DONDERDAG 12 JULI 1934 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. PAG. f GEMENGDE BERICHTEN DOOR DE WARMTE BEVANGEN? Doodelijk ongeval. Aan de Kon. Metaalwarenfabriek v.h. J. N. Daalderop en Zonen te Tiel, had een doodelijk ongeval plaats. De werkman P. v. B., 24 jaar oud, kreeg vermoedelijk door de warmte, een flauwte, waarbij hij in de stamperij met zijn hoofd op een pers viel en een ernstige hersen schudding en bloeduitstorting in de her senen bekwam. In hopeloozen toestand is de ongelukkige naar het ziekenhuis Bethes- da vervoerd, waar hij kort daarna is over leden. GROOTE BOSCHBRAND TE WEERT. 250 tot 300 H.A. bosch en heide vernield. Nadat Zaterdagmiddag nabij wachtpost 43 van de spoorlijn "WeertBudel brand in de bosschen nabij den Trancher was ont staan, welke gebluscht was, laaide Maan dag het vuur, dat vermoedelijk was blijven smeulen in de dikke laag dennennaalden, weder op en sloeg over naar de perceelen dennenbosch van de heeren Smeets en van Mierlo en van Poelmans, welke perceelen ook een prooi van het vuur werden. Het vuur sloeg over naar de bosschen van de N.V. Société anonyme des Zincs de la Campine te Budel en van een aantal particulieren, welke perceelen ook grooten- deels werden vernield door het vuur. Dinsdag stegen weer groote en dichte rookwolken op en bleek, dat de brand op nieuw voortwoedde, hoofdzakelijk in de perceelen van de zinkfabriek. Van het per soneel der zinkfabriek was eene groote ploeg onder toezicht van de directie bezig met het blusschingswerk en eveneens een groot aantal particulieren. Ook de politie v/as op het terrein van den brand aanwe zig. Een detachement militairen van de motorbrigade uit Den Bosch ter sterkte van een kleine 30 man, die eene oefening hield over BudelWeert, werd door de politie gerequireerd om mede te helpen. Behalve een enorm complex jonge en zware dennenbosschen werd een groote uitgestrektheid heide een prooi van het vuur. De oppervlakte is te schatten op 250 a 300 H.A. ZWARE HEIDEBRAND OP DE LEUSDENSCHE HEIDE. Gistermiddag omstreeks 3 uur ontstond een groote heidebrand op de Leusdensche heide, ten Westen van de schietbanen. In zeer korten tijd liet de brand zich ernstig aanzien en werd hectare na hectare een prooi der voortkruipende vlammen. De wind kwam uit het Noord-Oosten, zoodat weldra de bosschen, ten Noorden van de Fyramide van Austerlitz gelegen, gevaar liepen door het vernielende element te worden aangetast. Militairen uit Amers foort en Zeist, alsmede politie uit Zeist en marechaussee uit Leusden namen aan het blusschingswerk deel, terwijl de brandweer uit Zeist en veie burgers uit den omtrek medewerkten om dezen heidebrand tot staan te brengen. Met inspanning van alle krachten gelukte het tenslotte den brand meester te worden, ongeveer 5060 H.A. werden een prooi der vlammen. Omstreeks 4 uur had men het vuur vrijwel gebluscht en was het zeker, dat de bosschen behou den waren. Het mag vanzelfsprekend ge noemd worden, dat de groote droogte het uitbreiden van den brand bevorderde. De rookontwikkeling was bijzonder groot en daardoor gelokt kwamen vele kijklustigen naar de Leusdensche heide om het schouw spel gade te slaan. Omtrent de oorzaak van dezen brand tast men in het duister. De grond behoort aan het Rijk. VILLA BIJ VOSSENFARM AFGEBRAND. Gisteravond omstreeks acht uur brak door onbekende oorzaak brand uit in de villa van den heer A. Brandt te Berkum FEUILLETON. HET GOUDEN WAAGSTUK door J. S. FLETCHER. 41) Weer kwam die gejaagde uitdrukking in de oogen van Penrose. Dat geloof ik niet. Ik heb alle kran ten nagekeken, maar ik heb niets kunnen vinden. Gisteren las ik dat men nu van meening is, dat ik ergens in Devonshire van de rotsen gevallen ben. Uitstekend.en het is maar goed dat je niet bekend bent in Canterbury, aange zien je daar een werkje voor mij moet opknappen. Penrose scheen dat niet zoo erg aan te staan. Ik dacht dat u me zou helpen om naar Frankrijk te re zen, zei hij. Ja, als ik met je klaar ben. Eerst werk en dan pas betaling. Maar als je eenmaal aan den overkant van het Kanaal geko men bent, wat denk je dan te gaan doen? De Fransche politic is bijzonder waakzaam en houdt steeds voeling met Scotland-Yard Ik wil naar Argentinië gaan of naar Brazilië, Daar heb je geld voor noodig. Penrose gaf geen antwoord. Ik zal je overtocht betalen en je nog een paar honderd pond meegeven.... als je het tenminste wilt verdiener Penrose keek hem onrustig aan. Is het gevaarlijk? vroeg hij. Och, er zijn maar weinig avonturen waarin geen» gevaar schuilt, antwoordde De rust keert terug Arrestaties en in beslagnemingen DE TOESTAND TE ROTTERDAM. In de Crooswijk-buurt nog steeds druk. In de Crooswijk-buurt te Rotterdam is het nog steeds zeer druk en wordt door de militairen en de politie nog steeds met het geweer op den schouder gepatrouil leerd. Aan den ingang van de verschillende straten zijn ook gisteravond weer zoeklich ten opgesteld, die om half tien werden aangedaan. Incidenten van eenige betee ken is kwamen niet voor. Met kracht wordt intusschen onderzocht wie er voor de onlusten verantwoordelijk moeten worden gesteld en dit onderzoek heeft weer tot vele arrestaties geleid. In de Oleanderbuurt is de 40-jarige H. S. aangehouden, die opruiende pamfletten verspreidde. Voorts zijn gearresteerd de 52-jarige Proost uit de Westerstraat wegens op ruiend geschrijf in de „Maas-echo" en de 34-jarige G. L. Nossent, die exemplartn van dit blad heeft verspreid. Tenslotte is de politie nog achter het adres van een zekeren V., uit de Rubroek- straat, gekomen, die tijdens de relletjes in de Crooswijksche buurt communisten en kwajongens in zijn huis heeft verborgen, die vandaar uit met steenen naar de poli tie hebben gegooid. Tot het gezelschap arrestanten behoort ook nog een vrouw van wie bekend is ge worden, dat zij uit een derde étage een fornuis naar de agenten op straat heeft geworpen. Tegen laatstgenoemden, V. en de vrouw, zal zeer streng worden opgetreden. In de Rubroekstraat werd een poging gedaan om de straat op te breken, maar de militairen grepen onmiddellijk in en de herriemakers werden verspreid. Later hebben een aantal opgeschoten jongens in de Catharinastraat, vlak bij Crooswijk, met steenen geworpen. De politie wist deze jongens te pakken en in arrest te stellen. In de binnenstad en op den Linker Maas oever bleef het rustig. ONGEREGELDHEDEN TE ZUILEN. Gisteravond hebben groepen jongelui het de politie weer erg lastig gemaakt. Eenige honderden opgeschoten jongens re den per fiets door de straten in het grens gebied. van Zuilen en Utrecht. Op de som matie van de politie verspreidden zij zich niet. Daar een der straten was opgebro ken en de steenen hier als barricaden wa ren opgestapeld, vreesde de politie het ergste en werd onmiddellijk flink opgetre den. Een groot aantal agenten van Zuilen zoowel als van Utrecht voerden eenige charges uit, waarbij rake klappen werden uitgedeeld, terwijl ook eenige waarschu wingsschoten gelost werden. Een jonge man is gearresteerd. by Zwolle, waarin een vossen-farm geves tigd is. Het vqur greep zoo snel om zich heen, dat de geheele villa tot den grond toe afbrandde. Niets kon worden gered. Een hond kwam in de vlammen om. Een aantal hokken, welke in den tuin stonden, konden gespaard blijven. Een aantal waschbeertjes, welke zich in het huis be vond, ontsnapte. Verschillende personen, die de diertjes trachtten te vangen werden daarbij gewond. Een van hen werd een vin ger afgebeten. De schade, die zeer aan zienlijk is, wordt door verzekering gedekt. BRANDSTICHTING. Zooals wij reeds meldden is in den nacht van Zondag op Maandag brand ontstaan in een sigarenwinkel op het Eiland te Arn hem. Toen de recherche onmiddellijk na den brand ter plaatse verscheen en een onderzoek instelde bleken verschillende omstandigheden zoo verdacht, dat aanlei ding werd gevonden, den winkelier, den 48-jarigen G. J. H., te arresteeren. Het on- Bedford. Maar buitengewoon gevaarlijk is het niet.voor jeu tenminste niet. Wat moet ik dan doen' Je hebt me vandaag verteld, dat die vrachtauto naar Canterbury is gereden en je hebt inderdaad gelijk gehaa. Het is een vliegtuig. een vliegtuig bovendien dat een openbaring zal zijn door de drijf kracht welke voor den meter wordt toege past. En het geheim is het eigendom van den jongen uitvinder die vannacht zijn machine in veiligheid meende te brenger... op aandringen van haar! Van haar? Ja, op aandringen van haar. En hij heeft die machine r.aar Canterbury ge bracht om de laatste hand er aan te leg gen. En? Bedford boog zich naar voren en zei: Die laats'e hand mag er niet aan ge legd worden! Waarcm niet! Dat zijn mijn zaken. Uit zakelijk oogpunt? Ja. uit meer dan zakelijk oogpunt. Mijn vrienden en ik zijn ameiijk aan een dergelijke uitvinding bezig en wij willen beslist het eerst aan de markt zijn. Daar om moet er een eind gemaakt worden aan de werkzaamheden van Laurence Work- Penrose begreep er nu wel iets van, maar nog niet ales en daarom bewaarde hij een diep stilzwijgen. Het wil r.r.j voorkomen, dat jij op het oogenblik iemand noodig hebt, cüe je ver der helpt en daar hulp dem gaans niet voor niemendal te krijgen is ben jij de aange wezen man om dit zaakje voor ons in orde te maken. Penrose zag hem een oogenblik strak in MINISTER COLIJN BELEEDIGD. Tegen communistisch raadslid tc Zaandam proces-verbaal opgemaakt. Tegen het communistisch gemeente raadslid Makkinga te Zaandam is proces verbaal opgemaakt wegens beleediging van minister Col ij n in een gistermiddag ge houden vergadering van het Werkloozen- Strijd-Comité, waar hij als spreker optrad. Toen de vermaning van de politie, die den spreker aanspoorde zich in zijn uitin gen te matigen, geen geyolg.Iiad, is de ver gadering, die door 200 personen bezocht was, ontbonden. DE INGESLAGNEMING VAN „DE TRIBUNE". Rechtbank verklaart zich onbevoegd tot vrijgeving. Naar gemeld heeft mr. P. van 't Hoff Stolk bij de Arrondissementsrechtbank te Amsterdam namens de N.V. „Atalanta" een request ingediend, waarin vrij ge ving wordt verzocht van het pand en van de goederen, welke in beslag zijn genomen bij de huis zoeking in perceel Amstel 85, waar de N.V. „Atalanta" en de drukkerij van het dagblad „De Tribune" zijn gevestigd. Naar wij thans vernemen heeft de Rechtbank zich in dezen onbevoegd ver klaard, omdat, naar de Officier van Justi tie aan de Rechtbank heeft meegedeeld, ter zake een vervolging nog niet is aangevan gen en bovendien geen der voorwerpen ter Griffie is gedeponeerd. INVAL IN EEN DRUKKERIJ. Gistermiddag is door den heer Oerle- mans, inspecteur van de recherche te Delft, met eenige rechercheurs een inval gedaan in de drukkerij van de- gebr. D. aan de Koornmarkt aldaar. Deze inval geschiedde op vermoeden, dat in deze drukkerij het Communistisch orgaan „De Maas-echo", een kopblad van de „Tribune" gedrukt zou worden. Inderdaad bleek dit bg het on derzoek het geVal te zijn. Het zetsel, bene vens de copie voor genoemd blad werden in beslag genomen en proces-verbaal op gemaakt. INBESLAGNEMING TE GRONINGEN. Aan den Noorder Buitensingel en in de Tuinstraat te Groningen is door de politie een onderzoek ingesteld naar de cyclostyle machine, waarmede opruiende pamfletten waren vervaardigd, die in de stad werden verspreid. In de Tuinstraat heeft men ten huize van een aldaar wonenden communist succes gehad. Hier werd de cyclostyle-ma chine en een groote hoeveelheid pamfletten aangetroffen. Een en ander werd in be slag genomen. Arrestaijco werden niet ver-' richt. derzoek werd met kracht voortgezet en tenslotte waren zooveel bewijzen verza meld, dat de man gisterenavond aan de po litie een volledige bekentenis aflegde den brand te hebben gesticht. Hij wordt ter be schikking van de justitie gesteld. TWEE INBRAKEN TE LAREN. Gisternacht is te Laren tweemaal inge broken. Eerst werd de politie medegedeeld, dat* ongenoode gasten een bezoek hadden gebracht aan de woning van den heer Reiksema, directeur der Bergstichting, die op reis is. De inbrekers, die in de boven verdieping een ruit indrukten, hebben waarschijnlijk het tafelzilver ontvreemd. Later werd de politic er van in kennis gesteld, dat ook ingebroken was in de tij delijk leegstaande villa van de familie Alexander op de Legesberg. De inbrekers, die door een kelderraam naar binnen ge komen waren, haalden alle kasten over hoop doch vonden niets anders dan wijn en eetwaren. Van de daders is geen spoor te vinden. het gelaat, véranderde van kleur en met een sprong zich oprichtend riep hij: Bij God, ik leen me niet voor een moord! Een moord!lachte Bedford sma lend. Beste vriend zie je mij nu aan voor zóó dom, dat ik jou zou aanzetten tot een moord. Hoe kom je er bij? Wat wil je dan? Ga zitten en steek nog een sigaar op. Ik wil alleen dat jij een eind maakt aan de mogelijkheid, dat die man zijn vliegtuig voltooit. Dat is alles. Waarom doet u het zelf dan niet? Omdat men mij ongelukkigerwijze heel goed kent in Canterbury en de men sahen die in deze zaak betrokken zijn, zul len buitengewoon op hun hoede zijn. Maar jou kent men niet en als je dit zaakje even handig aanpakt als.... Ja, ja. laat dat maar rusten! beet Pen- soe hem toe, met een angstigen blik in de richting van de deur. Wat moet ik doen? Bedford stond op en haalde het lederen étui uit zijn bureau te voorschijn. Jij moet morgenochtend naar Canter bury vertrekken en je een beetje op de hoogte stellen van den plaatselijken toe stand. „De drie reizigers-' heb je gauw ge noeg gevonden. En als die jongeman voor nemens is, zijn vliegtuig te voltooien in de schuur achter die uitspanning, dan is het jouw taak om een middel te verzinnen om vrij dicht bij die schuur te komen. Als ik mij niet vergis, zal Workman zich wel om ringd hebben door een «heel leger van be wakers, zoodat je heel erg voorzichtig zult moeten zijn. De hoofdzaak is evenwel, dat je dit (en hier stak hij hem het lederen étui toe) in de schuur of et dicht bij depo neert. Hg tilde nu het kleine deksel op, zoo- UH DE RADIOWERELD Programma's van Vrijdag 13 Juli. Huizen, 301 M. 'Algemeen programma, verzorgd door den K.R.O. 8.00 Morgenconcert. 10.00 Gramofoon. 11.30 Halfuurtje voor zieken cn ouden van dagen. 12.15 Gramofoon. 12.30 Lunchconcert door het ensemble Calatroni. 2.00 Gramofoon. 2.35 Voordracht door Gerda Panhuysen, gevolgd door Cello-recital door Samuel Brill. 3.05 „Miniatuur recital", op harp (Gra mofoon). waarna vervolg voordracht Ger da Panhuysen en cello-recital. 3.45 Orgelconcert door Evert Haak, afge wisseld door gramofoon. 5.00 Landbouw halfuurtje door Th. Arts. 5.30 Gramofoon. 6.20 Het K. R. O.-orkest. 7.15 J. Lammertse over de eenheid en de katholiciteit der Kerk. waarna gramofoon. 7.45 Concert door het K. R. O. orkest o. L v. Richard Heuckeroth als gastdirigent. 3.30 Vaz Dias en gramofoon. 8.40 Vervolg K. R. O.-orkest. 9.20 C. A. Bergh „Waar gaan de oude rijwielpplaatjes heen?", gevolgd door Gra mofoon. 10.— De K. R. O.-boya. Te 10.30 Vaz Dias. 10.50 Gramofoon. 11.10 De K. R. O.-boys. Hilversum, 301 M. 8.00 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA 8.00 VPRO en AVRO, 11.00—12.00 VARA. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Declamatie. 10.30 Orgelspel. 11.00 Vervolg declamatie. 11.20 en 12.00 Gramofoonplaten. 12.30 Kovacs Lajos en zijn orkest en gra mofoonplaten. 2.30 Voordracht Kommer Kleyn. 3.004.00 Gramofoonplaten. 4.15 Gramofoonplaten. 4.30 Voor de kinderen. 5.00 VARA-orkest. 5.45 Gramofoonplaten. 6.00 Orgelspel. 6.20 Declamatie. 6.40 Vervolgworkestconcert. 7.30 Causerie? 7.45 Gramofoonplaten. 8.00 Causerie. 8.30 Uit het Kurhaus te Scheveningcn: Het Residentie-orkest o. 1. v. C. Schuricht. In de pauze: Causerie door Dr. H. Th. Fi scher. 10.15 Vrijz. Godsd. Persbureau van Vaz Dias. 10.30 Boekbespreking. 11.00 Muzikaal Allerlei. 11.3012.00 Gramofoonmuziek. Daventry, 1500 M. 10.3510.50 Morgenwijding. 12.20 Orgelconcert. 12.50 Het BBC-Dansorkest. 1.35 Northern Studio-orkest. 2.20 Militair concert. 3.20 Gramofoonplaten. 3.50 Ch. Manning en zijn orkest. 4.50 E. Colombo en zijn orkest. 5.35 Kinderuur, 6.20 Berichten. 6.50 Pianoduetten. 7.20 Orkestconcert. 8.20 „Uncle André's Birthday Party", gevar. programma. 9.20 Berichten. 9.40 BBC-orkest. 10.50 Voordracht. 10.5512.20 Harry Roy en zijn Band. dat het licht van de lamp scherp weer kaatste op het gladde staal van het ronde voorwerp. Een bom! fluisterde Penrose. Bedford wreef met zijn vinger een wei nig stof van het gladde metaal-oppervlak. Inderdaad, een mooi stükje werk. Dit stalen omhulsel is oven broos als een eier schaal en toch zit hierin een kracht opge sloten. welke groot genoeg is om het ge heele huis in de lucht te doen vliegen. Het spijt me, dat ik van dit voorwerp moet soheiden. Ik was er steeds bijzonder aan gehecht. Penrose bleef een beetje angstig naar dc bom zitten kijken. Je bent misschien wat angstig om het ding mee te nemen? Geen nood, vriend., ik heb het zelf meegedragen van Odessa naar Londen en ben geen oogenblik bang geweest. Kijk, zoolang dit kleine palletje in het midden van de gleuf staat, kan er niets gebeuren, maar schuif je het palletje naar rechtsdan heb je juist een half uur den tijd. om je te verwijderen. Begrijp je wel? Voorzichtig legde hij het stalen voor werp weer in het doosje en zette het in zijn bureau. Penrose liep een paar maal in de kamer heen cn weer. Ik dacht, zei hij eindelijk, dat er geen menschelevens verloren zouden gaan? Als dat wel het geval is, dan is het heelemaal je eigen schuld, antwoordde Bed ford. Het is heelemaal niet mijn bedoe ling om een mensch te dooden. Ik wil al leen, dat die machine vernietigd wordt. Be studeer de gewoonten van Workman cn zijn helpers cenigcn tijdwacht je kans af en smijt dat ding de schuur in, als jc zeker weet, dat er het eerste uur niemand „Radio-Paris, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gramofoonplaten. 10.35 Orkestconcert, 12.50 Het Krettly-orkcst. 9.05 „La fille du Régiment", operette van Donizetti. 10.50 Dansmuziek. Kalundborg, 1261 M. 12.20—2.20 Concert uit Rest, „Wivex". 3.25 Dansmu ziek. 5.25—5.50 Zang cn piano. 8.20 Flultrecital. 8.40 Vaudeville-Programma. 9.55 Cembalo-recital. 10.30 Omroep-orkest. 11.2012.20 Dansmuziek. Keulen, 456 M. 8.35 Gramofoonplaten. 12.20 Concert. I.20 Gramofoonplaten. 2.20 Kwintetconcert. 4.20 Omroeporkest. 5.35 Zang, fluit- en piano-recital. 9.05 Concert II.20—12.20 Dansmpziek. Rome, 421 M. 8.35 GVrambofoonplaten. 9.05 Symphonieconcert. 10.20 La poupée de Nuremberg, operette van Adam. Brussel, 322 en 484 M. 322 meter: 12.20 Gramofoonplaten. 1.302.20 Voordracht en Gramofoonpl. 5.20 Salon-orkest. 6.50 Gramofoonplaten. 8.25 Guldensporenconcert en Benoit-her- denking. 10.30 Volksliederen. 10.45—11.20 Gramofoonplaten. 484 meter: 12.20 Gramofoonplaten en Zangvoor dracht. I.30—2.20 Max Alexys' orkest. 5.20 Omroeporkest. 6.35 cn 6.50 Gramofoonplaten. 7.10 Flultrecital. 8.20 Voor oud-strijders. 10.4011.20 Gramofoonplaten. Deutachlandsendei', 1571 M. 8.35 „Eine Nacht im Königsbcrgcr Blut- gericht", manuscript van Borrmann. 9.05 Causerie over Wagner. 9.35 Kamermuziek (sopraan, tenor, piano). 10.20 Politiek overzicht. 10.30 Berichten. 10.55 Sportnieuws. II.05 Weerbericht. 11.2012.20 Dansmuziek. Gemeentelijk Radio Dlstribntla-btdrijf en de R. O. V. Radio-centrale. 3de Programma. 8.00—12.20 Keulen. 12.20—14.20 Brussel VI. 14.2015.20 Londen Rog. 15.2016.05 Kalundborg. 16.0516.30 Luxemburg. 16.30—17.50 Kalundborg. 17.50—19.20 Brussel VI. 19.2020.20 Deutschl. sender. 20.20—21.20 Luxemburg. 21.20afloop: Boedapest of Keulen. 4de Programma. 8.208.50 Parijs Radió. 10 3511.50 Parijs Radio. 12.20—14.20 Luxemburg. 14.2017.35 Daventry. 17.35—18.20 Zender Eng. „National" zen der. 18.20—19.20 Brussel Fr. 19.20afloop Daventry. zal komen. Het is lang zoo moeilijk niet, als het wel lijkt en je hebt reeds eerder blijk gegeven over een stel hersenen te be schikken. Dus dan zou ik morgen moeten ver trekken? Ja, en het zal misschien het beste zijn, als ik je er met de auto heen breng. In elk geval zal ik je brengen tot aan het station vóór Canterbury. Vandaar kan je dan met den trein verder gaan. Met een omweg zal ik je dan naar Canterbury rij den. Des avonds kan je me vinden in het Stad-Hotel. Ga tegen half vier even naar het postkantoor en vraag daar dan maar, of er een telegram gekomen is voor Ed wards. Tegen den middag van den volgenden dag stapte Penrose, met ccn lederen valies van John Bedford in de hand tc Canter bury uit den trein en wandelde io dc rich ting van dc binnenstad. Hij vond al gauw ccn klein hotel, waar hij zijn valies achter liet en ging op zoek naar de „Drie reizi gers", welke uitspanning hg spoedig ge vonden had. Op eenigen afstand bleef hij het zaakje eens bekijken cn hij zag dc drie zijden van den vierhoek, welke werden in genomen door het front en de beide vleu gcis van het oude huis. Hij zag den tuin, die zich langs de beide zijkanten van het huis cn daarachter uitstrekte, overgaande in een grooten boomgaard, achter den moestuin. En midden in dien boomgaard, van alle kanten duidelijk zichtbaar, stond ccn gebouw met een dak van roode pan nen en aan de afmetcingen zag Penrose, dat dit de bedoelde schuur moest zijn. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 9