ZATERDAG 28 JULI 1934 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. PAG. 10 BUITENLAND FRANKRIJK. MAARSCHALK LYAUTEYt Zijn levenswerk ligt In Marokko Gistermiddag is de bekende maarschalk Lyautcy te Parijs overleden. Hij was bekend ala dc hervormer van Marokko. Toen in 1912 generaal Lyautey. de pas benoemde resident-generaal van Marokko, nldaar aankwam, vond hij een land in vol le anarchie en opstand, een vijandige sul tan, dien hij bijna dadelijk door een bij 't volk onbekenden vorst moest vervangen, en in het Zuiden een fanatiek troonpre tendent, die machtige stammen tegen Frankrijk opzette. „Ik ben", schreef Lyau tey toen, „in de situatie van een zee-offi cier, die met het commando over een zin kend schip wordt belast". Lyautcy wist evenwel in korten tijd orde in de chaos te scheppen. Hij had toen reed» een goede koloniale opleiding ach ter den rug. Op 17 November 1854 te Nancy geboren, ging hij eerst op 40-jarigen leeftijd hij was achtereenvolgens officier van de ja gers en van dc huzaren geweest voor het eerst dc „wijde wereld in". Hij was n.l. toegevoegd aan den generalen staf van de strijdkrachten in Tonkin, waar Galliëni, destijds met het commundo der troepen, aan dc Chineesche grens belast, hem tot z|jn adjudant koos. In de beslissende ope raties in Tonkin, en bij de pacificatie van het gewest, deed Luaytey ervaringen op, meer innerlijke dan militaire die hij nu weldra op Madagascar zou toepassen. Be halve dat hij den daar woedenden opstand der Sakalavas onderdrukte en het eiland definitief voor Frankrijk veroverde, trad hij in een nog ongekende kwaliteit op: als stedebouwer. Hcelc inlandcrssteden ver rezen op zijn aanwijzing door den arbeid der vrijgekomen troepen, samen met gocd- hozoldigde inlandsche arbeiders uit den grond. Ook als hij, in 1903, naar het ge bied van Ain-Safra aan dc grens van Al giers en Marokko wordt geroepen, een ge vaarlijke streek vol plunderende nomaden, brengt hy, zoodra de militaire orde ccni- germate hersteld is, dezelfde methode in practijk. Zelf goed vertrouwd met het Arabisch, weet hij de rustiger doelen der inhocmsche bevolking voor zijn inzichten te winnen, en daarmee hen te spannen voor het pacificatiewcrk, en in twee jaar zijn vrede en vertrouwen weergekeerd, waarop Lyautey zich dc voorspraak van Marokko tc Parys maakt tot het verkrij gen van legio verbeteringen en modorni- socringen. Opdrachten in andere doelen van het Noord-Afrikaansch bezit, in het gebied bezuiden Oran, in Sjawiah, (1906- 1907), volgen. Lyautey had, en dat is een immens ding bij een kolonisator, omtrent niets een on wrikbare doctrine, Naar hel woord van Galliéni ging hij hem, in Marokko, „het gezond verstand voor het reglement". Zijn medewerkers koos hij zonder vooroordeel van klasse, kaste of partij, uitsluitend naar persoonlijke bekwaamheid, die hij onge hoord snel aanvoelde. En had hij eenmaal iemand zijn vertrouwen geschonken en hem in zijn „ploeg" opgenomen, dan vier de hij aanstonds de teugels. Hij vond, dat de rol van een chef niet is ieder van zijn ondergeschikten te vervangen. „Ik heb mijn technici", zei hij, als men hem over z i. secundaire punten ondervroeg, „en ik, ik ben eenvoudig dc technicus der algc- mcene ideeën". Vandaar dat geen Fransch chef, wellicht op père Joffre na, met zoo grooten hartstocht en liefde is gediend als Lyautey. Met het einde van den krijg was Lyau- tey's icgcntenrol vrijwel ten einde: dc ouderdom kwam met gebreken en in 1921 trad hij als resident-generaal af en repa trieerde, na tot den rang van „maarschalk van Frankrijk" tc zyn verheven. Van dien tijd af heeft hij zijn krachten, behalve aan het tc boek stellen van verscheidene ge- rchriftcn. aan tweeerlei taak gewijd. Fcnerzijds ,hct voorbereiden van zijn ideaal, n.l. de organisatie van een enorme Internationale Koloniale Tentoonstelling te Parijs, welker verwezenlijking elkeen nog verach in het geheugen ligt. Anderzijds en de Coloniale van 1931 was hem daartoe een middel het streven naar politieke, economische en culturccle samenwerking tusschcn de kolonisccrcndc landen, vooral de grootste: Engeland, Frankrijk. Neder land, een samenwerking, zoo wcnschte hij, niet op de verouderde basis van exploitatie van de koloniale inlandcrsbcvolkingcn, doch op de moderne basis van stoffelijke en zedelijke verheffing van den inlander. Zonder deze, aldus zei hij nog in 1931 vele malen, is het gansehe koloniale stelsel van zooveel ecuwen niet meer dan een kolos op leemen voeten. Het werk van ons land in de beide Indien had Lyautcy's grootste bewondering en onverdroten belangstelling In de nieuw-oriëntcering, die tegenwoor dig het koloniaal beleid van elk der lan- ,den moet ondergaan, is de dood van dezen genialcn kolonisator een onherstelbaar vcr- llM. ZWITSERLAND. DF. WAPENSMOKKEL NAAR (Mis 1 f NBUK Zwitsersche protest-nota. De Zwitsersche rcgccring. die Dinsdag besloten had. een stap tc Bcrlyn tc onder nemen in verband met dc tc Rohrbach ont dekte poging, om ontploffingsmiddclcn van Duitschland uit via Zwitserland den Oos- tenrijkschcn terroristen in handen tc spe len. heeft gisteren een nieuwe bespreking gehouden over den vorm en den inhoud van den tc ondernemen stap. De rcgccring heeft haar goedkeuring ge hecht aan ccn door Motta ontworpen pro test-nota, die onmiddellijk door den Zwit- serschcn zaakgelastigde te Berlijn aan von Neurath zal worden overhandigd. De inhoud wordt overeenkomstig de di plomatieke gebruiken voorloopig nog ge heim gehouden, doch de Zwitsersche pers meent tc mogen vertrouwen, dat een ener giek protest erin wordt uitgesproken en dat dc bestraffing van de in Duitschland achtergebleven personen, die medeplichtig zijn aan dc mislukte poging en die de op dracht er toe aan de te Rohrbach gevangen genomen personen hebben verstrekt, ver langd zal worden. Dc Zwitsersche pers meent dit te mo gen afleiden uit het feit, dat de Zwitser sche regeering zich niet bepaald heeft tot een opdracht* aan den Zwitscrsehen gezant te Berlijn, om de zaak grondig met de Duitsche regeering te bespreken, doch den reherperen vorm van ccn Zwitsersche no ta gekozen heeft. ROEMENIE. ERNSTIGE CORRUPTIE IN ROEMENIE 300 millioen steekpenningen Dc justitie te Boekarest heeft op het oogenblik een ernstig geval van corruptie in behandeling, namelijk het geven van steekpenningen, in totaal een bedrag van 300 millioen lei, aan regecringsambtenaren Dc aandacht der autoriteiten was op deze affaire gevestigd doordal generaal Popcscoe, toen hij by den minister van oorlog ontboden werd om uitleg te geven over liet uitdeelen van geld in verband met wapenorders, zelfmoord pleegde. Een ingesteld onderzoek wees uit, dat de generaal 300 millioen lei, had uitge keerd aan de in functie zijnde ministers, om te bereiken, dat de wapenleveranties aan een Tsjecho-Slowaaksche firma werden gegund. Koning Carol heeft gelast, dat al de be zittingen van de tegenwoordige en vroe gere ministers aan een scherp onderzoek naar de herkomst zullen worden onder worpen, cn dat de schuldigen, zonder aan zien des persoon», moeten worden opge spoord. BUITENL. BERICHTEN. GROEPEN KINDEREN TUSSCIIEN TWEE TREINEN. Zes dooden. Toen een groep jongens en meisjes by Sholton in den staat Connecticut een spoor wegovergang passeerde, naderden van twee kanten treinen. Zij raakten daartusechcn bekneld. Zes hunner werden gedood. Eén werd zwaar gewond. TREIN ONTSPORING TE COSSEN. Ruim twintig gewonden. Tengevolge van een verkeerden wissd- stand ontspoorde gisteravond tegen 6 uur oen personentrein bij het binnenrijden van het station Cossen DuitschlandVier wa gons werden uit de rails geworpen. Vier reizigers werden ernstig en negentien licht gewond. Geen der gewonden verkeert in levensgevaar. BOM ONTPLOFT IN PARIJSCH metro-station. Eén duode, twee zwaar gewonden. Gistermiddag heeft op een der Parijsche métro-stations in de omgeving van Mont- parnassc een ontploffing plaats gehad van een pakket, dat onder een bank in een rij tuig van een in het station stilstaandcn on dergrondse hen trein lag en dat vermoede lijk oen bom bevatte. Dc stationschef werd gedood en twee métro-employés ernstig gewond. De bomaanslagen, die eenigc weken ge leden zeer talrijk waren doch later weer op hielden, schijnen thans weer opnieuw te Ijcgirmcn. Oridar.ks alle pogingen is men er niet in geslaagd, de daders der vroegere aanslagen op het spoor te komen. Men ge looft, dat men de daders in anarchistische kringen moet zoeken. DE DOODENDE PUT. Een inwoner van het plaatsje Kahalc na bij Beiroeth in Syrië was in een put afge daald, om herstelwerkzaamheden te ver richten. Toen hij na geruimen tyd nog niet bovengekomen was, klommen na elkander acht personen in den put om te kijken, waarom de anderen niet weer bovenkwa men. Alle negen heeft men later op den bodem van den put dood gevonden. Men noemt aan, dat zy door vergiftige gaasen gestikt zijn. GROOTE OOGSTSCIIADE IN POLEN. 200.000 boeren hulpbehoevend. Uit Warschau wordt gemeld: Niet minder dan 200.000 personen, moc- rcndeels boeren, zulilcn tot den volgenden oogst financieelc hulp moeten ontvangen, «laar dc oogst van dit jaar door dc over- stroocningen is verwoest. Volgons een officieelc mededecling zal het twee tot drie jaar duren, voordat de schade, die door dc owi stroomingen is aangericht, hersteld zal zijn. Dc vloed, die zelfs een tijdlang Warschau ernstig bedreigd heeft, is thans aan het af nemen. DO KJNGIB8 1KD ND STUMO! I n 19DE VERDIEPING. Gistermorgen is een zekere Probasco, dw in verband met DUlinger's dood ver hoord zou worden, uit een van de ramen van het bureau van den officier van Justi- BINNENLAND DE BEGRAFENIS VAN DR. DOLLFUSS. De K.R.O. geeft hedenavond verslag van de plechtigheden. Zoodra de tragische dood van den Oos- tenryksche bondskanselier dr. Dollfuss be kend was, heeft de K.R.O. maatregelen ge troffen, om dc begrafenisplechtigheden met ooggetuigenverslag door eigen reporter tc kunnen uitzenden. Wegens blokkade van het telegraaf- en telefoonverkeer was het echter niet moge lijk voor Vrijdagmorgen behoorlijke infor maties in te winnen en afspraken te maken. Thans is echter vastgesteld, dal het stof felijk overschot van dr. Dollfuss hedenmid dag uit de Voikshalle in het Raadshuis zal worden overgebracht naar den St. Ste- phendom. Vooraf zullen enkele redevoeringen wor den gehouden. In den Dom heeft een ker kelijke plechtigheid plaats, waarna de be grafenisstoet zal rijden per auto naar het Heiitsinger Friedhof. Deze uitvaart draagt een voorloopig ka rakter, daar de groote kerkelijke en andere plechtigheden op lateren datum ziullen worden gehouden. De K.R.O. atelit zich voor te zijner tijd, indien eemgszjns mogelijk deze laatste uit te zenden. Wait de meer eenvoudige uitvaart van heden aangaat, zal de K.R.O. geen oogge tuigen zenden, maar de plechtigheden op platen opnemen en deze hedenavond om 8 uur uitzenden. BEVORDERING EXPORT VAN ERWTEN EN BOONEN. Restitutie van de daarop betaalde binnenlandsche heffing. Naar we vernemen ligt het in de bedoe ling den export van erwten en boonen, waarop krachtens het Crisis-Akkerbo uw be sluit 1934 een binnenlandsche heffing is betaald, mogelyk te maken door restitutie van de daarop betaalde heffing. Als algemeene regel wordt hierbij aan genomen, dat nimmer de heffing zal wor den gerestitueerd voor een grootere hoe veelheid dan blijkens de gehouden inven tarisatie op 21 Juli laatstleden bij eiken exporteur in voorraad is geweest. Ook by een export van spliterwten, die op dien datum aLs spliterwten tot den voor raad van een exporteur behoorden, wordt een bedrag gelyk aan de binnenlandsche heffing gerestitueerd. Bij den export van spliterwten, die als ongesplitste erwten op 21 Juli 1.1. tot den voorraad van een exporteur behoorden, wordt bij export ƒ7.15 per 100 K.G. geres titueerd. 4 j DE KOLENCONTINGENTEER1NG. Bedoeling van het besluit. In aansluiting aan het bericht betreffen de de contingcnteering van steenkool, co kes en steenkoolbriketten gedurende het tijdvak van 15 Juli j.l. tot 31 December van dit jaar, is het misschien dienstig nog op het volgende te wijzen, aldus het „Hbld." Het minimumpercentage zal, zoo is be reids bericht, niet van kracht zyn tegen over die landen, waarmede ten aanzien van den koleninvoer een overeenkomst is gesloten. Zoo- zal bijv. de Duitsche in voer van kolen dit jaar practisch gespro ken in vergelijking met 1933 geen vermin dering ondergaan. Wat Engeland betreft, daarmede bestaat geen overeenkomst, maar op grond van zekere bepalingen zal de invoer van Engelsche steenkolen even min in vergelijking met het vorige jaar vermindering ondergaan. Engeland voerde ongeveer 20 pet. van den totalen kolenin voer van ons land in. Daarop zal het dus ook onder de huidige contingenteeringsbe- palingen aanspraak kunnen maken. Het contingenteeringsbesluit ontleent dan ook zyn gronden aan de overweging, dat de regcering het tijdstip aangebroken acht- overmatigen invoer uit landen, die tot voor kort weinig of tot een beperkte hoeveel heid importeerden, tegen te gaan. Zoo ia o.a. Polen vry plotseling met aanzienlijke grootere hoeveelheden op de Nederland- sche markt verschenen. Tot en met 1933 voerde Polen ongeveer 100.000 ton kolen in ons land in, maar sedert het begin van dit jdar is de maandelijksche invoer zeer aanzienlijk toegenomen, voornamelyk via de haven van Amsterdam. Dat de regeering uitsluitend tegen over matigen invoer heeft willen waken, blykt trouwens wel uit de omstandigheid, dat ook het bunkerkolenverkeer buiten het contingenteeringsbesluit valt. tic te Chicago, hetwelk op de negentiende verdieping van een wolkenkrabber gelegen is, naar benoden gesprongen. De man was op slag dood. Probasco zou verhoord wonden omdat de politie inlichtingen had verkregen, die er op wezen, dat Dillinger en een zij nor ben deleden in de woning van Probosco de operatie hadden ondergaan, die hun ge laatstrekken zoo volkomen veranderd had den. De justitie zoekt nog steeds naar den arts. die de operatie heeft verricht Naar het ministerie van justitie meedeelt, ie een lyst samengesteld van 6000 bandie ten die onder dezelfde categorie ..staats gevaarlijke misdadigers" geateld moeten worden, als waartoe Dillinger behoorde. De politie zal aan dc op deze lijst voorkomen de beroepsmisdadigers voortaan speciale aandacht wyden. ten einde te zorgen, dat zy voor hun misdaden veroordeeld worden. Het graf van John Dillmger wordt voor loopig dag en nacht dooi* de politic bewaakt. Men vreest namelyk dat souvenirs-jagers het graf willen plunderen. Dc overleden bandiet is begraven op het kerkhof te Crownhill naast zyn moeder, wier vroege dood een van de redenen is geweest van zijn misdadig leven. DE VERKOOP VAN GRISISPOSTZEGELS Sluit 1 Augustus. Het Nationaal Crisis Comité maakt be kend, dat de verkoop van crisispostzegels 1 Augustus onherroepelijk zal worden ge sloten; de zegels blijven echter nog tot 1 Juni 1935 voor postverbruik geldig. In herinnering zy gebracht, dat de uitgifte een 5 en een 6 ets. zegels omvat, resp. met de beeltenis van de Koningin en Prinses Juliana. Op de zegels wordt een toeslag geheven ten bate van het N. C. C., ver koopsprijs per stel 20 cent. zy zijn aan alle postkantoren verkrijgbaar. DE CONTINGENTEERING VAN DEN LNVOER VAN STEENKOOL EN VAN TOUW. In aanvulling op het gisteren gemelde, ontleenen wy nog aan de Staatscourant: De minister van oeconomische zaken heeft den heer W. I. van Beusekom of bij diens ontstentenis de heeren A. F. Insinger of A. L. Palm aangewezen om te beslissen op de aanvragen voor invoervergunning, de toewijzing te onderteekenen en deze af te geven en vergunningen te onderteeke nen en deze te doen uitreiken. De minister heeft genoemde heeren aan gewezen om vanwege hem bijzondere ver gunningen te verstrekken. De minister heeft voorts het bedrag ter bestrijding van de kosten voor wat betreft de steenkolen vastgesteld op 0.03 per ton, met een minimum van 0.25 per vergun ning. Voor wat betreft touw op 0.25 per 100 K.G.. met een minimum van 0.25 per ver gunning. Ter verbetering diene, dat de bepalingen voor den invoer van touw gelden van 1 Juni tot 1 September. De Nederlandsche groenten- en fruit- centrale. De minister van oeconomische zaken heeft de volgende prijsverschillen ten bate van de Nederlandsche groenten- en fruit- centrale vastgesteld: walnoten, hazelnoten, en kastanjes 5.per 100 K.G. bruto, amandelen en amandelsurrogaten 1.50 per 100 K.G. bruto. DE VERDEELING DER WAGENS BIJ DE NED. SPOORWEGEN. Groote bezuiniging. Zooals indertijd werd medegedeeld, is het vorige jaar de Wagenverdeeling der Ned. Spoorwegen georganiseerd. De werk zaamheden zijn gedecentraliseerd door het oprichten van 36 verdeelingsstations, ver spreid over het geheele land, met een ver- deelingsbevoegdheid, die vroeger alleen aan de Hoofdadministratie en enkele sta tions was toegekend. Nu de nieuwe toestand lang genoeg be staat om de resultaten te beoordeelen, kan wel gezegd worden, dat deze reorganisatie een volkomen succes is geweest, zoowel voor het publiek als voor den spoorweg dienst zelf. Voor het publiek omdat de wagens snel ler dan vroeger beschikbaar gesteld wor den. Voor den spoorweg omdat, dank zij deze en voorafgaande reorganisaties, on geveer 70 personen bij de Wagenverdee ling zyn uitgewonnen, hetgeen, in geld omgezet, ongeveer een besparing is van 150.000 per jaar. CRISISHEFFING OP EETBARE OLIËN Het Ned. Weekblad voor Kruidenierswa ren meldt nadere bijzonderheden inzake de crisisheffing op eetbare oliën. Het blad meldt, dat na 6 Augustus geen liter voorradige slaolie meer vry is van belasting. De verkoop van losse slaolie blijft mo gelijk. Handelaren, die zelf olie in fles- schen aftappen zijn verplicht een erken ning als aftapper tc vragen. Deze gesloten flesschen moeten van een banderol worden voorzien. Waar van deze olie by het ver laten der fabriek de heffing reeds is be taald. wordt de erkende tapper in de ge legenheid gesteld deze banderollen te koopen tegen een tiende cent per stuk. De gestelde eisch van opgave der voor raden op 22 Juli vóór 28 dezer heeft niet de strekking om op die voorraden na te vorderen, maar alleen om aan de hand dier gegevens en de komende verkoopen tot 6 Aug. na te gaan. waar het eventueel ver schil dier hoeveelheden tusschen 22 Juli en 6 Augustus is gebleven. Navordering geschiedt van allen voor raad olie, die op 6 Augustus op ecnige ver koopplaats aanwezig is. Op de aanwezige voorraden vetten heeft een restitutie plaats van 11.2 cent per kilo. Een regeling daaromtrent is in voorberei ding. DE WERKLOOZENKASSEN VAN DE LA ND.ARBEIDERSBONDEN De hoofdbesturen der moderne, christe lijke cn r.k. landarbeidersbonden hebben in een bespreking met den minister van sociale zaken de bezwaren ontwikkeld, te gen de nieuwe voorwaarden, aan de werk- loozcnkassen der landarbeidersbonden op gelegd. Die voorwaarden zyn o.m. dc ver plichting. dat leden, die na 1 Juli 1934 zyn toegetreden eerst 26 weken moeten heb ben gewerkt, voordat zy voor uitkeering in aanmerking komen, 6 weken verplicht loondienst voor leden, die in 1933,34 ten volle zyn uitgetrokken en uitsluiting van leden, die een bepaalde oppervlakte grond bewerken. De minister zcide nadere over weging toe Goedkoope trein. Wy verwijzen naar een tweetal adver tenties in dit nummer betreffende een goed koope trein naar Arnhem en Nijmegen lede ren Zondag tot en met 2 September cn een i goedkoope rcjs naar Urk op Zondag 5 Aug. Correspondentie voor de Koningin. Op last van de Koningin brengt de di recteur van het kabinet der Koningin ter algemeene kennis, dat, gedurende H. M.'s verblyf in het buitenland, de aan Hoogst- dezelve gerichte brieven in gesloten om slagen, voorzien van een adres aan Hare Majesteit op de gewone wijze per post kunnen worden ingezonden, of bezorgd bij het kabinet der Koningin te 's-Graven- hage. R. K. Congres voor muzikale opvoeding der jeugd. In het eere-comité voor dit Congres, dat 1 en 2 Aug. gehouden wordt te 's Gra- venhage in het Aloysius-College, Oostduin- laan 50, hebben de volgende persoonlijk heden zitting genomen: Voorzitters: Zijne Excellentie mr. H. P. Marchant, Minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen; Prof. dr. Willem Mengelberg, Dirigent v. h. Amsterdamsch Concertgebouw-Orkest. Leden: Zijne Excellentie mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, Minister van Staat en Voorzitter der Tweede Kamer; G. Bolke- stein, Rijksinspecteur v. h. Voorbereidend- Hooger- en Middelbaar Onderwijs; Zijne Excellentie mr. dr. L. N. Deckers, Minister van Defensie; Mgr. dr. P. J. M. van Gils, Voorzitter v. d. Onderwijsraad, afd. Voor- bereidend-Hooger- en Middelbaar Onder wijs; Rector B. H. de Groot, Voorzitter der Interdiocesane Jeugd-Commissie; P. dr. Caecilianus Huigens, O.F.M., Directeur der Ned. R. K. Kerkmuziekschool; Pastoor W. P. J. Jansen, Oud-Voorzitter der Ned. St. Gregonusvereeniging; Prof. dr. A. Smijers, Hoogleeraar Muziekgeschiedenis a. d. Rijks universiteit tc Utrecht; Mr. P. W. H. Truyen, Hoofd-Inspecteur L. O.; Mgr. dr. Th. Verhoeven, Directeur v. h. R. K. Cen traal Bureau voor Onderwijs en Opvoe ding; Mevr. dr. Justine Ward, Muziek-pae- dagoge, Ecre-lid der Ned. St. Gregonus vereeniging. LAND- EN TUINBOUW NEDERLANDSCHE AKKERBOUW- CENTRALE. Woensdag 1 Aug. as. zal de aardappe lensteunregeling voor 1934 iir werking tre den. Het schema der vorige regeling, n.l. sorteering en een vereischt vervoerbiljet met heffing blyft bestaan. De minimum prijzen met de daarbij behoorende indee ling in kwaliteitsgroepen zullen echter vervallen. De prijzen zijn dus vry. Ver volgens zal met ingang van 1 Sept. gele genheid opengesteld worden tot denatura- tie terwijl op gedenatureerde partyen steun zal worden uitgekeerd ad ƒ0.65 per 100 K.G. oploopend gedurende het sei zoen tot 0.95 boven dc voederwaarde. De sorteering voor binnenlandsche con- spmtie zal zijn 3560 m.M., maximum lengte 8 c.M. Er zal Lper 100 K.G. heffing betaald moeten worden. Goedge keurd pootgoed met binnenlandsche be stemming is vry van heffing. Voor iedere wijze van vervoer zal een ander geleide- biljet noodig zijn. Het in voorraad hebben van aardappelen is alleen toegestaan aan georganiseerde telers en handelaren. Par ticulieren mogen voor eigen gebruik 1000 K.G. in voorraad hebben. Het verhande len in aardappelen is vanaf 1 Aug. streng verboden tenzij men erkend is al hande laar in aardappelen. Op de gelcidebiljetten moeten de tijden van vervoer zoo beperkt mogelyk worden berekend. De aanvrager van een vervoer bewijs is verplicht zorg tc dragen, dat hy het erkenningsnummer van zijn kooper kan opgeven daar dit nummer altijd op het vervoerbewijs moet vermeld staan. Vrij vervoerbewijzen kunnen alleen maar by de kantoorhouders gevraagd worden niet by de veilingen. Het plomeeren der zakken is vanaf 1 Aug. voorgeschreven. Plombeering zal dan pas mogen geschieden als de plombeerder het vervoerbewijs voor de te plombeeren partij heeft ontvangen. Het vervoerbewijs mag de plombeerder eerst dan pas aan den aanvrager afgeven als de party door hem nauwkeurig is geplombeerd en gecontro leerd. Voor controle op retourzendingen is het noodig om te kunnen vaststellen, dat de party werkelijk teruggekomen is als on verkocht van de veiling. De verschillende soorten bonnen en vervoerbewijzen zullen dezer dagen worden verstrekt aan de kan toorhouders. WILT U IETS WETEN? Vraag: Welke b de kortste weg per fiets van Leiden naar Amsterdam en terug langs een anderen weg? Hoeveel K.M.? Antwoord: Leiden, lanjrs de Zijl naar Rijp wetering, Oud Ade, Leimuiden, Aals meer, Amstelveen, Amsterdam. Afstand 39 K.M. Terug Amsterdam, Halfweg, Haar lem, Be rrne broek, Hi lieg om, Lisoe, Sassen- heim, Oegstgeest, Leiden. Afstand 46 K.M. Vraag: Welke is de kortste weg per fiets van Leiden naar Rotterdam cn terug langs een anderen weg? Hoeveel KLM.? Antwoord: Leiden, Zoeterwoude. Zoe- termeer-Zeg waart Bleiswyk, Hillegersberg, Rotterdam Afstand 34 K M. Terug langs nieuwen Rijksweg naar Rijswijk, Leid- schendatn, Voorschoten, Leiden. Afstand 36 K.M. Dinsdagmiddag en Donderdagmiddag van 34 uur voor abonné's koste looi e gelegen heid tot het bekomen van mondelinge in lichtingen op rechtskundig gebied.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 10