WÖftÖL Het duizendjaren-feest van Einsiedeln. Het orthopaedisch instituut te Nijmegen Pas op! ZATERDAG 18 AUGUSTUS HM DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. PAG. TOELOOP VAN TIENDUIZENDEN Plechtige ontvangst van den Kardinaal-Legaat. Onder groot* belangstelling van tienduizenden pelgrims is op den feestdag van Maria Hemelvaart het duizend jarig bestaan van het Be devaartsoord en de beroemde Be nedictijner Abdij Einsiedeln gevierd. (Van een speeialen verslaggever). EINSIEDELN, -5 Augustus. Door de wijze, waarop het duizendjarig bestaan van de beroemde Abdij en bede vaartplaats van Einsiedeln in Zwitserland gevierd is, is op indrukwekkende wijze gemanifesteerd, welk een voorname plaats dit voor de Christel ij k-Duitsche wereld voorname cultuuroord op den huidigen dag nog steeds inneemt. Met tienduizenden zijn vandaag de bedevaartgangers van allen kant bijeen gekomen: van geheel Zwitser land. van Noord-Italië, van Elzas Lotharin gen, van Beieren, van Oostenrijk en Tsje- cho-Slowakije. Men hoorde vele talen, men zag vele vreemde nationale kleederdrach ten, doch hoe verscheiden van taal en spraak en land..,, alles groepte zich om het eene centrale punt: de beeltenis der Wonderdadige Lieve Vrouwe van Einsie deln in de prachtvolle Benedictijner basi liek. En met die duizenden jubileerden de Benedictijner paters en broeders, die in deze aloude Abdij de hooge traditie van duizend jaren voortzetten. Onafgebroken voerden Zaterdagmiddag de treinen de pelgrims aan. Van ver over de bergen zochten zij hun weg aan. het lieflijk gelegen stadje aan het meer van Ziirich, dat wonderschoone meer, waarom heen de dorpen tegen de hooge bergen ge strooid liggen. Het geheele stadje leeft van de bedrijvigheid, die de tallooze reizigers het heele jaar door hier brengen. Het eene hotel schaart zich naast het andere, terwijl ieder particulier zooveel mogelijk van zijn huis voor vreemden beschikbaar «telt Zij die met de late treinen hierheen kwamen moesten lang ronddolen voor zij nog een onderkomen konden vinden. Heel die volksmassa drong zich door de nauwe klimmende en dalende straatjes van het typisch Duitsch gebouwde Einsiedeln, waar oude huizen met hooge spitse daken en er kertjes tepas en te onpas, elkander over eind houden. Al die kleine Gassen leiden opwaarts naar het eenige plein van Ein siedeln: den Klosterplatz, die ineens stijl oploopend, aan de achterzijde geheel wordt afgesloten door de imposante Abdij. Zaterdagmiddag werden de feestelijkhe den Ingezet met de plechtige ontvangst van den door Z. H. den Paus speciaal naar Ein siedeln afgevaardigden legaat Zijne Emi nentie Kardinaal Aartbisachop Ildefona Schuster van Milaan. Aan het kleine berg- atationnetje hadden zich al de geestelijke en wereldlijke autoriteiten in Einsiedeln samengekomen, zich verzameld. De Zwit- serschc regeering had eraan gehouden, zich officieel bij de feestelijkheden te doen vertegenwoordigen, waartoe de voormalige bondspresident van Zwitserland, thans bondsraad Motta, was aangewezen. Met hem waren aan het station aanwezig de openbare besturen van het kanton, het Bezirk en de stad, vertegenwoordigers van de rechterlijke macht het geheele convent der Benedictijnen met verschillende abten van kloosters der orde aan het hoofd en verder de represantanten van diverse we reldlijke organisaties. Een eerecompagnie van het in Einsiedeln in garnizoen liggen de regiment infanterie bracht de honneurs. Kardinaal Schuster werd begeleid door een schare bedevaartgangers van Milaan, terwijl in zijn gevolg eveneens een afdee- ling Zwitaerschc lijfwachten van het Vati- caan was. Na een korte begroeting aan het station toog men met de Bezirksmuziek voorop wandelend naar den Klosterplatz. Daar vormden de schoolkinderen van Ein siedeln een rij, terwijl de militairen zich binnen de kolonaden der Abdij opstelden. De Kardinaal-legaat schreed allereerst naar de GcnadcnkapeL Na aldaar even gebeden te hebben, begaf hij zich in het Hoofdchoor der kerk alwaar de langduri ge kerkelijke ontvangst en huldigingscere moniën plaats vonden. Een overweldigenden aanblik leverde Einsiedeln op. toen het nachtelijk duister Inviel. Door heel het stadje, in alle stra ten en steegjes, hadden de bewoners op de vensterbanken van de vele ramen in de huizen kleine kaarsjes in glazen potjes ge plaatst en ook waren de contouren van de Abdij en van de kolonaden ervoor met randen van deze lichtende glazen potjes af gezet Hoog op de bergen die Einsiedeln nauw omsluiten, pinkten overal diezelfde lichten en rechts van de Abdij, tegen den s teil en bergwand, waar dichte naaldwou den staan, vlamde een machtig kruis.... Het leek een sprookje uit Duizend en een Nacht. De veldlichtcn wierpen fantastische schaduwen op de straten en de menigte bewoog zich onder den indruk van dit nooit gezirne stil en zonder eenige luid ruchtigheid door het stadje. Tegen midder nacht eerst stierven de vlammetjes zacht jes de een na de ander uit en viel het don kere kleed over de huizen en straten. Nog was het duister, toen reeds de eer ste maren van den grooten feestdag door de lucht snelden. Om vier uur reeds be gonnen de schoone klokken van de Abdij te zingen. De monniken togen, gelijk op iederen dag. naar het officiekoor om den dag te openen met het zingen der metten. Het feestelijk gebeier wekte me uit den slaap, die echter terug zijn meesterschap herwon, toen de klanken langzaam weer wegstierven. Doch niet lang daarna dreven andere geluiden over den Klosterplatz in mijn kamer: daar zongen reeds vrotge pel grims hun schoone liederen bij het Gena- denbeeld. Melodieus klonk hun zang. het waren Italianen uit de Italiaanach spre kende kantons van Zwitserland. En na hen namen anderen hun plaats in; zoo bele gerden den ganschen dag tienduizenden de Genadekapel. Aan de altaren deed de eene priester na de andere de H. Mis en een onafgebroken rij van communicanten bewoog zich uren lang naar voren. Om negen uur in den morgen schetter de de muziek. De eerewacht van het In- fanterieregiment rukte op met de Bezirks muziek voorop om wederom de honneurs ter eere van den Kardinaal Legaat waar te nemen en tevens de plaatselijke politie te helpen bij de handhaving van de orde, die by zulk een enorme menschenmaasa moeilijk te handhaven was. Er bleken im mers in den nacht en in den vroegen mor gen nog verschillende bedevaarten te zijn binnengekomen: uit den Elzas. uit Beei- ren, zelfs van Slazburg waren de Oostenrij kers hierheen gekomen. Deze muzikale opmarsch was voor de tienduizenden het teeken, dat de groote plechtigheden een aanvang gingen nemen. Het weer liet Ein siedeln in den morgen leelijk in den steek. Zware regenwolken dreven over de bergen nabij ontlastten zich boven de stad, die juist op dezen dag dien regen zoo goed missen kon. Zoo kon men weinig buiten doen en speelden zich de plechtigheden in den voormiddag alleen af in de groote kerk, die intusschen toch aan een enorme ma&sa plaats kan bieden. Velen konden van zelf sprekend niet binnen gerakenen dezen ble ven. den kletterenden regen minachtend, op het groote kloosterplein de heilige han delingen volgen, zooals dit aan de hand van de naar buiten vloeiende koorzang mogelijk was. De intocht van den Kardinaal Legaat had weer met alle plechtigheid plaats, die men slechts geven kon. De Zwitaenche en Pau selijke soldaten brachten stram hun groet en presenteerden tijdens de Consecratie het geweer Het koor der kerk, een prach tig geschoold mannen en knapenkoor, zong zoowel den gregoriaanschen als den vier- stemmigen zang op een wijze, dat men daarom alleen reeds een reis naar Einsie deln zou moeien maken. Van de zijde der wereldlijke overheid waren wederom aan wezig de chef van het politieke departe ment, bondsraad Motta, de hooge regeering van het kanton, de kantonsraad in corporc, het kantons- en kriminaalgerecht en de vertegenwoordigers van de afzonderlijke bczirken en gemeenten. En wat zoo tref fend was, was dat al deze wereldlijke ver tegenwoordigers niet een hun opgelegde taak zonder meer vervulden, doch dat zij met stichtenden eerbied de H. Handelingen volgden. Ook na de Pontificale Hoogmis bleef een reisachtige massa volks voortdurend zich in de kerk verdringen. Het waren de ver schillende bedevaarten, die hun eigen ge beden kwamen verrichten en bij het Moe der Gods-beeld zingen. Ieder volk bidt en zingt loch weer anders, maar in aandacht en overgave waren ze hier alle één. En wat het meeste pakt, zijn hun melodieuze iodcrcn, die in hun compositie zulk een plastiek hebben, dat al verstaat men van hun taal ook niets, men toch begrijpt waarom en waarvan zij zingen. Uren zou men daarnaar kunnen luisteren in deze prachtvolle kerk, op deze historische plaats, wasr millioenen menschen van allen rang en atand van geheel Europa den knie ge bogen hebben. Het glanspunt van den dag was de plechtige kroning van het Wonderdadige Beeld der H. Moeder Gods in de namid daguren. Het grauwe regendek was ge scheurd en een felle zon dreef ze uiteen, zoodat than seen prachtigen gouden glans over het stedeke lag. Dichte dampen ste- gen op uit de naaldwouden op de bergen en het groen kroeg een diepe warme kleur. De feestelijke klanken van de klokken uit de torena der Abdij, bracht opnieuw een groote menigte tesamen op den Kloster platz. waar thana voor den hoofdingang der kerk, tuaschcn de kolonaden in. een altaar waa opgealagen. Van de onderzijde van den Klosterplatz leek het geheel een oprijzende zee van menschen. waarboven hoog het gouden kruia van het altaar op stak. Vanuit de abbatiale vertrekken der Ab dij aan de uiterste rechterzijde vsn den grooten bouw gelogen, naderde een lange stoet: eerst kleine lieve bruidjes, dan het geheele convent der Abdij, het Genaden- beeld voorafgaande, dat door priesters werd gedragen en dat door Zwitserache gardisten des Pausen werd voorafgegaan en gevolgd. Dan volgden de wereldlijke autoriteiten en een groote menigte van priestera cn leden van tallooze corporaties. Langzaam cn plechtig bewoog zich deze stoet naar het altaar, alwaar de becltenia der Moeder Gods in het midden werd ge plaatst. Philipaluidsprekers zorgden er voor. dat hetgeen nabij het altaar geschied de .ook aan den voet van het plein te vol gen was. Jubelend klonken de gezangen van het mannen- en knapenkoor, terwijl de menigte in volkomen stilte toeluisterde. Dan stond de Kardinaal Legaat van zijn plaats op. Het groote moment waa geko- door R. N. M EIJKEL, Arts. De zorg roor de lichamelijk gebrekkl- gen is eerst in de latere jaren in Neder land tot ontwikkeling gekomen. Wel werden in de chirurgische klinie ken orthopaediache operaties uitgevoerd, maar als afzonderlijk vak werd de ortho paedic toch slechts door weinige genees kundigen beoefend. Ook het sociale gedeelte van de zorg voor lichamelijk gebrekkigen trad slechts spaarzaam naar voren. Het ia de groote verdienste van Dr. W. Renssen, in leven chirurg te Arnhem, ge weest, oen in 1899 het initiatief te nemen voor een betere zorg voor dt lichamelijk gebrekkigen Het in 1928 te Amsterdam gehouden A. V. O.-Congres (Arbeid voor onvolwaar- digen), welk congres den stoot gegeven heeft tot de oprichting van de Nedcrland- ache Vereeniging A. V. O. heeft in belang rijke mate ertoe bijgedragen de belang stelling in het vraagstuk der lichamelijk gebrekkigen gaande te maken. Met waardeering moeten hier enkele in richtingen worden genoemd, die naast de orthopaediache hulp ook* aan de jeugdige lichamelijk gebrekkigen eene vakoplei ding geven, waardoor zij in mindere of meerdere mate in staat worden gesteld in hun verder leven in hun eigen onderhoud te voorzien, n.L de inrichtingen te Arn hem. te Hillegeraberg en te Beetsterzwaag. Tevens ia op dit gebied met succes werkzaam „de Centrale Verecniging voor Lichamelijk Gebrekkigen", terwijl een aantal Consultatiebureaus de noodige voorlichting geven omtrent de wyze. waarop een gebrek op de beste wijze kan worden verholpen. Ook voor de behande ling van been- en Rcwrichlstuberculosc, die niet zelden tot lichamelijke gebrek kigheid kan leiden, zijn een zestal sanato ria aanwezig. Een Katholieke Inrichting voor lichame lijk gebrekkigen was tot op heden in ons land niet aanwezig. Wel verzorgt op uit nemende wijze het Katholiek sanatorium „Heliomaro" te Wyk aan Zee de lijders aan chirurgische tuberculose, maar een inrichting op Katholieken grondslag, die alle soorten van lichamelijk gebrekkigen, welke ook de oorzaak van de afwijking moge zijn, orthopaediach behandelt en door het geven van een opleiding in een bepaald beroep voor hun verder leven geschikt maakt, was niet sanwezig. En toch ia het vraagstuk ook voor het Katholieke deel van ons land van groote beteeken is. Bij de volkomen deskundig geleide tellingen te Haarlem en te Leiden, zijn in de eerslgentarnde gemeente (Haar lem) 148 lichamelijk .u^hrekkiRen gevon den van 0—14 Jaar, en ie Leiden 97 licha melijk gebrekkigen van 0—13 Jaar. Deze aantallen komen, de grootte van de ge meenten in aanmerking genomen, vrijwel met elkaar overeen. Tc Haarlem sou één gebrekkig kind voorkomen op ongeveer 800 inwoners, te Leiden één gebrekkig kind op ongeveer 700 inwoners. Uit een oogpunt van wetenschappelijke statistiek mogen de cijfers te Haarlem en Leiden gevonden niet worden gebruikt om het aantal lichamelijk gebrekkige kinde ren te berekenen voor geheel Nederland. In verschillende deelen van ons land kun nen deze getallen zeer aanmerkelijk ver schillen. Maar aangezien ons geen enkele volkomen betrouwbare telling ten dienste staat, die zich over geheel Nederland heeft uitgestrekt, is de verleiding wel groot om de resultaten verkregen in de hierboven genoemde gemeenten te ge bruiken. om bij benadering eenigszins een indruk te krijgen van de verspreiding der gebrekkigheid onder de kinderen in hel geheele land. Dit aantal zou alsdan onge veer 9000 bedragen. Er is geen enkele re den om aan te nemm. dat onder de Ka tholieke bevolking lichamelijke gebrek kigheid minder zou voorkomen, dan onder de overige bevolking, zoodat b(j benade ring geschat kan worden, dat ongeveer 3000 Katholieke kinderen lijdende zijn men. dat het Wonderdadige BeeW plech tig gekroond ging worden. Met stukken en beetjes waron in den loop der laatste Ja ren de gelden en edelgesteenten bijeen ge bracht, om een pracht vollen kroon gereed te hebben, als het duizend-Jarig feest ge vierd ging worden. Eene prinses Ratlbor. die in Einsiedeln heeft gewoond en er is begraven, had al haar edektoenen hiertoe vermaakt, alsmede voor een kroontje voor het Jezuskindje, dat Maria op de armen draagt. Nu nam kardinaal Schuster beide prachtvolle in het zonlicht fel flonkerende kronen in de hand en kroonde er onder doodsche stille de beeltenissen mede. Daar op drukte h*j geroerd door het machtige moment een kus op het gelaat der Moeder Goda. De monniken hieven hierop het Salve eRgina aan, het gebed, dat de Bene dictijner monniken van Einsiedeln thana reeds duizend Jaar leder»-r. middag ter zelf- der tijd. n.L om circa half vier b»J het gc- n ad en bee ld gezongen hebben. Wedero mop plechtstatigs wijze trok de stoet terug naar de kerk. alwaar het Ge- nadenbceld in de prachtvolle devotiekapel werd geplaatst en tot slot een plechtig Tc Deum werd gezongen. Daarmee was aan het Dulzen Jaren-feest het officieele einde gekomen.... Het le ven echter snelt weer voort en met dit le ven ook de devotie tot de Wonderdadige Moeder Gods van Einsiedeln, die. zoo zijn de Einsiedclnera vast overtuigd, de Chris tenheid zal blijven helpen cn zegenen lot aan het einde der dagen. aan lichamelijk* gebrekkigheid, en dan ia deze schatting met hel oog op het feit, dat de Katholieken 1/S der geheel* bevolking innemen, nog wel aan den lagen kant Van deze 3000 gebrekkige kinderen heb ben ongetwijfeld slechts een betrekkelijk klein aantal behandeling en opvoeding noodig in een inrichting, maar ala dit aan tal slechts 900 sou bedragen, dan wettigt dit zeer zeker reeds het verlangen om voor deze kinderen een inrichting te gtich- ten. waarin tU in hun eigen Roomache omgeving de behandeling en opvoeding kunnen verkrijgen, die tij noodig hebben om in hun verder leven zich zelf te kun nen redden. En tot nu toe bestond een dergelijke In richting in Nederland niet In Duitschland heeft men reeds voor vele jaren geleden Ign Kruppelheime". ook op Katholieken grondslag, geslicht. Naar wat deze laatste betreft was Katholiek Nederland achter gebleven. Het stemt dan ook tot groote dankbaar heid. dat toen de Eerwaarde fusten van de Congregatie ..De Dochten van Maria en Jozef' van de Choonlraat te 'a-Her- togenboach het plan opvatten om te Nij megen een Paedologisch Instituut te stich ten. zij haar taak zeer breed hebben opge vat en niet alleen een instituut tot stand wilden brengen in het belang van het geestelijk onvolwaardige kind. maar r-Wt een inrichting hebben willen stichten om het lichamelijk gebrekkige kind te helpen en op te voeden om hel tot een nuttig mensch in de maatschappij te vormen. Naast het Paedologisch Instituut doet de CteigrcgaUe verrijzen een orthopaediache kliniek, met leerachool en vakscholen. De meisje* zullen haar vakopleiding ontvan gen van de Zusters, de jongens van de Broeder* van Gent, die aan een door hen te bouwen inrichting voor geestelijk ach terlijke kinderen vakscholen zullen ver binden voor het lichamelijk gebrekkige kind. Hier mag wel met nadruk gewezen wor- den op de buitengewoon gelukkige com binatie van een Paedologisch Instituut met een inrichting voor lichamelijk ge brekkigen. Onder de lichamelijk gebrek kigen komen namelijk niet zelden lichtere vormen van zwakzinnigheid voor. Uil de Haarlcmschc telling kan worden afgeleid, dat 18 der lichamelijk gebrekkige kin deren in meerdere of mindere mate zwak zinnig was. Wanneer Dr J. van Assen Jr. in zijn ar- Ukcl in de Gids voor Maatschappelijk Hulpbetoon in Nederland de inrichtingen opnoemt, waar tot op heden de lichame lijk gebrekkige kinderen kunnen worden opgenomen, moet hem de verzuchting van het hart: „Helaas beschikken deze inrich tingen niet over een afdeeling voor licha melijk gebrekkigen. die geestelijk achter lijk zijn". Welnu, in de inrichting te Ny- megen kan door de verbinding met hel Paedologisch Instituut zeer gemakkelijk een dergelijke afdeeling worden gemaakt De orthopaediache inrichting verrijst in een heerlijk stuk natuur van het bekend» Hingstdal >n de buurt van Nijmegen Met den bouw is men bereids reeds begonnen De ontwerpers ervan zijn de architecten W. A Maas te Utrecht en J. J M van Halteren te 's-llertogenboach Het geheel bestaat uit drie deelen: de kliniek, de lig- hallen rn de vakscholen. De vakscholen zullen wij thans bullen beschouwing la ten. en ons alleen bepalen tot een kort* beschrijving van kliniek en lighallen. De kliniek is gebouwd In hoefijrervorm om em grasveld en heeft één verdieping Op d«*n beganen grond bevindt zich een polikliniek -afdeeling met eigen ingang, een afdeeling voor de administratie, een hadafdeeling, een turnzaaL zalen voor massage en electrlsch* behandeling, een zaal voor hoogtezonbcelraling. terwijl mo gelijk ook spoedig een zwembad op den beganen grond zal worden Ingericht. Voorts zijn op de Zuid-Oostzijde enkele ziekenvertrekken met terras aangebracht, n.L een observatie-afdeeling, bestaande uit 5 boxen en een aantal kamera leder bestemd voor één patiënt Op de verdieping worden aangetroffen: de opcratie-afdeeling. de Röntgen-afdee ling en dc glpskamera. benevens enkele vertrekken bestemd voor onderzoek en laboratorium. Ook zijn daar enkele ver trekken ingericht met de bedoeling in de toekomst te dienen voor huisvesting van één of meer aaaiatent-geneesheeren Voor den Directeur wordt op hel terrein een af zonderlijke woning gebouwd. Ook op dc verdieping zijn de patiënten- kamers op het Zuid-Oosten gslsgen. Ka mers van meer dan 4 bedden komen in de kliniek nlst In het geheel kunnen in de kliniek een 38 tal patiënten worden opge nomen. Talrijke dienstvertrekken, bad kamers. toiletten en wachtkamer zijn naar behoeft* over het geheele gebouw ver- spreid. Ook is op de verdieping nog e«m dagverblijf aangebracht voor de volwas sen patiënten. Van de 38 bedden zijn ongeveer 29 be stemd voor rheumatlek-patiënten. tangs zien de uitnemend ingerichte hadafde#- ling ook gelegenheid biedt om dergelijke lijders te behandelen. Dit doel aan het ka rakter der inrichting geen afbreuk, daar rheumatiek zoo vaak tot lichamelijke ge- brekkigheid kan aanleiding geven. Jeugdig* lichamelijk gebrekkige blijft alleen in de kliniek zoolang na opname observatie noodig ia, tn zoolang de direc te gevolgen van een eventueel operatief Ingrijpen nog aanwezig rijn Moet hij daar- na nog langer behandeld worden, en dat ia bij het meerendeel bet geval, dan ver pchtdulandsche Jandfwta r wn» CT^rosg*atffer. i huist hij naar een paviljoen. De xiekrntalen voor de Jeugdige gebrek kigen zijn pavtljoenagewu» los van de kliniek gebouwd. Voorloopig rullen twos paviljoens verrijzen. Eik paviljoen heeft twee afdeelingcn. leder ingericht voor II kinderen, aoodat in het geheel in de twee paviljoens 72 kinderen kunnen worden ondergebracht Mocht de toeloop van patiënten grooter worden, dan la er terrein voldoende in re serve om meerdere paviljoens erbij te bouwen. Behalve de twee zalen bevat leder pa- viljoen een dagverblijf, is» leer kamers, badkamer, theekeuken, wachtkamer, lin nenkamer. onderzoek- en bchandellngska- mer, toiletten en bergruimten. Vóór het paviljoen is een terras aange bracht van 3 M breedte Dit terras be hoeft niet buitengewoon groot te zyn, aan gezien de zalen van het paviljoen tcvena ala lighal kunnen dienst doen, aangezien het dak der zelen zóó wordt geconstru eerd. dat het geheel door middel van een motor kan worden weggeschoven, terwijl de wanden vóór en op zy van deuren wor den voorzien, aoodat. wanneer dak en deu ren geopend zijn de patiënten geheel in de buitenlucht liggen. De plaats, waar deze paviljoens gebouwd worden, ia zoodanig gokozen. dat de pa tientjes een heerlijk uitlicht hebben over een met boomen beplante vallei. Het aantal bedden in elke zaal van het paviljoen la op 18 gesteld, omdat in dt* zalen tevens onderwijs zal worden gege ven. Het daar verstrekt* onderricht valt onder de bepalingen van het Buitenge woon Onderwys. waarbij wordt voorga- schreven, dat de klaaaen 18 leerlingen moe- ten bevatten. Het spreekt van zelf. dat al leen deskundig* leerkrachten hier werk zaam mogen zijn. Het vak onderricht aan de meisjes zal worden gegeven in een NuverheidaaehooL die ondergebracht wordt In het economie- gebouw verschillend* vakken, waarin onderwijs zal worden gegeven, zullen zijn die van het gewone Nijverheidsonderwijs, terwijl machlnaschrljven, stenographic, boekhouden enz. nog zal kunnen worden geleerd aan die patiënten, die daarW da noodige begaafdheid bevitten Hetzelfde geldt voor de Jongena. die vak- onderricht van de Broeders zullen ontvan gen, met dit verschil natuurlijk, dat meer mannelijke beroepen, als timmerman, schoenmaker, kleermaker, instrumentma ker enz al naar begaafdheid en meer of minders lichamelijke geschiktheid zullen worden geleerd Ten slotte wordt aan dt Inrichting ver bonden een orthopMdUriis Instrumentma kerij, waar de verschillend* prothesen, corsetten enz. die voor de patiënten noo- dig zijn. zullen worden vervaardigd. De afdeeling economie wordt met ka pel. zusterhui» en nijverheldaschool In een afzonderlijk gebouw onder dak gebracht. De economie, de kapel en liet zusterhuis moeten dienen zoowel voor de orthopae diache inrichting als voor het paedologisch instituut Zooals reeds gezegd Is. te de verpleging. de opvoeding en hel onderwijs in handen van de Eerwaarde Zusters van de Congre gatie ..De Dochters van Maria en Jozef'. (Het vakonderwijs van de Jongens wordt gegeven door de Eerwaarde Broeders van Gent). De Zusters en Broeders worden hierin bijgestaan door een stichting, die den naam draagt van „Stichting voor Or thopaediache Inrichtingen", gevestigd te Nijmegen. In hel bestuur der stichting zijn zoowel de Eerwaarde Zusters als de Eerwaarde Hroedera opgenomen Voorzitter van de Stichting is Prof Mr W J A J Duynstee, Secretaris Dr. L. A. Veeger en de Pen- mngmeeater J J. M Nijst welke tevens tezamen het Dagolijksrh Bestuur vormen. Ongetwijfeld moet het tol stand komen van deze inrichting, vooral door hel Ka- tholleke deel van onze bevolking, met vreugde worden begroet. Er ia dan ook geen twijfel, dal deze Inrichting In een dringende behoefte voorziet, terwijl de uitnemende opzet ervoor borg staaL dat zij met succes zal werkzaam zijn. Talrijke Jeugdige gebrekkigen kunnen door tijdige en deskundige hulp worden geholpen, waardoor zij In staat kunnen worden ge steld zich zelf door het leven te slaan. Door de hulp, die hun in de inrichting wordt geboden, kunnen zU het niet alleen lichamelijk weer tot een zekere mate van volwaardigheid brengen, maar die hulp doet hen ook de deprimeerende invloed ontgaan, die In den regel aan llrhameiyke gebrekkigheid verbonden is Niet alleen lichamelijk, maar ook geestelijk, worden zij door de hulp van d* Inrichting tot an- der* menschen gemaakt. NIEUWE VERKEERSREGELS zfjn Ingevoerd - U vindt ze duidelijk vermeld In een over zicht. dat gratia verkrijgbaar ia aan het Bureeu ven dit Bied. 't la voor uw eigen veiligheid: vraagt direct zoo'n GRATIS LEIDRAAD

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 9