79.< 95.- UITVERKOOP WAALS Gelegenheidskoopjes in Slaapkamermeubelen VOORNAAMSTE NIEUWS. AGENDA EUCHARISTISCH ZIEKENTRIDUUM WOENSDAG 4 JULI 1934 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD. PAG. 2 EIKEN SLAAPKAMER bestaande uit: 2 persoons Ledikant Spiegelkast Toilettafel Nachtkastje, Tafel en 2 Stoelen MODERN GELAKTE SLAAPKAMER: Lits-jumeaux Groote linnenkast Toilettafel 2 nachtkastjes, tafel en 2 stoelen HAARLEMMERSTR. 130-136 - LEIDEN BAROMETER. naar waarnemingen verricht In den imorgen van 4 Juli 1934, medegedeeld door he.t Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerst.: 796.5 te Croydon en Yarmouth. Laagste barometerst.: 752.9 te Memel. Verwachting tot den avond van 5 Juli: matige tot zwakke later toenemende wind uit noordelijke richtingen, half tot zwaar bewolkt, wei nig of geen regen, aanvankelijk weinig verandering in tem peratuur, later iets warmer. De depressie in het Oosten blijft station- nair, doch begint thans op te vullen. Aan haar westelijke zijde houden de krachtige winden aan, diie nog tot aan ons land rei ken. De hooge druk in het Westen nam iets in beteekenis af en breidde zich Noord waarts uit. Bij IJsland passeert een onbe- teekenende depressie. De koelere lucht- massa's dringen steeds dieper in Centraal Europa door en zijn thans tot de Alpen ge naderd. Het voortschrijden der afkoeling ging echter nergens gepaard met regen. Blijkens de waarnemingen beperkten de afkoelirngen zich tot de onderste lagen en blijft de atmospheer in de hoogere lagen zomers warm. In Finland, de Britsche Ei landen en im Frankrijk is het weer zomers warm, in Zuid-Frankrijk zeer warm. Het is te verwachten dat ook in onze omgeving de wind spoedig zal gaan afnemen en het weer iets warmer worden zal. LUCHTTEMPERATUUR Temperatuur des middags te half drie 16.6 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.t. Van Woensdagnamiddag 9.52 uur tot Don derdagmorgen 4.14. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee: op Donderdag 5 Juli voorm. 9.50 uur en lun. 10.21 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zyl"„ 7 uur 20.5 gr. C. Zweminrichting Hooge Rijndijk: 7 uur 21.5 gr. C. Aankomst van de Prinses Ontroerend weerzien Een van de meest tragische momenten by den plotselingen dood van Z.K.H. den Prins was wel de afwezigheid van Prinses Juliana, die nog steeds in Londen verblijf hield en het voornemen te kennen gegeven had heden in Den Haag te komen om een bezoek aan Haar Vader tc brengen. Zij heeft inderdaad heden Haar Vader weergezien maai- hoe geheel anders was dit weerzien, dan allen gehoopt en gedacht hadden. Hot was eenige minuten na zes uur hedenochtend toen drie Hofauto's de em placementen van de Batavierlijn te Hoek van Holland opreden. In de eerste zat H.M. de Koningin, die Haar dochter van de boot kwam halen om de eerste te zijn om de Prinses te begroe ten. De Koningin was vergezeld van Haar Hofdame, freule Scbimmelpenninck en Haar adjudant, Jhr. de Jonge van Elle- meet. Hare Majesteit moest geruimen tijd wach ten, voordat de boot binnen kwam. Wind en tij werkten ditmaal niet mee, zoodat de Batavier II, waarmede de Prinses de reis heeft gemaakt, iets later dan gewoonlijk binnenliep. De Koningin liep gedurende dien tijd zeer nerveus en aangedaan op de emplacemen ten heen en weer, aldoor maar speurende cn uitkijkende of zich nog geen boot aan den horizon vertoonde. En steeds weer moest Haar adjudant informeeren of een schip, welks omtrokken zich aan den ho rizon vertoonden, de verwachte Batavier boot was. En duidelijk kon men de teleur stelling waarnomen, als het antwoord ont kennend luidde. Eindelijk kwam de Batavier in zicht en langzamerhand werden de omtrekken van het schip duidelijker. Toen de afstand kleiner geworden was en men de personen aan boord kon onderschei den, zag men het eerst de Prinses, die, in een bontmantel gehuld, voor een der vens ters van het voordek had plaats genomen. De Koningin bevond zich geheel alleen op het uiterste hoekje van het emplacement, een eenzame, grijze figuur, die te midden van hijschkranen en weegbruggen over de zee stond te turen, scherp afstekend tegen den egaal-bedekten hemel. Daar zag men de Prinses met de hand zwaaien, ook de Koningin wuifde, bleef wuiven. Het schip kwam naderbij en werd aan den wal gemeerd. Zenuwachtig Liep de Koningin heen en weer, Haar gevolg hield zich op den ach tergrond. Vervolgens werd de loopbrug uitgezet. De Koningin kon toen Haar ongeduld niet langer bedwingen en liep de loopbrug op om Haar dochter nog aan boord te begroe ten. Moeder en dochter omhelsden elkaar. Een ontroerend oogeniblik, waarbij velen zeer aangedaan waren. Daarna nam de Prinses afscheid van den kapitein van de boot, ook de Koningin druk te dezen de hand en begaf zich vervolgens naar de gereedstaande auto's. De Koningin en de Prinses namen in de eersten auto plaats. Langs den kortsten weg werd toen naar den Haag gereden, waar de vorstelijke personen om kwart voor acht bij het paleis Noordeinde aankwamen. Onmiddellijk na aankomst ten paleize trokken de Koningin en de Prinses zich terug in de sterfkamer, waar het stoffelijk hulsel van Z.K.H. den Prins opgebaard staat. De Koningin en de Prinses vertoefden daar geruimen tijd en vertrokken vervol gens naar het paleis Huis Ten Bosch. Ook de behandelende geneesheer, die den Prins in zijn laatste oogenblikken heeft bijge staan, dr. Hannema, was in het paleis aan wezig. ROUWBEKLAG. Den geheelen ochtend was het in de om geving van het Koninklijk Paleis in het Noordeinde zeer druk. Ter rechterzijde van de vestibule waren eenige vertrekken in gericht, waar rouwregisters voor de Ko ningin en voor de Prinses ter teekening lagen. Hiervan werd druk gebruik gemaakt. Onder de talloozen, die hun handteeke- nink in deze registers plaatsen, waren ver schillende ministers, oud-ministers, leden van de Staten-Generaal, staatsraden, leden van de rechterlijke macht, hoofdambtena ren van verschillende departementen le den van het corps diplomatique, leden van de Hofhouding van wijlen H.M. de Konin gin-Moeder, en voorts tal van deputaties van vereenigingen en corporaties. Het dagelijksch bestuur van het Ned. Roode Kruis kwam ook in den loop van den ochtend zijn deelneming betuigen met het verlies van zijn voorzitter. Deze depu tatie werd in de rterfkamer, waar het stof felijk overschot van den Prins staat opge baard en welke zich op de eerste etage van den linkervleugel van het paleis be vindt, toegelaten. Ook het bestuur van de Johanniterorde, de heeren Baron Röell van Hazerswoude, Jhr. van Pestel en Jhr. E. van Loon, kwa men aan het Paleis en werden eveneens tot de sterfkamer toegelaten. Voorts werde" tallooze telegrammen, brieven en kaartjes afgegeven alsmede een aantal bloemstukken. H. M. de Koningin heeft telegrammen van rouwbeklag ontvangen van den Rijks president von Hindenburg, den Paus, den koning van België, den Graai van Vlaan deren, de Presidenten van Zwitserland, Frankrijk en Oostenrijk, den koning van Siam, den koning van Zweden, den koning en de koningin van Engeland, den Prins van Wales en van den burgemeester van Brussel. BESPREKINGEN MET DEN MINISTER-PRESIDENT. Omstreeks 12 uur kwam Minister Colyn ten paleize aan. Eenige minuten later arriveerde H. M. de Koningin en H. K. H. de Prinses. De Koningin ontving Minister Colijn, die na ongeveer een kwartier wederom vertrok. De Prinses had een tak roode rozen, welke zij bij het stoffelijk overschot van haar Vader neerlegde. De Koningin en de Prinses bleven tot ruim half een in het Paleis, waarna zij naar het Huis ten Bosch vertrokken. Geen rouw Verlangens van den overledene Van officieele zijde wordt ons gemeld: Overeenkomstig den herhaaldelijk door Z. K. H. Prins Hendrik geuiten wensch zal bij de teraardebestelling worden afgewe ken van het gebruik van zwart en zullen de lijkwagen en de paarden met wit wor den overkleed. Het was eveneens de wensch van den overledene, dat aan de gevoelens over het verscheiden van Z. K. H. geen uiting zou worden gegeven door uiterlyke teekenen van rouw. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de Commissarissen der Konin gin in de onderscheidene provinciën tele grafisch verzocht, het overlijden van d*en Prins der Nederlander in alle gemeenten hunner provincie te doen afkondigen. Voorts noodigt de minister uit, wel te wil len bevorderen, dat alle tooneelvoorstel- lingen en openbare vermakelijkheden wor den geschorst heden, morgen en op den begrafenisdag. De Minister van Defensie heeft onder dagteekening van gisteren een dag-order uitgevaardigd, waarin het overlijden ter kennis van de Landmacht werd gebracht. INDRUKKEN IN INDIë. De gouverneur-generaal van Ned. Indië heeft een telegram van rouwbeklag ge zonden. Aan alle hoofden van het gewestelijk bestuur is opgedragen om alle openbare feestelijkheden af te lasten tot den dag volgende op dien van de begrafenis. Wat betreft openbare vermakelijkheden, con certen, wedstrijden enz. verklaarde de G. G., dat hij er prijs op zou stellen, dat de hoofden van de gewestelijke besturen den leiders daarvan verzoeken, deze op heden en den dag der teraardbestelling niet te doen doorgaan. Ditzelfde neldt voor de radio-uitzendingen, behoudens voor zoover de langs dien weg gedane me- dedeelingen rechtstreeks verband houden met het overlijden van den Prins-Gemaal. Op den dag der begrafenis, welke als algemeene rouwdag zal worden gehouden, zullen alle scholen, kantoren enz. gesloten zijn. Er zullen dien dag geen zittingen der rechtbanken en openbare colleges plaats vinden. Voor den P.T.T. dienst en ande re diensten zal de rouwdag met een Zon dag worden gelijk gesteld. Aan de com mandanten van leger en vloot is opgedra gen voorloopig den voorgeschreven rouw te doen aannemen. De Volksraad is tegen 5 Juli in plechtige buitengewone zitting bijeen geroepen. Alle regeerings-autoritei- ten zijn uitgenoodigd deze zitting bij te wonen. HERDENKINGEN. In verschillende bijeenkomsten in den lande werd de overleden Prins-gemaal herdacht. Door den Haagschen gemeenteraad is het volgende adres van rouwbeklag ge zonden: Aan H. M. de Koningin, Mevrouw, Slechts enkele maanden nadat aan Uwe Majesteit Hare Koninklijke Moeder is ont vallen, wordt 's-Gravenihage opgeschrikt door de ontstellende tijding van den nieu wen slag, die Haar heeft getroffen, door het overlijden van Hoogst Derzelver Ge maal, Z. K. H. den Prins der Nederlanden. De gemeenteraad heeft behoefte, mede als vertolking van de gevoelens der burge rij aan Uwe Majesteit zijne oprechte deel neming te betuigen in het groote leed, dat God Haar wederom heeft opgelegd, en Haar de verzekering te geven, dat zijne gedachten evenzeer uitgaan naar H. K. H. prinses Juliana, die het droeve bericht van het heengaan van Haar beminden Vader in den vreemde heeft moeten ontvangen. Is het afsterven van den Prins der Ne derlanden voor het geheele Nederland- sche Volk een smartelijk verlies, voor de ingezetenen der residentie is het verschei den van Uwer Majesteits gemaal in dub bele mate treffend. Wij treuren met Uw Majesteit in deze uren van rouw om Hem, die hier ter stede zoo ontelbare malen Zij ne hooge belangstelling voor het maat schappelijk leven in zijn vele en verschil lende verschijningsvormen aan den dag heeft gelegd, en die er dagelijks met volle toewijding werkzaam was ten behoeve van de lijdende menschheid. Als vertegenwoordiging der burgerij richt zich daarom de gemeenteraad van 's-Gravenhage met diepen eerbied tot Uwe Majesteit, Haar de kracht toewenschende, om het onherstelbare verlies, dat Zij heeft geleden met berusting te dragen. DE BIJZETTING IN DELFT? De dag, waarop de bijzetting zal ge schieden, is nog niet bepaald. De Nieuwe Kerk te Delft zal wel niet eerder dan Maandag voor de plechtigheid gereed kunnen zijn. Het geheele schip staat juist weer vol steigerwerk, dat zal moeten worden weggebroken. Bovendien is het grootste deel van het dak bo ven het schip opengelegd. Hierdoor zal het noodig zijn, dat de gang, welke ook voor de plechtigheden bij de bijzetting van wijlen Koningin Emma in het schip was gebouwd, extra zal moeten worden afge dekt met zeildoek om by eventueelen re genval lekkage te voorkomen. En dan is de groote zerk boven de toegangstrap naar den grafkelder weer op haar plaats gelegd. Het wegnemen daarvan kost minstens een dag werk. Hoe het ook zij, men houdt alles in ge reedheid om, zoodra instructies uit Den Haag komen, het werk te kunnen begin nen. Naar het hoofdbestuur van den Neder- landschen Bioscoop Bond ons mededeelt, waren gisteren en zullen op den dag van de bijzetting van het stoffelijk overschot van prins Hendrik de bioscopen gesloten zijn. Heden en morgen zijn de bioscoop theaters echter gewoon geopend. Ook de groothertogin van Oldenburg, zuster van wijlen prins Hendrik, heeft la ten weten, dat zij naar den Haag zal ko men. Waarschijnlijk zal de groothertogin hedenavond om 11 uur aankomen. Het personeel van de hofhouding zal hedenmiddag in de gelegenheid worden gesteld een laatsten groet te brengen aan het stoffelijk overschot van Z.K.H. den Prins. V ,,Het Schild" Kennis van ons Geloof verlevendigt en verdiept onze liefde voor het Geloof en maakt ons paraat, om het Geloof voor an deren te verklaren en te verdedigen. Bij hoevele Katholieken heeft het apo logetisch maandschrift „Het Schild" in de 15 jaren van zijn bestaan de geloofskennis vermeerderd? Dat aantal is groot! En 't is verblijdend, dit heerlijk resul taat van doelbewusten apologetischen ar beid te mogen constateeren. Maar: dat aantal had nog veel grooter kunnen zijn. Voor hoevele niet-Kath olieken heeft „Het Schild" vooroordeelen afgebroken, antipathieën geslecht, den weg naar de Kerk geëffend? Ook dat aantal is, God zij-dank, groot! Maar ook dit aantal had nog veel grooter kunnen zijn! „Het Schild" is zijn vierde lustrum in gegaan, met de jongste Juli-aflevering. Er is geen receptie of een andere festi viteit geweest ter gelegenheid van het derde lustrum. Maar wij uiten den harte- lijk-gemeenden wensch, dat velen de j redactie van „Het Schild" toch een feest- j geschenk mogen aanbieden: door een I nieuwen abonné te werven of door een gift voor gratis-abonnementen toe te zenden. Het Eucharistisch Ziekentriduum is he denmorgen voor Leiden en omgeving weer begonnen. Het is feest voor de zieken, feest voor zoovelen, die sinds weken, maanden en misschien sinds jaren niet in de kerk zijn geweest. Het ziekentriduum heerlijke vinding van machtig diep geloof in Leiden be gonnen onder de energieke leiding van den zeereerw. heer pastoor A. Leusen, voortgezet eerst door pastoor Vijverberg en nu door den hoogeerw. heer deken Ho- mulle onder leiding van kapelaan L. Gud- de. Zeven jaar achter elkaar hebben hon derden zieken uit Leiden en omgeving ge durende drie dagen dit Eucharistisch feest mogen beleven en uit de telkens herhaal de talrijke aanvragen blijkt wel hoe groot de behoefte is aan dit feest der zieken. Er bevinden zich bij de zieken patiën ten, die elk jaar opnieuw van den aanvang in 1927 af, dit Eucharistisch feest hebben medegemaakt. Maar er zijn oer ook onder, die in 10, in 16 jaar niet naar de kerk konden gaan. En in totaal mochten thans weer 280 zieken, waaronder 230 bed-patiënten, deel nemen. Door het groote aantal der laat ste categorie moesten zeer vele aanvragen worden afgewezen. Maar er blijkt tevens uit, dat hier een prachtige taak voor de niet-zieken is weggelegd. Door financieele bijdragen toch kunnen de lichamelijk ge zonden het schitterende werk van het ziekentriduum-comité mogelijk blijven maken en daardoor de lijdende mede- menschen ook in de toekomst in de ge legenheid stellen dit Eucharistisch Liefde feest van Christus Koning mede te maken We willen er daarbij speciaal de aan dacht op vestigen, dat dit niet alleen be doeld is voor de Katholieken van Leiden, want de deelnemers (sters) komen ook uit tal van dorpen buiten Leiden, van verre zelfs. Behalve Leiden toch zijn de navol gende plaatsen vertegenwoordigd. Wasse naar, Sassenheim, Oegstgeest, Lisse, Voor hout, Noordwijkerhout, Voorschoten, Rijp- wetering, Stompwijk, Hillegom, Zoeter- woude, Alphen aan den Rijn, Noordwijk, Ter Aar, Boskoop, Reeuwijk, Langeraar, Leidschendam, Hazerswoude en Bodegra ven. Door de samenvoeging der twee paro- hiekerken is de kerk aan den Heerensin gel thans geheel ter beschikking van het Ziekentriduum-comité en de zieken. Is dit gemakkelijk voor het comité, voor de zieken is vooral van belang, dat de kerk thans ook staat onder schutse van O. L. Vrouw, waardoor zij met te meer vertrou wen de Moeder Gods om hulp en troost zullen kunnen smeeken. Reeds vroeg in den morgen werd met de voorbereidingen begonnen, vooral wijl vele zieken van verre kwamen. De auto's door velen wederom welwillend ter be schikking gesteld, rolden af en aan en te half tien kon de plechtigheid een aan vang nemen. Deze begon als telkenjare met het zin gen van het Veni Creator, waarna de ze gening der zieken en de zegening der draagstoelen plaats had. Na de plechtige uitstalling van het H. Sacrament werd de H. Mis opgedragen door den zeereerw. heer A. J. Leusen met assistentie van kap. W. Hessing en kap. J. Vcrbeem uit Nieuwveen. BUITENLAND. Hitier brengt verslag uit aan Hinden burg. Zestig personen zijn geëxecuteerd. Von Papen heeft zijn ontslag ingediend. Naar verluidt zou de ex-kroonprins ver bannen worden (2de blad). Communistische opstand in Chili (2de blad). Madame Curie te ValenoTia overleden blad). BINNENLAND. Rondom het overlijden van Z. K. H. Prins Hendrik. (1ste blad). WIJ GEVEN TWEE PHOTO-PAGINA'S MET LEVENSBIJZONDERHEDEN VAN Z. K. H. PRINS HENDRIK. (2de blad). LEIDEN. Donderdag. R. K. Reclasseeringsvereeni- ging. Zitting Vincentiusgebouw, Hoogl. Kerkgracht 32, 89 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 2 tot en met Zondag 8 Juli a.s. waargenomen door de apotheken: G. H. Blanken, Hooge- woerd 171, tel. 502 en D. J. van Driesum, Mare 110, telef. 406. In het priesterkoor hadden plaatsgeno men de hoogeerw. heer deken Homulle, de zeereerw. heeren rector Reynen, kap. Dorbeck en pater Friedrichs, Montfortaan. Kapelaan Gudde, belast met de algemeene leiding van het Triduum, was in de kerk aanwezig om waar noodig hulp en raad te geven. Het zangkoor zong onder leiding van kap. Nieveen v. Dijkum de vierstemmige Mis van Jos. Gruber. Na het Evangelie hield pastoor Leusen de predicatie, waarbij zij neer w. herinner de aan de passage uit het H. Evangelie van de leerlingen van Emmaüs, die be droefd door de feiten der laatste dagen sinds Goeden Vrijdag, in het geloof be gonnen te wankelen. Juist op dat gewich tige oogenblik kwam Jesus hen tegemoet om het te versterken en daardoor hun liefde voor Jesus te doen herwinnen. Gelijk het den leerlingen van Emmaüs ging, zoo gaat het zoovelen in dit leven. Er doen zich zoovele moeilijkheden voor, die ons in het geloof zouden doen wan kelen. Want uren van neerslachtigheid zijn het voor den landman, wanneer hij al zijn arbeid door 'n hagelbui vernield ziet. Uren van angst zijn het voor die ouders, die hun kinderen braaf hebben opgevoed, en dan zien, dat een van hen den verkeer den weg opgaat. Ur.en van angst zijn het ook voor de velen, die aan hun ziekbed liggen gekluis terd, soms maanden en jaren lang. Maar toch, den moed zullen we niet ver liezen. Jesus Christus is onze hoop en ons vertrouwen. Wij zijn ervan overtuigd, dat het lijden van dezen tijd voor ons een zegen is. Daarvoor zijn allen dezen morgen weer met een blij hart in deze kerk binnenge komen, om door het blijmoedig opdragen van het lijden verdiensten te verwerven voor den hemel, voor oogen hebbend het voorbeeld, door den goddelijken Zalig maker zelf tijdens Zijn aardsche leven gegeven. Vertrouwen te hebben in Hem is ware wysheid te noemen en groot geluk, want daarin vindt men een middel om zalig te worden. En daarom eigenlijk leven we toch hier op aarde. De eerw. redenaar hoopt, dat Gods barmhartigheid overvloedig op allen mo ge neerdalen en dat zij met Christus in den Hof van Olijven mogen bidden: Laat deze kelk aan mij voorbijgaan, doch erbij voegend evenals de goddelijke Zaligma ker deed: maar niet Mijn wil, doch Uw wil geschiede. Dan zal dit sterkte geven om de ziekte en het lyden geduldig te dragen. Na de predicatie werd door deken Ho- mulle en kap. Dorbeck de H. Communie aan de zieken uitgereikt. Met den zegen van het Allerheiligste werd de ochtend-plechtigheid besloten. De handoplegging. Hedenmiddag om twaalf uur had de plechtigheid der handoplegging plaats, welke met de gebruikelijke indrukwek kende gebeden en plechtigheden gepaard ging. Het H. Sacrament werd uitgesteld en onder het zingen van het Rex Clemen- tissime gingen de aanwezige priesters langs de rijen der zieken, hen allen de handen opleggend. Het feest der Zieken WEDEROM 280 DEELNEMERS UIT LEIDEN EN VERRE OMGEVING

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2