Beleening van Effecten DINSDAG 2 OCTOBER 1934 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD. - PAG. 12 KANTOREN TE: ALPHEN a/d. RIJN - Stationsstraat 34-36 BODEGRAVEN, iederen Dinsdag 10—12 uur, Hotel ,van Haatten" LEIDEN, iederen Vrijdag 10—12 uur, Hotel „Bellevue" 3300 a OESTGEEST. Moederschapszorg. In Juli 1933 werd te Oegstgeest opge richt de Vereeniging Moederschapszorg, een ouderafdeeling van den Bond voor Groote Gezinnen. Het doel verschaffing van kleeren aan behoeftige gezinnen vond algemeenen bijval, blijkend.uit de vele giften, die van verschillende kanten inkwamen en nog steeds inkomen. Het noodige geld werd verschaft door een collecte in de kerk. De giften toch waren meest giften in kleeren, die vermaakt en hersteld uitstekend van pas kwamen, daar waar behoefte was. Ook mochten wij ons verblijden met nieuw gebreid en gehaakt kindergoed, w.o. jongens pull-overs e.a. Waar evenwel zoo als hier de aanvragen om kleeren talrijk zijn, is het noodig, dat deze zoo nuttige vereeniging opnieuw geld tot hare be schikking krijgt, om alles te bekostigen. De zeereerw. heer pastoor, de heeren A. de Rooij en G. Schlattmann moeten be schouwd worden als de oprichters dezer nuttige instelling. Het bestuur wordt gevormd door de da mes Nijkamp voorzitster, den BoerNijs- sen, penningmeesteres en Spitzen, secreta resse. De dames van de Naaiclub staan onder lending der dames S, Nijssen en L. Korte- kaas, die wekelijks in het St. Willibrord- gebouw bijeen komen om te naaien. In 1933 werden aan stoffen, Bukskin, flanel, keper en katoen en graslinnen ontvangen onge veer 300 Meter, een waarde van 120 gul den vertegenwoordigend. Van de oprich ting Juli 19331934 werden tot dusver ont vangen: bovenkleeding w.o. heerencos- tuums, jassen gr. en kl., ondergoederen, kinderkleeding, mantels en japonnen, ge breide sjaals, kinderschoenen en eenige coupons stof, alsmede houten en ijzeren ledikanten en satinet deken enz. enz. Door de vereeniging werden een paar wiegen gekocht en geheel in orde opgemaakt. Een paar geldelijke giften werden ons gegeven. Vermelding verdiend, dat een meisje by haar plechtige H. Communie geheel ge kleed werd. Verschillende huisbezoeken werden door ons afgelegd, in verband met de aanvra gen. Daar de edele geVers en geefsters hun namen niet willen bekend zien, mogen we hier geen namen noemen. Ze moeten echter de wanme dank der vereeniging in ontvangst nemen. Laat ik eindigen met Moederschapszorg aan te bevelen in de belangstelling van al len, die het goed meenen met hun behoef tige medemenschen. Mevr. D. SPITZEN, Secretaresse. Inbraak. Tijdens afwezigheid der be woners is ten huize van de fam. H. aan de Oranjelaan door ongenoode gasten een be zoek gebracht. Door een raam is de toe gang verschaft. Eenmaal binnen zijnde is het geheele huis aan een inspectie der „Heeren" onderworpen en alles wat van hun gading was meegenomen, tot zelfs si garen en wijn. Voor de familie H. thuis kwam, waren de „heeren" weer gevlogen. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. Ook in de Weth. Juffermansstraat is tijdens afwezigheid van de fam. B. ingebro ken. Hier is toegang verschaft door het W.C. raampje. Blijkbaar was het de „hee ren" hier te doen om geld, daar al het zil verwerk onaangeroerd is. Doordat de fam. B. niet thuis is kan nog niet worden nage gaan wat alzoo vermist wordt. Geef van uw afwezigheid kennis aan de politie! VOORHOUT. Voor de werkloozen. Het comité ter verzorging der werkloozen het bieden van verpoozing en ontspanning heeft besloten te trachten gelden bijeen te krij gen om voor het a.s. winterseizoen weder om haar taak te kunnen vervullen. Het is te voorzien, dat dit werk in den a.s. winter weder noodig zal zijn en de werkloozen zijn dankbaar voor hetgeen hun geboden wordt. Bij het comité zit de gedachte voor om de moraliteit van de werkloozen zoo goed mogelijk te behou den. Het comité verwacht dan ook, dat de jongedames, welke wekelijks met de bus jes loopen, een goeden oogst mogen vin den. WAAR DE „WOLKEN VAN GENOT" VANDAAN KOMEN. Het is steeds en vooral in dezen tijd een verheugend verschijnsel, wanneer een fabrikant zich genoodzaakt ziet om zijn fabriek uit te breiden. Opwekkend, moed gevend nieuws, in een tijd, dat menige zaak met groote moeilijkheden te kampen heeft, in tijd dat men eerder aan inkrimping denkt dan aan vergrooting, aan uitbreiding! Het is dan ook teekenend voor de „ge zondheid" van een bedrijf als dat van de N.V. Douwe Egberts (Tabaksfabriek, Kof fiebranderijen- en Theehandel) te Joure (Fr.) en Utrecht, dat de gestadige groei, welke deze oude Friesche firma in haar ruim 180-jarig bestaan mocht doormaken, zelfs niet door een tijd als de huidige be lemmerd kon worden. Sedert 1753 toen de zaak „Douwe Egberts" te Joure werd begonnen en de grondslag werd gelegd voor het omvang rijke bedrijf van 1934 zijn er méér don kere jaren geweest! Tóch groeide de vroe gere bescheiden zaak uit tot één van Neder- land's grootste bedrijven op het gebied van tabak, koffie en thee. Thans, midden in een tijd dat iedereen klaagt over malaise en moeilijke afzetmo gelijkheden, heeft Douwe Egberts te Joure een nieuwe tabakfabriek gebouwd, waarin de tabakken, welke later den Nederland- schen pij prooker zij n „Wolken van Genot" zullen geven, worden verwerkt. Weinig rookers zullen weten, hoe groot èn hoe modern de fabrieken zijn, waar Douwe Egberts beroemde Echte Friesche Heeren-Baai en Baai-Tabak Nederlands geurigste pijptabak vandaan komen. De hier afgebeelde K.L.M.-luchtfoto geeft U een goed overzicht van het omvangrijke D.E. bedrijf te Joure. Van hieruit vinden eiken dag tienduizenden pakjes Douwe Egberts Echte Friesche Heeren-Baai en Baai-Tabak hun weg naar pijprookend Ne derland. Aan een nauwgezet doorvoeren van het beginsel, dat kwaliteit steeds hoofdzaak zijn moet en dat de prijzen door vakkundig in- koopen der grondstoffen en een doeltref fende, economische behandeling der pro ducten zoo laag mogelijk gehouden moeten worden, dankt Douwe Egberts haar gesta- digen bloei en het bestendige vertrouwen van haar verbruikers. Het is een oud zakenprincipe, dat echter ook thans vruchten oplevert, n.l. iets héél goed maken en dat zoo goedkoop moge lijk in den handel brengen. Douwe Egberts heeft bewezen deze kunst wel te verstaan. Weinig pijprookers zullen weten hoe groot en hoe modern de fabrieken zijn, waar Douwe Egberts Echte Friesche Heeren-Baai en Baai-Tabak vandaan komen. Ziehier een mooie K.LM.-LUCHTFOTO van het omvangrijke D. E.-bedrijf te Joure (Friesland). UIT DE RIJNSTREEK Als je daar klaar ben, tales, met die kast, k\jk dan meteen even of er een brief voor m\j is, van ni'n meisaie. (Dimanclxe Ijl.) ALPHEN AAN DEN RIJN. Brutaal! In de afgeloopen nacht om streeks vier uur werd van een bewaker in dienst bij de Leidsche Nachtveiligheids dienst een rijwiel ontvreemd. De bewaker deed de ronde om hel St. Joseph Gesticht en had zijn rijwiel aan de voorzijde van het gebouw tegen het hek geplaatst. Toen hij terug kwam, zag hij juist, dat een persoon op het rijwiel sprong en er in de duisternis mee verd ween. Gered. Aan de Heul zag Mej. O. gis teren een plm. 3-jarig meisje in den Rijn drijven. Zij bedacht zich geen oogenblik en slaagde er in het kind, dat een dochtertje bleek te zijn van den café-houder de J. te redden. Aanrijding. In de Raadshuisstraat moest gisterenmiddag de wielrijder B. het ontgelden. Hij werd aangereden door den autobestuurder den P. uit Gouda. Zijn rij wiel werd zwaar beschadigd. B. kwam er heelhuids af. AARLANDERVEEN Film vertooning. Zaterdagavond werd in de concertzaal van mej. de wed. N. Del fos een filmvertooning gegeven door de R.K. Biosooponderneming, dir. Aug. de Laat, welke uitkwam met zijn Credo-film „Het wonder van Lourdes". Een goed gevulde zaal genoot van deze interessante en boeiende vertooningen. Het is wel de moeite waard daarvan te noe men de fotografische opnamen van de Lourdesgrot, de zegening der zieken en vooral ook hun verlangend en vertouwend uitzien naar genezing. Ook werd in deze film vertoond: geloof en ongeloof, waar van toch tenslotte triomfeert het geloof. Na de pauze werden verschillende zang nummers uitgevoerd op twee-stemmige wijze. Een komische film zou volgens het pro gram het verder gedeelte van den avond hebben moeten vullen. Doch het was reeds daarvoor te laat geworden, zoodat nog en kele leuke zangnummers de lach bij het publiek opwekten, wel zoo, dat niemand der aanwezigen eenige spijt koesterde over de film, welke zij daarvoor in de plaats hebben moeten missen Overvoldaan werd bij het einde van de zen avond Aug. de Laat en zyn gezelschap een tot wederziens toegeroepen. BODEGRAVEN. Voetbal. Zondag 2.30 uur: ESTO 2 Unio 2 1—5. Dit was 'n wedstrijd, waarin de bezoekers verdiend wonnen door hun beter open spel. Wart, snelheid betreft, kun nen de ESTO-reserven nog heel wat leeren van Unio 2. Als scheidsrechter Verbey, uit Boskoop, beginnen laat, zijn beide elftallen j volledig. Gedurende de le helft zijn de. Unio-menschen 'n tikje in de meerderheid, wat zij uitdrukten in 2 goede doelpunten (02). Na de thee komt er by de gast- heeren wat meer fut in. Zelfs zijn zij eeni- gen tijd in de meerderheid, maar schutters zijn zoek. Bovendien blijkt de keeper der bezoekers z'n plaats wel waard. Unio maakt er 30 van. Tijdens 'n scrimmage voor 1 Unio-doel schiet een der backs in eigen doel (13). Dan zetten de bezoekers nog even op. En vóór 't eindsignaal is de stand opgevoerd tot 1—5. 'n Prettige wed strijd! De junioren wisten met '10 man spelen de aardig partij te geven tegen VEP b. 't Resultaat was 32 voor VEP. Dit geldt als 1ste comp.-wedstrijd, daar de junioren thans zijn ingedeeld in de B-afdeeling van 't Goudse he district, en de wedstrijd tegen Alpk. Boys is vervallen. BOSKOOP Nat. Crisis Comité. Nu de herfst haar intrede heeft gedaan en de winter in aan tocht is, heeft de commissie, welke spe ciaal is aangewezen om steun te verleen en aan werkloozen en daarmee gelijk-gestel- den, besloten ook dit jaar wederom een inzameling te houden, teneinde de bittere nood, welke in vele gezinnen heerscht al thans eenigszins te kunnen lenigen. De regeering heeft zich genoodzaakt ge zien de steunuitkeering dit jaar wederom te verminderen, waardoor men niet meer in de mogelijkheid verkeert, zelfs de meest noodzakelijke kleeding en dekking te koo- pen. Het comité ontbreken de noodige geld middelen om voldoende kleeding enz. aan te koopen. Zij kunnen slechts helpen, in dien u hen daartoe in staat stelt door hen de beschikking te geven over goede gedra gen kleeding e.d. In October zullen zij 1 dag aan de Oost zijde en 1 dag aan de Westzijde rondgaan om giften in te zamelen, huis aan huis en in alle straten zullen zij aankloppen. Wij vertrouwen, dat u allen het werk, zooveel in uw vermogen is, zult steunen en reeds thans wat u te missen hebt bijeen zult willen pakken. Slaat allen de handen ineen, want de nood is hoog gestegen. De data waarop de nizamelingen zullen wor den gehouden, zullen nog nader bekend gemaakt worden. De tollen. Door de bewoners van den Goudschen Rijweg, onder deze gemeente, is andermaal een adres aan Ged. Staten gezonden waarin nogmaals wordt aange drongen om de op dien weg staande tollen op te heffen. Vorig jaar werden reeds de rijwielen vrijgesteld van tolgeld. Volksbond. Vrijdag 28 Sept. werd door bovengenoemde vereeniging een ledenver gadering gehouden ter bespreking van het winterprogram. Na opening door den voorz. met den chr. groet, werden de notulen voorgelezen, welke onveranderd werden vastgesteld. De penningmeester bracht verslag uit over de inkomsten en uitgaven. Hierna kwam in behandeling het winter program, waarbij de heer Keesen aanwe zig was om de verschillende punten uitéén te zetten. Gezien het succes van het vorig jaar, toen de geestelijke adviseur, de weleerw. kape laan Hofstede apologetische cursussen had gehouden voor alle Katholieken, hoopte men dat de adviseur dit jaar weer zou hel pen, hetgeen echter door de overdrukke bezigheden van zijn eerw. niet ging. Thans werd besloten om het door den R.K. Volksbond voorloopig vastgestelde winterprogram uit te voeren en werden de avonden verdeeld in 6 lessen van den vol genden inhoud: le les: de schoonheid van het gezin; 2e les: gevaren, die het gezin bedreigen; 3e les: de opvoeding, 4e les: woning-inrich ting, 5e les: de christelijke geest en 6e les: sociale instellingen van onze organisatie, door verschilende sprekers te geven en waarvan de data nog nader bekend ge maakt zullen worden. Tusschen deze lessen zal nog een feest- vergadering worden gehouden, waarbij zal worden opgevoerd: „De greep van het ge weten", een zeer mooi en vooral voor dezen tijd bijzonder geschikt tooneelspel door B. A. Odijk. Vervolgens werd nog een bijzonder woord van opwekking gesproken om toch vooral lid te worden van de organisatie, en die 't reeds waren om hiervan lid te blijven, wat vooral in dezen tijd iets noodzakelijks is. Hierna sloot de voorz. deze zeer geani meerde vergadering met den chr. groet. R.K. V.V. „Trekvogels" 't Was voor de Trekv. Zondag wederom een slechten dag. Het eerste was bij Alph.-Boys te gast. Dat dit op een nederlaag uit zou loopen, was te voorzien, maar zóó groot was by trouwe opkomst niet noodig geweest; 60 was nu 't resultaat. Het tweede speelde op eigen terrein te gen Alph.-Boys II. Dit was een spannende wedstrijd die op 't nippertje met 21 ver loren werd. Rust 10 voor de Trekv. Jam mer, dat de scheidsrechter 'n beetje on sportief was, naar aanleiding van een re clame over de declaratie. Gaat echter zoo door tweede elftallers, dan kunnen betere resultaten niet uitblijven. Een gelijk spel was ook nu een beter verhouding geweeest. Het 3e verloor na een slechte wedstrijd met 72 van R.V.C. II. Bedevaart naar St. Jeroen. Vrijdag j.L maakten de werkloozen een rijwiel-bede vaart naar St. Jeroen te Noordwijk. 's Mor gens 6.15 uur was er alhier een H. Mis met Algem. H. Communie, waarna om 8 uur werd vertrokken. In Leiden werd aan gesloten met de werkloozen uit Alphen en zonder pech werd plm. 10 uur Noordwijk bereikt. Na de gezongen H. Mis ging men naar het Juvenaatsgebouw, voor het ge bruik van 12 uurtje enz. Daarna preek op 't martelveld. Toen ieder zich wat ver- frischt had was er een plechtig Lof met Sacraments-processie, welke met een „Te Deum" besloten werd. Op den terugweg werd nog 'n bezoek gebracht aan het Retraitehuis te Noordwij- kerhout. Nadat gebouw en tuin bezichtigd waren, werd door de Eerw. Zusters thee aangeboden, wat zeer in den smaak viel. Ook de terugweg werd zonder ongeluk ken afgelegd en te 7 uur arriveerde men in den besten welstand alhier. Het is voor de werkloozen een onvergetelijken dag ge weest en een woord van dank aan dege nen, die den tocht mogelijk maakten of hier aan medegewerkt hebben, in het bij zonder aan de eerw. heeren kapelaans Kossen uit Alphen a. d. Rijn en Broers uit Boskoop is hier zeker op zijn plaats. Geboren: Elisabeth d. van J. van Eijk en M. v. d. Vlist Cornelis Hendrikus z. van J. P. v. d. Hoorn en C. Koster Ce cilia Maria d. van J. M. van Hevelingen en M. J. v. d. Berg Bertha Josephina d.van K. v. d. Neut en B. J. Debecq. Ondertrouwd: S. C. v. d. Sloot en G. F. de Vries. Getrouwd: P. H. F. Besselink 26 j, en M. W. Cosijn 19 j. Overleden: Cornelis Maarschalk 68j. NIEUWKOOP. Kiesvereeniging. De R.K. Kiesvereeni- ging „Eendracht maakt macht" hield in het Patronaatsgebouw een niet druk be zochte ledenvergadering. Over de notulen bestond een verschil van meening, wat zeer veel tijd in beslag nam. Het reglement werd aangevuld met een bepaling, dat lid kun nen worden zij, die parochianen zijn en tevens gemeentenaar, met uitzondering voor de Meijenaren, die, voorzoover onder Nieuwkoop wonen toch ook lid kunnen worden. Over het oprichten van een propaganda- club werd wel veel gepraat, doch ten slotte is dit punt nog aangehouden. Voetbal. Op het sportterrein van de R.K. Voetbalvereeniging kampten Zon dagmiddag clubs uit Rijpwetering en De Hoef. Op een gegeven moment kreeg men verschil van meening over het optreden van scheidsrechter Hogerwerf alhier, waar door de match niet tot een eind werd ge bracht. ZOETERWOUDE (H. R.) R. K. S. V. „Meerburg". Wegens de 3 October-feesten deze week tumclub niet Woensdag- maar Donderdagavond a.s. Alle deelnemers gelieven op tijd aanwezig te zijn. ZEVENHOVEN Kiesvereeniging. Vrijdagavond hield de R.K. Kiesvereeniging haar reglementai re vergadering in het bondsgebouw. De voorz., de heer A. P. v. d. Weijden, heette allen welkom en betreurde de ge ringe opkomst. De secretaris, de heer A. J. de Groot H.Pz., las de notulen der vorige vergade ring, welke onveranderd met dank van den voorz. werden gearresteerd. Bij de ingeko men stukken was een schrijven van den Bond van R.K. Gemeenteraadsleden in den Statenkieskring Gojuda, om een lidmaat schap voor rekening van de R.K. Kiesver eeniging, doch dit kon geen genade vin den bij de leden. Ook een schrijven van de R.K. propagandaclub om abonné's voor de Opmarsch, een 14-daags verschijnend propagandablad, tegen fasisme en nationaal socialisme, met als abonnementsprijs lp. jaar. Twee leden gaven zich op. Mochten er nog zijn, die zich wenschen te abonnee- ren, dan kunnen zij dit doen bij den secr. Een circulaire van de Centrale R.K. Kies- ver. Hilversum om adhaesie aan hun schrij ven gericht aan het bestuur der R.K. Staats partij, inzake de houding van de R.K. Tweede Kamerfractie bij de jongste steun verlagingen in de Tweede Kamer. Het be stuursvoorstel was afwijzend te beschik ken. Het zal wel voor velen onbekend zijn, aldus de voorz. hoe de toedracht van deze zaak is geweest De afgev. van onze kies- vereen. naar den Centralen Raad, de heer W. Kerkhoven, heeft een uiteenzetting hier van in zijn verslag. Op verzoek van den voorz. bracht de afgev. dit verslag uit. Na toelichting was het voor allen duidelijk, dat naar plicht en geweten gehandeld was. Besloten werd het schrijven van Hilver sum voor kennisgeving aan te nemen. Thans was de afgev. aan de beurt voor het uitbrengen van zijn verslag van de Kamer-Centrale Leiden. Na verschillende, riet belangrijke punten behandeld te heb ben, kwamen de financiën ter sprake. Na melijk, dat voortaan 5 ets. meer per lid moet worden afgedragen, thans 15 ct. per persoon aan de Kamer-Centrale Leiden. De penningmeester deed bij deze een be roep aan de leden hun contributie niet te verlagen, of noch liever te verhoogen, daar de uitgaven worden vergroot. De voorz. bracht den afgev. dank voor zijn uitge breid verslag. Van de rondvraag werd geen gebruik gemaakt, waarna de voorz. de aan wezigen dankte voor hun tegenwoordigheid en de vergadering sloot met den chr. groet. Zooals Klein Duimpje. Zaterdagmor gen misten de arbeider R. vier H.L. aard appelen in zijn land. Hij deed aangifte bij de politie en deze toog op onderzoek uit. Het begin was gemakkelijk. De dieven hadden de zakken niet goed dichtgebon den of een kapotte zak gehad, want langs den weg hadden zij hier en daar aardappe len verloren en zoo kwam de politie te Nieuwkoop terecht. De daders, twee jonge lui van resp. 19 en 20 jaar werden opge spoord en naar de secretarie gebracht, waar zij voor den burgemeester een beken tenis aflegden. De aardappelen werden al len nog gevonden. Deze nachtarbeid zal hun nog lang heugen. STOOMVAARTBERICHTEN STOOMT. MAATSCH. NEDERLAND. CHR. HUYGENS (thuisr.) vertr. 30 Sept. van Sabang. MARNIX VAN SINT ALDEGONDE (uitr.) arr. 30 Sept. te Sabang. POELAU TELLO arr. 30 Sept. van Am sterdam te Batavia. JOHAN VAN OLDEBARNEVELT, arr. heden te Amsterdam. POELAU ROEBIAH (uitr.) vertr. 30 Sept. van Livorno. TABIAN (thuisr.) arr. 30 Sept. te Lon den. TABIAN (thuisr.) vertr. 1 Oct. van Lon den naar Amsterdam. KON. NED. STOOMB MAATSCHAPPIJ ACHILLES, Rotterdam-Faro, pass. 30 Sept. Dungeness. TRAJANUS, Rotterdam-Gibraltar pass. 30 Sept. Dungeness. ULYSSES, Rotterdam-Tanger, pass. 30 Sept. Dungeness. HOLLAND-AMERIKA-LIJN. BILDERDIJK, Fort Churchill naar Lon denAntw. 29 Sept. op 1000 myl West van Valentia. HOLLAND-WEST-AFRIKA-LIJN. MAASKERK (uitr.) vertr. 1 Oct. van Lagos. REGGESTROOM (uitr.) vertr. 29 Sept. van Bordeaux. ROTTERDAMSCHE LLOYD. GAROET vertr. 1 Oct. van Rotterdam n. N. Orleans. SIANTAR (thuisr.) vertr. 1 Oct. van Londen naar Rotterdam. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. ALPHERAT (uitr.) arr. 1 October te Montevideo. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. CLYTONEUS van Batavia naar Amster dam arr. 30 Sept. te Londen. FROILUS, Japan-Rotterdam arr. 1 Oct. te Suez. LAERTES, Amsterdam-Java pass. 30 Sept. Perim. PHRONTIS 30 Sept. van Batavia 1. v. Amsterdam arr. te Londen. STENTOR, Ja va-Amsterdam vertr. 30 Sept van Belawan. EMZETCO LIJM. JONGE JACOBUS, Rotterdam-Cannes, pass. 30 Sept. Bevezier.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 12