BIJEENKOMST R.K, STAATSPARTIJ ZATERDAG 21 JULI 1934 DE LEIDSCHE COURAWi DERDE BLAD. PAO. BUITENLAND BREDA, 20 Juli 1934. In de groote raai van Concordia kwam Vrijdagmiddag de XTVe vergadering bij een van de Partijraad van de R. K. S taats- party waarvoor een buitengewoon groote belangstelling bleek te bestaan, niet alleen vanwege de belangrijke agenda, de alge- heele herziening van het Partij en Kies reglement, de behandeling van het zeer actueele vraagstuk van het Gezinsloon en van het rapport der Commissie tot bestu deering van het Pachtvraagstuk, maar ook de mededeelingen van den Voorzitter der Katholieke Tweede Kamerfractie Prof. Aal- berse werden met belangstelling tegemoet gezien, vooral daar de huidige politieke en maatschappelijke situatie in hooge mate de belangstelling gespannen houdt. In deze dagen van algemeene beroering komen de Katholieke Afgevaardigden uit heel het land in het gastvrije „Haagje van het Zuiden" bijeen om eens rustig te be raadslagen over de organisatorische vraag stukken onzer partij en om de belangen van ons Katholieke volk op politiek gebied te behartigen. Herdenking Koningin Emma en Prins Hendrik. Om even over half drie opende Prof. Aalberse de vergadering met den ChrLste- lijken groet en wijdde enkele sympathieke woorden aan de nagedachtenis van de twee groote dooden die ons Vaderland zijn ont vallen, waardoor ons Koninklijk Huis niet alleen in rouw gedompeld werd maar waar over heël ons volk heeft getreurd. Beide dooden Koningin Emma en Prins Hendrik kwamen beiden uit het Buitenland. Konin gin Emma als jonge vorstin heeft stormen derhand de sympathie en liefde van ons Nederlandsöhe volk veroverd. Ons land heeft aan Haar veel te danken. Zij schonk ons de Oranje-telg en van Haar ging een zegenrijke invloed uit op ons Vaderland. Als Koningin-Regentes lenigde zij de noo- den van ons volk en gaf zij blijk van een breed inzicht in politieke aangelegenheden. Als Koningin - Moeder was zij de grootste weldoenster die in ons volk een oniuitwisch- bare herinnering zal nalaten. Ook Prins Hendrik is nadien aan het Ko ninklijk Huis ontvallen. Ook Hij wist de harten te vinden van het Nederlandsche volk, ondanks zijn moeilijke positie waar door hij meer op den "achtergrond bleef. Maar door zijn grooten eenvoud, hartelijke jovialiteit en buitengewone mildheid, heeft Ihjj de sympathie van ons Nedenlandsche wik verworven. In dankbare herinnering zal htm nagedachtenis blijven voortleven bij de bewoners van de lage landen aan de Zee. En dan, zoo vervolgde spreker, gaan onze gedachten terug naar de eenzamen van ons Vorstenhuis, die echter in hun leed ge steund worden door de warme liefde van ons volk, zoodat met nog meer innigheid Zondags na de Hoogmis in de katholieke kerken zal gebeden worden: Dom ine Sal- vam fac Reginam Nostram: Heer, spaar onze Koningin. Deze herdenkingsrede werd door de aan wezigen staande aanhoord. Welkom, ingekomenstukken, financieel verslag. Namens de afdeeling Breda van de R. K. Staatspartij sprak de heer Norbart als waarnemend voorzitter van de R. K. Kies- vereeniging te Breda een hartelijk woord van welkom. De notulen worden onveranderd goedge keurd. Na voorlezing van enkele stukken, meestal berichten van verhindering, werd verslag uitgebracht door den rapporteur der kascommissie betreffende rekening en verantwoording van den Penningmeester over dienstjaar 1933. Uit het rapport bleek dat de boeken sloten met een voordeelig saldo van 191.87. De positie van de finan- tiën van onze partij mag gunstig genoemd worden. De rapporteur bracht dank voor de keurige wijze waarop de boekhouding werd gevoerd en stelde voor om den Penning meester te dechargeeren voor zijn uitmun tend beheer. De heer H. J. Kerkhof (Deventer) vroeg om een meer gedetailleerd rapport, waar uit ook zou blijken dat er een zuinig be heer is gevoerd. Mr. Gosëling antwoordde hierop, dat hierin door het nieuwe Partijreglement wordt voorzien, maar meende toch te moe ten opmerken dat zeer velen van het Par tijbestuur al hun werkzaamheden voor de Partij absoluut kosteloos en zonder eenige vergoeding verrichten. De voorzitter van de Kascommissie be vestigde ten overvloede dat er een zuinig beheer is, en bemerkte zelfs dat de salaris sen van de ambtenaren bij de R. K. Staats partij wel eenigszins aan den lagen kant zijn. Mededeelingen van Mr. Gosëling. Bij de mededeelingen vertelde Mr. Gosë ling een en ander over de samenwerking met de jongeren. De Partijvoorzitter wenschte zelfs dat het werk van de ver schillende commissies sneller zou geschie den, als het moest in een retraite van 14 dagen, maar de menschen moeten ook de werkelijkheid rond zich opnemen en op zich laten inwerken. Over de samenwerking met de jongeren zei Mr. Gosëling dat hij er niets voor voelde om menschen beneden 18 jaar met politiek te infecteeren. Men heeft in den laatst en tijd ook in andere landen kunnen zien hoe het niet moet. Als men de jeugd voor een bepaald werk wil pakken, dan moet dat werk de jeugd ook geheel pakken. En dat mogen we niet doen: de politiek is slechts een onderdeel van het groot levensideaal. We mogen de jeugd niet aan de politiek opofferen. De goede opvoeding van de jeugd is noodzakelijk en daarbij moet de staat kundige opvoeding haar juiste plaats inne men. Er is contact gezocht met de jeugd organisaties, met het doel om helpenl en dienend te zijn bij de voorlichting omtrent de politieke vorming. Er wordt aan de jeugd inzicht gegeven in de geschiedenis der staatspartij, het werk der partij, terwijl uitgebreide inlichtingen over de verschil lende staatkundige stroomingen worden verstrekt. We zullen daardoor een meer ge fundeerde belangstelling voor de R. K. Staatspartij krijgen. Mr. Gosëling deed verder mededeel ing dait de kernen op 150 plaatsen degelijk werk verrichten. Bovendien is het Aspirant-lid maatschap ingesteld, waardoor de jongeren voor het verkiezingswerk nuttigen arbeid kunnen verrichten. Het Part ij-bestuur zou wenschen dat er in de plaatselijke afdeelm- gen nog meer leven en belangstelling kwam. E ris reeds veel gedaan, maar er zouden zelfs ouderen zijn die voor dat werk nog zoo'n gek figuur niet maken bij de jon geren. Br werden aan Mr. Gosëling twee vragen gesteld: Beweegt ons werk zich niet in neergaande lijn en ten tweede: is de geest drift voor de R. K. Staatspartij niet weg gevaagd? Het werk der R. K. Staatspartij beweegt zich in een sterk stijgende lijn, waarvan men zich het best zou kunnen overtuigen wanneer men eens een week op het Partij bureau gedetacheerd werd. Er is voortdu rend oontact met de kernen en de plaatse lijke afdeelingen. Of de geestdrift weggevaagd is? Eén voorbeeld uit de praktijk heeft reeds bewe zen dat de belangstelling voor het werk der R. K. Staatspartij overal groeiende is. Uit de Gemeenteraadsverkiezing iin Twente is gebleken dat ondanks de ellen dig omstandigheden de R. K. Staatspartij zich volkomen heeft gehandhaafd. Dat moet ons moed geven voor de toekomst. Met een opwekking tot een dracht en samenwerking aan allen die verantwoorde lijkheid hebben te vervullen besloot Mr. Gosëling zijn belangwekkend betoog. De contributiën. Uit de vergadering werd door verschil lende sprekers nog het woord gevoerd over het voorstel om de contributieafdracht van de Kiesvereeniging aan de Rijkskieskrin gen te verhoogen en te brengen van 5 op 10 cent. De heer Smulders (Utrecht) vreest dat contributie-verhooging verzot zal uitlok ken en vraagt of niet een andere werk methode in de kieskringen ingevoerd zou kunnen worden. Ook de heer Galama (Leeuwarden) is tegen contributiéverhooging daar in Fries land ieder Katholiek lid is van de Kiesver eeniging: derhalve betaalt het Friesche Kiezerscorps procentsge w ij ze het meest. De heer Brinkman (Haarlem) zag niet veel heil in oontributieverhooging. De heer Beliën (.s-Hertogenbosch) deed een heel ander geluid hooren en hield een warm pleidooi voor contributiéverhooging. Uitvoerig werd door den heer Hinfela (Den Haag) betoogd dat de beter gesitu eerden te weinig bijdragen voor de Katho lieke Kiesvereeniging. Nu is heft geen tijd voor contributiéverhooging, nog te meer daar de inkomsten toch al minder worden. De leden op wien de verhooging wordt af gewenteld kunnen deze niet dragen. De voorzitter van het Partijbestuur, Mr. Gosëling, stelde vast, dat feitelijk niemand de noodzakelijkheid van contributiéverhoo ging bestreden heeft. Spreker is overtuigd dat het bij de handhaving van het tegen woordige syysteem niet anders kan. Mr. Gosëling beantwoordde op zeer gevatte wijze de diverse sprekers en gaf als zijn overtuiging te kennen dat de centrale lei ding vaak nog genoodzaakt is om bij te springen, hetgeen dan ook in het verleden reeds werd gedaan. Het zou thans onverant woordelijk zijn om de afdracht van de con tributie der kieskringen niet te verhoogen. Bij zitten en opstaan werd met bijna al gemeene stemmen (slechts 5 stemmen tegen) het voorstel om de contributie-af dracht te verhoogen aangenomen. Behandeling van het ontwerp Algemeen Reglement. Bij de bespreking van het amendement Limburg om het geheele ontwerp Regle ment nog eens in de kiesvereenigingen te behandelen, werd tevens de brief van de Kieskring Leiden besproken die dezelfde strekking had. Ook de afdeel ing Haarlem was de meening toegedaan dat het werk wel eenigszins te vlug was gegaan, zonder dat de kiesvereenigingen gelegenheid heb ben gehad hierop amendementen in te die nen. Na een kernachtige uiteenzetting van den Partijvoorzitter, waarin vooral de nadruk werd gelegd op het feit dat de Partijraad toch het vertrouwenscollege van de Partij is en dat de kiesorgamsaties het zelf in hun hand hebben om de meest bekwame man nen daarin af te vaardigen cn om ook dit Partijreglemcnt door hen te laten behande len, werd het voorstel Limburg met bijna algemeene stemmen verworpen. De verschillende amendementen van 1 tot en met 44 gaan stuk voor stuk onder den hamer door en worden na ampele be spreking geheel conform de verschillende prae-adviezen van het Partijbestuur afge handeld. Het algemeen ontwerp van het algemeen Reglement der R. K. Staatspartij is aange nomen en tegelijkertijd van kracht ver klaard. Hierna wordt gepauseerd tot 's avonds half negen. Herderlijk schrijven der Duitsche bisschoppen WAT GEEN POLITIEK IS. Het schrijven mocht niet worden voorgelezen. Vorige maand hebben de gezamenlijke Duitsche bisschoppen een herderlijk schrij ven opgesteld aan de Duitsche Katholieken, welk schrijven evenwel niet mocht worden voorgelezen van den kansel. Thans publi- ceeren verschillende buitcnlandsche bla den het schrijven in exteyso. Wij ontleenen er het volgende gedeelte aan. De bisschoppen verzetten zich tegen de vaak tegen hen ingebrachte beschuldiging, dat zij zich met de politiek bemoeien. „In het bewustzijn van onze godsdiens tige zending en van de verplichtingen van ons heilig ambt wijzen wij deze misvatting van onze daden af. Het is geen politiek het geloof in God als het fundament van elke ordening op aarde te verkondigen en te verdedigen. Het is geen politiek getuigenis af te leg gen voor Christus, den Verlosser der we reld. Het is geen politiek de eeuwige zede wet ten der menschheid, de heilige tien gebo den Gods en de door God gewilde rechts orde te verdedigen. Het is geen politiek de dwalingen van een heidensch eerbegrip af te wijzen en er aan te herinneren, dat het duel en de mensuur door Goddelijke en Kerkelijke wetten ver boden zijn. Het is geen politiek zich in Christelijke naastenliefde over hen te ontfermen, die zonder eigen persoonlijke schuld door een ommekeer der toestanden in nood en be nauwenis zijn gekomen en zelfs vaak on rechtvaardig in eer en goeden naam bena deeld zijn. Het is geen politiek ruimte en mogelijk heid voor een werkelijk Christelijke vor ming en opvoeding voor de afzonderlijke levensstanden cn vooral voor de jeugd op te eischen. Alles, wat wij eischen, is de waarborging der Goddelijke rechten én de onbelemmer de vrijheid voor de Kerk van Christus om, overeenkomstig haar Goddelijke zending de heilsgoederen der Verlossing: waarheid, zedelijkheid en genade aan de menschen over 1e brengen, en de'vrijheid om de daar toe noodzakelijke, met de tijdsomstandig heden overeenstemmende middelen te kun nen gebruiken. Wat wij afwijzen en veroordeelen is dat nieuw-heidensche donken, hetwelk een breuk met de duizendjarige geschiedenis van ons volk nastreeft en zijn toekomst met verderf bedreigt. Wij zij" ons bewust, dat wij als hoeder van het religieus erfdeel on zer voorvaderen en «fis Duitsche mannen slechts onzen plicht vervullen, als wij op komen voor het Godsgeloof als den grond slag van elk waar gezag cn leiderschap, voor de Christelijke zedelijkheid als de be trouwbare waarborg van een gelukkig volks- en gemeenschapsleven. Wij wijzen het derhalve als een onwaar heid af, als men in redevoeringen of ge schriften katholieke Bisschoppen als de ver dedigers van aardsche belangen of als handlangers van een politiek machts streven voorstelt. Wij wijzen het af, als men met zulke verdachtmakingen de door God gewilde positie van het kerkelijk gezag poogt te ondermijnen; als men zelfs een Duitschen kardinaaleen vorst der kerk die zich zulke verdiensten voor Gods dienst en zedelijkheid van Duitschiand heeft verworven, ongestraft op de laagste wijze krenkit en in het openbaar smaadt. In naam van het Duitsche volk wijzen wij af, dat men de zielzorgers, onze priesters, verdacht maakt, beschimpt en hun zielzorg- werk onder wantrouwende controle stelt. De aldus wegens hun gehoorzaamheid aan de Kerk en wegens de trouw aan hun hei lig ambt vervolgde cn in het nauw gebrach te leden van den Duitschen clerus mogen er verzekerd van zyn, dat elke onrechtvaar dige aanval en elk zonder sohuld door hen gedragen lijden, de liefde van hun bis schoppen en het vertrouwen van het Ka tholieke volk jegens hen zal vermeerderen. Wij wijzen het tenslotte eveneens af, als men in onze Katholieke organisaties ver kapte politieke vtreenigingen en kracht velden vermoedt. In onze kerkelijk erken de Katholieke vcreenigingen leeren wij de leden overeenkomstig hun stand God te dienen, hun beroep te heiligen en prac- tisch christendom te beoefenen. In ons Katholiek jeugdwerk scholen en begeesteren wij onze jonge mannen en vrou wen, opdat zij tot nuttige cn betrouwbare leden van Kerk en Staat opgroeien. Wij weten van onze dappere jongens, dat zij niets anders bij ons zoeken en niets anders bij ons vinden cn dat dit alleen het doel van hot tot dusverre verzorgde kerkelijke en buitenkerkelijke gemeenschapsleven in onze jeugdverecnigingen is. De wereldoor log heeft getuigd, hoe juist ook de Katho lieke jeugd geestdriftig en in godsdienstige offervaardigheid haar leven voor het ge luk van het vaderland aangeboden heeft." FRANKRIJK. DOUMERGUE'S HULP INGEROEPEN Chéron door het Fransche kabinet naar hem afgevaardigd In de gisteren gehouden zitting van den Franschen ministerraad, die gesproken heeft over het incident Tardieu-Chautemps is, naar United Press meldt, besloten den minister van Justitie en vice-voorzittcr van den ministerraad, Chéron, naar den premier Doumergue af te vaardigen. Mi nister Chéron heeft tot taak aan Doumer gue de huidige situatie uiteen te zetten en hem namens het kabinet te verzoeken naar Parijs terug te keeren, ten einde als scheidsrechter op te treden in het geschil tusschen Tardieu en dc radicaal-socialisten. Minister Chéron is nog gisteravond per auto vertrokken, ten einde heden te Tour- ncfeuille, waar de premier zich bevindt, te kunnen zijn. Aan het einde van den ministerraad ver klaarde minister Gcrmain-Martin: „alles gaat goed". Het dagolijksch bestuur van dd radi caal-socialistische partij heeft eveneens besloten zich op den premier Doumergue te beroepen, zooals blijkt uit het commu niqué, dat heden na afloop eener bestuurs vergadering is gepubliceerd. Hierin wordt gezegd Het bestuur heeft den toestand onder zocht, die is geschapen door het optreden van Tardieu voor dc enquête-commissie; het brengt eenparig zijn vertrouwen tot uiting in de vertegenwoordigers der partij in de regeering. Standpunt der radicalen. De leden van het bestuur en de minis ters waren het er, naar Havas meldt, over eens, dat het optreden van Tardieu een politiek karakter heeft en dat de radicale ministers er dus hun politieke consequen ties uit hebben te trekken, ook wat hun deelneming aan de regeering aangaat. An derzijds was men van oordeel, dat alleen Doumergue bevoegd is te bcoordeelen, welke bedoelingen Tardieu heeft gehad en welke consequenties daaruit getrokken die nen te worden. Het bestuur was van meening, dat de kabinetsraad, welke de volgende week on der leiding van Doumergue zal bijeenko men, definitieve beslissingen zal moeten nemen ten aanzien van het incident. OOSTENRIJK. DE DAGELIJKSCIIE BOMAANSLAGEN De lijst van Vrijdag De officieele lijst van springstofaansla gen in Oostenrijk was Vrijdag weder bui tengewoon omvangrijk. In Leutasch (Tirol) werd by een huis zoeking in een hooischuur een groote hoe veelheid pistolen cn munitie gevonden. Een herbergier wiens zaak reeds wegens nationaal-socialistische bijeenkomsten ge sloten was, werd gearresteerd. Op de pastorie van Fohnsdorf (Stiermar ken) werd in den afgeloopen nacht een hevige bomaanslag gepleegd, welke groote materieele schade veroorzaakte. In St. Peter (Stiermarken) werd de be tonnen boog van een brug door een spring stof-explosie zwaar beschadigd. In Suessenbrunn (Nedcr-Oostonrijk) werden bij een huiszoeking groote hoeveel heden springstoffen gevonden. Tegen den eigenaar van het huis is bij het standge recht een procos aanhangig gemaakt. In den nacht op Vrijdag werd op het plein van de Salvatorkcrk te Ilall (Tirol) een granaat tot ontploffing gebracht, ten gevolge waarvan dc vensterruiten der kerk verbrijzeld werden. AMERIKA. SAN FRANCISCO VIERT FEEST. De staking kostte acht dooden, 197 gewonden cn 150 milliocn dollar. De beslissing van het stakingscomité te Swi Francisco om de algemeene staking op te heffen heeft groote vreugde verwekt onder de bevolking. Er hadden vrcugde- tooncelen plaats, die deden denken aan den dag van den wapenstilstand. Café's, res taurants, bioscopen en winkels openden de deuren en de levcnsmiddelenbedrijvcn de den al terstond goede zaken met dc honge rende burgers. Georganiseerde cn niet-gcorganisccrdc arbeiders vervoegden zich in allerijl bij hun werkgevers. In opgewekte stemming trokken groote menschen massa's door dc straten, voor de bioscopen stonden lange files, de krantenverkoopers maakten flin ke winsten met den verkoop van hun bla den, die het heugelijk nieuws brachten, dat de ontevredenheid der bevolking aan de staking een einde had gemaakt. Nog voor het bericht van dc opheffing der staking officieel bekend was, brachten 300 taxi-chauffeurs hun wagens op straat, waarvan onmiddellijk een druk gebruik werd gemaakt. De v eer-diens ten werden eveneens volledig hervat. De schade, welke San Francisco als ge volg van dc staking heeft geleden, wordt thans op 150 milliocn dollar geschat, terwijl het aantal slachtoffers acht dooded en l'J7 gewonden bedraagt. In het verloop van haar actie tegen de extremisten heeft dc politie in totaal 300 personen gearresteerd. De nationale garde is nog niet uit dc stad teruggetrokken. De gouverneur heeft geweigerd hiertoe over tc gaan, zoolang hij niet de zekerheid heeft, dat geen ge welddadigheden meer zullen plaats heb ben. Stakingen in andere steden. Intuaschcn komen uit verschillende an dere deelcn van Amerika berichten over nieuwe stakings-actics. Te Portland in Oregon is dc staking in dc havens in een nieuw stadium gekomen. De gouverneur van Oregon heeft bevel gegeven dc natio nale garde te mobiliaeeren. teneinde loven cn bezittingen der burgers tc beschermen, daar het gevaar bestaat voor gewelddadig heden. Het stakings-comitc dreigt thans de algemeene staking af tc kondigen, indien de nationale garde, die tot op 20 K.M. van dc stad is genaderd, niet wordt terugge trokken. Te Huntsvillc in Alabama hebben ruim 20.000 arbeiders m de textielindustrie het werk neergelegd; dertig textielfabrieken hebben het bedrijf moeten stopzetten. Tc Minneapolis, waar de vrachtauto chauffeurs in staking zyn, hebben de auto riteiten de politie-agenten voorzien van met scherp geladen geweren; men be schouwt dc staking namelijk als een com munistische actie en wil er met kracht te- gerr in gaan. De politie-chef zeidc, toen hU 50 agenten opdracht gaf werkwilligen te begeleiden naar een trans port-maatschap- pi.1: ge hebt geweren cn weet hoe ze ge bruikt moeten worden; als ge dit convooi hebt begeleid zijn er nog meer „goederen" te verzenden. BUITENL. BERICHTEN. De overstroomingen in Polen DE WEIC11SEL OVERSTROOMT DERTIG DORPEN. Vijftig inwoners en zestien redders verdronken. Thans is de Weichsel in het gebied van Sandomir in het district Radom (halver wege tusschen Krakau en Warschau) bui ten de oevers getreden. Een nieuw gebied van 20.000 hectaren staat blank. In de be trokken streek zijn 30 eveneens over stroomde plaatsen met een bevolking van 30.000 zielen gelegen. In het plaatsje Zajerce zijn 50 personen verdronken. Verder zijn by het reddings werk een onderofficier en 15 geniesoldaten door de rivier verrast cn omgekomen. Te Warschau wast dc Weiehael nog altijd met groote snelheid en wel met 15 c.M. per uur, zoodat voor de voorsteden het gevaar steeds dreigender wordt. Arbeiders en ge- nieso' ten werpen met koortsachtige haast i.ooddijken op. Reddingsbrigaden cn manschappen van den openbaren gezond heidsdienst worden in gereedheid gehou den, om op het eerste sein uit te rukken, zoodra de rivier buiten de oevers treedt. Het hoogtepunt van het gevaar wordt te Warschau, naar men weet, heden, Zater dag. verwacht. Gevaar voor de bevolking bestaat echter niet, aangezien de voorste den reeds zijn ontruimd. Dag en nacht pa trouilleeren inspectie-afdeclingen langs de wild voortbruisonde rivier. In Zuid-Polen, waar het water steeds ver- dor zakt, beginnen de verwoestingen, wel ke dc overstrooming heeft aangericht, ge leidelijk duidclykcr zichtbaar te worden. Ontzaglijk is de schade, die het land heeft geleden. Overal zyn de rivierdijken en ka demuren bezweken, tal van spoorbruggen zijn door het water weggesleurd, dc te velde staande oogst is in het getroffen ge bied geheel vernield. Moordende hitte in Amerkia TEMPERATUREN VAN 115 GRADEN. Reeds 50 dooden. Dó nieuwe hittegolf die thans het ge heele Oosten der Vcrcenigdc Staten teis tert, heeft tot dusverre niet minder dan 52 dooden veroorzaakt. Te New York ia de hitte tengevolge van het hooge vochtig heidsgehalte bijna verstikkend. In Kansas City is de thermometer tot 42 graden Celsius gestegen. In Chicago be droeg de temperatuur 38 gr. Celsius, ter wijl op vele andere plaatsen een tempera tuur van 38 gr. Celsius is geregistreerd. In de Zuid Westelijke staten heeft zich ten gevolge van de aanhoudende geweldi ge droogte een dringend watergebrek be merkbaar gemaakt. Op vele plaatsen kan men slechts tegen betaling water verkrij gen. De sterfte onder het vee is ten gevolge van de w a ter schaarsch te reeds zeer groot. D N BRUTAAL stukje op GOL'VERNEURSEILAND. Gevangene bevrijd onder de oogen van zes militairen. Een brutale overval is gepleegd op het Gouverncurseiland, waardoor een gevan gene cr voor dc derde maal in geslaagd is uit dc militaire gevangen is, welke op dat eiland is gelegen, te ontsnappen. Op het eiland, dat in dc haven van'New York, tegenover de wolkcnkrabberswük is gelegen, arriveerde gisteren een onbekend gebleven man in een roeiboot. Hy stapte met een revolver in dc hand aan land op een plek, waar een vriend van hem met twee andere gevangenen stond cn dwong dc schildwacht zyn geweer af tc geven cn naast dc gevangenen plaats tc nemen. Drie soldaten, die met een legerauto aan kwa men rijden, moesten dit voorbeeld volgen cn ook de twee inzittenden van een vol genden auto moesten in de rij plaats ne men. Nadat de onbokende gewaarschuwd had, dat men het niet moest wagen hom te ach tervolgen, sprong hij met zijn vriend in het bootje cn verdween haastig met dc gewe ren. WEER EEN LUCHTTREIN IN RUSLAND Begin volgende maand zal vanuit Mos kou dc „luchttrein" vertrekken, welke naar Centraal-Azië zal vliegen, over oen afstand van 15.000 K.M. De trein zal bestaan uit drie zweeftoe stellen, een éénpersoons en twee tweeper soons, welke getrokken zullen worden door een gewoon vliegtuig. De zweeftoestellen worden door het vliegtuig van den grond opgepikt. Het doel van don tocht Ir tc onderzoe ken, of het gebruik van zweeftoestellen op groote schaal mogelijk is, terwijl bo vendien zal worden nagegaan of zweef vliegtuigen in Centraal-Azic bruikbaar zijn. De leider van dezen toch zal Borodia, een bekend Russisch zweefvlieger, zyn.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 9