DINSDAG 17 JULI 1934 DE LEIDSCHE COURANT VIJFDE BLAD PAG. 11 GEMENGDE BERICHTEN FIETSRIJDER DOOR AUTO GEGREPEN. Aan verwondingen overleden. Zondag te kwart voor 12 reed de heer J. P. te VGravenhagé met zyn auto op den rijksweg AmsterdamBaarn. Op de tram baan bij den Brediusweg te Bussum stond de wielrijder A. R. uit Utrecht, die plotse ling op zijn rijwiel stapte en den weg over stak. Door krachtig remmen en links uit te wijken, trachtte de autobestuurder een botsing te voorkomen. Dit lukte echter niet; de wielrijder werd gegrepen, sloeg met zijn hoofd tegen de voorruit der auto en bleef bewusteloos op den weg liggen. Een schedelbasis-fractuur werd geconsta teerd. Het slachtoffer is naar de St. Ma- jellastichting te Bussum vervoerd, waar hij zonder tot bewustzijn te zijn gekomen is overleden. R., die gehuwd was, wilde zijn familie bezoeken, die te Valkenveen kampeerde. BRAND IN EEN DRUKKERIJ TE WEESP. Gisteravond omstreeks kwart over tien ontdekten voorbijgangers brand in de bin derij van de steendrukkerij van de firma Breumelhof te Weesp. Het vuur greep zeer snel om zich heen. Daar zich het St. Ber- nardus Gesticht, waar vele ouden van da gen en invaliden verpleegd worden in de onmiddellijke nabijheid van het brandende gebouw bevond was behalve het stedelijke brandweercorps ook de fabrieksbrandweer van de firma van Houten gealarmeerd. Met eenige stralen op de waterleiding en van twee motorspuiten werd het vuur krachtig bestreden en kon uitbreiding voorkomen worden. De binderij brandde geheel uit. De drukkerij en de naastgele gen graanmaalderij van de firma Broek mans bekwamen ernstige waterschade. De schade die ongeveer 15000 gulden bedraagt, wordt door verzekering gedekt. DRAMA TE TIEL. Twee menschen levensgevaarlijk gewond. Zaterdagavond heeft zich te Tiel een bloe dig drama afgespeeld. Een veertigjarige man kwam omstreeks elf uur in het Spaarbankstraatje in de na bijheid van het volkslogement „De Zwaan". Klaarblijkelijk koesterde hij een oude veete tegen de eigenaars van het lo gement. Plotseling stoof hij op den loge menthouder en zijn vrouw, die voor het huis stonden, af en bracht de vrouw een messteek toe in het onderlijf, terwijl hij den man in de zijde stak. Beiden werden levensgevaarlijk gewond. Dé dader vluchtte naar het logement van R„ waar~hij later door de politie is aange houden. INBRAAK TE OSS. Drie personen gearresteerd. Het is de marechaussee te Oss wederom gelukt de hand te leggen op een persoon, die reeds lang werd nagegaan. Op de Os- sche heide ontdekten zij te 2 uur 's nachts den 23-jarigen v. d. P., bijgenaamd de „Rat", dien ze aanhielden en aan den lijve fouilleerden, waarbij verschillende inbre kerswerktuigen te voorschijn kwamen. In de kazerne werd P. aan een streng ver hoor onderworpen waar hij bekende in het café van J. v. Dinther op den Rijksstraat weg 's-BoschGrave onder de gemeente Schaijk te hebben ingebroken. Wacht meester Curfs begaf zich direct derwaarts en zag dat het raam uit de voordeur was gesneden. De bewoners, die nog in diepe rust waren, hadden van deze inbraak niets bemerkt. Daar de deuren naar café en woonhuis van veiligheidssloten waren voorzien, werd niet veel ontvreemd. In den loop van Zondag zijn nog gevangen genomen P. de B. en H., bijgenaamd „de Soep", zeer goede bekendén der politie, die beiden- by de inbraak betrokken zijn. INBRAAK TE HAARLEM OPGEHELDERD. Van de gestolen 3000.— niets meer over. De Haarlemsche poitie heeft drie perso nen gearresteerd, die in den nacht van 26 op 27 Mei j.l. hebben ingebroken in het kantoor van den bouwmaterialenhandel voorh. Smit en Rijnders aan het Zuider Buiten Spaarne te Haarlem. Een brand kast werd opengescheurd en met sleutels openden zij de kluis en namen daaruit on geveer 3000 gulden mede. De hoofddader C. K. is een goede be kende van de politie. Eenige jaren geleden is hij betrokken ge weest bij den brutalen diefstal in het kan toor van de A. P. C. te Haarlem, waarvoor hy vier jaren gevangenisstraf heeft moe ten ondergaan. Aan het stand te Hoek van Holland is hij aangehouden. Voorts zijn gearresteerd de gebrs. V. te Haarlem. Een hunner is bij de firma Smit en Rijnders werkzaam geweest en kende de situatie van het kantoor zeer goed. Van het gestolen geld is niets meer over. Wel zijn eenige goederen, welke de daders van het geld hebben gekocht, in beslag genomen. De drie mannen zijn gisteren ter be schikking van de justitie gesteld. HONGERMARSCH VAN GRIEKEN. Van de tachtig zeelieden vielen van Rotterdam naar Den Haag er vijftig uit. Voor het gebouw der Grieksche legatie in de Alexanderstraat te 's-Gravenhage is het gistermiddag eenigen tijd rumoerig ge weest tengevolge-van een in Rotterdam- sche haven uitgebroken conflict aan boord van Grieksche schepen. Een aantal Griek sche zeelieden wenschte den gezant te spreken over de oorzaken van het con flict, doch de gezant weigerde hen te ont vangen, tot groote ontstemming der Grie ken, die druk gesticuleerend en opgewon den daaraan uiting gaven. De oorzaak van het conflict is een loon- kweétie, meldt de „Telegraaf". Onder de Grieksche vlag varen zeer veel schepen, die vrijwel nimmer in Griekenland ko men, doch de wilde vaart beoefenen en waarvan de bemanning jarenlang uit het vaderland afwezig is. Kortgeleden is nu in Griekenland een collectieve arbeidsover eenkomst tot stand gekomen onder auspi ciën van de regeering. Deze overeenkomst is door de Grieksche zeeliedenorganisatie namens de werknemers aanvaard, en door de regeering bindend verklaard. De bedoel de zeelieden-organisatie omvat echter slechts een klein percentage van de onge veer 6000 Grieksche zeelieden, die groo- tendeels ongeorganiseerd zijn. Zoo kon het gebeuren, dat de bemanningen van een zes tal Grieksche schepen in de Rotterdam- sche haven kennis kregen van de nieuwe overeenkomst en weigerden aecoord te gaan met de daarin genoemde gages die voor een matroos f 28, voor een stoker 22 en voor een kombuisbediende 14 per maand bedragen. De bemanningen weigerden op nieuw aan te monsteren en proclameer den een staking, die ongeveer honderd Grieksche zeelieden omvatte. Zij riepen de hulp in van den Griek- schen consul te Rotterdam, die echter niets voor hen doen kon, evenmin ales de Griek sche gezant, die te Rotterdam met den consul en een deputatie der stakers bespre kingen voerde. Volgens de stakers werd hun daarbij echter de toezegging gegeven, dat de schepen niet met een vreemde be manning zouden vertrekken en werd hun hoop gegeven, dat een schikking zou wor den getroffen. Intusschen werd voor een drietal schepen toch een andere bemanning voornamelijk bestaande uit negers, aange monsterd, waarop deze schepen Rotterdam verlieten. Voor drie andere nog te Rot terdam liggende schepen wordt nog een bemanning gezocht. De stakers bleven zonder middelen van bestaan in Rotterdam achter. Pogingen om van het oonsulaat of gezantschap geld te krijgen om naar Griekenland te kunnen terugkeeren, hadden geen resultaat. Ten einde raad besloten de stakers naar Den Haag te trekken, om by den gezant hulp te vragen, daar velen van hen geen cent meer bezaten en geen onderdak hadden. Zij hadden uiteraard ook geen geld om de reis naar Den Haag te bekostigen en besloten daarom te gaan loopen. Zoo trok ken gisterochtend tachtig Grieksche zeelie den in een soort hongermarsch naar de residentie. Zij bleken echter beter te kun nen varen dan loopen, want onderweg vielen er niet minder dan vijftig uit. naar een der zeelieden ons vertelde, hoofdzake lijk wegens uitputting tengevolge van ge brek aan voedsel. Een dertigtal Grieken bereikte het ge zantschapsgebouw, waar de gezant echter weigerde hen te ontvangen. De stakers waren daarover zeer ontstemd en school den voor het gebouw der legatie samen. De gezant, riep de hulp der politie in en spoedig verschenen een inspecteur en een aantal agenten der motorbrigade. Nadat de inspecteur met den gezant de zaak bespro ken had, werden de mannen, die zich ove rigens rustig gedroegen en wien het, naar zij ons verklaarden, alleen te doen was om voedsel, onderdak en geld voor de reis njiar Griekenland, naar het hoofdbureau van politie geleid. Vandaar werden zy on der geleide van eenige rechercheurs per autobus naar Rotterdam gebracht. Daar zullen zy afwachten, wat er verder met hen gebeuren gaat. Zy zijn van plan om. indien zij geen hulp van het gezant schap krijgen, een beroep te doen op de Nederlandsche autoriteiten om althans on derdak en voedsel te krijgen. Het ligt in tusschen voor de hand, diat de Rotter- damsche autoriteiten weinig gesteld zullen zijn op het verblijf van pl.m. 100 Griek sche zeelieden, wien alle middelen om in hun onderhoud te voorzien, ontbreken. Waarschijnlijk zullen dan ook wel in over leg met het Grieksche gezantschap maat regelen genomen moeten worden om hen naar hun land terug te doen keeren. LUCHTVAART DE BELGISCHE STRATOSFEER. Cosijns ballon te bestemder plaatse. In afwachting van goed weer. heeft in genieur Cosijns Zondag alvast de gondel naar de omgeving van de startplaats te IIour-Havenne laten overbrengen. Deze bevindt zich thans in een garage van het Chateau royal d'Ardenne. Zooals men weet, was het aanvankelijk 't voornemen, deze overbrenging eerst 's avonds vóór den datum van het vertrek uit Brussel te laten geschieden. Cosijns is echter van mecning hieromtrent veran derd. Hij heeft Zaterdag algemeene inspec tie gehouden en al de instrumenten, wel ke aan boord zullen meegenomen worden, grondig nagezien. Daat alle? absoluut .in orde was, heeft hij er dfin de voorkeur aan gegeven de gondeTnu afrost te laten trans- porteereh, om niet overhaast tè werk te moeten gaan, wat een zekere ontreddering met zich had kunnen brengen. Het transport geschiedde door middel van een Diesel-camion, die te Hour Haven- ne zal gebruikt worden om, even vóór het vertrek, de gondel op het terrein te bren gen, om aan den ballon te worden vastge maakt. Men heeft opzetteiyk een wagen met Diesel-motoren gekozen, om zooveel mo gelijk brandgevaar te voorkomen. Men wacht nu alleen nog maar op goed weer, om den nieuwen sprong naar de stra tosfeer te kunnen wagen. FAILLISSEMENTEN Uitgesproken: P. de Jeu, landbouwer, L e 1 m u i d e n. Cur. Jhr. mr. H. P. van Hacften, Den Haag. Opgeheven: C. Bronger, Wassenaar; H. W. de Mooy Jaczn., Rynsburg. UIT DE RADIOWERELD Programma's voor Woensdag 18 Juli. Huiien, 301 M. N.C.R.V.-programma. 8 00 Schriftlezing en meditatie. 8.159 30 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst. 11.00 Harmonium bespeling. 12.15 Kwintetconcert en Gramofoonpl. I.45 Handwerkcursus. 2.45 Gramofoonpl. 3.15—3.45 Chr. Lectuur. 4.00 Concert. 5.00 Kinderuur. 6.00 Gramofoonpl. 6.30 Afgestaan. 7 00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Gramofoonpl. 7.30 Landbouwhal^uur. 8.00 Gramofoonpl. 8.15 Rotterd. Philh. Koor en Orkest, het Van Zanten Vocaal kwartet en solisten. Van 8.308.40 Causerie J. W. van 't Hoff. Van 9 259.55 Causerie. Van 9.55—10.05 »Vaz Dias. II.0011.30 Gramofoonmuziek. Hilversum, 1875 M. VAR A-Uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 9.30 „Onze keuken". 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor Arb. i. d. Continubedr. 12 00 Gramofoonpl. 12.15 Klein VARA-ensemble. 12.45 GramofoonpL 1.00 Orgelspel. I.30 Gramofoonpl. 2.00 Pauze. 2.15 VARA-Kniples. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 De Flierefluiters. 6.30 RVU. Causerie. 7.00 Sportuitzending. 7.20 Orgelspel. 7.40 Economische causerie. 8.00 Herhaling SOS-berichten; VARA- varia; Vaz Dias. 8.10 Gramofoonpl. 8.30 VARA-orkest. 9.00 „Het gespikkelde lint", spel. 9.30 Vervolg orkestconcert. 10.00 Vaz Dias en Gramofoonpl. 10.15 Vervolg orkestconcert. II.0012.00 Gramofoonmuziek. Diventry, 1500 m. 10.3510.50 Morgenwijding. 12 20 Orgelspel. 1.05 Western Studio-orkest. 2 20 Arthur Salibury en zijn orkest. 3.20 Pianorecital. 3.35 Stcd. Orkest Bournemouth. 5.05 Gramofoonpl. 5.35 Kinderuur. 6 20 Berichten'. 6.50 Orgelconcert. 7.20 J. H. Squire Celeste Octet. 8.20 „Holiday in Eiyope", radio-potpourri. 9.20 Berichten. 9 45 Callonder's Second Band. 10.45 Voordracht. 10.5012.20 Jack Jackson en zUn orkest. „Rad! o-P a r 1 s'\ 1648 NL 7.20 en 8.20 Gramofoonpl. 10.35 Orkestconcert. 12.35 Dansmuziek d. h. Goldy-orkest. 9 05 Nat. OrkcsJ 10.50 Dansmuziek. S Kalundborg. 1261 M. 12.20—2 20 Concert uit het Bellevue- Strandholel. 3.20 Omroeporkest. 5 205.50 Gramofoonpl. 8 20 Harmonieconcert. 10.35 Koorconcert. 11.05 Concert door Strijktrio. 11.3012.50 Dansmuziek m. m. v. Plan* trio. Keulen. 456 M. 6 45 Orkestconcert. 12 20 Omroeporkest. 4 20 Omrocpkleinorkest. 5.35 Viool- cn pianoconcert 7.20 Wcragkamerorkcst cn -koor. 8 50 Dansmuziek. 11.2012.20 Cembalo- en vioolconcert Rome, 421 M. 9.05 „Istbeau", opera van MascagnL Brussel ,322 e n 484 M. 322 M 12 20 Gramofoonpl. 1 302.20 Max Alexys' orkest. 5.20 Dansmuziek. 6.20 GramofoonpL 3j 6 50 Salonorkest. 8.20 Symphonieconcert. 10.30—11.20 Dansmuziek. 434 M.: 12.20 Max Alexys* orkest I.302.20 Gramofoonpl. 5 20 Max Alexys' orkest 6.35 Pianorecital. 6.50 Zangvoordracht 7 20 Gramofoonpl. 8.20 Gevarieerd concert en Gramofoonpl. 9.20 Koorconcert. 10.4011.20 Dansmuziek. "Wv Deutschlandiinder, 1S71 U. 8 30 Causerie over het Saargcbied. 8 50 Blaasconcert. 10.20 Berichten. 10.50 Radio-kwartier. II.05 Weerbericht. 11.2012.20 Kamermuziek. Gemeenteyjk Radlo-DiitrlhutlebedrUI en dc R.O.V. Radio-centrale 3e Programma. 8.00—12.20 Keulen. 12 20—14 20 Brussel Fr. 14 20—15 20 Londen Rog. 15.2017.20 Kalundborg of Luxemburg. 17.2019 20 Brussel Fr. 19.20—20 20 Luxemburg. 20.20 afloop Boedapest of tot 22,40 Luxemburg, daarna Brussel Fr. 4e Programma. 8.20—8.50 Parijs Radio. 10.3511.50 Parijs Radio. 12.2517.35 Daventry. 17.3518.20 Een der Eng. „National" zen ders. 18.20—19.20 Brussel VI. 19 20—20.00 Keulen. 20 00afloop Daventry. FEUILLETON. HET GOUDEN WAAGSTUK door J. S. FLETCHER. 45) Penrose belde om thee; hij haatte zijn kwelgeest thans meer dan ooit. En terwijl die twee mannen zich van thee voorzagen, kreeg Lilian Delomosne bezoek van Charity, die even later het hotel ech ter weer verliet. Toen zij verdwenen was, pijnigde Lilian nogmaal haar brein, om te zoeken naar een middel, die twee man nen te beletten, hun snoode voornemens ten uitvoer te brengen. Na eenigen tijd belde zij den kellner en overhandigde hem een telegramformulier, met het verzoek, dit voor haar te willen laten verzenden en zoo spoedig mogelijk. Het telegram was gericht aan haar ad vocaat, iemand, dien zij ten volle kon ver trouwen en van wien zy wist. dat hij haar instructies met den meest mogelyken spoed zou uitvoeren. Het telegram luidde: Verzoeke vriendelijk u in verbinding te stellen met Scotland-Yard en hen te vra gen, mij bekwaam detective te zenden voor heel dringende aangelegenheid. Lilian Delomosne. Star Hotel. Canterbury. Zij besefte dat zij nu niet veel anders kon doen dan rustig afwachten, hoe de zaak zich verder zou ontwikkelen. Zy belde om thee en hield de straat vóór het hotel in het oog. Maar de middag verstreek er de avond begon te vallen, zonder dat er iets bijzon ders gebeurde. Plotseling kreeg zij een idee en sloop de gang in. Er waren maar vier deuren in die gang en toen zij aan dachtig luisterde, hoorde zy achter één der deuren stemmen. Duidelijk herkende zij het stemgeluid van Bedford. Gerinkel van vorken en messen wees haar er op, dat er twee mannen zaten te dineeren, en bang. dat de kellner, die hen bediende, haar zou betrappen, keerde zij naar haar eigen ka mer terug. Doch zij had bemerkt, dat zij de deur van hun kamer in het oog kon houden, als zij haar eigen deur op een kier liet staan en dat deed zy nu. Het was bijna heelemaal donker ge worden, toen de deur van die kamer be hoedzaam geopend werd. Penrose kwam naar buiten en verdween in de richting van den uitgang. Zij liep vlug naar het raam en zag hem even later de straat over steken en een zijstraat inslaan. En weer kon zij niet anders doen dan afwachten. Met een gevoel van groote verluchting hoorde zij eindelijk zware voetstappen in de gang en onmiddellijk daarop de stem van een kellner die iemand verzocht een ooger.blik te willen wachten. Er werd op haar deur geklopt en toen zy den man verzocht had binnen te komen diende hij aan: Inspecteur Skarrat van Scotland Yard. Laat mynheer maar binnen komen. Een lange man met een scherp geteekend gelaat en een paar schrandere, heldere ocgen trad haar kamer binnen met de ge makkelijke onverschillige manier van iemand die gewend is met allerlei soort publiek om te gaan. Myn naam is inspecteur Skarrat. Ik kreeg opdracht van het hoofdkwartier me hier te vervoegen voor een dringende aan gelegenheid. Daar ben ik blij om, antwoordde Li lian Delomosne en laat ik u eerst maar alles vertellen wat mij bekend is. Dan kunt u altijd zien wat er te doen valt. En zij vertelde hem alles wat haar be kend was en als John Bedford er maar de helft van had gehoord zou hy zonder zich een oogenblik te bedenken dat hotel ver laten hebben. Maar Bedford zat rustig een sigaar te rooken en te wachten op het telegram van Sabatier.. Hij begon zich al een beetje on gerust te maken toen de kellner met een enveloppe zyn kamer binnen kwam. Breng me even wat whiskey soda. be val hij, terwijl hij het telegram losscheur de. Rustig vouwde hij het telegram open en liet zijn oogen langs den inhoud glij den. Toen sprong hij met een kreet van woede en teleurstelling op. Het telegram luidde: Ben tot mijn leedwezen genoodzaakt u een vreeselijk ongeluk te melden. Het aanslaan van den motor had geweldige ex plosie tengevolge, waarschijnlijk door een gemaakte fout bij het mengen der chemi sche stoffen. Sabatier werd onmiddellijk gedood. Brómond levensgevaarlijk ge wond. Sein morgen nadere berichten. Lefel, secretaris. Bedford vouwde het telegram dicht, liet het in zyn zak glijden, waarna hy in het vuur bleef staren. Hy hoorde of zag schijnbaar niets van den kellner toen deze hem de whiskey binnenbracht, hij schonk zich r.iet meer in, maar staarde onafgebro ken voor zich uit. Zoo bleef hij zitten ter wijl Penrose reeds meer dan anderhalf uur zijn kamer verlaten had. En, toen eenige oogenbliklcen later op zijn deur werd geklopt verroerde hij zich niet. De man voor de deur aarzelde niet lang. maar duwde deze open en trad naar bin nen. Goedenavond mijnheer Bedford. Bedford keek op en wendde zich lang zaam om. Ondanks zijn schijnbare wezen loosheid had hy dat klopje op de deur wel gehoord.. Hy verwachtte Penrose te zien cn in plaats van Penrose zag hij inspec teur Skarrat voor zich staan. Hij keek den man slechts aan, maar sprak geen woord. L zult me wel willen excuseercn, dat ik zoo binnen gekomen ben, ging de in specteur voort, maar ik zou graag een paar woorden met u willen spreken. - Ga uw gang Eenigen tijd geleden is u tot ons ge komen met de ontvluchting van Edwards Penrose. - .Ta, En? Ik meen reden te hebben om te ver onderstellen dat zijn tegenwoordige ver blijfplaats u niet onbekend is. antwoordde de inspecteur onmiddellijk. Ik weet zelfs heel zeker, dat hO vandaag hier in dit ho tel in deze kamer geweest is. 3cdtord sohonk zich eindelijk een glas whiskey in. Je schijnt een allemachtige hoop te weten. Skarrat. zei hij droog. Inspecteur Skarrat keek zyn man even aan cn ging dan kalm voort: U doet erg onverstandig, mijnheer Bedford. ALi ik me niet vergis, is u van plan Penrose te helpen bij zijn poging om r.aar Frankrijk over te steken en. Ja jullie politiemannen komen altijd met je veronderstellingen. Jullie hebt nu nooit feiten. Maar ga je gang. mijnheer Skarrat, zoek maar hoor cn veel geluk. Prosit. Er klonken haastige voetstappen in de gang cn met een vluggen sprong stelde Skarrat zich achter de deur op. Het vol gend oogenblik kwam Penrose met bleek gelaat de kamer binnenloopen cn snikte Het is gelukt! stamelde hij. Ik heb. Hij zag hoe Bedford langs hem hen naar de «leur koek en in een oogenblik wendde hij zich om en greep naar de revolver in zijn heupzak. Verrader! riste hij. In dit fatale ooger.blik had hij nog maar één gedachte., zich te wreken op den man, die hem, vol gens zijn meening, in een val gelokt had. Het instinct van het in het nauwgedreven dier kwam naar boven en voordat iemand het had kunnen vorkomen joeg hij John Bedford twee kogels in de borst. Met een zwaren slag viel hy voor den haard op den grond neer. Laat die revolver zakken, beet Skar rat den man toe. Maar Penrose liep achteruit naar het venster, zijn revolver gericht op den de tective. Met een vlugge hand sloeg deze naar dc revolver, het schot ging af en dc kogel trof den bedreiger zelf in de borat. Langzaam zakte hij op de sofa inocn. Van alle zijden haastte men zich in de grootste opwinding naar de kamer en één an de eerste was Lilian Delomosne. HOOFDSTUK XXIX. Inspecteur Skarrat had in zyn carrière al zooveel meegemaakt, dat hij onder zulke omstandigheden zyn beheersching niet meer verloor. De kamer uit! Allemaal zei hij, maar den eigenaar van het hotel en Lilian Delo- mosnc gaf hij een wenk om te blyven Kellner, naar beneden en bel om een dok ter cn tcvena om politic. Vlug wat. Als een troep schapen dreef hy de men schen voor zich uit, d* gang in en keerde tnen naar het stoffelijk overschot van John Bedford terug Hy legde zyn hand even op de hartstreek en richtte zich weer op. (Slot volgt).

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 9