DE SCHAT IN HET OUDE HOLLAND DINSDAG 9 OCTOBER 1934 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BUD. - PAG. 9 GEMENGDE BERICHTEN OP RIJDENDE VRACHTAUTO GESPRONGEN. Overreden en gedood. Gistermiddag wilde de commissionnair in aardappelen, de heer J. Woldering te Buinen op een grooten vrachtauto, geladen met aardappelen springen, terwijl de auto reeds in beweging was. Hij kwam daarbij echter zoo ongelukkig te vallen, dat hy on der het achterwiel van den auto terecht kwam. Het slachtoffer heeft nog enkele oogenblikken geleefd, doch overleed spoe dig na het ongeval. De doktoren van Borger en Buinerveld verschenen spoedig ter plaatse, doch medische hulp mocht hier met meer baten. Den bestuurder van den vrachtauto treft in dit geval geen schuld. De overledene was 35 jaar oud en laat een vrouw en acht kinderen na. VRACHTAUTO IN EEN SLUIS GEREDEN Bestuurder redt zich tijdig Gistermorgen in alle vroegte is een vrachtauto in de Weerdsluis te Utrecht ge reden. De hellende weggedeelten, die daar langs de sluis liggen, zijn gevaarlijk ge noeg, om meer voorzichtigheid te betrach ten, dan bestuurders van wagens daar dik wijls doen. Het is niet de eerste keer, dat onbeheerd staande wagens er aan het rol len zijn geaan en in de diepe sluiskolk ge raakten. Bij dit ongeval was het aan een gelukkigen samenloop van omstandigheden te danken, dat geen menschenleven -te be treuren viel. De chauffeur bemerkte tijdig, dat de wagen begon te rollen en kon nog juist uit de cabine springen. Later op den dag is het vehikel met een kraanwagen uit de sluiskolk opgehaald. DOODELIJKE VAL Te Weert is de 37-jarige B. bij het pe- renplukken uit een boom gevallen. De on gelukkige was op slag dood. BLOEDVERGIFTIGING De 45-jarige arbeider v.- K. te Visvliet sneed zich dezer dagen aan een der vin gers bij het rietsnijden. Hoewel het geval zich eerst niet ernstig liet aanzien, ont stond later bloedvergiftiging, waarom de man naar het Acad. Ziekenhuis te Gro ningen werd vervoerd, waar hij aan de gevolgen is overleden. FELLE BRAND TE OUDEHORNE. Kinderen en oude vader tijdig gewekt. Vermoedelijk ten gevolge van het omval len van een petroleumstel ontstond gister morgen brand in de boerderij en brandstof- fenhandel van den heer J. Halbertsma te Oudehorne. De vrouw was naar het land om te melken, terwijl de man ziek te bed lag. Deze ontdekte het eerst den brand en door hard te gillen wist hij den in wo nenden vader en zes kinderen die allen nog te bed lagen, op het gevaar opmerkzaam te maken. Zij wisten de brandende woning te ontvluchten, waarna zy bij buren on derdak vonden. Het vuur, dat gretig voedsel vond in het in de schuur aanwezige hooi en stroo, greep zoo snel om zich heen, dit de gebouwen spoedig één vuurzee waren en tot den grond toe afbrandden. Het vee wist men emt behulp van de buren in veiligheid te brengen, doch verder werd alles een prooi der vlammen. Ook 20.000 turven, die juist de vorige week waren opgeslagen werden door het vuur verteerd. De schade wordt door ver zekering gedekt. „TeL" UITSLAANDE BRAND TE ZAANDAM Theepakhuis en pinkakaas-fabriek zwaar beschadigd Te Zaandam is Maandagmorgen tegen vijf uur een felle brand uitgebroken in het perceel in de Peperstraat, dat de heer T. Swenne, vrachtrijder, in huur had van de firma G. L. Ter Wee. De brand nam in korten tijd zulk een omvang aan, dat ernstig gevaar dreigde voor de omgeving, wyl ter plaatse alles van hout en dicht op elkaar is gebouwd. Toen de brandweer, die spoedig op de bedreigde plek aanwezig was, het vuur krachtig aantastte, was het gevaar in kor ten tijd bezworen. Het perceel van den heer Swenne is ge heel verloren gegaan. De daarnaast gelegen panden, waarin de firma Ter Wee sedert twee maanden pinda-kaas fabriceert, heeft aan de boven verdieping wel belangrijk door het vuur geleden, maar over het geheel meer door net blusschingswater. Gevreesd wordt, dat de nieuwe machines voor de bereiding van pindakaas geheel bedorven zijn. Uit de benedenverdieping kon een groo- te partij verpakkingsmiddelen worden ge red. De brand is ontstaan door het in brand geraken van een transport-auto, die in het perceel van den heer Swenne stond en aan dezen toebehoorde. Voor het gebouw waren twee menschen bezig een anderen auto te repareeren, waarbij zij gebruik maakten van gereed schappen, die in den verbranden auto la gen. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat men daarbij niet voorzichtig genoeg met vuur is omgegaan. Zoowel de firma Ter Wee als de heer Swenne zijn tegen brandschade verzekert. POGING TOT DOODSLAG OP EEN RIJKSVELDWACHTER In den nacht van Zondag op Maandag van vorige week werd op den rijksveld wachter te Mesch een poging tot doodslag gepleegd door een bestuurder van 'n auto. De rijksveldwachter schoot met zijn ka rabijn op den auto die echter ontkwam. Hij had het nummer van den auto kunnen noteeren en stelde zich in verbinding met den eigenaar van den auto. Van dezen vernam de rijksveldwachter dat hij den auto verkocht had aan een hem onbekend persoon wonende in de buurt van Heer len of Spekholzerheid. De politie uit Spek- holzerheide (Kerkrade) deed onderzoek en kwam te weten dat de bewuste auto in Geleen stond. In samenwerking met de po litie aldaar is op den auto beslag gelegd. De arrestatie van den chauffeur is slechts een kwestie van enkele dagen. MISDAAD IN HET SPEL? Zondagmiddag hebben leden der visch- club te Weert samen met de gemeentepoli tie uit de Zuid Willemsvaart bij sluis 16 op gehaald het lijk van den 43-jarigen onge- huwden fabrieksarbeider A. Elias. De man was Dinsdagavond j.L voor het sluiten der café's te Weert nog op de kermis gezien en werd sedert dien vermist. De bewoners der buurt verklaarden in den bewusten nacht langs het kanaal te hebben hooren ruzie maken. Een persoon zou een ander daarbij hebben toegeroepen: „Als je je niet stil houdt, sla ik je in het kanaal". Bovendien werd beweerd, dat de man in het bezit was van ƒ300 ƒ400. VIER INBREKERS IN ARREST Diefstallen opgehelderd De rijks- en gemeente-politie te De Lier, hebben Zaterdagmiddag drie personen uit Schipluiden en één uit De Lier in arrest gesteld, daar deze personen verdacht wor den van verscheidene gepleegde diefstal len met inbraak. Dit viertal had den laat- sten tijd in De Lier en den omtrek fietsen enz. gestolen. Ook worden zij verdacht van de inbraak bij den landbouwer Dis selkoen in de Oostbuurt te De Lier, eenige maanden geleden gepleegd, bfj welke in braak een aanzienlijk bedrag aan geld werd buit gemaakt. Over deze arrestatie en de redenen er toe weet de „Telegraaf" het volgende mee te deelen: In samenwerking met de politie-ambte- naren van verschillende plaatsen uit de omgeving, is het aan de gemeentepolitie te Schipluiden gelukt, een uitgebreid com plot van inbrekers en dieven op het spoor te komen. Twee personen, die wegens rij wieldiefstal werden gearresteerd, hebben n.l. bekend zich schuldig te hebben ge maakt aan een groot aantal diefstallen en een inbraak, onlangs te Schipluiden ge pleegd. Het bleek voorts, dat zij, in samenwer king met twee beroepsinbrekers uit Den Haag, voornemens waren binnenkort in het Westland en omgeving inbraken te gaan plegen. De eerste ervan zou dezer aagen te Maasland worden uitgevoerd. Eenigen tijd geleden werd in het nabu rige Maasland een rijwiel gestolen, in ver band waarmede werd gearresteerd zekere W. V. Voorts werd Donderdag j.l. door de recherche uit Maassluis en den rijksveld wachter Huiskes uit Maasland te Den Haag gearresteerd L. G. M., vermoedelijk de medeplichtige van V. Bij het eerste verhoor door den burgemeester van Schipluiden, bekende V. zich aan den rij wieldiefstal te hebben schuldig gemaakt. Voor het plaatsen van vingerafdrukken en nemen van foto's werd V. Vrijdag naar Maassluis overgebracht, daar commissaris Alberti voor dezen dienst een uitstekende inrichting bezit. Op het politiebureau te Maassluis werd V. door de rechercheur Kuntkes nog eens een stevig verhoor afgenomen, waarbij de man bekende, een groot aantal diefstallen te hebben gepleegd, o.a. te De Lier, Maas land, Naaldwijk en Schipluiden. In De Lier waren een groot aantal kippen en eenige varkens buit verklaard, in andere gemeenten meest rijwielen. Verder be kende V. de dader te zyn van de inbraak, welke onlangs te Schipluiden is gepleegd en waarbij 600 werd buitgemaakt. Daarna werd M aan een verhoor onder worpen. Aanvankelijk had deze ontkend, iets met V. te maken te hebben, doch na een langdurig verhoor, gaf hij tenslotte toe tezamen met V. zoowel de inbraak te Schipluiden alsmede de diefstallen en kleine inbraken in andere gemeenten te hebben gepleegd. Het „werk" zou intusschen op nog inten siever wijze worden voortgezet. M. deel de n.l. mede, dat juist dezer dagen hy in samenwerking met Z. zich in verbinding had gesteld met twee beroepsinbrekers te Den Haag, ten einde in den a.s. winter di verse inbraken te plegen. Na zijn bekentenis is M. ter beschikking gesteld van den burgemeester van Schip luiden voor het verdere onderzoek in zake de hier gepleegde inbraak. V. is voorts ter beschikking van den officier van justitie gesteld en daartoe overgebracht naar het Huis van Bewaring te Rotterdam. Als gevolg van de verschillende mede- deelingen zijn voorts Zaterdag nog gear resteerd A. v. d. B. en J. V., die beiden worden verdacht van heling in den buit bij de inbraak hier gepleegd. Waarschijnlijk zullen dezer dagen nog enkele arrestaties volgen. Het is aan de goede samenwerking tusschen de politie ambtenaren van Schipluiden, Maasland, Naaldwijk, De Lier, te danken, dat hier een prachtige vangst is gedaan, waarbij niet in het minst de rechercheur A. Kunt kes uit Maassluis een werkzaam aandeel heeft gehad. Vooral M. heeft al heel wat op zyn kerfstok en hij had reeds eerder een vonnis ondergaan. DE DEVIEZENSMOKKEL PER AUTOBUS. Nijmeegsche ingezetenen nog steeds ln Duitschc gevangenschap. De aanhouding van verschillende Nij meegsche ingezetenen aan het douanesta tion te Wyler, die allen verdacht werden van Sperrmarken-smokkelhandel, heeft nog steeds geen oplossing gebracht, schrijft de „Msb.". In weerwil van de vele bemoeiingen van Nymeegsche ingezetenen door middel UIT DE RADIOWERELD Programma's van Woensdag 10 October. Huizen, 1875 M. NCR V-uitzending. 11.002.00 KRO. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonplaton. 11.30 Godsd. half mirt je. 12.15 Orkestconcert en Gramofoonplaten. 2.00 Gramofoonplaten. 2.30 Postzegolhalfuurtje, 3.00—3.45 Zang. 4.00 Orgelspel. 5.00 Kinderuurtje. 6.00 Landbcn.!whalfuurtje. 6.30 Afgestaan. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Gramofoonplaten. 7.30 Technische causerie. 8.00 CarillanspeL 8.25 Causerie. 8.35 Arnhemsche Orkestvereeniging. Om 9.00 Causerie en om 9.30 Vaz Dias. 10.35—11.30 Gramofoonplaten. Hilversum, 301 M. VAR A-Programma. 8.00 Gramofoonplaten. 9.30 Onze keuken. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor Arbeiders in de Continubedr. 12.00 De Notenkrakers. 12.30 Orgelspel 12.45 Vervolg Notenkrakers. 1.00 Vervolg orgelspel. I.151.45 Vervolg Notenkrakers. 2.00 Gramofoonplaten. 2.15 Kruples. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 De Flierefluiters. 6.30 RVU. Causerie. 7.00 Sportpraatje. 7.20 OrgelspeL 7.40 Lezing. 8.00 SOS-Berichten. 8.03 Gramofoonplaten. 8.15 Bonte Avond. In de pauze: Vaz Dias. en VARA-Varia. II.0012.00 Gramofoonplaten. Droitwich, 1500 M.* 10.3510.50 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 11.20 Gramofoonplaten. 11.50 Voor de scholen. 12.05 Orgelspel. 12.50 Ch. Manning's orkest I.50 Gramofoonplaten. 2.25 Voor de scholen. 3.15 Pianorecital. 3.35 Sted. orkest Bournemouth. 5.05 Het McArthur kwintet. 5.35 BBC-Dansorkest. 6.50 en 7.05 Lezingen. 7.25 Cembalo-muziek. 7.50 „Old Bannerman", hoorspel. 9.05 „The Musix Box", gevar. concert. 10.20 Het „International" strijkkwartet. II.30 Voordracht. 11.3512.20 Jack Jackson en zyn Band. „Radio-Paris". 1648 M. 7.20 en 8.20 Gramofoonplaten. 12.35 Goldy-orkest. 9.05 Symphonieconcert. 10.50 Dansmuziek. Kalundborg, 1261 M. 11.201.20 Concert uit Rest. „Wivex". 2.20 Opening Euch. Congres te Buenos Aires. 3.20 Concert uit Rest. „Rits". 4.204.50 Gramofoonplaten. van Kleefsche Rech tsan wal ten bij de Kleef- sche justitie gedaan om tegen een tamelijk hoog losgeld de verdachten op vrije voeten te stellen, heeft tot nu toe slechts geringe gevolgen gehad. Slechts een viertal perso nen werd tegen een losgeld van 300 gulden in vrijheid gesteld. De anderen, die niet klagen over de behandeling in de gevan genis, wachten nog steeds op hun vonnis. Hoe dat zal uitvallen is nog niet te zeggen, daar de Duitsche Justitie vaak verbazing wekkende vonnissen kan vellen. De eene 7.20 Oude Volksdansen. 8.05 Omroeporkest. 8.55 Italiaansche Opera-Ouvertures. 9.35 Zang on Piano. 9.5010.20 Omroeporkest. K e u 1 e n. 456 M. 5.45 Concert uit Breslau. 11.20 Concert uit Leipzig. 1.202.05 GramofoonpJoten. 3.20 Het Bonner Kamer-orkest en solis ten. 4.45 Concert (bas en piano). 6.20 Oude Militaire muziek uit Hannover. 7.30 Zie Deutschlandsendex. 8.20 Chn» Columbus, hoorspel. 10.4011.20 De Kapel Farkas Miska. Rome, 421 M. 7.30 Gramofoonplaten. 8.05 „L'Arlesiana" met muziek van Cileau Brussel, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gramofoonplaten. 1.302.20 Saion-orkest, 5.20 Dansmuziek. 6 20 Gramofoonplaten. 6.35 Viool- en Viola-recital. 7.35 Gramofoonplaten. 8.20 „Het Meilief" van P. Benoit. 484 M.: 12.20 Salon-orkest. I.302.20 Gramofoonplaten. 5.20 Symphonieooncert. 6.35 Gramofoonplaten. 6.50 en 7.20 dito. 8.20 dito. 8.35 „La Gioeonde" van d'Aimunzkx 10.3011.20 Dansmuziek. Deutsc hlandsender, 1571 M. 7.30 „Unsere Sa ar den Weg fred zur Verstand igung". 7.55 Stun de der jungen Nation: Rasse. 8.20 Concert door de Leibatandarte Adolf Hitler. 9.20 Berichten. 9,50 Radio-technisch kwartiertje. 10.05 Weerbericht, 10.2011.20 Zweedsohe muziek (Gramo foonplaten). Wij maken er onze lezers attent op, dat met ingang van deze week de naam Daventry veranderd ia in Droitwich. Gemeentelijk Radlodistrlbatlebedrljf en de R.O.V. Radio-centrale. 3e Programma. 8.00—11.20 Hamburg. II.20—12.20 Kalundborg. 12.20—14.20 Brussel (Fr.). 14.2016.50 Kalundborg of Luxemburg. 16.5017.20 Deutsc hl. sender. 17.20—19.25 Brussel (Fr.). 19.2521.20 Weenon of Luxemburg. 21.2022.50 Parijs Radio. 22.50—afloopen Luxemburg. 4e Programma. 8.208.50 Parijs Radio. 11.20—15.15 North. Rog. 15.1518.20 Droitwich. 18.20—20.00 Brussel (VI). 20.0023.00 Loc. uitzending. Nieuwe Leidsche Orkest ver. oJ.y. don heer J a c. Blitz 21—22 u. Mej. N. L u n o w, zang; aan den vleugel do hoer N. Turksma. In de pauze: gramo foonmuzriek 23.00afloop Droitwich. (Wyzigingen voorbehouden). K.R.O.-INTERVIEW OVER DE LONDON—MELBOURNE-RACE. Hedenavond zal dc heer A. Melhado, een der deelnemers aan de LondonMelbour- ne-raoe, den heer K. Parmentier, voor de K.R.O.-microfoon interviewen. deviezensmokkelaar wordt vrijgesproken als hij kan aantoonen volkomen te goeder trouw gehandeld te hebben, de andore hoort vaak een vonnis tegen zich van dui zenden marken boete en maanden gevan genisstraf. Wij vernamen van bevoegde zij de, dat de Duitsche douaniers, door de po litie voorgelicht, consigne hadden een paar verdachte deviezensmokkelaahs aan te houden. By de uitvoering van dit bevel, liepen ook de andere Nymegenaars in de vaL FEUILLETON. (Een geval uit de practijk van Wil. J. Sanders, detective), door. UDO VAN EWOUD. 16) Uit nagelaten papieren. Tegen zeven uur in den ochtend arri veerden wij in Elbing, een stad van onge veer 70.000 inwoners, ten Zuid-Oosten van Danzig, op slechts enkele kilometers af stand van het Frischer Haff gelegen. Reeds eenige minuten vóór de trein het station binnenliep, stond ik met de hand aan de deurknop gereed om de eerste te kunnen zijn, die uitstapte. Ik had nog steeds de hoop niet opgegeven, dat ik den ouden heer uit Berlijn terug zou zien, maar toen ik op het perron stond en den trein langs keek, zag ik, dat slechts enkele reizigers ons volgden. Zij allen werden afgehaald door familie of vrienden, die hen hartelijk verwelkomden en er bestond dus voorals nog geen enkele reden jegens een hunner ook maar een zweem van wantrouwen te koesteren. Wij hadden ongeveer een half uur tyd vóór ons lokaaltje naar Pr. Holland zou vertrekken en wy meenden ons dezen tyd ten nutte te kunnen maken door in de wachtkamer een kop koffie te gaan gebrui ken. Hier heerschte de rust van den vroe gen Zondagochtend. De restauratie bleek een terras te hebben, dat uitzicht bood op een plein met oude, zeer bezienswaardige bouwwerken, waarachter de slanke toren van de fraaie St.-Marienkerk hoog oprees. Ebbing is een, waarschijnlijk by slechts weinige landgenooten bekende oude Han- zenstad, welke nog duidelijk de kenteeke- nen draagt van haar respectabeelen ouder dom. Vooral in het centrum vindt men nog tal van interessante bouwwerken en gevels uit de dertiende en veertiende eeuw, ge flankeerd door moderne scholen, musea, theaters en andere instellingen van den laatsten tyd. Maar al te graag had ik gevolg gegeven aan een, by mij opkomenden wensch deze stad in haar rustige Zondagochtend-stem ming eens wat nader te bezien, maar daar voor ontbrak helaas de tijd, zoodat ik me tevreden moest stellen met het oude plein, waar slechts een enkele matineuze wande laar of kerkganger passeerde. Veel te vroeg naar mijn zin kwam een kellner ons waarschuwen, dat het tyd was om op te breken en tien minuten later boemelden wij door de golvende akkers van het Oost-Pruisische heuvelland, dat in zyn onafzienbare uitgestrektheid slechts rust en vrede ademde en alle gedachten aan misdaad en gevaar onmiddellijk ver dreef. Plechtig klokgelui van een kerktoren verwelkomde ons op het plekje Oud-Hol land in den vreemde. Onze trein bracht nogal wat reizigers aan, ongetwijfeld .Ausflügler" uit Elbing, die dezen Zondag in de wondermooie omgeving van het voor stadje wenschten door te brengen. Vaders en moeders,gewapend met rugzak en bergstok, welke laatste ook in dit heuvel land goede diensten zou kunnen bewijzen, tallooze kinderen, blootshoofds of met de kleurige studentenmutsen vulden een oogenblik het pleintje voor het station, op welks dak, hoog boven alles verheven, een ooievaarspaar troonde, waarvan het wijfje met luid geklepper tegen deze ontheiliging van den vroegen Zondagochtend scheen te protesteeren. Door een in Gothischen styl opgetrokken poort, welke een ringmuur, die het stadje geheel scheen te omsluiten, onderbrak, be traden wij de Steintorstrasse, waar tal van fraaie, beschilderde geveltjes er op wezen, dat de ingezetenen de typische staaltjes van middeleeuwsche bouwkunst, waaraan hun woonplaats zoo ryk ls, in eere weten te houden. De straat kwam uit op een marktplein met oude openbare gebouwen en lommerrijke kastanjeboomen, waarach ter het door Sanders uitverkoren hotel „Schwarzer Adler" verborgen lag. Een kwartier later zaten we achter een welverzorgd ontbijt en zoowel de aanlok kelijke omgeving als het heerlyke zomer weer ten spijt, brachten we de rest van den ochtend en zelfs een deel van den middag in onze koele kamer door, waar een ver kwikkende slaap mij alles, wat met m'n aanwezigheid hier in verband stond, gedu rende eenige uren deed vergeten. Toen ik tegen den tijd van het middag maal in de eetzaal verscheen, bleken mijn beide reisgenooten nog niet aanwezig. Ik informeerde bij den eigenaar van het hotel, een gemoedelijk mannetje, dat naar den Poolsch klinkenden naam Jeschonek luis terde, of de beide andere Hollaiv'ers het middagmaal reeds gebruikt hadden en daarop kreeg ik ten antwoord, dat „Herr Sanders5' al meer dan twee uur geleden was uitgegaan, doch dat „Herr von Dobben" Oost Pruisen is immers de geboortegrond van den landadel xich nog steeds op zijn kamer bevond. Ik besloot op hen te wachten en de hote lier kwam mij daarbij bereidwillig tege moet door mij eenige boekjes met bijzon derheden van zijn woonplaats aan te bie den, waarmee ik mij op het terras in de schaduw van een machtigen kastanje boom nestelde. De inhoud van de boekjes interesseerde mij, omdat ik mij in een oud-Hollandsche omgeving wist met een voor ons, Hollan ders, ongetwijfeld interessant verleden. De geschiedenis van het stadje vond ik in een der boekjes opgeteekend en zy leek mij, mede in verband met de taak, welke wij hier te vervullen hadden, belangwek kend genoeg om er een en ander van op te teekenen. Uit die notities moge hier nog een kort apergu volgen. Het ontstaan van Oost Pruisen, thans zeker wel een der belangrijkst» Duitsche provincies, dateert van vóór ongeveer 700 jaar. Vele volkeren zyn langs den ouden heirweg aan de Zuidkust van de Baltische Zee gekomen, doch eerst omstreeks 1230 trokken Duitschers van verschillende stam men naar het Oosten om in het, toen nog hcidensche land, het christendom te pre diken. Onder Winrich von Gniprode (1351 1382) maakte de toenmalige Ordenstraat een typderk van ongekenden bloei door. De steeds toenemende beoefening van land bouw en handel werkte er toe mede, dat in korten tyd bloeiende steden en dorpen ont stonden, tot de twisten tusschen de regee- rende vorsten en de steeds machtiger wor dende steden de Polen in het land riepen, hetgeen tot gevolg had, dat in 1410 bij Tannenberg de adel werd verslagen. Een lid van het huis der Hohenzollern, Al- brecht von Brandenburg, maakte van Oost- Pruisen een hertogdom, dat in 1618 met Brandenburg werd vereenigd. Nadien is het land door oorlogen en pest meermalen geheel ontvolkt, doch de latere Pruisische Koningen zetten de kolonisatie-arbeid in het Oosten voort en wisten Nederlanders, Zwitsers, Salzburgers en Hugenoten te be wegen zich daar te vestigen. Tot hen, die als pioniers Oost Pruisen gemaakt hebben tot wat het nu is, behoor den dus ook Nederlanders, over wier komst ik het volgende vermeld vond: In het jaar 1281, toen weer rust ln het land heerschte, trok Landmeister Mcinhard von Querfurt zich het lot van het, door on lusten en oorlogen zoo zwaar geteisterde land aan. Meester Meinhard's belangstel ling ging vooral uit naar de ontwatering der uitgestrekte vlakten, welke, tengevolge van den ongeregclden loop van de Weich- sel, geheel braak lagen. Door den ongel(j- ken waterstand der andere rivieren, w.o. de Weeske, had men, vooral in de regen- periode, herhaaldelijk last van ernstige overstroomingen. Meester Meiner, zooals het volk hem noemde, nam nu de noodige voorzorgsmaatregelen door het lage land te laten indijken en den loop der rivieren te regelen. Tot dat doel liet hij Hollanders overkomen, die in hun vaderland ryke er varing op waterbouwkundig gebied hadden opgedaan. Zoo droeg hy ook aan Holland- sche ondernemers de ontwatering op van het Weeske-gebied in de omgeving van het landgoed Pazlok en deze waren het, die den Molenvliet aanlegden, welke bij Vogel sang de Weeske verlaat om het water der rivier langs den Zuidelijken rand van het dal en om het zich daar nog steeds bevin dende slot heen, wederom naar de Weeske te leiden. (Wordt vervolgt

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 9