£ckióeh&6oii/fc<Mit Z6ste Jaargang VRIJDAG 12 OCTOBER 1934 To. 7937 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND ZONDAGSBLAD VOORNAAMSTE NIEUWS.' SPORT DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal By onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bü vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Medcdeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, wanrln be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. Het Eucharistisch Congres Ontroerende plechtigheden. De eerste dag van 't Eucharistisch Con gres te Buenos Aires werd Woensdagavond besloten met een aanbiddingsuur, dat met buitengewoon groote deelname en innig heid is gehouden. Men schat, dat in de verschillende kerken meer dan 200.000 menschen er aan hebben deelgenomen. Donderdagochtend om 8 uur heeft de plech tigheid van de kindercommunie plaats ge had in het Palermo-park. Rondom de vier altaren aan de vier zij den van het witte kruis, hadden meer dan f'0.000, meerendeels in het wit gekleede kin- derne, zich vereenigd. De groote hagen van tapijten, leliën en rozen, die de rede van den kardinaal-le gaat inspireerden, zijn vernieuwd. Aan de vier altaren lazen vier kardina len, hunne Eminenties Leme, Gonsalfez, Hlond, en Verdier een H. Mis en deelden daarna, met assistentie van 250 priesters, de H. Communie uit aan de kinderen." Vier en dertig naties zijn op het Congres vertegenwoordigd. De vreeselijke gebeurtenissen in Spanje en Marseille doen ook op het congres hun terugslag voelen en brengen in alle mani festaties het smeekgebed om den vrede op den voorgrond. De kardinaal-legaat heeft den Nuntius te Buenos Aires opdracht gegeven zyn per soonlijk rouwbeklag te gaan brengen aan de legatie van Joego-Slavië en de Fran- sche Ambassade. In den voormiddag zijn daarop de ver schillende vergaderingen van het congres aangevangen en wel die van de priesters, van de seminaristen en van de religieusen. De voornaamste was de algemeene ver gadering der priesters in de Basiliek van het Heilig Sacrament, die werd voorgeze ten door Z. H. Exc. Mgr. Th. Lud. Heylen en waar kardinaal Pacelli een groote La- tijnsche rede hield. De Kardinaal, door Mgr. Heylen ingeleid, r.oemde deze bijeenkomst van de priesters der gansche wereld de ontroerendste van het gansche congres en achtte zich gelukkig hen in naam van den Paus te begroeten. De huidige toestand van de wereld, aldus de Kardinaal-Legaat, toont licht- en scha duwpartijen in scherp contrast. De afval van 't geloof heeft ontzettende afmetingen aangenomen en trekt in zijn helsche kolk vooral vele intellectueelen en vooral ook het proletariaat mede. Van den anderen kant toonde de Kerk zich wellicht nooit zoo als nu de Moeder der Heiligen. Een ware dorst naar christelijke volmaaktheid en apostolisch leven en breede rijen van uitverkoren zielen. De Katholieke Actie is daarvan een stralende getuigenis. De adem Gods waait over de in ontbinding verkeerende wereld en wekt aarde en land van geestelijke schoonheid. De aanblik van dezen epischen strijd tusschen goed en kwaad moet den yver der priesters ont vlammen. Na een bewogen opwekking tot een in tens Eucharisch leven, richtte de spreker zijn gedachten tot den Paus en richtte tot Hem de sublieme woorden van den H. Bernardus, in naam van alle aanwezigen onwrikbare trouw en onvergankelijke aan hankelijkheid betuigend aan den Drager der sleutels van het hemelsch Rijk. Gistermiddag om drie uur hebben de tal- looze nationale groepen bijeenkomsten ge houden, elk in hun eigen kerk. De Nederlandschc pelgrims vereenigden zich onder leiding van het congres-comité in tegenwoordigheid van de beide Bisschop pen in de kerk van Onze Lieve Vrouw der Overwinningen aan de Avenida Ua- raguay. Om vyf uur kwamen de verschillende groepen te zamen in het Palermo-Park voor de eerste algemeene vergadering van het congres, waar het eerste congres-thema „het Koningschap van Christus" behandeld werd. Gisteravond om tien uur had de groote fakkeloptocht plaats en of twaalf uur de vier Nachtmissen aan c'.en voet van het congreskruis. Hedenmorgen om 10 uur werd een Pon tificale H. Mis opgedragen. Te 5.30 uur zal de tweede Algemeene Vergadering worden gehouden over het tweede onderwerp van het congres: Chris tus Koning in de geschiedenis van La- tij nsch Amerika en in het bijzonder van de Argentijnsche Repubiek. „GELIJKSCHAKELING" DER DUITSCHE JEUGD IN ONS LAND Duitsche „Landesleiter" staat aan het hoofd Wij lezen in de „Maasbode": „In aansluiting aan een bericht in het „Limburgsch Dagblad', dat we reeds eer der overnamen, weet dit blad over de „ge lijkschakeling" van de Duitsche jeugd in ons land nog de volgende bijzonderheden mee te deelen: Met een enkel woord hebben we reeds vermeld, dat te Rotterdam ten huize van majoor Witte een bespreking heeft plaats gevonden met als inzet de in ons land wonende Duitsche jeugd. Volgens velen droeg deze bespreking een zeer onschuldig karakter, onze eerste berichtgeving ging echter in een andere richting en hetgeen we nadien nog vernamen werpt wel een schril licht op de politieke doordrijverij der in ons land huizende nazi-instanties, welke, nu de toeleg om de hier wonende Duitschers te „nationaal-socialiseeren" mis lukt is, zich op de Duitsche jeugd gewor pen hebben met de bedoeling hen tot ware Hitlerianen op *te voeden. De gelijkschakeling der Diutsche jeugd in stilte uitgebroed, zou in stilte verder gemarcheerd zijn ware het niet, dat wij, zeer ten ongerievc. der betrokken nazi-in stanties de jongste vrucht hunner activi teit aan de openbaarheid hadden prijsge geven. Nu heet het: „es ist nicht Wahr!", zooals ons schier automatisch werd mee gedeeld bij onzen speurtocht naar meerder nieuws. Maar er zijn nu eenmaal „partei genossen", die niet gediend zijn hoe te genstrijdig het ook klinkt van politieke doordrijverij, van dictatorialen machtswel lust en van gelijkschakeling en dies kan de waarheid toch wel achterhaald worden. Het „Es is nicht Wahr" kan nóg zoo snel de lucht worden ingeslingerd of het „es ist wóhl wahr" achterhaalt het wel Welnu: In gehee1 Nederland is de Duit sche jeugd, ongezien de godsdienstige of politieke overtuiging der ouders, die zich in menig geval niet verzetten durven uit vrees voor erger, gelijkgeschakeld. Alleen Zuid-Limburg vormt nog een gunstige uitzondering. Op de in Rotterdam gehouden bespreking is gedecreteerd: ook Zuid-Limburg moét volgen en wel zoo spoedig mogelijk. Eén afdeeling van een kleine honderd kinderen is reeds gevormd. Het begin is dRis gemaakt. De naam der nationaal-socialistische jeugdorganisatie hier te lande luidt niet: „Hitlerjugend', maar „Landesjugend der Reichsdeutsche Gemeinschaft". What is in a name? Geeft men het kind een anderen naam dan verandert men nog z'n wezen niet. En in wezen zyn de Duitsche en Ne- derlandsche jeugdorganisaties één. Ze ken nen één en hetzelfde doel: het jonge Duit sche volk op te voeden tot den totalen Ariër. Leider der „Landesjugend der Reichs deutsche Gemeinschaft" is eenDuit- scher, n.l. de „Landesleiter" Wagnar. Uit Duitschland hierheen gezonden, zal onder zijn leiding de in ons land gelijkgeschakel de Duitsche jeugd in den geest van „Mein Kampf" worden opgevoed, in den geest ook van den „grooten" leider Baldur von Schirach. Zoo staan de zaken voor het oogenblik. Maar de vraag is: Wat doet onze Regee ring! Wanneer wordt er nu eens radicaal een einde gemaakt aan dat nationaal-socia listische georganiseer?" HET BETALINGSVERKEER MET DUITSCHLAND Het nieuwe formulier A (bericht van stor ting) van Maandag af verkrijgbaar. Het Nederlandsch Clearinginstituut be richt ,dat van Maandag a.s. af bij De Ne- derlandsche Bank te Amsterdam, de Bij bank te Rotterdam en alle Agentschappen, alsmede bij de groote bankinstellingen het nieuwe formulier A (bericht van storting) verkrijgbaar zal zyn. j Dit formulier moet gelijktijdig met de storting bij De Nederlandsche Bank op re kening „Duitschland" van 't Nederlandsch Clearinginstituut door den storter (schul denaar) ingevuld worden teruggezonden aan het Nederlandsch Clearinginstituut te 's Gravenhage. Aanwijzingen voor het invullen van dit formulier zyn op aan dit formulier ge hechte strook vermeld. Er wordt met nadruk op gewezen, dat het niet tijdig inzenden of het onvolledig of onjuist invullen van het formulier on vermijdelijk tengevolge zal hebben, dat vertraging ontstaat in de afdoening van de betreffende storting. Het tot dusver gebezigde formulier ver valt hiermede. DE BEWEGING DER HERVORMDE ANTI-REVOLUTIONAIREN Een centrale organisatie van eigen kiesvereenigingen Tq Utrecht heeft een groep van Hervorm de Anti-Revolutionairen een vergadering gehouden, die onder leiding stond van den heer M. Noteboom van Hilversum. In een uitvoerige rede heeft daarop de heer A. van Eek van Stellendam de be zwaren uiteengezet van de Hen,-. Gerefor meerden tegen de A.R. Partij. Het Geref. volk in de Herv. Kerk aldus spr. vormt een groep, die weinig invloed heeft, doch een totaal van 250.000 kiezers in het vuur kan brengen. Als oorzaken van den geringen invloed noemde spr. de ver deeldheid en het individualisme. Na breedvoerige gedachtenwisseling over de al of niet losmaking uit de A.R. Partij, werd tenslotte de volgende motie aange nomen. De vergadering van Herv. A.R., te Utrecht bijeen ter bespreking van hun po- lieke positie, besluit de stichting van Herv. A.R. kies vereenigingen met kracht ier hand te ne men, een centrale organisatie dezer kies vereenigingen te vormen en een voorloo- pige commissie te benoemen, om de hou ding tot de A.R. partij nader te overwegen, welke commissie op de eerstvolgende ver gadering met nadere voorstellen zal ko men. Als leden dezer commissie werden aan gezocht de heeren M. Noteboom, Hilver sum; A. van Eek, Stellendam; P. Smits, Alphen a. d. Rijn; Th. Kelfkens, Vrees wijk; ds. B. N. B. Bouthoorn, Huizen, en ds. J. Lekkerkerker, Oldebroek. DISTRIBUTIE VAN OP VEILINGEN RESTEERENDE GROENTEN Het bestuur van den Ned. R.K. Bond van Kleinhandelaren in aardappelen, groenten en fruit, vernomen hebbende dat aan het departement van Sociale Zaken voorberei dingen worden getroffen en besprekingen worden gevoerd met het departement van Economische Zaken, om door tusschen- komst van het Nat. Crisis Comité en haar plaatselijke subcommissies de mogelijk heid te overwegen, groenten en eventueel aardappelen en andere tuinbouw consump tie-artikelen, welke op de veilingen de mi nimum vastgestelde prijzen niet kunnen opbrengen en dieswege vernietigd zouden moeten worden, onder het bereik te bren gen van dat deel van ons volk, dat daar aan behoefte heeft, heeft zich met een adres tot den Minister van Sociale Zaken ge wend. Daarin wordt verzocht: le. Wanneer maatregelen genomen wor den om groenten, enz. onder dat gedeelte van het publiek te brengen, welk daaraan behoefte heeft en financieel niet by mach te is daarvoor den normaal gangbaren prijs te betalen, deze verstrekking te doen plaats hebben door het gewone distributie apparaat, den kleinhandel, en te dien op zichte geheel uit te schakelen de hulp daarbij van particulieren. 2e. Voorts met het Nationaal Crisis Co mité en haar subcomité's en de organisa tie uit den kleinhandel overleg te plegen over de vaststelling en norm van een zoo genaamd bezorg- of distributieloon voor den kleinhandelaar, die met de distributie belast wordt. Hierdoor zal bereikt kunnen worden, dat de normale verhoudingen in zake distributie intact blyven. Bovendien dat deze distributie op vakkundige wijze zal worden uitgevoerd, waarby ieder naar behoefte zyn deel zal ontvangen en de pro ducten op zichzelf op behoorlijke wijze zullen worden behandeld en bewaard. BIJ ONS WOORD DE EIGEN DAAD. Onder deze kop lezen wy in de „Volks krant": „In de Dinsdagavond gehouden vergade ring van den R. K. Volksbond te Velscn werd goedgekeurd het bestuursvoorstel, waarbij het geheele batig saldo van den Volksbond ter beschikking wordt gesteld tot leniging van den nood der werklooze leden. Wy zullen dit niet noemen: een daad, die navolging verdient. Wij weten, dat de financiën van tal van Volksbonden en Werkliedenvereenigingen een daad, als te Velsen gesteld, niet toelaten. Slechts als sprekend voorbeeld van so lidariteit en hulpvaardigheid willen wy dit besluit van Velsen releveeren. De nog werkende arbeiders helpen zoo hun werklooze broeders. Als de arbeiders zich zelf helpen zoo lang en veel mogelijk, dan zyn ze den steun der regeering waard. Prof. mr. dr. Lleftinck Prof. mr. dr. P. Lieftinck aanvaardde zijn ambt als hoogleeraar aan de Ned. Han- delshoogeschool te Rotterdam met een rede over: „De toekomst der wereldmarkt- huishouding". HET CULEMBORGSCHE CONFLICT Een brief van den burgemeester aan den raad. De Culemborgsche burgemeester heeft een brief geschreven aan de raadsleden, waaraan het volgende is ontleend: Het verloop van de raadsvergadering van 4 October j.l. geeft my aanleiding u het volgende mee te deelen: Het reglement van orde voor de raads vergaderingen bevat verschillende voor schriften voor de wyze van beraadslaging en voor de handhaving der orde. De bur gemeester citeert dan de artikelen, die voor deze handhaving van belang zijn. Uitvoerig verdedigt de voorzitter zyn leiding in de vorige vergadering. Hy ver volgt dan: Eerste voorwaarde voor het handhaven der orde is onderwerping aan de leiding van den voorzitter. De heer Wammes deed dit niet; toen ik hem na herhaalde waar schuwing het woord ontnam, bleef hy door. spreken en ging zyn spreken zelfs in ge schreeuw over. In zoo'n geval blyft slechts één middel over: verwydering van het ordeverstorend lid uit de vergadering. In andere vergaderingen kan dit door de lei ding zelfstandig geschieden, desnoods met behulp van de sterke hand (politie). In de raadsvergadering is de beslissing even wel aan den raad. Voldoet de raad daar aan niet, dan staat de voorzitter machte loos en rest hem slechts, de vergadering te schorsen of te sluiten. Een zichzelf respecteerende raad zal ech ter in zoo'n geval het advies van den voor zitter volgen, alle andere overwegingen dient dan het zwijgen te worden opgelegd; handhaving van de orde en het gezag van de leiding zijn zulke groote goederen, dat de raad, ja zeker de raad daarop in de eerste plaats bedacht moet zyn. De geheele raad is er getuige van ge weest, dat de heer Wammes, terwijl ik sprak cn tcrwül ik hamerde, aanhoudend is blüven doorschreeuwen (spreken kan men het nauwelyks noemen), alhoewel ik hem nadrukkelijk het woord had ontno men. De raad zal het nimmer meemaken, dat er meer aanleiding tot verwijdering van een lid is, dan dit in de vergadering van 4 October het geval was. Desniettemin besloot de raad, de heer Wammes niet te verwyderen en wilde de iaad hem dus de gelegenheid laten om de vergadering onmogelijk te maken of wel de leiding aan mij te ontnemen. Wat de meerderheid tegenover een tegenstander zonder twijfel aanstonds zou hebben ge daan, heeft zij niet willen doen, nu het een medestander gold. Daarmee heeft die meer derheid zich zelf veroordeeld. (Ik heb ech ter reden, aan te nemen, dat drie leden, al hoewel zij tegen myn voorstel stemden, het optreden van den heer Wammes on- voorwaardelyk afkeurden). Ik meende, u deze uiteenzetting niet tc moeten onthouden, opdat de raad goed wete, wat zijn verantwoordelijkheid en plicht is in dergelijke gevallen. Ook in vol gende vergaderingen zal ik elk lid, dat zich niet aan de leiding houdt, van het onder werp afwykt, of zich beleedigende of on voegzame uitdrukkingen veroorlooft, het woord ontnemen, nadat ik eenmaal ge waarschuwd heb. Helpt dat niet en gaat hy desondangs met spreken door, of ver stoort hy op andere wyze de orde, dan zal ik overeenkomstig art. 20, den raad de gelegenheid geven, het verdere vergade ren mogelijk te maken, door te besluiten, het orde-verstorend lid te verwijderen. Voldoet de raad daaraan niet en blijft het lid op dezelfde wijze doorgaan, dan zal ik de vergadering sluiten. Een andere moge lijkheid blyft my niet over. Ten slotte treedt de burgemeester In het nog steeds niet afgehandelde voorstel, dat voor onze gemeente voor de geheele arbei dersbevolking en voor onzen winkelstand van groot voordeel zou zyn geweest. Het verkrijgen van prachtig bouwterrein tegen billijken prijs zou ons aanstonds een flink aantal goedkoope arbeiderswoningen ver schaft hebben buiten bezwaar van de ge meentekas. OPRUIMING VAN 150.000 STUKS VEE De veehouderycentrale heeft ln haar gis teren gehouden vergadering beraadslaagd over het vraagstuk van de vermindering van den veestapel. Naar wij vernemen heeft de centrale besloten de regeering te adviseeren tot op- ruimng van 150.000 stuks rundvee, waar van 125.000 stuks zouden worden ingeblikt, 10.000 zouden worden ingevroren en de rest naar de destructie worden verwezen. Een van de leden van de Veehouderij- centrale bracht een aanbod ter sprake van Russische zijde gedaan voor export van vee naar Rusland. Over dit aanbod, dat uit don aard niet anders dan een betrekkelijk klein quantum kan betreffen, is nog geen beslissing genomen. Weekabonnè'i, die geabonneerd zijn op het Zondagsblad, worden er aan herin nerd, dat dit vanat heden ad 50 cent betaald moet worden. DE ADMINISTRATIE. BUITENLAND. Vermoedelijke medeplichtigen van den moordenaar van koning Alexander gear resteerd. Sarraut neemt ontslag als minister van binncnlandsche zaken. (2de blad). Wordt binnenkort de algemeene dienst plicht in Oostenrijk weer ingevoerd? (2de blad). Spaansche regeerlngstrocpcn hebben de stad Ovicdo bezet. (2de blad). BINNENLAND. Twee kinderen door auto's doodgedrukt te Amsterdam en Hoogkerk. (Gem. Bor., 4de blad). Groote brand bij Ulrlch en Co. te Rot- teerdam. (Gem. Ber., 4de blad). Ambtsaanvaarding prof. Mr. G. O. E. Lignac (4de blad). NED. SCHEEPSBOUW MIJ. GAAT SLUITEN. Geen nieuwe orders meer voorhonden. De Nederlandsche Scheepsbouw Maat- schappy te Amsterdam gaat noodge dwongen haar geheele bedrijf stopzet ten. Als er geen nieuwe orders komen, zul len, na een ruim veertigjarig bestaan, eind Maart 1935 de werven gesloten worden. Roods nu zyn de massa-ontslagen waar bij 900 man betrokken zyn begonnen. HET 10.000e SCHIP IN DEN NIEUWEN WATERWEG Aamcrkclljk eerder dan verleden jaar Het in den nacht van Woensdag op Don derdag binnengekomen Engelsche stoom schip Farnham, op weg van Bremen naar Schiedam om te bunkeren, is het 10.000e schip, dot dit jaar den Nieuwen Waterweg binnen is geloopen. Verleden jaar is het 10.000ste schip op 7 November den Nieu wen Waterweg binnengekomen. De Zondagsverkoop te Zaandam In de te Zaandam gehouden gemeen teraadszitting is met 1210 stemmen be sloten de verruiming van den verkoop op Zondag alleen te bevorderen ten opzichte van de vischwinkels. De gemeenteraad van Breda besloot op voorstel van B. en W. alle in de wet verruiming van verkoopgclegenheid op Zondag toe te staan, behalve die voor de slyterijen. Het landgoed „Het Nljcnhuis" Het landgoed en kasteel „Het Nijenhuis" te Wijhe, dat dezer dagen werd geveild is gekocht door Ankersmit's katoenfabrieken te Deventer voor ƒ261.000. Het landgoed zal geheel in tact blijven en verbeterd worden, hetgeen voor de «treek belangrijke werkobjecten in uit zicht stelt. WIELRENNEN DE DERDE AMSTF.RDAMSCIIE ZESDAAGSCHE. Wals is niet geëngageerd. Men zal hebben opgemerkt, dat bij de 26 renners, die tot dusverre geëngageerd zijn voor den Derden Amsterdamschen Zcsdaag- sche, de naam van Cor Wals niet voor komt. Inderdaad is Wals ook tot nu toe niet geëngageerd en het is zelfs waarschynlÜk dat hij, om allerlei redenen, niet uitgenoo- digd zal worden deel te nemen. Hieruit blijkt reeds, dat alle geruchten, omtrent de vorming van een koppel Py- nenburgWals loos moeten heeten. Ten aanzien van Pynenburg wordt de combi natie met De Wolff of Slaats om slechts twee van meer mogelijkheden te noemen overwogen.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1