HOE LAAT HET IS ZATERDAG 21 JULI 1914 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. PAG. 6 AFDEELING LEIDEN R. K. DIOC. VROUWENBOND. H. ANNA. De H. Maria ia do bescherm vrouwe van ons allen en van den R. K. Vrouwenbond in 't bijzonder; iedere vrouw kan en moet de H. Maria tot voorbeeld nemen. De vol gende week 26 Juli viert de Kerk de feest dag van de H. Anna, de patrones der Moe ders. In Duitschland wordt de H. Anna veel meer vereerd dan hier, buiten ziet men daar vele kapelletjes, waar trouw de ver- eche bloemen aan „Moeder Anna" gebracht worden en vele jonge moeders kaarsen ko men aansteken en haar bijzondere bijstand in de moeilijke uren aanroepen; ook heeft Duitschland veel bedevaartplaatsen ter eere van de heilige Anna. In de Liturgie van de H. Mis wordt de H. Anna vereerd als de grootmoeder van Jezus en de Moeder van Maria. Om welke eigenschappen? Dat kan men in het epistel lezen, waarin ons verhaald wordt, hoe zij is de .sterke vrouwe", iets heel bijzonders met een enorme werkkracht, iemand, die met veel vrouwelijk overleg, noeste vlijt en door haar zuinigheid goederen weet te ver garen en haar huishouding tot welvaart brengt, de raadsman van haar man, die weet, dat hij alles veilig aan haar kan over laten en de moeder, waarop de kinderen trotsch zijn. Wat al deugden heeft deze sterke vrouw, een groote godsvrucht, voor zichtigheid, liefde en zielekracht, majesteit en blijmoedigheid. Is de sterke vrouw niet een ideale vrouw voor ons allen, en is het wonder, dat een huishouding met een .sterke" vrouw en moeder gelukkig en welvarend is. De vrouw bepaalt de sfeer in 't huis, ook nu nog is gelukkig het huis gezin, waar een sterke vrouw regeert en nog altijd zien de kinderen graag op naar hun lieve, sterke Moeder. Men moet sterk zijn om heilig te zijn, sterk om heilige kinderen op te voeden en groot te brengen, wel heel heilig om de H. Maria tot kind en Christus tot Klein kind te mogen krijgen. OFFICIEEL NIEUWS. De Bisschop van Haarlem heeft 26 Juni 1934 bekend gemaakt, dat het zeer wen- schclijk is dat alle getrouwde R. K. vrou wen cn de ongetrouwden boven 30 jaar lid zijn van den R. K. Vrouwenbond cn wel een actief lid. BEZOEK AAN DE LEERDAMSCHE GLASFABRIEK DINSDAG 10 JULI JJ. Zeker Is het, dat alle „medereizigsters" de rubriek zullen nazien, of er geen nabe schouwing over deze heerlijke tocht in staat. Ja, dames, dat kan ook niet anders. Ieder lid, dat niet mee is geweest, moet er spijt van hebben! Op 'n stralende zomerdag dan vertrokken we om 8 uur via Den Haag, Delft, Rotter dam, Dordrecht naar Leerdam. De stem ming zat er al gauw in, waar 't prachtige weer, de makkelijke autobus, de mooie we gen niet weinig aan medewerkten. In Dord recht twee maal overvaren, heerlijk op 't water, we waren te gauw aan den over kant. Verder, door de polders naar Gorin- chem, over de dijken. Soms bracht een scherpe bocht, een naderende hooiwagen wel eens 'n oogenblik huivering, maar de chauffeur was paraat, en volgens één van onze deelneemsters, hielp vooral „St. An- tonius", want 't was Dinsdag. Om 12 uur kwamen we in Leerdam aan bij „Ons Huis", 't ontspanningslokaal van de fa briek, waar de concierge ons in 't heerlijk frisch lokaal, 'n smakelijke lunch voorzet te. 't Smaakte allen buitengewoon goed. Na de lunch bezichtigden we de glaswinkel. Weer in „Ons Huis" teruggekeerd, werd 't gezelschap gesplitst, en togen we, ieder met 'n gids naar de fabriek, 't Was warm weertje, en menigeen zal de mannen be wonderd hebben, die ondanks de hitte bui ten, nog binnen bij de gloeiende oven aan 't blazen waren. Wat was dat een interes sant gezicht. Zóó leer je alles meer waar- decren, als men ziet hoeveel er nog noodig is, om zelfs een eenvoudig bierglas tc ma ken, om dan over wijnglazen, karaft, en andere voorwerpen nog maar niet te spre ken. We zagen behalve alle gewone bewer kingen nog graveerwerk etc. Na afloop schonk de fabriek aan allen een souvenir- tje. Weer in „Ons Huis" teruggekeerd, wer den, onder 'n kopje thee", (één van de deelneemsters tracteerde op biscuitjes), nog enkele vragen gesteld en keurig beant woord. Mevr. Manders was dan ook de tolk van allen, toen ze den leider, en in hem de directie der Glasfabrieken, hartelijk be dankte voor alles, wat we genoten. De terugweg was weer even gezellig. We reden nu via Utrecht terug en genoten van de echte Hollandsche streek, waar we doorheen reden. Te gauw waren we in Utrecht, konden niet nalaten nog even bij „de Hommel* aan te leggen. Onze deel neemsters tracteerden zich zelf nog eens tot slot en om goed half 7 waren we weer in Leiden, 't Was allen goed bevallen, het beste bewijs, dat er gevraagd werd: „Wan neer gaan we weer?" Mochten er nog onder onze leden zijn, die nog gaarne één of ander uitstapje wil len maken, dan hoorden we dit gaarne. Ons plan was, in Augustus nogmaals 'n Gooitocht te maken, met bezoek aan de KRO-studio. Wie voelt daarvoor? Geeft u reeds nu op! Ook met nieuwe reisplannen kunt u terecht bij de secretaresse S. v. Deene, Breestraat 12. FEDERATIE VAN R. K. VROUWEN BONDEN IN NEDERLAND. De Federatie heeft Studiedagen uitge schreven met het volgende programma. Deelneemsters gelieven zich zoo spoedig mogelijk op te geven. Programma van de Studiedagen op 24, 25, 26 en 27 Juli 1934 in het „Cenakel" te Tilburg. Onderwerpen: Katholieke Actie; Korte Samenvatting van den inhoud der Ency cliek „Quadragesimo Anno"; Het interna tionaal Congres der Unie van R. K. Vrou wenbonden Rome 1934. Dinsdag, 24 Juli: Aankomst om ongeveer 6 uur. 6.30 uur: Lof met Veni Creator. 7.uur: Souper. 8.uur: Opening. Doel en beteeken is der Katholieke Actie. ZeerEerw. ZeerGel. heer prof. dr. P. H. de Jone, Geestelijk Ad viseur der Federatie van R. K. Vrouwen bonden. Woensdag, 25 Juli: 7.30 uur: H. Mis, 8.30 uur: Ontbijt. 9. uur: Katholieke Actie en Liturgische Be weging. Prof. dr. P. H. de Jong. 10.30 uur: Koffie, 11.uur: Gedachten wisseling. 12.30 uur: Diner. 3.uur: De Practische Toe passing der Katholieke Actie in den Vrou wenbond. Mevrouw F. SteenbergheEnge- ringh, Voorzitster der Federatie van R. K. Vrouwenbonden. 4.30 uur: Thee. 5.uur: Gedachten wisseling. 6.30 uur: Lof. 7.uur: Souper. 8.uur: De Encycliek „Quadra gesimo Anno" In de Barning der Tijden. ZeerEerw. ZeerGel. Pater Lector A. J. Winkel O.P. Donderdag, 26 Juli: 7.30 uur: H. Mis. 8.30 uur: Ontbijt. 9.— uur: De Encycliek „Quadragesimo Anno": Verkeerde Wegen. Pater Lector A. J. Win kel O.P. 10.30 uur: Koffie. 11.— Gedach- tenwisseling. 12.30 uur: Diner. 3.uur: De Encycliek „Quadragesimo Anno": De Juiste Weg. Pater Lector A. J. Winkel O.P. 4.30 uur: Thee. 5.uur: Gedachtenwisse- ling. 6.30 uur: Lof. 7.uur: Souper. 8. uur: Bespreking der Conclusies van het In ternationaal Congres. Mejuffrouw M. Roin- me, Secretaresse der Intern. Unie. Vrijdag, 27 Juli 7.30 uur: Gelegenheid tot cocnmunicee- ren. 8.uur: Ontbijt. 8.30 uur: Hoogmis met toespraak. 10.uur: Koffie. 10.15 uur: De Practische Toepassing der Conclusies van het Internationaal Congres door de Nederlandsche Katholieke Vrouwenbon den. Mevrouw F. SteenbergheEngeringh. Kaarten verkrijgbaar Centraal Bureau van R.K. Vrouwenbonden, Mariaplaats 33bis, Utrecht. Prijzen der kaarten: Cursus kaart: recht gevend op alle lezin gen, maaltijden en logies: voor leden van den R.K. Vrouwenbond 12.voor niet- leden 15. Dagkaart: recht gevend op lezingen en maaltijden van één dag: voor leden 4.—; voor niot-leden 5. Lezingkaart: geldig voor één lezing 1. Verzoeke bestelling der kaarten onder toezending van het verschuldigde. Giro nummer van het Bureau: 66306. (Zooals wij reeds In ons nummer van Donderdag berichtten zijn de Studiedagen tot nader te bepalen datum uitgesteld. Red. L. Crt'). R.K. LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. De vereeniging „Katholiek Leiden" heeft een oomimssie gevormd tot voorbereiding van de oprichting van een R.K. Leeszaal en Bibliotheek, hier in Leiden. Met aller medewerking moeten we hier komen tot een groote bibliotheek, waarin alle Katho lieken van iederen leeftijd en van eiken stand kunnen komen lezen en elk naar zijn gading niet alleen goede lectuur, maar vooral ook literatuur zullen vinden. Dit kan echter alleen met aller mede werking. VAN ALLES WAT. Verantwoordelijkheid. In mijn vorig artikeltje schreef ik: „We mogen gerust medelijden met de kleuters van tegenwoordig hebben", en een ernstig verkeersongeval te Huizen, afgedrukt in de „Leidsche Courant" van 9 Juli, illus treert dezen zin op jammerlijke wijze. Een kind van 10 jaar, dat achter op de fiets in een mandje een broertje van 2 jaar mee sjouwt, komt te vallen en wordt door een touringcar overreden. Onverantwoordelijke ouders, die op een dergelijke wijze een kind moeten verliezen. Te ver gaande gemakzucht, ook waar het de opvoeding betreft, doet de menschen grijpen naar genoegens en prestaties, die niets kinderlijks meer hebben. Want merk waardiger wijze zijn het niet de menschen IMTERPAROCHIEELE WAT EEN GEZEL TOCH WETEN MOET (63). Na aldus gewezen te hebben op de bil lijke verdeeling der aardsche goederen cn een gezonde doorvoering van een recht vaardig loonstelsel, komt Pius XI uitein delijk tot het herstel der maatschappelijke orde. Dit nu rust op de beginselen eener ge zonde wijsbegeerte, die vervolmaakt moe ten worden door de leer van het Evange lie. Dat toch was de groote opzet van Leo XIII, die geworden is de opgave voor alle katholieken. En hij, die zich daaraan onttrekt, zet heel zijn persoon buiten de sociale actie der Kerk, buiten den wil van Pausen en Bisschoppen, tevens ook buiten de maatschappij. Een mensch, die iets van onzen gewel digen tijd begrijpt, stelt zich niet buiten de strijdlinie. Hij zal juist zoeken naar werkobjecten, en als hij ze gevonden heeft, dan stelt hij èn studie èn werklust in dienst van 't geheel. Zoo toch moeten we Rerum Novarum en Quadragesimo Anno opvatten. Niet als een aangenaam te prijzen boek, niet als een stijlvol te loven werk, maar als een opgave, een program van actie, zoo zie ik de wereldbrieven der Pausen. Daar steekt in elke zin een persoonlijke opgave; want als de mensch, en voornamelijk de katho lieke mensch, niets beseft van zijn per soonlijke taak in dat geheel van sociale actie, dan begrijpt hij niets van de waarde der Encyclieken. En laat ons eerlijk bekennen, dat de bevindingen vaak bedroevend zijn. Als wij ons bepalen tot de generatie van 20 tot 40 jaar oud, dan blijkt maar al te duidelijk hoe een percentage van hen roept, neen schreeuwt om een nieuwen tijd; maar diezelfde groep heeft zich nooit de moeite getroost een Pauselijk woord te lezen en te overdenken. Om het herstel te bereiken moet her vormd worden. Eerstens noemt de Paus den staat, maar terstond voegt Hij eraan toe: „niet alsof van staatsbemoeiingen alle heil te verwachten ware, maar omdat het eenmaal zoo bloeiende en in allerhande groepeeringen zoo harmonisch ontwik kelde sociale leven, tengevolge van het van 3 hoog achter die voor hun kinderen ook wel eens wat zon en lucht wenschen, maar die menschen die elke dag van een goed huis en voldoende frissche lucht kun nen genieten. Als ik van gemakzucht spreek, denk ik aan het allereerste levensbegin van een kind. Meer en meer wordt het de gewoonte de blijde gebeurtenis in een ziekenhuis te doen plaats hebben. Ziet u, het is zoo ge makkelijk, wordt er gezegd, je behoeft ner gens voor te zorgen, zelfs zijn er ziekenhui zen, waar je geen luiers meer behoeft mee te brengen. Dat daardoor iets van zoo ont zaggelijk groote waarde verloren gaat, wordt blijkbaar niet beseft. Die intieme sfeer die hangt in een huisgezin waar een kindje geboren moet worden, waar voorbe reidingen getroffen worden, waar gezamen lijk gestreden en gejubeld wordt wanneer het kleintje van stonde af aan zijn plaats je in het gezin inneemt, waar allen zich een offertje getroosten van stilte of wat meer arbeid, waar verbaasde snuitjes elk moment over de wieg heenhangen vol be wondering over dat slapende wezentje en toch Moeder in bed zoo vertrouwd vin den, waar Vader vol trots, geniet van elk uur dat hij thuis is, die sfeer is niet te vinden in een Ziekenhuis, ook dan niet wanneer de kinderen aan de hand van tante of dienstbode een schuchter bezoekje aan Moeder brengen, blij als ze maar weer op straat zyn en Vader gauw moet afeten om nog een uurtje naar zijn vrouw te gaan. Dat grootere kinderen of te kleine behui zing een argument kunnen zijn, is te be grijpen, maar onbegrijpelijk is het, dat in betere kringen, waar men zich voorzien kan van allerlei hulp, zelfs de eerste kin deren in het Ziekenhuis geboren worden. Prof. Noyons zeide, in zijn inleiding, ge houden voor de Vereeniging van Zieken huisbesturen, dat het huisgezin de aange wezen plaats was voor de verpleging van zieken. Dus kan zeker in de allereerste plaats een gezonde Moeder haar kindje thuis het levenslicht doen zien. Het heeft mij altijd verbaasd, dat de Geestelijkheid, wie het belang van het huisgezin zoo ter harte gaat, nimmer tegen bovengeschetste onnatuurlijke toestand een waarschuwende stem heeft doen hoor en. Veel meer dan men vermoed zyn de weinige saamhoorigheid in de gezinnen, de verminderde waardeering voor vrouw en Moeder, de weinige toewij ding van dienstpersoneel, het gevolg van bovengenoemde gemakzucht. En dat in ge zinnen, die een voorbeeld moesten zijn voor de massa waar God zij dank meer levens durf heerscht en de vreugde over een nieuw kindje dikwijls beschamend groot is. L v. d. ABEELEN. verderfelijke individualisme is vernield". Hier wordt dus teruggewezen op de middeleeuwen en op het tijdperk der Fransche revolutie. De gilden, in opkomst en groei tijdens de middeleeuwen, werden immers door den invloed der Fransche revolutie ver drongen en weggevaagd. Daar sloeg een dusdanige vrijheidswaan over landen en volken, dat, wat maar geleek op bin dende kracht, met voeten werd getreden. Het individualisme zette zich vast en van gemeenschappelijk werk was niets te be speuren. Men kent het resultaat. Ieder voor zich en God voor ons allen. Zoo voltrok zich een structuurverande ring der maatschappij. Wat elkaar be hoorde te steunen ging tegenover elkan der staan en we kregen de klassenstrijd; wat van hoog tot laag een eenheid vorm de in vak of beroep viel uiteen in een dom-opgevoerd standenverschil. In die chaos kwam de roep om ordening. Wel langzaam maar niet minder vasthou dend zette deze ordenings-idee zich vast bij duizenden menschen, en de topkrach- tcn daarin waren voorzeker Leo XIII, Mgr. von Kettler, Graaf de Mun, Ad. Kol- ping e.a., zooals we reeds vroeger hebben uiteengezet. Maar daarentegen groeide nog een or denings-idee, los van de Kerk en dus ook los van de christelijke wijsbegeerte, met als gevolg een theorie (en ook een prak tijk!) die lijnrecht in strijd is met ons ka tholicisme. Het is de thesis van staatsab- solutisme zooals we die vinden in fascis me, nationaal-socialisme met 't broertje N. S. B., en in enkele andere stroomingen. S. M. DE DISTRICTSDAG UITGESTELD. 't Lijkt wel of het niet mag plaats heb ben, want weer moet de Districtsdag uit gesteld worden. De redenen zijn o.m.: de spreker is verhinderd; in Aug. is geen boot meer te bekomen; de vacanties zijn nog niet ten einde etc. Waar en wanneer dan, 't zijn nog vra gen, welke het Districtsbestuur moet op lossen. Van afstel is echter geen sprake, zoodat de proefwedstrijd der beide Gezellen- elftallen morgen gewoon doorgaat op het K. B.-terrein. ZIEKENFONDS. Alle leden van ons fonds worden er nog eens op attent gemaakt, dat het ziek melden moet geschieden bij den penning meester, F. de Jong, De Ruyterstraat 21. STUDIECLUB. De tijdschriften „Het Schild" en „Lee ring en Leiding" zijn 's Zondag van 12 uur in de bibliotheek te bekomen bij Ger. Bot. Alleen echter de vaste lezers kunnen hiervan gebruik maken. MAG EEN GEZEL.. Naar aanleiding van een ons gestelde vraag herinneren wij eiken Gezel aan de Bisschoppelijke bepaling: neutraal organi- seeren is verboden. Een goed Gezel handelt ernaar! PALADIJNEN. Dinsdagavond half 9 paladijnenraad, om kwartier voor 9 paladijnen-bijeen komst. KALENDER DER WEEK FEESTDAG VAN DE H. ANNA. Als niet anders wordt aangegeven dage lijks Gloria, geen Credo. De gewone Pre fatie. ZONDAG 22 Juli. Negende Zondag na Pinksteren. Mis: Ecce. 2e gebed en laatste Evangelie v. d. H. Maria Magdalena. Cre do. Prefatie v. d. Allerh. Drieëenheid. Kleur: Groen. 'Mochten ook wij erkennen, wat ons den waren hartevrede brengt! (Evangelie). Mocht ook ons hart zich in vrede verblij den door een getrouwe onderhouding van Gods geboden (Offertorium). De Apostel spoort ons in het Epistel aan tot een ge trouwe naleving van Gods H. Wet. 't Kost strijd, maar onmogelijk is voor ons die strijd niet, want God houdt rekening met onze krachten en daarbij: God, Wiens heerlijkheid verheven is tot de hemelen en Wiens Naam wonderbaar is op aarde, Hij is onze hulp, bereid ons te onttrekken aan onze vijanden (Epistel; Graduale; Alle luja-vers). Geve God ons de genade om Zijn hulp af te smeeken, om Zijn liefde bevel: „Neemt en eet, dit is Mijn Lichaam" op te volgen door onze veelvuldige H. Com munie (Communio) waardoor wij met Hem één zullen zijn en in onze eenheid sterk. Postcomm unio MAANDAG 23 Juli. Mis v. d. H. Apoill- naris, Bisschop en Martelaar: Sacerdotes. 2e j»ebed v. d. H. Liborius. Kleur: Rood. De H. Apollinaris, tijdgenoot en metge zel v. d. H. Apostel Petrus, werd door de zen gewijd en aangesteld tot bisschop van Ravenna. Zijn Apostolisch leven bekroon de hij met het offer van zijn leven. DINSDAG 24 Juli. Mis v. d. H. Bernul- phus, Bisschop en Belijder: Statuit (Zie in het feesteigen v. h. Bisdom). 2e gebed v. d. vigilie voor het feest v. d. H. Jacobus; 3e v. d. H. Christina; 4e tot den H. Geest (we gens de retraite voor de priesters v. h. bis dom). Laatste Evangelie v. d. Vigilie. Kleur: Wit. Of: De Mis v. d. Vigilie: Ego autem. Geen Gloria. 2e gebed v. d. H. Bernulphus; 3e v. d. H. Christina; 4e tot den H. Geest. Kleur: Paars. De H. Bernulphus, Bisschop van Utrecht, is een ij veraar geweest voor den bloei der kerkelijke tucht en den luister van den ker- kelijken eeredienst. Om de vele kerken, welke hij in zijn bis dom gebouwd heeft en welke getuigenis geven van zijne kunstzinnigheid, wordt hij afgebeeld, dragende een kerk. Ook wordt de heilige aangeroepen als Patroon tegen de kinkhoest. WOENSDAG 25 Juli Feestdag d. H. Jacobus, Apostel. Mis: Mihi autem. 2e ge bed v. d. H. Christophorus; 3e voor den Bisschop (wegens den verjaardag zijner H. Wijding). Credo. Prefatie v. d. Apostelen. Kleur: Rood. De H. Jacobus de Meerdere, getuige van de gedaanteverandering op den Thabor en van Christus' doodstrijd, predikte na Chris tus' Hemelvaart eerst in Samaria later in Spanje. Na zijn marteldood door onthoof ding, is zijn lichaam overgebracht naar Compostella, nu nóg de beroemde Spaan- sche bedevaartsplaats, Jacobus ter eere. DONDERDAG 26 Juli. Feestdag v. d. H. Anna, Moeder der Allerheiligste Maagd. Mis: Gaudeamus. Kleur: Wit. Eene vrouw, die den Heer vreest, wordt geprezen. Heilige Moeder Anna, bid met uw allerheiligst Kind voor alle christelij ke huismoeders den waren christelijken geest af en help haar dien over storten in hare kinderen. VRIJDAG 27 Juli. Mis v. d. H. Pantaleon, Martelaar: Laetabitur. 2e gebed A Cunctis (om de voorbede der Heiligen); 3e naar keuze v. d. priester; 3e tot den H. Geest. Kleur: Rood. ZATERDAG 28 Juli. Mis v. d. H.H. Na- zarius en Gezellen, Martelaren: Intret. 2e gebed A Cunctis; 3e naar keuze v. d. pries ter; 4e voor den Paus. Kleur: Rood. IN DE KERKEN DER E.E. P.P. FRANCISCANEN: Alles als in bovenstaande kalender h. Bisdom, behalve: ZONDAG. 2e gebed v. d. H.-Laurentius van Brindisi; 3e v. d. H. Maria Magdalena. DINSDAG. Mis v. d. Z. Cunegundis, Maagd: Dilexisti. 2e gebed (en laatste Evangelie) v. d. vigilie v. d, H. Jacobus; 3e v. d. H. Christina. VRIJDAG. Mis v. d. Z. Maria: Magdaleua Martinengo, Maagd: Dilexisti. 2e gebed v. d. H. Pantaleon. Kleur: Wit. Amsterdam. ALB. M. KOK, Pr. ZEG ZE MAAR GERUST - IEDER KATHOLIEK behoort abonné te zijn op een Katholiek Dagblad, en dit Is voor LEIDEN en OMGEVING „De Leidsche Courant". Een leder die ons drie abonné's (voor minstens drie maanden) aanbrengt, zullen wij gelegenheid geven te kunnen zien hoe laat het is. Aan hem (haar) zenden wij een armbandhorloge als hieronder afgebeeld.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 6