HOE LAAT HET IS l UIT DE OMGEVING DREIN DRENTEL EN PIET PRIKKEL MAANDAG 16 JULI 1934 DE LEIDSCHE COURANT DEKDE BLAD. fAG. 10 ZEG ZE MAAR GERUST IEDER KATHOLIEK behoort abonné te zijn op een Katholiek Dagblad, en dit is voor LEIDEN en OMGEVING „De Leidsche CouranV'. Een ieder die ons een abonné (voor minstens drie maanden) aanbrengt, zullen wij gelegenheid geven te kunnen zien hoe laat het is. Aan hen, die ons drie nieuwe abonné's aanbrengen zenden wij een armbandhorloge als hieronder afgebeeld. VREESELIJKE DAAD VAN BELGISCH MIJNWERKER. Zijn verminkt lijk in een mijnschacht gevonden. Zaterdagmorgen vroeg heeft men op 240 meter diepte in de mijnschacht van de Oranje Nassau IV te Heerlen het vreese- lyk verminkt en bijna onherkenbaar lijk gevonden van een man. Uit de op hem gevonden papieren bleek, dat het een Bel gisch mijnwerker was, zekere S., die met zyn gezin bij zijn broeder te Heerlen le geerde. In de woning van den broeder vond men daarop het lijk van de vrouw van S., wie met een scheermes de hals was afgesneden. Een kindje van het echtpaar lag bij al die ellende rustig op een canapé te slapen. Vermoed wordt, dat de ongelukkige man in een vlaag van waanzin zijn vrouw van het leven heeft beroofd en zich daarna in de schacht van de mijn heeft gestort. OP ZOEK NAAR EEN BELGISCHEN BANDIET. In de afgeloopen week heeft in een win kel in de directe omgeving van Brussel een roofoverval plaats gehad, waar drie bandieten een oude vrouw overvielen en een buit ter waarde van eenige duizenden guldens wisten te bemachtigen om zich daarmede uit de voeten te maken. Het on derzoek der politie had wel tot gevolg, dat men een spoor der daders vond, doch het mocht niet gelukken hen in handen te krij gen. Toen een der roovers later te Esschen werd gesignaleerd, namelijk een berucht Antwerpenaar, zekere Johannes Franken, werd door de gendarmerie aldaar een ver volging ingesteld, doch de bandiet wist per auto over de grens in de richting van Roo sendaal te ontkomen. Door de gendarmerie werd hiervan be richt doorgezonden naar de marechaussees te Roosendaal, welk bericht echter enkele uren, nadat de roover de grens was gepas seerd, eerst de marechaussee bereikte, meldt de „Msb.". Uit het onderzoek is verder gebleken, dat de gezochte Franken pea- motorrijwiel te Esschen was aangekomen, waar hij de mo torfiets voor 14 als pand had achterge laten. Hij heeft zijn vlucht toen voortge zet, door gedaan te krijgen, met een auto, ■welke te Bergen op Zoom thuis behoorde en op weg naar Nederland was, mee te ry- den naar Roosendaal. Hier liet hy zich naar het station brengen om zijn reis per trein te vervolgen, vermoedelijk naar Rotter dam. In verband hiermede werd bericht door gezonden naar het hoofdcommissariaat van politie te Rotterdam met opgave van het door de Belgische gendarmerie ver strekte signalement, met verzoek tot opspo ring en aanhouding teneinde hem aan Bel gië te kunnen uitleveren. HILLEGOM. EERSTE PLECHTIGE H. MIS. Weleerw. heer C. S. J. Glas. Weder stond Roomsch Hill ego m Zater dag en Zondag in het teeken van Roomsche Blijdschap: werd Zondag j.l. een Priester feest in de St. Martin us met bizonderen luister gevierd, nu had St. Joseph de eer! En het daar bestaande permanent Feest comité heeft zich niet onbetuigd gelaten: daar hadden we de fraaie eerepoort voor den spoorovergang; daar was de guirlande- en vlaggentooi naar het eenvoudige ouder lijk huis aan de Beeklaan: daar waren de auto's, die voor „vervoer" naar en van het Gods/huis zorgden.... Zaterdagavond te half 8 celebreerde de Neomist, de Weleerw. heer C. S. J. Glas, een plechtig Lof met assistentie, bijge woond door een talrijke schare van geloo- vigen. Te 10 uur Zondagmorgen ving de Plech tige H. Mis opgedragen voor de zielerust van de overleden moeder van den Feeste ling aan. De kerk was tjokvol, wat voor St. Joseph trouwens heel gewoon is. De Neomist werd geassisteerd als volgt: Preshyter-Assistens Pater Timmers S.J., bloedverwant van den Officiant; Diaken de Weleerw. heer Van der Zande, zoon der Parochie, terwijl de lagere functies werden vervuld door studenten van Arras. In het Priesterkoor hadden nog plaatsgenomen de Zeereerw. heer Pastoor der Parochie en zijn beide Kapelaans. Het zangkoor voerde uit: meerstemmig Veni Creator, een meerst. Mis van Jan Nielamd, onder het Communie-uitreiken Jesu Dulcis van Koltihe en na de H. Mis Priestercantate, muziek van A. Th. Vis, tekst van den Pastoor van Zwaag. De feest- predicatie werd mede gehouden door Pa ter Timmers, die tot tekst gekozen had: „Groote dingen heeft Hij aan mij gedaan". Met aarzeling meent de gewijde redenaar bezield te moeten zijn, als hij de verheven heid en de waardigheid van den Priester schildert De Priester immers is een andere Christus, die de geheimenissen van den verheven Meester zal uitdragen, die voor den armen mensch zal zijn ondanks zijn mensch-zijn en menschelijke gebreken een 1 eeraar, steun en trooster, oen leider en offeraar, die weldoende rondgaat en een vriend is ook der zondaren. Als wij van des Priesters grootheid overtuigd zijn, dan moge ik u mede wijzen op zijn groote ver antwoordelijkheid en dan is het ook van zelfsprekend, dat ik uw gebed voor hem durf vragen. Daarna richt Pater Timmers zich bizonder tot den dierbaren Vader van den Feesteling, tot de familieleden, tot den Zeereerw. heer Pastoor en diens mede helpers en ten slotte tot den Neomist zelve. Hij zegt hem, dat hij bij den arbeid voor de zielen, die hem wacht, niet behoeft te vreezen, naar het woord van St. Paulus: ik weet, op Wien ik heb vertrouwd. Ver trouw op den Meester, die u zoozeer heeft liefgehad, dat Hij u voor deze bizondere uitverkiezing bestemde: Hij zal met u blij ven in Zijn liefde, smeek Hem om zijn Ze gen. Van 23 uur was er een druk bezochte receptie, terwijl te 7 uur een plechtig Danklof het feest besloot. Ook wij bieden den eenvoudigen pries ter onzen gelukwensch aan en besluiten met een woord van bizonderen dank en lof aan het actieve feestcomité. Personalia. Te Den Haag slaagde voor het eindexamen Mulo onze plaatsgenoote mej. Hanny van Bourgondië; zy werd op geleid door de eerw. Zusters Dominicanes sen te Voorschoten. Geboren: Ruurd z. van E. Nijholt en P. Zuiderhof. Nicolaas Wouter Joseph z. van H. J. Vink en G. C. van der Zwet. Dirk Gezinus z. van W. P. Metz en C. ten Broeke; Cornelia d. van H. F. J. Bouckaert en C. G. Hoogkamer. Adria- nus z. van C. Eland en D. van der Hey- den. Ondertrouwd: J. Commissaris en C. M. M. Spierings. Getrouwd: H. de Wagt en J. Seegers. L. W. Steensma en C. W. Schrijvers. Vertrokken: H. Hoogkamer met ge zin naar Haarlem. E. Beijer naar Mucheln (Did.) G. A. J. Versteege naar Noordwijk. A. M. Spreeuwnaar Noord- wykerhout. K. Kool en gezin naar Haarlem. J. Kuyper en gezin naar Haar lem. LEIMTJIDEN. Gemeenteraad. De Raad der gemeen te vergadert Woensdag 18 Juli a s. des v.m. te 10 uur. Agenda: 1. Vaststelling no tulen. 2. Behandeling ingekomen stukken. 3. Opnieuw vaststelling verordening, rege lende de eischen van benoembaarheid en de bezoldiging van de veldwachters. 4. Voorstel tot aanvulling der Algemeene Po- litie-verordening. 5. Reclame hondenbe lasting. 6. Aanbieding gemeente-rekening 1933. 7. Vaststelling comptabel besluit. En hetgeen verder ter tafel zal worden ge bracht. Vergadering van den gemeenteraad van Noordwykerhout op Vrijdag 13 Juli 1934 des namiddags te zeven uur Tegenwoordig 12 leden. Afwezig de heer J. Passch'er. Voorzitter de burgemeester. De voorzitter opende de vergadering met gebed. De notulen der vorige vergadering wor den door den secretaris voorgelezen en on veranderd goedgekeurd. Naar aanleiding van een namens den mi nister van Binnenlandsche Zaken ingeko men bericht van het overlijden van Z. K. H. den Prins der Nederlanden wordt besloten een adres van ronwbeklag aan H. M. de Koningin te zenden. Voorlezing wordt gedaan van een aan tal decisies van Ged. Staten, waarbij raads besluiten zijn goedgekeurd, welke decisies voor kennisgeving worden aangenomen. Ingekomen is een schrijven van den ker- keraad der N. H. Gemeente te Noordwij kerhout aan den gemeenteraad van den volgenden inhoud: De kerkeraad der N.-H. Gemeente te Noordwijkertiout heeft de eer zich met het volgende tot u te wenden: Hij brengt in herinnering het muziekcon cours dat op Zondag 17 Juni 1934 in deze gemeente heeft plaats gehad. Bij gelegen heid van dat concours is de Zondagsrust in de gemeente dermate verstoord door het optreden en de houding van velen ook bui ten het terrein van het concours, dat het den kerkeraad ten zeerste leed doet. dat op die wijze de dag des Heeren is ontheiligd. Daarom acht hij het zijn plicht, dat onder uwe aandacht te brengen daar zulke too- neelen in regelrechten strijd zijn met de viering van den Zondag, ons gegeven als rustdag, gewijd aan den dienst Gods en de verdieping van het innerlijk geloof. Gaarne zal de kerkeraad van u verne men of uw college een eventueele herha ling van een dergelijke ontheiliging van den dag des Heeren zooveel mogelijk zal willen voorkomen. Met de meeste hoogachting enz. De voorz. merkt op, dat het al dan niet geven van muziekvergunning op Zondag iets is, dat tot zijne competentie behoort. B. en W. stellen dan ook voor het adres voor kennisgeving aan te nemen. Dienovereenkomstig wordt bij acclama tie besloten. De rekening van 1932 Is door Ged. Sta ten vastgesteld. Van den gewonen dienst bedragen de ontvangsten 220 669.04, de uitgaven ƒ268.711.78, alzoo met een nadee- lig slot van 48 042 74. Van den buitenge wonen dienst bedragen de ontvangsten 103.189.51, de uitgaven 55.271.85, alzoo een voordeelig slot van f 47.917.66. In de heffingsverordening ter zake van het recht voor het ophalen van vuilnis worden op verlangen van Ged. Staten en kele wijzigingen aangebracht. De Straatbelasting. Ingekomen ls een schrijven van Ged. Staten waarbij dit college mededeelt, dat het bereid is genoegen te nemen met het tarief van een straatbelasting als door B. en W. aan den Raad is voorgesteld, echter voor een vol jaar (en niet Ingaande 1 Juli) te heffen. De voorzitter zegt, dat B. en W. voor stellen aan het verlangen van Ged. Staten J te voldoen. NOORDWIJK. Verkeersverbetering. De afdeeling We gen en Verkeer van den B. B. N. deelt mede, van het gemeentebestuur van Noord- wijk op een desbetreffend verzoek bericht te hebben ontvangen, dat op het gevaar lijke kruispunt BeeklaanVinkenlaan een witte verkeersstreep zal worden aange bracht. OEGSTGEEST. Personalia. Voor het examen acte L. O. is geslaagd de heer R. W. Jansen Schoon hoven. VOORSCHOTEN. DR. IR. G. KOOY. f Bij een ongeluk om het leven gekomen. Zaterdagmiddag te vier uur nam. ver spreidde zich met groote snelheid in onze gemeente het droeve bericht, dat één on zer inwoners aan de West-Vlietweg met zijn auto te water was gereden erw ver dronken. Het ongeluk geschiedde aan de West-Vlietweg onder Voorburg. De ver ongelukte was sedert langen tijd inwoner onzer gemeente en een zeer geachte per soonlijkheid. Hij was geboren te 's-Gra- vendeel op 25 Februari 1889, behaalde in 1912 de akte L.O., werkte als onderwijzer aan een lagere school te Zwijndrecht en te Dordrecht en van 19221924 als hoofd der Chr. School te Alphen aan den Rijn, in 1923 slaagde htf voor 't examen Staathuishoud kunde en Statistiek. Sedert 1924 tot op heden was hij werkzaam als landbouw kundige aan de oliefabrieken „Calvé" te Delft. In 1930 slaagde hij als landbouwkun dig ingenieur en op 13 Juni 1933 promo veerde hy tot doctor in de landbouwkunde. De overledene was alhier bestuurslid der Christelijke School met den Bijbel op Ge reformeerden grondslag aan de Wijngaar denlaan. Ook zou hij lid van den gemeente raad zijn geworden als opvolger van wij len wethouder C. Eggink Senior, die en kele weken geleden is overleden; zijne be noeming tot lid van den raad had hij reeds aangenomen, doch hy was als zoodanig nog niet geinstalleerd; tevens was de overle dene door de Anti-Rev. fractie in den raad gecandideerd voor de verkiezing van wet houder in deze gemeente (vac. wethouder Eggink Sr.). Met hem is heengegaan een zeer knap man, die zichzelf heeft opge werkt. Voor zijn vrouw en kinderen is het gebeurde een vreeselijke slag. R.I.P. De heer A. H. v. Noort vraagt, of percee- len, die vrij zijn van grondbelasting ook vrij zijn van wegenbelasting. De heer van Paréra vraagt of voor de woningen der woningbouwvereeniging ook betaald moet worden. De voorzitter zegt dat de belasting van de ongebouwde eigendommen onafhanke lijk is van de grondbelasting en dat de woningbouwvereeniging evengoed belas tingplichtig is als iedere particuliere huis eigenaar. De heer van den Berg Verdegaal zou bij de vrijstellingen een nieuwe bepaling wil len opnemen, krachtens welke van betaling der wegenbelasting zijn vrijgesteld, diege nen die geen inkomstenbelasting betalen. De voorzitter kan daarmede niet accoord gaan. Het betreft hier een zuiver zake lijke belasting. Van die belasting kan al leen degene worden vrijgesteld, die onder geen omstandigheden betalen kan. Het feit, dat iemand geen inkomstenbelasting be taalt, bewijst nog niet, dat hy insolvent is. De heer van den Berg Verdegaal zou de genen, die vermogensbelasting betalen wel willen laten bijdragen in de wegenbelas ting. De voorzitter zegt dat hfl het voorstel van den heer v. d. Berg om iemand die geen inkomstenbelasting betaalt vrij te stellen van wegenbelasting, tenzij hij ook in de vermogensbelasting is aangeslagen, niet kan accepteeren. Het is hier een zuiver zakelijke belasting waarin ieder, die betalen kan hoort bij te dragen. Een bepaling als de heer van den Berg voorstelt, zou de koninklijke goed keuring nimmer verwerven. De heer A. H. v. Noort vraagt, wat er gebeurd als de Raad weigert deze onsym pathieke verordening vast te stellen. Wat er gebeuren zal, als..,. De voorz. zegt, dat Ged. Staten dan zul len weigeren de begrooting goed te keu ren. De Raad kan dan in beroep gaan bij de Kroon, die zich wel solidair zal verkla ren met Ged. Staten. Het einde van het lied kon dan wel eens zijn, dat de gemeente raad wordt uitgeschakeld en B. en W. al leen hebben te regeeren. De heer L. M. v. Noort vindt het al te mal, dat we in Augustus 1934 een veror dening vaststellen die Januari 1934 ingaat. Spreker zal zich noodgedwongen bij de verlangens van Ged. Staten neerleggen, maar de verordening mag niet eerder in gaan dan 1 Juli. De heer van Parera steunt dit voorstel. Spreker vindt het zeer onrechtvaardig, dat wij nu extra moeten gaan betalen omdat wy vroeger zuinig geweest zijn en dus wei nig per inwoner uit het Gemeentefonds krijgen. Ook de heer van der Klauw steunt het voorstel-L. M. v. Noort. De voorzitter zegt, dat B. en W. de aan neming van het voorstel L. M. v. Noort, hoe goed ook bedoeld, ontraden. B. en W. zyn het met den Raad volkomen eens, dat het niet rechtvaardig is om het vaste goed, dat de volle lasten en nadeelen draagt van de tegenwoordige monetaire politiek, thans te gaan belasten. Het ware beter, dat de extra-lasten die de tegenwoordige situa tie medebrengt op het bezit van geld wor den gelegd, doch de gemeenteraad bezit ter zake geen bevoegdheid. Wij zijn arm en noodlijdend en moeten op de kleine steen tjes loopen, zooals zoovele arme men- schen tegenwoordig moeten doen. Uit het onderhoud, dat B. en W. gehad hebben met Ged. Staten is wel voldoende gebleken, dat dit college onze bezwaren en moeilijkhe den voelt en ook bereid is te bevorderen, dat wij in onzen financieelen nood van Rijkswege worden geholpen. Gedeputeer de Staten moeten bij hun beslissingen ook rekening houden met de wenken, die hun vanwege het Departement van Binnenland sche Zaken worden gegeven. Spreker geeft daarom namens B. en W. met aandrang den Raad in overweging aan het verlan gen van Ged. Staten te voldoen en daar van niet gedeeltelijk af te wijken door te bepalen, dat de verordening op 1 Juli zal ingaan. Het voorstel van den heer L. M. van Noort wordt evenwel aangenomen met 10 tegen 2 stemmen. Tegen stemden alle aan wezige Raadsleden, behalve de beide wet houders. Bij acclamatie wordt besloten tot over dracht in eigendom en beheer van den 's-Gravendamscherj weg aan de provincie Zuid-Holland. Tevens wordt een nieuw reglement van orde vastgesteld. Naar aanleiding van de circulaire van den minister van Binnelandsche Zaken om de salarissen, die aan den lagen kant zijn, in verband met het verhoogde pen- sioenverhaal met ingang van 1 Juli met 11/2 pet. te verhoog en. wordt bij accla matie besloten om de salarissen van de commiezen en den adjunct-commies ter secretarie met ingang van gemelden datum met 11/2 pet. te verhoogen. In de begrooting dienst 1934 worden erb- kele wijzigingen aangebracht. De voorzitter merkt op, dat aan het cir cus den Bever door hem toestemming is verleend om op 28, 29 en 30 September as. circur-voorstellingen te geven. In verband daarmede stellen B. en W. voor om aan den heer van Bever het gemeente-terrein langs de Julianastraat te verhuren, voor 3 dagen ad f 10.per dag. De heer Padding betreurt het, dat een der voorstellingsdagen een Zondag is. Spr. zou den voorzitter willen verzoeken op de Zondagen dergelijke voorstellingen niet toe te staan. De voorz. kan het inzicht waardeeren van diegenen, die de Zondag in absolute rust willen doorbrengen. Er zijn intus- schen ook menschen die ter zake een an dere meening huldigen. Spreker zal zich bij het nemen zijner beslissingen door zijn persoonlijk inzicht laten leiden. Het voorstel van B. en W. wordt daarna bij acclamatie aangenomen. Bij de rondvraag vraagt de heer L. M. v. Noort, wanneer het riool verlegd wordt, dat thans zijn afvoer heeft naar den Hoo- geveenschen polder. De voorz. zegt, dat dit binnenkort zal gebeuren. De heer E. Oostdam Jaczn., vraagt of spoedig wordt begonnen met het stofvrij maken van de Langevelderlaan, daar de vaten met teer er reeds geruimen tijd langs liggen. De voorzitter antwoordt, dat nog ge wacht moest worden op het split, dit is evenwel deze week gearriveerd, zoodat de werkzaamheden spoedig zullen beginnen. Wie met pek omgaat! De heer van den Berg Verdegaal zou wenschen, dat de teervaten, als zij ge bruikt zyn, spoedig worden opgeruimd. Daardoor wordt voorkomen, dat de kinde ren er mede gaan spelen en de moeders de kinderen met teer bedekt thuis krijgen. De voorz. zal hieraan aandacht schen ken. De heer van der Klauw vraagt, of bij het provinciaal bestuur niet kan worden aangedrongen op spoedigen aanleg van rij wielpaden, zooals destijds is overeengeko men. De voorzitter zegt, dat de aanleg is ver traagd, omdat de provincie alvorens met de werkzaamheden een aanvang te ne men zich wilde overtuigen, wat de plannen waren van het Rijk met name over den al dan niet aanleg van een nieuwen verkeersweg door deze streek. Spreker heeft reeds meermalen op bespoediging dezer aangelegenheid aangedrongen. In- tusschen wil spreker zich wel opnieuw omtrent deze aangelegenheid met den hoofdingenieur van den provincialen wa terstaat in verbinding stellen. Daarna wordt de openbare vergadering gesloten. 117. Nou, zei de meneer van de villa, toen Piet en Drein weer bij hem terugkeerden, wat hebben jullie gezien? Er wordt hard gewerkt, zei Drein, dat moeten we eerlijk toe geven, maar de manier waarop die lui olie en meel ver knoeien, dat is verschrikkelijk. Dank je wel, zei de meneer, nu weet ik genoeg. En hier hebben jullie allebei een rijks daalder. 118. Dolblij trokken Piet en Drein verder door de vlakte. Niet ver van de zee zagen ze opeens een ezeltje staan. Er is niemand bij-, zei Drein. Nou, dan is dat ezeltje van niemand, antwoordde Piet. Dan kunnen we het vrijuit nemen. GEMEENTERAAD VAN NOORDWIJKERHOUT

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 10