DE BEGRAFENIS VAN PRINS HENDRIK DE KRUISTOCHT VAN ONZE GROENHEMDEN ZONDAGSBLAD 25ste Jaargang MAANDAG 9 JULI 1934 No. 7857 DAGBLAD VOOR LEIDENEN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week1 24» per kwartaal Bq onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post f ZJ95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad k voor de A bonne's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 tl GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. H DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Medcdeclingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur ea verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Het défilé langs de lijkbaar Hedenochtend is het défilé langs de baar aangevangen. De politie had uitgebreide ordemaatregelen getroffen. Geruimen tijd voor het vastgestelde uur stond een lange file van wachtenden voor het paleis opgesteld. In het paleis staat de kist op een kata falk in de achtervestibule. Boven de kist brandt een groote luchter. Adjudanten en personeel vormen een eere-wacht. De kist wordt gedekt door een wit lijkkleed, waarop zijn neergelegd de Admiraalssteek, twee gekruiste sabels en de decoraties van den Prins met een klei ne tak rozen. Er is een schat van bloemen en kransen rondom de katafalk gegroepeerd. De menschen worden een voor een bin nengelaten en trekken vlak langs de kist. Het Haagsche gemeentebestuur heeft het défilé geopend. De Burgemeester met ambtsketen omhangen, alle wethouders en de gemeente-secretaris hebben zich naar het paleis begeven met een krans, welke bij het stoffelijk overschot werd neerge legd. Vier oude redders van de „Berlin" defi leerden ook langs de baar. Kransen zijn nog binnengekomen van den Duitschen ex-Keizer., van den Sultan van Langkat, een krans van den Maharadja Nogoro VII, van den Sultan van Djokjo- karta, van het hoofdbestuur van het In ternationale Roode Kruiscomité te Genève, van den Koning van Siam, namens de Zweedsche regeering en namens de Pool- sche regeering, enz. NAMENS DE WEERMACHT. Gisteren is namens de Koninklijke Ma rine en de Kon. Ned. Landmacht een zil veren krans gelegd bij de baar van den Prins. De krans is gelegd door den commandant van het veldleger, luit.-generaal jhr. Röell, en den commandant der zeemacht in Ne derland, vice-admiraal Brutel de la Ri- vière, resp. vergezeld van den eerste-lui- tenant Mekkes, adjudant van den comman dant van het veldleger en luit, ter zee le kl. Reinierse, adjudant van den comman dant der zeemacht in Nederland. Verder waren daarbij tegenwoordig na- imens de onder-officieren en minderen der Kon. marine adjudant-onderofficier Kabel en de stoker-olieman v. d. Vlis, en namens de onder-officieren en minderen van de Kon. landmacht de adjudant-onderofficier van het reg. jagers Eggens en de stukrij der der artillerie Meijer. Op het lint van den krans leest men: 19 April 18763 Juli 1934 en aan weerszijden van het wapen van den Prins: „Aan Zijne Koninklijke Hoogheid Prins der Nederlan den van de Koninklijke Marine en de Ko ninklijke Nederlandsche Landmacht". DE BIJZETTING. Betreffende het muzikale gedeelte van den dienst in de Nieuwe Kerk te Delft op 11 Juli a.s. vernemen we, dat het orgel ge durende den rouwdienst wordt bespeeld door den organist der kerk, den heer J. H. Storm. De regeling is verder als volgt: Bij het binnendragen van het stoffelijk overschot van Prins Hendrik preludeert de organist met invlechting van het Mecklen- burgsche volkslied. Wanneer de rouwstoet den grafkelder heeft bereikt spelen bazuinen, onder lei ding van dr. J. Wagenaar treurmuziek. Daarna begint de dienst onder leiding van prof. Obbink. De genoodigden zullen zingen, met bege leiding van het orgel gezang 189, vers 4 cn 6; gezang 271 vers 7 en 8; gezang 202, vers I, 2 en 4 en gezang 209 vers 1 en 3. Onder het laatste gezang wordt de kist in den grafkelder gedragen. Daarna spelen de bazuinen het Wilhelmus. DE AANKLEEDING VAN DE NIEUWE KERK. Omtrent de aankleeding van de Nieuwe Kerk te Delft wordt nog het volgende me degedeeld: In de vakken van de toeschouwers wor den groote kransen opgehangen van blauw- zilver sparrengroen, waarin witte lelies worden verwerkt. Boven in de pilaren komen afhangende bouquetten van witte en oranje lelies, waartusschen zinnia's verwerkt zijn. De bouquetten vormen het centrum van wit linten, welke om de pilaren ge strikt zijn en waarvan de uiteinden lang beneden afhangen. Boven den ingang van de kerk, aan de zijde van het Groote Marktplein, komt een groote krans te hangen van zilversparren groen, waarin eveneens witte lelies ver werkt zijn. De uitvoering is wederom opgedragen aan de firma Hoeweninge en IJsselstein, HET RADIO-VERSLAG. Naar wij vernemen, heeft de regeering, evenals bij de begrafenisplechtigheden van de Koningin-Moeder het geval was, de vier groote omroep-organisaties (A.V.R.O., K.R.O., N.C.R.V. en V.A.R.A.) bereid ge vonden, de radio-uitzendingen van de be grafenis-plechtigheden van den Prins als volgt te doen plaats hebben: De Nederlandsche Omroep verzorgt ge zamenlijk die uitzending onder de leiding van den voorzitter van den Radioraad. Te 's-Gravenhage, Rijswijk en Delft zul len in totaal vier reportageposten worden ingericht. Vóór en na het ooggetuigenverslag zal een korte toepasselijke toespraak worden uitgesproken. De uitzending geschiedt over de beide Nederlandsche zenders, alsmede over de Phohi- en Kootwijkzenders, zoodat ook de luisteraars in Oost- en West-Indië de droe ve plechtigheid kunnen volgen. Het tijdstip van den vermoedelijken aan vang is 9 uur. De technische dienst van het hoofdbe stuur der P.T.T. verzorgt, met gebruikma king van materiaal der omroepvereeni- gingen, het technische gedeelte der uitzen ding. Andere uitzendingen dan het genoemde ooggetuigenverslag zullen op 11 Juli door de beide Nederlandsche zenders niet plaats hebben, terwijl de radiocentrales niets an ders zullen mogen doorgeven dan dit oog getuigenverslag. Eventueel zullen dien ochtend van 8 uur mededeelingen worden gedaan, op het oog getuigenverslag betrekking hebbende. VERKEERSMAATREGELEN. In overleg met den commissaris der Ko ningin in Zuid-Holland maken de burge meesters van de gemeenten 's-Gravenhage, Rijswijk en Delft bekend: le. Op Woensdag 11 Juli zal ten behoe ve van den doortocht van den begrafenis stoet van den Prins der Nederlanden het verkeer met alle motorrijtuigen en andere rij- en voertuigen, zoomede rijwielen, op den voet van het hieronder bepaalde, ver boden zijn op de door de stoet te volgen route van het paleis aan het Noordeinde, langs het Noordeinde, de Heulstraat, den Kneuterdijk, den Vijverdam, den Hofweg, het Spui, de Pletterijkade, het Rijswijksche Plein, den Rijs wij kschen weg, den Haag- weg, den Nieuwen Rijksweg, het Noordein de, het Oude Delft, de Nieuwstraat en de Markt tot de N. Kerk, zoomede den Ouden Delftweg van de Hoornbrug tot en met de nieuwe dwarsverbinding met den nieuwen Rijksweg. 2e. geen der genoemde vervoermidde len zal n a 8 uur voor zooveel betreft het gedeelte van het paleis tot en met de Hoornburg, en na 9 uur, voorzooveel be treft het verdere gedeelte van het tracé, op deze wegen worden toegelaten. Tus- schen 8 en 9 uur is er dus nog gelegenheid om via den Vlietweg op den Nieuwen Rijks weg bezuiden de Hoornbrug te komen en naar Delft te gaan. Van den kant van Delft zijn de Nieuwe Rijskweg en de oude Delftweg echter reeds van 8 uur af geslo ten in de richting naar 's-Gravenhage. Het parkeeren op deze route, waar ook, is ver boden van Dinsdagavond 12 uu af. Het verkeer in alle op genoemde route uitkomende straten en wegen zal dus geen doorgang kunnen vinden. Vervoermiddelen, waarvan de geleiders zijn voorzien van een bewijs van voor rang, uitgegeven door den hoofdcommissa ris van politie der gemeente 's-Graven hage, zullen zich van den Haag naar Delft begeven over Voorburg en Rijswijk (Adelheidstraajt, Kon. Wilhelm in alaan). Deze vervoermiddelen zullen voor 10 uur de Hoornbrug gepasseerd moeten zijn, daar deze dan voor alle verkeer gesloten wordt in verband met het naderen van den kop van den stoet. 3e. De aandacht wordt er op gevestigd, dat van deze afsluiting het gevolg zal zijn, dat het doorgaande verkeer van 's-Graven hage en Rijswijk ©enerzijds met Delft en Rotterdam anderzijds, hetzij ten Oosten en ten Westen van de gebruikelijke route zijn weg zal moeten vinden. Zooveel mogelijk zal van Noord naar Ziud de Oostelijke en van Zuid naar Noord de Westelijke route Van den millionair John Wanamaker is het gezegde afkomstig: Redt een man en ge redt één persoon; redt 'n jongen en ge redt een heele tafel van vermenigvuldiging. Dit is de nuchtere opmerking van iemand die zyn gansche leven geld geteld heeft, en ook het „redden van menschen" zakelijk en van de meest winst-gevende kant bekijkt. Het is de koele berekening van de oude, sinds lang versleten kernspreuk: „Wie de jeugd heeft, enz.", en van het nieuwere, maar ook al weer oubakken devies: „Wie de toekomst heeft, heeft de jeugd". Het financieel succes, dat John Wanama ker in zijn warenhuizen behaalde, staat er ons borg voor, dat zijn berekening klopt. Een „tafel van vermenigvuldiging", welke een zware verantwoording legt op allen, die zich voor onze Katholieke Jeugdbeweging interesseeren, en een nog veel verschrikke lijker verantwoording laadt op hen, die meenen er zich niet voor te moeten in teresseeren. Gelukkig gaat onze Katholieke jeugdbe weging met sprongen voorwaarts, zoowel wat de zorg voor de jongens als voor de meisjes aangaat. Na een tijd van tasten en zoeken het goede verwerpend vor het betere, het betere ruilend voor "et beste is ook de Jongens beweging in V.cn meer ideale vorm gegoten, welke de „Kruisvaart" genoemd wordt. Deze „Kruisvaart", welke men zou kunnen beschouwen als kern-vorming in de K.J.C. (Kath. Jongens Centrale), is in zijn eerste opzet van Engelsch-Amerikaanschen oorsprong, maar zoo nauwsluitend aange past aan de mentaliteit van onze Katho lieke jonge vaderlanders, dat men gerust van een jongensbeweging met een geheel eigen karakter spreken mag. Met deze Kruisvaart hebben wij gisteren middag te Warmond voor het eerst in het openbaar kennis gemaakt op het „tornier", dat aldaar door het district Leiden is ge houden. Wij zijn er tot de overtui ging gekomen, dat het met de Jon gensbeweging dank zij de onvermoeide toewijding van geestelijke en leeken-lei- ders den goeden kant uitgaat. Het wekte vertrouwen voor de toekomst zooals dat leger van gezonde jongens in hun gras groene shirts door Warmond óp-marcheer de, met krijgshaftig tromgeroffel en onder aanvoening van breed-uitwaaiende kruisba nieren. Het was een prachtige middag, meer nog om de beloften welke dit tornier inhield, dan om de direote prestaties. De Kruis vaart, in dezen nieuwen vorm, is van jon gen datum. Aan Nurks zou het niet moei lijk gevallen zijn, kalmpjes op zijn bankje in den Hout gezeten, vele feilen en fouten in de demonstraties te ontdekken. Ons even wel heeft het Warmondsche tornier de ver heugende en sterkende ervaring bezorgd, dat deze Jeugdbeweging tintelt van een frisschen, krachtigen en mannelijk-vro- men geest, die over alle moeilijkheden zal weten te zegevieren. zijn te volgen. Voor de Oostelijke verbin ding wordt aanbevolen de route over Leirischendam en ZoctermeerZogwaart en vervolgens over Pijnacker naar Delft (de route over BleiswijkHillegersberg is gesloten). Wat de Westelijke verbinding betreft zal van Rotterdam over Maassluis naar Naaldwijk, van Delft over de Lier naar Naaldwijk kunnen worden gereden, van Naaldwijk kan dan Den Haag via Loos duinen, doch Rijswijk over Wateringen be reikt worden. De burgemeester van Nootdprp maakt be kend, dat in overleg met den commissaris van politie te Delft op den dag der begra fenis van Z. K. H. den Prins de Zwarte- weg. de Molenweg, de Dwarskade en de Brasserskade voor het verkeer met motor rijtuigen en voertuigen van des ochtends 7 uur tot des namiddags, zoo lang als noodig zal blijken, zullen zijn afgesloten. In de gemeente Nootdorp zal van politic- wege voor voldoende parkeergelegenheid gezorgd worden. Van deze parkeergelegenheid naar den Rijksweg '6-GravenhageDelft zal van 8 uur in den ochtend met autobussen een 10- minutendienst worden onderhouden. Tornier van het Leidsch district. - Felle strijd om het bezit van de „Oriflamme". Het wemelde in Warmond van kikker- groene uniformen tegen het uur, dat in de St. Mathias-kerk het tornier zou aanvan gen. Geheel het dorp had zich aan het leger van de Kruisvaarders zonder slag of stoot overgegeven. Zelfs bleek er bij de Sara- oenen groote sympathie voor de ver overaars te bestaan! In bans, vendels en cohorten marcheerden de jongens de kerk binnen, om ieder onder de eigen, felgekleurde ban- vlag in de banken plaats te nemen. De grootere vlaggen werden rouw-omfloerst meegedragen wegens het overlijden van Z.K.H. Prins Hendrik. Te 2 uur begon het plechtig Lof, nadat rector Van der Ven er op gewezen had, hoe de jonge Kruisvaarders, evenals de rid ders uit vroeger tijden, hun tornier begin nen bij Koning Christus. Het Lof werd gecelebreerd door den zcer- eerw. heer rector J. J. Mol, diocesaan di recteur van de K.J.C., geassisteerd door de weleerw. heeren H. Brans, kapelaan te Zoe- terwoude en H. van Drunen, kapelaan te Warmond, als diaken en subdiaken en den zeer eer w. heer rector H. van der Ven, districts-directeur van Leiden als ceremo- niarius. De hyimnen en gezangen werden door de jongens zelve uitgevoerd. Dat was „commu nity singing" in den besten zin van het wOord! In een vurige toespraak heeft de zecr- eerw. hooggel. heer prof. A. Cleophas zijn jonge toehoorders medegesleept om de idealen van de Kruisvaart na te volgen. Juist in deze dagen zyn we er getuigen van, dat er geen orde en vrede op aarde heerscht. Daarom moeten wij het getuigen en naar alle kanten uitdragen, dat er maar één duurzame vrede is, de vrede van Chris tus onzen Koning. De predikant trok een vergelijking tusschen de inspectie, die de leiders houden over de bans en vendels en de innerlijke inspectie, die Koning Christus op dat eigen oogenblik hield over de harten van zijn jonge ridders. Christus zoekt zie len vol edelmoedigheid en offervaardig heid, die hun Koning de wereld zullen in dragen, ook al kost het hun niets dan ver guizing en spot, ook al ondervinden zij er niets dan nadeel van. En, op den vooravond van het Kerkelijk feest, stelde de predi kant aan de Kruisvaarders ten voorbeeld de Martelaren van Gorcum, die, stuiptrek kend aan de galg, onder smaad en hoon hun laatste ademtocht schonken uit liefde voor Christus in het H. Sacrament. Zoo ook moet de Kruisvaarder zijn offer weten te brengen om uit te blinken als ridder van Christus, opdat de Koning trotsch zal gaan op zijn jongens, die het luide verkondigen, dat er maar een macht in de wereld moet heerschen: de macht der liefde van den Christus. Na het lof werd op het voorplein der kerk, dat feitelijk het achterplein is, een spreekkoor uitgevoerd, dat ondanks het heerlijke zomerweer vrijwel in het water is gevallen. Wij hehalen hier de vragende op merking van een der geestelijke jeugdlei ders, of het houden van spreekkoren wel in den aard van jongens ligt? Weekabonné'», die geabonneerd zijn op het Zondagsblad, worden er aan herin nerd, dat dit vanaf heden ad 50 cent betaald moet worden. DE ADMINISTRATIE. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Rudolf IIcss over dc zuivering in de S.A. (2de blad). Nieuwe tyrannlcke maatregelen in Mexi co tegen dc Katholieken. (2de blad). BINNENLAND. Dc onlusten in Amsterdam duurden Za terdag cn Zondag voort, hoewel niet in die male als dc voorafgaande dagen. Dc „Tribune" in beslag genomen cn de per sen verzegeld. Garnizoenen geconsig neerd om hulp le bieden. (2de blad). Moordaanslag op de Kermis te Oistcr- wijk. (Gem. Ber., 3de blad). Het weekeind cischt verschillende doo- den als slachtoffers van het verkeer cn van het zwemmen. (Gcm. Ber., 3de blad). Internationale misdadigcr.sbendc te Am sterdam aangehouden. (Laatste Ber.). KATH. SPORTVEREENIGINGEN. Voetbal: Het R. K. I'cderatie-elftal wint met 41 van België (4de blad). Gymnastiek: Nederland wint met gering verschil den lurnwedstrijd te Antwerpen. (4de blad). Lawntcnnis: Dc kampioenschappen van Wimbledon geëindigd en de wedstrijden te Noordwijk begonnen met dc exhibitions. (4de blad). Onder uitbundig-schettercndc fanfares en tromgeroffel trok vervolgens het gehoede leger van bijna driehonderd getrouwen op naar het lornicr-veld, dat op een eerbied waard igen afstand van het Dorp was gele gen. In kloek tempo marcheerden de „ferme* jongens, stoere knapen" de straten uit overal een prettigen cn opgewekten indruk gevend van de Katholieke Jongensbewe- tfng. De tamboer-maitre van het Li ser roffcl- peleton krijgt een extra-pluim: hij moge in dikte onderdoen voor zijn vermaarden col lega bij „Goulmy cn Baar", in hel kranig opmarcheeren en dirigccrcn heeft hij het al ver gebracht! Op het Torniervcld aangekomen werd plechtig de districks-vlag gchcschcn cn had de inspectie plaats. Er ontbrak geen knoop en allen zagen er tot in de puntjes uit. Daarna namen de wedstrijden een aan vang om de O r if 1 a m m e. Dc lezer weet natuurlijk niet wat een oriflamme is, cn om de waarheid te zeggen, tot op den dag van gisteren hadden ook wij er geen flauw TUDENS HET SPREEKKOOR. (INZET: HET DEFILE).

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1