BERICHT 26ste Jaargang DINSDAG 2 OCTOBER 1934 No. 7929 S)e £eid&eh£(Ek>t!/fca/tit DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij Toornitbetaimg: Yooc Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bjj onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bü voowitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 fl GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin bv- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 Jubileum van „De Leidsche Courant". m= i i Het zilveren jubileum van „De Leidsche Courant" zal Zondag a.s. plechtig wor den gevierd door het opdragen van een H. Mis in de Hartebrug-kerk te Leiden. De plechtige Hoogmis van 10.30 uur zal worden gecelebreerd door den Censor van onze courant, den zeereerw. pater A. Smiitz, pastoor der parochie; assistentie zullen ver- leenen de zeereerw. hoaggel. heer prof. A. H. P. Cleophas, algemeen adviseur van de sociale vereenigingen in Leiden en de zeereerw. heer rector H. v. d. Ven, direc teur van de K.J.C. in het district Leiden. De weleerw. heer H. Drost, kapelaan te Rotter dam, zal een predicatie houden. Na de H. Mis komt het Bestuur samen in de pastorie. En des middags om half drie is er een feestelijke bijeenkomst van be stuur en personeel in het Patronaatsge bouw, Hazewindsteeg. Hoewel het in de bedoeling lag, den dag van gisteren de eigenlijke jubileumdag zonder feestelijkheid te laten voorbij gaan, is dit wiet geschied. Er waren verzoeken binnengekomen van een deputatie van correspondenten, van krantenbezorgers in Leiden, van: het Lief dewerk „Oud Papier" dat in den loop der jaren zooveel aan „De Leidsche Courant" had verdiend (voor de goede zaak, zooals men weet) zij moesten hun gelukwen schen aanbieden. En zoo waren om drie uur in de Be stuurskamer bijeen de president-commis saris, dr. H. Walenkamp, de ged. commis sarissen, de heeren J. Bots en Jac. Greygh- ton, de directeur en de hoofd-redacteur. In den loop van den morgen was hier al een schat van bloemstukken aangebracht. Wij noemen die van het „Leidsch Dagblad", van de „Nieuwe Leidsche Courant", van de Katholieke Onderwijzers-organisatie; ver der hadden vele particulieren, vrienden van onze courant, schoone bloemen de tolk gemaakt van hun sympathieke gevoelens ten opzichte van ons jubileer end orgaan. De correspondenten kwamen op de ge- improviseerde receptie door hun vertegen woordigers de heer J. Luyten (Warmond), A. de Bekker (Voorhout) en C. Linders Noord wij kerhout). Het woord werd ge voerd door den heer Luyten en daarna door den heer de Bekker. Beide heeren wezen op de aangename samenwerking tu6schen de redactie van „De Leidsche Courant" en de correspondenten, en verklaarden namens alle correspondenten te spreken, als zij hier voor dank en waardeering betuigen. De correspondenten wilden him sympathie voor de courant ook uiten in stoffelij ken vorm, en door eerstgenoemden spreker werd nu aangeboden een dressoir voor de Commissarissen-kamer. Door omstandig heden was het bedoelde nuttige gebruiks voorwerp niet „in natura" aanwezig; de aanbieding had ten slotte vrij onverwacht moeten plaats hebben. Ook de bezorgers van „De Leidsche Cou rant" in Leiden waren vertegenwoordigd door een deputatie, en wel door de heeren H. J .Koevoet, J. v. Gerven en W. Ver- plancke, van wie eerstgenoemde namens alle bezorgers van „De Leidsche Courant" gaarne op dezen feestdag de verzekering wilde geven, dat zij door accurate bezor ging van de courant en het melden van nieuwe adressen, propagandisten voor de goede zaak zouden zijn. Zij boden vervol gens voor de bestuursvergaderingen een theeservies aan. Voor Liefdewerk „Oud Papier" kwamen de heeren P. J. Colla, C. W. Lindenhoff en Th. M. W. Bergers den dank overbrengen, dien zij behalve in hartelijke wooixien, ge sproken door den heer Colla, ook wilden uitdrukken in een stoffelijk geschenk: twee antieke tinnen borden voor den schouw in de Commissaris-kamer. De president-commissaris dankte allen in toepasselijke en hartelijke woorden voor wat zij hadden gezegd en hadden aange boden. Terecht wees dr. Walenkamp er op, dat de lof, de „De Leidsche Courant" gebracht, voor haar uitnemende verzorging van het gewestelijk nieuws voor een niet gering deel toekomt aan de correspondenten in de verschillende plaatsen. Met bun toewijding en activiteit staat of valt de activiteit van het gewestelijk dagblad! Ook de bezorgers kunnen een grooten in vloed hebben op het abonnementen-tal van de courant. Hun medeleven wordt dan ook, aldus de president-commissaris, zeer op prijs gesteld. Aan het Liefdewerk „Oud Papier" werd door dr. Walenkamp eveneens hartelijk dank betuigd voor de gewaardeerde atten tie. Behalve door genoemde deputaties wer den ook nog dezen middag gelukwenschen aangeboden door anderen, die toevallig van deze gelegenheid hadden vernomen en deze wilden benutten, om van hun sympa thie blijk te geven. De gemeente-secretaris mr. dr. C. E. v. Strijen kwam mede namens den Burge meester, die verhinderd was, complimen teeren; ook de wethouder mr. Tepe bood zijn gelukwenschen aan. Het woord werd nog gevoerd door ged. comm. de heeren Creyghton en Bots, door directeur en door hoofd-redacteur. Deze onverwachte samenkomst was door haar spontaneïteit echt vriendschappelijk en hartelijk. Tal van schriftelijke gelukwenschen, brieven, telegrammen, kaartjes zijn gis teren en vandaag binnengekomen. Laus aliena valet, schreef een der burgemeesters in ons jubileum-nummer: De lof van ande ren heeft groote waarde! BINNENLAND MAATREGELEN TER VERBETERING VAN DEN TOESTAND Het R.K. Werkliedenverbond wijst er eenige aan. Aan een uitvoerig adres van het R.K. Werkliedenverbond aan de Regeering is 't volgende ontleend: Onder de maatregelen, die de normale arbeidsgelegenheid kunnen bevorderen, nemen de eerste plaats in die, welke kun nen strekken tot werkbehoud en werkver ruiming. Wij erkennen gaarne, dat door contin- genteering, al wist ze niet steeds te ver hinderen, dat de invoer van gecontingen- teerde artikelen zelfs nog toenam, de terug gang van ons economisch leven althans ten deele werd gestuit. Maar de schaduwzijden aan contingenteering verbonden, met name de verstarring in het bedrijfsleven, waar toe zij kan leiden, doen ons de vraag stel len of de tijd niet gekomen is, om meer dan tot dusver door verhooging van in voerrechten onze werkgelegenheid te be schermen en de ontwikkeling van ons be drijfsleven naar de eischen des tijds te bevorderen. Zulks te meer, daar terugkeer tot internationalen vrijhandel, althans voorloopig, vrijwel is uitgesloten. Wij denken verder aan financleelen steun, waar noodig, bij de oprichting van levensvatbare nieuwe, of instandhouding van gezonde bestaande ondernemingen. In dit verband zouden wij gaarne deelname willen bepleiten in de oprichting van in- dustricbanken en steun aan het werk der technologische instituten. Hadden we aanvankelijk vertrouwen in de we king van het 60-millioenen-plan bedoeld immers als een hefboom, die met een ruk ons moest opheffen van het niveau der doffe berusting, waartoe steeds meerde ren waren afgezakt wat tot dusver om trent de uitvoering van dit plan naar bui ten is gebleken, heeft aan het opbeurend vermogen van den hefboom ernstigen twijfel doen rijzen en wettigt den aan drang alles te doen wat mogelijk is om met de aanvankelijk bedoelde frischheid en energie de uitvoering van het plan te be vorderen en tijdig maatregelen te nemen om nieuwe bedragen beschikbaar te doen stellen. Daarbij moet o.i. juist datgene de volle aandacht en medewerking hebben, wat leiden kan tot het scheppen, respec tievelijk behouden van blijvende werk gelegenheid. Voorts schijnen de pogingen tot krachti ger bevordering van het gebruik van Ne- derlandsch fabrikaat de uiterste grens nog niet te hebben bereikt. Zijn wij wel inge licht, dan is van het bedrag, voor dit doel op de begrooting uitgetrokken, nog een zeer aanzienlijk deel beschikbaar. Het zou o.i. overweging verdienen over heidsorganen en instellingen formeel te verbieden om buitenlandsche fabrikaat te gebruiken, wanneer Nederlandsch van be hoorlijke kwaliteit tegen billijken prijs te verkrijgen is. Overheidsorganen en instel lingen, die zich thans van hun plicht tegen over onze volksgemeenschap nog niet be wust zijn, moeten o.i. tot het doen van hun plicht worden gedwongen. Het is U bekend, dat bij het beoordeelen der prij zen van buitenlandsche artikelen verschil lende factoren moeten worden in acht ge nomen (dumping, verregaande sociale ach terlijkheid, e.d.). Voorts bepleiten wij nog krachtiger uit voering van plannen tot het aanleggen of verbeteren van bruggen, wegen en kana len, waardoor ons land beter in staat zal worden gesteld den strijd om het bestaan te voeren. Behalve op deze middelen tot werkbe houd en werkverruiming zij 't ons ver gund de aandacht te vestigen op andere, die de strekking hebben de beschikbare werkgelegenheid onder een zoo groot mo gelijk aantal arbeiders te distribueeren. Wanneer immers arbeid èn voor het in dividu èn voor de gemeenschap een zegen is, dan dient alles in het werk gesteld om te bevorderen, dat die zegen het deel wordt ook van hen, die wellicht reeds werkloos hun dagen slijten. Wij herinneren hier aan het vraagstuk der werktijdverkorting, welke o.i. niet noodzakelijk behoeft te leiden tot verhoo ging der productiekosten en waar moge lijk aan de invoering van een roulee- ringstelsel, terwijl ofschoon de practi- sche beteekenis ervan niet groot is en de aanbeveling meer op psychologische gron den geschiedt wij nogmaals de aandacht vragen voor de cumulatie van functies en inkomens. Volkomen verklaarbaar wordt daardoor in dezen tijd steeds meer erger nis en verbittering gewekt. Op de derde plaats herinneren wij aan maatregelen om het beschikbare werk zoo te verdeelen, dat het belang der gemeen schap er het best door wordt gediend. Intusschen staat het o.i. wel vast, dat ondanks alles wat, door samenwerking van allerlei maatschappelijke krachten zal wor den gedaan om hei beschikbare werk te vermeerderen en dit zoo juist mogelijk te verdeelen, een groot aantal arbeiders, het zij voorloopig permanent, hetzij periodiek, niet in de gelegenheid zal zijn om door arbeid in zijn onderhoud te voorzien en dus aangewezen blijft op ondersteuning in welken vorm dan ook. A. Tot handhaving van onze volkskracht bevelen wij dringend aan deze arbeiders, zoo eenigszins mogelijk bezigheid te ver schaffen, waartoe zou moeten worden om gezien naar meer objecten. Voorts verdient overweging de vraag of het niet wensche- lijk zou zijn waar mogelijk in de werkverschaffing meer rouleering toe te passen, zoodat periodiek alle werklooze arbeiders bezigheid zullen hebben. Daar naast behoort dan de zekerheid te worden gegeven, dat, als niet gewerkt wordt, de gewone steunuitkeering wordt verstrekt. In dit verband vestigen wij de aandacht op de noodzaklijkheid om aan de arbei ders in de werkverschaffing meer rechts zekerheid te verschaffen (commissies van overleg, arbitrage), terwijl in sommige dis tricten met bjjna periodiek terugkeerende klachten en moeilijkheden aan de keuze der werkleiders meer zorg zal moeten worden besteed dan tot dusver het geval was. Dit zal ongetwijfeld vele klachten en erger voorkomen en een goeden gang van zaken zeer ten goede komen. B. Ernstige overweging verdient het voorts, meer speciale zorg te besteden aan de jeugdige werkloozen, wier mentaliteit deze absoluut vereischt. Aanwijzing van werken, uit te voeren door jeugdigen on der leiding van ouderen zal moeilijk kun nen worden gemist, willen de jongeren ge legenheid hebben 'n eventueel geleerd vak te onderhouden, respectievelijk zich aan ar beid te gewennen. Daarnaast zal de mogelijkheid van nog meer vakonderwijs ook in de bedrijven (in den geest van den tweeden titel der wet op het Nijverheidsonderwijs) onder het oog moeten worden gezien en zooveel mo gelijk bevorderd. Voorts schijnt het noodig de uitzending van jeugdigen naar leer- en werkkampen, ook door het verstrekken van financieelen steun thans wordt die alleen geboden door het Nationaal Crisiscomité en parti culiere vereengingen en instellingen te bevorderen. Tenslotte achten wij het wenschelijk nog iets in 't midden te brengen over de wijze, waarop de Regeering tot dusver de door haar gekozen aanpassingsmethode volgt. De regeering heeft gekozen den weg der deflatie, de handhaving dus van onze munt eenheid op het tegenwoordige goudpeil, met de daaraan verbonden verlaging van loonen en prijzen. Zonder ons te verdiepen in de vraag of de gekozen methode, dan wel 'n andere de voorkeur verdient, meenen wij te moeten opmerken, dat de methode consequent moet worden toegepast en niet alleen op de eco nomisch zwakke plaatsen (loonen e.d.), ter wijl de economisch sterkere plaatsen (vaste lasten als hypotheken en andere leeningen, woninghuren e.d.), worden ontzien. „LIEFDEWERK O.P." 60 JAAR. Zondag heeft, zooals gemeld, de Vereend- ging „Liefdewerk Oud Papier" te Amster dam haar zestig-jarig bestaan gevierd. Des morgens half tien kwamen hoofdbe stuur en afgevaardigden in de kerk van het Bagijnhof bijeen waar Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, beschermheer van het Liefdewerk, een H. Mis opdroeg. Te één uur werd in Huize de Liefde aan de Da Costakade een algemeene vergade ring gehouden onder leiding van den heer F. v. d. Sloot. Gedurende eenigen tijd werd deze bijeen komst opgeluisterd door de tegenwoordig heid van Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aenge nent, die in gezelschap was van den Hoog- eerw. heer Mgr. Dr. G. C. van Noort. De voorzitter heette Mgr. hartelijk wel kom op deze jubileum-vergadering en dankte voor de welwillendheid van Mgr. om des ochtends de H. Mis op te dragen; ook jegens Deken van Noort betuigde hij zich erkentelijk voor het beschikbaar stel len van de Bagijnhofkerk. Vervolgens gaf de vice-voorzitter mr. J. N. J. Heerkens Thijssen uit Haarlem een overzicht in de laatste tien jaren van L. O. P. Spr. memoreerde welke leden in dit tijd vak aan de vereeniging zijn ontvallen en welke wisselingen het bestuur in den loop dier jaren onderging. In het vorige decennium bedroeg het ge wicht van het verzamelde papier 23 mil- lioen K.G. met een opbrengst van 927.000, waarvan 484.000 aan loonen werd uitbe taald. Van 19241934 werd verzameld ruim 65 millioen K.G., uit welke opbrengst 1 mal- lioen gulden aan loonen kon worden uitbe taald. Dit laatste bedrag zou veel hooger ge weest zyn als niet de prijzen in de laatste jaren zeer sterk waren teruggeloopen. Het doel van het Liefdewerk is en blijft werkverschaffing en dit doel zal blijvend moeten' worden nagestreefd ook al zal dit offers kosten. Met de uit keering aan lief dadige instellingen is het al eenigen tijd ge daan. Willen andere vereenigingen aangelokt door het succes van L. O. P. allerlei weg geworpen goederen verzamelen ten bate van Katholieke instellingen, zij gaan hun gang, maar van het oud papier moeten zij afblijven. De verzameling daarvan, die in de zestig jaren dat L. O. P. bestaat is ge- perfectïonneerd, is het intellectueele eigen dom van L. O. P. geworden een eigendom dat dient te worden gerespecteerd. Het overzicht vermeldde voorts dat het Liefdewerk thans in acht plaatsen de be schikking heeft over eigen pakhuizen. Vervolgens sprak Mgr. Aengenent de vergadering toe. De goede werken van den mensch vergezellen hem tot na zijn dood, aldus Mgr. Het verdienstelijke van den verrichten arbeid, het resultaat moge dan groot zijn of klein, ligt in den betoonden ijver. En deze yver komt tot uiting in de groote toename van het gewicht aan opge haald papier. Met het bereikte resultaat wenscht Mgr. de leden van het Liefdewerk geluk en gaarne onderstreept hij den door den heer Heerkens Thijssen geuiten wensch dat het inzamelen van oud-papier het alleenrecht hlijve van L. O. P. Om deze vereeniging te eeren en van zijn warme waardeering voor het Liefdewerk openlijk te getuigen, heeft Mgr. den Hei ligen Vader verzocht den voorzitter der vereeniging te begiftigen met het eere-kruis „Pro Ecclesia et Pontifice", aan welke ver zoek Z. H. gaarne heeft voldaan. Onder applaus der vergadering spelde Mgr. daarop den heer v. d. Sloot het gulden eereteeken op de borst. Met een enkel woord dankte de voorzit ter voor de hem verleende onderscheiding, waarin hij vooral de vereeniging geëerd wilde zien. Hierna werden enkele huishoudelijke aangelegenheden afgedaan. De aftredende bestuursleden de heeren mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, P. v. d. Sloot en Jac. Duncken werden herkozen. In de vacature C. Tonino werd benoemd de heer H. J. M. Goosselink, Nijmegen. Met een gezamenlijken maaltijd werd het zestig-jarig jubileum besloten. „Tijd". VLOOTSCHOUW VAN DE K. L. M. Ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan van de K. L. M. zal op Zondag as. een vlootschouw op Schiphol plaats vinden. Alle vliegtuigen, welke in die 15 jaren bij de K. L. M. dienst hebben gedaan, van het eerste Fokkerverkeersvliegtuig F. 2 tot de F. 36, zullen op het vliegveld opgesteld worden. Bekende vliegtuigbestuurders, marconisten en boordwerktuigkundigen zullen aanwezig zijn om het publiek alle ge wensch te inlichtingen te verstrekken. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. Morgen 3 October, herdenkingsdag van Leiden's Ontzet, zal „De Leidsche Courant" niet verschijnen en zullen onze bureaux gesloten zijn. DE DIRECTIE VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. België gaat bezuinigen; de begrooting moet met 20% naar beneden. (2de blad). De kerkenstrijd in Duitschland. (2e blad). De Spaansche regcering ten val gebracht door den leider der Katholieke Volksactie. (2de blad). BINNENLAND. Verklaringen van den burgemeester van Hilversum inzake den filmbrand. (Gem. Ber., 3de blad). Moordaanslag te Gouda. (1ste blad). Vergiftigingsverschijnselen in een gezin te Amsterdam na het eten van bedorven kaas. (1ste blad). R. K. BOND VAN HANDELS- KANTOOR- EN WINKELBEDIENDEN. Resolutie. In aansluiting met het gisteren gepubli ceerde geven wij hier de volledige resolu tie, aangenomen op het te 's Hertogen bosch gehouden congres van de R. K. Han dels-, Kantoor- en Winkelbedienden. Nadat een enkele redactiewijziging was aangebracht aanvaardde het congres met algemeene stemmen de volgende resolutie: „Het congres: gehoord hebbende de uiteenzettingen in zake de sociale positie der Nederlandscne handels-, kantoor- en winkelbedienden; met groote ongerustheid kennis nemen de van den benarden toestand, waarin vele bedienden verkeeren; stelt vast, dat op velerlei terrein spoe dige verbetering dringend gcwenscht is; spreekt zich uit voor een krachtdadig streven naar het totstandkomen van collec tieve arbeidsovereenkomsten, hetzij onder nemingsgewijs, hetzü bedrijfsgewijs; beklemtoont de noodzakelijkheid eener behoorlijke salarisregeling, welke is ge bouwd, onder inachtname zoowel van leef tijd als van capaciteiten, op de basis van het recht op een menschwaardig bestclan; dringt er bij de betreffende regeerings- instanties op aan alsnog ten spoedigste medewerking te verlecnen aan de invoering eeenr wettelijke regeling op de werktijden der kantoorbedienden; keurt ten zeerste iedere poging, hetzij door middel van wijzigingen in het Werk tijdenbesluit, hetzij door wijzigingen in de Rijkswet op de Winkelsluiting, welke in feite een aanslag beteekent op de oZndags- rust der bedienden; betreurt, dat bij de tot heden onderno men pogingen gericht op het totstandko men van bedrijfsraden de categorie hoofd arbeiders practisch is uitgesloten van de medezeggenschap in deze organen; draagt zijn bondsbestuur op krachtig te streven met alle geoorloofde middelen naar de verkrijging eener volwaardige positie voor de hoofdarbeiders in de komende be- drijsforganen, met name voor de handcis-, kantoor- en winkelbedienden; spoort alle R. K. ongeorganiseerde be dienden met kracht aan zich te vereenigen onder het vaandel der hun aangewezen katholieke vakorganisatie „St. Franciscus van Assisië"; betuigt zijn aanhankelijkheid aan de cen trale organisatie voor alle katholieke Ne- derlandsche hand- en hoofdarbeiders, het R. K. Werkliedenverbond; besluit deze resolutie te publicceren in de pers, ter kennis te brengen van den ministerraad, de leden van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal, de be sturen der werkgevers- en werknemers- centrales en verder waar zulks dienstig kan worden geacht".

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1