MAANDAG 30 JULI 1934 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD. PAG. 12 DE NED. NAT. BEDEVAART NAAR LOl KDI.S. LOURDES. 27 JuIL Vandaag was het hier de Nederlandsche dag. Bij de Sacrament- zoowel al* bij de lichtproccMie had Nederland de leiding en meer dan een* hoorde men zeggen „Ah les Hollandaia quelle discipline" aLs bewijs dat alles in de puntjes verliep. Vooral de Sacramentsprocessie was zeld zaam indrukwekkend. Terwijl do Hoofd aalmoezenier voor de zieken Deken Hui- bers uit Hoorn met luide stem de gebeden voor de zieken voorbad, schreed de pro cessie, waarin Mgr. Brandsma het H. Sa crament droeg, langzaam voort over de Esplanade. In deze processie vielen vooral de groo- te groepen verkenners en K. J.V.'stcrs op. Nadat deze processie ten einde was. werd de grootc traditioneele groepsfoto ge nomen. Er zijn momenteel in Lourdes buitenge woon veel peugrims en het Asyl ia overvol van zieken. Marseille en Nimcs zijn vertrokken. En geland en Ierland zijn gekomen, Canada en Amerika worden verwacht. Zoo ia en blijft Lourdes werelds gena debron voor ons in deze donkere tijden meer dan ooit van noode. r. K. Men seint uit Lourdes, d.d. 28 Juli: Hedenmorgen hebbe nde Nederlandeche pelgrims processiegewijs. onder leiding van Mgr. Brandama. den Jubilé-aflaat ver diend in de basiliek bU de Grot en In de Rosa i re. Vrijdagavond heeft een zieke wegens hartzwakte uit voorzorg het H. Oliesel ont vangen; de toestand was heden echter aan merkelijk beter. VARKENSCF.NTR ALE DUPEERT BOEREN. Dieren maanden na de aanbieding nog steeds niet afgenomen. Men schrijft uit Barnevcld aan de „Msb." De afdeeling Bnrneveld der G. O. Maat schappij van Landbouw heeft Vrijdag aan de Ned. Varkens-Centrale te 's Gravenhagc het volgende adres gezonden: „Het bestuur van de afdeeling Barneveld neemt de vrijheid hiermede onder uw aan dacht te brengen, dat de varkenshouderij in de omgeving van Bnrneveld een belang rijk deel van den landbouw uitmaakt; dat talrijke klachten bij het bestuur onzer afdeeling inkomen, wegens de geheel on voldoende afneming van de' zware var kens; dat vele landbouwers reeds in Februari hun varkens, die toen nog zoutersgewicht hadden ter aflevering hadden aangeboden; dat die zelfde varkens, die thans een ge wicht van ongeveer 4000 pond hebben, nog steeds niet. geleverd kunnen worden; dat die dieren voel gold hebben gekost aan voedeiterwijl vei ichlllënde landbou wers hun meelloverancier niet meer kun nen betalen; dat talrijke boeren thans ccn dubbel aan tal varkens he ibon, wijl Ij hun eigen aan- fok er bij hebben gekregen, tengevolge waarvan zg nu van een rijkscontroleur aanzegging hebben gekregen, binnen 10 dagen hun overtol t varkens op te rui men; dat die menachen thans gevaar lnopen, geheel buiten hun schuld een bekeuring te krijgen, wegens het houden van te veel var kens; dnt het geldelijk verlies op die dieren, doordat ze niet kunnen worden afgeleverd, buitengewoon groot Is; dat de landbouwers op de Veluwe boven dien nog zeer gedupeerd worden door de graanrechten; dat bij vele boeren in deze streken tenge volge van een en ander een noodtoestand heerscht. Redenen, waarom het bestuur van voor noemde afdeeling zich tot u wendt, met het beleefd, doch dringend verzoek, spoedig maatregelen te willen nemen, opdat do zware varkens uit deze omgeving weldra afgeleverd kunnen worden", (w.g.) van Na- geil, voorz. D. Romcyn Hz. secr. DE RADIO-MISSIE-WEDSTRIJD VAN Dl S K. R. O. Wie de hoofdprijzen wonnen! Maandagmiddag j.l. heeft de jury voor den Radio-Missic-wedstryd vergaderd. Ju ry-leden waren: Pastoor L. H. Perquln, Voorzitter van den K. R O Notaris Th. Luyekx, dc Rijp. Pater Lector J. Dito O.P. H. Kuypcrs, Directeur van de „Maas bode". Mr. F. Bach, Directeur van hot Bureau van den Ned. R.-K. Middenstandsbond. Daar het aantnl goede oplossingen 81167 stuks de honderden beschikbare prijzen en troostprijzen verre overtrof, heeft het lot moeten beslissen. De hoofdprijzen werden gewonnen door de volgende personen. De Citroen ,.7" door mej. M. Maartcns, Oosterpark 4fi. Amsterdam. Het Simplex*motorrljwlel door H. van Engeland, Dijk A 469 St. Ocdenrodc (N.B.) Het Pan-Europn-tocstcl door J. Driossen, Hugo Verrieststrnnt 11, 's-Gravenhage. Een zilvercassette door Jac. Bak, Cita- dcllnan 3. Den Bosch. Een BK. keukenuitrusting door J Jan sen. v. d. Briencnswaard 21, Ooy bij Nijme»- gen. Een tuin&meublcment door P. Tabak, OverUselschestraat 72a. Rotterdam. Een Capi-fototoestel door Kapelaan Th. Lievegoed, Groenstraat E.12 te Teteringcn. Aan de overige winnaars zullen dezer dagen de prijzen worden toegezonden. WEDEROM EEN RADIOREDE OVER DE snuift n&mfufa Dinsdag as. voor de K. R. O. Naar wij vernemen zal de heer G. W. F. van Hoeven, referendaris aan het depar tement van sociale zaken en rijksinspec teur voor de steunverlecning, aanstaanden Dinsdag 31 Juli des avonds te 7 u. 45 voor den K. R. O. een vervolgrede houden over de herziening van de steunregeling. HET AANTAL LUISTERAARS IN NEDERLAND. Op 1 Juli J.l. bedroeg het aantal aange geven radio-ontvanginrichtingen 540.567. Het aantal aangeslotenen aan radio-dis- tributie-centralcs bedroeg 318 270. In totaal komt dit neer op 103 luisteraars per 1000 inwoners. GROEIEND VERKEER TER K. L. M. Aantal passagier* van 1933 reeds thans overtroffen. Bij een vergelijking van de vervoercij- fers der K. L. M. in Europa en op de In- diëlijn over 't eerste half jaar van 1933 met die van 1934, komt men tot de volgende resultaten. Gedurende de eerste 6 maanden van 1933 werden 13978 pasagiers vervoerd te gen 33101 in dit jaar, hetgeen neerkomt op een vooruitgang van 137 pet. De post vermeerderde van 85847 in 1933 int if17490 KG. over het eerste half Jaar van 1934, een stijging van 25 pet. Het goederenvervoer leed ook dit jaar onder den algemeenrn toestand en ver minderde van 667896 KG. gedurende de eerste 6 maanden van 1933 tot 531251 K.G. in 1934. Het totaal aantal passagiers over 1933 bedroeg 41701; reeds in de 3e week van Juli 1934 is dit aantal overtroffen en werd de 41702de passagiers geboekt. De maand Juli bracht tevens den 200.000stcn passagier der K. L. M. sinds den 17den Mei 1920, toen de eerste vlucht ge maakt werd. Ook op de Indiëlijn vertoonde het ver voer een stijging over de gcheele linie, AUGUST FALISE. Z. H. de Paus heeft den beeldhouwer August Falise te Wagcningen de hooge on derscheiding verleend van commandeur in de orde van den H. Gregorius den Groo tóen. UIT DE OMGEVING 8ASSENHEIM Bloemententoonstelling der K. J. C. en vliegerwedstrijd De grnote zaal van het K.S.A.-gebouw was gisteren herschapen in een bloemenhof, uitsluitend gezaaid on gekweekt dour dc Jonge Wachters. Aan de jongens zijn in het voorjaar zaden ter hand gesteld, wel ke zij zelf hebben gezaaid en verzorgd op den tuin van den heer N. Noordermeer, Teijlingerlaan. Te half twaalf had onder groote belang stelling de officieele opening plaats door den zeereerw. heer pastoor De Haan. On der de aanwezigen merkten we o.a. op wethouder Bader, het bestuur van de K.S. A., verschillende afgevaardigden van plaat selijke besturen, het bestuur en leiders van het Juvenaatswerk en vele Jonge Wach ters. Ter opluistering werd door de firma IJselmuidon en Breijnen gramofoon- en radio-muziek ten gehoore gebracht. Na eenigc muzieknummers werd het woord verleend aan den pastoor, die gaar ne bereid was gevonden om deze tentoon stelling te openen. Wegens afwezigheid van den pas benoemden directeur, kapelaan Westerkamp. die met vacantie was. had spreker gaarne aan dit verzoek voldaan omdat het jeugdwerk zijn volle sympathie heeft. Hij feliciteerde de Jonge Wachters met het reeds behaalde succes van het'eer ste jaar. waarvan we heden een expositie kunnen bewonderen. Spr. schetste het werk in deze gedaan als te zijn van opvoedkun dige waarde. Spreker vertrouwt, dat de jongens steeds hun leiding zullen blijven volgen, opdat zij echte flinke, doortasten de, roomschc mannen mogen worden voor de toekomst. Hiermede verklaart spr. deze tentoonstelling voor geopend, hopend op een ruim bezoek voor hun gewaardeerd werk. Na deze woorden van den pastoor dank te de hoofdleider, de heer P. Keijzer, voor de schoone woorden door den herder ge sproken. Ook dankte spr. bestuur en lei ders voor hun werk om deze tentooqnstel- ling mogelijk te maken. Vervolgens al de genoodigden voor hun aanwezigheid en tenslotte de firma wed. P. Vink uit Noord- wijk, welke de bloemzaden geheel gratis beschikbaar heeft gesteld. Spr. doet tevens beroep op de milddadigheid, waarvan dc K. J. C. gaarne gebruik zal maken en geeft dan gelegenheid de tentoonstelling te be zichtigen. Toen wJJ een ronde maakten, viel wel op. dat tengevolge van de droogte in den laatstcn tijd de bloemen niet zoo mooi zün als gekund had. De jury heeft dan ook moeten zoeken naar het mooiste, dat in aanmerking kwam voor een prijs. Ter oj>- luistcring was ook nog een en ander aan gevuld, wat dc tentoonstelling aantrekke lijk maakte. Hieronder volgen de prijswin naars der tentoonstelling: 1. J. Zwetsloot, 2. J. v. d. Geest, 3. C. v. Diest, 4 A. Krom, 5. W. Krogt. fi. C. Noordermeer. 7. A. Wol vers. R. F. Ruigrok. 9. B. Kaptein. 10. ,T. Bergman. 11. J. v. Reizen, 12. J. Kaptein, 13. W. Kloek. 14. J. v. Hockclen. 15. P. Kaptein. 16. A. Berg. 17. P. Roelantse. 18. H. Mosseveld. 19. J. v. Stcgn. 20. Chr. Homan. 21. J. Caspers. 22. K. Waasdorp. Als tweede bijzonder gebeuren vermel den we de vliegerwedstrijd. Te drie uur was op het K. J. S -sportveld een wedstrijd van jongeren, wie de mooiste vlieger had en welke het mooist en hoogst bleef staan. Een groot aantal menschen waren hiervan getuige en het was werkelijk een leuk gezicht, het vliegerend volkje te zien Jammer dat Pluvius een einde maakte aan de pret, want alles was plotseling afgeloo- pen. Er was veel werk van gemaakt en zelfs ouders moesten helpen omdat er veel wind was voor de groote vliegers. De prij- zenn voor de mooiste vliegers werden toe gekend aan de volgende jongens: 1. Hugo Z rol let2 P. v d Voort» 3. H. v. Dillen, 5. Cor Kaptein. 2c afd.: 1. Nico Berg, 2 Kees van Dam, en 3. Leen Turk. Voor de hoogst staande vliegers werden de prijzen tocgeken daan de jongens: 1. N Berg, 2. O. Kaptein, 3. P. v. d. Voort, 4. H. Zwet sloot. 5. W. Logher, 6. K. v. d. Voort, 7. H v. Dillen, 8 H. v. Dillen, 9. C. Reestraten, 10. J. Granneman, 11, R. v. Breukelen en 12. Th. Waasdorp. Zoo is dan de dag voor de K. J. C. weer een succes geworden en wij twijfelen niet of de inkomsten van de bonnenverkoop en de theeschenkerg zullen aan de kas wel een kleine ruggesteun hebben bezorgd Het bestuur en leiders hebben waardee ring voor het Juvenaatswerk op dezen dag ten volle verdiend. Nog zij vermeld, dat van de prijzen ver schillenden door parochianen zijn geschon ken. urr DE RIJNSTREEK BOSKOOP. Jaarvergadering „Altaarwacht". - Don derdag hield bovengenoemde vereeniging haar jaarvergadering in het R. K. Vereeni- gingsgebouw. De voorzitter, de heer J. v. d. Meulen, opende de vergadering met den chr. groet, heette allen welkom en geeft den secretaris gelegenheid tot lezing der notulen, welke onveranderd worden vast gesteld. Hierna volgde het jaarverslag, waaruit we aanstippen, dat de vereeniging in goede harmonie is en het ledental 135 bedraagt. Een lid ontviel ons door den dood, voor welk lid een H. Mis werd op gedragen. Hierna verslag van den penning meester, wat door den heer P. v. d. Staak werd uitgebracht. Het bleek, dat de in komsten de uitgaven hadden overtm 'a dus een batig saldo. Een commissie werd hierna benoemd, die boeken en bescheiden controleerde en alles in goeden welstand bevond. Hierna had bestuursverkiezing plaats, aftredend de heeren C. Barendse en D. v. d. Laan, die met groote meerder heid werden herkozen. Vervolgens werd medegedeeld, dat op 15 Augustus een H. Mis zal worden opgedragen voor de leven de en overleden leden der Altbarwacht, met verzoek aan de algemeene H. Commu nie deel te nemen. Hierna komt aan de or de viering jaarfeest. Het bestuur heeft gemeend om voor te stellen op 9 Sept. '34 den Z.eerw. Pater Verzij te verzoeken een lezing met lichtbeelden over de Altaer- geheimenissen van Vondel te houden, ten zij de leden andere voorstellen hadden. Het bleek, dat het voorstel van het bestuur in goeden geest viel. Na een geanimeerde rondvraag en een aansporing van Kap. Broerse om op den zelfden voet voort te gaan, sluiting door den voorzitter met den chr. groet. Geboren: Hilde, d. v. S. de Haan en J. Vellinga. Jan, z. v. Chr. de Bruin en A. Verhoek. Ondertrouwd: A. R. Somer en J. H. Hardgzer. G e t r o ti w d: A. Holthuis 27 j en G. H. v. d. Broek 81 l. Overleden: M. G. C. Heemskerk, echtgenoot* van J. C. van Limit 30 j. Neelitje Spaargaren 19 j. Op concours. De R. K. muziekver. Harmonie „St. Caeoilia" alhier zal 15 Aug. as. Deelnemen aan het concours te Bilt- hoven in de 2e afdeeling. Laten wij hopen met succes. ZOETER WOUD E (H.R.). Mobilisatie-herdenking. Woensdag 1 Augustus zal onder leiding van de afdeeling Leiderdorp-Zoeterwoude van den Naitiionalen Bond „Hot Mobilisatie- kruis" des n.m. te 8 uur een herdenkings avond worden gehouden in het Café „Ik leer nog". Hiervoor zijn uitgenoodtgd alle officieren, onderofficieren, bedieningsman- schappen en stukrgders met hunne dames, van de vroegere 1ste bereden Mitrailleur- afdeel ing. die voor 20 jaren het Mobilisa tie-kwartier te Zoeterwoude bobetrokken. Ook het het voor 20 jaren geleden gevorm de comité voor ontwikkeling en ontspan ning zal als gaste tegenwoordig zijn. Een zangkoor en een harmoniecorps ver loeren medewerking, terwijl als spreker zal optreden do heer K. Brug, burgemees ter van Leiderdorp. Wilhclmina-vereeniging. Vrijdagavond werd in café „Ik leer nog" een algemeene vergadering gehouden der Wilhelmina- vereen. Zoeterwoude Hooge Rijndijk en omstreken. *De 2de voorzitter, de heer J. de Groot, opende de vergadering met een woord van welkom aan bestuur en de weinige opgekomen leden. Spr. wilde op deze eerste vergadering na het vertrek van den voorzitter, den heer J. P. de Bruijn, een bijzonder woord van dank spreken voor het vele werk door hem voor de vereeni ging gedaan. Hij was steeds de stuwkracht voor onze vereeniging. Door den secretaris, den heer W. J. v. Beveren, werden de notulen gelezen, welke onveranderd werden goedgekeurd. Ingekomen was een schrijven van den heer Burgemeester, dat in verband met het overlijden in de Koninklijke familie, geen grootsch opgezette feesten zullen mogen worden gehouden. In aansluiting hierop heeft het bestuur een bespreking met den heer Burgemeester gehad, waarbg werd toegezegd, dat tegen een eenvoudig kin derfeest geen bezwaar bestond. Na cenige De wachtgeldregeling voor de onderwijzers bij het Lager Onderwijs. Nu de onderscheiden maatregelen tot be perking van de uitgaven voor het onder wijs aanleiding gegeven hebben en nog dagelgksch geven tot afvloeiing van onder wijzend per;>oneel, staat de wachtgeldrege ling zooals die luidt na de ingrijpende wij zigingen aangebracht bij de wet van 29 December 1933 in het brandpunt van de belangstelling. Volgens deze regeling wordt wachtgeld verleend aan de voor vast benoemde on derwijzers, die ontslagen worden ten ge volge van de opheffing van de school, waar van zij als hoofd of ads onderwijzer verbon den zgn, of die ontslagen worden ten ge volge van de opheffing van hun betrekking dus zonder dat de geheeie school wordt op geheven. Geen wachtgeld doch pensioen wordt verleend als de onderwijzer, afgezien van de opheffing zgner betrekking, voor pen sioen in aanmerking kan komen, dat wil dus zeggen, als hij pensioen kan krijgen op grond van bereikten 65-jarigen leeftijd of omdat hij uit hoofde van ziekte of gebre ken ongeschikt wordt verklaard voor de verdere waarneming zijner betrekking. Aan onderwijzers van bijzondere scho len. die geen rijks- en" gemeentelijke ver goedingen ontvangen van da jaarwedden der onderwijzers en van de kosten van in standhouding der school, wordt geen wacht geld verleend. Het bedrag van het wachtgeld is afhan kelijk van het bedrag van het salaris en aanvankelijk ook van den diensttijd. Heeft de onderwijzer bij het ingaan van zijn onitslag een diensttijd van nog geen 5 jaar, dan ontvangt hij de eerste drie maanden een wachtgeld, gelijk aan de laat stelijk genoten jaarwedde (dus die 3 maan den 1/4 gedeelte van de wedde over een geheel jaar). Heeft de onderwijzer bij het ingaan van zijn ontslag een diensttijd van 5 jaar of meer. maar nog geen 10 jaar, dan ontvangt hg gedurende een half jaar zijn volle jaar wedde als wachtgeld (d.w.z. dat half jaar de helft van zijn wedde over een geheel jaar). En is de diensttijd bij het ingaan van het overlijden 10 jaar of meer, dan wordt gedurende een geheel jaar de volle jaarwedde ails wachtgeld uitgekeerd. Na afloop van die drde maanden, dat half jaar of dat jaar wordt het wachtgeld ver minderd. Het beloopt dan jaarlijks 65% van de laatstelijk als onderwijzer genoten jaarwedde. Is de jaarwedde, zooals zij bij het ein digen van den diensttijd was, nog niet ge durende een geheel jaar genoten, dan wordt toch het wachtgeld berekend naar het laat stelijk genoten bedrag. Het wachtgeld vervalt, als de onderwijzer in de termen komt wegens bereiken van den 65-jarigen leeftijd of uit hoofde van ziekite of gebreken pensioen te genieten. Het wachtgdLd eindigt dan met den dag, waarop het pensioen kan ingaan. Als dus de op wachtgeld gestolde geen pensioen aan vraagt, maar wel daarop aanspraak kan doen geilden, vervalt niettemin het wacht geld. Ook vervalt het wachtgeld, indien de on derwijzer tot een vaste betrekking in dienst van een publiekrechtelijk lichaam wordt benoemd, waarvan de bezoldiging met het bedrag van zijn laatstelijk genoten jaar wedde gelijk staat of dit bedrag over treft, (dus niet reeds als het met het be drag van het wachtgeld gelijk staat of dit bedrag overtreft). Hetzelfde geldt, als de onderwijzer een zoodanige betrekking aanvaardt ails vast onderwijzer aan een bijzondere school, die voor rijks- en ge meentelijke vergoeding in aanmerking komt. Het wachtgeld vervalt dan met den dag, waarop de benoeming ingaat. Het wachtgeld kan worden verminderd, indien de op wachtgeld gestelde inkomsten geniet of gaat genieten uit of in verband met arbeid of bedrijf, in andere gevallen dan zooeven vermeld. Dit geldt echter alleen met betrekking tot inkomsten uit of in verband met arbeid of bedrijf, ter hand genomen met ingang van of na den dag, waarop het ontslag is verleend; Met den arbeid of het bedrijf, vóór het verleenen van het ontslag aan ti esprek ing, waarhij ook zelfs het organi- seeren van een boottocht ter sprake kwam, werd besloten dit jaar een kinderfeest te organiseeren, terwijl in den namiddag eenige volksspelen zullen worden gehou den. Het bestuur vertrouwt, dat allen hier aan zullen willen medewerken en de W.V. zullen blijven steunen. Tot leden der kascommissie werden door den voorzitter benoemd de heeren Th. v. d. Voort en B. de Jeu. Hierna werd de ver gadering gesloten. ZEVENHOVEN. Wijkverpleging. Dezer dagen kwam in café Smit het comité, dat zich ten doel stelt de Wijkverpleging, in vergadering bgeen. Mevr. Keizcr-la Plo:n uit Hoek van Hol land trad als spreekster op, met als onder werp: „Het nut van Wijkverpleging". De burgemeester opende, sprak een woord van welkom en wees er op dat sa menwerking met Nieuwvecn kan en moet willen wij ons doel bereiken. Hij betreurde de geringe opkomst, maar sprak de hoop uit, dat straks velen lid zullen worden. Spr. vraagt het volle vertrouwen voor het hier aanwezige voltallige comité. Mevr. Keizer bepleitte hierna in een gloedvolle rede het nut van wijkverpleging, toegelicht met voorbeelden uit de praktijk. Na de rede was er gelegenheid tot vra gen stellen, waarvan door enkelen gebruik werd gemaakt Een 10-tal gaven zich direct als lid op. Besloten werd met een lijst een ieder te bezoeken, zoodat men in den loop van deze week volop gelegenheid heeft zich als lid op te geven. Het comité zal daarna de zaak met ijver aanpakken. vaard, kan de op wachtgeld gestelde der halve voortgaan, zonder dat de hieruit ver kregen wordende inkomsten invloed heb ben op het bedrag van het wachtgeld, puts de neveninkomst na het ontslag niet ver meerdert De vermindering van het wachtgeld heeft plaats indien de inkomsten genoten worden in dienst van een publiekrechtelijk lichaam zoodra cn zoolang de op wachtgeld gestel de zooveel inkomsten gaat genieten, dat wachtgeld en die andere inkomsten geza menlijk het bedrag van de laatstelijk geno ten jaarwedde overschrijden. Worden de inkomsten niet genoten in dienst van een publiekrechtelijk lichaam, (dus in particuliere betrekkingen of uit ar beid of bedrijf voor eigen rekening) dan wordt het wachtgeld met een bedrag, ge lijk aan de helft van die inkomsten, ver minderd. Bedraagt echter het wachtgeld 65% van de laatstelijk genoten jaarwedde, dan blgft van de nieuw verworven inkom sten een bedrag, gelijk aan 30% van de laatstelgk genoten jaarwedde, buiten aan merking. Van heit daarna nog overblgvende wordit alsdan de helft op het wachtgeld ge kort. Verminderen de bedoelde inkomsten, dan wordt het wachtgeld weder in gelijke ver houding verhoogt, tenzij de wachtgelder verkregen inkomsten vrijwillig, zonder voldoende reden prijs geeft of zoodanige inkomsten door eigen schuld doet verloren gaan. De bedoeling van den wetgever is. zoo veel mogelijk te bevorderen, dat de op wachtgeld gestelde aanvaardt een hem aan geboden betrekking, die hem in verband met zijn persoonlijkheid en omstandigheden redelijkerwijze kan worden opgedragen. Aanvaardt hij zoodanige hem aangeboden betrekking niet, dan komt n.l. het wacht geld geheel of ten deele te vervallen. Het wachtgeld vei-valt dan voor het be drag, waarmede het wachtgeld, vermeer derd met de verruimde inkomsten de laat stelijk genoten jaarwedde zou overtreffen. De regeling komt neer op dezen redelij ken eisch, dat de belanghebbende moet trachten de door het hem gegeven ontslag vervallen inkomsten weder in een andere betrekking te verdienen en dat het wacht geld verminderd wordt, al naar gelang wachtgeld en nieuwe inkomsten te zamen boven het oude salaris uitgaan. Wat de duur van het wachtgeld betreft zij meegedeeld, dat het wachtgeld niet langer beschikbaar wordt gesteld dan gedurende een tijdvak, gelijk aan den diensttijd van den onderwijzer, gerekend van den datum van ingang van het orvtslag. Heeft iemand dus op den dag. waaroo het ontslag ingaat, een diensttijd van 10 jaar, dan ontvangt hij vanaf het ontslag 10 jaar wachtgeld. Intusschen kan na af loop van het tijdvak, gedurende hetwelk de onderwgzer recht heeft op wachtgeld, de minister in buitengewone gevallen op nieuw wachtgeld toekennen. RECHTZAKEN KANTONGERECHT TE LEIDEN. Hedenmorgen dienden weder een groot aantal zaken voor den kantonrechter, o.a. van J. v. d. M., melkhandelaar te Oegst- geest, die een jongmensch van 15 jaar had laten rgden op een bakfiets beladen met melkbussen. Verdachte heeft voor het zelfde feit drie verbalen opgeloopen, terwijl hg ook nog terecht moest staan wegens het laten ver voeren van consumptiemelk zonder de vereischte vergunning der Crisiszuivelcen- trale. Eisch voor het eerste feit 3 x 2 silb. 3 x 2 dagen en voor het tweede* 10 sub. 5 d. Uitspr. over 8 dagen. P. J. N., die verstek liet gaan, heeft te Oegstgeest een voor hem rijdende auto geramd door niet goed op te letten. De eigenaar van de aangereden auto verlangt een schadevergoeding van f 80, terwijl de verzekering maar ƒ58 wil geven. De kan tonrechter merkt op, dat het kantongerecht geen incassobank is, zoodat eischer wel een civiel proces zal moeten beginnen. Eisch 5 sub. 3 dagen. Uitspr. conform. G. P. G., slager te Leiden, heeft 's morgens vroeg, althans voor half acht, werk laten verrichten door personeel zon der de vereischte vergunning. Verdachte beroept zich op overmacht, waarop de ambtenaar f 6 sub. 6 dagen eischt. Uitspr. 5 sub. 3 dagen. A. V. te K a t w g k. die niet was versche nen, heeft 's nachts in verregaande staat van dronkenschap met zgn rijwiel zig-zag over den deg gereden, welk rijden hem komt te staan op een eisch van 15 sub. 10 dagen. Uitspr. 10 sub. 5 dagen. T. H., die ook al niet was verschenen, heeft als bestuurder van een auto op de Prinsessekade een aanrijding veroorzaakt door verkeer van rechts geen voorrang te verleenen. Eisch 12 sub. 6 dagen. Uitspr. conform. K. S. te Boskoop heeft met zijn auto op den Rijnsburgerweg zulke capriolen ge maakt. dat hg een bakfiets beladen met melkbussen torpedeerde cn deze bescha digde. Na getuigenverhoor vroeg het O.M. 10 sub. 5 dagen. Uitspr. conform. A. v. d. H. te L e i d e n heeft in de Paul Krugerstraat bij een stoeipartij zijn tegen partij door een ruit gesmeten, waarbg ook de gordgnen naar beneden kwamen. Alzoo een schade van 9.37. De door de ruit gegooide partij, als getuige gehoord, moest de feiten toegeven. Eisch f fi sub. 6 dagen met toewijzing van de 9.37. P. O., koopman te Leiden, heeft op het rijwielpad van den Rijnsburgerweg een voor hem rgdende dame, toen deze niet tjjdig genoeg volgens zijn idee op zg ging, een duw gegeven en haar allerlei minder vleiende woorden toegevoegd. Eisch f 12 sub. 6 dagen. Uitspr. 15 sub. 5 dagen, waarop verdachte al begon te vragen waar hg appèl kon aanteekencn. zoodat dit muis je nog wel een staartje zal krijgen.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 12