DE SCHAT IN HET OUDE HOLLAND MAANDAG 8 OCTOBER 1934 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. - PAG. 9 UIT DE RADIOWERELD Programma's voor Dinsdag 9 Oct. Huizen, 1875 M. K. R. O.-programma. 8.00 Morgenconcert. 10.Gramofoon. 11.30 Godsdienstig halfuurtje door Pas toor Perquin. 12.15 Lunchconcert door de K. R. O.- boys. 2.Vrouwenuurtje. 3.00 Mod ursus. 4.15 Het K. R. O.-orkest, afgewisseld door gramjfoon. 6.40 Esperanto. 7.15 Aalm- zenier v. d. Maden over „het moreele en economische probleem in den vrouwenarbeid." 7.35 Gramofoon. 8.15 Vaz Dias. 8.20 Marek Weber en zijn orkest. 9.15 Bruckner's 2e Symphonie door het K. R. O. Symphonie-orkesct. Afgewisseld te 10.15 uur door een causerie van L. Abor over „den uitvinder van de tandenborstel" en te 10.30 uur door Vaz Dias. 11.05 Marek Weber en zijn orkest (ver volg). Hilversum, 301 M. AVRO-uitzending 5.30—6.00 VPRO. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Pianorecital. 11.00 Kook- en bakpraatje. 11.30 Gramofoonplaten. 12.00 Rembrandt-Theaterorkest. I.30 Gramofoonplaten. 2.00 Concert d. h. Arnhemsch Strijkkwar tet. 3.004.00 Knipcursus. 4.15 Gramofoonplaten. 4.30 Radio-Kinderkoorzang. 6.00 Omroeporkest. 7.30 Engelsche les. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Omroeporkest m. m. van E. de Vlie ger (cello). 8.50 Moderne zangdeclamatie. 9.20 A. Sandler en zijn orkest, en Gra mofoonplaten. II.00 Vaz Dias. 11.1012.00 Gramofoonplaten. „Radio-Paris", 1648 M. 7.20 en 8.20 Gramofoonplaten. 12.20 Symphonieconcert. 7.05 Grarpofoonplaten. 8.20 Gevar. programma (radiotooneel, zang, voordracht). 10.50 Dansmuziek. Kalundborg, 1261 M. 11.201.20 Concert. 2.204.20 Omroeporkest. 7.20 Volksmuziek uit Boedapest. 7.50 Reportage. 8.20 Fransche pianomuziek. 8.50 Hoorspel. 9.30 Duitsche Operamuziek. 10.2011.50 Dansmuziek. Keulen 456 M. 5.45 Concert uit Leipzig. 9.50 Beethovenconcert (piano-viool). 11.20 Kamerorkest. In de pauze: Orgel spel. 1.202.05 Gramofoonplaten. 3.20 Mandolineconcert m. m. v. solisten. 4.35 Kamermuziek (sopraan, piano, viool) 6.20 Omroepkleinorkest. 7.30 Militair concert. 8.20 „Besahnschoot an", vrooiyk pro gramma. Brussel, 322 en 484 M. 322 meter: 12.20 Gramofoonplaten. 1.302.20 Salonorkest. 5.20 en 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Omroeporkest. 10.3011.20 Gramofoonmuziek. 484 meter: 12.20 Omroeporkest. 1.302.20 Gramofoonplaten. 5.20 Viool en pianorecital. 6.35 Gramofoonplaten. 6.50 Salonorkest o. 1. v. Doullez. 8.20 Symphonieconcert. 9.35 en 10.3011.20 Gramofoonmuziek. Deutschlandsender, 1571 M. 7.30 Concert uit Stuttgart. 8.20 „Hein Godenwind, der Admiral von Moskitonien", hoorspel. 9.20 Berichten. 9 45 Leden van de Himalaya-Expeditie 1934 spreken. 10.05 Weerbericht. 10.2011.20 Concert uit Kiel. GEMENGDE BERICHTEN HAGEL RICHT SCHADE AAN TE BEVERWIJK Te veld staande gewassen grootendcels vernield. Uit Beverwijk wordt aan de „Tel." ge meld: Opnieuw is een groot deel van de tuinders, die het toch al zoo zwaar te ver- duen hebben, door een natuurramp ge troffen Gedurende het onweer, dat in den nacht van Vrijdag op Zaterdag woedde, ont lastte zich boven Beverwijk en omgeving een hevige slagregen, gepaard gaande met een zware hagelbui. Door deze hagelbui, die meer den vorm had van een ijsregen, en welke op verschillende plaatsen eeni- ge c.M. dik lag, hebben de nog te velde staande groenten en vruchten groote schade geleden. Speciaal in Heemskerk is de verwoesting groot; vooral sla en spinazie werden zwaar beschadigd. Van deze gewassen kan met zekerheid worden vastgesteld, dat alles verloren is, Doch ook de sterkere groenten als an dijvie, verschillende koolsoorten, prei enz. zijn voor 85 pet. verloren. De aardbeien velden zien er uit als midden in den win ter, al het loof is er af gehageld. Tomaten, die hier op het vrije veld staan, zijn, wat men noemt „geplukt", vrucht en bloem is van de stengels afgeslagen. Bij een onderzoek, dat wij Zaterdag morgen in verschillende tuinen instelden, bleek de schade niet meer te herstellen. De tuinders vertelden, dat er 's morgens in de vroegte op sommige plaatsen nog een laag ijs van centimeters dik lag. Er waren toen nog stukken bij, ter grootte van het bekende duivenei. Moedeloosheid heeft zich van de men- schen, wier strijd om het bestaan toch al zoo zwaar is, meester gemaakt. Enkelen meenden echter niet stil te moeten blijven zitten en hebben zich direct gewend tot de veilingorganisaties, waarvan wij dan ook reeds eenige bestuursleden met den directeur, den heer W. de Groot, ter plaat se aantroffen, ten einde de schade op te nemen. Eigenaardig is, dat het platte glas zoowel als de warenhuizen bijna niets hebben te lijden gehad. Van de appel- en perenboomen zijn groote kwanta afgeha geld. ZWARE BRAND TE LEEUWARDEN Winkelmagazijn uitgebrand Zaterdagmiddag te half vijf brak te Leeuwarden plotseling brand uit in per ceel 121 aan de stille zijde van de Nieu we Stad, eigendom van en beyvoond door den heer Simon Landstra. In het perceel is een zaak in kinderwagens en rietmeu belen gevestigd. De brand greep in het zeer brandbaar materiaal zeer snel om zich heen, gewel dige rookwolken sloegen naar boven, de vlammen laaiden hoop op. De heer Land stra zat rustig in zijn kantoor boven den winkel te werken, toen hij gewaarschuwd werd door eein voorbijganger. Onmiddel lijk werd de brandweer gewaarschuwd, de politieslangenwagen was echter reeds eer der aanwezig. Met vijf slangen werd het vuur van alle kanten aangetast. Spoedig was men den brand meester. De schade de St. Nicolaas-voorraad was juist ingeslagen is aanzienlijk, ter wijl ook veel waterschade is geleden. De bovenste twee verdiepingen zijn geheel uitgebrand, hier waren slaapkamers en magazijnen gevestigd. Het huis is verze kerd, evenals de inboedel. De oorzaak van den brand ligt waar schijnlijk in het in brand geraken van vensterkozijnen, een schilder had deze af gebrand, daar het pand geverfd moet worden. Om half een was hij naar huis gegaan. Het pand bezit 'n mooien ouden gevel, die men zal trachten te behouden. FEUILLETON. (Een geval uit de practijk van WiL J. Sanders, detective), door. UDO VAN EWOUD. 15) Sanders was nu wel genoodzaakt te blij ven en hij onderwierp zich met een wan hopig gezicht aan het dubbele verhoor, dat hem door de beide mannen werd afge nomen. Toen hem, na zijn naam en woon plaats ook naar zijn beroep gevraagd werd, meende ik dat hij even aarzelde, maar toen hij met veste stem „particulier detective" antwoordde, scheen dit in 't ge heel geen verwondering te baren. Dat men er zelfs niet aan dacht dit beroep in ver band te brengen met den aanslag, bleek wel uit de kort hierop volgende vraag van den sergeant, of de heeren reeds hadden vastgesteld wat hun ontroofd was. De man meende dus met slachtoffers van een een- voudigen treinroof te doen te hebben. Sanders liet hem in dien waan. Hij zeide daarvoor nog geen gelegenheid te hebben gehad, maar er onmiddellijk een onderzoek naar te zullen instellen. Hij kreeg daar door meteen gelegenheid het advies van den arts onopvallend te negeeren en zich naar zijn eigen slaapcoupé te begeven. Het liefst zou hij op dit oogenblik, daar aan twijfelde ik geen moment alleen BOERDERIJBRAND. Gisteravond omstreeks half elf is te Oude Tonge brand uitgebroken in de landbouw- schuur van den landbouwer L. Fluit. De vlammen tastten ook het huis aan. Van den inboedel kon niets gered worden. Eenige paarden kwamen eveneens in de vlammen om, eenige andere konden gered worden. Ook een schuur, waarin een aan tal wagens stonden, werd eveneens een prooi der vlammen. De brandweer was spoedig ter plaatse en bestreed met twee stralen het vuur. De oorzaak van den brand is onbekend. DE MOORDAANSLAG TE GOUDA Het slachtoffer overleden De 65-jarige C. Laurier op wien Dins dag op de Nieuwe Markt te Gouda door den huurder van zijn wagenverhuurderij J. R. een moordaanslag is gepleegd, waar bij het slachtoffer met een knipmes een diepe snede in den hals werd toegebracht, is gisteravond in de Wijkverpleging over leden. De politie heeft het lijk in beslag genomen. Maandag zal de sectie worden verricht. DE MOORDAANSLAG TE ZWOLLE 17-jarig dader Naar wij vernemen heeft het politie-on- derzoek naar den moordaanslag op den óansleeraar te Zwolle tot laat in den nacht geduurd. De dader bleek te zijn de zeventien-ja rige A. G. uit de Vinkenstraat, die na een langdurig verhoor heeft bekend. Hij was met de andere jongens wegge hold. Den steek had hij toegebracht met een soort knipdolk, die vastgezet kon worden. Bij den Buitenkant had hij het wapen in de gracht gegooid. G. blijkt deel uit te maken van een ben de baldadige opgeschoten jongens, die reeds geruimen tijd op verschillende rria- nieren Zwolle onveilig maken. De toestand van den heer N. was Za terdagmorgen naar omstandigheden rede lijk wel. GOEDE VANGST VAN DE A'DAMSCHE POLITIE. Inbreker-acrobaat gesnapt. Een inbreker met de allures van een acrobaat is gisterennacht in handen ge vallen van de politie van het bureau Sin gel te Amsterdam. De man had voor zijn nachtelijke escapa de een zaak in sport, en andere artikelen in de Kalverstraat uitgekozen. Daar hij in zag, dat hij van de straat af niet naar bin nen zou kunnen komen zonder kans op ontdekking, begaf hij zioh naar de aangren zende steeg en wist het te bestaan, langs den gevel naar het dak te klimmen, op welken levensgevaarlijken tocht hij zijn steunpunten vond in de gleuven van den muur. Vervolgens verwrong hij op het dak de ijzeren staven van een lichtraam, en drong op deze wijze tot het gebouw door. Een en ander schijnt echter niet geruischloos te zijn geschied, want twee in de Kalverstraat patrouilleerende agenten hoorden een zwak geluid. Begrijpende, dat er onraad was. haalde een van hen assistentie aan het bu reau Singel. Enkele minuten later was het geheele pand door een detachement politie omringd. De twee agenten begaven zich met behulp van een sleutel, die zij van den dicht bij den winkel wonende bedrijfslei der hadden gekregen, naar binnen en be gonnen daar hun speurtocht. -Alle hoeken en gaten werden doorzocht, doch eerst op den zolder vonden zij hun man, een nog jong persoon, die de wijste partij koos en zich zonder verzet overgaf. Hij was in het bezit van een groot aantal inbrekerswerktuigen. Geboeid werd hij naar het bureau Singel overgebracht, waar hy is ingesloten. Zeer zijn geweest, maar hij kon helaas niet ver hinderen, dat de onderofficier, de hoofd conducteur, een der douane-ambtenaren, de juffrouw van den slaapwagen en tenslotte dr. Blumenstein hem op den voet volgden. Ik achtte het in de gegeven omstandig heden verstandiger bij van Dobben te blij ven, die zich nog te slap gevoelde om op te staan. Sanders had immers nog aan het begin van dit avontuurlijke tweede deel van onze reis gezegd, dat de makelaar zich zoo weinig mogelijk alleen moest vertoonen. Ik ging dus naast zijn bed zit ten en trachtte hem wat op te beuren, maar dit bleek geheel overbodig. „Over een uurtje ben ik weer zoo ge zond als een visch", verzekerde hij lachend op mijn vraag, hoe hij zich voelde en met een komisch zucht liet hij er op volgen: „Onze groote onbekende heeft een taaie aan me. Ik ben benieuwd, wat we morgen weer boven m'n hoofd hangt." Ik dacht aan den ouden heer, dien ik op het terras van café Bauer had gezien en stelde van Dobben van mijn vermoedens in kennis. Deze bleek echter lang niet zoo enthousiast over m'n ontdekking als ik zelf. „Zoudt u denken", vroeg hij sceptisch, „dat een bejaard man tot dergelijke din gen, als wij nu beleefd hebben, in staat zou zijn? U moet niet vergeten, dat Bauer een door vele Nederlanders bezocht café is, zoodat de aanwezigheid van een landge noot daar niets verrassends heeft." „Met uw laatste opmerking ben ik het geheel eens", antwoordde ik, „maar het raadsel hoe iemand er achter is gekomen, dat wij een uitstapje naar Wannsee zouden maken een plan dat immers eerst op het terras bij Bauer in ons opkwam ver- eischt toch een oplossing. Naar mijn mee waarschynlyk heeft de politie met deze arrestatie een heerschap in handen gekre gen, die een goede klant is van de hoofd stedelijke justitie. De politie houdt rekening met de moge lijkheid, dat de gearresteerde hulp heeft gehad van een of meer medeplichtigen, die in dat geval op den uitkijk zouden hebben gestaan. ER ZIJN SOLDATEN EN SOLDATEN In Soest, waarheen Zaterdagmiddag Wil ly Tuschinsky en zijn medewerkers, die bezig zijn aan de verfilming van „Het meisje met den blauwen hoed" zich had den begeven tot het maken van enkele buitenopnamen, is gistermiddag een con flict gerezen tusschen echte en film-mili tairen, meldt de „Msbd.". Lou Bandy, Roland Varno, Willem van der Veer en een sectie militaire figuran ten onder commando van een ook al figu- reerende kapitein en luitenant marcheer den voor de camera over een landwegje onder Soest toen plotseling militaire po litie verscheen, die onmiddellijk aanvoel de in deze pseudo-miltairen geen collega's te kunnen begroeten. De militairen van het witte doek wer den omsingeld en deze konden bij hoog en bij laag beweren, dat zij voor de film werkten, er werd geen pardon gegeven. Het heeft een paar uren geluurd voor de commandant van de afdeeling der mi litaire politie er overtuigd van was ge raakt, dat de houten geweren en sabels van de film-militairen en het film-kader geen concurentie aan het officieele leger aandeden. Toen was het echter te laat om de film verder te draaien en zijn Wil Tuschinsky c.s. maar naar Amsterdam teruggekeerd. LAND- EN TUINBOUW LANDBOUW-CRISIS-ORGANISATIE VOOR ZUID-HOLLAND. Vee, onderafdeeling Rundvee. I. a. Alle kalveren, die geboren wor den n a 31 October 1934 ressorteeren on der de toewijzing 1935. b. Iedere veehouder, die krachtens het hem toegewezen aantal kalveren thans nog het recht heeft om kalveren bij den Dis- tricts-secretaris ter schetsing aan te bie den, behoort van dit recht vóór 20 Octo ber a.s. gebruik te maken, omdat alle kal veren, die onder de toewijzing 1934 val len, uiterlijk 31 October a.s. geschetst moe ten zijn. Kalveren, die n a 31 October worden ge schetst, vallen onder de toewijzing 1935. Het omruilen van identiteitsbewijzen 1934, die behooren bij kalveren, die ge storven of geslacht zijn, kan onder de bekende voorwaarden tot 1 Januari a.s bij den Districts-secretaris plaats vinden. Er wordt echter de aandacht op geves tigd, dat, zoo dit omruilen plaats vindt in de periode van 1 November a.s. tot 1 Ja nuari a.s. het kalf, dat voor het geslachte of doode kalf in de plaats komt, op den datum, dat het kalf, waarvan het identi teitsbewijs ter inwisseling wordt aangebo den, dood gegaan is of geslacht is, niet zwaarder mag zijn dan 60 K.G., zoo het een stierkalf betreft en 100 K.G. zoo het een vaarskalf getreft. Het inwisselen van identiteitsbewijzen kan in den vervolge uitsluitend plaats vin den door bij de Landbouw-Crisis-Organi- satie voor Zuid-Holland georganiseerde rundveehouders en niet door hen, die door deze organisatie als rundveehandelaar zyn georganiseerd. ning moet iemand dat daar hebben afge luisterd, iemand, die ons volgde en ik blijf het merkwaardig vinden, dat slechts de oude heer in dit verband mijn aandacht heeft getrokken." „Vermoedelijk, doordat hij zich als een lezer van de „Mercuur" ontpopte, merkte van Dobben nog op met een flauwe po ging om te schertsen, wat hem in de ge geven omstandigheden niet zoo heel vlot afging, maar toen hij zag, dat ik wederom een tegenwerping wilde maken, liet hij er haastig op volgen: „U kunt echter volko men gelijk hebben en ik zou u dan ook wil len adviseeren den heer Sanders van uw ontdekking deelgenoot te maken." Daar de detective op dit moment juist weer onze coupé binnentrad, was de gele genheid daartoe gunstig, maar ik wensch- te toch eerst het resultaat van zijn onder zoek te vernemen. Hij liet ons niet lang in het onzekere. Zich tot van Dobben wen dend, die inmiddels was opgestaan en nu op mijn koffer plaats nam, zei hij: „Wij zijn misschien de eersten, meneer van Dobben, voor wie het bestaan van de Poolsche cor ridor een geluk beteekent. Als deze pas- sencontrole niet had plaats gehad, zou onze vriend Wils in Elbing zeker tever geefs getracht hebben ons wakker te krij gen. Het blijkt, dat onze buurman in de aangrenzende coupé op zeer geraffineerde wijze te werk is gegaan. Op een hoogte van ongeveer een halve meter heeft hij in den wand, welke onze coupé van de zijne scheidt, een gaatje geboord. Daarin stak een stalen buisje, dat door middel van een gummislangetje verbonden was aan een kleinen cylinder, gevuld met een gassoort, welke een doodelijke uitwerking moet heb ben, wanneer zij in voldoende hoeveelheid wordt verspreid. Een uitvinding, welke Daventry 1500 M. 10.3510.50 Morgenwijding. 11.05—11.20 Lezing. 11.40 Gramofoonplaten. 11.50 Voor de scholen. 12.10 Het Londensch Zigeunerorkest. I.20 Birmingham Hippodrome-orkest. 2.25 Voor de scholen. 4.20 Gramofoonplaten. 4.50 Trioconcert. 5.35 Medvedeff's balalaika-orkest. 6.50 Cembalomuziek. 7.10 Fransche les. 7.40 Gramofoonplaten. 7.50 Lezing. 8.20 Gramofoonplaten. 8.35 Met Londensch Symphonieorkest. 10.20 Causerie. 10.40 Parkington Kwintet. II.30 Lezing. 11.3512.20 Lew Stone en zijn band. R.K. Ver. v. Kraamverzorging voor alle gezindten te Leiden Plaatsing-Bureau Boerhaavestr. 30 verleent hulp door gediplomeerde krachten. Geopend eiken DINSDAG-en DONDERDAG MIDDAG van 2—4 UUR tot het ver strekken van de gewenschte inlichting en aanmelden van contribueerende leden en aanvragen voor kraamhulp -Telef. 3420 Aanvragen (schriftelijk) adres Boerhaavestr. 30 haar ontstaan ongetwijfeld te danken heeft aan den oorlog. Wat toen door het ver dwaasde menschendom echter als een daad van ware vaderlandsliefde werd opgevat, geldt nu als een misdrijf en wij voelen, dat misdrijf thans te sterker, omdat ons eigen leven er bij op het spel heeft gestaan. Bij onderzoek bleek mij, dat nog niet de helft van het zich in den cylinder bevindende gas is weggestroomd. Nog enkele uren een zelfde hoeveelheid echter en dr. Blumen stein zou tevergeefs voor ons geroepen zijn." „De bewoner van de slaapcoupé...." begon ik. „Is natuurlijk verdwenen", vulde San ders aan. „Ik heb bij het personeel naar hem geinformeerd, maar men kon mij slachts een zeer vaag signalement op geven." „Een reeds eenigszins bejaarde heer, met grys, bijna wit haar" vorschte ik, zoo dringend, dat Sanders mij verbaasd aan staarde. „Neen, integendeel, een nog vrij jonge man met een zwart snorretje, vermoedelijk een vreemdeling, dat wil zeggen geen Duitscher, correct gekleed in sportcos- tuum.... Maar waarom denk jij eigenlijk onmiddellijk aan een ouden heer?" „Niet onmogelijk, dat je gelijk hebt, Miel", zei hij, toen ik had uitgesproken. ,,'t Is alleen zoo deksels jammer, dat wy op dit oogenblik zoo weinig aan je ontdek king hebben. Ik heb natuurlijk bij de douane-beambten geinformeerd, of zich nog meer Nederlanders in den trein be vinden, maar wij blijken de eenigen te zijn. Dat sluit natuurlijk geenszins in, dat onze achtervolger van andere nationaliteit moet zijn; eerder geloof ik, dat de man kans heeft gezien vóór de Poolsche cor GemeentelIJk Radlodbitrlbutlebedrtyf en de R.O.V. Radio-Centrale. 3e Programma. 8.0011.30 Hamburg. 11.3012.20 Kalundborg. 12.2014.20 Brussel (Fr.). 14.2015.20 Kalundborg of Luxemburg. 15 20—16.20 Keulen. 16.20—17.20 München. 17.2019.35 Brussel. (Fr.). 19.35—20.20 Keulen. 20.20—23.00 Brussel (VI.). 23.00afl. Deutschl. Sender. 4e Programma. 8 20—8.50 Parijs Radio. 11.0516.20 North Reg. 16.2019.05 Droitwich. 19.05—21.05 North Reg. 21.0522.40 Luxemburg. 22.40afloop Droitwich. O beate man, neem 't hem niet kwalijk, m'n Kduard ia een beetje bijziende; hg dacht dat het een boom was. (Ballyho) ridor den trein te verlaten. Wy zyn ln Kustrin reeds naar den slaapwagen ge gaan. Tot Firchau, het Duitsche grenssta tion, had hy dus volop gelegenheid da voorbereidingen voor dezen gasaanval te treffen. WaarschUnlyk zal hy niet eens tot Firchau zyn meegereisd, maar reeds veel eerder, b.v. in Landsberg of Kreuz zyn uit gestapt. Hy heeft echter de passencon- trole over het hoofd gezien, waaruit wa mogen concludeeren, dat de man voor het eerst deze reis maakt. De heeren van de militaire politie vonden het noodzakelyk alle coupé's nog eens na te gaan om te zien of zij den dader kunnen vinden. Die moeite is natuurlyk tevergeefs, maar wy bereiken er althans dit mee, dat wij hen voorloopig kwyt zyn. Straks zullen we nog genoeg last van hen hebben, want hoewel ik er in geslaagd ben hun toe stemming te verkrijgen om verder te rei zen, aan een uitvoerig proces-verbaal is natuurlijk niet te ontkomen." Al spoedig bleek, dat Sanders juist had gezien, want toen de onderofficier onver- richterzake van zyn onderzoek In onze coupé terugkeerde, werd den beiden slachtoffers van den nachtelyken gasaan val een verhoor afgenomen, waaraan eerst een einde kwam, toen wy het Pool sche grensstation Tazew binnenreden, waar de bewaking verdween en de trein weer aan Duitsch personeel werd toever trouwd. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 9