HET OVERLIJDEN VAN PRINS HENDRIK 25ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN VRIJDAG 6 JULI 1934 No. 7855 Êcidócfve(Boii^cmt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij Toormtbetafing: ▼oor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post 2J)5 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. H DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur ea verhuur, koop en verkoop: 6.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. V De Vrouwelijke Jeugd organisatie Alle Katholieke jeugdorganisatie moet gericht zijn op de vorming, de innerlijke en godsdienstige vorming, de opvoeding der leden. Ja maar om nu in-eens met deze o'pmerking te beginnen: Is er bij de G r a a 1 nu juist niet veel uiterlijks gekomen in plaats van de innerlijke vorming?.... Het is een meening, welke men nog wel 'ns hoort uitspreken. Maar die een gevolg is van het feit, dat er nu eenmaal men- schen zijn, die een beweging beoordeelen naar het uiterlijk, zonder ook maar te trachten, in te dringen in het wezen er van. En er is betrekkelijk veel uiterlijks in de Graalbetrekkelijk, meer dan in de vroegere jeugdorganisaties. Maar daar is toch, op zichzelf, natuurlijk geen be zwaar tegen. Het mag niet in de plaats treden van of hinderlijk zijn voor het inner lijke. En nu geschiedt het tegendeel juist bij de Graal. Het uiterlijk is er om te trek ken, te getuigen van het eigenlijk doel der organisatie. Wie de Graal wil kennen, zooals zij is wij verwijzen hem of haar naar de in dit nummer afgedrukte, uit „St Bavo" overge nomen, statuten. Die statuten geven geen nieuwe richtlijnen aan, maar leggen in hoofdzaak vast, wat het tot nu toe feite lijk is geweest. Die statuten leze men en men móet komen onder den indruk van het feit, dat de Graal de godsdienstige vor ming harer leden op de meest-effectieve wijze nastreekt en zich in en bij alles uitdrukkelijk ten doel stelt. Naast de directe godsdienstige vonniing is de maatschappelijke en de cultureele vorming van de vrouwelijke jeugd het deel, dat de Graal zich op concrete en aan de tijdsomstandigheden aansluitende wijze voorstelt. Wij vertrouwen, dat allen, die de Graal nog niet goed kennen, die statuten aan dachtig zullen lezen. Men kan in het inleidend schrijven van Zijn Hoogw. Excellentie den Bisschop van Haarlem lezen, dat de Graal voortaan is aangesloten bij de Sectie der Jongeren der Internationale Unie van R.-K. Vrouwen bonden die is opgebouwd volgens de princiepen en regelen der Katholieke Ac tie, zooals die vooral door onzen thans re geerenden Paus Pius XI zijn uiteengezet. De R.-K. Vrouwenbond is daardoor van een steeds nieuwe versterking van leden en van in het Katholieke organisatie-leven geschoolde leden verzekerd. DE RADIO UITZENDINGEN OP WOENSDAG A.S. Naar wij vernemen hebben de omroep- vereenigingen van den minister van Bin- nenlandsche Zaken mededeeling ontvan gen, dat op Woensdag 11 Juni a.s. alleen de plechtigheden bij de begrafenis van Z. K. H. Prins Hendrik uitgezonden mo gen worden en dat de omroepvereenigin- gen het verdere gedeelte van den dag moeten zwijgen. NEGENTIG MENSCHEN OMGEKOMEN. Overstroomingen in Noord-Afghanistan. PESJAWAR, 6 Juli (V.D.) Door een ver woestende overstrooming in Noord-Argha- nistan zijn verscheidene plaatsen geteisterd. Negentig menschen zijn om het leven geko men. Duizend stuks vee zijn in het water verdronken. MISSIE-JUBILEUMFONDS Voor het sympathieke liefdewerk, de stichting van een fonds voor onze Holland- sche Missies in Oost- en West-Indië ont vingen wij nog de volgende gift: H L5._ Wie volgt? Herdenking in de Leidsche Vroedschap Gistermiddag om 5 uur kwam in het Nutsgebouw de Gemeenteraad van Leiden in bijzondere zitting bijeen. Afwezig met kennisgeving waren de hoeren v. Eek, Sohüller en Groenevedd; verder de heeren Vermey, Vallentgoed en v. Weizen; er is één vacature. In het aan de Raadsvergade ringszaal aangrenzende vertrek bevonden zich mevr. v. d. Sande Bakhuyzen en tal rijke gemeente-ambtenaren. Terwijl alle aanwezigen opstonden, hield de voorzitter, mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen, de volgende rede: Dames en heeren Leden van den Ge meenteraad. Andermaal, helaas, is het mij beschoren U in bijzonderlijk daartoe belegde verga dering bijeen te roepen naar aanleiding van een diep smartelijke gebeurtenis, die in het Koninklijke Gezin, nog zuchtend om het verlies van Koningin Emma, opnieuw onsteltneis brengt, daardoor het geheele Volk ontroert en ons met innig medelijden voor onze geliefde, zoo zwaar beproefde Koningin, zoowel voor Haar Koninklijke Dochter, Prinses Juliana, vervult. Het te vroeg verscheiden van Zijne Ko ninklijke Hoogheid, den Prins der Neder landen, treft ons niet daardoor alleen dat het ons Koninklijk Huis in rouw dompelt. Uit den vreemde tot ons gekomen heeft Prins Hendrik er zich met een telkens aan den dag komende bedoeling op toegelegd een met het nieuwe volk te worden en geen moeite gespaard om voor ons volk te zijn wat hij als Prins Gemaal daarvoor zijn kon. Op allerlei wijzen en in verscheidenheid van richtingen toonde Zijne Koninklijke Hoogheid Haar warme belangstelling voor hetgeen door het volk gedaan werd of daaruit voortkwam en velen, personen zoo wel ails vereenigingen, was hij tot daadwer kelijken steun. De organisatie van het reddingswezen had vroeg zijn persoonlijke belangstelling en behield zijn voorliefde. Hetgeen Hij op dit gebied deed verzekerde hem een dank baarheid en erkenning die ik vele jaren later ook in den vreemde zoo herhaalde lijk nog met groote waardeering en op rechte liefde hoorde betuigen. De herin nering aan de ramp van het ss. „Berlin" hield voor hem een dubbele voldoening in èn om de redding èn omdat Hij wist daar door zich een plaats in de harten der Hol landers te hebben veroverd. Zijn groote toewijding aan het Roode Kruiswerk ware op zich zelve reeds een reden voor ons volk met dank in het hart Hem te gedenken en met smarte Hem straks ten grave te begeleiden. Zijn eenvoudigheid in den omgang, zijn beminnelijke vriendelijkheid maken dat bij den volksrouw ook in de harten van tal- looze Nederlanders rouw zal zijn om het verlies van een vriend. Zoowel de Stad Leiden als haar Univer siteit hebben bewijzen te over gekregen van zijn belangstelling en wij willen daaraan ook in het bijzonder de herinnering dank baar bewaren. De rust der ziele van Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Hendrik der Nederlanden zij Gode in ootmoed opgedragen! Hij schen- ke aan onze Vorstinne en Haar Doorluchtige Dochter de kracht deze zware beproeving te doorstaan! Overtuigd als ik ben van Uwen wensch, om aan Hare Majesteit de Koningin en Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Ju liana van Uwe gevoelens van deelneming te doen blijken, stel ik U voor het College te machtigen zich van die taak te kwijten door het zenden van brieven van rouwbe klag. Aldus werd besloten. Hierna sluiting. ROUWBEKLAG VAN DE EERSTE KAMER. De Eerste Kamer heeft het volgende adres van rouwbeklag aan H.M. de Konin gin gezonden: „Met groote ontroering heeft de Eerste Kamer der Staten-Generaal kennis geno men van het zoo plotseling verscheiden van Z.K.H. den Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg. Van heeler harte deelt de Kamer in de smart, welke' Uwe Majesteit en H.K.H. de Kroonprinses vervult. De Kamer bidt Uwer Majesteit in deze diepe droefheid Gode's onmisbare bijstand toe". HET ROUWBEKLAG VAN DE TWEEDE KAMER Het gisteren door de daartoe benoemde commissie uit de Tweede Kamer de heeren Joekes, Schaper, Schouten, De Geer en Aalberse ontworpen adres van rouwbeklag aan de Koningin luidt als volgt: „Majesteit. Met droefheid heeft de Tweede K mer der Staten-Generaal. kennis genomen van het overlijden van dèn Prins der Nederlan den, Uw beminden Gemaal. Het zware verlies, dat Uw Huis weder om heeft getroffen, vervult haar met wee moed. Deze nieuwe beproeving van Uwe Ma jesteit en van Uw geliefde Dochter is een nieuw groot leed ook voor de natie. 's Prinsen liefde voor den evenmensch vond weerklank in het hart van het volk, dat den gestagen arbeid, door Hem in het belang der maatschappij verricht, dank baar blijft gedenken. God schenke Uwer Majesteit de kracht, ook dit verlies in berusting te dragen". De Kamer heeft dit ontwerp-adres zon der debat en zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De voorzitter deelde mede, dat het adres aan de Koningin zal worden aangeboden door de commissie van redactie, vermeer derd met drie leden, welke de voorzitter benoemde, t.w. de heeren K. ter Laan, Fleskens en Bierema. De voorzitter zal zich zelf aan het hoofd der commissie stellen. Rouwbeklag door Curatoren der Universiteit Woensdag hebben namens het College van Curatoren der Rijksuniversiteit alhier de voorzitter Mr. A. van de Sande Bak huyzen en de secretaris Mr. P. J. Idenburg geteekend' in het condoléance-register ten paleize in het Noordeinde. Heden deden Curatoren aldaar het vol gende adires van rouwbeklag afgeven: „Mevrouw, Van diepen weemoed vervuld wenden wij ons tot Uwe Majesteit, teneinde Haar bij het overlijden van Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden de eerbiedige deelneming van het College van Curatoren der Rijksuniversiteit te Leiden te vertolken. Wij beseffen ten volle het leed van Uwe Majesteit nu door het verscheiden van Haar echtgenoot Haar voor de tweede maal in een korte spanne tijds een zoo droevige slag heeft getroffen. Niet minder deelen wij in den rouw van Hare Koninklijke Hoog heid Prinses Juliana, wie na het heengaan Harer onvergetelijke grootmoeder thans ook het nimmer te herstellen verlies Haars Vaders niet bespaard is gebleven. Ons vertrouwen is gevestigd op den Al machtige, die aan Uwe Majesteit en Haar doorluchtige dochter de kracht moge schen ken deze zware beproeving te doorstaan. Ook de Senaat der Rijksuniversiteit alhier zond een adres van rouwbeklag aan H. M. de Koningin. DEFILE OP MAANDAG EN DINSDAG. Thans wordt officieel medegedeeld dat er op Maandag en Dinsdag a.s. een défilé voor de kist met het stoffelijk overschot van Prins Hendrik zal plaats hebben. KONINGIN EN PRINSES OPNIEUW TEN PALEIZE. Om ruim negen uur gisteravond arri veerde aan het Paleis Noordeinde opnieuw per auto H.M. de Koningin, H.K.H. Prinses Juliana en Z.D.H. Hertog Adolf van Meck lenburg. H.K.H. de Prinses droeg daarbij een groote bos witte bloemen. Het gezel schap nam eerst de chapelle ardente in oogenschouw, om zich vervolgens naar de sterfkamer te begeven en daar te wachten op de aankomst van den Erfgroothertog Friedrich Franz, neef van Prins Hendrik. Bij aankomst van de vorstelijke personen drong het publiek plotseling, zonder dat de politie er op verdacht was, naar voren, zon der daarbij echter eenig rumoer te maken. Achter het ruiterstandbeeld bleef de me nigte eerbiedig staan kijken, zonder door hun plotseling vooruitdringen het decorum te verstoren. DE BIJZETTINGSPLECHTIGHEID IN DE NIEUWE KERK. Rouwbekleeding in ivoor-wit afgezet met paars. Zooals reeds gemeld is, zal de Inrichting van de Nieuwe Kerk te Delft in groote trekken gelijk zijn aan die, welke bij de plechtige bijzetting van het stoffelijk om hulsel van de Koningin-Moeder, gemaakt was. Voor de bespanning zal echter dit maal een ivoor wit molton gebruikt wor den, afgezet met een warm zacht-paarse tint. Het baldakijn aan den ingang van de kerk zal ook in deze kleuren worden uit gevoerd. Voor het baldakijn in de kerk, tegenover den uitgang van den tunnel heeft men getracht een meer monumentale op lossing te vinden. De uitvoering hiervan is op aanwijzigingen van monumentenzorg ge maakt door den architect H. van der Kloot Meyburg. De vorm van het baldakijn zal lijken op die van een groote tent. Twee rechtopstaande zijwanden, die op een hoog te van negen meter langzaam naar elkaar toebuigen. De kleuren hiervan zullen ook weer wit en paars zijn, wat ongetwijfeld met het overheerschende wit der bloem stukken een zeer indrukwekkend effect zal opleveren. De zitplaatsen in de kerk, die, zooals reeds bericht is, amphitheatersgewij ze opgesteld zullen worden, zullen allen naar den ingang van den grafkelder gericht zijn. Men rekent te Delft, waar de firma's Naaktgeboren en Pender in koortsachtige haast de voorbereidingen aan het treffen zijn, Maandag met de verschillende werk zaamheden gereed te komen, zoodat wan neer de Koningin Dinsdag de inrichting van de kerk in oogenschouw zal komen nemen, zij alles voor de plechtigheid ge reed zal vinden. Voorts wordt vernomen, dat de muzikale leiding van de plechtigheid wederom in handen zal zijn van Johan Wagenaar. De organist van Thienen, die bij de bij zetting van de Koningin-Moeder het orgel bespeelde, is door een ongesteldheid ver hinderd ook bij deze droevige gebeurtenis zijn medewerking te verleenen. DE CHAPELLE ARDENTE. Naar ons ter oore komt zal de Chapelle Ardente, welke in de achtervestibule van het Paleis wordt ingericht, morgenochtend gereed komen. De inrichting zal sober doch stijlvol zijn. De groote schilderijen, welke de wanden sieren, zijn weggenomen. Alles zal in een witte tint worden gehouden. De kist met het stoffelijk hulsel van den Prins zal in het midden onder de groote luster worden geplaatst. Ie de chapelle zullen voorts alle kransen en bloemstukken gerangschikt worden. Een eenvoudige versiering van groen zal worden aangebracht. Het stoffelijk overschot van den Prins is gistermiddag gekist. Waarschijnlijk zal de kist vanmiddag im de dhapelle ardente, welke in de ach ter vestibule van het paleis wordit ingericht, geplaatst worden. In alle Synagogen der Ned. Israëlitische Gemeente te 's-Gravenhage zal op morgen een gebed voor de zielerust van Z.K.H. Prins Hendrik worden uitgesproken. Dinsdagavond a.s. zal Pastor Herbst in de Duitsche kerk aan het Blijenburg een rouw dienst leiden. Zoo men weet ging Z.K.H. de Prins bij Pastor Herbst zeer vaak ter kerke. De Erfgroothertog Friedrich Franz von Mecklenburg, die gisteravond in Den Haag is aangekomen en ten Paleize heeft over nacht, heeft hedenochtend om 11 uur de re sidentie weer verlaten. De Groothertog is per auto naar Rotter dam vertrokken om zich aldaar in te sche pen met bestemming Zuid-Afrika, om daar eenige groote reizen te maken. Na door de Koningin ontvangen te zijn werd de Groothertog uitgeleide gedaan door den hofmaarschalk, baron de Smeth. Hertog Adolf vergezelde hem naar Rot terdam. Naar wij vernemen zal ook ditmaal langs den weg, welke de begrafenisstoet op Woensdag a.s. zal nemen, een groot aantal burgemeester van Nederlandsche gemeen ten zich opstellen om den overledene de laatste eer te bewijzen. De organisatie hier van berust in handen van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten. De plaats, waar de burgemeesters zich zullen opstel len, is nog niet vastgesteld. Naar ons ter oore komt, wordt ook prins Felix van Luxemburg voor de begrafenis van den Prins verwacht. De groothertogin van Oldenburg, de zus ter van Prins Hendrik, wier komst naar den Haag gemeld was, is door ongesteld heid verhinderd aan dit voornemen gevolg te geven. Wel wordt de zoon van den groot hertog van Oldenburg voor de begrafenis verwacht. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Volgens de „United Press" bericht zou von Schleicher in verbinding hebben ge staan met Frankrijk. (2de blad). Drastische zuivering van de S.A. voorge- (2de blad). Conflict in de Fransche enquête-commis sie naar de bloedige Fcbruari-relletjcs te Parijs. (2de blad). BINNENLAND. Na den dood van Prins Hendrik (1ste blad). De statuten van de Graal (1ste blad). De Amsterdamsche Jordaan is een slag veld geworden, waardoor krachtig optre den tegen de onruststokers noodig is ge worden. Marechaussee en militaire po litic gcrequircerd. Een der gewonden overleden (3de blad en 1ste blad). Nadere bijzonderheden over de valsclic munterij met de honderd gulden bank biljetten. (3de blad). Inval in een geheime margarinefabrick te Dongen (Gem. Ber., 3de blad). Roofoverval op ouden man te Dcurne (Gem. Ber., 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Timmer en Koopman in het tournooi te Wimbledon geslagen (3de blad). DE AKTE VAN OVERLIJDEN Gistermiddag te drie uur hebben, gelijk reeds kortelijks gemeld, de opper-kamer- heer van de Koningin W. J. baron van Lyn- den en jhr. W. Laman Trip, adjudant cn secretaris van wijlen Prins Hendrik, aan gifte gedaan van het overlijden van Z.K.H. ten raadhuize te 's-Gravenhage. Beide heeren begaven zich daartoe naar de kamer van den burgemeester, waar ten overstaan van dr. W. W. van der Meulcn, ambtenaar vaar den burgerlijken stand, en in tegenwoordigheid van burgemeester de Monchy en van den heer P. C. Wesseling, chef van dc afdeeling burgerlijken stand te 's-Gravcnhage, de aangifte plaats had. Van deze aangifte werd de volgende akte opgemaakt: „Heden don vijfden Juli negentienhon derd vier en dertig verschenen voor mij, ambtenaar van den burgerlijken stand der gemeente 's-Gravenhage: Zijne Excellentie mr. W. J. baron van Lynden, oud 55 jaren, opperkamerheer van H.M. de Koningin en jhr. Willem Laman Trip, oud 56 jaren, kolonel van den Grootcn Staf, adjudant en secretaris van wijlen Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden, beiden wonende te 's-Graven hage, die verklaarden, in opdracht van Hare Majesteit de Koningin der Nederlanden, dat op den derden Juli negentienhonderd vier en dertig, des namiddags te een ure en vijf en twintig minuten te 's-Gravcnhage is overleden: Zijne Koninklijke Hoogheid Hendrik, Waldimiir, Albrecht, Ernst, Prins der Neder landen, Hertog van Mecklenburg, Vorst van Wenden, Schweriin en Ratzeburg, Graaf van Schwerin, Heer van den landen Rostock en Stargard, enz. enz. in den ouderdam van 58 jaren, wonende te 's-Gravenhage, gebo ren te Schwerin, echtgenoot van Hare Ma jesteit Wilhelmiqa Helena Paulina Maria, bij de Gratie Gods Koningin der Nederlan den, Prinses van Oranje Nassau, Hertogin van Mecklenburg, enz. enz. enz., zoon van wijlen Zijne Koninklijke Hoogheid Frie drich Franz, Groothertog van Mecklenburg, Vorst van Wenden, Schwerin en Hatzeburg, Graaf van Schwerin, Heer van de Landen Rostock en Stargard, enz. enz. enz. en van wijlen Hare Koninklijke Hoogheid. Marie, Caroline Auguste, Prinses van Schwarz- burg". Hiervan is deze akte opgemaakt, die na voorlezing is onderbeekend. Daarna begaven baron van Lynden en jhr. Laman Trip zich naar hot Paleis in het Noordeinde.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1