D.G.G. DINSDAG 24 JULI 1934 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. PAG. 7 De belevenissen van de „Postjagers te voet" Een avontuur, dat niet doorging. Ontmoeting met den K.L.M.. piloot Soer. -Naar Bombay In de jongste reisbeschrijving over den tocht BussumNederlandsch-Indië van de beide jonge Nederlanders E. G. Groidamis en T. van Heyningen hebben wij het twee tal, na hun mislukte poging om het K.L.M.- vliegtuig te zien aankomen, ten huize van den agent dezer maatschappij te Karachi achtergelaten, op het oogenblik, dat de jongste zoon van dezen gastvrijen ambte naar den koenen reizigers een paar choco- Moe paascheieren aanbood, welk gul ge baar hen er aan herinnerde, dat het Paschen was. Groidanus vervolgt dan de reportage door bemiddeling van het Persbureau Vaz Dias van dezen geweldigen tocht, waar van, naar men weet, het einddoel door bei den inmiddels is bereikt, als volgt: Onder de hand is onzen gastheer onze, nu niet zoo zeer op de tropen ingestelde kleedinig opgevallen en gaat hij even kijken of hij niet nog het een en ander over heeft. Hij komt terug met voor ieder van ons een shirt, een paar shorts en een tro penhelm. Voorwaar bijna een geheele tro pen uitrusting! Voor ons is het een uitkomst. We pakken alles bij elkaar om „thuis" te passen en te verdeelen. Dan is het uur van scheiden weer aangebroken; met een „bon jour" en een „au revoir" onze gastheer is een Franschman tevens agent van de Air Orient en ook dit blijde intermezzo behoort weer tot het verleden. Den volgenden avond maken we kennis met een paar militairen, sergeants van het Sussex-Regiment, die ons uitnoodigen tot een bezoek aan de militaire Union Jack Club. Het wordt een heel genoegelijke avond en er staan al heel wat leege bier- fleschjes op tafel, als een van hen plotse ling met de mededeeling komt, dat buiten de M.P. op ons staat te wachten. We ver tellen hem, dat ons dat heel veel genoegen doet en dat we het zeer attent vinden, boe- wel ik eerst heelemaal niet begreep, wie onze man met de M.P. bedoelde. Langza merhand drong het echter tot ons door dat het de Militaire Politie moest zijn. Toen we op deze mededeeling blijkbaar niet naar den zin van onzen man reageerden, vroeg hij plotseling: „Van Welk regiment zijn jul lie eigenlijk?" Ook daar gingen we niet op in, praatten er over heen, hetgeen zijn ach terdocht opwekte. Ons begon het geval toen machtig te interesseeren. Denk eens aan, wat een publiciteit en stof om over te schrijven, indien we als een paar gedeser teerde Engelsche „Tommies" in de pot zou den worden gestopt. Maar plotseling ver anderde onze man van koers en vroeg naar onze papieren. „Hebben we niet!" was ons bescheid, terwijl wij beiden even in onze 'borstzak voelden of ze er nog wel zaten. Zoo ging het een poosje over en weer, doch langzamorhand begon hij in te zien, dat hij zich deerlijk vergist had, zoodat hij ons aan ons lot overliet. We vonden liet heel jam mer, want daarmede ging weer een avon tuur verloren. Als weer een vliegtuig uit Nederland in aarttocht is, zijn we op tijd, of liever ge zegd, veel te vroeg. Er is op het veld een kist vol fleschjes soda-water en limonade op ijs aanwezig. Ik kan er mijn oogen niet van afhouden, want de lange wandeling onder de tropenzon heeft me dorstig ge maakt. Die kist is echter heilig; hij is par ticulier eigendom van de K.L.M. en be stemd om de bemanning en de passagiers van het vliegtuig te verfrisschen. Een in lander waakt er als een Cerberus over. Ik vraag hem een glas water en verzoek hem, er een stukje ijs uit de kist in te willen doen. Hij kijkt mij eens onderzoekend aan, laat dan zijn oogen naar de kist afdwalen en staat typisch in tweestrijd. Dan schijnt ihij echter tot de conclusie te komen, dat zoo'n stukje ijs meer of minder er niet zoo veel toe doet en mikt een redelijk blokje in mijn glas. Even later kondigt motorgeronk de komst vanden agent aan. Vlak voor de deur van het kantoor stapt hij uit zijn Fordje, een map mot ambtspapieren onder den arm. Nu laat het toestel niet lang meer op zich wachten. Het is een heldere dag en we kun nen het op grooten afstand waarnemen. Uiterst snel komt het nader, beschrijft een sierlijke boog en staat reeds op het veld voor we dat goed en wel in de gaten heb ben. Nog even taxiën tot bij de benzine tank, dan slaan de motoren af. Als het trapje snel is aangerold, kruipen passagiers en bemanning er met spoed uit, blij dat ze de beenen eens flink kunnen strekken. We hebben gauw kennis gemaakt. Ja, over dien tocht van ons hebben ze het een en ander gelezen. Gezamenlijk strijken we neer op de waranda cn dan komt de inhoud van de kist te voorschijn! Alles wordt broe derlijk opgedeeld! Ditmaal hebben we het getroffen door mr. Thonbecke als passa gier aan te treffen. Wij ontvangen uit zijn handen een mooie introductie waar we later nog veel aan kunnen hebben. Ook de be manning, met den heer Soer als gezagvoer der, is buitengewoon aardig. Hartelijk ne men we afscheid, waarna allen weer in het toestel klimmen. Een voor een worden de motoren „aangeschoten" en dan verdwijnt de mecanicien ook in de cabine. Alle6 klaar? Weg gaan de blokken en het toe stel rolt naar de andere zijde van het veld, draait zijn neus naar den wind en neemt zijn aanloop. Vóór de machine haar koers neemt, wordt nog een extra rondje over het veld gemaakt en is het over en weer zwaaien met zakdoeken. Wij beiden staan midden op het veld, beide armen in de lucht tot het toestel aan den gezichtseinder aan het oog onttrokken wordt. Het is ons net alsof er uit den hemel een heel klein stukje Nederland was neergedaald en nu het weer weg is, stokt er iets in mijn keeL Gelukkig kunnen wij den terugweg weer met het Fordje van den agent afleggen; anders had den we een a-arm karweitje voor den boeg gehad. Ondertuaschen hebben we ons best gedaan, een gelegenheid te vinden om naar Bom bay te komen. Over land gaat dat haast niet; er zijn geen wegen, zoodat we van den trein gebruik zouden moeten maken. Dan liever een bootje gezocht om ons over te brengen. Om dat te bereiken brengen we een bezoek aan den consul die ons belooft dat hij moeite zal doen om iets voor ons gedaan te krijgen. Zelf gaan we dan eens poolshoogte nemen bij de verschillende scheepvaartmaatschappijen en neuzen zoo'n beetje in de haven rond. De toestanden zijn hier echter heel an ders dan in Europa. Op kleine booten, waar we het juist van hebben moeten, werken ze uitsluitend met Inlandsch personeel. Het is, in verband met het prestige van den blanke, ten eenenmale onmogelijk om als werkend passagier aan boord van zoo'n bootje den overtocht te maken. Zoifs mogen blanken niet als dekpassagiers meegaan, zulks is uitsluitend den inlanders toege staan. Europeanen moeten minstens één klasse duurder reizen. Gouvernementsbepa ling! Wij slagen dan ook niet in onze voor nemens en ook de consul deelt ons mede, dat hij niets had kunnen bereiken. Er rest ons echter nog één kans en naar onze mee ning een goede. We hebben namelijk een introductie weten te verkrijgen voor den burgemeester, die een invloedrijk mensch is, ook in handels- en scheepvaartkringen. Dë volgende ochtend ziet men ons dan ook vol goeden moed naar het gemeentehuis stappen. Op de trappen van dat gebouw worden we aangeklampt door een keurig gekleed Inlandsch mijnheertje, die zich voorstelt als redacteur van een of andere krant en blijkbaar gehoord heeft van onze onderneming. Hij wil graag een relaas over den tocht hebben, wil weten hoe deze ver- loopen is en wat onze indrukken zijn ge weest. We stellen hem natuurlijk gaarne tevreden en als belooning brengt hij ons zelf naar den burgemeester. Deze ontvangt ons op allerhartelijkste wijze en ruimt, na onze moeilijkheden ver nomen te hebben, alles direct uit den weg door ons een brief mee te geven voor zijn agent aan de haven met de mededeeling, dit schrijven den volgenden morgen aan den betrokkene te overhandigen, die de zaak dan wel verder voor ons in orde zou maken. Niets liever dan dat! Als we den volgenden morgen, beladen met onze ba gage, het kantoor aan de haven binnen stappen en den brief afgeven, blijkt reeds alles in orde te zijn en te half twaalf zijn we geïnstalleerd aan boord van een klem schuitje. Een half uur later zijn we los van den wal. De overvaart is niet zoor emotioneel ge weest. Doorloopend hebben we prachtig weer gehad en een volkomen kalme zee. Ons scheepje is het eigendom van de Bom bay-Steamship Navigation Co., een klein ding en al flink op leeftijd. Het heeft een zeer beperkte passagiers-accomodatie op het achterdek. Behalve een gering aantal hut ten, een kleine salon, waarin ook de maal tijden worden gebruikt. Boven dit complex een apart wandeldekje. Dit dek je is ons „Upper Class" passagiers, als verblijf plaats aangewezen. Het dekzeil van de zich hierop bevindende reddingsbooten beschou wen wij als hangmat en dient ons tot slaap plaats. We zijn zeer tevreden met de situ atie. Ten eerste zijn we de eenige „Upper- Class"-passagiers en ten tweede is het de koelste plaats van het schip. Daar ons dek- je tevens het wandeldek is voor de eerste klas-passagiers, hebben wc al gauw met hen kenis gemaakt. Een Engelse hm an met zijn vrouw en een Indische familie. Voor al de Engelschman vindt het prettig, in ons nog een paar Europeanen aan te treffen en noodigt ons reeds den tweeden dag uit, de maaltijden in de eerste klasse te komen ge bruiken. Gedurende het laatste deel van de reis amuseeren we ons gezamenlijk met kaarten en andere spelletjes en zijn, op het feit na, dat we 's nachts naar onze reddings boot verdwijnen, volkomen eerste klassers geworden. Het is zoo met dat al een heele prettige reis geworden en we hadden alleen maar spijt, dat het weer zoo gauw afge- loopen was. We vonden echter troost in de gedachte, dat we weer een flink eind opge schoten waren en dat was voor ons hoofd zaak! LUCHTVAART RIJKS-STUDIEDIENST VOOR DE LUCHTVAART. Verslag over het jaar 1933. Nu de luchtvaart zich gestadig ontwik kelt en blijk geeft een vaste plaats in onze samenleving te hebben veroverd, mag voor een organisatie als de Rijks-Studiedienst voor de Luchtvaart algemecne belangstel ling worden verwacht. Aan dezen Dienst toch is o.m. voor een belangrijk deel toevertrouwd de overheids zorg voor de veiligheid en betrouwbaarheid van de vliegtuigen. Bij een zoo jonge techniek als die van den vliegtuigbouw is het niet mogelijk er alleen voor te waken dat bepaalde voor schriften werden aangehouden bij den bouw der vliegtuigen. Nu de typen zich geregeld wijzigen, verbeteringen worden toegepast en de snelheid meer cn meer wordt opgevoerd, terwijl herhaaldelijk ont dekkingen worden gedaan die het inzicht verruimen, moet de overheid voor dit doel beschikken over een lichaam, dat door proefneming en studie met die ontwikke ling voeling houdt en dat leiding kan ge ven. De taak van don Studiedienst, die veelal R S.L. wordt genoemd, is echter niet al leen controleerend. maar ook adviseerend. Voor beide doeleinden moeten de methoden voor het te voren berekenen van de eigen schappen van een vliegtuig cn van het me ten daarvan bij het uitgevoerde luchtvaar tuig bestudeerd en verder ontwikkeld wor den. De voorschriften, welke de luchtwaardig heid der vliegtuigen willen bevorderen, omvatten in de eerste plaats die welke be trekking hebben op de sterkte.der construc tie. Daartoe moet de vliegtuigbouwer het bewijs leveren, dat aan bij Koninklijk Be sluit vastgestelde eischen wordt voldaan, waarbij berekend worden dc grootste span ningen, die bü bepaalde maatgevende be last in gsge vallen zullen optreden, terwijl daarbij aan de hand van materiaal-onder zoek moet worden aangetoond, dat dc toe gepaste grondstoffen met de gewenschte veiligheid die spanningen kunnen opne men. De Sterkte-Afdeeling houdt zich dan ook bezig met het controleeren der inge diende sterkte-berekeningen. Bovendien moeten voor verschillende constructie- vormen, waarvoor in de literatuur geen berekeningswijzen bekend zjjn, deze ont wikkeld worden; zoo werden voor de hier te lande onder leiding der Fokkerfabriek meest toegepaste houwwijze der houten vleugels door ingenieurs van den R S.L. berekeningsmethoden uitgewerkt. Voorts moet bij de nieuwe vliegtuigen worden ge- oontroleerd of deze in de vlucht voldoende veilig zijn. De ingenieur-vliegers van de Vliegtuigenafdecling bepalen daartoe ver schillende eigenschappen. B.v. woryien de snelheid en het sti.igver mogen onder ver schillende omstatviigTicdcn. zooals in het geval waarbij één der drie motoren is af gezet, gemeten, doch ook wordt veel aan dacht besteed aan de stabiliteit, hetgeen vooral van belang is bij het vliegen met slecht zicht, dat in den laalslen tüd, met behulp van de meer geperfectionneerde in strumenten, geregeld wordt beoefend. Ook wordt bij de proefvluchten nagegaan of het vliegtuig ongewenschte bewegingen gaat ujtvoeren onder mogelijk abnormale omstandigheden. De vliegtuigfabrikanten en ook de afne mers, zooals dc K.L.M., wier technische staf allereerst zelf voor de veiligheid waakt, komen dikwijls met de opdracht om voor verschillende omstandigheden de belang rijke gegevens te meten. Daartoe behoo- ren vliegsnelheid en stijgsnelheid bij ver schillende belastingen der motoren en op verschillende hoogten. Ook worden dan ge meten benzineverbruik en andere groothe den, die den bedrijfstocstand van den motor bepalen. Voor al deze metingen moeten dc meet methoden worden gestudeerd en uitgewerkt en de noodige instrumenten worden ge controleerd. geijkt en zoo noodig worden ontwikkeld. Als voorbeeld van de eigenaardige moei lijkheden, die zioh hierbij voordoen, kan worden vermeld het feit, dat de thermome ters, welke de temperatuur van de omrin gende lucht moeten aangeven, verschillen de miswijzingen hébben, o.a. die tengevolge van de groote snelheid waarmede de luent langs het thermometerlichaam stroomt en oo kdie, welke bij zeer snel stijgen kunnen voorkomen, doordat de thermometer ach terblijft bij de snel dalende temperatuur. In den loop van 1933 werden deze beide verschijnselen in den windtunnel van de Aërodynamische afdecling zoowel als in de vlucht onderzocht. De proeven ter bepaling van de eigen schappen van een vliegtuig hebben onder de meest uiteenloopende weersomstandig heden plaats. Om toch onderling vergelijk bare gegevens ter verkrijgen worden de uitkomsten omgerekend naar het donk- beeldige geval, dat de vlucht zou hebben plaats gehad onder ideale omstandigheden, n 1. in de zoogenaamde standaard-atmos feer. De hierbij gevolgde methoden van omrekening worden geregeld verfijnd, ze moeten zich aanpassen o.a. aan de ontwik keling der motoren voor het gebruik op groote hoogte. Bg het ontwerp is het veelal van nut ge bleken te voren aan een model den lucht- weerstand te meten en de besturings- cn stabiliteits-eigenachappen te onderzoeken in den kunstmatiger luchtstroom. De mo dellen werden daartoe in den windtunnel aan dunne draden aan balansen opgehan gen. In 1933 hadden op deze wijze uitvoerige metingen plaats aan het model van den Pander-Postjager. De uitkomsten dezer me tingen leverden gegevens voor het bereke nen van de maximale vliegsnelheid en het UIT DE OMGEVING HILLEGOM. „Herwonnen Levenskracht". De op brengst van de Zondag hier gehouden Speldjesdag ten bate van H. L. was mot den lotenverkoop tesamen ruim f 177. Dit bedrag is iets lager dan vorig jaar, doch daarbij dient opgemerkt te worden, dat dit jaar Zilk een afzonderlijk comité heeft, zoodat Zilk bij dit bedrag niet is inbegre pen. Aan allen die een offertje voor dit mooie en noodzakelijke doel hebben bij gedragen en aan de verkoopsters een woord van hartelijken dank. Kranig. Alle candidaten der R. K. Mulo alhier zijn voor het eindexamen ge slaagd. Het zijn: B: G. Bus; A: N. Rce- R. Schoorl, A. Hermans, G. van Dijk. K. Gocmans, P. Bakker, J. Bakker, H. Wübbc. P. Out, C. Wilhelmus, Th. Lange- laan, E. Adamse, J. Ferdolage en J. Schia- ma. Voor den directeur, den heer J. J. Lit- jens en zijn personeel een schitterend suc- ccs, nog verhoogd door het feit, dat geen hunner het 7e leerjaar doorliep, doch al len terstond na het eindigen van het Gc leerjaar het Mulo volgden. KATWIJK AAN DEN RUN. Bobing. Op den hoek Commandeurs laanAchterweg had een botsing plaats tusschen twee auto's. Dc bestuurder van de auto, die van Katwijk aan Zee kwam, moest links aanhouden voor wielrijders. De andere bestuurder nam de bocht te ruim, waardoor een botsing onvermijdelijk was. Beide auto's bekwamen schade. Hoe wel beide bestuurders tegen schade ver zekerd waren, wenschte één, dat de schuld vraag door den rechter zal worden uitge maakt, waarom de politie proces-verbaal opmaakte. Concert. Hedenavond om 8 uur zal de Mondaccordeonveroeniging „Crescendo" (directeur de heer J. J. v. d. Reijden) een concert geven in de muziektent aan de Nieuwe Commandeurslaan. LISSE. Krulsverbond. Gisteravond hield het Kruisvcrbond „St. Jan de Dooper" haar le denvergadering in de zaal van den heer J. Koot. De voorzitter opent met woorden van welkom en memoreert het overlijden van den eere-voorz., den heer C. v. Leeu wen. De bedoeling van „Sobrictas" is een herdenkingsavond te houden, In verband met de onlangs gehouden dr. Ariëns-plech- tigheden.. Ook zal er wederom een speld jesdag gehouden worden waarvan dc lei ding berust bij den heer J. B. v. Zeist. Aan bepalen van de grootte van de staartvlak ken, welke goed met de resultaten der vliegproeven overeenkwamen. In den tunnel werden voor constructeurs, overheids- cn andere bedrijven verschillen de onderzoekingen uitgevoerd, waarbij eenige ook op ander gebied dan dat der luchtvaart. De Materialen-afdecling houdt zich be zig met het onderzoek van de in de lucht vaart toegepaste grondstoffen, welke met het oog op noodzakelijke gewichtsbeper king aan bijzondere, veelal hoogerc eischen moeten voldoen, dan in andere takken der techniek hel geval is. Een belangrijk deel van dc taak dezer afdecling is het opspo ren van de oorzaken van breuken, die zich in de praktijk hebben voorgedaan. De daaruit te trekken lessen dragen bij tot verhooging van dc veiligheid van het lucht verkeer. Ook aan dc opstelling van kcuringsvoor- schriften, waaraan uiteraard het toetsen van dc keuringsmethoden verbonden is, wordt veel tijd besteed. Hierdoor wordt eenheid gebracht in de beoordccling van de materialen in de vliegtuigindustrie bij aanbouw, zoowel voor de militairen als voor particulieren. Nu hier te lande geen vliegtuigmotoren worden gefabriceerd, werd in 1932 sterk op het personeel der Motoren-afdeeling bezuinigd, zoodat men zich in deze afdecling tot het verzamelen van gegevens uit de litteratuur moet be perken. Het ontwerpen en het op dc hoogte van den tijd brengen van de voorschriften vormt ook een belangrijke taak van den R.S.L. Daarom wordt geregeld contact ge houden met buitcnlandsche autoriteiten. In de Internationale organisatie, welke een uitvloeisel is van den Volkenbond, werd door den R.S.L. constructief werk verricht tot het brengen van eenheid in de inter nationale voorschriften. In verband met de bevordering van de veiligheid is een onderzoek ingesteld naar het gevaar voor brand bij dc bestaande verkeersvliegtuigen; ook dc vraag betref fende den aard cn de hoeveelheid der nood uitgangen werd nader onderzocht. Tot slot mogen eenige getallen uit het verslag van 1933 hetwelk dezer dagen verscheen en in beperkt aantal voor be langhebbenden verkrijgbaar is bü den R. S.L. worden overgenomen. De luchtwaardigheid werd onderzocht van 8 nieuwe vliegtuigentypen, die hier te lande onder controle werden gebouwd en beproefd; even zoo van vier buitcnlandsche vliegtuigtypen en van 9 gewijzigde typen. Advies v.crd uitgebracht voor het bewijs van luchtwaardigheid van 6 zweefvliegtui gen. In de Vliogtuigon-afdeelmg hadden 245 jjkingen van een vliegtuigLnstrument plaats (o.a. voor de meting van druk. tem peratuur. vliegsnelheid, stijgsnelheid, draaisnelheid enz Een 10-tal publicaties verschenen over door den R S.L. uitgevoer de onderzoekingen. AMEN RA, ton dikkrondt sigaret. CLEOPATRA, een foricha, ovale sigaret. de orde is herdenking van het 30-jarig be staan van „Sobrictas", welk jubileum dit jaar gevierd wordt op 15 Augustus as. Des morgens zal een Pontificale Hoogmis worden opgedragen, terwijl des middags een groote fccstvcrgadering /.al plaats vin den in het gebouw „Tivoli" te Utrecht. Be sloten werd, dat twee afgevaardigden aan deze herdenking zullen deelnemen. Tot afgevaardigden werden benoemd de heeren Th. Salman en L. B. Jonkman en ais plaatsvervanger dc heer P. v. Werk hoven. Vervolgens bracht de voorz. naar voren het organisccrcn van een bedevaart naar Heilo. Hierover werd nog geen be sluit genomen. Hierna sluiting. NOORDWIJK. Botsing. Op den Oude Zeeweg heeft een botsing plaats gehad tusschen oen wiel- rijdster, mcj. v. d. P., komende vanaf den Koepelweg en een auto, bestuurd door den heer H. te Leiden. De wiolrijdster bekwam een ernstige vlecschwonde aan het been. terwijl haar rijwiel geheel werd vernield. De politic stelt een onderzoek in. NOORDWIJK-BINNEN. Concert. Donderdagavond 28 Juli as. zal de Hnrmoniekapcl „Crescendo" tc 8 uur een concert geven in den tuin van het Hof van Holland onder leiding van den heer W. J. Smolders. WARMOND. Groote drukte. De Landdag van de Centrale van Vereenigingen van personeel in Rijksdienst heeft hondenden personen naar Warmond gebracht. Wij twijfelen niet of de keuze van Wurmond als plaats dezer bijeenkomst heeft er zeker to»- mede ge werkt, dat de deelname aan dezen land dag zoo buitengewoon groot is jfcwccat. Aan deze bijeenkomst loch was een boot tocht verbonden, over onz.e mooie meren en waar deze tocht samen viel met dc alom bekende Kaagwcok. is het te brgijpen. dat vele leden vim deze gelegenheid gebruik gemaakt hebben ook eens een bezoek te brengen, aan onze onvolprezen plassen. Wij schatten het aantal personen dat aan dezen landdag hebben deelgenomen, op zes- k zevenhonderd, doch dank zij de uitsteken de organ isatie, heeft alles een vlot verloop gehad. Op de gemeentelijke muziektent had plaats genomen de Postharmonic uit Amsterdam, die er zeker veel toe heeft bij- gedrag<«n, dat de stemming onder de aan wezigen uitstekend was. Na de landdag trok men, voorafgegaan door dc Poathar- monie, naar de haven, waar een drietal bodten gereed Lagen, om de velen over onze mooie plassen tc brengen. Het is voor allen een schitterende tocht geworden, en de Centrale kan er van overtuigd zijn, dal deze landdag een groot succes is geweest. Afsluiting overweg. De overweg van de Ncd. Spoorwegen zal in den nacht van Zondag 29 Juii en Maandag 30 Juli a s. van 23 uur tot zeven uur gesloten zijn wegens daar te verrichten werkzaamheden, zoo dat vanaf de zijde van het Warmonderhek Warmond niet te bereiken is. 8ASSENHEIM. Werkloozen. Het aantal werkloozcn bedraagt thans 91. waarvan 70 gehuwd. t vorig jaar bedroeg dit aantal in totaal 121.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 7