Dr.J. POS Het Tandheelkundig Instituut BREESTRAAT 65 LEIDEN Telefoon 3532 ZATERDAG 21 JULI 193* DE LEIDSCHE COURANi EERSTE BLAD. PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht In den morgen van 21 Juli 1934, medegedeeld door hot Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerst.: 704.5 te Ilaparanda. Laagste barometerst.: 750.5 te Brost. Verwachting tot den avond van 22 Juli: Meest matige wind uit Oostelijke tot Zuidelijke richtin gen. Licht tot half of zwaar bewolkt. Droog warm weer, behou dens kans op onweer. Sinds gisteren heeft zich de depressie- kern. die toen nabij Ierland gelegen was in Zuid-Oostelijke richting verplaatst. Zij be vindt zich thans naby Brest met een uit- loopcr over België en Noord-Frankrijk, die in den morgen in Calais en Maastricht reeds onweer bracht. De barometer steeg over Midden- en Oost-Frankrijk hedenmorgen, doch het is zeer te bezien of deze drukstij- ging, welke ons Westenwind en onweer zou brengen, door zal gaan. Waarschünlijk zal de dagelijkschc gang van den barometer deze stijging tegenhouden en zal de de pressie Zuid-Oostwaarts trekken. LUCHTTEMPERATUUR Temperatuur des middags te half drie 22.2 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS «s. Van Zaterdagnamiddag 9.40 uur tot Zondagmorgen 4.33 uur; van Zondagnamid dag 9.39 uur tot Maandagmorgen 4.35 uur. IIOOG WATER. Tc Katwijk op Zondag 22 Juli voorm. 10 53 uur en nam. 11.37 uur; op Maandag 23 Juli nam. 12.27 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl",, 7 uur 22 gr. C. Zweminrichting Hooge Rijndijk: 7 uur 24 gr. C. V Ons recht op critiek. Er kunnen ergerlijke dingen worden ge constateerd in ons parlementair democra tisch stelsel. En 't is goed, zulks te doen, opdat er ver anderingen en verbeteringen worden aan gebracht, waar zulks gewenscht en nood zakelijk is. Zoo is er een euvel, dat laten we 't zoo maar 'ns uitdrukken hierin bestaat, dat de volksvertegenwoordigers, dat, wat de volksmond noemt: „de hooge oomes" on der elkaar vaak t e veel elkanders belan gen en die hunner wcderzijdsche vrienden ontzien. Een zekere collegialiteit, meenen we. Deze mentaliteit is de oorzaak o.i., dat er en door dc regeering en door volksver tegenwoordiging nog steeds te weinig is op getreden tegen cumulatie van inkomsten uit de staatskas, tegen het plukken uit de staatsruif. Fascisten maken b.v. propaganda met zulke gevallen, die er, ongetwijfeld, con creet verscheidene kunnen worden aange voerd. Zij meten dergelijke gevallen zoo breed mogelijk uit. „Maar", zoo schryft „Ons Noorden" (R.- K.), „ieder, die met ons principieel lijn recht staat tegenover het fascisme en den gezonden volksinvloed van een goed-geor- dend parlementair stelsel krachtig wil handhaven, zul het met ons eens zijn, dat dergelijke dingen zoo spoedig mogelijk on gedaan moeten gemaakt worden. Dit mogen en moeten wij niet aan dc fascisten overlaten." Inderdaad. Gelukkig behoeven wy hier niet te zwijgen als onze broeders en zusters in Dultschland, die, zelfs al hun goede vrien den zonder vorm van proces wor den doodgeschoten, geen syllabe van critiek mogen laten hooren.... Die slaaf- sche onderdrukking van gepaste en waar dige en opbouwende critiek behoeven wij hier, nogmaals: gelukkig niet te ver dragen en te verduren, Dèt is zoo veel waard, omdat aldus in ons democratisch parlementaire stelsel de fou ten, welke er ongetwijfeld vaak in ern stige en ergerlijke mate aan kleven, gecri- tiseerd mógen cn dus veranderd en ver beterd kunnen worden. Nederlandsch Duitsch en Amerikaansch berekent voor een GEHEEL ONDER EN BOVENGEBIT rantie Pijnloos trekken inbegrepen. Een geheel Onder- of Boven- gebitf24.50 Plaatje met 1 Kunsttand f 4.00 Ieders Tand meer f 1.75 Cementvulllngf 2.00 Porcelein of Zilvervulling f 3.00 Goud vulling vanaf f 9.00 22 Kar6 Goudkronen f 15.00) Volstrekt Pijnlooze Trekkingen f 1.50 Halfjaarlijksche Controle en Mond- onderzoek kosteloos SPREEKUREN: lederen werkdag van 9—12 en 1—4 uur. Avondspreekuur: Dinsdag en Donder- dag van 7—9 uur. iso5 BINNENLAND NIEUWE MOTOR- EN RIJWIELWET. STRENGER OPTREDEN TEGEN VEROORZAKERS VAN GEVAAR. Nadere regelingen bij algemecne maatregel van bestuur. Een wetsontwerp is ingediend, gevende regelen, in verband met het gebruik van motorrijtuigen en rijwielen nopens het verkeer op de wegen cn de rijwielpaden. Rijbewijzen. De minister meent tc moeten aanbeve len, dat de wet de eischen van geschikt heid en bekwaamheid ter verkrijging van een rijbewijs niet in ondcrdcelen aangeeft, maar overlaat aan den minister, met de uitvoering van de wet belast. De bedoeling is, die eischen zwaarder te stellen, dan die op het oogenblik gelden. Ook de afgifte van rijbewijzen wordt meer gecentraliseerd. Hot afgeven van wat in de plaats van de tegenwoordige rijvaardigheidsbewijzen komt, zal ook in de toekomst wel in één hand zijn. Aan het streven naar vereenvoudiging sluit zich aan het doen vervallen van be staande niet-noodzakelijk meer zyndc be palingen. Bij de overweging van de hierboven be doelde nadere bepalingene welke in den al- gemeenen maatregel van bestuur een plaats kunnen vinden, zal den tevens de aandacht kunnen worden gewijd aan een ander vraagstuk, n.l.: het brengen van Nummerbewijs verbonden aan een bepaald motorrijtuig. Het bepaalde in art. 9 der tegenwoordige wet, volgens hetwelk een nummerbewijs moet worden afgegeven door den commis saris der Koningin in de provincie en in geval dc houder in het buitenland woont, door den minister, vormt een beletsel voor een regeling der controle op motorrijtui gen. Het rytuigbewijs behoort te worden afgegeven voor een bepaald motorrijtuig en moet niet voor elk willekeurig motorry- tuig kunnen worden gebruikt. Door dit in het ontwerp op te nemen (art. 9) is ook mogelijk gemaakt de regeling, waardoor, indien later het motorrijtuig zich In zoo- danlgen toestand blijkt te bevinden, dat het gevaarlijk is, daarmede over een weg tc rijden, het bewijs tijdelijk of voor goed kan worden ingetrokken, (art. 13.) Het is gewenscht, dat de bewijzen als hier be doeld, afgegeven worden door of vanwege een centraal orgaan, dat zoo noodig een onderzoek naar de geschiktheid van de motorrijtuigen kan instellen. Algcmccne maximum-snelheid voor bebouwde kommen. De noodige eenheid inzake de maximum snelheid kan verkregen worden door een algemeen maximum voor de in dc bebouw de kommen in acht te nemen snelheid vast te stellen, behoudens dan voor die gedeel ten van de wegen, welke behoorlijk zijn afgescheiden en niet voor ander verkeer dan voor motorrijtuigen zyn opengesteld. In verband met het bovenstaande is in ar tikel 8 aan Gedeputeerde Staten de op dracht gegeven om de bebouwde kommen vast te stellen en een voorschrift opgeno men tot het aangeven op den weg van die kommen. Scherper optreden tegen dronken bestuurders. Wat de scherpere controle betreft breidt art. 26 de tegenwoordige bepaling van art. 22b (personen, die onder invloed van ster ken drank verkeeren) uit ook tot hen die andere rij- of voertuigen dan motorrijtui gen of rijwielen besturen. Immers, ook deze kunnen groot gevaar op den weg ver oorzaken. Zulke gevallen kunnen ingevolge art. 35 alleen met gevangenisstraf bestraft worden. Verder is een meer direct optreden te gen bestuurders, die onder den invloed van alcoholischen drank zijn, mogelijk ge maakt, in de artt. 27 en 28, die het mo gelijk maken dronken bestuurders onmid dellijk te beletten met het motorrijtuig verder te ryden. Zelfs kan hun rijbewijs ingehouden worden tot aan de rechterlijke uitspraak (art. 27). In art. 39 is voorts voor overtreding van art. 26 ontzegging van rijbevoegdheid voor 5 jaar mogelijk gemaakt, ingevolge het vierde lid bij recidive voor 10 jaren. Ook in ander opzicht wordt strenger opgetreden door verzwaring van de alge- meenen maatregel van bestuur 2 jaren ontzegging, by recidive 4 jaren worden uitgesproken. IIET MOTOR- EN RIJWIELREGLEMENT EN DE MOTOR- en RIJWIEL- BESCHIKKING. t Voornaamste wijzigingen. Plotseling snelheid verminderen of stil houden. Het bekende op en neer teeken steeds ge ven (ook door wielrijders en bestuurders van rij- of voertuigen) en wel aan de lin kerzijde. Bij automatisch teeken (motorrij- tuingen) moet de kleur van het stoplicht „Oranje" zijn. (Plaats stoplicht na 1 Januari 1935 hoog stens 30 c.M. van het roodc achterlicht ver wijderd). De kleur dus nu reeds oranje! Richting veranderen. Door eiken bestuurder (thans ook van rijwielen en andere rij- of voertuigen) moet elke richtingveranderine hetzij naar links of naar rechts, te allen tijde worden aangegeven. (Teeken niet hooger dan schouderhoogte indien het met arm of stok wordt gegeven). De automatische richting aanwijzer moet, indien uitgesto ken, duidelijk zichtbaar zijn. Na 1 Januari 1935 moet dc kleur van den richtingaanwijzer rood of oranje en de vorm langwerpig zijn. Van dien datum af mag het uitsteken van den richtingaanwijzer niet hooger dan ter schouderhoogte van den bestuurder ge- seliieden. I Rood Achterlicht. Steeds aan de achterzijde. (Na 1 Januari 1935 binnen het vlak 1.25 M. hoog van het wegdek en 50 c.M. van het meest links uit stekende gedeelte van het motorrijtuig; tot dien tijd in ieder geval aan de linkerachter- zyde). Voor motortweewielers is de reflector niet meer toegestaan, ook deze moeten een rood achterlicht voeren. Spiegel. Alle motorrijtuigen (dus ook motortwee wielers) moeten voorzien zijn van een suiegel. Rij- en voertuigen bebooren ook van een spiegel voorzien te zijn, tenzij de be stuurder een zoodanige plaats inneemt, dat hij het links achter liggend weggedeelte gemakkelijk kan waarnemen. Verder moe ten motorrijtuigen en een rij- of voertuig zoodanig zijn ingericht, dat de bestuurder van zijn zitplaats voldoende zij'uitzicht heeft. Verlichting. Motorrijtuigen en rij- en voertuigen moeten gedurende den tijd dat licht moet worden gevoerd, ook bij stilstaan op den weg de voorgeschreven verlichting blijven Signalen. De sirene, welke voorheen buiten be bouwde kommen was toegestaan is verval len. (Slechts voor brandweer geoorloofd). De verplichting van signaal geven wan neer de veiligheid zulks vordert, zoowel voor bestuurders van motorrijtuigen als van rijwielen, is gebleven. Buiten deze verplichting is het verboden signalen te geven. Openen portieren. Het is verboden een portier van een mo torrijtuig te openen of geopend te laten of dit op zoodanigè wyze te doen, dat de veiligheid wordt belemmer of in gevaar gebracht. Achteruit rijden. Het is verboden met een motorrijtuig achteruit te rijden als men zich van te vo ren niet overtuigd heeft, dat dit zonder gevaar kan geschieden. j Bakfietsen. Met rijwielen op nieer dan twee wielen, ingericht voor het vervoer van goederen, de z.g.n. bakfietsen en soortgelijke, is het verboden op rijwielpaden te ryden. Indien wegen voor gewone rij- of voer tuigen gesloten zijn verklaard, dan mag ook daar niet met bovengenoemde z.g.n. bakfietsen worden gereden. HET WERKFONDS 1934. De voorzitter van den Raad van Minis ters heeft het volgende schrijven gericht aan het bestuur van het Werkfonds 1934. „Het is mij gebleken, dat er behoefte bestaat aan eenige meerdere precizeering van taak en bevoegdheid van het bestuur van het Werkfonds 1934, in verband waar mede de Regcering er prijs op steR van Haar opvatting terzake nader te doen blij ken. Voorop sta, dat de beslissing omtrent de uit te voeren werken bij de Regeering be rust, zoodat de taak van het bestuur hoofd zakelijk als van voorbereidenden en advi- scerenden aard moet worden beschouwd. In het b londer zal het navolgende tot de taak va., het bestuur behooren. I. Een algemeen onderzoek en beoordee ling der bij het Werkfonds ingediende pro jecten, waarbij, binnen de grenzen van het beschikbare crediet, twee criteria behoo ren te worden aangelegd. a. De uit te voeren werken zullen er toe moeten bijdragen de economische werk kracht van het land te verstevigen. b. De uit te voeren werken zullen tot een substantieele vermindering van de werkloosheid moeten leiden, waarbij reke ning is te houden zoowel met de situatie in het geheele land als met plaatselijke omstandigheden. II. Het voeren van onderhandelingen met betrekking tot de voorwaarden, waar onder de in aanmerking komende werken zullen worden uitgevoerd. III. Het ter kennis brengen van de Regeering, in den vorm van concrete voor stellen, van de resultaten van den voorbe reidenden arbeid, bedoelde onder I en II. Aan de echtenissche voorbereidingen van projecten neemt het Werkfonds dus geen deel, terwijl ook de wijze van financieren niet tot de bemoeienis van het Werkfonds behoort. Bij de sub II t.m. III aangeduide werk zaamheden zal rekening zijn te houden met de herkomst van de ingediende projecten. Te dien aanzien is in hoofdzaak te onder scheiden tusschen: 1. Rijkswerken. 2. Werken voor andere publiekrechte lijke organen (provincie, gemeente, enz.). 3. Industrieele projecten. 1. Rijkswerken. Aangezien in eerste instantie alleen die Rijkswerken in aanmerking komen, waar bij vervroegde uitvoering op den voor grond staat, is hiermede tevens aangege ven, welke werken tot uitvoering kunnen worden gebracht. Het onderzoek, bedoelde onder Ia en b, zal zich dientengevolge kunnen beperken tot een overleg mei den Rijkswaterstaat inzake de volgorde, waarin deze Rijkswer ken tot uitvoering dienen te komen. Ter informatie van het bestuur zal van de zijde van den Rijkswaterstaat mede- deeling worden gedaan omtrent het be drag. dat uit het Fonds voor de bovenbe doelde vervroegde uitvoering wordt noo dig geacht. 2. Werken voor andere publiek rechtelijke organen (Provincie, gemeente, enz.). Met betrekking tot deze projecten zal het Werkfonds de bovenomschreven taak ten volle dienen te vervullen. Het zal voorts bij het sub I bedoelde on derzoek er voor moeten waken, dat niet het oog valt op werken, welke anders toch reeds nu zouden worden uitgevoerd. Er zal dus zooveel mogelijk getracht moeten worden die werken te entameeren, waar bij het Werkfondskarakter zich duidelijk demonstreert, al bestaat er geen bezwaar, in den aanvang een ietwat mildere maat staf te dien aanzien te gebruiken, in ver band met de wenschelijkheid om reeds spoedig werkgelegenheid te verschaffen. Ook dient het zich rekenschap te geven van de financieele gevolgen dezer wer ken, teneinde aan de Regeering de gege vens te verschaffen voor de beoordeeling van de meest gewenschte financiering er van. In verband met het groote aantal ont vangen voorstellen van deze tweede cate gorie is schifting er van de toetsing aan de onder Ia en z genoemde criteria noodza kelijk. Teneinde het bestuur in staat te stellen de daaraan verbonden omvangrijke arbeid te verrichten is de Regeering bereid een vijftal ingenieurs van den Rijkswater staat ter beschikking te stellen van het Werkfonds, waarbij zij echter de nadruk er op legt, dat de technische voorberei ding van projecten geheel door bedoel de organen zelf dient te geschieden. 3. Industrieele projecten. Het ligt in het voornemen der Regee ring, zooals reeds bij monde van den Mi nister-President bij de behandeling van het crediet voor Werkverruiming in de Tweede Kamer werd medegedeeld, aan het Departement van Economische Zaken een klem bureau, behoorende tot de afdeeling Nijverheid te richten, dat zich zal bezig houden met dc behandeling van industriee le vraagstukken op technisch en econo- misoh gebied. Ten aanzien van industrieele projecten zal de taak van het Werkfonds derhalve in hoofdzaak bestaan uit een algemeene toetsing aan de onder Ia en b genoemde cri teria en uit een voorloopige schifting en rangschikking van de binnengekomen on derwerpen, waarvan de verdere behande ling zal geschieden door het bovenbedoelde bureau. Bij deze verdere behandeling zal het bureau weer gebruik kunnen maken van het advies van deskundigen in het be stuur (en Raad van Bijstand en Advies) vertegenwoordigd of zich incidenteel bij zondere technische krachten kunnen assu- meeren. De resultaten hiervan zullen daar na ter beoordeeling en beslissing worden GEMEENTEL. AANKONDIGINGEN. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het verzoek van C. G. J. Alke made om vergunning tot het oprichten van een inrichting voor het bewerken van vleeschwaren in het perceel Haarlemmer straat No. 299b, Gelet op de artikelen 6 en 7 der Hinder wet; Geven kennis aan het publiek, dat ge noemd verzoek met de bijlagen op dc Secretarie dezer gemeente ter viisie gelegd is; alsmede dat op Zaterdag, den 4 Augus tus 1934 des voormiddags te half elf uren in het perceel Breestraat 125 (Bureau van Gemeentewerken) gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen. AGENDA Woensdag, R.K. Bond van Handels-, Kan toor- en Winkelbedienden, gebouw Zita-ver., Pieterskerkkoorsteeg, 8.15 uur. Donderdag. Plaatselijke Kern R.K. Staats partij, gebouw Zita-ver., Pieters kerkkoorsteeg, 8.15 uur. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de doktoren v. Alphen, Veldhuyzen, Kors en Lahr. Do Zondagsdienst te Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Varekamp, tel. 1915. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van M a a n d a g 16 tot en met Zondag 22 Juli a.s. waargeno men door de apotheek P. du Croix, Rapen burg 9, Tel. 807. voorgelegd aan de Ministerieele Commis sie van het Werkfonds. De Regeering vertrouwt, dat zij door het bovenstaande te uwer kennis te brengen, aan het gebleken verlangen tot afbake ning van uwe taak en bevoegdheid zal hebben voldaan. OPHEFFING RADEN VAN ARBEID. Eervol ontslag verleend aan dc voorzitters te Brielle, Tiel en Tilburg. Bij Koninklijk besluit van 12 Juli 1934 No. 12 is, met ingang van 1 Januari 1935, in verband met de opheffing hunner be trekking, eervol ontslag verleend aan mr. H. P. Hermans als voorzitter van den Raad van Arbeid te Brielle, aan mr. S. Rink als voorzitter van den Raad van Ar beid te Tiel en aan mr. J. C. A. M. van de Mortel als voorzitter van den Raad van Arbeid te Tidburg, zulks onder dankbetui ging voor de door hen als zoodanig bewe zen diensten. Met ingang van 1 Januari 1935 zyn be noemd tot voorzitter van de met ingang van dien datum te Dordrecht, te Leeu warden, te Zwolle, te Nijmegen en te 's-Hertogenbosch gevestigde Raden van Ar beid, onderscheidenlijk mr. G. Snoeck Hen- kemans, Y. Buis, Th. H. Boelkens, mr. J. J. A. Bakker en mr. H. P. F. M. Mandes, zulks onder gelijktijdige toekennis van eervol ontslag als voozitter van de thans in vo rengenoemde plaatsen gevestiede Raden van Arbeid. UTBREIDING VERKOOPGELEGENHEID OP ZONDAG. De minister zal uniformiteit in dc uitvoering bevorderen. In zyn memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot wijziging der Winkel sluitingswet zet de minister van Economi sche Zaken uiteen, dat hij het inschakelen van de gemeenteraden een voordeel acht. De kwestie kan dan locaal worden be zien. Plaatselijk kunnen de behoeften en verlangens immers uiteenloopen. Ten einde de verschillende verlangens beter tot haar recht te doen komen, zullen de gemeentebesturen bij „belanghebben den" te rade moeten gaan. Inderdaad zal deze ruime omschrijving ingevolge den wensch der Tweede Kamer in het wets ontwerp gebracht, de gemeenteraden voor de beantwoording van virgen stellen, waarvoor by de meer strikte gedachte van het regeeringsvoorstel geen plaats was geweest. De minister hoopt de moei lijkheden, welke hij te deze verwacht, zoo goed mogelijk op te lossen. Overigens stelt hy zich voor omtrent de wijze van toepassing van het voorschrift aan de ge meentebesturen nog enkele aanwijzingen te geven, opdat althans eenige uniformi teit in de wijze van uitvoering wordt ver kregen. Zulks zal er, naar hij vertrouwt, mede toen kunnen bijdragen, dat de strijd in dc gemeenteraden omtrent wat al of niet plaatselijk dient te geschieden, be perkt blijft. SPORT VOETBAL Seriewedstrijden om den DAL-beker. Dinsdagavond speelt Leidsch.Dagblad te gen N. R. M., aanvang 7 uur op het „N. B. L. 0."-terrein, Zoeterwoudsche Singel.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2