DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPE1NGRACHT 32, LEIDEN Opstand en rebellie in Spanje ALPHEN-GOUDA GEOPEND 26ste Jaargang MAANDAG 8 OCTOBER 1934 No. 7933 £eicbelve 6oii/fcant DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.90 per kwartaal By onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, by vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regal Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 9.50 Separatistisch bewind in Catalonië ten val gebracht De regeering te Madrid weet zich te handhaven MARXISTISCHE STORMLOOP AFGESLAGEN. De uitroeping der Catalaansche republiek. Companys, president der Catalaansche Generaliteit, had Zaterdag te Barcelona ter kennis gebracht, dat de regeering van Catalonië den „staat Catalonië der Spaan- sche federale republiek" had uitgeroepen. De proclamatie was voorafgegaan aan de instelling eener voorloopige regeering, welke door Azana werd gepresideerd. Een groote agitatie heerschte in het pa leis der generaliteit, waar Azana en Com panys confereerden. Over het verloop der gebeurtenissen te Barcelona meldt United Press het vol gende: Na afkondiging van den nieuwen vrij staat was de toestand te Bercelona aanvan kelijk vrij rustig. Groepen burgers, die door de Catalaansche regeering waren be wapend, hielden de wacht op de toegangs wegen tot de stad. De guar<jia civil hield zich afzijdig; zij sloot zich op in de kazer nes en nam niet aan de beweging deel. Aanvankelijk scheen het of ook de com mandant der Spaarische troepen van Ca talonië, generaal Batet, die zelf een Cata laan is van gehoorte, voor de beweging zou zijn te' winnen. Hij vroeg althans een uur bedenktijd, toen Companys hem vroeg of hij bereid was het nieuwe regiem te aan vaarden. Voor echter een uur was verloo- pen maakte een incident aan dezen twijfel een einde. Een peloton soldaten maakte n.l. tus- schen elf uur en halftwaalf onder trom petgeschal bekend, dat de centrale regee ring voor geheel Spanje den uitzonderings toestand had uitgeroepen. Uit het gebouw der socialistische vak- vereeniging werd plotseling door gewapen de burgers op de soldaten geschoten, met het gevolg, dat een hunner getroffen werd en ineenzakte. Generaal Batet besloot hier op tot krachtdadige actie over te gaan. Krachtige tegen-actie. Hij liet ettelijke afdeelingen infanterie en artillerie aanrukken en gaf bevel den aanval op het gebouw te openen. Een tijd lang werd het met geschut en machinege weren bestookt; daarna bestormden de sol-- daten het gebouw, welks verdedigers, murw geworden door het bombardement, zich zonder slag of stoot overgaven. Per radio werd daarop bekendgemaakt, dat thans het paleis van de Catalaansche generaliteit zou worden bestormd, waar zich de Catalaansche regeering bevond en nog steeds haar radio-oproepen tot hard nekkig verzet tegen de centrale regeering uitzond. Ook het ministerie van Binnen- landsche Zaken zou worden bezet om defi nitief een einde te maken aan het bestaan van de separatistische regeering. De opstandelingen, die het ministerie van Binnenlandsche Zaken bezetten, boden meer weerstand. Zij bleken in het bezit te zijn van machinegeweren en handgranaten en na een half uur van verbitterden strijd, deden zij de regeeringstroepen onverrich- terzake terugdeinzen. Veel rust kregen zij echter niet, want slechts korten tijd later werd de aanval hervat en eenigen tijd golfde de strijd heen en weer tot op een gegeven moment de verdedigers hun geweervuur plotseling staakten. De soldaten, die voorzichtig het gebouw binnendrongen, wachtte een groo te verrassing: zij vonden het gebouw volko men leeg. De verdedigers waren door een onderaardsche gang ontkomen. Om de Catalaansche generaliteit. De strijd m de Catalaansche generaliteit was niet minder verwoed. De omgeving van het gebouw was volkomen in het don ker gehuld, hetgeen voor de aanvallers geen gunstige factor was. Bovendien had den zich op de daken van het gebouw, evenals op de huizen in den omtrek, op standelingen opgesteld, die een hagel van kogels op de regeeringstroepen liet neer dalen. Een tijdlang zag het er voor de soldaten niet zeer gunstig uit. Zij hielden echter moedig stand en drongen zelfs meer en meer op, tot zij ten slotte, dank zij het de- moraliseerende effect van het zware ge schut en het voortdurende geratel der ma chinegeweren, den weerstand der beleger de opstandelingen konden breken. O.a. werd ook gebruik gemaakt van mijnenwer- pers, welker uitwerking stellig zeer groot moet zijn geweest, want nadat deze in ge bruik waren genomen was het met het ver zet spoedig gedaan. De straten rondom het gebouw werden met behulp van traangas- bommen schoongeveegd; de regeeringstroe pen waren den toestand weer meester. In het gebouw, in hoeken en gaten ver scholen, bevonden zich een groot aantal separatisten en marxisten, onder wie ook de president der Catalaansche generaliteit Luis Companys en het nieuwe Catalaansche kabinet. Toen zij zagen dat verder verzet vruchteloos was, besloten zij zich over te geven om verder bloedvergieten te voorko men. Zij zonden een afgezant met een wit ten doek naar de naderende soldaten, doch in de hitte van het gevecht zagen deze het vredesteeken niet en bleven zij op den af gevaardigde vuren. Ernstig gewond zakte de man ineen. Daarop zond Companys een tweeden onder handelaar die door de soldaten werd door gelaten en aan generaal Batet de boodschap overbracht, dat de belegerde opstandelin gen zich wilden overgeven. Batet gaf daar op bevel de wapens te strijken en de op standelingen gevangen te nemen. Naar ge meld zijn echter ongeveer 450 personen in hechtenis genomen. Generaal Batet heeft te kennen gegeven, dat men tegen de sepa ratisten geen wreedheden zal begaan. De militaire leider der opstandelingen zal echter standrechtelijk worden neergescho ten. Een der leiders, Conté, heeft zich toen de soldaten in de generaliteit binnendron gen, zelf van het leven beroofd. De leiders voor de rechtbank. Volgens een besluit van de regeering te Madrid zullen Companys en zijn mede plichtigen terechtstaan voor de rechtbank der oonstitutionneele waarborgen en niet voor den krijgsraad verschijnen. De oud premier Azana, die de leiding op zich had genomen van de nieuwe revolutionnaire re geering, welke te Barcelona tegelijk met den Catalaanschen vrijstaat is gevormd, be vindt zich niet onder de gevangenen. Hij is klaarblijkelijk tijdens de verwarring in het gebouw der vijandelijkheden ontkomen. De Catalaansche minister van Binnenlandsche Zaken Dencas en de minister van Financiën Bardera zijn er volgens een United Press- bericht in geslaagd met een groep aanhan gers de wijk te nemen naar de bergen in de omgeving van Barcelona. Zij worden door militairen vervolgd. De regeering te Madrid zal onderzoeken welk aandeel Aza na in dezen opstand heeft gehad. Wat de links-republikein Miguel Maura betreft, deze schijnt niet rechtstreeks bij de bewe ging betrokken te zijn. Tijdens de gevech ten bevond hy zich op zijn landgoed bij Madrid. Hoeveel personen bij den strijd van de zen nacht om het leven zijn gekomen kan nog niet worden gezegd. Reeds zouden 23 lijken zijn geïdentificeerd, andere berich ten spreken echter van veertig dood en. Daar nog steeds in verschillende deelen van Barcelona wordt geschoten, zal het aantal slachtoffers vermoedelijk nog stijgen. Het aantal gewonden bedraagt naar schatting ongeveer 150. HEVIGE STRIJD TE MADRID. Poging om ministerie te bestormen. Even voor negen uur Zaterdagavond was Madrid het tooneel van een bloedigen strijd. De rebellen, die gewapend waren met geweren, machine-geweren, bommen en handgranaten, ondernamen een aanval op het aan de Puerta del Sol gelegen mi nisterie van Binnenlandsche Zaken. In een oogenblik waren de straten met dooden en gewonden overdekt. De opstandelingen be stormden onophoudelijk het gebouw, doch zijn er niet in geslaagd zich van het ge bouw, dat door machine-geweren en bom menwerpers wordt beschermd, meester te maken. UITZONDERINGSTOESTAND AFGEKONDIGD. De centrale regeering te Madrid heeft Zaterdag voor geheel Spanje den uitzonde ringstoestand afgekondigd. 300 DOODEN, 1000 GEWONDEN BIJ OPSTAND. Gemeld wordt, dat bij de omwentelings poging 300 personen zijn gedood en 1000 gewond. Gisteravond scheen het, alsof de regee ringstroepen den toestand meester waren, hoewel de gevechten voortduurden, in het bijzonder in het Noordelijk deel des lands en te Madrid. Company en eenigen zijner vrienden worden thans aan boord van een in de ha ven van Barcelona liggend schip gevangen gehouden. 7000 op non-activiteit gestelde monarchistische officieren, zyn thans weer in werkelijken dienst gekomen. De minister van Landbouw Fernandez, reed in zijn auto door Madrid. Op den wagen werd ge schoten. De minister bleef ongedeerd. MADRID HULDIGT LERROUX. Geestdriftige tooneelen. Zoodra men te Madrid vernam, dat de separatistische opstand te Barcelona door de krachtige maatregelen der regeering was onderdrukt, begon te Madrid aldus United Press de normale toestand lang zamerhand terug te keer en. Wel wordt er nog in verschillende wijken van de stad gevochten, maar ook hier schijnt de tegen stand te worden gebroken. Toen Lerroux gisterochtend zijn woning verliet om zich naar het ministerie van Buitenlandsche Zaken te begeven, werd zijn rijtuig door tienduizenden enthousiaste betoogers omringd, afkomstig uit alle la gen van de bevolking. De menigte bracht den premier een dolle ovatie en slechts met groote moeite slaagde bij er in het ministe rie te bereiken. Toen hij reeds lang naar binnen was ge gaan, verdrongen zich de duizenden nog op de Puerta del Sol en de straten in de om geving en zij kwamen niet eer tot kalmte, dan nadat de leden der regeering op de balkons verschenen en de ovatie der me nigte in ontvangst namen. Lerroux deelde de menigte mede, dat de regeering uit verschillende deelen van het land het ver zoek had ontvangen om de onderdrukking van den Catalaanschen opstand te vieren door een nationalen feestdag. RUSTIG IS HET NOG NIET. Krijgsraad bijeengekomen. Zondagavond hebben anarchistische en jong-socialistische groepen in verschillen de deelen van Madrid opnieuw tal van overvallen gepleegd op politiepatrouilles en militairen. Daarbij is het tot hevige vuurgevechten gekomen. Er zyn opnieuw eenige personen gedood en zeer veel per sonen gewond. Ook de woning van den minister-president is onder vuur genomen. Uit Catalonië wordt gemeld, dat tal van botsingen hebben plaats gehad tusschen de opstandelingen en de politie. De politie kon overal in korten tijd de orde herstellen. In het bijzonder te Lerida schijnt weer krach tige tegenstand te zijn geboden. Ook daar zijn tal van personen om het leven geko men. In de buitenwijken van Barcelona wordt eveneens nog voortdurend gescho ten. In de provincie Leon zouden revolution naire mijnwerkers verscheidene kerkge bouwen in brand hebben gestoken. Vol gens een verklaring der regeering zijn door oorlogsschepen in de haven van Apules thoepen aan land gezet, die de orde heb ben hersteld. Hoe groot het aantal slacht offers is, is niet bekend. In de provincie Galicië zou op verschil lende plaatsen een poging zijn gedaan een Galicische Republiek uit te roepen. De orde kon evenwel hersteld worden. Te Barcelona is aan boord van het stoomschip Urugay Zondagmiddag een krijgsraad bijeengekomen ter berechting van de leden der vroegere Catalaansche regeering, die zich aan hoogverraad heb ben schuldig gemaakt. Hoewel de Spaansche grondwet de dood straf niet kent, komt deze straf wèl voor in de krijgsartikelen, die bij den staat van oorlog kunnen worden toegepast. Een feestrit over de nieuwe lijn Vele toespraken in Boskoops goederenloods In het kort is reeds verslag gegeven van de plechtige opening van de spoorlijn GoudaWaddinxveenBoskoopAlphen. Hieronder zullen eenige uitvoeriger mede deelingen volgen. Onder de talrijke genoodigden, die zich Zaterdagmiddag aan het station te Gouda verzamelden, merkten wij op mr. H. J. Siil- vergieter Hoogstadt, hoofd van de afdee- ling vervoer en mijnwezen van het departe ment van Waterstaat, als vertegenwoordi ger van den minister; iir. W. H. F. van Rijokevorsel, chef van den dienst van het vervoer, als vertegenwoordiger van de di rectie der Ned. Spoorwegen. Voorts tal van andere spoorwegautoriteiten en -ingenieurs. Ir. J. G. Raveneck vertegenwoordigde het rijks toezicht op de spoorwegen. Wij noe men voorts nog: jhr. Van Fisenne en mr. Bolsius, leden van Ged. Staten en jhr. Sand- berg, griffier van de Prov. Staten van Zuid- Holiland; ir. Van der Wal, hoofdingenieur van den provincialen waterstaat; de voor zitters van de K. v. K. voor Rijnland en van Gouda; de dijkgraven van Rijn- en Schieland; de heer Jac. Smits, voorzitter van den Ned. Bond van Plantenhandelaren; leden van de gemeenteraden van Gouda, Waddiinxveen, Boskoop en Alphen aan den Rijn. De feestrit. Een met bloemen kwistig versierde loco motief sleepte het feestelijk gezelschap in een viertal wagens langs den nieuwe spoor baan. Na een groote omweg te hebben gemaakt, kwam de trein te Waddinxveen, waar een muziekkorps het Wilhelmus speelde, gevolgd door.Sari Marijs. Waddinxveen heeft zich steeds tegen de aanleg verzet, doch had voor deze gelegen heid „de hand over het hart" gestreken en enkele vlaggen uitgestoken. Van Waddinxveen vertrok de feesütrein, na enkele minuten, in de richting Boskoop. Hier was de ontvangst vroolijk en opge wekt. Vlaggen wapperden aan alle zijden, bloemen waren rijkelijk langs gevels en langs afscheidingen aangebracht. Evenwel de Boskoopers en ook de genoodigden moesten nog even geduld oefenen, want de trein reed door naar ALphen aan den Rijn, waar op het perron ook het Wilhelmus werd Hier werd de locomotief gedraaid, waar na de terugweg werd ondernomen naar Bos koop. De ontvangst te Boskoop. De ontvangst had plaats inde goe derenloods, die met bloemen en dundoek in de Boskoopsche kleuren tot een feesthal was opgefleurd. De burgemeester van Gouda, de heer Gaarlandt, heette de aanwezigen namens het openingscomité welkom. De streek heeft gemeend de opening van dezen nieuwen spoorweg niet Maandagochtend vroeg te moeten overlaten aan den stationchef te Gouda, maar zelf iets te moeten doen. Dat de nieuwe lijn de spoorwegtekorten zal overbruggen, gelooft spr. niet. (Groote hi lariteit), maar hij hoopt, dat de lijn zal by- dragen tot een grooteren bloei van de streek die omgekeerd de rendabiliteit van den spoorweg ten goede zal komen. Spr. herin nert aan de belangrijke verkeersverbeterin gen om Goud«a. De spoorweg voltooit die verbetering en vier gemeenten zullen zich oprecht verheugen over den bloei van de nieuwe lijn. Vervolgens sprak mr. H. J. Silver gieter Hoogstadt, namens den Minister van Wa terstaat. Spr. zeide o.a.: Rijk aan teleurstellingen voor de betrokken streek is de lange lij densgeschiedenis geweest van de verbin ding van Boskoop met het spoorwegnet. Van het oogenblik af dat in de jaren van 70 de lijn Leiden-Alphen-Woerden werd aangelegd is er steeds ernstig sprake ge weest van een spoorweg Alphen-Boskoop- Gouda-Schoonhoven-Gorinchem. Vele con cessies zijn daarvoor aangevraagd, maar by de behandeling van de wet van 1875 werd een amendement voorgesteld om deze lijn aan het Staatsspoorwognet toe te voegen, doch dit werd verworpen. Sedert dien heeft men Boskoop met tram verbindingen trach ten te helpen. Van alle pogingen is niets tot stand gekomen, dan, na heel veel ellen de. de lijn Gouda-Schoonhoven. Spr. be handelde vervolgens de wordingsgeschiede nis van de spoorlijn en het verloop tot aan den afbouw. Voorloopig zal de spoorweg het wel voornamelijk van het personenver voer moeten hebben. Hier zijn de auto en de autobus gepaard aan de gemakzucht en de haast van het tegenwoordige mensohdom leelijke factoren. Daarom zou spr. vooral DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLAnEN. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De Spaansche regeering heeft het hoofd kunnen bieden aan de Marxistische revo lutie en de opstandige Catalaansche regee ring gevangen genomen (1ste blad). Een Duitsch-Katholieke Kerk gesticht. (4de blad). Rede van Mussolini over het buitenland. (4de blad). BINNENLAND. Overleden Is de hoogeerw. heer Deken A. Guillonard van Schagcn (2de blad). Hagelschade te Beverwijk. (Gem. Bcr. 3e blad). Slachtoffer van den moordaanslag te Gouda overleden. (Gem. Ber. 3de blad). UIT DE OMGEVING. Aan den Veenweg bij Nootdorp zijn twee personen door een trein gegrepen en ge dood. (Omgeving, 3de blad). Klachten over de spoorlijn GoudaAl phen (Rijnstreek, 1ste blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Zeilen: Geslaagde wedstrijden van de Na-Brasem. (3de blad). Voetbal: Verrassende uitslagen bij alle competities. (2de blad). A t h I e 11 e k: Ned. record 20 K.M. ver beterd. (3de blad). Zwemmen: Scheffer verbetert zijn 100 M. rugslag record. (3de blad). de jeugd van Boskoop en Waddinxveen wil len toeroepen: Reist per spoor, reist veilig. Vervolgens spr. jhr. W. F. II. van Rycke- vorsel, die zeide eerbied te hebben voor allen, die hun offervaardigheid hebben ge toond om trots alle moeilijkheden 1.000.000 op te brengen. Spr. was echter weemoedig gestemd over het feit dat deze lijn juist in dozen crisistijd wordt geopend. De directie van de N.S. zal haar volle medewerking vorleenen, ten dienste van het publiek, den handel en de industrie. De burgemeester van ALphen aan den Rijn, de hoor P. A. Colijn, gewaagde van zijn eerbied voor de HoLlandsche ingenieurs, die dien spoorweg hebben gebouwd in het land van veen en water. In het bijzonder bracht hij den heer Van Straten van Nes dank, die zooveel jaren voor den lijn heeft gevochten. Een levensdoel hoeft hij nu be reikt en er zal bij hem weemoed zijn nu de strijd is gestreden, nu by na het achtste lustrum is bereikt. Maar, herdoopt u uw commissie voor den aanleg van den spoor weg in een comité tot behoud daarvan en u zult een nieuw arbeidsterrein scheppen adviseerde burgemeester Colijn den hoer Van Straten van Nes. (Groote hilariteit). De nieuwe spoorweg was voor Waddinx veen geen afgebeden kindeke volgens bur gemeester Troost. Toen het besluit tot af bouw echter was gevallen heeft zijn ge meente haar volle medewerking verleend. Zelfs in dezen tijd bloeit in Waddinxveen de industrie en landbouw, die gebaat zyn met een snelle en regelmatige verbinding. Spr. hoopt, dat de pessimisten in het onge lijk zullen worden gesteld. In den zelfden geest sprak de hoer H. A. vSchrouder, voorzitter der K. v. K. te Gouda. Toen Stephenson zijn eerste looomotief bouwde en het ding niet wilde loopen, zed zyn moeder: „George, het zal niet gaan". En toen het wel ging riep zij: „Hij kan niet meer stoppen". Moge dit dan de horoscoop zijn van dezen nieuwen spoorweg, zei spr. De voorzitter van de K. v. K. voor Rijn land, de heer D. ten Cate Brou wer, had ver trouwen in de welvaartsbronnen van de streek. De burgemeester van Boskoop, mr. P. E. Verkerk, sprak met trotsch van den dag

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1