WOENSDAG 25 JULI 191+ DE LEIDSCHE COURANl EERSTE BLAD. PAO. BAROMETER. naar waarnemingen verricht In den morgen van 25 Jul 1934, medegedeeld door het Kon. Ncd. Meteorologisch Instituut te De Blidt. Hoogste barometers!.: 772.8 te la Coruna. Laagste barometerst.: 744.2 te Sydisfjord. Verwachting tot den avond van 26 Juli: Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen, half tot zwaar bewolkt, wel licht nog enkele re genbuien, weinig ver andering in tempe ratuur. De depressie in het Noord-Westen wcrtl dieper en is thans IJsland gepasseerd. Zij gaf zware regens op de Noorsche Zee. Het gebied van hoogc luchtdruk in het Westen nam nog toe en vertoont een uitgebreid maximum met barometerstijgingen boven 775 m,m. Tengevolge van deze ontwikke ling nam het luchtdrukverval op de Oceaan tusschen den 50sten en öOsten breedtegraad sterk toe en worden betrekkelijk koele luchtmassa's in de richting der Britschc Eilanden getransporteerd. De hooge druk in de Poolzee trok zich weer naar het Noorden terug. De depressie in het gebied van grootc hitte om de Botnische Golf bleef stationair, doch neemt in diepte af. In een breed gebied van Engeland over België en Frankrijk tot aan de Alpen vielen zware onweersregens. De bergstations tusschen 2500 en 3000 meter melden temperaturen om het vriespunt (Saentis 1 gr., Zugspitze 2 gr. Celsius). Het is te verwachten, dat de depressie op de Noorsche Zee zijn in vloed ook op het weer in onze omgeving zal doen gevoelen, wellicht niet verder dan in het noorden van ons land, doch dat daarna het weer opklaren zal. LUCHTTEMPERATUUR Temperatuur des middags te half drie 18 gr. C. L1CIIT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Woensdagnamiddag 9.35 uur tot Donderdagmorgen 4.40 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: op Donderdag 26 Juli voorm. 3.02 uur cn nam. 3.22 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl"* 7 uur 21 gr. C. Zweminrichting Hooge Rijndijk: 7 uur 22 gr. C. ULVIK. HET VACANTIE-OORD VAN DE KON. FAMILIE. Een geliefkoosd toeristenoord in het landschap van Hardanger. Men schrijft ons haar aanleiding van den vacantiereis van de Kon. Familie: A.s. Zaterdag is H. M. de Konigin voor nemens met H. K. H. Prinses Juliana naar Ulvik, gelegen in de Hardangcr-fjord (Noorwegen) te vertrekken voor Haar jaarlijksch vacantie-verblijf in het bui tenland. Reeds meermalen vóórdien heeft H. K. H. haar jaarlijkschc zomer vacantia doorge bracht in het Hardanger landschap. In 1930 logeerde zij te Bygdin, gelegen ten Noord-Oosten van Ulvik, terwijl zij reeds tweemaal de kleine plaats Finse, gelegen aan de spoorlijn naar Bergen, tot haar va- cantie-oord koos. Ulvik is een liefelijk plekje, gelegen in het landschap van Hardanger. Een brecde verkeersweg leidt langs de vruchtbare akkers cn bouwgronden, waardoor rustig kabbelende beekjes stroomen, naar het plaatsje, dat om haar schoone cn ideale ligging vnak wordt bezocht door de vreem delingen, die hier nevens natuurschoon in de hotels en pensions een grootstecdsch comfort vinden. Ulvik ligt heerlijk beschut tusschen de reusachtige gebergten, beschut ook tegen de winterschc weersaanvallen en wendin gen en is tot heden gevrijwaard van de voor het landschap niet altijd fraaie ge volgen der moderne techniek, die reeds zoovele schoone. ongerepte plekjes natuur deed verloren gaan. In het voorjaar bieden de boomgaarden een schitterenden aanblik, vooral vanaf een gezichtspunt, twintig dertig meter boven de vriendelijke woningen uitste kend. Gedurende de zomermaanden heerscht er vaak een groote warmte. Vanuit Ulvik voert een breedc. modern* straatweg naar Station Voss, waar de toe rist met den bergtrein tientallen meters omhoog kan stijgen en alzoo een eenig mooi gezicht op het stadje en de schoone omgeving heeft. Ulvik bezit een wonder mooie omgeving, mede door dc uitgestrek te ooft- en fruittuincn, welke aan de Har- danger-bewoners behooren, die hoofdza kelijk van dc fruitteelt leven. Dat gedeel te der bevolking, hetwelk niet van de fruitteelt leeft, handelt in klceden en ta pijten. De meisjes vervaardigen linnen- en kantwerk. Vanuit de Hardanger komt ook een eigenaardig soort viool, welks vervaardiging tot een deel der Noorsche huisvlijt behoort. De bewoners van Har danger, de Haringer. zijn den vreemde lingen goedgezind. De typische Noorsche kleederdrachten, welke de boerenvrouwen en -meisjes uit den omtrek van Ulvik dra gen, worden helaas steeds zeldzamer ge zien. Dc landweg, welke dwars door Ulvik loopt, stijgt kronkelend omhoog cn gelijkt, vanaf een der omliggende bergtoppen, een kleine glimworm tusschen het weelderig groen der rijke bergbosschcn. Deze weg loopt tot aan Granvintavn, waar hij sa menvloeit in den weg naar Eide. Een mo dern ingerichte autobusdienst zorgt voor een goede verbinding naar Voss, hetwelk 44 kilometer vanaf Ulvik is gelegen. Deze autobussen rijden meermalen per dag. Niet ver vanaf Ulvik bevindt zich een schitterende waterval, welke men reeds van verre kan hooren. Aan den voet van dezen idyllischen waterval slingeren de bergbeekjes, welke vaak zoo helder zijn, dat de bergbeklimmers er een gezond drinkwater aan hebben. Ulvik bezit een tweetal comfortabele hotels, welke beide modern en smaakvol zijn ingericht. Het zijn het Brakanes Hotel cn het Wcstrheim Hotel. Deze hotels zijn het gansche jaar geopend en in het vischseizoen worden de gasten in staat gesteld op forellenvangst uit te gaan. ST. ANTONIUS KINDERKOLONIEHUtS. Een modelinrichting van de Haarlemschc Diocesane Kindcruitzcnding. Temidden van dc duin- cn boschnatuur te Bakkum bij Castricum heeft dc Katho lieke kinderuitzending in het Bosdom Haarlem haar nieuwe kinderkoloniehuis gekregen en gisterenmorgen heeft dc Bis schop van Haarlem, Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Acngenent, zooals in het kort gemeld, het plechtig ingezegend. De bouw. aanvankelijk begonnen door een neutrale vereeniging voor kinderuit zending moest, doordat deze*vereeniging in financieele moeilijkheden geraakte, stop worden gezet cn pas na veel misère kon het tehuis worden gebracht tot het doel, waarvoor het bestemd was. Dit kon ge schieden, nadat de Katholieke Kinderuit- zending in het bisdom Haarlem het bouw werk had overgenomen om het met ge leend geld van de Rijksverzekeringsbank en het Indische Pensioenfonds te voltooien en er een basis voor exploitatie voor te scheppen. Men is aldus in het bezit geko men van een prachtig huis, dat, geprojec teerd in betere tgden dan de huidige, fraaier is, dan het had kunnen uitvallen, zoo men in de tegenwoordige tijdsomstan digheden met het werk was begonnen. Gisterenmorgen dan heeft Mgr. Aenge- nent om negen uur de kapelinwijding ver richt en er in tegenwoordigheid van de bestuursleden van de Katholieke Kinder uitzending in het Bisdom Haarlem de eer ste H. Mis opgedragen, waarbij Mgr. werd geassisteerd door den Hoogcerw. heer J. Lucasscn, Deken van Beverwijk, Pastoor G. Oostwaard van Castricum, den Geeste lijken Adviseur van de Katholieke Kin deruitzending, Pastoor J. Voorham en Rec tor van Dieren, die dagelijks de H. Mis in <le kapel zal opdragen. Daarna verrichtte Mgr. de plechtige inzegening van het huis en vervplgens had in een der speellokalen de officieele opening plaas. Hier waren zeer vele genoodigden bijeen gekomen, waaronder wij zagen dr. I. Vos, wethouder voor de volksgezondheid te Amsterdam met den referendaris van zijn afdceling, den heer Bakhuis Rozenboom, den burge meester van Castricum, den heer P. Lom men, dr. L. Heyermans, directeur van den G.G. cn G.D. te Amsterdam en adviseerend lid van den Amsterdamschen Raad voor Kinderuitzending, alsmede geestelijken on burgemeesters uit de omgeving en verte genwoordigers van verscheidene instellin gen op het gebied van kinderuitzending. Van den Hoofdinspecteur voor de Volks gezondheid was een telegram van geluk- wensch binnengekomen. De voorzitter van de Katholieke kinder uitzending, dr. Damen, heeft, na de aanwe zigen welkom geheetcn te hebben, een uit eenzetting gegeven van de voorgeschiede nis van dit tehuis en heeft vooral dank gebracht aan dc Provinciale en de Ge meentelijke overheid voor de medewer king, welke zij hebben verleend. Al heeft men dit huis dan ook gebouwd Ln een tijd, waarin de nood hoog gestegen is, met na druk wilde dr. Damen erop wijzen, dat het geld voor preventieve geneeskunde uitgegeven nooit als een weelde-uitgavè kan worden beschouwd. Daarom wilde spr. ervoor waarschuwen toch niet al te zeer op de uitgaven voor kinderuitzending te bezuinigen. Rede Mgr. Acngenent. Daarna heeft Mgr. Acngenent de ope ningsrede uitgesproken. Mgr. wenschte het bestuur van harte geluk met dit huis, dat opnieuw onder de centrale leiding van de Diocesane Katholieke kindcruitzending zal worden gesteld. Mgr. getuigde vol zorg te zyn voor de geestelijke en stoffelijke be langen van de kinderen, doch wil men het werk der kindcruitzending tot vollen bloei laten komen, dan is eenheid in de leiding onvoorwaardelijk geboden. Voor de hulp cn steun welke Mgr. heeft mogen onder- inden bij de leiding van het werk der kindcruitzending wilde Mgr. aan den voor zitter, dr. Damen, openlijk hulde cn dank brengen. (Applaus). Moeilijkheden zullen er zich ongetwijfeld nog vele voordoen, maar Mgr. hield er zich van overtuigd, dat men met hem wil door gaan op den door hem ingeslagen weg. In het vervolg van zijn rede roemde Mgr. het tehuis, zoowel om zijn inrichting als om zijn doelstelling. De naastenliefde ten opzichte van het kind beoefend immers is zoo bizondcr welgevallig aan God. Dc kapel, hoewel niet opgesierd en zeer een voudig uitgevoerd, is toch voldoende. Hier worden de schoonste parelen aan God ge offerd: de kinderzielen. Na ook zijn dank jegens de overheid uitgesproken te hebben, verklaarde Mgr. het St. Antoniushuis geopend, daarbij uiting gevende aan de hoop, dat de Zegen van Grxl in lengte van jaren moge rusten over dit huis en al zijn bewoners. Wethouder Vos heeft den dank van het Gemeentebestuur van Amsterdam vertolkt jegens het bestuur der Katholieke kinder uitzending voor de edelmoedigheid, waar mede men het huis heeft willen overne men. Hij noemde het werk der kinderuit zending juist in dezen tijd cultureel cn so ciaal van het grootste belang. Hierna werd nog het woord gevoerd door burgemeester Lommen, dr. Heyer mans cn dr. dc Boer namens den R. K. Bond van Groote Gezinnen, voor welker afdeeling Amsterdam het huis, vóór de centralisatie der kinderuitzending, aanvan kelijk bestemd was. Vele sprekers sloten zich hier nog bij aan. „Msbd." NATIONALE BEDEVAART NAAR LOURDES. Na zorgvuldig^ voorbereidingen, waarin ten behoeve van het vervoer der ruim 300 zieken de Roosendaalsche Transport-colon ne onder leiding van den heer A. v. d. Ven als voorzitter weer een aanzienlijk aandeel heeft gehad, zijn Maandagavond de eerste en gisteren namiddag de twee laat ste extra-treinen voor de Ned. Nationale Bedevaart naar Lourdes uit Roosendaal ver trokken. De z.g. Oranje-trein of trein B, welke van Nijmegen via de Limburgsche stations over Luik, gistermorgen de reis heeft aanvaard, met welken trein ook mgr. Brandsma, in gezelschap van father Heijboer, als fungce- rend secretaris, de bedevaart meemaakt, is Maandag eerst te Roosendaal uit het daar voor bestemd materiaal samengesteld en daarna Maandagavond te kwart over zes ledig naar Nijmegen vertrokken. Het was ook ongeveer van dit tijdstip af, dat aan het station te Roosendaal de be drijvigheid toenam van aankomende pel grims, die nog Maandag met den z.g. Blau wen trein, trein A, uit Roosendaal den tocht zouden aanvangen met een bezoek op de heenreis aan de Heiligdommen van St. Ber- nadette te Nevers. Uit alle richtingen brach ten de treinen pelgrims aan, terwijl tal van auto's en enkele autobussen mede pelgrims aanvoerden voor dezen eersten bedevaart- trein. Alles was keurig in orde en men had volop reden te verwachten, dat de trein, welke te 7.30 uur moest vertrekken, op tijd de kap van het Roosendaalsche station zou kunnen uitstoomen, ware het niet, dat de trein uit het Noodden, uit Leeuwarden, Groningen, Utrecht, 's-Bosch via Breda, welke te 6.44 te Roosendaal had moeten aankomen, veel te laat was, zoodat de komst van hog tal van pelgrims moest worden afgewacht. Zooals begrijpelijk baarde deze stagnatie nog al eonige zorg bij den leider van den trein, Jhr. G. Ruys de Bcerenbrouck, direc teur van de Nationale Bedevaart. Gelukkig echter kwam tegen half acht de trein uit Breda binnen en in allerhaast werden de pelgrims, onder wie ook nog cenige „loo- pende zieken" naar den wachtenden trein geleid, die nu met slechts 11 minuten ver traging het sein kreeg tot vertrek en zich in beweging zette, nagewuifd door de ach terblijvende families en belangstellenden. Intusschen waren ook al reeds in den loop van den middag cn avond een 20-tal zieke pelgrims te Roosendaal gearriveerd, deels per trein en deels per auto's en ziekenauto's, tl ie naar het ziekenhuis Chari- tas te Roosendaal werden vervoerd om daar te overnachten, teneinde gistermorgen bijtijds in den z.g. Witten trein, trein C (ziekentrein) te kunnen worden ingeladen. Te 8 uur gistermorgen was reeds de Roo sendaalsche transportcolonne in actie om haar altijd zware, maar niettemin met enthousiasme te volvoeren taak aan te van gen: het overbrengen van de zieken naar den ziekentrein. Begonnen werd met de zieken, die in Charitas hadden overnacht en met nog tal van zieken, die gistermor gen ook al vroeg per auto's werden aange voerd. Vervolgens kwamen aan de beurt de zieken die successievelijk per trein uit verschillende richtingen van het land te Roosendaal aankwamen, te beginnen met de zieke pelgrims die uit de richting Eind hovenTilburg met de eerste ziekenrijtuii- gen te 9.20 arriveerden. Daarna kwam te 9.50 uur de groote trein uit de richting Am sterdam, Haarlem, Den Haag en Rotter dam aan, met zijn speciale Roode Kruis wagens uit Den Haag, welke door eigen Roode Kruis-personeel werden bediend. „Msb." NED. R. K. POLITIEBOND. De Ncd. R. K. Politiebond „St. Michael" viert zijn vierde lustrum. Een drie-daagsch congres wordt ter gelegenheid daarvah in de hoofdstad gehouden cn talrijke congres sisten waren gistermorgen uit alle deelcn van ons land naar Amsterdam gekomen om hieraan deel te nemen. Op het Bagijnhof verzamelden zich gis teren om elf uur de congressisten rondom het H. Hart-beeld. De zeereerw. heer H. F. M. Goossens, bondsadviseur, hield hier een korte rede over het „Koningschap van Christus". Nadat allen gezamenlijk het „Aan U, o Koning der Eeuwen" gezongen hadden geschiedde de plechtige opdracht aan het Heilig Hart. Dinsdagmiddag om een uur ving in de grootc zaal van Krasnapolsky te Amster dam het congres aan. De voorzitter van dc ontvangende afdce ling, dc heer T. v. d. Brink, opende het Congres met een woord van welkom. Hierna was het woord aan den Bonds voorzitter, den heer P. J. Kruik. Niettegenstaande de moeilijke tijdsom standigheden, waaronder wij leven, staat de Bond als een rots in de branding cn onder Gods zegen zullen wij eensgezind bljjven strijden opdat hij ongeschonden, zoo mogelijk versterkt, uit den strijd te voorschijn treedt. Ook van hen, die in overheidsdienst zijn, werden offers gevraagd en opgelegd, die de draagkracht verre te boven gaan. Ook wij, politieambtenaren, hebben dit in vol len omvang ondervonden, want verschei- denen onzer zijn gekomen in een toestand, welke dringend om verbetering vraagt. Is er uitzicht op verbetering? Helaas neen, want door de jongste aanschrijving van hoogerhand zal wederom een behoor lijke aderlating op het salaris van verschei- denen onzer worden toegepast. Steeds har der gaat het den berg af, steeds verder wordt de nivelleering toegepast, maar ver geten wordt de compensatie voor te schrij ven, die aan het Rijkspersoneel in der. vorm van kindertoeslag wordt verleend. Ik behoef niet te memoreeren in welk een toestand velen van ons, vooral zij mat groote gezinnen, reeds zijn gekomen. Ook op dit punt zal meer rechtvaardigheid moeten worden betracht. Laten we hopen, dat de weldenkende burgers meer belangstelling zullen gaan toonen voor de nooden varf den politie man en zich niet blijven bepalen tot het leveren van soms matelooze critiek op hun handelingen. Dit jaar moest meermalen ondersteuning worden verleend aan leden, die door ziekte in hun gezjnnen werden getroffen. Tot heden toe kon dit alles van de gewone con tributie worden betaald. Laten we hopen dat dit, zoo noodig, in de toekomst zal kun nen blijven gebeuren. De reorganisatie van de Vakopleiding heeft bijna haar beslag gekregen. Al vloeien de baten voor het Priester- Studie Fonds de laatste weken niet meer zoo overvloedig als voorheen, dankbaar mogen we memoreeren, dat door den of ferzin der leden, morgen uitvoering zal kunnen worden gegeven aan het besluit dat in 1930 te Maastricht werd genomen. Het P. M. Fonds berust thans op een hech te basis. Op 4 Juli j.l. kon de stichtings- acte voor Not. Wolters te Nijmegen pas- seeren. Bijna 13.000 werd bijeengebracht. Vervolgens was het woord aan den zeer eerw. heer H. F. M. Goossens, bondsadvi seur. Het heeft Z. H. den Paus behaagd den voorzitter van de afd. Rotterdam, den heer v. d. Zijde, voor het vele en verdienste lijke werk en vooral voor het propaganda werk, bezoeken van de retraite, te begif tigen met het gouden kruis „Pro Ecclesia et Pontifice". Onder applaus der vergadering werd het eere-metaal den heer v. d. Zijde op de borst gespeld. In 'n kort woord brengt de heer v. d. Zijde dank voor deze groote on derscheiding, hem verleend. Het jaarverslag van den secretaris werd zonder een enkele bemerking door de ver gadering goedgekeurd. Den Bondssecreta- ris, den heer C. Leenders, werd door de.i voorziter namens de vergadering dank ge- braoht voor het vele en goed werk, dat hij in het afgeloopen vereenigingsjaar voor den Bond heeft verricht. Vervolgens werd na enkele opmerkin gen ook het jaarverslag van den penning meester goedgekeurd. Ook den penning meester, den heer Tr. Raaphorst, wordt dank gebracht voor de wijze waarop de gelden van den Bond door hem worden be heerd. Het jaarverslag van het Pastoor-Mersel- Fonds verkrijgt na enkele op- en aanmer kingen de goedkeuring van het Congres. De voorzitter deelde hierop mede, dat 61 afdeelingen ter vergadering aanwezig zijn, vertegenwoordigende 1931 leden. In het voortgezette congres kwamen ver volgens verscheidene min of meer huis houdelijke punten aan de orde. Verschillende afgevaardigden brachten hulde aan het hoofdbestuur voor de wijze waarop het zijn taak opvatte. Nummer 8 van de agenda bevatte een voorstel van het hoofdbestuur om het sa laris van den bondsambtenaar te verlagen met 200 per jaar; den vacantietoeslag van de beide bondsambtenaren te verlagen tot 25 per jaar en de vergoeding van reis- en verblijfkosten van hen te verlagen met 1 voor een heejen en 0.50 voor een halven dag. De toelichting van het Hoofdbestuur, hieraan toegevoegd, is als volgt: Dit voor stel is tot stand gekomen in gemeen over leg en met volle instemming der ambtena ren. Het H.B. meent, dat, in afwachting van normale tijden, eenige korting alles zins op zijn plaats is. Mocht blijken, dat de algemeene salarisstandaard zich op het bestaande niveau bestendigt, of, onver hoopt, zich nog meer in dalende lijn zal begeven, dan is er nog steeds gelegenheid dit onderwerp nader onder het oog te zien. Het salaris van de bondsambtenaren be draagt thans maximum 3600 per jaar, waarop, wat de heer Van D. betreft, in min dering komt het bedrag van het pensioen, dat-hij geniet. Verschillende afgevaardigden bespraken de voorstellen van het hoofdbestuur. HeJ^ voor en tegen werd overwogen. De afdee ling Rotterdam deed een voorstel om de verlaging te stellen op rond 10 pCt. van het salaris en afschaffing vacantietoeslag. De afdeeling Den Haag sloot zich aan bij de voorstellen van het hoofdbestuur, doch wenschte alleen dat de vacantietoeslag zou komen te vervallen. De voorstellen van deze twee afdeelin gen werden in stemming gebracht, doch met groote meerderheid door het congres verworpen. De voorstellen van het hoofdbestuur werden met een zeer groote meerderheid aangenomen. Een voorstel van de afdeeling Hilver sum, waarin werd vastgesteld, dat de con tributie op 15 cent per lid en per week zou worden gesteld, werd na een uitvoerig af- AGENDA LEIDEN. Woensdag, R.K. Bond van Handels-, Kan toor- en Winkelbedienden, gebouw Zita-ver., Pieterskerkkoorsteeg, 8.15 uur. Donderdag. Plaatselijke Kern R.K. Staats partij, gebouw Zita-ver., Pieters kerkkoorsteeg, 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 23 tot en met Zondag 29 Juli a.s. waargeno men door apotheek: M. Boekwyt, Visch- markt. wijzend advies van het hoofdbestuur ver worpen. De begrooting voor 1934 werd goedge keurd, zooals hij was voorgesteld. De heeren J. Cardinaals, Giesbers en Schrader waren aan de beurt van aftreden. De heeren Giesbers en Schrader stelden zich herkiesbaar. De heer J. Cardinaals niet, omdat hu den dienst met pensioen ging verlaten. Met algemeene stemmen werd in zijn plaats gekozen de heer W. Spee uit Maastricht. De voorzitter bracht namens hoofdbe stuur en vergadering hartelüken dank aan den heer Cardinaals, die gedurende negen tien jaar zitting in het hoofdbestuur heeft gehad. Ook de herkozen en het nieuw» hoofdbestuurslid werden door den voor zitter geluk gewenscht. De heer Cardinaals mocht een stoffelijk blijk van waardeering voor zijn werken als blijvend aandenken in ontvangst nemen. Hiervoor bracht het aftredend hoofdbestuurslid aan de verga dering in welgekozen woorden dank. De vergadering werd hierna geschorst; zij zal Woensdagmorgen worden voortge zet. De Congressisten maakten om acht uur een groote boottocht door de haven cn langs de mooiste gedeelten van Amster dams grachten. Aan de uitspanning „Het Kalfje" aan den Amstel genoot men van het fraaie uitzicht en bleef men een tijd gezellig bijeen. NED. R.-K. BOND VAN KLEER- MAKERSPATROONS. Bovengenoemde bond houdt zijn twee- daagsch Congres te Tilburg. Om tien uur ving in de achterzaal van Hotel „De Lindebpom" de algemeene jaar vergadering aan onder leiding van den bondsvoorzitter den heer Th. Burgemeester te Den Bosch. De bondsvoorzitter wierp vervolgens een korten terugblik op wat de bond in zijn kort bestaan reeds had gedaan. De bond boekte met zijn actie reeds groote suc cessen, maar veel meer zou nog bereikt hebben kunnen worden, indien alle vakge- nooten het nut van organisatie slechts wil den inzien. De secretaris, de heer Gerard Kuijpers, Den Bosch, bracht een uitgebreid jaarver slag uit, welk verslag getuigde van een in alle opzichten gezond en actief vereeni- gingsleven. Het financieel verslag vair den penningmeester, den heer A. Schoenma kers. Tilburg, werd goedgekeurd. De contributie 19341935 werd op het zelfde bedrag bepaald als het afgeloopen jaar. De bondsvoorzitter de heer Burgemeester werd bij acclamatie als zoodanig herko zen. Op voorstel van de afdeeling Tilburg werd besloten jaarlijks een of meer ver gaderingen te houden van leden van het hoofdbestuur met de afdeelingen. Herkozen werden als bestuurslid de hee ren Fr. Havelaar, Den Haag en A. Schoen makers, Tilburg. 's Namiddags tegen half een werden de congressisten officieel ten stadhuize ont vangen. De loco-burgemeester, mr. J. v. d. Mortel, wees in zijn openingswoord op de bijzondere relatie, die bestond tusschen de kleermakerspatroons en de Tilburgsche wollenstoffenindustrie. Spr. riep den steun der congressisten in om de Tilburgsche wolnijverheid door de moeilijke jaren heen te helpen. Deze industrie verdient den steun uit vakkringen, daar zij zelf niet werkloos bij de pakken neerzit, zooals dui delijk blijkt uit de inrichting van de Inter nationale Tentoonstelling ..Stad Tilburg 1934", voor welke tentoonstelling mr. v. d. Mortel ten slotte de belangstelling van de Congressisten inriep. Om half vier werd de vergadering voort gezet. Wegens een foutieve stemming in de ochtendvergadering moest een nieuwe bestuursverkiezing plaats hebben. Het re sultaat hiervan was, dat behalve de hier boven genoemde heeren als nieuw be stuurslid werd gekozen de heer P. van Ier- lant, te Tilburg. Hierna werden verscheidene afdeelings- voorstellen afgehandeld, die in hoofdzaak een intern karakter droegen. Na ampele discussie werd verworpen het voorstel Eindhoven om de overeenkomst met den R.-K. Middenstandsbond inzake het wederzjjdsch verplicht lidmaatschap op te zeggen. De heer drs. Jansen van het Nationaal Hanzebureau hield een rede over „Het O. S B.-program ook voor ons bedrijf." De avond werd doorgebracht op het at tractieterrein van de tentoonstelling. Gisteren werd een bezoek aan de ten toonstelling gebracht en een excursie naar het klooster van de Paters Trappisten ge houden. Goedkoope treinen. Op Woensdag 1 Augustus gaat er een goedkoope trein naar Breda. Oisterwijk en Eindhoven en lederen Woensdag tot en met 5 September een naar Arnhem en Nijmegen. Voor verdere bijzonderheden zie de ad- vertentiën in dit nummer.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2