BIJEENKOMST R.K. STAATSPARTIJ Z5ste Jaargang MAANDAG 23 JULI 1934 No. 7869 3)e £eicbeHe6oti/fca/tit DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN D£ ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij Toonntbetafing Voor Leiden 13 cent per week1 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal rranco per post 235 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 H GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11, DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewon. AcKertentiën 30 cent par regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 90 woorden, waarin be betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur ee verhuur, koop en verkoop: S #3# DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. V Onze kloosters. Wij bezitten onze kloosters. En, als van zoo veel bezit, zijn wij ons te vaak de waarde van dit bezit niet te volle bewust. Zelfs soms heelemaal niet bewust. Ter illustratie van wat aan edel en ver heven werk, aan ware en fijne geestesbe schaving groeit en bloeit achter de geslo ten kloosterpoorten wijzen wij hier op een vijftig-jarig Trappisten-leven, dat de toon kunstenaar Hubert Cuypers geestdrift her denkt en bejubelt om de groote ver diensten ervan, óók naar buiten, óók voor het geestes-leven, het cultureele leven der Nederlandsche gemeenschap. Wij ver wijzen naar de rubriek Kerknieuws in het 4de blad. Meerderen moesten de kloosters en het kloosterleven 'ns meer van nabij bezien en kennen; de gelegenheid daarvoor is wel te vinden. De „Tijd" van Zaterdagavond schrijft: „Het kloosterslot is de afsluiting van de wereld door de clausuur. Alleen bij hoogst zeldzame gelegenheden wordt die afslui ting gedurende zeer korten tijd opgeheven bij wijze van zegenrijke uitzondering. Zulk een uitzondering beleeft een Ne- derlandsch klooster van een onzer ge- strengste Orden. Z. H. Exc. Mgr. dr. G. Lemmens, Bisschop van Roermond, zal den 24en Juli as. plechtig de Abdijkerk der Paters Trappisten te Tegelen consacreeren, en volgens de oude gebruiken der Cister- ciënsers-orde zal gedurende het octaaf der kerkwijding het kloosterslot worden opge heven. Ook niet-kloosterlingen, dames en heeren, zullen van 25 Juli—1 Augustus in de gelegenheid zijn, dagelijks de pontifi cale Hoogmis en het Lof in de Abdij bij te wonen. In ons land met zijn gemengde bevol king zijn er niet weinigen, die zich een vreemde voorstelling maken van hetgeen er wel achter de poort van een klooster omgaat. Nog altijd leeft zekere overleve ring met de bedorven verbeeldingen van een anti-paansch verleden. De fantasieën van Maria Monk besmetten nog de geeste lijke opvoeding van niet weinigen. Als zij dat onhistorisch aanpraten van klooster fabelen willen verwisselen voor het reëele gezicht op het leven eener abdij, dan moe ten ze einde dezer maand eens te Tegelen de gangen der Trappisten natreden, het na geslacht der Cisterciënsers, die ons volk hebben gedoopt en in wier talrijke conven ten onze christelijke beschaving is gevormd. Ze zullen er behalve een met eigen oogen waargenomen kennis van het kloosterleven een lang nawerkenden zegen uit meedra gen. Aldus de „Tijd". De gelegenheid, te Tegelen geopend, om het klooster s 1 o t te bezien, is wel een zeld zaamheid. Maar wat toch van veel meer belang is! gelegenheid om het klooster- leven van dichtbij te beschouwen is er meer! Men kan b.v. in sommige kloos ters een retraite houden en zoo in de kerk en vanuit het „gastenkwartier" het kloos terleven gadeslaan. Niet alléén andersdenkenden, ook katho lieken zelf bevroeden vaak niet, op wat een hooge trap van zuiver-menschelijke en diep-godsdienstige cultuur het kloosterle ven staat. WEEKENDDRUKTE OP DE K.L3I.-LIJN NAAR ZEELAND. De luchtlijn naar Zeeland en de Belgi sche kust is en blijft populair. Met den avonddienst van Vrijdag gingen uit Am sterdam en Rotterdam in de richting Haam- stede-Vlissingen-Knocke-Ostende 34 pas sagiers. Doch Zaterdag was een recorddag. Toen vertrokken drie tweemotorige F VIII- vliegtuigen en zes VII a's met 98 passagiers naar Zeeland en België. Zondagavond keer den 26 passagiers terug. Maandag vlogen met den bijzonderen ochtenddienst voor net weekendverkeer 39 reizigers uit Knocke en Vlissingen naar Amsterdam of Rotter dam terug. Het totaal aantal passagiers ge durende deze vier dagen bedroeg dus 197. Rede Prof. Mr. Aalberse BREDA, Liesbosch 21 Juli 1934. 'n Stralende zonnedag! Aan den rand van het prachtige Lies bosch bij de gastvrije Priesters van het H. Hart werd de vergadering van den Partij raad voortgezet, nadat des morgens in de rustige sfeer tfan het Middeleeuwsche Be gijnhof te Breda door Rector Houers van genoemd Seminarie een H. Mis was opge dragen, waarbij de vele afgevaardigden het stemmige kleine kerkje vulden'. Toen de groote aula tot in de uiterste hoeken met belangstellenden was bezet, sprak de Provinciaal van de Priesters van het H. Hart, de hoogeerw. Pater Finke, een hartelijk woord van welkom tot de aanwe zigen, waarbij hij wees op het feit, dat de sticht van de Congregatie van de Pries ters van het H. Hart een pionier was op sociaal en politiek gebied, zoodat zijn zo nen het zich thans tot een eer rekenen ge heel in den geest te mogen handelen van hun stichter, door thans de meest gulle gastvrijheid te verleenen aan de werkers van het eerste plan, die even de muffe drukte van de stad hebben ontvlucht om hier de staatkundige belangen van het ka tholieke volk van Nederland te beharti gen. Pater Provinciaal wenschte de verga dering onder den zegen van het H. Hart het beste succes toe in het belang van Ka tholiek Nederland. Van de R.-K. Werkliedenvereeniging uit Venlo was een telegram binnengekomen waarin werd aangedrongen op de wering van vreemde arbeidskrachten. Uit Deventer werd een telegram gezon den waarin diepe teleurstelling werd uit gesproken over de verlaging van de steun- normen waarvoor de bijzondere aandacht van de Partijraad werd gevraagd. Mr. Goseling voegde hieraan toe, dat de Partijraad niet alles kan; de uitvoering van de Vreemdelingenwet is bij den Minister van Sociale Zaken in overweging. Bij de behandeling van het verslag der Commissie tot bestudeering van het vraag stuk van het gezinsloon werd nog door verschillende sprekers het woord gevoerd, waarbij geen nieuwe gezichtspunten wer den gegeven. Ten slotte werden de vol gende conclusies aangenomen: I. Ten aanzien van loonarbeiders in het particuliere bedrijf: De wet opene de mogelijkheid, dat de Overheid de deelneming aan fondsen, op initiatief van werkgevers en werknemers in een complex van ondernemingen tot stand gekomen, met het doel om aan de werknemers in de aangesloten onderne mingen op eenigerlei wijze uitbetaling van kindertoeslag te verzekeren, en waarbij zich een overwegend deel der bedrijfsgenooten heeft aangesloten, verplicht stelt ook voor bedrijfsgenooten die zich niet bij het fonds hebben aangesloten; II. Ten aanzien van personeel in Over heidsdienst: Als onderwerp waaromtrent het Rijk en de lagere publiekrechtelijke organen posi tieve voorschriften zullen moeten geven met betrekking tot de rechtspositie van ambtenaren, worde in de wet (Ambtena renwet, artikel 125) ook opgenomen „kin dertoeslag". Door Mr. J. Houben werd een beknopt overzicht gegeven van den inhoud van het rapport van de Commissie uit de R. K. Staatspartij betreffende het Pachtvraag- stuk, dat reeds in boekvorm is verschenen en waarover reeds eerder in ons blad werd geschreven. De voorstellen van de R.-K. Bond van Landeigenaren werden terugge zonden naar de commissie ter fine van ad vies. REDE PROF. AALBERSE. Omstreeks 12 uur kreeg prof. Aalberse het woord tot het houden van zijn rede voering over den politieken en economi- schen toestand in ons vaderland. Geachte vergadering. Toen ik gisteren voor het laatst in func tie van voorzitter van den Partijraad de vergadering opende, heb ik dadelijk ge zegd, dat dit een van de belangrijkste ver gaderingen was van den Partijraad. De nieuwe statuten. Allereerst heb ik hiermede op het oog het werk dat gisteren is verricht. De orga nisatie van de Katholieke Staatspartij is zoodanig uitgebreid, dat wij mogen hopen dat er nuttig en vruphtbaar werk gedurende een aantal jaren zal kunnen worden ver richt. Ik herhaal hier nogmaals dat ik opTechte hulde breng aan bestuur en commissie voor hetgeen zij in deze tot stand hebben ge bracht, omdat ik weet hoeveel moeite en tijd het gekast heeft, vóór wij kwamen tot het resultaat dat gisteren met uw vlotte medewerking is tot stand gekomen. Het belangrijkste is toch niet het hebben van goede reglementen en statuten. Altijd gaat het dan nog niet goed, want het komt niet altijd aan op mooie statuten maar op goed werk. Hetzelfde geldt ook voor onze R.-K. Staatspartij. De geest van saam- hoorighcid. Veel mooier is het dat wij mogen consta- teeren, niettegenstaande alle woelingen van dezen tijd, dat onder ons buitengewoon sterk is de geest van saamhoorigheid dat wij met elkander als Katholieken in on6 Vaderlanr vereenigd, moeten blijven. De geschiedenis van de laatste 40, 50 jaar. Daarom is het van zoo groot belang, dat er steeds meer den kanit uitgestuurd wordt om steeds bekend te blijven met het ver leden van de Staatspartij. Men weet bijna niets van wat er in de laatste 40 of 50 jaar in ons land is voorgevallen, en dat er door samenwerking ontzaggelijk groote dingen zijn tot stand gekomen. Wij moeten steeds meer voelen dat voof het heden en de toe komst de eenheid van onze kracht meer dan ooit noodzakelijk is. Dr. Schaepman heeft er altijd op aangedrongen. Wij zijn principieel zoo krachtig dat geen partij so ciaal krachtiger kan zijn. Een ander punt is, dat wij in ons land maar 1/3 van de bevolking uitmaken. Alles wat wij doen kunnen wij alleen door samen te werken met anderen die ook denzelfden weg uit willen gaan als wij. Wij moeten er niet afkeurend over praten dat men altijd compromissien voert in de politiek. Het is heel gemakkelijk om met zijn hoofd tegen den muur te loopen. Maar terwijl op staatkundig gebied toch altijd ons doel is om zooveel mogelijk doorwerking van katholieke beginselen te krijgen, zoo moeten wij toch begrijpen, dat wij niet al tijd kunnen verkrijgen hetgeen wij willen. Maar door samenwerking willen wij op staatkundig gebied zooveel bereiken als mogelijk is. Wanneer wij practisch iets willen bereiken dan hobben we altijd sa menwerking met anderen noodig. Een ander punt. Laten wij altijd goed voor oogen houden dat de grondslag voor alle democratie gelegen is in het vertrou wen. Vertrouwen onder elkaar maar ook vertrouwen in degenen die wij ten slotte zelf gekozen hebben. Wij moeten geen menschen hebben die altijd kijken of er hier of daar geen critiek uitgeoefend kan worden. Fascisme en Nationaal- Socialisme. Spreker memoreerde dan wat hij verle den jaar op de vergadering van de Partij raad gezegd had over Fascisme en Natio- naar Socialisme. Ik heb toen gewaarschuwd, zoo ver volgde spreker, voor iedere vorm van dic tatuur. Waarschuwend voor onwaardige critiek op het Parlementaire stelsel heb ik gezegd: Let eens goed op wat in de eerst volgende zes maanden in Duitschland zal gebeuren. Wat ik toen dacht is thans wer kelijkheid geworden. Wat ik weet uit mededeelingen van Ka tholieke Duitschers is, dat er een actie dreigt van het Nationaal Socialisme met alles wat er aan vastzit tegen het Christen dom, een actie die toen nog vrijwel moest beginnen, maar thans zien wij hoe ver dat reeds is doorgedrongen. Het Concordaat wordt met voeten getreden: het Nationaal- Socialisme ontpopt zich als een modern hei dendom. Het aantal priesters, dat reeds in de Concentratiekampen gevangen zit, is grooter dan men in Holland meent. Wij hebben gezien dat menschen die altijd hun heil gezocht hebben in critiek op het Par lementaire stelsel thans juist als gevolg van hun anti-parlementair stelsel, het vrije woord in pers en vergadering hebben ver boden. Wij hebben gezien, dat er een cor ruptie en zedenverwildering is ontstaan onder de Nationaal Socialisten zonder dat men in Duitschland bevoegd was om daar op critiek uit te oefenen. En de gevolgen zien wij op 30 Juni: dat optreden ging niet om zedenverwildering: men wist reeds lang dat die menschen zich aan gruwelijke ze denverwildering schuldig maken. Dit moge toch wel een waarschuwing zijn voor alle menschen die meezingen in het lied tegen het Parlementaire stelseL Het is niet moeilijk om een dictatuur te vestigen, maar het is buitengewoon moei lijk om van deze dictatuur af te komen: dat is de groote les die Duitschland ons te leeren geeft. Dc crisistoestand en zijn gevolgen. Er zyn thans verschillende onderwer pen die onze volle aandacht bezig hou den, maar ik meen goed te doen een on derwerp te kiezen dat op het oogenblik het meest onder ons leeft. Dat is op de eerste plaats het nog steeds voortduren van den crisistoestand, waar van de werkloosheid een onmiddellijk ge volg is, terwijl deze weer op haar beurt een steunregeling noodzakelijk maakt. Ofschoon dit drie verschillende onderwer pen zijn zou men toch verkeerd doen deze van elkaar te scheiden. Wanneer ik bijvoorbeeld alleen maar zou willen spreken over steunregeling, alsof er eigenlijk geen crisistoestand be stond, dan was dit heel gemakkelijk om iemand naar den mond te praten, en het zou misdadig zijn wanneer men in deze ernstige tyden iets dergelijks zou doen: Nog erger wordt dit misdrijf als dat cu muleert met politieke chantage. Op de vorige partijraad kwam ik reeds tot de conclusie dat wij thans niet te maken heb ben met een gewone crisis zooals die vroeger ook voorkwam, maar met een crisistoestand die betrekkelijk blijvgnd zal zijn, d.w.z. van zeer langen duur; en wan neer wij er uit zullen komen en als wij nog betere tijden zullen beleven, dan moeten wij er van overtuigd zijn dat deze terugkeer naar betere tijden slechts heel langzaam zal kunnen geschieden. Het eco nomisch wereldverkeer is grondig uit zijn voegen geraakt. En een land als Neder land is bijzonder zwaar getroffen. Overal stuiten wij op hooge invoerrechten. Jjpdcr- een voelt dat in ons land de crisis in al zijn heftigheid later is ingetreden dan in andere landen. Maar door zijn eigenaar dige ontwikkeling treft hij ook ons zwaar der dan alle andere landen. Drie middelen ter verbetering. Wat zijn de middelen die van over heidswege moeten worden aangewend om althans de toestand zooveel mogelijk zij het dan ook slechts langzaam te verbete ren. Spr. noemde drie middelen, werkver ruiming, werkverschaffing en steun. Het voornaamste is dc werkverruiming. Een werklooze heeft er veel meer aan dat men hem aan werk helpt dan wanneer hij steun krijgt. Werkverruiming is echter slechts een vervroegde uitvoering van openbare werken, hetgeen echter geen op lossing voor het werkloosheidsvraagstuk is. Werkverruiming leidt ook direct tot uitbreiding van werkgelegenheid voor personen die voor deze werken alles weer moeten leveren en indirect is ook de Mid denstand daarmee gebaat, want deze pro fiteert van de verhoogde koopkracht. Het is echter geen vermindering van werkloos heid, maar een verschuiving, daar deze werken anders eerst jaren later zouden worden verricht. Uitvoerig ging spreker na, dat wij ook onze handelspolitiek zullen moeten wijzi gen. Noodgedwongen zullen ook wij voor oogen moeten houden dat wy zooveel mo gelijk niet uit het buitenland invoeren wat wij zelf ook goed kunnen maken. Wij zullen ook moeten overgaan om onze industrie uit te breiden en nieuwe indu strieën op te richten. Wij moeten hulde brengen aan Limburg cn Brabant die met de instelling van Technologische Instituten begonnen zyn. Wij hebben het in dc Ka mer reeds gezegd dat dc regecring deze instituten ook moet steunen. Men heeft wel eens gezegd: dc Indrustrie- bank is een stroppenbank. Men kan een goede zaak geen slechtere dienst bewijzen dan haar een slechte naam te geven. Of dc Industriebank een stroppenbank zal worden hangt alleen af van de wijze waarop deze bank wordt gefinancierd. Er is dus gen enkele reden om van een strop penbank te spreken. Over de werkverschaffing sprekende zcide prof. Aalberse. dat werkverschaffing beter is als steuntrekken. Men kan helaas niet zeggen dat bij iedere werkverschaffing ook de moreele kracht van den arbeider wordt verhoogd. Wat de steunregeling betreft moeten wij ons goed bewust zijn dat men in ons land nog jarenlang met een groot aantal werkloozen zal zitten. Wij moeten er dus op rekenen dat wij ook aan dengenen die later werkloos zijn ook nog steun kunnen geven. Behalve steuntrekkende arbeiders moet de regeering ook steun verleenen aan zoo vele kleine boertjes, visschers, kleine mid denstanders enz. Ook daarvoor zyn groote bedragen noodig. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Geruchten omtrent a.s. mutaties In het Duitsche ministerie. (4e blad). De Ku Klux Klan verschijnt weer In Oklahoma. (4de blad). Reeds 235 dooden In de Vereen. StaVn tengevolge van de hitte. Buitenl. Berich ten, 4de blad). BINNENLAND. Bijeenkomst van den Partijraad der R.-K. Staatspartij. (1ste blad). Den hoogeerw. heer WIJtenhurg, regent van Hageveld, is om gezondheidsredenen op diens verzoek eervol ontslag verleend. (Kerkn., 4de blad). Een gouden Trappisten-jubileum. (Kerk nieuws, 4de blad). De K.R.O.-vloot rond IJseelmonde. (4de blad). Weer steun aan de harlngsvl.wherlj door een gedeelte van den aanvoer uit de markt te nemen waartoe een credtet van ten hoogste 750.000 wordt verstrekt (late blad). Er is een heffing gelegd op alle oliën, terwijl de heffing op vetten wordt ver laagd. (late blad). De crisisheffing op margarine Is ver hoogd. (late blad). Een Roemeensch schip brandend te Rot terdam binncngeloopen. (Gem. Ber., 3de blad). Verschillende dooden bij het zwemmen. (Gem. Bcr., 3de blad). Doodslag te Rulnerwald. (Laatste Be richten). SchoetpartiJ te Amsterdam. (Gcm. Ber., 3de blad cn Laatste Bcr.). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Jaarvergadering van den D. II. V. B. (2de blad). De Kaagweek (2e en late blad). Nationale zwemkampioensehappen. (2de blad). De steunverleenlng In het middelpunt der belangstelling. De werkloozensteun ztaat than* in het middelpunt der belangstelling omdat over het gchoelc land een verlaging van *teun heeft plaats gehad, d.w.z. een verlaging van het totale bedrag der steun. Men heeft in ieder geval getracht om het bedrag dat aan de werkloozen uitbetaald werd zoo goed mogelijk onder de werkloozen te ver- deelen, hetgeen spreker met cijfers nader aantoonde. (In de pauze werden staten verstrekt, waarop iedereen kon zien hoe de steunregeling thans is). Over deze regeling die zooals ik reeds zeidc een verlaging lijkt te zijn maar die tevens een betere regeling en vcrdccling van het totale bedrag inhoudt is heel veel critiek uitgeoefend. Thans moet men zich vaak een oordeel vormen doordat bepaalde gevallen ge noemd worden, zonder dat men weet wel ke de omstandigheden zijn. Men moet niet vergeten dat het altijd een ondersteuning blijft aan menschen die het noodig hebben en dat het heel iets anders is dan een uit- kocring van de werkloosheidsverzekering. Is men werkloos dan heeft de werkloo- zenkas er niets mee te maken of de ver zekerde nog een ander inkomen heeft. Maar met de steun moet men heel anders handelen. Door de groote omvang die de werk loosheid heeft aangenomen moet men met twee dingen rekening houden: vooreerst moet men geven datgene wat strikt noo dig is en nadenken dat thans ook de mo gelijkheid zal moeten bestaan om later te kunnen blijven geven. Over de strikt noodzakelijke steun welke ren gezin moet ontvangen bestaan natuurlijk verschillen de meeningen, maar men moet zich daarbj ook de vraag stellen wat kan er gedaan worden' Welk bedrag kan het Nederland- sche volk op het oogenblik terzyde leggen om daarmede de werkloozen zoo goed mogelijk te steunen?

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1