BUITENLAND BINNENUND «Maandag i6 juli 1934 l)Ë LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD. PAG. 11 ontwapening. DB ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Presidium tegen 1 Sept. bijeengeroepen. De voorzitter van het presidium der ontwapeningsconferentie, Arthur Hender son, heeft den leden der ontwapenings conferentie mededeeling doen toekomen, dat hij besloten heeft, het presidium der ontwapeningsconferentie op 1 September a.s. in plenaire zitting bijeen te roepen. duitschland. DE GEBEURTENISSEN VAN 30 JUNI. Een Italiaansch oordeel. De Italiaansche bladen leveren geener lei commentaar op de redevoering van Hitier, en evenmin wordt in politieke kringen een oordeel uitgesproken. De jnan in de straat is, naar Reuter meldt, eenigszins verbaasd dat Hitier zoo langen tyd de ontrouw van Roehm kende en hem toch nog geruimen tijd zijn macht liet houden. Mussolini, aldus zegt men, zou vlugger hebben gehandeld en dus veel bloedvergieten hebben voorkomen; de Italianen zijn dan ook zeer verbaasd over de vele slachtoffers. Er wordt de nadruk op gelegd, dat de rede alleen betrekking had op binnenlandsche kwesties en dat Duitschland zelf moet oordeelen of de rijkskanselier zijn goed recht heeft bewe zen. ADVIEZEN AAN DE DUITSCHE BOEREN. Met het oog op de droogte. Freiherr von Reibnitz, de leider der boe ren in Silezië, heeft eenige richtlijnen aan gegeven voor dezen tijd van droogte. Hij verlangt van de boeren, dat zij zich meer dan tot nu toe zullen toeleggen op het verbouwen van knolvruchten om zoodoen de het gebrek aan veevoeder te bestrijden. Voorts waarschuwt hij tegen den verkoop van stroo voor industrieele doeleinden en voor een ongemotiveerde verhooging van de veevoederprijzen. Veefokkers, die ge woon zijn in den herfst mager vee te koo- pen, dienen, aldus von Reibnitz, dit vee uitsluitend te koopen in die gebieden, waar men moeilijkheden heeft om vol doende veevoeder bij elkaar te krijgen. Verder beveelt hij aan walstroo en droge blaren als voedermiddelen te gebruiken. Ten slotte raadt hij af, te veel vee tegelijk op de markt te brengen, omdat hierdoor de prijzen worden gedrukt. De eerste eisch echter, aldus Freiherr von Reibnitz, is kalm blijven en de zenuwen in bedwang houden. RUSLAND. NIEUWE NAAM MAAR OUDE KOERS. G.P.Oe wordt een volkscommissariaat. Voor de tweede maal, aldus de „Koel- nische Volkszeitung", verandert de poli tieke politie van den sovjet-staat haar naam. Jaren geleden ontstond uit de Tsjeka, de buitengewone commissie ter bestrijding van contro-revolutionnaire daden, sabo tage en ambtsvergrijpen, de G.P.Oe. Thans wordt een nieuws volkscommissariaat voor binnenlandsche zaken ingesteld, dat de plaats van de G.P.Oe zal innemen. Als zelfstandig orgaan hoort hiermede de G.P.Oe op te bestaan. Deze ontwikkeling werd ingeleid door de ondergeschiktmaking van de G.P.Oe aan de eenigen tijd geleden gevormde commissie voor sovjet-controle, welke het ontbonden volkscommissariaat voor ar beiders- en boereninspectie verving. Een koerswisseling is met de vorming van het nieuwe commissariaat van bin nenlandsche zaken echter niet verbonden. In werkelijkheid heeft slechts een naams wisseling plaats. In het kader van het nieuwe volkscom missariaat zal de organisatie voor staats veiligheid de functies der G.P.Oe verder uitoefenen. Er wordt slechts in zooverre een wijziging doorgevoerd als het com missariaat van binnenlandsche zaken voortaan de behandeling van strafbare zaken, na afsluiting van het vooronder zoek, aan gewone rechtbanken moet over dragen, terwijl tot dusver de G.P.Oe ge heel zelfstandig doodvonnissen kon vellen. Verbanningen kan het commissariaat van binnenlandsche zaken echter ook in de toekomst langs administratieven weg door voeren. AMERIKA. DE STAKINGEN TE SAN FRANCISCO. De situatie te San Francisco is thans uiterst dreigend geworden. Het stakingscomité heeft zich namelijk in een Zaterdagavond laat gehouden zit ting met 62 tegen 3 stemmen ten gunste van de algemeene staking uitgesproken, die heden, Maandag, zou beginnen. In de desbetreffende motie wordt ge zegd, dat die vakvereenigingen, welke zich reeds ten gunste van de staking hebben verklaard, Maandag het werk zouden neer leggen en dat de overige vakvereenigingen ten spoedigste een stemming onder haar leden zouden houden. Men kan aannemen, dat ook de enkele vakbonden, wier gede legeerden voorloopig tegen de staking heb ben gestemd, zich ten gunste van deelne ming aan de algemeene staking zullen uit spreken. Dientengevolge zouden te San Francisco 65.000 georganiseerde arbeiders en in de naburige havensteden 35.000 arbeiders door het stakingsbesluit worden getroffen. Beducht voor een bloedbad. Door het stakingsbesluit wordt de stad niet alleen met hongersnood bedreigd, maar men vreest ook, dat er bloed zal vloeien. Honderden inwoners verlaten in paniek stemming de stad. Hoe gespannen de situatie thans is ge worden, blijkt uit het feit, dat het haven gebied van San Francisco door 2000 man der nationale garde wordt bewaakt, ter wijl nog 4000 man in reserve worden ge houden. Ingeval van troebelen zal onmid dellijk een beroep op de gewapende macht worden gedaan. Vrachtauto's met soldaten patrouilleeren reeds door de voornaamste straten der stad. Bovendien zijn nog 500 man hulppolitie in dienst genomen. De burgemeester van San Francisco, Rossi, heeft verklaard, een onbeperkt gebruik te willen maken win alle rechten, die hij op grond van den noodtoestand heeft. Voorts heeft de gouverneur van den staat Californië de federale politie opge dragen, uitgebreide voorzorgsmaatregelen te treffen, opdat het levensmiddelenver- voer naar San Francisco niet door de sta kers zal worden belet. Desondanks vreest men in de stad, dat een levensmiddelentékort zal ontstaan. De betrokken ondernemingen hebben haar verkoop dan ook beperkt. De hotels heo- ben slechts voor twee dagen levensmidde len in voorraad. Sommige restaurants heb ben reeds hun deuren gesloten. Voor de politie, de brandweer en de vitale bedrij ven zijn door de autoriteiten speciale le vensmiddelendepots ingericht. De 4000 employé's van den Marketstreet Railway, een der beide te San Francisco bestaande tramwegmaatschappijen, hébben besloten, zich bij de staking aan te slui ten. Te San Rafael, op 40 K.M. ten Noorden van San Francisco gelegen, heeft de politie een groote dynamietopslagplaats ontdekt. Niet minder dan 125 dynamietpatronen en 200 slaghoedjes werden gevonden. De president naar San Francisco? De waarschijnlijkheid is groot, dat pre sident Roosevelt zich naar San Francisco zal begeven, ten einde zelf op krachtige wijze het gevaar te keeren, dat de stad van een algemeene staking dreigt. De president bevindt zich op het oogen- blik aan boord van den kruiser „Houston" op een vacantiereis naar Hawai. De stad lijkt uitgestorven. Reeds Zondag vertoonde het 640.000 in woners tellende San Francisco alle teeke nen der komende algemeene staking, die voor deze grootste havenstad aan de Ame- rikaansche kust van den Stille Oceaan niets minder dan een ramp zou beteeke- nen. De straten lagen verlaten; van het drukke verkeer, dat anders ook op Zonda gen te constateeren is, viel niets te bespeu ren. Slechts nu en dan passeert een vracht auto met levensmiddelen voor de zieken huizen, de politie of de brandweer. Taxi's ziet men in het geheel niet meer. De benzinepompstations zijn gesloten en alle garages staan propvol met auto's. Ook de trams rijden reeds grootend eels niet meer. Opgewonden huisvrouwen staan in lange queus voor de levensmiddelenzaken, die geheel worden leeggekocht. De meeste de zer zaken hebben haar voorraden geheel uigeput Die zaken, welke nog open zijn, verkoopen uitsluitend aan vaste klan ten, die zij op klein rantsoen hebben ge steld. Van versch vleesch, benzine, fruit en groente zijn de voorraden zóó geslonken, dat zij nog nauwelijks voor één twee dagen reiken. In de hotels dient men nog slechts in hoofdzaak menu's op, samenge steld uit blikgroenten. Duizenden hebben Zondag per auto de stad verlaten, in de hoop bij de boeren in de omgeving levensmiddelen te kunnen opkoopen, ondanks het gevaar, dat hun bij terugkeer door stakersposten den weg zal worden afgesneden. Daarentegen heeft de directeur van den dierentuin het pleit voor de aan hem toe vertrouwde beesten gewonnen, dank zij zijn dreigement, dat hij met zijn leeuwen en tijgers de straat zou optrekken. De be- noodigde 400 kilo vleesch per dag zullen worden doorgelaten. Mochten ook de beambten der veer diensten zich bij de staking aansluiten, dan zullen honderdduizenden, die in de stad werken, niet in staat zijn, hun kantoren te bereiken. De bladen raden de burgerij aan, het hoofd koel te houden. Zij vergelijken de huidige situatie te San Francisco met die van Engeland tijdens de algemeene staking daar en zij wijzen er op, dat deze misluk te, doordat het Engelsche volk zijn kalmte wist te bewaren. BUITENL. BERICHTEN. DE WATERSNOOD IN JAPAN. Tot heden 127 dood en. Bij de overstroomings-catastrophe in het district Ischikaka in Japan zijn volgens of- ficieele mededeelingen tot dusverre in to taal 127 personen om het leven gekomen. Een honderdtal wordt nog vermist. Men vreest dientengevolge, dat het doodental nog zal stijgen. Talrijke detachementen soldaten zijn druk in de weer om de ontredderde spoor lijnen zoo spoedig mogelijk te herstellen. Men hoopt, binnen enkele dagen het ver keer weer op normale wijze te kunnen doen plaats vinden. De bevolking van het getroffen district die geen onderdak meer heeft en tevens van levensmiddelen is verstoken, wordt vanwege den staat van het allernoodigste voorzien. ONGELUKKIGE EXPEDITIE. Eenige dagen geleden is een expeditie van 30 personen vertrokken naar Argen tinië met het doel de handelsrelaties uit te breiden. Onderweg zijn acht personen en 84 paarden en muilezels omgekomen, terwijl goederen t^- waarde van 60 duizend pesos verloren zijn gegaan. TORNADO IN MIDDEN-FRANKRIJK. Een tornado heeft Chauffailles (departe ment Saone-et-Loire) alsmede de omge ving geteisterd. Alle gebouwen zijn be schadigd, de verbindingen verbroken. Men gelooft, dat de schade verscheiden tiental len millioenen francs zal bedragen. HAGEL EN STORM IN NOORD- ITALIE. Na de groote hitte der laatste weken, hebben Vrijdag boven geheel Noord-Ita- lië hevige on wed ers gewoed. In Padua woedde de storrp met zulk een kracht, dat de muren der gevangenis ern stig beschadigd werden. De draden van de tramleidingen werden van de palen losge rukt en kwamen op de straat terecht, zoo dat het verkeer gestremd werd. In Castel San Pedro bij Bologna hebben hagel en storm zoodanig gewoed, dat vier oude huizen instortten. Elf personen wer den hierbij gewond. Bij het instorten van een muud werd een man gelood, terwijl vier personen gewond werden. TEMPEL AFGEBRAND IN BR.-INDIE. Vijftig menschen omgekomen in de vlammen. In een tempel in het Zuiden van Britsch- Indië is het tijdens de godsdienstoefening tot een ontzettende catastrophe gekomen. Tot de ceremoniën behoorde het werpen met brandende ballen. Hierbij vloog de tempel in brand en wel zoo snel, dat slechts een klein deel der aanwezigen zich ongedeerd in veiligheid kon stellen. Vijf tig personen kwamen in de vlammen om; veertig anderen werden zwaar gewond. MISLUKTE AANSLAG OP MONUMENT VAN PRES. DOUMER. Vrijdagavond is een bomaanslag gepleegd op het te Aurillac geplaatste gedenktee- ken voor den vermoorden president der Fransche republiek, Doumer, dat volgende keek Zondag, 22 Juli, door president Le brun zal worden onthuld. De aanslag is echter mislukt. De onbe kend gebleven daders hebben vanuit een auto een helsche machine naar het ge- denkteeken geworpen, maar deze is niet ontploft, zoodat geen schade is aangericht. KERK IN TIROL DOOR BOMAANSLAG VERNIELD. In Hoestern in Tirol is in de plaatselijke kerk een bom tot ontploffing gebracht, waardoor het altaar en een groot deel van den inventaris der kerk werd verwoest, terwijl een groot gat in den muur werd geslagen. Het dak van de kerk is gedeel telijk ingestort. EEN DUISCH VERRADER. Dr. Samter wordt uit Zwitserland gezet. Eenigen tijd geleden publiceerden wij een bericht over een zekeren dr. Samter, die verschillende Nederlanders overhaalde deviezen te smokkelen naar Nederland, welke in Duitschland bij een verkoop van effecten in Duitschland bij 'n verkoop van hebben echter nooit meer de grens be reikt, daar dr. Samter die door zijn echtgenoote werd geassisteerd reeds vooruit de Duitsche geheime staatspolitie op de hoogte stelde, die de smokkelaars arresteerde. Voor dit verraad kreeg dr. Samter een premie uitbetaald, welke was uitgeloofd aan hem, die het smokkelen van deviezen aangaf. Toen de Nederland- sche justitie een onderzoek in wilde stel len naar de handelingen van Samter, bleek hij te zijn verdwenen en de wijk naar het buitenland te hebben genomen. Thans meldt Reuter uit Zurich, dat de Zwitsersche bondsraad de uitwijzing heeft gelast van Albert Samter, die evenals zijn vrouw lid zou zijn van de geheime Duit sche staatspolitie. Verklaard wordt dat Al- bert Samter als agent-provocateur optrad, aanspoorde tot 't overtreden van de Duit sche deviezenbepalingen en dan zijn slachtoffers aan de Duitsche douane-auto riteiten overleverde. Toen hij gearresteerd werd, was hij be zig betrekkingen aan te knoopen met Duitsche vluchtelingen en men verdacht hem er van, dat hij aan de Duitsche auto riteiten mededeelingen over deze vluchte lingen verstrekte. Inbraak in St. Patrick-kathedraal te Melbourne. Door een raam te breken en zich langs een touw neer te laten, hebben dieven zich toegang weten te verschaffen tot de St. Patrick-kathedraal te Melbourne. Zij ontvreemdden met goud en juweelen bezette kerksieraden en gebruikten daarbij een groot gouden kruis als breekijzer en de godslampen als toortsen. Ofschoon de tabernakel-deuren geschon den waren, was de inhoud onaangetast ge bleven, daar de dieven het slot niet had den kunnen forceeren. Reeds eerder zijn pogingen tot inbraak in de kathedraal gedaan. FINANCIEELE VERHOUDING RIJK EN GEMEENTEN NIEUWE WIJZIGING VOORGESTELD. Belastingvrij minimum verlaagd. De minister van Binnenlandsche Zaken en Financiën heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend tot wijziging van de wet in zake de financieele verhou ding tusschen het rijk en de gemeente. Het doel dezer wijziging is een nieuwe formule vast te stellen, volgens welke de uitkeering uit het gemeentefonds aan de gemeente zal geschieden. Voor het uitkeeringsjaar 1935/36 vinden de uitkeeringen volgens een eenigszins af wijkende samenstelling van de formule plaats, terwijl daarna een nieuwe formule toepassing vindt, met dien verstande, dat de regeering zich een overgangstijd van tien jaar gedacht heeft, gedurende welke periode garantieb^palingcn, c.q. limietbe palingen nadeelige of voordeelige verschil len in de uitkeeringen aan de gemeenten gedeeltelijk en volgens een glijdende schaal opvangen, totdat aanpassing aan den nieuwen toestand na tien jaar bereikt zal zijn. Amsterdam zal volgens de bestaande wet voor het jaar 1934/35 na toepassing der bekende korting per inwoner ont vangen 20.464.629, de vermoedelijke uit keering volgens de voorgestelde formule voor 1935/36 (zonder toepassing van ga rantie- en limietbepalingen) voor het jaar 1935/38 zal zfjn 12.218 939. In 1934/35 ontvangt Amsterdam totaal 15.930.526.73. In 1935/36 zou Amsterdam dan volgens de nieuwe formule ontvangen ƒ9.597.500.13, vermeerderd met 5.699.723.94 in gevolge de garantiebepalingen, totaal dus een be drag van 15.297.224.07. Rotterdam zal ontvangen in 1935/36 9.909,272.38 (in 1934/35 f 10.140.957.45), Den Haag zal in 1935/36 ontvangen 5.462.048.51 (1934/35 f 5.741.326.11), Utrecht f 1.947.170.16 (1934/35 ƒ2.042 995) De voorgestelde wetswijziging bepaalt dat de uitkeeringen aan de gemeenten voor het tijdvak 1 Mei 1935—30 April 1936 zal samengesteld zijn uit de volgende be- standdeelen: A. een uitkeering voor lederen bewoner, die is aangeslagen in de gemeentefonds belasting voor het belastingjaar 1935/36, welke uitkeering bedraagt voor de eerste, tweede en derde klasse resp. ƒ1, ƒ2 en 3 per inwoner. B. een uitkeering ten bedrage van 75 procent der jaarwedden van den burge meester en secretaris volgens de regeling geldende op 1 Januari 1935, welke uitkee ring een bedrag van 3000 niet te boven mag gaan. C. een uitkeering volgens een formule. De voornaamste wijziging is deze dat de vaststelling der uitkeeringen niet meer voor een tijdvak van vijf jaren geschiedt, doch telkens voor een jaar. Het wijzigingsontwerp geeft dan aan dat voor de in de formule verwerkte belas tingopbrengsten voor 1935/36 de boekings tijdvakken 1931/32 en 1932/33 als grond slag dienen, en voor het tijdvak 1936/37 de boekingstijdvakken 1931/1932, 1932/33 en 1933/34. Voor volgende uitkeerings- tijdvakken gelden dezelfde gegevens met dien verstande, dat voor elk volgend uit- keeringstijdvak het oudste boekingstijd- vak komt te vervallen en het opvolgende boekingstijdvak wordt toegevoegd. Voor het in de formule verwerkte aantal inwo ners wordt genomen het getal inwoners op 1 Januari van het jaar waarin het uit- keeringstijdvak een aanvang neemt, ter wijl datzelfde aantal inwoners ook bere kend wordt bij de vaststelling van de hier boven onder A. genoemde uitkeering per inwoner. In de Memorie van Toelichting tot het Kortingswetje, hebben de ministers van Financiën en van Binnenlandsche Zaken uiteengezet, welke omstandigheden geleid hebben tot de zeer omvangrijke tekorten in het gemeentefonds. Zij hebben daarbg tevens in het licht gesteld, dat aan dezen toestand in het jaar 1936/37 een einde zal komen, terwijl het tekort over de volgende vier jaren naar menschelijke berekening binnen zeer enge grenzen zou blijven be perkt. De ministers hebben toen betoogd, dat het in het belang van beide partijen nood zakelijk was een geldelijke aanpassing van de uitgaven van het gemeentefonds aan zijn sterk verminderde inkomstbronnen te bewerkstelligen. Het was evenwel onmo gelijk een volledige overgangsregeling tij dig voor te bereiden. De ministers zijn tot de conclusie gekomen dat de grond slagen der wet proefhoudend zijn geble ken en dat alleen de wijze, waarop die grondslagen uitwerking vonden, op ver schillende punten wijzigingen dient te on dergaan. Steunregeling voor rogge. De steunregeling voor rogge, die het vorig jaar heeft gegolden, wordt ook voor dit jaar gecontinueerd. Er zal dus worden gegeven een denaturatie-toeslag van ƒ3.50 per honderd K.G.. Hierbij is uitgegaan van de gedachte, dat de wereldmarktprijs voor rogge ongewij zigd blijft. Natuurlijk blijft de minister zich het recht voorbehouden, om, als op de wereldmarkt onvoorziene omstandighe den zich afspelen en de prijsverhoudingen daardoor geheel gewijzigd worden, de rog- gesteunregeling daarbij aan te passen. De landbouwers mogen das rekening houden met een prijs, die, evenals het vo rig jaar, zich zal bewegen tusschen 7 en 8 per honderd K.G. STAATSLOTERIJ. De Tweede Kamer over de voorgestelde wetswijziging. Blijkens het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de voorgestelde wijzi ging van de Wet tot regeling der Staats loterij vond men algemeen de toelichting tot dit wetsontwerp te sober. Verscheidene leden achtten het aller minst vanzelfsprekend, dat het gebruik ma ken van den uitslag van de trekkingen der Staatsloterij door particuliere ondernemin gen als niet toelaatbaar moet worden aan gemerkt; te minder, omdat in zoodanig ge bruik een waarborg te meer kan zijn gele gen voor de betrouwbaarheid van door par ticulieren georganiseerde loterijen. Gaarne zouden zij vernemen, of de Mi nister bij benadering kan opgeven, hoeveel personen hun betrekkingen zullen moeten opgeven, althans in hun bestaan zullen wor den bemoeilijkt, indien dit wetsontwerp wet wordt. Verscheidene andere leden achtten het zelfts nuttig, dat door bona fide ondernemin gen aan de „kleine luydcn" de gelegenheid wordt geboden, ook een kans te wagen. Gezien het feit, dat de collecteurs van de Staatsloterij vrijwel altijd hun loten gemak kelijk verkoopen, achtten deze leden den voorgestelden maatregel, in zooverre hij bedoeld mocht zijn ter bescherming van de Staatsloterij, overbodig. Verschillende leden vreesden, dat indien dit voorstel wordt aangenomen de parti culieren loterijen wellicht aan betrouw baarheid zullen inboeten. Zij vroegen dan ook, of het niet beter zou zijn deze parti culiere loterijen geheel te verbieden. Door verscheidene andere leden werd dit wetsontwerp met instemming begroet. Verschillende loden vreeeden evenwel, dat door het wet worden van dit ontwerp de geoorloofde gelegenheid al te zeer zou worden beperkt, ten gevolge waarvan het publiek, dat nu eenmaal loten koopen wil, zich nog meer dan thans van Sweepslake- en andere buitenlandse he loten zal voor zien. Dit gevaar zal echter door aanzienlijke uitbreiding van de Staatsloterij voorkomen kunnen worden. Andere leden verzotten zich ten sterkste tegen uitbreiding van de Staatsloterij. En kele dezer leden bepleitten op principieel® gronden de algeheele afschaffing van de Staatsloterij. DE AMSTERDAM8CHF BEGROOTING VOOR 1935. Hoe die sluitend werd gemaakt. Het „Alg. Hbld." verneemt, dat in den loop der volgende, of, op zijn laatst in de daarop volgende week, de ontwerp-be- grooting voor het dienstjaar-1935 zal ver schijnen. Tevoren zal zij, mèt de Nota van toelichting van B. en W„ in de Commissie van bijstand voor de gcmcente-financiën worden behandeld. Deze begrooting opent niet met een groot tekort op de gemeente-rekening- 1933; door het hardnekkig pogen van wet houder Rustige en zijn staf is dat aanvan kelijk geraamde deficit van 2.6 miliioen, geheel weggewerkt. Dientengevolge is ook deze sta-in-den-weg om een sluitende begrooting te verkrijgen, terzijde gesteld. Om evenwel het resultaat te bereiken: den Raad een sluitende bcgrooting te kun nen aanbieden, is er geweldig „geknepen". Alle subsidies moesten worden vermin derd. Op het openbaar onderwijs is an derhalf miliioen bezuinigd o.m. door af schaffing van het instituut der kwccko- lingcn, door verhooging van het aantal leerlingen per klasse van alle geledingen van het openbaar onderwijs alsook van het openbaar voorbereidend onderwijs, bij dit laatste wordt nog eenige salarisverla ging in toepassing gebracht. Voorts is gerekend op anderhalf mil iioen vermindering van uitgaven als uit komst van de wijziging der arbeidsvoor waarden van het gemeentepersoneel waarvan de bijzonderheden nog door de afdeeling: „Arbeidszaken" ten stadhuize moeten worden uitgewerkt. Verder worden in de concept-begroo ting eenige nieuwe bronnen van inkom sten aangeboord. Zoo zijn B en W. voornemens, vóór de openbare behandeling dezer begrooting den Raad wederom voorstellen te doen tot verhooging van het marktgeldtarief, wel ke verhooging echter blijven zal beneden den eenigen tijd geleden verworpen voor gestelde verhooging van het marktgeld. Dan zullen ook de tarieven voor de ge meentelijke wasch-, bad- en zweminrich tingen worden verhoogd. Van eenige gemeentebedrijven wordt gerekend op een hoogcre uitkeering ten behoeve van de gemeentekas, van enkele andere, vermindering van offers voor hun begrooting. De eindcijfers In uitgaven en inkom sten van de/e ontwerp-begrooting-1935 zijn tien miliioen lager dan die der be- grooting-1934. Zij verschijnt ook éér, dan de laatste ja ren gebruikelijk was. NEDERLANDSCIIE REISWEEK. Op initiatief van de Nederlandsche Reis- vereeniging wordt door haar van 20—27 Augustus, in samenwerking met de Neder landsche Spoorwegen, Algemeene Trans port Onderneming, Algemeene Nederland sche Vereenigmg voor Vreemdelingenver keer, Koninklijke Luchtvaart Maatschap pij, Horecaf, Nederlandsche Stoombootree- derijen, Naturbaden,- Kunst en Amuse mentsbedrijven, Handel en Nijverheid voor de eerste maal een Nederlandsche Reis- week georganiseerd. De voorbereiding dezer groote organisa tie is nog in vollen gang; zoodra een en ander gereed is zullen wij onze lezers hier over nader inlichten.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 11