Thuisreis van den dooden koning. Peter II op weg naar Belgrado. NED. 00ST-1NDIE UIT DE OMGEVING DONDERDAG 11 OCTOBER 1934 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. 6 Het rouweskader wordt Zondag te Spalato verwacht. BUITENLAND VOLKENBOND. VERLAAT TARAGUAY DEN BOND? Er loopen geruchten, dat Paraguay den Volkenbond verlaten heeft. SPANJE. RUST KEERT TERUG IN SPANJE. Behalve in Asturie. De toestand in Spanje wordt steeds rus tiger, ofschoon hier en daar nog schermut selingen voorvallen, vooral in Madrid en Sevilla. Ook in Asturië is de opstand nog niet gedempt. Daar vinden krijgsoperaties plaats, wel ke doen denken aan een completen oorlog. Drie afdeelingen van globaal 6000 man sterk voeren thans, gesteund door de ar tillerie en vliegtuigen, een omsingelende beweging uit. Het schijnt in de bedoeling te liggen, dat de drie afdeelingen zich in het centrum van het mijngebied samen trekken. De generaal der civiele garde Sanjurjo heeft 1c kennen gegeven, dat Oviedo, de hoofdstad der provincie Asturie, gistermid dag om half drie door de regeeringstroepen is ingenomen. Op alle gewichtige punten van de stad zijn sterke militaire wachtpos ten opgesteld. In de stad wordt thans ge zocht naar de schuilplaatsen der opstande lingen. Ook in de naaste omgeving der stad zouden regeeringstroepen thans bezig zijn naar rebellen te zoeken, terwijl maatrege len worden genomen om een nieuwe ver storing van de orde te voorkomen. In de kleine grensstad La Linea, nabij Gibraltar, is gisteren de algcmecne sta king afgekondigd. De staking is echter mis lukt, de meeste arbeiders blijven aan het werk alsof er geen staking is. Toch is het in verschillende doelen van de stad tot schermutselingen tusschen stakers en po litie gekomen, die echter nergens groote beteekenis kregen. Gibraltars levensmid delenverzorging, welke in verband met de afsluiting der grens ecnigen tijd in ge vaar verkeerde, is thans weer verzekerd. BUITKNL. BERICHTEN. DE MIJNRAMP BIJ LYON EISCHT 32 DOODEN. Gebeurde gevolg van onvoorzichtigheid. De mijnramp te St. Pierre-la-Palud bij Lyon blijkt van grooter omvang te zijn ge weest, dan men aanvankelijk had gedacht. Men heeft namelijk thans vastgesteld, dat op het appèl 32 arbeiders ontbreken, die allen om het leven zijn gekomen. Tot dus ver heeft men nog slechts de lijken van 17 hunner kunnen bergen. Uit het onderzoek is verder gebleken, dat de brand een gevolg moet zijn geweest van de onvoorzichtigheid van 'een jongen ar beider, die zijn mijnlamp heeft laten vallen. VIJF MIJNWERKERS BEDOLVEN. Uit Kattowitz wordt gemeld: In de Hil- debrantmijn in Antonienhütte zijn gisteren vijf mijnwerkers door plotseling neerstor tende steenkoolmassa's bedolven. Toen de reddingsbrigade eindelek was doorgedron gen tot de plaatst waar zy lagen, bleek, dat de overige vier ernstige verwondingen had den opgeloopen. GEDWONGEN SCHATGRAVEN. Het Cocosciland wordt omgespit. Het Cocoseiland zal op voorstel van den minister van Buitenlandsche Zaken van Costa Rica, waaronder het eiland ressor teert, waarschijnlijk gesloten worden voor schatgravers, die van tijd tot tijd naar de beweerde rijkdommen van het eiland komen zoeken. Het voorstel houdt in, dc vestiging van ccn garnizoen, teneinde de schatgravers te weren, cn het inrichten van een strafkolonie op het eiland, zoodat de veroordeelden aan het graven naar verborgen schatten gezet kunnen worden. Zoo juist heeft wederom een Engelsche expeditie een vergecfsche poging gedaan, den schat te vinden, dien de vermaarde ka pitein Kidd, op het eiland zou hebben be graven. Ditmaal hoopte men meer succes te heb ben dan voorgaande expedities, daar men was uitgerust met de nieuwste wetenschap pelijke instrumenten. Dc gevolgde methode bestond hierin, dat men een gedeelte van den te onderzoeken grond electrificeerde, en deze daarna met speciale instrumenten afzocht, die reageer den zoolang men in de nabijheid van me taal kwam. Nergens op het eiland heeft men echter de aanwezigheid van metaal in noe menswaardige mate vastgesteld. TESTGEVALLEN TE BATAVIA. Geen uitbreiding geconstateerd. Aneta seint uit Batavia: Nog één contact-persoon is verder in dc Centrale Burgerlijke Ziekeninrichting op genomen. Bij geen der zieken is echter pest gecon stateerd, zoodat men hoopt hier met gewone gevallen van koorts te maken te hebben. DE „DUBROVNIK" KEERDE TERUG, 's Konings lijk verlaat Marseille. De Joegoslavische kruiser „Dubrovnik", die den Koning naar Marseille heeft ge voerd, is gistermiddag tegen twaalf uur weer de oude haven van Marseille binnen- gestoomd en voor de landingsplaats geko men. Dit was het gevolg van een order, die gegeven is na een conferentie van de mi nisters en de Joegoslavische autoriteiten om de uitvaartplechtigheid te regelen. Gistermiddag te half vyf vertrok de „Dubrovnik" uit de haven met het stoffe lijk overschot van koning Alexander aan boord, begeleid door de Fransche kruisers „Colbert" en „Duquesne" en de Fransche torpedoboot jagers „Gerfaut" en „Vatour", die met de Joegoslavischen oorlogsbodem meevaren tot de thuishaven. Onder het spelen van het Joegoslavische volksLied en van de „Marseillaise", in een sfeer van terneergeslagenheid en droefheid, was koning Alexander van Joegoslavië uit gedragen uit het gebouw van de prefectuur. Langzaam vertrok de rouwstoet omstreeks drie uur 's middags op haar tocht door de hoofdstraten van Marseille naar de haven. Een wagen, hoog opgeladen met ontelbare kransen en bloemstukken reed voor den lijkwagen. Daarachter volgden Lebrun, ko ningin Maria, Herriot en Tardieu. Een ge weldige menschenmenigte was op de been. Overal kon men bij de toeschouwers uitin gen opmerken van groote droefheid en ver slagenheid. De weg dien de rouwstoet nam, was geheel afgezet door soldaten die de ver schuldigde eerebewijzen brachten naarmate de processie voortging. Servische officieren droegen de doodkist aan boord van de „Dubrovnik". Er werd een minuut stilte in acht genomen,* daarna werden de kabels losgegooid. Koning Alexander begon zijn laatste reis. Zoodra president Lebrun te Marseille was aangekomen, had hij een bezoek van rouw beklag gebracht aan Koningin Maria van Joegoslavië. Bij die gelegenheid was tevens in groote trekken vastgelegd, hoe het cere monieel van de rouwplechtigheid zou ge schieden. Het stoffelijk hulsel van den Ko ning in de prefectuur was intusschen opge baard op een catafalk, welke geplaatst was in een in chapelle ardente getransformeerd vertrek. De Koning was gekleed in een khaki-generaals-uniform van het Servische leger. Op zijn borst droeg hij het kruislint van het Legioen van Eer. Aan beide zijden van de catafalk waren de bloemstukken verzameld. Tegen den middag leidde de chef van het protocol van het Fransche ministerie van buitenlandsche zaken de Koningin en pre sident Lebrun naar de chapelle ardente. Het was een oogenblik van aangrijpende emo tie. Eenigen tijd later werd alles in gereed heid gebracht voor de overbrenging van het stoffelijk overschot. Generaal Sanchez en zeven hooggeplaatste Fransche officie ren brachten den Koning de laatste eerbe wijzen. Hij werd toen uitgedragen naar den lijkwagen welke hem naar de „Dubrovnik" zou brengen. De Fransche minister van marine, Piétri, bevindt zich aan boord van de „Colbert" en zal Koning Alexander begeleiden tot Bel grado. Daar voegt de Fransche minister van oorlog Pétain zioh bij hem. De beide minis ters zullen de Fransche regeering vertegen woordigen bij de begrafenis. De Italiaansche vloot-attaché te Parijs heeft op het departement van marine ge vraagd wanneer de „Dubrovnik" met het Fransche escorte de Straat van Messina zal passeeren. Een Italiaansch smaldeel zal het eskader dan een eindweegs begeleiden. Men verwacht, dat het eskader Zondag middag om 1 uur te Spalato zal arriveeren. KONING PETER NAAR ZIJN HOOFDSTAD. In gezelschap van zijn grootmoeder. In gezelschap van zijn grootmoeder, de koningin-moeder van Roemenië, heeft de jonge koning Peter II van Joegoslavië, zich gistermiddag om twee uur des middags naar Victoria-station begeven, om via Dover en Calais zijn reis naar Parijs aan te vangen. Een groot aantal detectives en politie agenten in uniform zorgde voor de noodige afzettingen. Twintig minuten voor het vertrek van den gewonen trein naar Dover verlieten de koningin-moeder Maria en koning Peter het hotel in Picadilly. Een geweldige menigte monschcn, die door bereden politie en agenten op een af stand gehouden werd, woonde het vertrek bij. De jonge koning liep snel de treden van het hotel naar de straat af en wierp 6chuwe blikken naar rechts en links. Koningin-moeder Maria, geheel in zwart gekleed, wenkte met de hand in antwoord op de toejuichingen van de menigte. De automobiel zette zich terstond in be weging. Het geheele verkeer in de straten voorbij het Victoria-station tot Ilyde Park Corner was stopgezet, om de auto van den Joegoslavischen koning ongehinderd en snel te laten passeeren. Een ontzaggelijke menigte was in de buurt van het Victoria-station samenge stroomd, om getuige te zijn van het ver trek van koning Peter II en zijn grootmoe der, de koningin-weduwe van Roemenië. Den fotografen was verboden opnamen te maken. Een minuut voor het vertrek kwam koning Peter II op het station. Hij droeg een grijs costuum en een bruinen hoed en gaf de hand aan zijn grootmoeder, die als teeken van rouw een bont van zwart astrakan droeg. De gezanten van Zuid-Slavië, Frankrijk en Roemenië en talrijke leden van het di plomatieke corps waren aanwezig, om den koning en zijn grootmoeder uitgeleide te doen. De menigte ontblootte eerbiedig het hoofd, toen de jonge koning en zijn groot moeder passeerden. Precies om twee uur vertrok de trein naar Parijs, waar koning Peter zijn moeder zal ontmoeten. Koningin Maria heeft, geluk bekend, den wensch te kennen gegeven, dat haar zoon haar op de terugreis naar Belgrado zal be geleiden. Plechtigheid te Belgrado. Heden komen te Belgrado de Joegosla- sische senaat en de Skoepsjtina in vereenig- de zitting bijeen, ten einde trouw te zwe ren aan den nieuwen koning Peter II. Na de afgevaardigden zullen in het parlements gebouw ook de door koning Alexander in zijn testament aangewezen regenten den eed van trouw afleggen. Het leger en de ambtenaren hebben ten deele reeds in den nacht van Dinsdag op Woensdag en verder in den loop van den dag den eed afgelegd. De gistermorgen benoemde speciale com missie heeft de details voor de begrafenis plechtigheid nog niet vastgesteld. Het ligt eohter in de bedoeling, aan de bijzetting een grootsch nationaal karakter te geven. Tal van hooge buitenlandsche bezoekers worden voor deze gelegenheid verwacht. O.a. hebben koning Boris van Bulgarije, ko ning Carol van Roemenië en Kemal Pasja, de president van Turkye reeds uiting ge geven aan hun verlangen, de begrafenis plechtigheid bij te wonen, terwijl verwacht wordt dat ook de Italiaansche kroonprins Umberto naar Belgrado zal komen. BALKANCONFERENTIE VERDAAGD. De conferentie van Balkanstaten te An kara is in verband met de tragische gebeur tenis te Marseille, voor onbepaaldcn tijd verdaagd. BARTHOU'S STOFFELIJK OVERSCHOT. Naar Parijs overgebracht. Het stoffelijk ovferschot van minister Barthou is reeds gisteravond om zeven uur met een specialen trein naar Parijs ge bracht. Hedenochtend kwam de doode te Parijs aan. Het lijk is,opgebaard in het mi nisterie van Buitenlandsche Zaken, waar de Salon d'Horloge tot chapelle ardente is ingericht. TELEGRAM VAN DEN H. VADER. De H. Vader vernam het tragische nieuws uit Marseille Dinsdagavond om half ze ven. Z. H. was zichtbaar onder den indruk van dit afschuwwekkend gebeuren. De Paus zond een persoonlijk telegram van deelneming aan koningin Maria van Joego-Slavië en gaf vervolgens aan de nuntii te Belgrado en Parijs opdracht, zijn deelneming over te brengen aan de Joego slavische en Fransche regeeringen. WIE IS DE MOORDENAAR? Had hij medeplichtigen? Omtrent de juiste identiteit van den moordenaar. Petrus Kalemen, tast men nog in het duister. De naam Kalemen bleek bij navraag bij den Burgerlijken Stand te Zagreb, aldaar slechts éénmaal voor te ko men, en wel als die van een oud-afgevaar digde der Raditsj-partij. Ook is de moorde naar niet identiek met een mysterieuzen Kroaat, die zich in de Fransche hoofdstad verborgen houdt en die een complot tegen het leven van koning Alexander op touw had gezet, een desperado, van wien de po litie naam en signalement bezit en waar van zjj zegt, dat hij Parijs niet heeft veiia- ten. Een feit is, dat de Fransche consul te Zagreb niet het visum verstrekt heeft, dat voorkomt op het bij den moordenaar ge vonden paspoort, dat geen Joegoslavisch maar een Tsjechisch paspoort is. Zijn naam komt daarop voor als Petrus Kalemen; als woonplaats wordt vermeld Praag en als ge boorteplaats Zagreb (Joegoslavië). De pas was geldig 'voor alle landen, met uitzonde ring van Rusland. Men vond er grensstem pels in van Joegoslavië, Zwitserland en Frankrijk. Naar van officieele zijde uit Praag wordt medegedeeld, is de pas, welke op den moor denaar werd gevonden, een valsche ge weest. Zij zou door het Tsjechische consu laat-generaal te Zagreb zijn afgegeven, doch uit het, onderzoek, dat gezamenlijk door de Tsjechische en Joegoslavische auto riteiten werd ingesteld, bleek, dat het Tsje chische consulaat-generaal te Zagreb geen pas op naam van Petrus Kalemen had uit geschreven. In verband met het feit, dat de identi teit van den moordenaar niet vast staat, zocht men ijverig naar eventuecle mede plichtigen. Een hoteleigenaar in een plaatsje nabij Marseille -eft de volgende verklaring af gelegd: „Drie personen, onder wie de moordenaar van Koning Alexander, zijn Zondagavond in mijn hotel afgestapt. De moordenaar, die de hoteleigenaar van de foto's in de pers duidelijk herkende, heeft het inschrijven van zijn naam in het hotelregister telkens weer uitgesteld. Zijn metgezellen hadden zich als Egon Kramer, 24 jaar, geboren in Fiume, Kroa tische nationaliteit en als Silvester Chal- ny. Tsjecho-Slowaaksch staatsonderdaan, van beroep koopman, in het register inge schreven. Beiden hadden verklaard, dat zij naar Parijs wilden. Kramer zou volgens de ver klaringen van den hotelier het eerst in het hotel aangekomen zijn. Chalny en Kale men zijn in den loop van den nacht van Zondag op Maandag nagekomen en had den zich voor de gebroeders Kramer uit gegeven. Kramer heeft Maandagnamiddag het ho tel verlaten, terwijl zijn beide metgezellen den nacht van Maandag op Dinsdag in het hotel doorbrachten en zich Dinsdagmorgen vroeg een overvloedig ontbijt lieten geven en bovendien nog een groote hoeveelheid alcohol dronken. De moordenaar zou Dinsdagmorgen de in de hall van het hotel liggende dagbla den, welke berichten gaven over de aan komst van koning Alexander van Joego- Slavië in Marseille, zeer uitvoerig gelezen hebben. Hij en zijn kameraad hadden Dinsdagmiddag nog in het hotel geluncht en waren tegen één uur des middags weggegaan met de verklaring, dat zij voor het diner zouden terug zijn. Kramer evenwel is slechts alleen terug gekomen, heeft de rekening voldaan en is daarop verdwenen. DE STEMMING IN JOEGO-SLAVIë. Ten aanzien van de stemming in Joego- Slavië kan het volgende worden gezegd: De hoofdstad staat nog geheel onder den indruk van de berichten uit Marseille. Van alle huizen hangen rouwvlaggen. Restau rants, schouwburgen en bioscopen zijn ge sloten en van de scholen zijn alle leerlin gen naar huis gestuurd. Men verwacht te gen Vrijdag den terugkeer van den troon opvolger. Te beginnen met gisteren lost het geschut op de wallen van Belgrado dagelijks tot den terugkeer van koning Alexander in zijn vaderland, tusschen vier en vijf uur 's middags eere-salvo's. Een vertegenwoordiger van „United Press", rhaakte gisteren van Zagreb uit een reis door Kroatië. Hij kon vaststellen, dat overal rust heerscht en dat talrijke huizen en winkels zwarte vlaggetjes ten teeken van rouw hebben uitgestoken. Bij het pas seeren der grens werd de trein door Joe goslavische militairen doorzocht, of er zich ook wapens of verdachte personen in be vonden. Ook voor de buitenlandsche bladen too- nen de grensbeambten groote belangstel ling. Opmerkelijk was het feit, dat de trein over alle bruggen in slakkentempo reed. Over het geheel genomen waren er slechts weinig soldaten te zien, hetgeen er op duidt, dat men geen onlusten verwacht. LAVAL GENOEMD ALS OPVOLGER VAN BARTHOU. Doumergue zal de portefeuille van Bui tenlandsche Zaken waarschijnlijk niet be houden. Men noemt als eventuecle opvol gers van Barthou den oud-premier Laval, voorts den voorzitter der Senaatscommis sie voor Buitenlandsche Zaken Bérenger en Flandin. WASSENAAR. Huldiging van den heer Fleuren. Woensdagavond had in het Wapen van Wassenaar een eenvoudige huldiging plaats van den heer Fleuren in verband met i zyn aftreden als hoofd der Tuinbouwwin- tercursussen te Wassenaar. De zaal die voor deze gelegenheid smaak vol was versierd met bloemen en planten, bevatte de besturen van de Tuinbouwver- eeniging Wassenaar en Omstreken, de Ko- ninklijke Mij. voor Tuinbouw- en Plant kunde afd. Wassenaar en die der ver- eeniging van Oud-Leerlingen. Toen de heer Fleuren met zijn echtgenoo- te en dochter had plaats genomen, werd hij allereerst welkom geheeten door den voorzitter der Cursuscommissie, den heer Laarman Jr. Hierbij schetste spreker hoe de heer Fleuren meer dan 22 jaren de cur sussen te Wassenaar heeft geleid en voor al in de eerste jaren toen de wegen slecht waren en er geen verbinding was met el ders ondanks slecht weer, regen of sneeuw present was om eenige uren de jonge tuinbouwers te onderwijzen in de theorie van het vak. Als welkom overhandigt hü namens de drie vereenigingen den heer Fleuren een bloemenmand met surprises voor hem en echtgenoote. Als eerste spreker verkreeg hierop het woord de heer C. van Drent, die in het kort schetste de goede hoedanigheden van den heer Fleuren, hoe deze nimmer schoolmeesterend optrad noch tegen de leerlingen noch tegen de onderwijzers, hoe hy ieder in eigen waarde hield en ook schetste hij dat er gedurende dien reeks van jaren heel wat was beleefd en mede gemaakt. Soms moesten cursussen gegeven worden in een afgeschoten gedeelte van een café, by koude of ontploffende kachels en soms ook wel eens met een moeilyke jeugd. Spreker schetste voorts de pret tige samenwerking met den heer Fleu ren zoowel hier als te Veur en Voorburg. Spreker zeide dat de heer Fleuren's le ven een aaneenschakeling is geweest van het zijn tot hulp voor anderen en wenscht spreker nu zyn carrière is afgebroken een prettigen ouden dag en een lang leven. Door ir. Volkersz, Rijkstuinbouwconsu- lent werd hierop het woord gevoerd. Spr. mocht en wilde heden niet ontbreken en wat hij hier te midden van de bloe menzee aanschouwt mag den heer Fleuren tot zeer groote tevredenheid stemmen, n.l. een samenwerking van de drie ter plaat se gevestigde tuinbouwvereenigingen het geen tot groote tevredenheid stemt. De hulde wordt den heer Fleuren hier geza menlijk gebracht. Dit mag als een bekro ning worden gezien, en als waardeering voor het gegeven onderwijs. Door den voorzitter der cursuscommissie werd hierop namens de drie vereenigingen een fraai schilderij* overhandigd terwijl van de vereeniging van Oud-Leerlingen een keurig opgemaakte fruitmand werd aan geboden. Hierop werd het woord gevoerd door den heer A. G. van Tel, als voorzitter van de Tuinbouwvereeniging Wassenaar en Omstreken die hem ook hartelijk dank bracht voor het vele goede aan de jonge Wassenaarsche tuinbouwers gebracht ter wijl voorts nog het woord voerden in ge lijken geest de heer J. Polderman, voorz. van de afd. Wassenaar van de Kon. Mij. voor Tuinb. en Plantkunde en den heer H. Schipper namens de Vereen, van Oud leerlingen afd. Wassenaar. Door den heer Fleuren werd hierop dank gebracht voor dezen avond terwyl hij op de hem eigen wijze de hem toegezwaaide hul de op anderen trachtte over te dragen. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Aanrijding. Gisterenmiddag omstreeks twee uur werd in de Emmalaan de elfjarige v. B. aangereden door een luxe auto. De jongen bekwam een tweetal hoofdwonden, benevens schaafwonden aan gelaat en bee- nen. Dr. M. verleende heelkundige hulp. De autobestuurder bleek te zijn P. A. de K. uit Warmond. Onvoorzichtigheid van den jongen, die plotseling achter een auto weg liep, was de oorzaak. De nieuwe ijsbaan. De nieuw voltooi de ijsbaan aan den Buitenweg is rondom van een net hekwerk voorzien. Ook het clubgebouw, van waaruit men een fraai uitzicht zal hebben op de ijsbaan, nadert zyn voltooiing. ZOETERWOUDE. Gemeenteraad. De heer R. van Vel- zen aan den Hooge Rijndijk aJhier, heeft zijn benoeming als lid van den gemeente raad aangenomen. De Ommendijk. De werkzaamheden aan den Ommendijkschen weg vorderen vlug. Vrijdag a.s. wordt met de laatste werkzaamheden, het maken van het boven dek, een aanvang gemaakt, in verband waarmede de weg voorloopig voor het ver keer met rij- en voertuigen zal worden af gesloten. Men leze dc advertentie in dit blad. Speldjesdag. De gehouden speldjesdag ten bate van het Crisiscomité heeft in de geheele gemeente de som van 68.26 opge- braoht, hetgeen, gelet op de talrijke speld- jesdagen en collecten die den laatsten tyd gehouden worden, bevredigend moet wor den geacht. Inenting. Op Donderdag 18 October a.s. is er aan den Hooge Rijndijk, in café „Ik leer nog" gelegenheid tot kostelooze inen ting en herinenting tegen de pokken, ter wijl op Zaterdag d.a.v. in een lokaal van de openbare lagere school op het Dorp even eens gelegenheid wordt gegeven. ZWAMMERDAM. Geboren: Jan, z. v. Cornells Arie Adriaan Doullemond en Adriana Marigjc Slingerland. Getrouwd: Hendrik van der Laak, j.m. 19 j., te Woerden en Maria Anthonia van der Fier, jd. 20 j. HET ROER OMGOOIEN. Joseph Chamberlain werd door zyn va der, die een schoenenfabriek had, te Bir mingham te werk gesteld bij zyn oom Nettlefeld, een schroevenfabrikant. Schroe ven maakte deze fabrikant alleen in Engel sche maten en volgens Engelsche gebrui ken. Joe bracht daar terstond verandering in. Hij bood de schroeven aan in maten en no teeringen, gebaseerd op het decimaal sys teem en niet in Engelsche maten. Alleen een Engelschman kan de grootte van deze overwinning op het conservatisme besef fen! Bovendien hield hij rekening met de wenschen van Fransche koopers, die schroeven van eenzelfde afmeting verpakt wilden in blauwe cartons van een bepaalde maat. Hy wist de afzet naar Frankrijk tot ongekende hoogte op te voeren. Twintig jaar later werden de Chamberlains uit de firma gekocht voor een bedrag van 600.000 Pond. In ons Indië had zekere Michael in Che- ribon in het begin dezer eeuw een kleine melkhandel. Hij rookte sigaretten, die hij zelf maakte. Zyn kennissen kwamen die wel bij hem koopen. Michael zag zyn kans. Hy gaf de melkzaak er aan en begon in een klein huisje die sigaretten te maken. Hij mengde de tabak volgens eigen geheim recept. Dat was in 1909. Het bedrijfje be gon met vier inlandsche vrouwen! Spoedig werd het personeel verdubbeld en daarna het werk gemechaniseerd. Enkele jaren later moesten twee zware motoren gekocht worden, zóó breidde de verkoop zich uit. Hij begon te exporteeren; zijn sigaretten gingen naar Singapore cn Australië. In 1924 verkocht hij zijn fabriek voor 3\$ milloen aan de American Tobacco Cy.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 6