DONDERDAG 26 JULI 1934 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD. PAD. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnamingen verricht in den morgen van 26 Juli 1934, medegedeeld door het Kon. Nod. Meteorologisch Instituut ta De Bildft. Hoogste barometerat.: 770.5 te Biarritz. Laagste barometerst.: 744.3 te Seydis. Verwachting tot den avond van 27 Juli: Meeat matige wind uit Waatelijke rich tingen, zwaar be wolkt tot betrokken, later opklarend, waur achljnlijk tijdelijke regen, aanvankelijk ieta warmer. De depressie op de Noorsche Zee breidde zich naar het Oosten uit en beslaat thans het geheele gebied van IJsland tot Finland. Serundairen brachten lichte regen in Schot land en Ierland, en zware buien op de Noor sche kust. De hooge druk op den oceaan houdt krachtig aland cn strekt zich naar het Noorden tot de Zuidpunt van Groen land uit. Naar het schijnt worden langs den Noordrand warme en vochtige luchtmus- sa'a naar de kuston van Ierland gevoerd, terwijl Schotland nog juist onder een kou den luchtstroom ligt, die vanuit het Noord westen over IJsland uit dc Poolzee komt, Terwijl de atmosfeer boven ons land veel warmer werd (6 gr. warmer boven 3000 meter) is het in de Alpen nog zeer koud en viel boven 3000 meter zeer veel sneeuw. (Jungfrau Joch 31 m.m. temperatuur minus 4 graden Celsius), de onweersregens in de Alpen hielden nog aan. Zurich en Mlin- chcn meldden nog 11 m.m. regen. Voor on ze omgeving is voorloopig bewolkt weer te wachten met matige winden en tijdelijk ecnlge regen cn aangename temperatuur, LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Temperatuur des middags ta half drie 10 gr. C. LUCHTTEMPERATUUR Van Donderdagnamiddag 9.34 uur tot Vrydagmorgon 4.41 uur. nOOG WATER. Te Katwijk: op Vrijdag 27 Juli voorm. 3.48 uur cn nam. 4.10 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Z\j\"M 7 uur 20 gr. C. Zweminrichting Hooge Rijndijk: 7 uur 22 gr. C. OOK MISLUKTE PUTSCH TE mnnves. Commissaris van politie doodgeschoten. Dat het bezetten van de „Ravag" te Wee- nen cn uitzenden van ccn valsch bericht omtrent het aftreden der regeering ccn af gesproken sein was om een opstand in het geheele land te ontketenen, blijkt uit het feit, dat ook te Innsbruck en in Stiermar ken onlusten zyn voorgekomen. Te Innsbruck was het verzet blijkbaar goed georganiseerd. Hot sein van den op stand aldaar was de moord op den chef van de politie Hickl, die neergeschoten werd door twee nazi's, die later zijn gearres teerd. Hickl was de gewezen chof van het Alarmkomamndo te Wecnen cn had zich in die functie den huat van de nazi's op den hals gehaald. Dc moord op Hickl was het eerste feit van de uitbarsting van den op stand in de provincie, waarbij de nazi's erop speculeerden dat deze zich algemeen zou uitbreiden. Dit bleek echter niet het geval te zullen zijn. Uit dc provincio ko men geen berichten dat ergens opstand is uitgebroken. Het beginnend oproer te Inns bruck is vrU spoedig totaal de kop inge drukt. De regcering is daar den toestand meester. Ook wordt gemeld, dat de boeren in Ne- der-Oostenryk, toen zij van de gebeurtenis sen te Weenen hoorden, te wapen snelden en naar de hoofdstad oprukten om de re geering te hulp te komen. Woensdagnacht is een dynamietaanslag gepleegd op het transformatorhuia te Eg gen borg by Graz. In de geheele omgeving raakte de clectriciteitsvoorziening in het ongcrcede. Tegelijk werden schoten gelost op een spoorwegbewaker in de buurt, de man is zwaar gewond. Woensdag werd de „Heimwehr"-man Itinner bij het verlaten van zijn huis in de buurt van Klagenfurt met drie revol verkogels gedood. Vermoedelijk is het een geval 'van politieke wraakneming. Rinner was tot voor kort lid van een organisatie der oppositie. Dollfuss' Levensloop Hij was een internationaal populaire figuur. Dr. Engelbert Dollfuss werd op 4 Octo ber 1892 te Texing in Neder-Oostenryk ge boren als zoon van een boer. Na het gymnasium te Hollabrunn te hebben doorloopen studeerde hij rechten te Weenen en economie te Berlijn. Bij het begin van den wereldoorlog nam hij als vrijwilliger dienst, deed ruim drie Jaar dienst aan het front en kreeg meer malen onderscheidingen wegens zijn dap perheid. Na het sluiten van den vrede voltooide hij zijn studiën te Berlijn, vervolgens be kleedde hij, na o.a. by dc Preussenkasse werkzaam te zijn geweest, in Oostenrijk achtereenvolgens verschillende functies bij landbouworganisaties cn daarna by de Oos- tcnryksche spoorwegen, eerst als bestuurs lid, vervolgens als vice-president en ten slotte als president der Oostenrijksche bondsspoorwegen, welk ambt hij op 1 Oc tober 1030 aunvaardde. Geleidelijk trad Dollfuss nu meer op den voorgrond. Toen in Maart 1931 de bondsminister van landbouw, Thaler, aftrad, werd Dollfuss zijn opvolger cn In Mei 1932, na het aftre den van het tweede kablnet-Buresch, be noemde de bondspresident hem tot bonds kanselier, minister van buitenlandsche za ken en landbouw. Met groote energie wijdde hij zich aan de bestrijding van de econoimsche crisis, die Oostenrijk erger teisterde dan vele an dere landen, aan de uitbreiding der han delsbetrekkingen met het buitenland, enz. Een zijner eerste belangrijke daden was het sluiten der lecningsovcreenkomst van Lausanne. In politiek opzicht had de nieuwe bonds kanselier te strijden aan twee fronten: te gen de socialisten, met wie hij het meer malen aan don stok kreeg, en tegen de ge leidelijk toenemende nationaal-socialisti- schc beweging, die uit Duitschland steun ontving. Men herinnert zich de Incidenten in den nationalen raad in October 1932, toen Doll fuss eerst met den socialistischen burge meester van Wecncn, dr. Seitz, cn daarna met den socialistischen leider dr. Bauer een heftige woordenwisseling had, die tenge volge hadden, dat den voorzitter van het parlement grootere machtsbevoegdheden werden toegestaan. Beide gelegenheden toonden, dat de kleine, tengere Dollfuss zijn man stond. Zyn onvermoeide kamp tegen de natio- naal-socialistische aanvallen op Oostenrijks onafhankelijkheid maakte hem gehaat bij al wat nazi was en in October 1933 kwam deze haat door een aanslag in de vestibule van het parlementsgebouw tot uiting. De Bondskanselier werd slechts licht gewond cn kon des rvonds reeds door de radio me- dcdeelen, dat hij zich in staat gevoelde om de staatszaken te blyven leiden. Wel had de aanslag sympathiebetuigin gen ten gevolge en werd zijn populariteit cr door vergroot, maar de nazi-propaganda die stoeds driester werd, noopte hem tot steeds doortastender maatregelen. In zijn Jongste rede op 22 Januari tot het Vader- landsche front, hoeft hij erop gewezen, dat het geduld van de Oostonrijksche regcering door de tegenpartij blijkbaar als zwakheid werd uitgelegd, zoodat het oogenblik ge komen werd geacht een nadrukkelijk „tot hiertoe cn niet verder" te laten hooren. In hut binnenland zou voortaan met de uiter ste gestrengheid worden opgetreden tegen terreur cn bedreiging van de onafhanke lijkheid, terwijl aan Borlijn een soort ulti matum werd gesteld, met de aankondiging van een eventueel beroep op den Volken bond. Deze stap is hom vooral door Engeland en Italië zeer ontraden. Men achtte het niet raadzaam den Bond te mengen in een zoo teere kwestie nadat deze door de mislukte interventie in Japan reeds in zijn prestige was geschaad. Aan den anderen kant is het zeer begrijpelijk, dat de Bondskanse lier. die op z|jn steunpilaren in het eigen land hoe langer hoe minder bleek te kun nen steunen, zich om hulp tot Genève wendde, vooral toen de nota aan Berlijn met eenige dooddoeners werd beantwoord. Tenslotte is er van een Oostenrijksche stap te Genève niets gekomen. De maatregelen van de regeering tegen de socialisten en de daarop gevolgde on lusten in Februari van dit jaar, welke zoo bloedig werden onderdrukt, liggen ieder nog versch in het geheugen, evenals Doll fuss' verdere actie tegen de tegenstandera van zijn bewind, die vooral hun kracht zochten in illegale middelen. Juist nu Dollfuss op het punt stond naar Italië te vertrekken voor een nieuwe con ferentie met Mussolini, heeft de dood hem ontrukt aan zijn land, waarvoor hy zooveel heeft gedaan. HOE MEVR. DOLLFUSS HET BERICHT ONTVING. Terwyl de tragische gebeurtenissen zich te Weenen afspeelden, bevond mevr. Doll fuss zich te Riccione in Italië, waar zij op bezoek was by de vrouw van Mussolini. Het ontstellende bericht van den dood van haar echtgenoot werd haar medege deeld door de echtgenoote van Karwinsky Toen mevrouw Dollfuss de mededeeliog had ontvangen, was zij een bezwijming nabij. Bleek en gebroken van smart is mevr. Dollfuss hedenochtend per auto vanuit Riccione tc Rimini aangekomen. Met een vliegtuig, dat haar door de Italiaansche re geering ter beschikking was gesteld, is zy vervolgens naar Weenen vertrokken. GEEN NEDERLANDERS GEDOOD OF GKWOND. Regeering te 's-Gravenhage door gezant ingelicht De Nederlandache gezant te Weenen heeft gisteravond den minister van Buitenland sche Zaken, jhr. mr. De Graeff op de hoog te gesteld van de gebeurtenissen, welke zich in de Oostenrijksche hoofdstad heb ben afgespeeld. Voorzoover tot dusver bekend, zijn bij de onlusten geen Nederlanders gedood of ge wond. DE REACTIE VAN HET BUITENLAND. Duitsche regeering sluit de grens. Officieel wordt uit Berlijn medegedeeld: De rijkaregeering heeft na het bekend worden der gebeurtenissen, welke zich in Oostenryk hebben afgespeeld, de Duitsch- Oostenrijksche grens gesloten, teneinde te voorkomen, dat Duitschers of in Duitsch land vertoevende Oostenrijksche vluchte lingen de grens overschrijden, teneinde zich in de gebeurtenissen te mengen. De Duitsche gezant In Oostenryk is te ruggeroepen. Alle Oostenrijksche rebellen, die zullen trachten de Oostenrijksche grens te overschrijden om zich naar Duitschland te begeven, zullen worden gearresteerd? WAT ZAL ITALIË DOEN? Het bericht van den dood van Dollfuss heeft onder de Romeinsche bevolking een smartelijke en verontwaardigden indruk gemaakt. In politieke kringen is men ver ontwaardigd over den moord. Ook het Va- ticaan is door het bericht smartelijk ge troffen. Naar te Rome verluidt, zal de Italiaan sche regeering in verband met de jongste voorvallen in Oostenryk, haar gezant te Berlijn zeer binnenkort opdracht geven te protesteeren tegen het Duitsche inmenging- in Oostenrijksche aangelegenheden. De Italiaansche regcering had korten tijd geleden besloten het voorgenomen protest te Berlijn op te schorten tot na de bespre king, die Vrijdag as. tusschen Dollfuss on Mussolini zou plaats vinden. Mussolini be vindt zich momenteel te Riccione, waar hij over de gebeurtenissen in Oostenryk tele fonisch op de hoogte gehouden wordt. Hot verluidt, dat Mussolini met de an dere groote mogendheden overleg zal ple gen over de stappen, welke thans moeten worden ondernomen. Duitsche condolaties. De Duitsche Rijksminister van Buiten landsche Zaken Freiherr von Ncurath heeft do Oostenrijksche Bondsrcgeering namens de Rijksregeering telegrafisch gecondo leerd met den dood van Bondskanselier Dollfuuss. Rijkskanselier Adolf Hitler zal met het oog op dc treurige gebeurtenissen in Oos tenryk do drio nog" Tc geven opvoeringen van dc Feestspelen te Bayrcuth niet verder bijwonen. DOLLFUSS WAS GEEN HITLER. Zijn toegevendheid met zijn leven betaald. De N. R. Crt. schrijft: Dollfuss is op het veld van eer gevallen. Kon men hem totnogtoe al te groote toe geeflijkheid tegenover de nationaal-socia- listiache misdaden verwijten, nu hij door deze vijanden is vermoord, wordt de mis daad te afschuwelijker en komt het slacht offer ervan in een menschelyk schooner licht, juist omdat hij tegenover zijn vijan den een man des vredos is geweest. Men kon vragen of zijn toegeeflijkheid te ver antwoorden was; het risico heeft hij zelf gedragen, de prijs ervan met zijn leven be taald. Op geen wijze kon het nationaal- socialisme, dat steeds duidelijker zijn on- menschelijke trekken ten toon gaat dra gen, meer afbreuk geschieden dan het door zijn dood zeker zal lijden. Dc naam ervan zal steeds zekerder een gruwel worden in de wereld, zooals die der bolsjewiki dat is geworden. Oostenrijk heeft daarvoor ech ter, met het verlies van dezen staatsman, al te veel moeten opofferen. Als de gevoelens van het goedmoedige Oostenrijksche volk ontketend zyn, kan het hevig worden in zijn wrok. Wij weten dat uit voorbeelden, waaraan wij niet hoeven te herinneren. Het is te verwachten, dat de storm nu zal losbarsten over de nationaal- socialisten. Prins Stahremberg is uit Italië onmiddellijk naar Weenen vertrokkan. Te Weenen heeft Schuschnigg, de minister van justitie, de leiding der zaken in handen ge nomen. Daar bevindt zich ook de harde Fey, waarschijnlijk zelf gewond, en diep geschokt door hetgeen hij in de macht van de beulen van "Dollfuss heeft moeten bele ven. Niet zacht zal de strafoefening zijn, die nu zeer zeker gaat beginnen. Het bloed der burgerwachten zal koken. En ook dat van anderen. Het zal mocilyk zyn, dat alles in toom te houden. Hoe zal Berlyn op deze dingen reagee- ren? Zal het den moed of do lafheid heo- ben het gebeurde te verloochenen? En hoe zal het zich gedragen, wanneer nu een felle strafoefening losbarst over hen, die het steeds als zyn beschermelingen heeft be schouwd en waarvoor het ook inderdaad verantwoordelijk is, omdat het hen steeds heeft opgezweept, van wapenen heeft voor zien, en bevorderd of geduld heeft, dat zij, die een misdaad op Oostenryksch gebied hadden begaan, in Duitschland een asyi vonden? EEN WAARSCHUWING VAN DR. BENESJ. De correspondent van de „News Chro nicle" seint uit Praag aan zijn blad dat hij een telefonsch onderhoud gehad heeft met den Tsjecho-Slowaakschen minister van buitenlandsche zaken, waarin deze hem mededeelde, dat het nationaal-socialistl- sche terrorisme de vreedzame betrekkingen tusschen Oostenrijk en Tsjecho-Slowakije zou verstoren. Dr. Benesj is van meening, dat de nationaal-socialisten in Oostenrijk hun terroristische campagne hebben aan gevangen met de bedoeling een botsing te veroorzaken. Inmiddels is de Tsjocho-Slowaaksche re geering en het departement van buiten landsche zaken te Praag volkomen rustig en wacht de verdere gebeurtenissen in Oos tenryk af. ENGELAND GELOOFT, DAT DUITSCHLAND ERVAN AF WIST. Langzamerhand worden te Londen meer bijzonderheden bekend omtrent den mis lukten putsch der nationaal-socialisten in Oostenrijk en de relaties, welke in verband hiermede met Duitschland bestaan. Zoowel uit de eigen informaties van de correspondenten van verscheidene Engel- sche bladen in Duitschland als uit de be richten, welke door het officieuse Duitsche Nieuwsbureau tijdens den putsch werden gepubliceerd, blijkt duidelijk, dat zooal niet de Duitsche regeering dan toch de hooge instanties van de Duitsche Nationaal Socialistische Partij volkomen op de hoog te moeten zijn geweest van hetgeen in Oostenrijk ging gebeuren. In dit verband wordt ook gewezen op het feit, dat Rijks kanselier Hitier niet, zooals oorspronkelijk de bedoeling was, een reis aan boord van een Duitsch oorlogsschip naar de Noorsche wateren is gaan maken, doch zich op het laatste oogenblik voor zijn vacantie naar Beieren heeft begeven. De correspondent van de „Daily Tele graph" te Munchen wist Woensdag te mel den, dat aldaar verluidde, dat het legioen der Oostenrijksche nazi's in Duitschland gereed stond om Oostenrijk binnen te ruk ken. „De intensieve activiteit van de Oos tenrijksche sectie van de Nazi Partij ge durende de afgeloopen vier dagen heeft belangrijke onrust veroorzaakt. Gemeld wordt, dat drieduizend Oostenrijksche na zi's onder de wapenen zyn en wachten om van verschillende punten langs de Oosten- rij ksch-Beiersche grens Oostenryk binnen te rukken." De correspondent van het blad voegt hieraan toe, dat hoewel dit bericht niet kon worden bevestigd, men er van over tuigd is, dat het niet zonder grond is. Ook de correspondent van de „Dfily Herald" meldde Woensdag dergelijke be richten aan zyn blad. Hy weet er bij te melden, dat het Oostenrijksche legioen geconsigneerd was en de barakken niet mocht verlaten. Uit Berlijn wordt gemeld, dat het op valt, dat de eerste berichten, welke van Duitsche zijde over den putsch werden ge publiceerd, in het geheel niet spraken over een putsch van nationaal-socialisten. On der den titel „Het volksgericht in Oosten rijk" werd in den loop van den avond een mededeeling gepubliceerd, welke heette van Oostenrijksche zijde afkomstig te zijn en waarin werd medegedeeld, dat over de regeering-Dollfuss in Oostenrijk het volks gericht was uitgebroken. „Wat men eigen lijk in de geheele wereld, wanneer men niet opzettelijk blind was en wanneer men niet het natuurlijkste gevoel van men- schelijkheid met geweld onderdrukte, reeds sinds weken, ja sinds maanden moest zien aankomen, is gebeurd. Het Duitsche voik in Oostenrijk heeft zich tegen zijn pijnigers en enderdrukkers, tegen zijn cipiers in licha melijk en geestelijk opzicht, tegen zijn fol- terknechten, verheven". In hotzelfde bericht werd medegedeeld, dat het Bondsleger achter het vplk, dat tegen de regeer mg in opstand was gekomen, stond. „Dit is thans het groote, dat wij beleven: het Duitschdom in Oostenryk viert in den volksopstand tegen de regeering-Dollfuss die reeds lang zonder wettige basis den dictatuur op het volk uitoefende, zyn over winning". Di/t bericht werd in Berlijn gepubliceerd, toen nog niet bekend was, dat de naitionaal- socialistcn, die de Bondakanselarij hadden bezet en Dollfuss hadden doodgeschoten en daar, na ar dc correspondenten der bla den veronderstellen op hulp van buiten af uit Beieren wachtten, zich hadden mopten overgeven. Toen het te Berlün bleek, dat de putsch was mislukt, werd het „overwinnin^bericht" der nationaal-socia listen in Oostenryk onmiddellijk ingetrok ken. Van Duitsche zyde werd ook het eerst gemeld, dat de opstandelingen vrijgeleide naar de Duitsche grens hadden gekregen. Een der voorwalLrden voor dit vrijgeleide, dat er geen bloed zou vloeien, was door den moord op Dollfuss echter niet ver vuld, en toen de nationaal-socialisten uit de Bondskanselarij naar de politiekazerne werden overgebracht inplaats van over de grens gozet, werd van Duitsche zijde on middellijk gepubliceerd, dat de Duitsch- Oostenrijkache grens was gesloten en dat, wanneer de opstandelingen zouden trachten over de grens te komen, zij zouden worden gearresteerd. Tenslotte leggen de Engelsche bladen verband tusschen den Putsch in Weenen en de aanhouding door Zwitsersche autoritei ten van een zending bommen uit Duitsch land, welke voor Oostenryk bestemd waren. In politieke kringen te Londen acht men den toestand, ontstaan door den Putsch en den dood van Dollfuss zeer ernstig. Ver wacht wordt dat binnen enkele dagen over leg met de andere groote mogendheden over de te nemen stappen zal worden ge pleegd. DE INDRUK IN PARIJS. Uiteraard hebben de gebeurtenissen te Weenen te Parijs gisteravond enorme sen satie gewekt. In gezaghebbende kringen bepaalde men zich er toe te verklaren, dat de toestand zeer ernstig schoen en dat de grootste waakzaamheid geboden was. Aller oogen alhier zyn gericht op Italië welks xvouding men van het allergrootste belang VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. MISLUKTE NAZI-PUTSCII TE WEE NEN. BONDSKANSELIER DOLLFUSS VERMOORD. (1ste en 2de blad). Binnenkort zou het aftreden van von Papen te verwachten ijn als vice-kanse- lier van Duitschland. (2de blad). De negen officieren van „De Zeven Pro vinciën" door het Hoog Militair Gerechts hof te Batavia veroordeeld. (Ned.Oost In- die, 2de blad). BINNENLAND. Een ontploffing aan boord van een schip te Ouddorp veroorzaakt drie dooden. (Gem. Ber., 3de blad). .Man pleegt te Amsterdam een moordaan slag op een vrouw en doet een poging tot zelfmoord. (Gem. Ber., 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Bij de gisteren in de Zijl gehouden volks* en school wedstrijden zijn tevens drie Leid- sche kampioenschappen verzwommen. (3do blad). De Vierdaagsche rond Nijmegen. (2de blad). K. F. C. wint met 21 van Willem TI voor het kampioenschap van den K. N. V. B. (3de blad). acht, vooral daar Italië zoowel als Frankrijk van de absolute noodzakelijkheid voor de handhaving van den vrede in Europe ven de onafhankelijkheid van Ooetenrjjk over tuigd is. Ronald Campbell die bjj ontstentenis van den Britschen ambassadeur te Parijs de leiding van het gezantschap heeft, heeft gisteravond een bezoek gebracht aan den secretaris-generaal van hot Fransche minis terie van buitenlandsche zaken, Léger, ten einde over den toestand te beraadslagen. DE INDRUK TE GENèVE. In officieele Volkenbondskringen is men van meening. dat de Putsch te Weenen de groote mogendheden noodzaken zal tot een energiek optreden ter beveiliging van de onafhankelijkheid van Oostenrijk. Men heeft den indruk, dat Engeland en Italië thans hun steun zullen kunnen verleenen aan een Oostenrijksch beroep, gericht tot don Volkenbond. In Italiaansche kringen alhier verluidde, dat Italië bereid was zijn troopen te mobiliseeren, wanneer dit in verband met de Oostenrijksche gebeur tenissen noodzakelijk mocht blyken. DE INDRUK IN WARSCHAU. Groote ontroering en verontwaardiging is te Warschau gewekt door den tragischcn dood van Dollfuss. De dagbladen zijn met extra edities uitgekomen waarin zy uit voerige berichten publiceeren over de Wecnsche Putsch. MIKLAS IN WEENEN TERUGGEKEERD. Bondspresident Miklas heeft zijn zomer- vacantje in Velden aan den Woerther-Sec afgebroken en is hedenmorgen met een extra-trein in Weenen aangekomen. NEDERLANDSCHE DEELNEMING. De Minister van Buitenlandsche Zaken, Jhr. mr. de Graeff, die gisteravond telefo nisch door den Nederlandschen gezant te Weenen op de hoogte is gesteld van den dood van Bondskanselier dr. Dollfuss, heeft hedenochtend de deelneming der Neder landache Regeering aan den Oostenrijk- achen zaakgelastigde, den heer G. Alexich, betuigd. STANDRECHT AFGEKONDIGD. Het Oostenrijksche Correspondentie- bureau deelt mede: Over Weenen en Stier marken is het standrecht afgekondigd. Het is duidelijk gebleken, dat de mui ters ten onrechte uniformen droegen en dat het een zorgvuldig berekende en voor bereide overval was. DR. RINTELEN GEARRESTEERD. Tracht zelfmoord te plegen. De door Radio-Weenen te 1 uur als nieu we bondskanselier genoemde Oostenrijk sche gezant te Rome, dr. Rintelen, is gis teren te Wecnen aangekomen. Hij heeft zich terstond naar het ministerie van leger- zaken begeven, waar hij met den minister van onderwas Schuschnigg en de vertegen woordigers van het bondsleger, alsmede af gezanten van het volk, over de vorming eener nieuwe regeering onderhandelde. Die onderhandelingen zijn evenwel op zijn arrestatie uitgeloopen. Vanmorgen heeft hy een poging tot zelfmoord gedaan. Hy is ernstig gekwetst, doch zyn toestand baart geen zorg, Benige van zyn naaste vrienden zyn gearresteerd. STARHEMBERG TE WEENEN TERUGGEKEERD. Prins Starhemberg, die zich met vacan tie te Venetië bevond, heeft zich gisteren direct per vliegtuig naar Weenen begeven. Hij moest evenwel wegens het slechte weet terugkeeren en is vanmorgen opnieuw naar Weenen vertrokken, waar hy inmid dels is aangekomen.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2