DONDERDAG 26 JULI 1934 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. PAG. 8 BINNENUND TELEGRAMMEN PER TELEFOON. Aanbieding ook mogelijk vanuit Rijkstelefooncellen. Aan de gelegenheid tot het aanbieden van telegrammen jjot telefoon i* dezer dagen een belangrijke uitbreiding gegeven. Voortaan kunnen nl in de Kijkslelcfoon- netten (alle netten behalve die te Amster dam, Itottcrdam en 'a-Gravenhage) tele grammen per telefoon worden aangeboden uit een der spreekcellen op den openbaren weg, waarbij de telegram kosten voldaan worden door het verschuldigde bedrag in de incasseer-automaat van de telefoon te worpen. In voorkomende gevallen belt men daar toe op de gewone wijze het Rijkstelegraaf- kantoor en geeft vervolgens het telegram op; de opnemende ambtenaar deelt de telc- gramkostcn mede, welke de aanvrager in de automaat moet werpen. Aangezien voor het telefonisch aanbieden geen extra kosten zijn verschuldigd, wordt van de se in kosten 10 cent afgetrokken, welke de aanvrager reeds in do automaat heeft moeten werpen om het gesprek met het telegraafkantoor tot stand te brengen. Indien de spreekcel alleen van een dubbel tjes-automaat is voorzien, worden de koeten In voorkomende gevallen tot een veelvoud van tien cent naar boven afgerond. NATIONALE BEDEVAART. De pelgrims te Lourdcx aangekomen. Men seint ons uit Lourdes, d.d. 25 Juli: De vier treinen van de Nedcrlandsche Nationale Bodevaart, waarmede 1600 pel grims, onder wie 280 zieken, werden ver voerd, zijn na een voorspoedige reis hier aangekomen. Alle deelnemers, ook de zie ken. gaat het goed. Het weer is uitstekend. Hedenavond wordit de openingsplechtig heid aan do grot gohouden, onder leiding van Mgr. Teulings. REGLEMENT VARKENSHOUDERIJ 1934. De minister van oeconomische zaken heeft, gelet op het reglement varkenshou derij 1934, artikel 8, lid 3 van voornoemd reglement gewijzigd als volgt: Wanneer blijkt, dat van hot aantal var kens, welke zijn voorzien van het ooimerk, bedoeld in artikel 6, onder le, van het Cri sis-Varkensbesluit 1933, of althans, ter waarmerking daartoe, van een ingevolge bestuursbesluit der betrokken Landbouw- CrLsisorganisatie aangebracht voorloopdg merk/plaatje als bewijs van geboorte-aan gifte, niet binnen 14 dagen, nadat het voor loopig merkplnatje is na ingebracht, ten minste een door den met de zaken van d«cn landbouw belasten minister vast te stellen aantal varkens van oen gewicht, liggende tusschcn 1 en 10 K.G., aan de Noderland- sehc Varkenscentrale is geleverd ter door haar daartoe aangewezen leveringsplaats, is de toewijzing ten volle van rechtswege vervallen en kan die niet dan ingevolge be slissing van het bestuur der betrokken Landbouw-Crisisorganisatie opnieuw wor den vastgesteld. VERRUIMING VAN DEN VERKOOP OP ZONDAG VOOR BANKETBAKKERS ZAKEN. Een adres van de Vcrccniging van Banketbakkers, Exploitanten van Bestelzakcn aan de gemeenteraden. Nu het wetsontwerp tot wijziging van de Winkelsluitingswet in de Tweede en Eerste Kamer is aangenomen, heeft de Vcreeniging van Banketbakkers, Exploi tanten van bestelzakcn een adres gericht tot de Raden van een aantal gemeenten, waar zaken van haar leden zijn geves tigd, met verzoek medewerking te verlee- nen voor het verkrijgen van de voor de banketbakkers zoo dringend gewenschtc verruiming van vcrkoopsmogclijkheid op Zondag. De gewijzigde wel op de winkelsluiting opent n.l. de mogelijkheid het aantal van 4 uren, gedurende welke de verkoop op Zondag o.m. aan banketbakkerszaken is 'toegestaan, zoolang de huidige crisisom standigheden voortbestaan, op 6 tc bren gen. Dit kan alleen, indien binnen 2 maanden na afkondiging van de wet tot herziening van de Winkelsluitingswet door den ge meenteraad desgevraagd zal zijn ver klaard, dnt hij van oordcel is, dat de te genwoordige buitengewone omstandighe- deu aanleiding geven van bedoelde moge lijkheid tot verruiming gebruik te maken. Deze verklaring kan niet worden afge legd dan nadat belanghebbenden zijn ge hoord en moet inhouden voor welk bedrijf of bedrijven ze geldt. Vandaar dat de Vcrccniging van Ban ketbakkers, F :ploitanten van Bestelzakcn. zoodra de wjjzgigingswct in de Eerste Ka mer is aangenomen, zich tot de betrokken gemeenteraden heeft gewend met verzoek in deze mede te werken, zoodat t.a.v. het banketbakkersbedrijf bedoelde verklaring tijdig kan worden afgelegd. Goedkoope trein. Op 2 Augustus g.iat er een goedkoope trein naar Goes. Middelburg en Vlissingcn en een naar' 's-Hertogenbosch, Maastricht en Valkenburg. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wjj naar de advertentie in dit nummer. UIT DEN AMSTERDAMSCHEN RAAD. Nederlaag van B. en W. In de gemeenteraadszitting te Amster dam van gistermiddag werd met 22 tegen 6 stemmen aan den heer Seegers (c.p.h.) een interpellatie geweigerd over het op treden der politie op den O.Z. Achterburg wal, waarbij 'n man door een kogel getrof fen werd. De voordacht tot opheffing van 41 scho len, die B. en W. ook na de aanvaarding door den raad van de motie-Toornstra handhaafden, omdat zij die motie niet meenen te kunnen uitvoeren, werd met 20 tegen 16 stemmen afgewezen. Hetzelfde lot deelde met 19 tegen 18 stemmen een voordracht om op de openbare en gesub sidieerde bijzondere scholen voor voorbe reidend onderwijs het minimum aantal leerlingen en den toelatingsleeftijd te ver- hoogen. De voordracht tot het afschaffen van vrij gebruik van boeken bij het middel baar onderwijs sneuvelde met 2018 stemmen. Naar de „N. H. Crt." verneemt, zijn God. Staten gisteravond reeds in spoedvergade ring bijeengekomen naar aanleiding van de verwerping door den gemeenteraad van de verschillende onderwjjs-voorstellen van B. en W. Er is te verwachten, dat zij de opheffing van de scholen enz. aan het gemeentebestuur van Amsterdam zullen opleggen. De gemeenteraad heeft dan na tuurlijk nog het recht van beroep op de Kroon. MGR. AENGENENT BIJ DE R.K. POLITIEMANNEN. Eerste schenking uit het Pastoor Mersel- fonds aan Mgr. woord van warme hulde te richten aan deze organisatie, die nu twintig jaar lang heeft opgevolgd den wensch van de Bisschoppen om zich katholiek te organiseeren. stellend een daad van moed, kracht en diepe ge loofsovertuiging. Twintig jaar lang is er gewerkt op voortreffelijke wijze, zijn groo- te verdiensten op stoffelijk en geestelijk gebied vergaard. Hiervoor verdient de Bond een warme hulde. Hier zijn mannen bijeen, groot door hun diepe geloofsover tuiging, katholiek in merg en been. Vooral in dezen tijd is een woord van waardeering en sympathie zoo op zijn plaats. De leden van den R. K. Politiebond staan voor een moeilijke taak. Zij moeten zich groote opofferingen getroosten, om het gezag, in de maatschappij gesteld, tc hand haven. Mgr. onderstreepte de woorden van den voorzitter op den eersten congresdag, dat het publiek, voor welks veiligheid, or de en rust de politiemannen paraat staan, meer belangstelling toone en zich onthou- de van matelooze critiek. Op de tweede plaats wilde Mgr. zijn dank betuigen voor de heerlijk ontroeren de daad, gesteld met het pastoor van Mer- sel-fonds. Hieruit spreekt een geloof, dat wonderen kan doen. Het feit, dat ook de vrouwen en kinderen hielpen bijeen bren gen, maakt de gave nog kostbaarder en van meer beteekenis. Mgr. hoopte dat dit fonds er toe mocht strekken bij de kinde ren der R. K. Politiemannen nog dieper te vestigen de H. Geloofsovertuiging der ouders, als ook roepingen bewerken tot het H. Priesterschap. Roepingen uit dergelijke gezinnen zjjn een zegen voor Gods Kerk. Mgr. wenschte nog den voorzitter van de afd. Rotterdam, den heer v. d. Zijde, ge luk met zijn onderscheiding „Pro Ecclesia et Pontifice". Mgr. eindigde met den uit roep „Lang leve de Kath. Bond „St. Mi- chaël". KERKNIEUWS KERKCONSECRATIE TE TEGELEN. Onthulling van het standbeeld van St. Stephan Harding. Zooals wij reeds mededeelden werd Dinsdag te Tegelen de abbatiale kerk der Paters Trappisten op de Uhlingheide op de meest luisterrijke wijze door Z. H. Exc. den Bisschop van Roermond, Mgr. dr. G. Lem- mens, geconsacreerd. Om acht uur ving de Bisschop de zin rijke liturgische plechtigheid aan. Z. H. Exc. werd hierbij bijgestaan door den hoog- eerw. pater prior Hieronymus Rongen als diaken en paer Ambrosius als sub-diaken. De abbatiale Hoogmis met al haar pon tificale luister werd opgedragen door Dom Tarcisius van der Kamp, abt van het moe derhuis der Cisterciensers te Westmalle B.Als diaken assisteerde pater Maurus en als sub-diaken pater Leonardus. Tijdens de plechtige Hoogmis was de bisschop op het hoogkoor gezeten. Om half twee Dinsdagmiddag had een feestmaal plaats, waaraan, behalve de bis schop, talrijke wereldlijke en geestelijke autoriteiten deelnamen, o.a.: Dom H. Kuy- pers, abt van Rochefort; Dom dr. Giesberts, abt van Echt; Dom Dubuisson, abt van Til burg, Dom Muis, prior van Zundert; Dom Gabriel van de Moord ijk, prior van Die penveen. Verder van de seculiere geeste lijkheid deken Van Oppen, Venlo; prof. dr. Féron, Roermond; de pastoors Dohmen en Grispen van Tegelen en pastoor Nooy van Kaldenkerken. Ook waren aanwezig de burgemeester van Venlo, mr. B. Berger; de burgemeester van Tegelen, mr. Pesch; de architect van de nieuwe kerk, de heer Fr. Stoks, e.a. In den namiddag werd plechtig onthuld het standbeeld van St. Stephanus Harding, een der drie voornaamste grondleggers der Cisterciensersorde. Ter inleiding zongen de kloosterlingen een Gregoriaansche hymne, waarna Mgr. dr. Lemmens het onthulde standbeeld ze gende. Prof. dr. Féron trad vervolgens uit den kring der bezoekers naar voren voor 't uitspreken van de feestpredikatie. De H. Stephanus Harding van de Cister ciensers der Strenge Observatie, aldus spreker, „is nog weinig bekend, ondanks zgn groote verdiensten. Na een studie, die spr. van deze Heilige heeft gemaakt, stond hij vol bewondering voor deze figuur, wien de Cisterciensers zooveel te danken heb ben. Hij was een van de drie grondleggers der Strenge Observatie, die het voor acht eeuwen klaar wist te spelen een nieuw geestelijk leven te stichten. Hij bracht de gestrengheid, die de H. Robertus, Benedic- tus en Albericus in de orde hadden ge legd, terug. Tientallen abten van abdijen kwamen op zijn verzoek tezamen. Hieruit ontstond een nieuwe basis voor de orde. De grondslag voor de carta charitatis werd gelegd. Door deze vernieuwing heeft men hem veel te danken. Hij zelf noemde zich een vriend der stilte, het in zich zelf ver gaan en een vriend van het stille geloof. Zijn hart en ziel zette hij open voor de strenge contemplatie. Hij eischte een ijs koude, kille boetvaardigheid. Zijn devies luidde: „Castigo corpus meum. Ik kastijd mgn lichaam". Aan deze gestrengheid paarde zich ecli- er een vaderlijke goedheid voor zijn kloos terlingen. Doch hij eischte van hen, dat zij hun lichaam tot slaaf hunner ziel maak ten. Niet alleen zijn eigen lichaam wist hij te beheerschen, doch door zijn voorbeeld en gebed wist hij volgelingen te trekken, die zich niet van zijn ban konden losma ken. Hij bracht hun lichaam terug tot de slavernij. Het moest gehoorzaamd worden tot in den dood. Sprekers bewondering voor dezen Heilige is zeer groot. Hij beveelt de aanwezige kloosterlingen het voorbeeld van den H. Stephanus Harding ter navolging aan. Ook zij moeten hun lichaam zoo weten te kastij den, dat het een skeletachtige ladder wordt, waarlangs de ziel opstijgt tot God". Nog voor de sprèker zijn warme rede had beëindigd, kwam 'n slagregen los, waardoor men in allerijl de plechtigheid, die in den groote tuin plaats vond, moest voltooien. Onmiddellijk daarna had het afscheid van de vele gasten plaats. Ook Mgr. Lem mens vertrok met zijn gevolg. Voor de Paters Trappisten is deze dag een heuglijke feestdag geworden. De ge- heele ingang van het klooster was feeste lijk versierd. In tegenstelling met anders, wanneer steeds de strengste stilte wordt be waard, heerschte nu tusschen de dikke kloostermuren een opgewekte, blijde stem ming. „Tijd". Rector C. Bekkers, t In het R. K. Ziekenhuis te Boxtel, waar hij werd verpleegd, is Dinsdagavond na voorzien te zijn van de laatste H.H. Sacra- menen overleden de Weleerw. heer C. Bek kers, rector der R. K. Landbouwschool al daar en kapelaan der parochie van het II. Hart. De nu overledene was 17 Februari 1890 te St. Oedenrode geboren en den 29 Mei 1915 priester gewjjd. Vóór zijn benoeming te Boxtel, den 14 Juni 1919, was hij van 11 Juli 1915 of kapelaan geweest te Erp. In Leiden gevestigd. S. Bartnik, Haarlemmerstraat 31 A. N. M. van Beurden. Breestraat 114a J. N. Botermans. directeur wnningbur. Mid delstegracht 26 K. de Bruin, verpleeg ster. de Genestetstraat 72 W. K. J. Dub- belaar, los werkman, Kruisstraat 48 J. R. Dutilh. Rijnsburgerweg 56 M. E. Maerschalckv. d. Eijnde, Zoeterw. weg IS DE DROOGTE VOORBIJ? Wanneer wij van de groote overstroo mingen in Zuid-Polen en den hoog en water stand van de Weichsel, alsmede van zware regens in Egeland en hagelslag op verschil lende plaatsen in Nederland lezen, zouden wij den indruk kunnen krijgen, dat het met de groogte gedaan is. De hierboven staande vraag is dus wel gepast. Het ant woord moet echter nog ontkennend zijn omdat terzelfder tijd andere berichten ge wagen van droogte in andere deelen der aarde. Bovendien moet de algemeen heer- echende droogte beschouwd worden als een verschijnsel van langen duur over een zeer groot gebied, eigenlijk meer als een we reldverschijnsel, dat zoowel in het groot ste gedeelte van Europa als in Noord- Amerika en Azië optreedt, terwijl de wolk breukachtige regens, waarvan wij lezen, beperkt bleven tot veel kleinere gebieden en dus kunnen worden beschouwd als van plaatselijken aard te zijn. Onder de regens, die in den Laatsten tijd de meeste aandacht hebben getrokken, zijn die, welke in Polen vielen, de belangrijkste geweest. Tengevolge van het voorbij trek ken van ze ar actieve depressie vielen in het bove nst roomgeb ied van de Weichsel en zijn zijrivieren op eenmaal zeer groote hoeveelheden hemelwater, die niet snel genoeg konden worden afgevoerd, zoodat abnormaal hooge waterstanden en over stroomingen het gevolg waren. De oorzaak van dit hooge water is echter weer lang voorbij en hier was dus slechts sprake van een kort durenden regentoestand De wolkbreukachtige regens welke in andere streken zijn gevallen, waren geheel van lokalen aard en werden veroorzaakt door onweersbuien als gevolg van de ont wikkeling van kleine onweersdepressie in gebieden, waarin sterke temperatuurtegen- stellingen en plaatselijk groote hitte optra den. Deze regens kunnen daarom niet wor den beschouwd als het einde van den dro gen tijd in Midden-Europa doch slechts ails een tijdelijke en min of meer plaatselijke onderbreking van de droogte. In dit opzicht was de verdeeling van den regel val in Juni in Nederland merkwaar dig. Terwijl over het geheele land de hoe veelheid iets te gering was. had het Noor delijk gedeelte te weinig, het Zuidelijk te veel, doordat daar op twee dagen 5 en 25, zware onweersregens vielen. Daarmede is echter geen verandering gekomen in den nog algemeen heerschende droogte en ook nu nog is de algemeene weersgesteldheid in het grootste gedeelte van Europa niet gunstig voor regen over groote gebieden. 80 K. Hoogeveen, Da Costastraat la J. Kikkert, sigarenmaker, Haven 18a W. H. Leenart, Rijnsburger weg 137 J. Beekmanv. Leeuwen, Fr. v. Mierisstr. 25a J. H. v. Loon, Nieuwe Rijn 86 J. Lottes, dienstbode, Oude Singel 140 E. de Metz, apotheker, Korevaarstraat 51 F. W. Rieke, contr. „de Courant", Oegstgeesterlaan 7 J. Chr. Schalkwijk, Zoeterw. Singel 83 M. W. D. Schunk, Merelstr. 42 Wed. J. de JongSprui- tenburg, Ambonstr. 7 K. v. d. Steen, dienstbode, Nieuwe Rijn 82 W. J. J. Tettero dienstbode, Alexanderstr. 38a Wed. H. E. de GraaffTrouwee, Haven 38a J. Veltenaar, vulcaniseur, De Costa straat la W. Visbach, Rijnsburgerweg 56 P. Volder, directeur N.V., Vondel- weg 38 Baron J. A. G. de Vos van Steenwijk, Rijnsburgerweg 56 M. J. v. Zuilen, onderw. op wachtgeld, Rijnsburger weg 93. Uit Leiden vertrokken. J. H. Banen, Apeldoorn, Burglaan 23 J. W. Behrends, Amsterdam, v. d. Helst- plein 11 bov. C. J. de Lange-v. d. Berg, Lisse, Veldhorststr. 18 G. J. Bisschop, Oude Pekela. Ericakade 132 L. Boelee, Oegstgeest, H. Morschweg 118 E. S. Bon nes, Bloemendaal, Julianalaan 96 H. A. J. Botermans, Leiderdorp, Lindelaan 16 C. Collee, Haag. Laan lib C. v. Egmond, Alphen a. d. Rijn, Jan Nieuwenhuyzensr. 11 M. Evers, Roermond, Huize Marie Louise R. Friedrich, Wassenaar, L. Kcrkdam 94 W. F. Filippo, Middclhar- nis, Pr. Hendriksr. C 132 Th. J. H. van Geldrop. Roermondt, Willem II laan 72 H. de Heer. Oegsgeest, de Kempenaerstr. 62 J. J. Hoogenboom, Haag, Dr. v. Wely- laan 2 R. v. Hoorn, Nijmegen, Hertog straat 122 N. E. van den Hurk, Haag, Verhulststr. 62 G. G. Jagtman, Haag, Frankenslag 166 H. de Jong, Groningen, H. W. Mesdagstr. 17a A. Keijzer, Voor schoten, Rijndijk 172 M. Mucha-Kubitza en Fam., Voorschoten, Rijndijk 172 J. de Lange, Lisse, Veldhorststr. 18 J. Leentvaar, Rotterdam, Stationsweg A. P. v. Leeuwen, Alphen a. d. Rijn, Hoorn 298 J. M. v. d. Vos-v. Leeuwen, Voor schoten, Leidscheweg 199v S. K. Lekx, Koudekerk, Hooge Waard B 163 Th. J. S. Locher. Heemstede, Meer en Bosch H. Lokkers, Borne, Almeloscheweg M. th. Lokkers, idem M. C. Baijer-v. Noort, Haag, P. Gabriëlstr. 50 A. J. Overweg, Amsterdam, Ferd. Bolstr. 107 A. M. A. W. P. Petit, Haag. Eschdoornstr. 102 M. M C. van der Ploeg, Woubrugge, Noord- cindc B 290 C. W. v. d. Poel, Haag. v. Loostr. 78 A. Pusnik, Voorschoten, Veurscheweg 54 J. H. Regeer, Haag, Noordpolderstr. 46 J. E. Snik. Zoeter- woude, Vrouwenweg E 68 H. Stoel, Utrecht, Prof. Ritsema Boslaan 111 G. W. Stoof. Wassenaar, L. Kerkdam 94 P. W. Stuurman. Amsterdam, Wilhelmina- Gasthuis A. J. Gerdes-v. d. Vegt, Wijk a. Z. en Duin. Romer Kerkw. 33a M. L. D v. Vlijmen, Bloemendaal, Ter Hoff- steedew. 17 A. M. v. d. Voet, Warmond, Heerenwcg 38a H. v. d. Vos, Voorscho ten, Leidscheweg 199v W. M. Wenneker, Deli E. Yssennagger. Deventer, Mr. H. F. de Boerlaan 43 C. E. Yungs, Maars- sen. „West Hill" J. Zaalberg, Wassenaar, L. Kerkdam 94. De Ned. R. K. Politiebond „St. Michaël" heeft gisteren zijn twintigste congres voortgezet in de groote zaal van Hotel „Krasnapolsky" te Amsterdam. De tweed® dag werd wederom ingezet met een plechtige H. Mis, des morgens half acht in de kerk van den H. Willibrordus binnen de Veste (de Duif), opgedragen door pastoor H. F. M. Goossens, met assi stentie van kapelaan Ras uit Valkenswaard en Pater Timotheus Vaesen O. Carm. uit Gclcen. beide geestelijk-adviseur van de plaatselijke afdeclingcn. Na de H. Mis vereenigde men zich aan een gemeenschappelijk ontbijt in „Kras" aangeboden door het hoofdbestuur ter ge legenheid van het vierde lustrum. Om tien uur werden in de groote feest zaal van „Kras" de besprekingen voortge zet. De voorzitter heette welkom Broeder Concordius, het ecnigste cerclid van de Amstcrdamsche afdeeling. Aan de orde was een voorstel van het hoofdbestuur om een voorstel der afd. Heerlen (Congres 1933) inzake vaste re gelen voor bevordering ter afdoening in zijn handen te laten. De afdeeling Heer len deelde aan de vergadering nogmaals haar standpunt mede, waarbij de bevor dering bij keuze scherp werd afgekeurd, omdat deze bevordering niet altijd met uit sluitend politiediensten verband houdt. Heerlen drong er op aan, dat ook de Bond zijn standpunt zou bepalen. De afdeelingen Den Haag en Arnhem achtten vaste en ai- gemeene regelen voor opleiding en bevor dering practisch niet mogelgk. Tenslotte ging de vergadering accoord met het voor stel van het hoofdbestuur. De voorzitter richtte een woord van har telijk welkom tot Commissaris M. Mouwen, die, vergezeld van de inspecteur Jansen en Hopman, namens hoofdcommissaris Versteeg het Congres bezocht. Spr. dankte hen voor alles wat zg voor de ontwikkeling van de R. K. Amsterdamsche politicman nen hebben gedaan. De vergadering vereenigde zich vervol gens met een voorstel van het hoofdbestuur om naar aanleiding van het rapport „Steun fonds" niet tot instelling daarvan over te gaan. Om kwart voor elf werden de besprekin gen onderbroken door de komst van Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Acngenent, bisschop van Haarlem, die, begroet door het „Aan U, o Koning der Eeuwen", de vergaderzaal be trad. Het doel van Mgr.'s aanwezigheid was de officieele instelling en in werking brenging van het pastoor Mcrsel-Fonds, een stichting om zonen van agenten in staat tc stellen voor priester te studecrcn. Nadat Mgr. achter de bestuurstafel had plaats genomen, richtte de voorzitter een woord van welkom tot Haarlems kerk vorst, dien hij dankte voor zgn komst, juist op den dag. dat hij voor zes jaren tot Bis schop werd gewijd. De voorzitter ging in het kort het werk na van den Bond in zijn twintig-jarige bestaanspcriode, zoowel op stoffelijk als geestelijk gebied. Het gezag kan ten allen tijde rekenen op den steun van de georganiseerde R. K. Politiemannen. In de vier jaren, verloopen sinds de op richting van het pastoor van Mcrsel-Fonds op het Congres tc Maastricht, is het daarin gestorte bedrag door den steun van allen, de mannen, hun vrouwen en kinderen, zóó gegroeid, dat thans de eerste rente van 500 aan haar bestemming kan worden geschonken. De voorzitter stelde daarop de stichtingsacte van het fonds, welke dezer dagen bij den notaris is gepasseerd, in han den van Mgr., waarna oudvoorzitter van Duin, oprichter van den Bond. het bedrag van ƒ500 in enveloppe aan Mgr. ter hand stelde, om er in den geest van het fonds mede tc handelen. Toespraak van Mgr. Mgr. Acngenent richtc zich nu tot de vergadering met de volgende woorden: Dierbare mannen van St. Michaël. Om een dubbele reden ben ik gaarne naar Amsterdam gekomen om bjj de vie ring van uw vierde lustrum aanwezig te zijn. Allereerst om in het openbaar een De afd. Nieuwenhagen en Omstreken (Zuid-Limburg) had bij voorstel aan het hoofdbestuur verzocht er op aan te drin gen, dat de pensioenwet worde gewijzigd in dier voege, dat de politie-ambtenaar op 55-jarigen leeftijd den dienst met pensioen moet verlaten. Over dit voorstel werd uitvoerig van gedachten gewisseld. Om half één schorste de voorzitter de be sprekingen. Mgr. Aengenent nam met een hartelijk woord afscheid van de vergade ring, haar nogmaals dankend voor de gave uit het fonds, het mooiste cadeau, dat men hem op den zesden verjaardag van zijn Bisschopswijding had kunnen geven. Om één uur werden de besprekingen over de aan de orde zijnde kwestie hervat, welke ten slotte er toe leidden, dat men aan het hoofdbestuur overliet terzake dili gent te blijven. De afd. Valkenburg en Omgeving had voorgesteld bij de bevoegde autoriteiten aan te dringen op een algemeen uniform voor de gemeenteveld wacht, daar de ver scheidenheid in uniform vaak tot onaan genaam misverstand leidt. Het hoofdbe stuur, dat reeds twee maal stappen in deze richting deed, verklaarde zich bereid nog maals hierop aan te dringen. De heer Van Duin, bondsambtenaar, zegde toe, de kwes tie met den Commissaris van de Koningin in Limburg te bespreken. Omtrent de kwes tie van de reorganisatie der politie (rap port Welter) in dit verband, door de afd. Amsterdam ter sprake gebracht, deelde de voorzitter mede, dat het hoofdbestuur zijn eerstvolgende vergadering aan deze be langrijke zaak zal wijden en een definitie ve uitspraak zal doen. Het congres 1935 zal worden gehouden in Bergen op Zoom, waar de plaatselijke afdeeling in dit jaar haar derde lustrum viert. De afd. Arnhem, welke in dezelfde omstandigheden verkeert, trok zich terug ten gunste van Bergen op Zoom. Met het nazien van de boeken van den penningmeester werd belast de afdeeling Hilversum. De voorzitter deelde hierop mede, dat een schrijven was binnengekomen van den burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt, waarin hij verklaart met belang stelling de werkzaamheden van het congres, dat hy door ambtsbezigheden niet kon bg- wonen, te volgen. Ook waren brieven bin nengekomen van den leider der R. K. Raadsfractie te Amsterdam en van oud wethouder Ferd. Wierdels, met wien de Bond zoo lang in nauw contact heeft ge staan. Besloten werd, op voorstel van de afd. Amsterdam, om aan de afd. Groningen, welke uit protest om een beslissing van het vorig congres ditmaal niet was verschenen, een schrijven te richten, waarin de verga dering haar spijt uitdrukt over dit onorga nisatorisch optreden en de hoop wordt uit gesproken Groningen het volgend jaar weer te kunnen begroeten. Bij de rondvraag stelde Amsterdam voor jaarlijks ook een sociale retraite te houden, waar door bevoegde personen aan de R. K. politiemannen goede politieke voorlichting wordt gegeven. Het Hoofdbestuur zal deze kwestie in zijn vergadering ter sprake brengen. Het schcid*ende hoofdbestuurslid Cardi- naals bracht dank aan zijn mede-hoofdbe stuursleden met wie hg bgna 20 jaren heeft samengewerkt en aan de leden. Den voor zitter overhandigde hg zgn insigne, dat hg al die jaren trouw had gedragen. De vergadering huldigde den heer Car- dinaals met een hartelijk applaus. Nog voerden het woord de heer van Duin, dank brengend aan allen voor den steun aan het Priesterfonds, de heer v. d. Meer. voorzitter van de feestcommissie voor het doen van enkele mededeclingen en de heer A. Overgoor, voorzitter van de afdeeling Hilversum, die speciaal den Bondsadviseur huldigde. Hierna sprak algemeen voorzitter Kruijk het slotwoord, waarin hij dank bracht aan alle instanties, die aan het welslagen van dit mooie eensgezinde congres hebben me degewerkt.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 8