DONDERDAG 12 JULI 1934 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. PAG. 6 De Leidsche Vroedschap Vt «tm prijzenswaardige poging om door middel van een ritting van twee da gen, die deed denken aan 'n zomer-uitver- koop, ineens door de zich steeds meer op stapelende agenda-punten heen te komen, zijn B. en W. Maandag en Dinsdag slechts ten deele geslaagd. Wel zijn er verschei dene belangrijke besluiten genomen, maar een der zwaarste onderwerpen (het amb tenaren- en werkliedenregloment) moest weer blijven liggen, gedeeltelijk omdat de vergadering van Dinsdagavond moest ver vallen. Begonnen werd Maandagmiddag na enkele hamerpunten met de slotacte van het Stadhuisdrama. Zonder eenig enthou siasme werd goedkeuring gehecht aan het gewijzigde plan-Blaauw, zoodat thans de opdraoht aan dezen architect definitief is geworden. Wij hadden ons deze slotacte heel anders gedacht. Maar dat was nog in den tijd, toen wij geloofden in de moge lijkheid, dat een plan ontworpen kon wor den, zóó mooi, dat iedere Leidenaar het met geestdrift zou hebben aanvaard. Wy zijn inmiddels een illusie armer geworden en zoo is dan een plan aanvaard, dat van den beginne af op een minder prettige wijze is tot stand gekomen en nu is goed gekeurd, omdat er niets anders op zat. Meer voldoening heeft ons de vaststel ling van het nieuwe Reglement van Orde verschaft, waarin eenigc bepalingen zijn opgenomen, welke wij ten zeerste kunnen toejuichen. Vooreerst is thans de moge lijkheid geopend om door middel van een spreektijdbeperking de al te weelderige debatten te besnoeien. Zooals te verwach ten was, verzette zich daartegen de S. D. A. P., omdat zij zeer goed in zag, dat dit wapen vooral tegen haar gericht was, daar de grootste zondaars in haar gelederen ge zocht moeten worden. De communist die er overigens weinig last van zal heb ben, daar hij geen langprater is zag er do zwartste reactie in, opgewekt door de pers, die in haar overzichten herhaalde lijk de vinger op die wonde plek had ge legd. Inderdaad hebben wij steeds op dit aambeeld gehamerd en dat konden wij met des te meer overtuiging doen, omdat wij wisten, daarmee de publieke opinie weer te geven. Zelfbeperking was hard noo- dig. De mogelijkheid van spreektijdrant- soeneering is thans in het reglement vast gelegd; wanneer daarvan geen preventie ve invloed uitgaat, moge de raad er een verstandig gebruik van maken. Ook over een andere wijziging willen wij onze voldoening uitspreken; een verbete ring, die aan het initiatief van den heer Vos is te danken, n.l. staande spreken. Wij hadden eerlijk gezegd dit succes van den heer Vos niet verwacht, doch hij heeft het te danken aan zijn even geestig als wel gedocumenteerd betoog en de „extremis ten" in de raadzaal, niet het minst de pers in haar uithoeken, hebben het nut van dezen nieuwen maatregel reeds kun nen ondervinden. Een zucht van verlichting zal ongetwij feld door de burgerij geslaakt zijn, toen vernomen werd, dat het thans eindelijk gelukt is, de demping van het Levendaal cr door te krijgen. Jammer, dat wijlen de heer Sijtsma deze raadszitting niet meer heeft mogen beleven. Het Levendaal was een van die onhoudbare toestanden, welke het langste stand houden, en het is reeds meer dan 10 jaar geleden, dat op dem ping van dit stinkende water door den heer Sijtsma met klem is aangedrongen. Daarna is nog verscheidene malen in den raad de onhoudbaarheid van den toestand aangetoond, maar altijd weer moest de demping op iets anders wachten; op de centrale rioleering, op het uitbreidingsplan, op het voorbijgaan van de crisis enz. Thans is het er eindelijk door, op voorstel van den heer Manders, zij het in beperkter omvang dan aanvankelijk het plan was en de voorsteller wenschte. Het Levendaal zal gedempt worden tusschen de Barbara- brug en de 4e Binnenvestgracht. Vanaf deze Binnenvestgraoh/t zal een doorgang gemaakt worden naar den Hooge Rijndyk, v. elke doorgang tusschen Vcstcbrug en Plantagebrug echter slechts 61/2 M. breed zal zijn. Voor een breederen doorgang zouden twee pcrceelen moeten worden aan gekocht en dat is momenteel te duur. Mede omwille van de kosten zal het gedeelte BarbarabrugSteenschuur ongedempt blij ven. Bij den Hoogen Rijndijk zal de nu reeds te smalle Utrechtsohe brug verbreed worden. Omdat in dezen crisis-tijd de kos ten zulk een overwegenden rol spelen heeft men behalve de reeds genoemde beper kingen nog de volgende maatregelen ge nomen, n.l. combinatie van dit werk met de doortrekking van de Oegstgeesterlaan en de Mariënpoelstraat, uitvoering van de gezamenlijke werken in werkverschaffing waardoor subsidie van het Ryk wordt verkregen en de post voor steungelden ont last wordt) en ten slotte invoering van een baatbelasting. Aan de uitvoering in werkverschaffing zyn ongetwijfeld nadeelen verbonden (met name de lage loonen), maar aan den an deren kant is het de eenige mogelijkheid om dit werk thans uitgevoerd te krijgen. Of ook de werkzaamheden aan de Utrecht- sche brug, welke meer vakkundigen ar beid vereischen, in werkverschaffing zul len worden uitgevoerd, staat nog niet vast. De baatbelasting heeft heel wat oppositie gewekt. De heer de Reede ging zelfs zoo ver om eiken rechtsgrond aan deze belas ting te ontzeggen. O.i. gaat dat te ver, omdat het niet onbillijk genoemd kan worden, dat juist degenen, die van een overheidswerk profiteeren, iets in de kos ten bijdragen. Bovedien kan men zich toch ook op 't standpunt van 't positieve recht plaatsen en er zich op beroepen, dat de Gemeentewet de gemeenten uitdrukkelijk de heffing van een baatbelasting toestaat. Iets andere is óf deze baatbelasting hier juist wordt toegepast. Ongetwijfeld zullen de perceelen aan het Levendaal in waarde stijgen, maar deze waardevermeerdering zal voor sommige perceelen pas bij ver koop aan den dag treden. Die waardever meerdering is dus slechts „dood" kapitaal, zei de heer De Reede. Wij zouden liever spreken van „sluimerend" kapitaal, want eens wordt het wakker. Met dat al is het natuurlijk hard, wanneer men in dezen tijd moet betalen voor een voordeel, dat in een de hemel mag weten hoe verre toekomst ligt. Een amendement-Wilmer-Wilbrink- Bergers trachtte hieraan gedeeltelijk tege moet te komen door fabrieken vrij te stel len, zoolang zij niet van bestemming ver anderen. Het feit, dat deze belasting slechts gedurende 30 jaren kan geheven worden, geeft hier echter moeilijkheid, maar voor al de verzekering van wethouder Goslinga, dat de baatbelasting onmogelijk in het plan gemist kan wordend?), gaf zoowel aan het amendement als aan de oppositie tegen de belasting als zoodanig den genade-stoot. Hardnekkiger was de raad ten opzichte van zijn in April genomen besluit om de subsidie-vermindering van f 10.000 aan Schoolkindervoeding (waartoe tijdens de begrooting besloten was) terug te bren gen op 5.000. Ged. Staten keurden deze verandering van zienswijze niet goed en gaven den raad in overweging, het be sluit van April weer in te trekken. Daar toe bleek de raad in overgroote meerder heid evenwel niet bereid. Vele raadsleden, met name de Katholieke, hadden n.l. bij de begrooting hun stem aan de subsidie-ver mindering van 10.000 slechts gegeven on der voorbehoud, dat dit niet tot al te dras tische bezuiniging op de kindervoeding zou leiden. Dit bleek wel het geval, dus werd de vermindering gedeeltelijk ongedaan ge maakt. Wethouder Tepe had wel een ster ke troef in handen toen hij de rapporten der hoofdonderwijzers uitspeelde, maar de raad was er te zeer van overtuigd, dat een inkrimping van voedselverstrekking van 6 op 3 dagen per week in dezen ake- ligen tijd nadeelig op de ontwikkeling van het arme kind moet werken, dan dat hij zich daardoor gewonnen wilde geven. Ge ven Ged. Staten niet toe, dan zal een be roep op de Kroon worden gedaan. Ged. Staten mogen echter twee dingen wel overwegen: lo. dat de Raad dit besluit met grooten ernst in overgroote meerderheid heeft genomen en 2o. dat de Lcidsohe Raad steeds een voorzichtige financieele politiek heeft gevoerd en geenszins gewend is con flicten in dit opzicht uit te lokken. Ten slotte is er nog het een en ander ge praat over de suppoosten in de Lakenhal. Aan dit onderwerp zijn genoeg woorden gewijd; wij zullen er geen aan toe voegen. Het Ambtenaren-reglement is, zooals ge zegd, uitgesteld, daarover dus een vol genden keer. Mr. H. G. BUITENLAND DUITSCHLAND. INTERVIEW MET HITLER. „Ik moest de verraders uit den weg ruimen". De „New York Herald" publiceert een interview, dat een Amerikaansch professor, Alfred J. Pearson, uit Des Moines, Iowa, verleden week met Hitler had, over de dra matische gebeurtenissen van Zaterdag 30 Juni. „Wat mag ik Amerika vertellen over de onlangs plaats gehad hebbende gebeurte nissen in Duitschland en over den tegen- woordigen toestand?" was de eerste vraag. „De waarheid", antwoordde Hitier snel. „Duitschland heeft niets te verbergen. Over eenigen tijd hopen wij alle feiten be kend te kunnen maken. Reeds eenige maanden hadden wij moei lijkheden in onze gelederen. Mannen die ik absoluut vertrouwde bleken verraders te zijn. Het is tragisch en verschrikkelijk. Deze leiders, hooggeplaatst en met heilige autoriteit bekleed, zwoeren samen om de regeering omver te werpen. Er bestond voor mij geen alternatief. Ik moest den eed van mijn ambt en het vertrouwen van myn volk gestand doen en ik moest de verra ders uit den weg ruimen. Zoo moest het Duitsche volk gered worden van de trage die van een burgeroorlog. Een burgeroorlog in Duitschland zou het land verscheuren en een chaos ten gevolge hebben. Voor Europa zou dit ook groot ge vaar meebrengen. Om burgeroorlog, bloed- verspilling en nameloos lijden in een land dat reeds gedurende jaren zwaar beproefd is, te voorkomen, moest ik snel handelen en met een kracht, die natuurlijk in ver schillende kringen critiek zal uitlokken. Ik hoop alleen, dat z(j die het niet eens zijn met wat ik deed, zoo wijs zullen zijn om hun oordeel op te schorten totdat zij de feiten kennen en de waarheid ontdekken. Volgens mijn meening was het mijn gebiedende plicht om het leven van eenige samenzweerders en verraders op te offe ren, die gedreven werden door zelfzuchti ge ambitie en een hunkering naar macht, om te voorkomen, dat het land gedompeld zou worden in den chaos van een burger oorlog waarin honderden en duizenden on schuldige menschen als slachtoffers zouden vallen". Professor Pearson vroeg den leider wel ke richting de Duitsche regeering thans zou volgen. „Er zal geen verandering komen", zeide de Rijkskanselier op beslisten toon. „De regeering zal niet naar rechts cn niet naar links ombuigen, maar de richting volgen, die zij steeds gevolgd heeft. Dit beteekent voorwaarts gaan in rechte lijn. Corruptie bij het uitoefenen van een pu blieke functie zal moeten ophouden. Pu bliek recht is publieke plicht. Eerlijkheid is het wachtwoord". DE „OSSERVATORE" OVER DEN 30STEN JUNI. „Men heeft den veroordeelden zelfs Christus geweigerd". Dinsdag j.l. bevatte de „Osservatore Ro mano" een uitvoerig commentaar op de gebeurtenissen in Duitschland op den 30sten Juni, in zooverre deze godsdienstige belangen raken. Het Vaticaansche blad keurt op de eer ste plaats de wyze af, waarop eenige ge vangenen in de gelegenheid werden ge steld, zelfmoord te plegen en hekelt de ge welddadige crematie van de leider der „Ka tholieke Actie", dr. Klausener. Op bijzonder scherpe wijze brandmerkt de „Osservatore" de weigering van geeste lijken bijstand aan de ter dood veroordeel den welke blijkbaar een gevolg is van de nieuw-heidensche gedachte van Rosenberg. „Men had verzocht den ter dood veroor deelden geestelijken bijstand te verleenen", aldus het blad, „doch de beulen weiger den dit, omdat de slachtoffers dit zooge naamd onwaardig waren. Een ongehoord optreden! Ongehoord en afschuwelijk! On gehoord en onbegrijpelijk! Dezen veroor deelden heeft men Christus geweigerd! En dat onder het voorwendsel, dat zij zulks onwaardig waren!" EEN OPZIENBAREND ONTSLAG. Leider van economischen dienst op staanden voet vervangen. De rijksminister van Economische Zaken heeft den leider voor economische aangele genheden, directeur-generaal Philipp Kess- ler, met ingang van heden van zijn functie ontheven. In afwachting van een definitieve rege ling is de plaatsvervangende leider, graaf von der Goltz, met de leiding der zaken belast. ERICH MüHSAM OVERLEDEN. Erich Mühsam, die in „Schutzhaft" zat, heeft zich door ophanging van het leven beroofd. (Mühsam, Berlijner van geboorte, was anarchist. In 1919 speelde hij een voorname rol in de revolte in Beieren. Hij was lid van het Uitvoerend Comité der Radenre publiek. Tot 15 jaar vestingstraf veroor deeld, kreeg hy in 1924 gratie. Toen Hitier aan het bewind kwam, werd hy in arrest gesteld. Hy is 59 jaar geworden). GEEN BOM IN DE ZEPPELIN. De commandant van de Zeppelin, Hugo Eckener, verklaart, dat de geruchten, dat een bom gevonden zou zijn in de Zeppe lin, absoluut onwaar z^jn. GöBBELS KAPITTELT DE PERS. Rijksminister Göbbels heeft Dinsdag avond om acht uur over alle Duitsche zen ders het woord gevoerd over: „De 30ste Juni in den spiegel van het buitenland". Men zou hebben kunnen verwachten, zeide Göbbels, dat de buitenlandsche pers met de in het internationale verkeer ge bruikelijke waarheid en duidelijkheid van de gebeurtenissen melding zou hebben ge maakt en ze zou hebben beoordeeld Eeni ge serieuze bladen hebben dat gedaan. De overige bladen zijn evenwel kwaadaardig gaan ophitsen en op hysterische wijze gaan belasteren. De Duitsche regeering heeft tot nu toe over al deze berichten gezwegen. Zij acht te het beneden haar waardigheid zich in te laten met deze soort van journalistiek. Zij heeft de gebeurtenissen van 30 Juni met voorbeeldige openhartigheid tegenover het eigen volk en de wereld uiteengeze;. Tot zoover dr. Göbbels. Wij hebben van zijn rede nog geen melding gemaakt, om dat ons de meening van den heer Göbbels in dit opzicht weinig interesseerde, Het spreekt vanzelf, dat als de Duitsche regee ring met voorbeeldige „openhartigheid"... zwijgt, de wildste geruchten de ronde gaan doen, waarby het moeilijk is om waarheid van fantasie te onderscheiden. De te Berlijn vertoevende vertegenwoor digers van de buitenlandsche pers hebben zich de verwijten van ministOT Göbbels aangetrokken en hebben tegen Vrijdag een vergadering belegd, waarin de vraag be handeld zal worden, welke houding de buitenlandsche journalisten ten opzichte van de rede van dr. Göbbels zullen aan nemen. OOSTENRIJK. DE REORGANISATIE DER REGEERING. Wat de bedoeling was. Zooals gisteren gemeld heeft bondskan selier dr. Dollfuss zijn kabinet gereorga niseerd. Hij zelf blijft leider der regeering, maar heeft bovendien de portefeuilles van buitenlandsche. zaken, veiligheidswezen, landbouw en nationale verdediging op zich genomen. Prins Starhemberg is vice-kanselier. ter wijl Fey minister zonder portefeuille is geworden. De Politische Korrespondenz verneemt, dat de politieke beteeken is der regee- ringshervorming in de eerste plaats ligt in het feit, dat daarmede de speciaal voor de binnen- en buitenlandsche politiek der bondsregeering belangrijke ressorts bij den bondskanselier dr. Dollfuss worden geconcentreerd en door hem persoonlijk 'worden geleid, ten einde aldus de laatste overblijfselen der tegen den staat gerich te beweging definitief te onderdrukken. De te Weenen vertroevende medewer ker van het „Handelsblad" G. Nypels schrijft er van: Alles tezamen kan men rekenen op een energiekere actie tegen de nazi-terroris ten. Een nieuwe aanslagen-golf was hier juist de laatste dagen aangekondigd door de Nazi's die, nadat ze zich verraden acht ten door Hitler en Goring, vreesden voor de wraak en de overwinning van hun ra dicale S.A.-vrienden in het Duitsche rijk. Dollfuss en Fey zijn thans voorbereid. Waarschijnlijk zullen we dus thans van de aanslagen wel niet veel meer bespeuren. WRAAKGEVOELENS DER NAZI'S. Men seint uit Innsbruck, dat de Tirool- sche Nationaal-Socialisten duizenden strooibiljetten over het geheele land ver spreid hebben, waarin zij in de meest krachtige termen Hitier beschuldigen, dat hy verraad gepleegd heeft jegens de S A. die meer dan 10 jaar lang hebben gestre den en alles hebben opgeofferd, die vaak werk en brood prijs gaven voor de ge vangenis en de schande. Hitier, zoo wordt er in de proclamatie gezegd, is de moor denaar van zijn eigen vrienden en kame raden. Verder wordt Hitier overladen met smaad en verachting. Het manifest besluit: De wraak is aan ons, Dood en verachting aan de nieuwe partij der Nationaal-Socia- listische Jonkers en Kapitalisten. ENGELAND. DE REIS VAN BARTHOÜ. Geen overdreven optimisme. De Fransohe bladen hebben nogal opti mistische verwachtingen gekoesterd van de resultaten van Barthou's reis naar Lon den. Van Engelsche zijde wordt dit opti misme echter niet gedeeld. Men is van opvatting, dat onder het noodige voorbehoud een afspraak ten op zichte van een Oostelijk Locarnopact tot stand is gekomen, maar dat de voorspel lingen, dat men het eens zou worden over een verstrekkende militaire samenwerking tusschen Engeland en Frankrijk niet zijn uitgekomen. In het lagerhuis deelde sir John Simon, in antwoord op een vraag betreffende het resultaat der Engelsch-Fransche besprekin gen mede, dat hy Vrijdag bij de behande ling van de begrooting van buitenland sche zaken desbetreffende verklaringen zou afleggen. ENGELANDS LUCHTSTRIJDKRACHTEN Een uitgaaf van zestig millioen pond. Naar de Engelsche bladen melden, ko men de plannen van de regeering tot uit breiding van de luchtstrijdkrachten neer op een uitgaaf van 60.000.000 pond ster ling. In het lagerhuis heeft Baldwin gisteren aangekondigd, dat hy nog voor het uit eengaan van het parlement nadere mede- deelingen omtrent de plannen der regee ring voor de organisatie van de lucht strijdkrachten zal doen. w 1 1 BUITENL. BERICHTEN. OVERSTROOMINGSRAMP IN JAPAN. Reeds 250 dooden. Volgens berichten, afkomstig van de pre fectuur van Isjikawa, zijn tengevolge van de overstroomingen 250 menschen ver dronken en vierduizend dakloos. Driehon derd huizen en een dertigtal bruggen zyn weggespoeld. De officieele verslagen maken melding van 100 vermasten. HEVIGE TORNADO IN MASSACHUSETTS. Meer dan honderd gewonden. Te Saxonville (Massachusetts) heeft een hevige tornado gewoed, welke gepaard ging met een zware hagelbui. Meer dan honderd personen zijn, deels zwaar, gewond. Aan vankelijk werd de schade op een half mil lioen dollar geraamd; later bleek zy ech ter aanmerkelijk hooger te zijn. Men spreekt in welingelichte kringen zelfs van een bedrag van een millioen dollar. Verscheiden huizen zijn ingestort en in de straten der stad ligt het puin van de muren en daken hier en daar een voet hoog op gestapeld. Daar de telefoonlijnen alle zijn vernield, is de plaats geruimen tyd van de buitenwereld afgesneden geweest. Vijfdui zend personen, en wellicht nog meer, heb ben geen dak meer boven hun hoofd. An deren zien den toegang va hun woningen door het puin der ingestorte belendende perceelen en door omgewaaide boom en versperd. In enkele stadswijken staat het water vyftig c.M. hoog. Zoodra in de naburige plaatsen het be richt van de catastrophe binnenkwam, trok ken hulpcolonnes er op uit om bijstand te verleenen. Zeventig zwaargewonden wer den onmiddellijk naar de ziekenhuizen in de omgeving overgebracht; talrijke minder zwaar gewonden hebben te voet de stad verlaten om zich bij de Roode-Kruisposten in de omgeving te laten verbinden. TORNADO TEISTERT JACKSONVILLE. Een tornado teisterde de stad Jackson ville in Ulinois en richtte een schade aan die geschat wordt op drie kwart millioen dollar. Daken werden van de huizen ge slingerd, het electriciteitsbedrijf werd zwaar beschadigd, zoodat de telefoon- en telegraafdienst werd gestoord en de stad des avonds donker bleef. Honderd personen zijn gewond. Het circus dat voorstellingen gaf in de stad en dat behoorde aan den be kenden filmartist Tom Mix, heeft ook zwaar geleden. Ongeveer 5000 personen zyn dak loos geworden. Ook op de akkers in de om geving van de stad is de schade groot. Op de tornado volgde een zware hagelbui. NEEF VAN RADJA DOOR HONDEN VERSCHEURD. De neef van den radjah van Athgarh (Orissa) is, toen hij onbekend met het feit, dat de 24 herdershonden van den radjah vrij rondliepen, des nachts naar buiten ging, door de honden verslonden. Voor men op de kreten van den ongelukkige was toe gesneld, hadden de honden hem reeds ge heel in stukken gescheurd. Er was nog slechts weinig van den man over. BOSCHBRANDEN. Een lid van de brandweer te Achères-la- Foret heeft bekend, dat de groote bosch- branden, die onlangs naby Fontainebleau hebben gewoed, door hem zyn aangesto ken. De man, die gearresteerd is, bekende, dat hy na de brandstichting zelf alarm had gemaakt om zoodoende de belooning te krijgen, die de landeigenaars uitloven voor het eerste alarm. De leden van de brand weer op het platteland krijgen geen salaris, daar zij vrijwilligers zijn. Zij krijgen ech ter wel een uniform, dat zy iederen Zondag dragen. De thans gearresteerde brandweer man verklaarde reeds geruimen tijd werkloos te zijn. In het in de nabijheid van Forst gelegen dorp Scheuno is een boschbrand uitgebro ken, die door den feilen wind snel om zich heen greep en een oppervlakte van 2500 morgen vernielde. Eerst na uren gelukte het, het gevaar voor uitbreiding te onder drukken. Het vuur was toen voorwaarts ge drongen tot in de omgeving van het op 10 kilometer gelegen Tauplitz. Hier en daar had het brandende front een breedte van 5 kilometer. Er is veel wild in de vlammen omgekomen. SVEN HEDIN'S EXPEDITlc GEVANGEN GENOMEN. Alle leden in handen van rooverbende. Een Doengaansche rooverbende heeft de expeditie van Sven Hediin overvallen en de leden gevangen genomen. Dit is de tweede maal, dat op Sven Hedin en zijn medewer kers een overval wordt gepleegd. De ex peditie, die onderzoekingen verricht naar den ouden karavaanweg tusschen Europa en Azië, is tijdens haar arbeid in de nabij heid van Doengan in de provincie Heiloeng- kiang aangevallen. De karavaan werd om singeld, de auto's der expeditie omverge worpen en alle deelnemers, vier Zweden, drie Mongolen en drie Chineesche geleer den, onder wie de bekende dr. Parker Sjen, zyn gevangen genomen. Daar er in Peking geen Zweedsch ge zantschap is, hebben vertegenwoordigers van de gevangen genomen expeditieleden aan het Deensche gezantschap verzocht er bij de Chineesche autoriteiten op aan te dringen, dat onmiddellijk stappen worden genomen om hun in vrijheidsstelling te ver krijgen. Ook bij het Britsche consulaat te Kasgar in Oost Turkestan is aangedrongen op steun bij het verkrijgen van de vrijheid van Sven Hedin en zijn metgezellen. ===q KERKNIEUWS KANUNNIK L. A. F. X. FOCK t Gisteravond is te kwart voor zeven, na een korte ongesteldheid te Amersfoort over leden de hoogeerw. heer kanunnik L. A. F. X. Fock, deken en pastoor der parochie van O. L. Vrouw Hemelvaart aldaar. De overledene werd geboren te Amers foort 20 Mei 1858 en priester gewijd 15 Augustus 1883. Achtereenvolgens werd hy benoemd tot assistent te Raalte 28 Septem ber 1884, assistent te den Hoorn, 28 Srfbt. 1885, kapelaan te Utrecht (H. Wlilibr.) 30 Mei 1886, pastoor te Veenhuizen 17 Jan. 1902, pastoor te Amersfoort 11 Mei 1906 en deken van Amersfoort 7 Nov. 1913. Kanunnik Fock, die o. m. vele jaren di recteur was van het bisschoppelijk museum was ridder in de Orde van Oranje Nassau. Zondagavond zullen de Metten worden gebeden. Maandagmorgen te kwart voor 10 vangen de Lauden aan, en te 10 uur de plechtige Requiemmis, waarna de begra fenis. INLANDSCHE ZUSTERS NAAR NED.-INDIë. Naar wij vernemen, zy n uit het Moeder huis der Zusters van de Congregatie van Veghel te Veghel naar de missie van Neder- landsch Oost-Indië vertrokken de Zusters M. Beati en M. Rufini. Onder deze klooster namen gaan schuil twee inlandsche meisjes uit Borneo, die na een verblyf in opleiden- den arbeid in het Moederhuis en succursaal- huizen der Veghelsche Congregatie hier te lande, thans gaan deelnemen aan het groote missiewerk in haar geboorteland. De beide Borneosche Zustere hadden in Augustus 1933 de Eeuwige Geloften afgelegd en gaan nu deelnemen aan het bekeer in gswerk on der de Daj aks cn de Chineezen van Bor neo. Tegelijk met de beide inlandsche reli- gieusen is uit Veghel mede naar Indië scheep gegaan Zuster Alberta (mej. P. C. Schram, uit Alphen en Riel).

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 6