ZATERDAG 6 OCTOBER 1934 DE LE1D5CHE COURANT DERDE BLAD. - PAG. 10 NIEUWVEEN. Geldinzameling: Crisis-comité. De col lecte ten bate van het plaatselijk Crisis- comité heeft opgebracht 72.53; een vrij beduidend bedrag, nog eenige guldens hoo- ger dan de vorige inzameling. Een woord van dank voor de bereidwillige collectrices ds op zijn plaats. Landstormavond. De jaarlijksche pro- paganda-avond van den B.V.L, zal ditmaal plaats -hebben op 18 dezer a.s. in hotel Schreuder. Vermoedelijk zal dr. I. H. J. Vos de spreker zijn. Uit het voorioopig program ma noemen wij nog zang van mej. Schave- maker en eenige films, o.a. Opening Staten Generaal en Plechtige Uitvaart van Z. K. H. Prins Hendrik. Ondertrouwd: J. J. Kuipers van Voorschoten en C. C. Rekélhof van Nieuw- veon. G e v e s t i g d: J. G. E. Menningh, van Z w ammerdam Vertrokken; W. C. Verbij naar Ha- zerswerude; G. Isselmam naar Amsterdam. OEGSTGEEST. Schaakbclub. De nog jonge club hield gisteren haar eerste alg. jaarvergadering. Het ledenaantal bewijst, dat deze club zich in een voortdurende groei mag verheugen. De voorzitter, de heer W. Poortman, na op gebruikelijke wijze geopend te hebben, sprak woorden van welkom en dank aan allen die door hun getrouwe opkomst blijk gaven van hun medeleven. De secretaris, de heer H. Th. Juffermans, las de notulen die evenals het jaarverslag onveranderd werden vastgesteld. Het pe riodiek aftredend bestuurslid, de heer Poortman, werd bij acclamatie herkozen. Vervolgens deed de voorzitter enkele mededeelingen omtrent de a.s. competitie wedstrijden. Hiertoe werd Oegstgeest ingedeeld in de tweede afdeeling van de Leidsche Schaak bond. Oegstgeest zal te kampen hebben tegen: Voorschoten, Zoeterwoude, TAVENO en de Leidsche Arbeiders Schaakbond. Ook werden de twee groepen gevormd voor de onderlinge winterwedstrijd. 't Einde der vergadering bracht een aar dige attractie. De leden speelden n.l. een gongwedstrijd, waardoor men genoodzaakt werd om de 15 sec. een partij te spelen, welk tijdsverloop werd aangegeven door een gongslag. Aardige prijsjes waren hier voor beschikbaar gesteld. Het bestuur maakt van deze gelegenheid gebruik om de schaakliefhebbers opmerkzaam te ma ken, dat zij op de clubavonden (in Huize „Wijnstok") altijd welkom zijn. STOMPWIJK. Volksbond. Deze vereenlging verga derde Donderdagavond ln de Kolfbaan van „Het Blessepaard". De voorzitter opende de vergadering, welke niet druk bezocht was, met den chr. groet, heette allen welkom en sprak den wensch uit, dat de volgende vergaderingen beter bezocht mogen worden. Mogelijk is het slechte weer van die slechte bezoek de hoofdoorzaak. Vervolgens werden de notulen der vorige vergadering gelezen, welke onveranderd werden goedgekeurd. Volgden eenige mededeelingen, welke gedeeltelijk werden voorgelezen o.a. over het aan den ministerraad te zenden ver zoek om de steunregeling te laten zooals op Juli 1934. Hierna leidde de geestelijk adviseur de eerste vergadering van dit seizoen in met een uiteenzetting over de organisaties, waarna de eerw. spreker met een applaus beloond werd. Tot lid der contr. comm. is aangesteld J. de Hey. Van de rondvraag werd gebruik ge maakt om enkele kwesties even onder de oogen te zien. Het volgend punt is vervallen n.l. film. De geestelijk adviseur legde bij het begin der vergadering even uit hoe het kwam, dat dit vervallen is. Om voor een vereeni- ging een film te huren komt wat duur uit. Nu is het plan om een volgende maal eerst de film te vertoonen voor de Josephgezel- len en daarna voor de leden van den Volksbond. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter de vergadering op de gebruikelijke wijze. Posterijen. Op Vrijdag 12 October zal het poststation voor den postdienst alléén geopend zijn van 9 tot 11 uur v.m. en van 2 Lot 3 uur n.m. WARMOND. Inenting. Op Woensdag 17 October a.s. zal in deze gemeente in een lok-aal dear O. L. School, de gelegenheid worden gege ven tot kostelooze inenting en herin-enting. De plaatselijke geneesheer zal hiervoor zit ting houden vanaf 2 uur des namiddags. Werken voor steun. Maandag wordt alhier begonnen met werken in contra pres tatie en wel het verleggen van. een vijver en het aanbrengen van een trottoir langs den Heerenweg nabij de buitenplaats „Klein Leerust". Gevestigd: N. van Dijk, van Valken burg; D. A. W. Ammerlaan, van Woerden; H. M. A. van Dam, van Noordwijk; G. J. Bos, van Dordrecht; A, J. de Rooy, van Sassenheim; A. J. Rijkedljkhuizen, van Leiden; L. J. J. Aafjes, van Heemstede; W. A. Gcraerts, van Rheden; P. Hermsen, van Elten; G. B. A. Johannink, van Lisse. V e r t r o k k e n: C. E. B. van Geene, naar Rotterdam; J. M. Dysselbloem, naar Wate ringen; J. Versluys, naar Katwijk; L. Ver- sluys, naar Oosterbeek; T. Hollenberg, naar Dintber; G. J. van Tongeren, naar Katwijk; W. B. Hermans, naar Nieuwkoop; C. W. J. Weraneker. naar Assendelft; J. J. Oudshoorn paar Noord-Scharwoude; L. Landman, naar Katwijk; A. P. L. Leenen, naar Leiden; W. J. Vial, naai' Haarlem; J. H. A. Remmer, naar Leiden; P. J. Krom, naar Bovenkars- pel; J. P. de Jong, naar Wassenaar. TER AAR. Geitenfokvereeniging. Onder presi dium van den heer J. C. v. d. Boogaard werd de achtiende leden-jaarvergadering gehouden van de R.-K. Vereeniging van Geitenhouders „St. Paschalis", in het acfé van den heer v. Dam. Na opening door den voorzitter, leest de secretaris, de heer A. Hoogervorst de no tulen. Uit het keurig verzorgd jaarverslag v. d. secretaris vernamen wij, dat het le dental met 6 verminderd Is, "en nu be draagt 31, het aantal donateurs 3.'De on derlinge samenwerking is voortreffelijk. Door den penningmeester, de heer C. Hoo gervorst, Azn. wordt het financieel ver slag uitgebracht, de inkomsten zijn ƒ90.17, de uitgaven ƒ84.62, alzoo een ba tig saldo van 5.55, waarbij nog een daal der te vorderen is van contributie, dus totaal 7.05. De verificateurscommissie, gevormd door de heeren Cor Holscher en Cor Hoogervorst, rapporteeren, dat de boeken en bescheiden in orde zijn, en op hun voorstel wordt de penningmeester ge dechargeerd. De voorz. dankt èn de secre taris en de penningm., beide vöor hun correcte verslagen en de leden gaven hun instemming bij wijze van applaus. Evenals het voorgaande jaar werd de contributie gesteld op een daalder en het dekgeld op veertig cent. Vooral dringt de voorz. er op aan, dat het dekgeld voldaan moet worden, daar de ver. hiervan afre kening moet doen. Een der leden was een voorstander om de contributie te verlagen met vijftig cent, mogelijk zou dit meer le den werven. Doch Indien dit niet het ge val is, zegt de voorz., waar blijven we dan? De aftredende bestuursleden C. Bezuyen en N. J. Hoogervorst werden met alge- meene stemmen herkozen, dankte de ver gadering voor het in hen gesteld vertrou wen. Vervolgens werden de prijzen uitge reikt aan hen, die met de keuring hier voor in aanmerking kwamen. Natuurlijk bestonden de prijzen uit practische voor werpen, vooral dienstig voor de „geiten- houderij". Hierna werd een verloting geor ganiseerd. De leden die met hun geiten ter keuring waren, mochten hieraan deelne men. Het bestuur had toen prijzen, elk van vijftig cent. Op interessante wijze verliep dit. Als een unicum kan nog gemeld wor den, dat er geen gebruik gemaakt werd van de rondvraag. De voorz. dankt allen voor hun pleizierige medewerking, hoopt dat dit zoo moge blijven, en sluit de bij eenkomst met den chr. groet. VOORSCHOTEN. Crisis-comité. Het pl. Crisis-comité deelt mede, dat het zijn werkzaamheden die gedurende de zomermaanden hebben stilgestaan met 1 October weder hervat. De secretaris zal lederen Maandag van 6 tot 5 uur op het Gemeentehuis voor iedere belanghebbende te spreken zijn. De Nationale collecte voor het C.C., waarbij een speldje te koop 'zal worden aangeboden en waarvan 90 pet. ten bate van het pl. C.C. komt zal, alhier gehouden worden op 10 Oct. *s. Het comité hoopt, dat ieder die hiertoe in staat is het C.C. met een ruimen gift zal bedenken, daar toch de inkomsten het comité mogelijk moeten maken hulp te verleenen, aan hen, die daarvoor aanklop pen. Aan hen, die het comité met een extra gift of maandelijksche bijdrage willen ge denken, zij er aan herinnerd, dat het post giro nummer is 191800. Helpt allen mee, steunt het pl. crisis comité. Een botsing. Gisteravond omstreeks half elf heeft op de Veurscheweg ter hoog te van Boschgeest een botsing plaats gehad waarbij mej. C. W. verschillende verwon dingen in het gelaat kreeg. Uit de richting Veur naderde de heer M. v. d. K. per auto midden op den weg en met verblindende verlichting. Uit Voorschoten kwam per auto de heer H. v. V., direct gevolgd door den heer N. de B. met mej. C. W. Een bot sing volgde en door het plotseling rem men van H. v. V., reed N. de B. tegen diens auto en werd mej. C. W. door de voor ruit geworpen. Enkele leden E.H.B.O. heb ben een voorioopig verband aangelegd, har naar een dokter vervoerd en vervol gens naar haar woning. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt. ZILK. Werkliedenvereeniging Leo XIII. Gis teravond vergaderde bovengenoemde ver eeniging in het parochiehuis alhier onder voorzitterschap van den heer H. Neder- stigt. De opkomst was normaal, maar kan en moet beter worden. Te omstreeks 8 uur opende de voorzitter de vergadering met den chr. groet, heette op de eerste plaats den geestelijk adviseur, den Weleerw. heer Kapelaan Paap en vervolgens alle leden van harte welkom. Spreker sprak den wensch uit, dat de diverse besprekingen een aangenaam en zakelijk karakter mogen hebben, waarna de secretaris, de heer J. Zithof, de notulen der vorige vergadering voorlas, welke zonder eenige op. of aan merkingen onder dank werden gearres teerd. Bij punt 3 der agende „Bespreking Bondsraad, bleken geen belangrijke onder werpen naar voren gebracht te worden om deze bij den Bondsraad aanhangig te ma ken. De heeren H. J. Nederstigt en J. v. d. Berg brachten verslag uit omtrent de laatst gehouden vergadering van den Bondsraad, hetwelk zonder aanmerkingen, onder dank, werd aangenomen. De periodiek aftredende voorzitter van den Bondsraad, de heer A. J. Loerakker te Haarlem, werd bij acclamatie herkozen. Besloten werd om geen tegencandidaat te stellen als bestuurslid van den Bondsraad, daar de heer C. v. d. Berg al reeds als can- didaat is voorgesteld en deze persoon, naar de meening der vergadering, reeds de juiste persoon op de juiste plaats is. Na bespreking van eenige interne za ken, de vereeniging betreffende, welke niet voor publicatie vatbaar zijn, werd punt 5 „Rondvraag" afgehandeld- De heer Jac. Hoogkamer vraagt of het niet mogelijk is stappen te doen, dat de steun voor een groot gezin, zijnde 12, wordt verhoogd. De voorzitter verklaarde zulks ter sprake te brengen bij het Hoofdbestuur, maar lichtte toe, dat dit een regeling is van den Minister, waaraan niet valt te tornen. De heer J. v. d. Weijden vraagt of het niet mogelijk is, in overleg met de omlig gende gemeenten, nabij den Ruigenhoek te Noordwij kerhout een weg aan te leggen door de duinen naar het strand en zulks te doen uitvoeren door de jeugdige werk- loozen uit de diverse gemeenten. Een en ander zou misschien bekostigd kunnen wor den door of met het bekende 60.000.000- plan. De voorzitter antwoordde, dat een dergelijk plan reeds eerder te berde is ge bracht, maar terzake moeilijkheden zijn ontstaan met de gemeente Noordwijk. Niettemin zal de voorzitter het voorstel-v. d. Weijden bij het Hoofdbestuur ter spra ke brengen. Het lid L. v. Aart vraagt, of „wanneer iemand géén 6 achtereenvolgende weken gewerkt heeft, hij niet in aanmerking komt voor uitkeering van den bond", waarop de voorzitter antwoordt, dat terzake door het bestuur reeds inlichtingen zijn gevraagd bij het Hoofdbestuur en het antwoord hier op luidt, dat den Minister hieromtrent reeds is aangeschreven, maar door dezen oog geen beslissing is genomen. Hierna gaf de voorzitter het woord aan den Geestelijk adviseur, die een kernach tige en gloedvolle rede hield over „Gods dienst en politiek", welke met ademlooze stilte door de aanwezigen werd aanhoord en bij het slot met een daverend applaus werd beloond. Tot slot dankte de voorzitter, als tolk der vergadering, den kapelaan voor zijn rede, de aanwezige leden voor hun op komst en zakelijke besprekingen, waarna hij de vergadering sloot met den christelij- ken groet. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Aan den grond geraakt. Gisterenmor gen ontstond op den Rijn eenige stagnatie in het scheepvaartverkeer, doordat een Bel gisch vaartuig nabij de doorvaart der Al- phensche brug aan dert grond was geraakt. Eerst na veel moeite slaagde men er in het schip zoover om te halen, dat de schepen konden passeeren. Met behulp eener mo torboot wist men eindelijk na geruim en tijd het diep geladen vaartuig door de brug te slepen. Dit werkje trok natuurlijk gTOote belangstelling. Aanbesteding. Bij onderhandsche aanbesteding van den bouw van een pak huis voor rekening van den heer H. Treur waren laagste inschrijvers de heeren W. v. Beieren en W. v. d. Bijl. Gemeenteraad. De eerstvolgende Raadsvergadering is vastgesteld op 16 Oc tober. BODEGRAVEN. Personalia. Onze plaatsgenoot, de heer A. Blijleven, dienstplichtig wachtmeester bij de Cavallerie, is overgeplaatst bij de Koninklijke Marechaussée te Apeldoorn. HAZERSWOUDE. Door de bliksem gedood. Tijdens het hevig omweer gisteravond is bij den land bouwer J. J. van der Salm een koe in de wed door die bliksem getroffen en gedood. NIEUWKOOP. De Baggerwerkverschaffing. De ge meentelijke baggerwerkverschaffing, welke met het oog op het rietsnijden, tijdelijk was stopgezet, zal Maandag weder beginnen. Het aantal steuntrekkende werkloozen be draagt momenteel 18. ZEVENHOVEN. Door een brug gezakt. Vrijdagmorgen zakte een.auto, geladen met eierkolen door het dek van de brug van de brandstoffen- handelaar F., waardoor eenige H.L. in het water terecht kwamen. INGEZONDEN STUKKEN JEUGD JE WORDT GEROEPEN. Deze maand, dus October, heet voor ons de propaganda-maand. Daarom doen wij bij deze nogmaals een dringende oproep aan: 1. Alle kleuters d.i. van 7 tot 12 jaar, die onze gym. clubjes kunnen volgen op: Woensdag van 5.156.15 uur ln de gvm.- zaal van de Heerensingelschool. Zaterdag van 45 uur in de gym.zaal in de Ursula- steeg. 2. Alle meisjes uit de 5de en 8de klas die de kruiskinderclubs kunnen volgen. 3. Alle meisjes die boven de 13 jaar zijn kunnen zich aansluiten bij: 1. de aspirantengroep, die zich voor stelt, langzamerhand kernleden te worden. 2. De aangesloten leden, die zich in Katholiek verband wenschen te organisee- ren met het oog op de eigen ontwikkeling of ontspanning of met de bedoeling daar door te kunnen werken op sociaal- of cha ritatief gebied, zonder nochtens tot de kern te willen toetreden. Voor deze meisjes bestaan de volgende clubs: Turnclub „Jong Leven", lesuur Don derdag van 67 uur, gym.-zaal in de Ur- sulasteeg. Turnclub „Actief', lesuur Donderdag van 910 uur, in de gym.-zaal van de R.-K. H. B. S. Gym.-club „Parcival", lesuur Maandag van 89 uur, in de gym.-zaal in de Ur- sulasteeg. Een vioolclub, onder leiding van den heer A. Brunt, op Donderdagavond van 8.30 10 uur. Een zangclub, onder leiding van den heer W. Mizee, op Zondagmiddag van 5 6.30 uur. Huisvlijtclubs op Dinsdag- en Woensdag avond. Voor hen, die zich als Graallid wenschen aan te sluiten, bestaan bovendien nog de volgende clubs: Voor meisjes uit de parochie van O. L, Vr. Hemelvaart en St. Joseph: een knip cursus uit de parochie O. L. V. Onbevlekt Ontvangen: Alg. Ontwikkeling, naaien en charitatief naaien. Voor meisjes uit de St. Petrusparochie: Missieclub, reidansen, naailen en Engelsche-conversatieclub. Voor de leden van de St. Leonarduspa- rochie: Naaien en huisvlijt. Wenscht u door één van de leidsters na der met de beweging in kennis te komen, dan zullen we u gaarne alle inlichtingen verschaffen. Jonge meisjes sluit je aan bij de vrouwe lijke jeugdbeweging voor Katholieke Ac tie „De Graal", p.a. Hooigracht 31, Leiden. Het economisch stelsel van Edw. Bellamy. Een paar maanden geleden vroeg een le zer in uw blad nadere inlichtingen om trent Edw. Bellamy en zijn economie. U antwoordde toen, dat hij zooiets als een dwaze fantast was en dat het u al leen verwonderde, dat er blijkbaar nog menschen waren, die aan zijn economische plannen eenige aandacht schonken. Toen ik dat las, dacht ik alleen: wie dét antwoord geeft, heeft Bellamy zeker niet gelezen. Ik had er toen dadelijk even op terug willen komen, maar de vacantietijd volgde en het werd vergeten. Ik wil echter ter voorlichting van den vragensteller zeggen, dat ik ln mijn leven heel veel dikke boeken van 's werelds zoo genaamde grootste economen heb gelezen, maar dat ik er nooit een groote of kleine weg in heb kunnen vinden, om de mensch- heid op afdoende wijze van de telkens terugkeerende crisis-misère te verlossen. Toen ik dan ook vele jaren terug dus lang vóór deze groote crisis de bei de wreken van Edw. Bellamy las, had ik voor het eerst gezond verstand en naastenli e f d e in de economie ge vonden. En nu te lezen dat het een fantast is?! Het zou een dwaze fantast zijn, die 50 jaar geleden reeds de gevolgen beschreef van het kapitalistisch stelsel, zooals wij die nu ook zien gebeuren? Uw vragensteller van plus minus 2 maanden geleden, kan beide boeken van mij cadeau krijgen, als hij bereid is na lezing in uw blad zijn oordeel te zeggen. Ik vertrouw dat u hem daarvoor dan wel de gelegenheid zult geven. U kunt uw vrager mijn naam en adres opgeven. Uw abonné. Leiden, 6 October 1934. HET ROODE KRUIS CONTRA DE NOORDWIJKSCHE REDDINGSBRIGADE In punt 13 van de Algemeene Beginse len van de Ned. Ver. Het Roode Kruis staat: Indien een maatschappelijk werk in „stad of land reeds door anderen is ter „hand genomen en met goeden uitslag „wordt verricht, dan is het niet in het al gemeen belang, dat het Roode Kruis dien „zelfden arbeid onderneemt". De Noordwijksche Reddingsbrigade is opgericht op 9 Maart 1921 en heeft haar succesvollen arbeid gedaan door haar le den te leeren zwemmen en zwemmend redden, door cursussen te geven in E. H. B. O., in seinen, zeestroomingen en geva ren der zee, door een strandwacht des zo mers te onderhouden, door een oproepings- dienst voor drenkelingen en schipbreuke lingen, door het zoeken naar vermisten in de duinen of in zee met zoeklichten, met een vlet of met dreggen, door het station- neeren van reddingsmiddelen en zuurstof koffers bij groote demonstraties, bij ijs als anderszins, door 3 verbandtrommels, groot model Oranjekruis, aan de 3 toegangswe gen van Noordwijk, enz. In 1931 is opgericht de E. H.-brigade van Dr. Visser, die zich voornamelijk toelegt op E. H. op de wegen; een 50-tal leden be zitten het Oranjekruis-diploma. De samenwerking tusschen de beide E. H.-brigades is uitmuntend. Men vraagt zich nu met verbazing af, waarom het noodig was, dat er nog een derde vereeniging, uitgaande van het Roode Kruis, in Noordwijk moest worden opgericht. Deden wij onzen arbeid niet goed? of ontbrak er iets aan? dan zouden wij bereid zijn leemten aan te vullen of fouten te herstellen. Ons prachtig archief legt met honderden bewijzen getuigenis af, dat onze arbeid hoogelijk wordt gewaar deerd, óók vèr buiten de grenzen van onze gemeente. Daarom hebben wij ons tegen de op richting van een Roode Kruis-afdeeling verzet als iets onnoodigs en als iets ge vaarlijks, dat moeilijkheden moest geven op een terrein, waarop volmaakte samen werking noodzakelijk is; wy beschouwden het als'een schieten onder onze duiven. Desondanks is ze toch opgericht op 1 Maart 1934. Z.Exc. Luit. Generaal Bakker, hoofdbestuurder van het Roode Kruis, hield in Noordwijk-binnen een rede over het werk van het Roode Kruis, en zei bij den aanvang: „Er bestaat hier vrees voor concurren tie, doch het Hoofdbestuur zal er voor „waken, dat het terrein van andere ver- lenigingen niet zal worden betreden. „Men is wel eens bang geweest, dat de op lichting van een afdeeling van het R. Kr. „te dezer plaatse schade zou berokkenen „aan bestaande vereenigingen; dat wij in „het werk in zouden grijpen van die ver- „eenigingen, die al jarenlang arbeid ver dichten. Maar dat is niet zóó! In het werk „van reeds bestaande vereenigingen zul ten wij niet ingrijpen; ik stel er prijs op te „verklaren, dat ik gemachtigd ben namens „het Hoofdbestuur van het Roode Kruis „dit hier te zeggen. En mocht het soms „eens wel gebeuren, dan is het Hoofdbe stuur van het R. Kr. er nog, om hier te- „gen te waken". (Verslag in de Noordwij- ker van 2 Maart '34 en in het Leidsch Dagblad van 3 Maart '34). In de pauze heeft één onzer bestuursle den verzocht, de vraag te mogen stellen, welke taak er dan in Noordwijk voor het R. Kr. overbleef. Op een grievende wijze is dit door Generaal Bakker geweigerd. Wat is er nu van die schoone beloften terecht gekomen? Niets! Want 2 Hoofdbe stuursleden van het R. Kr., Generaal Bak ker en de heer A. J. ten Hope, hebben de N. R. B. lastig gevallen over de bordjes en de verbandtrommels, die wij bij de 3 toe gangswegen van Noordwijk hadden staan; de laatste sommeerde ons, om die te ver wijderen en dreigde ons met een proces. Den dag nè een ernstig auto-ongeval in de Klei, waarbij één onzer verbandtrom mels haast leeggeplunderd was, kwam één der Hoofdbestuurders van het R. Kr. onze verbandmiddelen controleeren, en vond, dat er bijna niets meer aanwezig was; het geen zeer begrijpelijk was. Wat heeft een Hoofdbestuurder van het R. Kr. met onze verbandmiddelen te maken? Dezelfde Hoofdbesturder ging op 10 Maart '34 met den Inspecteur van Politie naar onze borden aan de toegangswegen van Noordwijk, om te zien, of ze wellicht ook op gemeentelijken grond stonden. Op half Juli '34 greep het R. Kr. in het ar beidsveld van de E. H.-brigade van Dr. Visser en.de N. R. B. in door het plaatsen van 5. E. H.-posten, toegerust met ver bandmiddelen, spalken en brancards, op gemeentelijken grond. En nu verschijnt er in de Noordwijker van 29 September '34 vanwege het R. Kr. een advertentie voor den oproep voor een cursus, die dezen winter onder leiding van Dr. Coenraads Nederveen zal worden gehouden. En om het geheel cachet te geven, wordt men verzocht „a.s. Maandag 1 October des avonds 8 uur in het Raadhuis aanwezig te zijn". Dit geeft nu aan het werk van het R. Kr. een Gemeentelijk cachet. Dit alles is het werk, door de beide ver eenigingen reeds jarenlang ter hand geno men en met goeden uitslag verricht. Vol gens de Algemeene Beginselen van het R. Kr. zou er te dezer plaatse geen R. Kr.- afdeeling opgericht hebben mogen wor den. Volgens de belofte van Generaal Bakker bij de oprichting zou men ons geen concurrentie aandoen, zou men in het werk van de bestaande vereenigingen niet ingrijpen, het terrein der andere ver eenigingen zou men niet betreden, hen geen schade berokkenen; en Generaal Bakker stelde er prijs op, te verklaren, dat hij gemachtigd was namens het Hoofd bestuur van het R. Kr. dit bij de oprich ting te zeggen. Maar men heeft die beloften geschon den; want men zit ons dwars in ons be- langelooze werk, men schiet onder onze duiven en plaatst borden en verbandmid delen in onze gemeente, wat wij al jaren lang doen met succes; men wenscht alle E. H. B. O. op de wegen en óók aan strand te centraliseeren bij het R. Kr.; en die een jarenlangen en mooien staat van dienst heeft op het gebied van naastenliefde n.b., tracht het R. Kr. bruut onder den voet te loopen. Is dit soms de vredestaak en de hu maniteit van het R. Kr? Tot welke funeste gevolgen dit kan lei den, heeft men onlangs te Wassenaar kun nen waarnemen. Een drenkeling werd door de Wassenaarsche Reddings-Brigade uit zee gered. Men paste kunstmatige ademhaling toe; maar de jonge brigade beschikte nog niet over een zuurstofappa raat en zond een lid naar de E. H.-post van het R. Kr., 50 Meter verder aan het strand, om een zuurstofapparaat. Hoewel het hier om een menschenleven ging, werd het 2 maal geweigerd. Toen heeft een po- litie-agent er een eind aan gemaakt door zuurstofapparaat en eenige reservefles- schen in beslag te nemen en naar de dren keling te brengen. Hélaas bleken nóch zuurstofapparaat nóch reserveflesschen in bruikbaren toestand te verkeeren. Het werk, dat de beide E. H.-brigades In Noordwijk verrichten, is er een van naas tenliefde, van zelfopoffering, van koel bloedigheid, van wilskracht en van snel handelen in oogenblikken van gevaar; het is geheel belangeloos, niet ten bate van ons zelf, maar ten bate van het algemeen, van het publiek, dat E. H. noodig heeft door een ongeval op het strand, in zee, op den weg, op het ijs cn in de lucht. En onze arbeid, die sinds 13 jaar door onze leden met groote toewijding is opgebouwd en verzorgd, mogen wij niet laten afbreken door het Roode Kruis en in een chaotischen toestand laten herscheppen, zooals in Was senaar is gebeurd. Wij hopen hierin steun te vinden bij het weldenkend publiek! Tua res agitur! Namens het bestuur der N. R. B.: C. H. HERMANIDES, Voorzitter. E. DE GROOT, Secretaris. Noordwijk a. Zee, 1 Oct. '34.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 10