KIJKJES IN SARAWAK (BORNEO). ZATERDAG 28 JULI 1934 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD. PAG. 15 Een modelparochie in 't hartje van Borneo door Father L. v. d. BERGH (tijdelijk adree: postbus 1, Aarlanderveen) Mijn bedoeling is den lezers van dit blad een duidelijker idee te geven van een ka tholieke communiteit onder de wilder in Borneo en daarom zal ik u schetsen hoe het des Zondags toegaat in een nederzet ting van dajaks bij de plaats, waar de Pi- lanvier zich vereenigt met de hoofdrivier de Rads jarig. (Nan ga Pila). H»er is ten volile bewaarheid het bevel van Christus: „Gaat en onderwijst usque ad ultimum terrae tot aan het einde der aarde. En dat mijn uitspraak hier geen poëzie maar volle werkelijkheid is, bewijs ik u, door er op te wijzen, dat het veel gemakelijker en vlugger zou gaan, om vanuit Singapore of Batavia naar Amster dam te gaan dan van ..Nanga Pila" naar Batavia. Zóó diep in 't binnenland en zóó uiterst moeilijk is het voor een missionaris door Borneo te reizen. Ja, om hier nu eens op een praktisch feit te wijzen u ziet er uit dat missies en mis sies twee zijn. U moet niet denken, dat alle missionarissen maar met kanibalen of „nikkers" te doen hebben. Ik heb missieata- ties bezocht, waar de parochianen niet veel verschilden van de eLiten eener goede pa rochie in een groote stad in Holland en waar den missionaris een auto ten dienste stond, welke menig pastoor zou hebben doen watertanden. Daar vindt men huizen van alle gemakken voorzien, telefoon, wa terleiding. electrisch licht, warme, koude en stortbaden, verfrisschende electrische ■waaiers en chineesche „kokkies" die de fijnste culinaire wonderen konden schep pen. Kijk, ook deze missies kan men in de Europeesche bladen vermeld zien en de oningewijde scheert zulke plaatsen over eenzelfden boeg als de overigen, want „het zijn missies" en het kwartje voor het zwartje wordt met dezelfde edelmoedig heid geofferd door de goede gevers in Hol land hier als voor elders. Maar er zyn ook missies, die met recht dien naam dragen en ten volle aan het idee beantwoorden, hetgeen men algemeen in Holland er aan hecht. Nu, zulk een missie is ook cle „Nanga Pila"-gemeente. Hier zijn geen auto's, electrische baden, licht en telefoons, geen diepe fauteuls, waar een goed gokleede padri rust in een pakje van prima snit eener bekende tai- leurszaak. Geen zweem er van. We kun nen hier beter spreken van een soort toe stand in Adam's tijd, toen ze „consuerurvt, folia ficus" wat bladeren tesaanen regen tot bekleedsel en waar Eva het diner op- dischte in reuzen bananenbladen als bor den, waar Adam en gezellin heel knusjes ter maaltijd neerzaten op een boomstam met de vogelen des homels als concert, ter wijl een heldere bergstroom met diverse waterlelies dienst deden als bloemvazen en waterschaaltjes der moderne diners om hun natuurlijke vorken vingers en handen te reinigen van visch en groente, veror berd in 't restaurant pas a la serviette. Wellicht zijn er onder u, die mij gaan verdenken een weinig aan jaloezie toe te geven om liever te willen ruilen met een meer up to date miasieplaats. Ik had deze gedachte reeds geanticipeerd en daarom zeg ik het hier hardop, dat ik dagelijks al de schutspatronen en invloedrijke bescher mers op de bloote knieën smeek om toch nooit te worden verplaatst uit een echte zoogenaamd ongeciviliseerde boschplaats met een talrijke troep wilde Borneoeche da jak kers. waar de voile ongedwongen na tuurlijke vrijheid heerscht als oppermach tig vorst en waar geen zinlooze vormen, stijve manieren en dergelijke grootdoenerij eener moderne beacha\-ii>g zijn ingevoerd. Ik zeg met opzet z i n 1 o o ze want ook hier kennen de wilde boschbewoners wed degelijk vormen en manieren van een supreme qualrteit, welke er geheel op ge richt zijn om het zijn medemensch zoo aan genaam mogelijk en den gast inderdaad hooger en voornamer te maken. Neen, het is volstrekt geen jalousie, maar veedeer lijd ik aan poezie, evenads een ze kere dichter der oudheid, die 't met kon nalaten in verzen te spreken, voor welk delict de koning, wien deze poezie intus- schen begon te vervelen, hem naar de steen groeven \-erbande. Hij werd weer verlost en in 's konmgs omgeving toegelaten op conditie, voortaan zijn gedachten in proza te uiten. Bij den eersten maaitijd had onze dichter echter al weer het ongeluk zijne majesteit een mandje fruit te overhandigen met de woorden: „Aanvaard, doorluchte majesteit, dit fruit, door Flora U be reid" en woedend riep de vorst uit: On verbeterlijke raskei, wat moet ik nu toch doen om je te leeren? En kalmpjes ant woordde de poëet: „Breng me in vredes naam toch maar weer terug naar de steen groeven". Daar onder harde levensomstan digheden kon hij toch gelukkiger zijn echte natuur uitleven. Zoo is het ook met mij en met zoovelen. Als ik ooit 't ongeluk zou hebben In een „beschaafde" missie te moeten werken, zou ook ik zuchten: Was ik maar weer bjj de kanibalen van Borneo. Een Da jakker, geachte lezers, is met hart en ziel een boer. U kent het versje van on zen NoordhoLlandschen dichter Poot, dat aanvangt: „Hoe genoeglijk rolt het leven eens gerusten landmans voort". Of, om 't eens met de woorden van den stedeling te zeggen: „Wat is een boer, toch een geluk kige broèr". Inderdaad zoo is 't en mis schien uit jaloezie worden alle mogelijke grappen en mopjes gedebiteerd, alle moge lijke domheden geschoven op de schouders van een boer. En toch durf ik beweren, dat Holland met al zijn rijkdom en welvaart, zijn landelijke eenvoud en geluk niet zou verdienen zoo beschreven te worden en zoo te worden bezocht door duizenden toe risten, als Holland niet had gehad zijn altijd gesmaden en verkleinden boerenstand, 't l.s in Borneo al 't zelfde laken en pak. Chi- neezen en welriekende Malciers krullen lachend htm neuzen op bij 't hooren van den naam Dajaik, allerlei grappen en grol len worden gememoreerdToch is en blijft een da jak een boer in merg en been, blijft onverstoord, lacht mee met de glunderende burgers en stedelingen en zegt heel fleg matiek bjj iedere beschuldiging, van „jij, boerenkinkel, jou stom elementde woor den van van Meurs: „jij ook". Voor mij heb ik een foto van een model boerderij, een echte tevreden, lachende roomschc boerenbond van Nanga Pila. Een foto als deze zal niet licht bedrie gen en aan de lachende snuiten, de guitige blikken der kleinen en de plaade gezichten der ouderen kunt u zien of ik waarheid spreek hierboven of niet. Dit groepje bestaat uit model boeren en tevens modelkatholieken op de uiterste grenzen der wereld, op een der moeilijkst GOSDS ï/SGSN iJjlSllQSN VSLVAAiff te bereiken plekjes der aarde, ruim 2 maan den ver van Amsterdam of den Haag. Het was op een Zondagmorgen. Daags te voren had men al aan elkaar verteld, dat 't mor gen Zondag was. U moet niet vergeten dat deze menschen hier heel gemakkelijk de juiste dagen der week uk 't geheugen ver liezen dat heb ik zelf in boschland bij ondervinding gekend en 's morgens voor dag en dauw was dan ook iedereen present op een plekje, waar een geïmproviseerd kerkje was opgericht van blaren en stokken, heel netjes en passend. Daar waren de oudere da jakkers met allen ernst, die in hen was, op 't gezicht, want er zou gebe den worden en dat is voor heen geen klein werk. Daar waren moeden, allen trots ge wapend met eenige lawaaimakende spe lende bengels op de rug gebonden of stevig aan den hand, uit vrees, dat ze weg zou den ravotten. Iedereen heeft juist een frisch morgenhad genomen en glinstert nog met den glans van 't kille water der berg stroom en. De beste plunje is aangetrokken, de fijnste uitgesneden been- en armbanden en halssnoeren zijn te pronk gesteld op de gespierde echoone lichamen en de vrouwen en meisjes hebben gauw een versch ge plukte bloem of een nog door dauw be druppelde groene boechptent in "haar ge weven. Alles is in de weer en onder 't ka kelen der kippen, het kwinkeleeren der vin ken, het uitvliegen der zwaluwen, der boschkevers en kapellen bruist en krioelt ook deze natuurbevolking in de frissche zon nestralen van een tropischen morgenstond. Alles lacht, de kleine Jongens ravotten en stoeien en alles gaat zoo natuurlijk door tot zelfs in de kerk, voordat de H. M» be gint, alsof ze wilden zeggen: „d-t deed het Christuskind in de armen van Maria toch ook wel eens, als hij kans zag om zijn speel makkertje Jantje de Baptist te doen schrik ken of te doen daveren van pret. En dan zal Maria toch ook wel gezegd of gefluis terd hebben tot haren dreumes: Hier mag je met lachen, kindje, wat moet dia hooge- priester of Imam met z'n grooten tulband op wel van je denken? Pas maar op, an ders stopt hij je nog in z'n grooten mantel, als je niet zoeft bent". Zoo zijn de dajak- sche katholieken,... Tinus, die fungeert als koster, schreeuwt over de rumoerige vergaderirg heen aan zijn dochter Antje om gauw wat water te halenmaar in een ander potje dan dat wat moeder vanmorgen gebruikt heeft om rijat te kooken, want dat zit vol roet en 't is om wijwater te maken. Pastoor, roept Piert, een man van mid delbare leeftijd, kaai ik nog even biechten? ik had geen tijd gisteren, omdat ik Juiat een wild zwijn had gevangen en laat thuis kwam.u krijgt er een stuk van na de Mis.In orde Piet, ik kom zoo. Ik da-aai me om en dan zegt de Da jakker Kees tegen me in vollen ernst, dat hij volgenden keer wel te biechten komt, want hij heeft nog niet veel kwaad gedaan. Daar zijn geen ge heimen in Kanibalen land, ziet u wei. Dan begint de H. Mis en bij het evange lie een klinkende onderrichting in dc da jak- klinkers on.... medeklinkers, want de kleme wilde kinderen zijn onmogelijk te temmen en roepen en schateren plotseling onder het diep ernstige betoog uit: „Ik heb je al gevangen" of wel een half inge houden en pruilende zucht hijgt hardop tot mama: „Mammie, gaan we toch nog niet weg?" Ook wordt de preek vaak eemge malen onderbroken door een eerbaren va der, dw zijn veelbelovende bengel van ach ter heeft betimmerd voor zijn interrupties en wandaden in de kerk. welke betimme ring een achriüe weerklank vindt en echo's doet weergalmen door de lucht vun: ..akai apai, akai ïndai, zooveel als ons Holland- sche: au, au, au. Dan denk ik bij dat alles: „Uit den mond der kinderen heb ik mijn lof bereid", woor den toch van God zelf en laat ze maar hun gang gaan Er is trouwens ook niets tegen te doen. Alles komt ter kerke tot dc pasgeboren zuigeling van verleden week- schen leeftijd. Want kindermeiden en baak- eters houdt de dajaksche er niet op na. Toch zou het geheel u. lezers, atichten tot diep in uw ziel, want op de oudere katholieken staat de ernst de» gebeds, den eenvoud dea harten, de kinderlijke oprechtheid en rots vast geloof in hun trekken te lezen en spreekt duidelijk bij hun diepen eerbied loftd gMMDanltfk gebed onder de H. Mis. Dan bi) de Consecratie kan men een pin laten vallen en men hoort het, want in diepgebogen en in plechtige stilte wordt de God van hemd en aarde in Zyn scha mele gedaante van brood en wijn opge wacht en als Koning aanbeden door de ruwe. verbrande en scharoeigekieedc da- jafcs-katholieken. Daar is misschien geen kerk ter wereld, waar de geloovigen zoo vol eerbied, zoo vol eenvoudig geloof m Gods tegenwoordigheid zich aanstellen, sis hier de ruwe bosch- mensch. de gekerstende koppensneller en de eemgste ware afbeelding dae hiervan een gelijkenis is. is een tafereel van ruwe pe- iestijnsche herders in hun wellicht ook scha mele bedekking van ruwe schapenvellen devoot knielend in den stal bü het eerste Kerstfeest Inderdaad, niets kan voor God te groot zijn en te rijk, maar evenzeer ook kan niets voor God en waren godsdienst te arm en te gering zijn. want in den bladeren hut m Nanga Pila met haar biddende naakte ds- jaks, zoo intens van echte goede meening vind ik in dat opzicht althans een dieper beeld vsn waren godsdienst dan vaak in de grootste, de rijkste, de kunatvolate, de me* het schitterendste koor van muziek en ba zuinen vervulde kathedraal van waar ook ter wereld. Zoo gaat het in de model par och ie te Nan ga Pila in 't hartje van wild Borneo, ver boven de ijselijke cn bijna niet te passeeren stroomversnellingen der Radsjangrivier in Sarawak, bedenk nu eens even. dat de ouderen onder hen tot vóór een dertigtal jaren volbloed koppensnellers waren, en nu omgevormd zijn tot prachtmenschen ért op godsdienstig èn op soicaal gebied. Want de meeste Jongens en meisjes hebben de scho len en algemeem- onderrichtingaplaatsen bezocht, zoodot ze kunnen lezen, schrijven, rekenen, reeds voed praktisch weten van hygibne en zindelijkheid, den meisjes een degelijke kennis van een flink beat uren van 't huishouden is bijgebracht zooals naaien, stoppen, koken, etc. terwijl de jongens in tegenstelling van hun heidenache rasgenoo- ten hebben leeren werken en den rijstbouw naar eenigzins meer moderne en betere be grippen hebben geleerd. Zoo is Nanga Pila en zoo zijn er tientallen van groote gemeen ten in Sarawak alleen onder de dajaksche bevolking, om nog me* te spreken van de vele andere rassen. Kijk, lezers, dat zijn de resultaten, die bereikt zijn na veel en zwaar werken, vaak in moedeloosheid en tegen wesfcing, maar tot wasdom gebracht door God zelf en ge rijpt tot pracht/vruchten aan de steeds op- levenden boom ven Zijn Kerk. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Goed geslaagd endruk bezocht. De dric-dasgsche bazar van de R. K. Harmo nie-Vereen. „Leo XIII" heeft zich in een zeer druk bezoek mogen verheugen en heeft dientengevolge een prettig verloop gehad. De erwtenpot bevatte 10878 stuks; A. v. Egmond cn mej. Scheepers hebben dit santal hef meest nsby geraden. De pop werd gewonnen door W. Lenting, was genaamd Wilhaimina, terwij) de muzi kant, die dc verccrcnde nnam van Beetho ven had verkregen, juist werd geraden door mej. Koren en H. v. d. Nieuwendijk. Vooral den laatsten avond, toen het hu moristisch duo Hans en v. d. Louw, ge weldig van zich deden spreken, hebben de vele bezoekers zich uitstekend vermaakt. Aanrijding. Gisteravond werd in de Emmalaan mej. P. per rywiel aangereden dóór een andere wiclrtjdaler, die zonder een tecken te geven snel uit een dtsars- aUaat kwam rijden. Mej. P. kwam te val len en bezeerde zich aan schouder en heup, terwijl haar rijwiel aanzienlijk werd be schadigd. De schade zal onderling wordan geregeld. Concert. Op Dinsdag SI Juli geeft de Chr. Muziekvereniging „Arti et Religion!", directeur F. J. Smolders, de* avonds 8 uur een concert in de tent aan de Stationstraat. BODEGRAVEN. In duigen. Gistermorgen kwam de heer B van Zwammerdam, die per flets over de brug ging, te vallen. Een achterop komen de vrachtauto reed over de fieta heen. Door den chef-veldwachter F. werd proces verbaal opgemaakt. Personalia. De heer G. Terpptra, on derwijzer aan de Chr. Mulo-school alhier slaagde te Rotterdam voor het hoofdactt- examen. KOUDEKERK. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert Maandagavond acht uur ten Raadhuize. Onderwerpen ter behan deling: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. Mededeelingen. 3. Wijziging besluit inzake verstrekking van kasgeld aan het bestuur van het Burgerlijk Wees- en Armhuis. 4. Onder ha ndsche verkoop van een strookje grond b(j het voormalige Raadhuis. 5. Cre- dict verdere bestrating Hondsdyk en voor stel om in beginsel te besluiten tot hef fing van een slraatbelasting. 6. Wijziging besluit tot het aangaan van een deposito overeenkomst met de Alphenscha Bank, 7. Comptabele besluiten. Geboren: Jan. z. van D. Krult en C. Hollander Jan Gerardus, z. van G. J. Corts en P C. van Beek. Gehuwd. W. van Vcgten 27 J. en J. Oppelaar 2* J. J. H. Vink 35 j. en L. Munnik 32 J. ZOETER WOUDE <DORP). De Graal. Maandag na de congregatie oonu-rfnjtie betalen. Dinsdag 7.30 uur handwerken en kook cursus. Woensdag 7.300 uur naaien en knippen. Donderdag gr*-n turoclub 830 uur bij- eenkomat oudere leden. Vrijdag 7.30 uur charitatieve club.. Ufc lathl JaiirJ Doe me een lol; zet eer Ja weggaat nog even de radio aan, dan verveel ik me niet too. (Write Welt) Do biljartkampioen op de jaehL XFliegeqjJe Blatter)» /T V de naaste wrj naar t J/ Wat dal? Hier twaalf meier verder ziel b een afgrond, daar valt n in bent binnen de minuut be neden. (Lustige Blatter), Ik kom met een emvtifs klacht, Herr Oberhaapt Waehmeister. Gisteren avond was ik een beetje tipaie en in plaats me aan het Posthuis sf te J ever SB, heeft een van uw dienders me b(J m'n vrouw thuisge bracht. (Lachende Welt) Mina, heb Ik rnün toffel» aan, of mijn schoenen? (Hummal). BUJf hier nog 4 IJee «lllen, man. Ik de aoos en dan knn Neem mssr twen atakjra rhocolade, een voor Joa en een voor Je zusje. Maar ik heb nog acht pop pen, oom. (Dublin Opinion). Hoera! Ik heb een ekster gesekefen. Dst geeft wal afwieeeling aan dat ••Uwif# dinar vaa walviascbenvleesch. (Marianas). straks b0 't eaemlo- kaal nog wel even aan 't verstand bren- Wees nu eens toe goed jnffrenw, me zonder omwegen te zeggen, la welk jaar reborea bent. Ik was toea nog zóó jong mijnheer de - rechter, dst ksa ik me echt niet meer herinneren. ((Candidc) Nommer r0'. *t ontbreekt een knoop san je tuniek. Hoe durf Js hier zoo on gekleed voor den troep te verschijnen. Ja wou toch geen zonnebad nemen? (Holy day) 't la lila illeen deze meneer even knippen en scheren. (Rie Rae).

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 15