D.G.G. DINSDAG 17 JULI 1934 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. PAG. 6 BUITENLAND DUITSCHLAND. f CRAANPRODUCTIE GEORGANISEERD. Hot dreigend tekort aan brood. In de Duitsche staatscourant van giste ren wordt een decreet tot ordening van de graanmarkt gepubliceerd. Tot regeling van den afzet en verwerking van graan, graanproducten en brood, alsmede van de prijzen voor graanproducenten en voor brood worden de volgende bedrijven sa mengevoegd tot graanbedrijfsorganisaties: lo. de bedrijven, die inlandsch graan produceeren; 2o. de bedrijven, die graan verwerken; 3o. de bedrijven, die graan of graanproducenten distribueeren; 4o. de be drijven, die brood vervaardigen. Ten aanzien van de inlandsche rogge en de inlandsche tarwe zijn bijzondere bepa lingen vastgesteld, volgens welke iedere producent, die in het graanjaar 19341935 meer dan 5 H.A. bebouwt, verplicht is, voor mcnschelijk voedsel of technische doelein den van inlandsche rogge van 16 Juli tot 31 October een quantum af te leveren, dat overeenkomt met 30 pet. van de hoeveel heid, welke de producent van den rogge- oogst 1933 tot en met 15 Juli 1934 afgele verd heeft. Wat de inlandsche tarwe be treft moet hij van 16 Augustus tot 31 Oc tober 1934 een quantum afleveren, dat overeenkomt met 29 pet. van de hoeveel heid, die hij van den tarweoogst 1933 tot en met 15 Augustus 1934 afgeleverd heeft. De Rijksminister voor Voedselvoorzie ning verdeelt de door hem vastgestelde to- taal-hoeveelheid over de door hem inge stelde graanbedrijfsorganisaties. Voor den verkoop van inlandsche rogge, tarwe, voergerst en haver door den produ cent worden vaste prijzen bepaald. De verordening treedt op 16 Juli in wer king. In een toelichting op bovenstaande ver ordening heeft Ministerialdirektor Moritz o.a. verklaard, dat de graanbedrijfsorgani saties alles omvatten wat betrokken is bij de graan- en broodverzorging. Deze organisatie zal voorkomen, dat bij den afzet van graan voor den producent ongunstige belemmeringen optreden en zij zal garandeeren, dat de graan- en brood behoefte ten allen tijd gedekt zal zijn. Het surplus van rogge en tarwe gaat over aan het Rijk en zal opgeslagen worden voor het einde van het kwartaal. De nieuwe re geling bedoelt, dat er geen ongeregelde graanbeweging zal plaats vinden naar de coöperaties en de marktcentra. Ten aanzien van de prijzen valt prin cipieel op te merken, aldus Moritz, dat wij het afgeloopen jaar een zeer goeden oogst hebben gehad. Er is toen een prijs bereikt, die den vooroorlogschen prijs nadert. In dit jaar is de geraamde opbrengst onge veer 2223 pet. lager dan die van het vo rige jaar. Het ligt dus voor de hand te cischen, dat deze mindere opbrengst wordt gecompenseerd door een prijsverhooging. Dit wordt nu gedaan. Wij houden daarbij zoowel het obg op den broodprijs als op de broodvoorziening en de eischen der politiek. Als de min dere opbrengst zou worden gecompenseerd door een overeenkomstige verhooging van de gezette prijzen, dan zou het gevolg zijn, dat de broodprijsverhooging niet gering werd. Er moet nu eenmaal rekening gehouden worden met de sociale behoeften, mede ten koste van den landbouw. Bij de prijszetting wordt van de boeren óók iets verwacht, immers er moet reke ning gehouden worden met de koopkracht van de bevolking. Derhalve kan aan een algemeene broodprijsverhooging niet wor den gedacht. Dat sluit echter niet uit, dat hier en daar tot een plaatselijke correctie van de broodprijzen moet worden overge gaan. Voordat zulks echter toegelaten wordt, moeten ook de graanhandelaar, de molenaar, de meelhandelaar en de bakker om te beginnen evenveel als de boeren of feren, m.a.w. de prijsmarge moet versmald worden. Er is echter geen reden voor bezorgd heid, aldus Moritz, want een voldoende, broodvoorziening is verzekerd. REORGANISATIE VAN DE S.A. Financieel beheer moet gesaneerd worden. De leider der rijkspolitie, generaal Da- luege. heeft in een interview nadere inlich tingen gegeven over de reorganisatie van tie S.A. In de eerste plaats moet volgens hem ge dacht worden aan financiecle kwesties en de samenstelling. Er is begonnen met een nauwkeurig onderzoek naar het financieel beheer, de inkomsten, uitgaven en schul den, de zakelijke en onnoodige manipula ties; voorstellen zijn gedaan, opdat in de toekomst het beheer onberispelijk ge schiedt. Er zal controle worden uitge oefend op de levenswijze van bepaalde S. A.-leiders. Groote beteekenis wordt ge hecht aan het onderzoek naar de bevorde ringen, hetgeen ten doel heeft volgens na- t ion a al-socialistische opvattingen onge schikte elementen te verwijderen en te vervangen door oude S.A.-mannen. Generaal Daluege legde er dan nadruk op, dat zijn reorganisatie-maatregelen slechts als basis dienen en dat de benoe ming van de nieuwe leiders een interne kwestie is, die door den nieuwen stafchef moet worden geregeld. De door Daleugc tijdelijk aangestelde konole Mulverstedt ia bijvoorbeeld reeds vervangen door Kob, die door den stafchef werd bbnoemd. Da luege heeft, om te bewijzen, dat hy vol komen neutraal is, o.a. ook oud-inspecteurs der politie tot tijdelijke leiders benoemd. HET POSITIEVE CHRISTENDOM. Geen kruisbeelden meer. Niettegenstaande alle verdragen en be sprekingen schijnt er in de verhouding tus- achen het Vaticaan en het Derde Rijk toch 'n heerlijke sigaret - kloek van formaat, 'n forsche,ovale sigaret vroeger geïmporteerd voor 40 en 50 cent! niet veel verbetering in te treden. Dezer dagen is er wederom een nieuwe verordening uitgevaardigd, die nergens anders toe dienen kan dan om den toch reeds gespannen toestand nog te verscher pen. Men had namelijk het plan gemaakt, om op den St. Jacobberg aan de „Porta West- falica" een kruis op te richten ter nage dachtenis van Schlageter, wiens elfde sterf dag men dit jaar herdenkt. Nadat evenwel de talrijke voorbereidende werkzaamheden beëindigd waren, kreeg men plotseling van „hooger hand" bevel, om de plechtigheden uit te stellen. Thans eerst is de reden hiervan bekend geworden. De gouwleider van Minden heeft de volgende verklaring gepubliceerd: „Herhaalde malen werd de vraag gesteld, of het wel juist was, om op de plaats, waar Schlageter den dood vond een kruis te plaatsen. Ook de rijksleiding van de partij werd hierin gehoord. Zij heeft thans het bevel uitgevaardigd, dat ook op andere plaatsen van het ryk geen kruisbeelden meer mogen worden opgericht. De gouw leiding van Minden heeft zich dus genood zaakt gezien, om het comité, dat met Je uitvoering was belast haar verdere werk zaamheden te verbieden. Een nieuw co mité van actie werd samengesteld, die de noodige veranderingen zou aanbrengen of eventueel een nieuw monument zou ont werpen, zoodat de plechtigheid waarschijn lijk deze zomer toch nog kan plaats heb ben". Zooals bekend verondersteld mag wor den was Schlageter een geloovig Katholiek en lid van het Centrum. Hij stierf met het Kruis in zijn handen geklemd» Thans mag het herdenkingsteeken niet meer gesierd worden met het symbool, dat dezen man zoo heilig is geweest. Doch van veel meer gewicht is nog de uitvaardiging van het bevel, der partijleiding, dat voortaan geen Kruisbeelden meer in het openbaar mogen worden opgericht. „Het geloovige volk zal op zijn oude kruisbeelden aangewezen zijn; op die krui sen, die duidelijker dan woorden ons zeg gen, wat onze voorvaderen onder „positief Christendom" verstonden!" merkt de „Saarbrücker Landezeitung" bitter op. SCHERP OPTREDEN TEGEN DEN PFARRER-NOTBUND. Door evangelischen bisschop van Hessen- Nassau. De Evangelische bisschop van Hessen- Nassau, dr. Dietrich, heeft een verordening uitgevaardigd, waarbij den predikanten verboden wordt, lid te zijn of te blijven van den z.g. Pfarrer-Notbund, of mede te wer ken aan de vorming of handhaving van vrije synodes en andere oppositioneele ker kelijke organisaties. Predikanten en geeste lijken, die zich niet aan dit verbod houden, zullen met uitsluiting uit hun ambt wor-l den bestraft. „De gebeurtenissen van 30 Juni", zoo heet het in de verordening, „hebben ook den blinden de oogen geopend en de on geëvenaarde grootte van den leider aan de geheele wereld geopenbaard. Hy is ons door God gezonden. Wie zich thans niet onvoorwaardelijk aan zijn zijde schaart, is kwaadwillig reactionnair". Dr. Dietrich is de eerste evangelische bisschop, die met een dergelyken scherpen maatregel tegen de kerkelijke oppositie op treedt. Waarschijnlijk zal het van het re sultaat van zijn actie afhangen, of zijn voorbeeld ook door andere bisschoppen zal worden gevolgd. Aangezien echter de bij den Pfarrer-Notbund en de Belijdenis-Sy node aangesloten predikanten een uiterst halsstarrige houding aannemen, is van dit verbod eerder een verscherping dan een verzachting van de kerkelijke tegenstellin gen te verwachten. Alles ligt stil te San Francisco VOEDSELVOORRAAD RAAKT UITGEPUT. Levensmiddelenwinkels bestormd. De verschrikkelijkste en, naar men vreest de rampzaligste staking, welke de geschie denis der Vereenigde Staten ooit gekend heeft, is gistermorgen om acht uur in de wereldstad San Francisco en langs de Pa- cific-kust uitgebroken. Ofschoon, tengevolge van de staking der dokwerkers, welke reeds meer dan twee maanden geduurd heeft, sedert weken in de groot-stad, welke voor de levensmidde len voorziening geheel op den aanvoer van buiten, dus op het verkeer is aangewezen, een spannende schaarschte aan voedsel heerschte, hebben de leiders der vakver- eenigingen met 63 van de 66 stemmen be sloten de staking tot het geheele verkeers wezen uit te breiden, met byna absolute zekerheid, dat behalve de ruim 150.000 werkers, welks rechtstreeks bij dit conflict betrokken zyn, nog tienduizenden anderen zich zullen aansluiten of tot werkloosheid gedoemd zullen worden. De groote kwestie van dit conflict, welke met een „hooger loonen"-leuze begon, is de eisch der vakvereenigingen geworden om uitsluitend over de arbeidsvoorwaarden te beslissen. Men krijgt dan ook den indruk een sterker woord dan indruk willen en mogen we niet gebruiken, wijl we te zeer op een eenzijdige voorlichting in dit ont stellende geschil zyn aangewezen dat de communisten zich in het land der ge weldige werkloosheid en verpauperiseering van de massa hebben meester gemaakt. En dat derhalve San Francisco door dezen wordt beschouwd als de springbak het bruggenhoofd, zegt men in Amerika om een bolsehewistische terreur in de geheele Vereenigde Staten, waar het terrein voor een dergelijke agitatie door het materialis tische verleden zoo grondig is voorbereid, te ontketenen. In San Francisco heerscht een paniek, in de geheele Vereenigde Staten heerscht pa niek. En van regeeringszijde worden alle maatregelen getroffen om aan een gewel digen volksopstand het hoofd te bieden. Nog is de staat van beleg niet afgekondigd; men heeft om psychologische redenen dit schrik wekkende woord willen vermijden; maar de volmachten, welke aan burgemeester en gouverneur gegeven zyn; het legercorps, dat gereed staat om de reeds gealarmeerde politiemacht bij te springen, bewijzen af doende, dat het gezag voorbereid is om met onverbiddelijke kracht zich te weer te stel len, zoodra het conflict zijn sociaal karak ter zal verliezen en in een politieke om wenteling dreigt te ontaarden. Te Washington verbergt men ayn be zorgdheid niet, dat de staking op andere industrieele centra en ook naar de land bouwgebieden zal overslaan. Dan zullen maatregelen noodig zijn, welke de meer plaatselijke van het moment in beteekenis en ook in de eischen, welke zij aan het ge zag zuilen stellen, verre zullen overtreffen. Angstwekkende stilte. In de geheele stad heerschte Maandag een nare, angstwekkende stilte. Terwijl de autoriteiten maatregelen trof fen om de orde tijdens de algemeene sta king te handhaven, lag het zakenleven reeds valkomen stil. Het geheele tramver keer was gestaakt. Alle inrichtingen van vermaak, schouwburgen en bioscopen ble ven gesloten. Ook alle restaurants waren dicht met uitzondering van negentien, wel ke het comité der algemeene staking heeft aangewezen om de duizenden inwoners, die andere regelmatig in de ongeveer twee dui zend restaurants van San Francisco him maaltijden gebruiken, van voedsel te voor zien. Burgemeester Rossi heeft een uit vijf honderd persoonlijkheden bestaande com missie benoemd, welke tot taak heeft voor een rechtvaardige verdeeling der voorra dige levensmiddelen te zorgen. De voorraden verse he groenten en versch vleesch zijn reeds uitgeput. De levensmid delenwinkels moeten na de paniekinkoopen van de afgeloopen week de nog resteerende voorraden rantsoeneeren. De groothandela ren schatten de waarde van de bij hen op geslagen levenemiddelen, voorraden op nog slechts tien m il Hoen dollar. Het spreekt vanzelf, dat de verdeeling der voedselvoor raden door de verkeersstaking vrijwel on mogelijk gemaakt wordt. Het gebrek aan levensmiddelen strekt zich ook uit tot de omgeving der stad, waar een ijzeren keten van stakingsposten de met levensmiddelen beladen vrachtwagens en vrachtauto's tegenhoudt. Met machine geweren gewapende politie-afdeelingen be gonnen zich Maandag in karavanen van vrachtauto's een weg door de linies der stakingsposten te banen. Inmiddels heeft de burgemeester den gou verneur verzocht om nog meer nationale gardisten te zenden. Overigens bestaat er gevaar, dat ook de vakvereenigingen van landbouwarbeiders een sympathiestaking zullen uitroepen. In Salinas hebben reeds zeven honderd en vijftig leden van den bond van groen- tenverpakkers eenstemmig besloten in sympathiestaking te gaan. In de stad is het reeds tot verscheiden botsingen gekomen. Zoo bestormde een volksmenigte een levensmiddelenzaak, die haar prijzen verhoogd had. In talrijke ge vallen hielden stakingsposten particuliere auto's aan, die levensmiddelen vervoerden, en wierpen het voedsel op straat. De ruiten van tal van levensmiddelenwinkels zijn door de stakers ingedrukt. Zeer veel auto's en bespannen wagens zijn omver geworpen. De burgemeester is by het gerechtsge bouw uitgejouwd. De leger- en vlootauto- riteiten hebben te kennen gegeven even tueel de levensmiddelenvoorziening op zich te zullen nemen. Ook in andere steden langs de kust van den Stillen Oceaan neemt de stakingsbewe ging toe. Te Danielson (Connecticut) zijn 500 wol spinners in staking gegaan, omdat de di rectie der fabriek een loonsverhooging wei gerde. Te Birmingham zijn 22.000 textielarbei ders in staking gegaan. De havenarbeiders van Vancouver hebben geweigerd Ameri- kaansche schepen te lossen, omdat deze stakingsbrekers als bemanning hebben. Stakerspatrouilles rijden in automobielen door de straten en waarschuwen de winkels in de Livermore-wijk dat zij met geweld zullen gesloten worden, als zy niet VTy- willig binnen twee uur sluiten. NIEUWE GRONDWET IN BRAZILIë. Kerkelijk huwelijk rechtsgeldig; echtscheiding verboden. Gisteren is de nieuwe grondwet van Bra zilië bekend gemaakt, welke maatregelen bevat ter bescherming van den binnenland- schen arbeid en welke een streng toezicht op de buitenlandsche belangen inhoudt. Volgens deze nieuwe grondwet zal een commissie van advies (een soort „brain- trust") worden ingesteld, welker besluiten, die met algemeene stemmen moeten wor den aangenomen, door de kabinetsleden niet zullen kunnen worden verworpen. De grondwet werd gisteren officieel af gekondigd. De immigratie uit alle landen zal auto matisch worden beperkt door een clausule, welke in sommige kringen is geïnterpre teerd als te zijn gericht tegen de Japanners, ofschoon officieel is verklaard, dat dit niet het geval is. Verder bepaalt de nieuwe grondwet o.a., dat kerkelijke huwelijken de geldigheid van burgerlijke huwelijken zullen hebben en dat echtscheidingen volstrekt verboden zijn. OOSTENRIJK. SABOTAGE TE WEENEN. De electrische stroom uitgeschakeld. In den nacht van Zaterdag op Zondag, om 10 minuten voor twaalf, werd plotseling de electrische stroom verbroken van het ge heele Weensche tramnet, zoodat plotseling alle wagens bleven stilstaan. Tegelijkertijd ging in zes Weensche dis tricten het electrische licht uit Eerst vreesde men voor een grooten aan slag op de electriciteitswerken, maar spoe dig bleek, dat men hier te doen had met een ernstige daad van sabotage en dat een der sterkstroom leidingen naar Weenen was onderbroken en vermoedelijk door een bomaanslag was beschadigd. Na betrekkelijk korten tijd slaagde men erin, de lichtleiding weer te doen function- neeren, doch het tramverkeer bleef ge stoord. Men gelooft, dat de communisten door dezen aanslag den verjaardag willen vie ren van den brand, dien zij op 14 Juli 1927 in het Paleis van Justitie stichtten. Geheime communistische vergadering. Zondagmiddag is in een bosch te Kal ten - leutgeben by Weenen een geheime com munistische vergadering gehouden. De vergadering werd door de politie overvallen en er ontstond een verbitterd gevecht, waarbij door beide partijen van de vuurwapenen gebruik werd gemaakt. Drie communistien werd hierbij gedood. Het aantal gewonden is niet vast te stel len. Uit het officieele communique, dat over deze incidenten wordt gepubliceerd, blijkt, dat de demonstratie een aanzienlijken om vang had. Opmerkelijk, aldus meldt het Duitsche nieuwsbureau, is het, dat de Marxisten den aanvallenden beambten hevigen tegenstand bodem, daar van de ongeveer achthonderd demonsranten slechts één gearresteerd werd. Weinig ontplofbare stoffen ingeleverd. Tot op heden heeft, tegen alle verwach tingen in, het bevel van de regeering om vóór 18 Juli 12 uur ontplofbare stoffen in te leveren, daar andere het bezit daarvan met de dood zal worden gestraft, weinig gevolg gehad. Nergens zyn ontplofbare stoffen in noemenswaardige hoeveelheid ingeleverd. BUITENL. BERICHTEN. DRIE MIJNWERKERS BIJ ONTPLOFFING GEDOOD. In de steenkolenmijn Wosjka bij Zajetsjar (Joego-Slavië) zijn door een ontploffing drie mijnwerkers gedood, terwyl drie zwaar gewond werden. Het ongeluk ge beurde op een diepte van 300 meter op het oogenblik, dat 23 dynamietpatronen tot ontploffing zouden worden gebracht. Daar de electrische leiding defect was, staken de mijnwerkers de lonten met papieren fakkels in brand. Door de aanwezigheid van het gevaarlijke methaangas veranderde de schacht plotseling in een vlammenzee. Met brandende kleeren haastten zich de mijnwerkers naar den uitgang, maar slechts drie van de zes konden zich, hoewel zwaar gewond, een weg naar buiten banen. Twee kolonisten uit Noord-Rhodesia, de heer en mevrouw Dechampel, hebben in het oerwoud een angstig avontuur beleefd. Zij hadden hun tent voor den nacht opge slagen bij de Kafue-rivier en waren weldra in diepen slaap gedompeld, gewend aan de mysterieuze geluiden, die uit de jungle opstegen, toen een leeuwin behoedzaam binnensloop en hun kindje van enkele maanden, dat by hen in de tent sliep, in haar muil wegdroeg. Dechampel werd plot seling wakker en zag de leeuwin nog juist uit de tent verdwijnen. Hij maakte onmid dellijk alarm en de inboorlingen trachtten, met hevig lawaai het dier schrik aan te ja gen. De leeuwin verdween echter in het oerwoud met het kindje nog steeds tusschen de tanden. Onmiddellyk werd door Dechampel en eenige inboorlingen de achtervolging in gezet, en ten slotte gelukte het de leeuwin te vinden op een open plek in het bosch. Het dier zat zich rustig te likken en het kindje lag huilend naast haar. Dechampel nam zijn geweer en mikte op het roofdier. Zijn hand beefde niet, doch zyn zenuwen waren tot het uiterste gespannen, daar de geringste afwyking den dood van zyn dochtertje ten gevolge kon hebben. Een schot knalde, de leeuwin sloeg met haar poot in de lucht, stiet een hevig gebrul uit en viel stuiptrekkend neer. Dechampel ren de naar zijn kindje, dat hij ongedeerd in zijn armen kon sluiten. Het meisje was blijkbaar wel wat onthutst geweest door de groote kat, die haar had meegenomen, doch het leed was gauw vergeten, toen zij zich weer veilig en wel bij moeder bevond. CATASTROPHALE DROOGTE IN CHINA De hittegolf, waardoor China nu reeds bijna drie weken geteisterd wordt, is Za terdag tot een hoogtepunt gestegen. In de schaduw bedroeg de temperatuur 43 graden Celsius. In de afgeloopen weken is de tempera tuur niet beneden de 38 graden gedaald. De rijstvelden zyn door de gloeiende zon verschroeid, en daar de herfstoogst als ver loren beschouwd wordt, stijgen de prijzen dagelijks. De Tsji Lama, de levende Boedha, is voortdurend is gebed om regen. In de pro vincies Kiangsoe Tsjekiang, Hoepei, Honan, Aneoi en Sjansi is de oogst aan volkomen vernietiging prijs gegeven, wanneer niet spoedig veel regen valt. Y OVERSTROOMINGEN EN RELLETJES. Nu de regenval in Japan opgehouden is, beginnen de overstroomingen in de drie getroffen prefecturen af te zakken. De toe stand wordt echter, vooral in verband met het feit, dat onder meer in de prefectuur Toyama ernstige relletjes ontstaan zijn, zeer ernstig geacht. Zaterdag jj. hebben een aantal slacht offers van de overstroomingen een aantal ambtenaren aangevallen, öaar zij meenden, dat deze bij het verdeelen der voedselvoor raden onrechtvaardig te werk waren ge gaan. De ambtenaren waren ernstig ver wond, zoodat men het noodzakelijk achtte politieversterkingen naar de streek te stu ren. Gisteren is het water, dat een dorp over stroomd had, door een verkeerde manoeu vre naar den anderen kant van de rivier geleid, zoodat een ander dorp onder water kwam te staan. De bewoners van dit laat ste dorp vielen daarop de ingenieurs en de bewoners van het eerste dorp aan, waarop vechtpartijen ontstonden, die gisteren avond laat nog voortduurden. Men acht den toestand zeer ernstig, te meer daar de door de overstrooming ge troffenen reeds eenigen tyd ernstig te lij den hebben gehad door schaarschte van ryst, terwijl men tevens vreest, dat de on tevredenheid jegens de autoriteiten door politieke factoren gevoed wordt. Volgens de jongste officieele cijfers zyn tengevolge van de overstroomingen in het Ishikawa-district 93 personen verdronken. Het aantal vermisten bedraagt 214 en dat der gewonden 30. Niet minder dan 198 huizen werden geheel door het water weg gespoeld, terwijl 4582 huizen gedeeltelijk werden verwoest. In het district Toyama, dat eveneens door overstrooming werd geteisterd, bedraagt het aantal dood en 31 en dat der gewonden meer dan driehonderd. Verder zijn meer dan 40 bruggen door de watermassa's weggeslagen. BRITSCH-TURKSCH INCIDENT. Engelsch officier door kustwacht dood geschoten. Volgens berichten uit Samos werd een met drie officieren bezette boot van den voor Samos ankerenden Britscheii kruiser „Devonshire", welke boot naar de nabij gelegen kust van Klein-Azië voer, door de Turksche kustwacht beschoten. Een der of ficieren werd gedood, de anderen zwaar ge wond. In Londen heerscht groote opwinding over het geval, de getroffen officier is de marine-arts, luitenant Robinson. Hy werd door een kogel geraakt, viel over boord en verdronk. De twee andere officieren, waarvan er één een vleeschwond aan den schouder op liep, sprongen in het water en wisten zwemmend het eiland Samos te bereiken. SVEN HEDIN LN VEILIGHEID. Te Tokio is bericht uit Oeroemtsji ont vangen, dat Sven Hedin en zijn begeleiders zich in veiligheid bevinden. Ook de En- gelsche consulgeneraal te Kaschgar meldde aan den Engelschen gezant te Peking, dat de geleerde zich in veiligheid bevindt en zijn onderzoekingen denkt voort te zetten. De Chineesche provinciale overheden hebben Sven Hedin hun steun toegezegd. Sven Hedin heeft den consul verzocht bekend te maken, dat hem niets gepas seerd is.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 6