hebben ook het communisme en het socialisme opnieuw voor de vier schaar geroepen, en zijn tot de bevinding gekomen, dat alle schakeeringen daarvan, zelfs de gematigde, ver afwijken van de voorschriften van het Evangelie. „Als dus, om met Onzen Voorganger te spreken, de maatschappij genezing zoekt, dan kan zij die alleen vinden in den terugkeer tot het christelijke leven en de christelijke leer." De striemende slag op de menschen is gewis het bederf der zielen. Men kan zich druk maken over verwarring en tegenslag in tijdelijke zaken, maar van ontzaglijke beteekenis zou het zijn, zoo we als Katho lieken ook eens ons druk maakten over de moreele zelfmoorden, die we zonder protest laten passeeren. De zielen van de jeugd en van de ge- heele jongeren-generatie zitten in de ver stikkende atmosfeer van louter stoffelijke ideeën. En of we al juichen over een of ander katholiek succes, het heeft bitter weinig waarde, -oo we in de talrijke be drijven, waarin onze jongeren moeten ar beiden, geen paal en perk stellen aan de heidensche verafgoding van het lichaam. De ontzettende verantwoording van lei ders der bedrijven moge begrepen wor den om nog te redden, nul Natuurlijk, ondanks jammerlijke slappe leiding, kan een jonge mensch, in stevig contact met een Priester, geheel gaaf blij ven. En ook valt niet te optkennen, dat harde levensomstandigheden leidende oor zaak kunnen zijn. Wie in contact komt met jonge werkloozen staat b.v. verstomd over de moreele ontwrichting. En dat soms in een paar weken. We weten drommels goed, dat er velen reden zijn om de achteruit gang op godsdienstig terrein aannemelijk te maken. En we mogen geen steenen werpen naar kerels, die veel leed moeten dragen in hun jonge jaren. Maar waarom zijn velen, die zulk leed niet kennen, geen betere voorbeelden? Als de Paus zegt, dat veler oogen blind zijn voor de eeuwigheid, dan geldt zulks ook voor ons. Heiligen worden niet gebo ren, maar gemaakt, en gemaakt door men schen, die natuurlijk zoo volmaakt moge lijk zijn. En daar bovenop doet dan God Zijn zegel der genade. Maar wonderen mo gen we niet verwachten, als wij de natuur lijke hulpmiddelen voor een sterk-gods- dienstig leven verwarloozen. Ja maar, de stoffelijke dingen zijn toch noodig? Zeer beslist zijn die noodig, en we mogen de vragen stellen: Heeft de Kerk dat soms verwaarloosd? Is of wordt niet te veel gewezen op geestelijke inhoud? En met gerust hart kunnen we antwoor den: De Kerk heeft het juiste midden ge houden en n o o i t de stoffelijke zaken ver waarloosd. Neem de inhoud van „Rerum Novarum" of „Quadragesimo Anno", die de pleisters zijn voor een eerlijke maat schappij, waarin elkeen zijn brood kan verdienen, en we bemerken dat onze Pau sen juist de stoffelijke nooden willen verbeteren. Doch Zij zouden geen geestelijke leiders zijn, zoo ze aan ons niet voorhielden, dat juist de godsdienst het leven beinvloed en vormt. En de inhoud van Hun Encyclieken zouden de herstellende beteekenis absoluut mis sen, zonder dat aan de menschen werd ge leerd: Zoekt eerst het rijk Gods en zijn ge rechtigheid. Zoo markant juist drukte Kolping uit in zijn lijfspreuk „Godsdienst en ar beid zijn de gouden bodem van het volk". S. M. ONS DISCTRICT. Maandagmiddag 4 uur vergadering van de vice-presidenten van ons district, des avonds om 8.30 uur vergadering van de senioren van ons district. Ons Stichtingsfeest. Voor de kaarten is de regeling al dus: a. De leden beneden de 21 jaar en de adspiranten moeten hun kaarten komen halen in de zaal en wel op Dinsdag a.s. 16 October. b. De leden van 21 jaar en daarboven krijgen hun kaarten thuisbezorgd. De kerkelijke viering op Zon dag 21 Seut. begint 's morgens te 7.15 uur. Allen s.v.p. op tijd present in de kapel van het Elisabeth-Ziekenhui* Kaartenverkoop v. d. uitvoeringen. Bij de Gezellen zijn voor de feestavonden van Zondag 21 en Maandag 22 Oct. ook kaarten verkrijgbaar 40 cent. Voorts bij de bekende adressen. Werkloozenzorg. In de week van 1 tot 7 Oct. zijn een ze vental jongere werkloozen, zeer tot hun genoegen, naar een werkkamp op „De Lie- baard" geweest. Maandag aa. vertrekt weer een groep. Werklooze Gezellen raden we aan, zich steeds spoedig bij het comité te melden. Adressen zijn: Verl. Bloemistenlaan 45 en Rapenburg 52. De groote agenda. Na onze feesten blijft natuurlijk nog veel te doen. Om het allen zoo duidelijk mogelijk te maken, zal komende week ge publiceerd worden de geheele agenda tot en met 31 December. Voor onze clubs een groot gemak, voor alle leden een aanspo ring tot medewerken. Pijltjesdag. Aan den Pijltjesdag, welke morgen in alle parochies van ons Bisdom ten bate van het katholieke jeugdwerk wordt ge houden, werken ook onze Gezellen mee. Studieclub. Binnenkort verschijnt het winterprogram Het geheel biedt weer „elck wat wils" in lezingen en praatavonden. Loterij v. d. Gez. Ver. Het gaat met den verkoop iets beter, hoewel slechts enkelen hun volle krach ten er aan geven. Vooruit nu Gezellen, pakt ook eens aan. De Gezellen P. Reize- voort en J. v. d. Post voorzien u gaarne van loten en bij hen kunt ge afrekenen. Eendracht maakt ook hierin macht! Propagandaclub. Het begin is er. Een commissie van twee personen heeft reeds een reglement ont worpen, dat na goedkeuring de leiddraad zal zijn. Onze jongste club kan zeer nuttig werk verrichten. Allen paraat! Commissariaat. Door den vice-Praeses is St. Tetteroo be noemd tot commissaris der afd. Gezellen. Kegelclub „De Poedelaars". Vorige week Zaterdag trokken „De Poe delaars" weer naar Voorburg om den strijd aan te binden tegen Fortuna, als eerste treffen om de wisselbeker die in het vervolg iedere 3 maanden zal ver speeld worden. Bij 3 achtereenvolgende of 5 overwinningen wordt de beker eigendom van de winnende club. Na opening met gebed en Kolpingsgroet werd het clublied van „Fortuna" gezon gen een dergelijke weelde hebben de Poedelaars zich nog niet kunnen veroor loven. De wedstrijd nam een aanvangZou Fortuna winnen? Maar neen, na een eenigs- zins wijfelend begin kwamen de Poede laars opzetten om ten slotte met flink ver schil te winnen. Poedelaars 520 hout. For tuna 420 hout. Fortuna zint op wraak.hiervoor krij gen zij in Januari gelegenheid. Kolpings Boys. J.l. Dinsdag vergaderde de voetbalclub om nog een en ander voor de opening van ons nieuwe terrein te bespreken. Als nieuw bestuurslid werd gekozen H. Klein. Na deze vergadering werd de wandel sport besproken, waar nog niet veel be langstelling voor blijkt te bestaan. Het be stuur blijft echter in die richting werk zaam. Morgen opening nieuwe terrein. Gezellen als één man naar het Sport- prak. Steunt de Katholieke sport. De mu- ziekvereeniging „Perosi" verleent haar medewerking, halfdrie speelt K. B. I te gen D. V. O. L KERKNIEUWS Deken O. Hartman. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot Kanunnik van het Me- tropolitaan-Kapittel te Utrecht den Zeer- eerwaarden heer C. Hartman, pastoor deken te Amersfoort. De Raad dezer gemeente kwam gister middag te 3 uur in openbare vergadering bijeen. Voorzitter: de burgemeester. Afwezig de heeren Pijnacker, Noorland en Langeveld. Na opening der vergadering en voorle zing van het gebed, worden de notulen goedgekeurd. Aan de orde is verruiming van de ver koopgelegenheid op Zondag. B. en W. ad- viseeren hiertoe niet over te gaan, gezien de meening van de meerderheid der winke liers. De Raad vereenigde zich stilzwijgend met het advies van B. en W. Verhuur van een perceel grond langs de Spekkelaan aan den heer J. W. Lefeber Sr. Z. h. st. goedgekeurd. Ruiling van grond met de R.K. armen van St. Agatha langs de Hyacinthenstraat. Z. h. st. goedgekeurd. Verkoop van een strook grond langs de Hyacinthenstraat aan de firma Schoone en Stoop. Z. h. st. goedgekeurd. Overname van straten van de firma G. van der Meij's Zonen en den heer B. J. C. van der Nat. Z. h. st. goedgekeurd. Verordeningen op de heffing en invorde- rings van leges ter secretarie en van rechten wegens verrichtingen van de Ambtenaren van den Burgerlijken Stand. De heer Verduyn achtte het geWenscht in de vooi gestelde leges voor bouwvergunning een hoogere heffing in te voeren voor de duurdere bouwwerken. Besloten werd dat voor de vergunning voor een bouwwerk boven 10.000 aan le ges zal worden geheven 15, plus 1 per 1000 meerdere waarde van het bouwwerk De gemeenterekening werd aangeboden, met de volgende eindcijfers: gew. dienst ontvangsten ƒ512.315.59, uitg. 501.173.28, batig saldo ƒ11.142.31. Kapitaaldienst: ont vangsten ƒ71.651.13, uitgaven ƒ42.611.17, batig saldo ƒ29.039.96. De voorzitter zal de leden van de com missie van onderzoek benoemen, volgens de usance. Aangeboden werden ook de gemeentebe- grooting en de begrootingen dier bedrijven voor het jaar 1935. Eenige comptabilteitsbesluiten werden genomen. De werkloozen en de contributie voor de ziekenfondsen. Ingekomen stukken in mededeelingen. De voorz. deelde mede, dat de gemeente voor de steunuitkeering van de 7e in de 6e klas se is geplaatst, wat voor de werkloozen een belangrijke verbetering is. B. en W. hebben in verband daarmede onder oogen gezien een eventüeele bij drage van gemeentewege in de contributies der werkloozen aan ziekenfondsen. B. en W. achten het beter, dat de gemeente zich hiermede niet inlaat. Zelfs willen B. en W. nog een stap verder gaan en in den ver volge aannemen, dat alle werkloozen bij een ziekenfonds zijn aangesloten. Het lid maatschap van een ziekenfonds is zulk een noodzakelijkheid, dat B. en W. besloten hebben, dat indien 'n werklooze niet bij zulk een fonds is aangesloten een bedrag van 50 ct in vermindering zal worden ge bracht op de steunuitkeering De heer C. Schrama informeerde naar den achterstand in de betaling van de con tributie der ziekenfondsen. De voorz. ant woordde, dat deze gering is. De heer Kingma achtte het niet juist, dat dwang wordt uitgeoefend tot aansluiting bij een ziekenfonds. De voorz. lichtte toe dat het standpunt van B. en W. zeer gematigd is. Andere ge meenten eischen, dat de werkloozen ook lid zijn van een zieknehuisfonds, maar dit gaat B. en W. te ver. Spr. wees erop, dat een aftrek van 50 ct. aan den lagen kant is. B. en W. zijn van meening, dat iemand, die een zoo noodzakelijk iets als het lid maatschap van een ziekenfonds verzuimt, met minder „toe" kan als een werklooze, die op de toekomst bedacht is. Naar aanleiding van een opmerking van den hèer A. H. Schrama over de samen stelling van ziekenfondsen, zeide de voor zitter, dat het weer een andere kwestie is, of de ziekenfondsen, nu de gemeente het hen zoo gemakkelijk maakt om alle leden te behouden, ook niet eens iets kunnen doen. De Raad vereenigde zich daarna met het standpunt van B. en W. Bij de rondvraag drong de heer C. Schra ma aan op een dusdanige wijziging in de regeling van het stempelen, dat een werk looze, die kan aantoonen wegens bijzondere omstandigheden buiten Lisse te moeten zijn vóór of na dien dag te Lisse mocht stempe len, en niet genoodzaakt zou zijn in een andere plaats zijn „stempelplicht" te ver vullen. GEMEENTERAAD VAN LISSE Den voorz. kwam deze wijziging aanneme lijk voor, zoodat overweging werd toege zegd. Drie schrikbeelden van den heer Segers. De heer Segers opperde bedenking tegen het feit, dat niet alleen op den Kermisdag, maar nog twee dagen daarna een circus voorstellingen had gegeven. Hierdoor werd geld van het dorp gehaald, wat wij hier zoo bard noodig hebben. De voorz. antwoordde, dat z.i. een dag als die, waarop de harddraverij wordt gehou den voor de gemeentenaren meer voor- dan nadeel in het laatje brengt. Spr. voelt niet veel voor een plaatselijke autarchie, zooals de heer Segers die voorstaat! Dat „geld weghalen" moet men niet al te tra gisch opnemen! Weth. Warmerdam wees er nog op, dat bedoeld circus keurig verzorgd was. We gens de hooge kosten aan de opvoeringen verbonden, juichte spr. de beslissing van den burgemeester toe. De heer Segers deed vervolgens navraag, welke maatregelen er genomen waren te gen brandgevaar in bioscopen. De voorz. zeide, dat de heer Segers gerust kan zijn. Spr. heeft reeds met den opzichter een onderzoek bij de plaatselijke gelegen heden ingesteld. Bovendien gaat de opzich ter zijn licht opsteken bij de Amsterdam- sche brandweer. Een behoorlijke cabine zal wel tot de minimum-eischen gaan behooren Ten derde bracht de heer Segers te ber de de vluchtheuvels, die vreeselijk gevaar lijk zijn. Tien lichtpalen zijn reeds omver gereden in een maand tijd. De voorraad plaatsvervangers is uitgeput. Het vluchten op deze eilandjes blijkt gevaarlijk te zijn. De voorz. zeide, dat in een conferentie van burgemeesters uit de bollenstreek deze paaltjes besproken zijn. De burgemeester van Hillegom zal zich daaromtrent in ver binding stellen met ir. Burgersdijk. Nog niet uitgepraat! Vervolgens bracht de heer Segers ter sprake het toestaan aan autobestuurders, om in de nabijheid van straatlantaarns, hun wagens te parkeeren met gedoofde lichten; het instellen van één-richting-ver- keer in de nieuw-aangelegde straat; de in voering van de nieuwe spelling. De voorz. beloofde, wat het eerste be treft, een wijziging der politieverordening den Raad te zullen aanbieden. Voor het tweede punt was spr. minder geestdriftig gestemd. En ook het derde punt hoewel het bij B. en W. ter sprake was geweest zou spr. voorloopig willen laten rusten. De heer A. H. Schrama vroeg een nacht brander aan de Emmastraat. De heer King ma bepleitte de belangen van jeugdige voetballers om op een gedeelte van het oude voetbalveld te mogen spelen. De voorz. gaf toe, dat het bord „geen toegang voor onbevoegden" te veel naar voren is geplaatst. Hierna werd deze korte vergadering ge sloten. HIT DE OMGEVINH HILLEGOM. Getrouwd: H. P. Buckens en J. P. van der Linden G. C. Degger en C. Zandvliet W. van Zuilen en B. A. Gal- jaard W. A. van der Wal en J. G. Ven- nekool. Overleden: E. Stassen vr. 68 j. A. van de Ruit m. 33 j. Gevestigd: J. Aaijvan de Beid, Wilhelminalaan 51 H. Hakvoort, Van den Endelaan 30 G. Smits en echtg., Van Tetsstraat 23 J. M. Overmeer, Fre- derikslaan 2 J. Scholtede Rooy, Meer straat 192 H. Sluijmer, Hoofdstraat 108 C. Smit, Hoofdstraat 214 W. A. S. Zonneveld, Frederikslaan 1. Vertrokken: H. C. M. Veelenturf Staal naar Noordwijk C. Zandvliet naar Lisse J. A. Schellinger en gezin naar Amsterdam A. Meijboom naar Heem stede H. Peet naar N. Oost-Indië F. Kops naar Arras (Fr.). LEEST DE ADVERTENTIES IN UW DAGBLAD. LEIMUIDEN. Bazar Crisis-Comité. Deze week werd alhier de extra collecte gehouden ten bate van het Crisis-comité. Deze collecte langs de huizen bracht het mooie bedrag op van 79.Des avonds gaf het Aalsmeersche Fanfarecorps een concert in de groote zaal van den heer J. Sneeboer, het verdere ge deelte van den avond zou opgeluisterd worden met allerlei attracties. De voorzitter van het plaatselijk Crisis- comité de heer J. A. Bakhuizen, opende de bazar, hij bracht.dank aan het Aals- meersch Fanfarecorps voor hun medewer king op dezen avond, dank bracht hij ook aan de dames die gecollecteerd hadden en een zoo mooi bedrag hadden weten op te brengen. De voorzitter zeide dat hij dezen avond tot zijn grooten spijt pastoor Buhrs in het crisiscomité miste. Pastoor Buhrs is n.l. verleden week naar een andere parochie vertrokken. Het deed hem buitengewoon veel genoe gen dat de kapelaan speciaal gekomen was om namens pastoor Buhrs tegenwoor dig te zijn. Hartelijk werden ook de plaatselijke winkeliers voor het vele dat zij dezen avond wederom aan het crisiscomité had den geschonken, bedankt. Het Fanfarecorps liet daarna enkele vroolijke nummers hooren die al heel spoe dig de stemming er in wisten te brengen. De rondgang van het corps door het dorp had intusschen nog vele nieuwsgierigen naar de bazar gelokt zoodat wat de op komst betreft in het geheel niet te klagen viel. Spoedig waren de attracties in vollen gang vooral van de sjoelbakken werd een druk gebruik gemaakt. Er werd veel ge offerd ten bate van het goede doel want na afloop bleek dat de avond netto 101. had opgebracht, zoodat er dezen dag 180.in de kas van het crisiscomité kwam. Te ruim half één sloot de heer J. A. Bakhuizen met een woord van dank aan allert die tot het welslagen van dezen avond hadden medegewerkt de, bazar. Vermelden wij nog dat de heer J. A. Bakhuizen in zijn slotwoord nog wees op het prachtige voorbeeld van Hare Kon. Hoogheid Prinses Juliana die in 1934 in totaal 150.000.aan het Nationaal Cri sis-Comité schonk. Hij hoopte dat Haar voorbeeld, zij het dan in mindere mate, ook in deze gemeente tot navolging moge strekken. NOORDWIJKERHOUT. Bouwen. B. en W. hebben vergun ning verleend aan A. Vreeburg, alhier, tot het bouwen van een woonhuis langs de Beeklaan en A. Duivenvoorde Nz. alhier, tot het bouwen van een paardenstal langs den Langevelderweg. RIJNSBURG. Bloemenhandel. De chrysanthen vor men thans de hoofdschotel van den aan voer, aangevuld met flinke partijen As ters. De prijzen zijn iets beter. Betaald werd: Dahlia's in de beste kwaliteit 40 80 ct.. Pompon-Dahlia's 2030 ct., Trito- ma's 0.901.25, Asters in diverse kleuren 25 ct.. Anjers 3050 ct., Zinnia's 5090 ct., Helianthus 2535 ct., Gladiolussen 3070 ct.. Rozen per bos 2540 ct., Herfst- asters per 100 bos ƒ2.003.80. WARMOND. Tragisch. In een onbewaakt oogenblik is het 5- jarig zoontje van den heer J. v. d. Geest alhier te water geraakt en jammerlijk verdronken. De pogingen, die in het werk werden gesteld om de levensgeesten op te wekken, mochten niet baten. ZILK. Steeds meer weiland. Verschillende bloemisten zijn er toe overgegaan hun bollenland in weiland om te werken, daar de bollenteelt niet het gewenschte resul taat meer oplevert. Zoo loopen nu momenteel aan de Cor- neliabrugDelfweg enz. op plaatsen waar verleden jaar de tulpen in bloei stonden, de koeien te grazen. Slapte in het bedrijf. Het geheele corps personeel van de D. E. M., is wegens slapte ontslagen, zoodat de zanderij alhier geheel stil ligt. Vooral in dezen tijd is zulks erg jammer te noemen. 263. Eerst weigerde de motor, maar toen hij eindelijk aansloeg, vloog de auto vooruit met een ontembare vaart. Een ongeluk was natuurlijk te voorzien en dat kwam al b(j het eerste het beste bruggetje. Het autotje vloog tegen de borstwering aan en Piet en Drein er overheen in het water. 264. Toen ze weer wat waren opgedroogd, gingen ze maar v/eer op stap en spraken iedereen aan om aan werk te ko men. Van een grond-;genaar kreeg Drein een sigaret en de beste wenschen, maar daar schoot hij niet erg mee op. MAww

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 6