DINSDAG 3 JULI 1934 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. PAG. 8 BINNENLAND R.-K. CHARITATIEVE VEREENIGING VOOR GEESTELIJKE VOLKSGEZONDHEI1 HET HUISGEZIN EN DE GEESTELIJKE VOLKSGEZONDHEID. In de ruime, rustige zaal van de Nijmeeg- ache Studenten-Sociëteit heeft bovenge noemde vereeniging vergaderd. Mr. G. C. J. D. Kropman, na het aftre den van Excellentie mr. van Schaik als voorzitter gekozen, stelde zich in zijn ope ningswoord aan de vergadering voor. De notulen en het 4e jaarverslag wer den ongewijzigd vastgesteld. Het kasver- slag over 1933 toonde een batig saldo van ƒ23.aan; de penningmeester werd op voorstel der kas-commissie gedéchar- geerd. Na goedkeuring der begrooting voor 1934 benoemde de voorzitter dr. L. Vee- ger, afgevaardigde der R.-K. Artsenver- eeniging te Nijmegen en de heer v. Op pen van het R.-K. Limburgsche Groene Kruis te Maastricht tot leden der kas- commissie 1934. De aftredende bestuursleden prof. dr. R. Roels uit Utrecht en dr. C. Kortenhorst uit 's-Bosch werden herkozen. De voorzitter heropende ruim 2 uur de vergadering, verwelkomde in het bijzon der het Tweede Kamerlid den heer v. d. Putt en den heer Kronenburg, lid van Ged. Staten van Gelderland, en spreekt zijn vol doening uit over zoo'n groot aantal be langstellenden. Voordat hij het woord verleent aan de sprekers, prof. Rutten (Nijmegen) en prof. Carp (Leiden) geeft de voorzitter een -kort overzicht van de belangrijke gebeurtenissen der laatste maanden. De Regeering nam het initiatief om de landelijke vereenigingen op 't ge bied der geestelijke gezondheidszorg met het Wit-Gele en Groene Kruis samen te roepen en deze hebben een Nationale Fe deratie voor Geestelijke Volksgezondheid gevormd. De Charitatieve Vereeniging, het Paedalogisch Instituut van Nijmegen en Wit-Gele Kruis zijn als lid toegetreden, 't Prophhylaxe-fonds stelde voor 1934 de som van 25.000 ter beschikking van deze Nationale Federatie. In Noord-Brabant zal in overleg met de Gedeputeerde Staten met 1 Januari 1935 door de Provinciale Com missie voor Geestelijke Volksgezondheid de Consultatiebureaux, tot nu toe uitgaan de van het Gesticht „Voorburg", worden overgenomen. In Den Haag is reeds een bureau aan het werk onder leiding van den psycholoog-paedagoog dr. Berger en den psychiater dr. Meyknecht. De beide genoemde hoogleeraren behan delden vervolgens 't onderwerp: „Het Huis gezin en de Geestelijke Volksgezondheid". Prof. Rutten wees er op, dat in de jeugd men de wortels ontdekte van me nige afwijking en vooral in de eerste jeugd. Als ouders naar aanleiding van de 13e of 14de verjaardag van hun zoon of dochter zeggen: „nu begint de opvoeding eigen lijk eerst" was de toekomst vooj dat kind al voor een groot gedeelte beslist. En wie vertrouwde op de opvoeding door de on derwijzers maakt eveneens een verkeerde berekening, want als de onderwijzers ten tooneele komen van het kinderleven is de beslissend periode al voorbij. Een geringe afwijking bij het begin kan leiden tot een catastrofe. In 't algemeen schenkt men de meeste aandacht aan hetgeen „niet moet". In 't belang der geestelijke volksgezond heid heeft 't groote waarde de opbouwen de kracht in 't huisgezin na te gaan. In 't gezin komen alle gebieden des levens sa men: natuur, gemeenschap, geest en boven natuur en dat in een bondigheid die mo del is. Geen enkel subinstituut, dat men voor een gezin heeft bedacht, hetzij school of kindertehuis of organisatie kan die combinatie aanbieden. Op die alzijdigheid van zijn natuurlijke en geestelijke betrek kingen in bondigheid en eenheid samen gevat berust de opvoedende vruchtbaar heid in het gezin. Door de opbouwende krachten, die in die gezinsstructuur zijn gelegd, ontwikkelen veel kinderen zich nog goed, ondanks zeer vele opvoedings fouten en ondanks allerlei ongunstige om gevingsvoorwaarden. Krachtens zijn struc tuur is het gezin van meer beteekenis voor de geestelijke gezondheid dan genees kunde of zielkunde of welke andere weten schappelijke of practische bemoeienis ook: Daarom moet een vereeniging voor gees telijke volksgezondheid op de eerste plaats bevorderen en steunen wat aan het gezin ten goede kan komen. Prof. Carp ontvouwde in haar volle be teekenis de stelling: „een gezonde geest in een gezond huisgezin". Het zwaarte punt wordt gelegd op de bestudeering der factoren, welke bijdragen tot de harmoni sche geestelijke ontwikkeling van het kind. Harmonisch beteekent in dit verband: een juiste samenwerking van drijfveren en driften, van karaktereigenschappen en verstand tot het vierledige doel der men- schelijke persoonlijkheid: zelfbehoud, zelf ontplooiing, zelfvervolmaking en zelfover gave. Harmonisch beteekent ook: één met het geheel, met den medemensch. met God. Ziet men als het wezenlijke van het huisgezin de gemeenschapsgedachte, welke door erfelijkheid van eigenschappen de aan-elkaar-vervvanten tezamen bindt, dan behoeft het geen uitvoerig betoog, dat de ontwikkeling der gemeenschapsgedachte voor de geestelijke ontwikkeling van het grootste belang moet zijn. Het wezenlijke en hetgeen men als het meest waardevolle van het begrip: geestelijke volksgezond heid naar voren zou kunnen brengen is in de gemeenschapsgedachte gegeven. Eerlijkheid, liefde en trouw, rechtvaardig heid, naastenliefde, zedelijkheid, zelfbe- heersching, plichtsbesef, verantwoorde lijkheidsgevoel, godsdienstzin zijn op deze gedachte gegrondvest. Het huisgezin draagt door zijn hoedanigheid de voorwaarden tot de ontwikkeling van deze gedachten in zich. Een der belangrijkste factoren, welke, in het huisgezin gelegen, de geestelijke volksgezondheid ondermijnt is de ver- waarloozing, het aan een persoonlijkheid gedurende korten of langen tijd onthou den van al datgene, wat zij voor haar be staan noodig heeft en in rechten toekomt. Niet alleen in de meest armoedige gezin nen, maar ook in beter gesitueerde huis gezinnen van den modernen tijd kan de geestelijke armoede nijpend en de ver- waarloozing groot zijn. De geestelijke ge zondheid in betere kringen behoeft even eens vaak een dringende verbetering. Na een beschouwing over de demora- liseerende invloeden van stoffelijke armoe de en oeconomische factoren, evenzoo van het alcoholmisbruik en huwelijken van geestelijk onvolwaardigen op de geeste lijke ontwikkeling van het kind in 't huis gezin, bespreekt prof. Carp den belangrij ken invloed van eenheid en gezag in het huisgezin. Beide geven de onontbeerlijke richtlijnen aan de zich ontwikkelende jon ge persoonlijkheid. Gezag beteekent een naar buiten uitgedragen overtuiging van de noodzakekijkheid van orde en recht vaardigheid. Alle factoren welke de een heid en het gezag in het huisgezin onder mijnen zijn eveneens vijandig aan het stre ven naar bevordering der geestelijke volksgezondheid. Zoo is de z.g. „vrije op voeding" hiertoe niet bevorderlijk, even min de ultra modernistische stroomingen, welke zonder blikken of blozen een gepas te voldoening aan een „sex-appeal" na streven. Voor zooverre zij nog met een ge zinsleven verband houden zullen in een zoodanig huisgezin eenheid en gezag wel verre te zoeken zijn. De ontwikkelingspsychologie toont het groote belang aan welke voorbeelden het jonge kind in het huisgezin vindt. Het kind identificeert, d.i. vereenzelvigt zich met de voorbeelden, die het in zich opneemt. Het gezinsleven zou in haar taak ten op zichte van de geestelijke volksgezondheid ernstig tekort schieten, indien het door woord en bovenal door voorbeeld niet zou bijdragen tot de ontwikkeling van dezen vorm van supra-sociaal driftleven, welken men onder de benaming van godsdienst zin kent. Het gezag van Kerk, Staat en huisgezin zijn door onverbreekbare banden met elkaar verbonden, zooals nog zeer onlangs door alleszins bevoegden met klem naar voren is gebracht. Niet het minst heeft dan ook het gezinsleven zijn gezag en richtsnoeren te ontleenen aan hetgeen het Kerkelijk Leergezag in eeuwenoude traditie heeft voorgehouden. Niet het minst zal de geestelijke volksgezondheid worden bevorderd door het aankweeken juist in het huisgezin van godsdienstzin. Slechts aldus zal een gezinsleven zijn volle kracht kunnen ontvouwen en kunnen standhouden als een rots in de branding van modernisme en atheisme. De taak der consultatiebureaux is hoogst veelzijdig. Het gaat niet alleen om moei- lyk opvoerbare kinderen, maar is ook voor onwetende en moeilijk te bekeeren ouders. Via het kind moet men de ouders bereiken. Een bijzondere taak is dan ook weggelegd op het gebied van huwelijksvoorlichting. De saneering van huisgezin en gezinsleven schijnt wel een onuitvoerbaar program. Wederzijdsche hulp zal zeker gevonden worden in een nuttige samenwerking tus- schen geestelijkheid, geneesheer en onder wijzer. Beide inleiders beantwoorden eenige vragen uit den boezem der vergadering opgekomen. De voorzitter brengt namens de verga dering grooten dank aan beide sprekers, die op zoo'n buitengewone, eenvoudige, bevattelijke en toch zeer diepgaande wijze de geestelijke volksgezondheid in verband met het huisgezin behandeld hebben. Hij is oveiduigd, dat het thans gesprokene, het welk nog in druk zal verschijnen, zijn ef fect niet zal missen. De uitgesproken ge dachten verdienen stellig in breeden kring gepropageerd te worden. Hierna vindt sluiting der bijeenkomst plaats. NACHTELIJKE BEèVAART NAAR EGMOND. Ter Sint Adclberts-viering. 600 communicanten. Eens te meer is weer gebleken, dat „Eg- mond" een naam is geworden, welke is gaan leven in het hart der Nederlandsche katho lieken. Egmond zal een belangrijk aandeel krijgen in het volledig herstel van ons ka tholieke cultureele leven. Niet alleen van de Cultuur (met een groote C), maar van het beste, wat in ons Rooansche vodk leeft. De viering van het hemel-geboortefeest van den Kennemer geloofsverkondiger in de af- geloopen week heeft doen zien, dat de idee „Egmond-Abdij" in alle lagen van het volk is doorgedrongen. Ingezet werd het feest, op Zondag 24 Juni met de inzegening van de nieuwe „Kapel" op den Akker, die daarmee oratorium pri vatum is geworden; Maandag het Patroons feest der parochie, met de plechtige Hoog mis op den Akker, door Mgr. v. Gils met Benediktijner assistentie, de excursie en het groote nieuws van dr. Kortenhorst: het voornemen om daadwerkelijk den herbouw binnen twee maanden aan te vangen. En nu dezen Zondag: de Pelgrims van zes uur in den morgen, die haar tienden verjaardag vierde en het Lof met processie op den Akker in den namiddag. De voettocht had uiteraard weinig deel nemers. doch hun kleine aantal werd al spoedig aangevuld door fietsende groepen van de St. Adelbertuskerk te Spaarndam en een groep bekeerlingen van de Booms- kerk te Amsterdam, welke laatste onder.de beproefde leiding stond van den vroegeren Rome-pelgrim Jac. Boon. Op den Akker was de toeloop reeds vóór zes uur enorm.... Het aantal communicanten werd geschat op ruim zeshonderd. Prof. Henneman droeg de H. Mis van den H. Adelbertus op, de pelgrims zongen de Missa de Angelis, onder den lichtbewolk- ten hemel, tusschen het groen van den piantsoenaan leg. De kapel' is nog niet meer dan een al- taaro verkapp iing, naar een eenvoudig maar smaakvol en solide ontwerp van architect A. E. J. v. Driel uit Amsterdam. Er was devote aandacht voor de preek van prof. Henneman. In den namiddag vierde de parochie zel ve op den heiligen grond een waardig en indrukwekkend slot van dit groote Room- sche feest. Vanaf het dorp Egmond-binnen trok, voorafgegaan door de Harmonie, een stoet lief-gekleede bruidjes en een drietal praalwagens met historische voorstellingen, alle gearrangeerd door mevr. Verheggen, naar den Adelbertus-Akker. Nadat de kleurige groepen, waaronder ook de Graal, voor het altaar waren gerang schikt en Ons Heer was uitgesteld in de Monstrans, werd het Lof gecelebreerd, waaronder prof. Haring van het seminarie Hageveld de geloovigen toesprak. „Tijd". DE DIESEL-TREINEN Uitbreiding van het aantal Wy vernemen dat Vrydag 6 Juli a.s. in gaande, een ingrijpende wijziging zal wor de gebracht in den omloop der Diesel- electrische treinen. Er waren gedurende de afloopende pe riode 18 treinstellen in gebruik, dit aan tal wordt thans gebracht op 22, terwyl, nu voldoende ervaring met het materieel is opgedaan, de overgangstijden op de eind stations bekort kunnen worden, zoodat een treinstel dat tot dusver b.v. slechts zes treinen reed, nu 8 a 10 treinen kan rijden. Het gevolg hiervan is een vrij groote uitbreiding van het aantal werkelijke Die- seltreinen. De verhouding van de D-E treinen tot de D-E stoomtreinen wordt thans als volgt: UtrechtAmsterdam 24 D-E treinen te gen 12 D-E stoomtreinen. Utrecht—Arnhem 18 D-E treinen tegen 14 D-E stoomtreinen. UtrechtEindhoven 22 D-E treinen te gen 10 D-E stoomtreinen. Den HaagUtrecht 20 D-E treinen te gen 14 D-E stoomtreinen. RotterdamUtrecht 16 D-E treinen te gen 18 D-E stoomtreinen. Hieronder volgt een opgaaf van de trei nen, die ing. Vrijdag a.s. werkelijke Die- seltreinen zullen zijn. Deze omloop geldt alleen voor werkdagen (met enkele wij zigingen op Zaterdag) en zal vermoede lijk niet voor £ugustus verandering on dergaan. Trein no. 500, 502, 503, 506 (o), 507, 510, 512, 514, 516, 517, 521, 525, 526 (x), 531 (o), 532 (o), 534, 535, 537, 541, 542, 543, 544, 545, 549. Trein no. 605, 607 (o), 611, 612, 613, 615, 616, 617, 620, 621, 622, 624, 625, 626, 627 x), 628 (o), 631, 632. 636, 640, 641, 644. Bovendien zullen van de treinen no. 507, 510, 532, 534, 611, 612 en 632 geheel of ten deele vaste voortreinen gereden worden, terwijl nog materieel voldoende in reserve blijf om zoo noodig extra treinen te rijden (x) alleen van Rotterdam; (o) alleen van den Haag. MR. S. J. R. DE MONCHY Als burgemeester van Den Haag geïnstalleerd Maandagmidag is in een buitengewone vergadering van den Haagschen gemeen teraad de nieuwe burgemeester,, mr. S. J. R de Monchy, geinstalleerd. De heer Snoeck Henkemans heeft als oudste wethouder hem toegesproken. Hij eindigde met mr. de Monchy voorzitters hamer en ambtsketen aan te bieden. Mr .de Monchy heeft vervolgens een rede gehouden, waarin hij verklaard dat voor hem het zwaartepunt van den burgermeestelijken arbeid ligt in de lei ding van het college van B. en W. Spr. betoogde, dat voor de plaatselijke welvaart de durf en volharding der par ticuliere nijveren veel gewichtiger zijn dan wat de gemeentelijke overheid kan doen, maar liet daarop volgen, dat het stadsbestuur invloed kan oefenen op het vreemdelingenverkeer en de vestiging van nieuwe gegoede ingezetenen kan bevorde- deren. wat heel belangrijk is. In verband niet het laatste stelde hij de noodzakelijkheid eener voorzichtige fP nancieele politiek in het licht. Spr. gaf voorts aan, dat hij geen program kon aangeven, doch wel kon hij verzeke ren, dat het vreemdelingenverkeer zijn volle aandacht zou hebben, alsmede de bevordering van de vestiging van gegoede ingezetenen. Hij eindigde met de verzekering, dat hij hoopte tot nut te kunnen zijn van de prachtige gemeente 's Gravenhage. Op de tribunes werd de plechtigheid bij gewoond door de ouders, de echtgenoote, de kinderen en verdere familieleden van mr. de Monchy, terwijl ook de secretaris en eenige wethouders van Arnhem, zijn vroegere gemeente, aanwezig waren. Onder de overige belangstellenden merkten wy o.a. op de burgemeester van de grensgemeenten Wassenaar, Voorburg en Rijswijk en het kamerlid mr. Joekes. In de raadszaal zelf hadden achter hem, op mejuffrouw Loeff en wethouder mr. de Vries na, de volledig opgekomen leden van den gemeenteraad plaatsgenomen; en aan de eene zijde de directeuren en amb tenaren der diverse gemeentelijke, dien sten en bedrijven der residentie en aan de andere zijde de journalisetn die geregeld de raadszittingen bijwonen. TRANSFERBESPREKINGEN TE BERLIJN. Een resultaat zeer binnenkort te wachten. Naar de „Tel." van gezaghebbende zijde verneemt, wordt verwacht, dat zeer bin nenkort de transferonderhandelingen te Berlijn tot een resultaat zullen voeren. Voorzitter is de Burgemeester. Tegen woordig alle leden. Na opening der verga dering door den voorzitter met gebed wor den de notulen der vorige vergadering voorgelezen en onveranderd vastgesteld. Eenige ingekomen stukken worden hierna voor kennisgeving aangenomen. De voor zitter doet mededeeling van de plaats ge had hebbende kasopname by den gemeen te-ontvanger en den administrateur van het waterleidingbedrijf. De inkomsten van den Ontvanger hebben bedragen 144.457.23 en de uitgaven f 143.365.67, zoo dat in kas was 1091.56. In kas van het Waterleidingbedrijf was 37.47. Voorts doet de voorzitter mededeeling van een, naar aanleiding van den heer de Jong in de vorige vergadering gedane vraag, ingesteld onderzoek inzake verbree ding van den weg bij van der Bijl. Burge meester en Wethouders zijn na ingewonnen deskundig advies van oordeel, dat daartoe vooralsnog met het oog op het verkeer niet behoort te worden overgegaan. Een plaat selijke verbreeding is met het oog op het daarna volgende smalle gedeelte in dit geval onpractisch. Tevens deelt de voorzitter mede, dat Bur gemeester en Wethouders pogingen hebben aangewend om verbreeding van het weg gedeelte by „Vredelust" te verkrijgen. De eigenaren zijn bereid gevonden kosteloos een strook grond voor dit doel af te staan. Alleen dient de gemeente voor een een voudige afscheiding te zorgen. Een en an der zal weer een aanmerkelijke verbetering ter plaatse beteekenen. Aldus wordt be sloten. Punt 3. Jaarweddenregeling Burgemees ter, Secretaris en Ontvanger. De voorzitter zegt, dat Ged. Staten een nieuwe weddenregeling voor bovenge noemde functionarissen hebben ontworpen, waaromtrent zij het gevoelen van den Raad wensohen te vernemen. De minimum en maximum-wedden in dit ontwerp ge noemd zijn belangrijk lager dan de be staande normen. Voor de tegenwoordige titularissen is de verlaging met inbegrip van het met ingang van 1 Juli a.s. ver hoogde pensioensverhaal, beperkt tot 12VS pet. Burgemeester en Wethouders zijn van oordeel, dat hiertegen geen bezwaar moet worden gemaakt. Wel hebben zij bezwaar tegen het niet mede tellen van dienstjaren van den Se cretaris uit een vroegere gemeente en te gen de gewijzigde schaal, die voor nieuwe titularissen, speciaal voor den secretaris, beslist te laag zijn te noemen, hetgeen te meer tot uiting komt indien men eenige vergelijking maakt met het salaris van een schoolhoofd, maximum-wedde veldwach ter enz. De heer Lieverse verklaart zich tegen de voorgenomen wijzigingen, daar hem deze te ingrypend voorkomen, temeer daar zij reeds toch al aan den lagen kant zijn en bovendien met 1 Juli het pensioensver haal van 5 pet. verhoogd zal moeten wor den tot 10 pet. De heer de Jong sluit zich volkomen hierbij aan. De heer van Egmond en andere leden kunnen zich volkomen vereenigen met de zienswijze van B. en W., dat ook alle dienstjaren van den Secretaris, ongeacht het zielental eener gemeente, voor perio dieke verhooging behooren te worden me- degeteld. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Afscheid. Na onafgebroken geduren de 19 jaar als werkster ten postkantore al hier haar werkkring te hebben uitgeoefend, heeft mej. wed. Bauwer Zaterdag den dienst verlaten, 't Was wel te voorzien, dat dit vertrek der plichtsgetrouwe arbeid ster door directeur en kantoor-personeel niet onopgemerkt zou worden voorbijge gaan. Te midden van het personeel nam dan ook de directeur het woord om zich in waardeerende bewoordingen te uiten over de plicht en ijver welke mej. Bauwer over zooveel lange jaren bij haar arbeid ten kantore aan den dag heeft gelegd. Een en ander ging vergezeld van een enveloppe met inhoud. Deze blijken van waardeering zijn zeker een duidelijk bewijs, dat onze kantoorwerkster tot tevredenheid van haar chef werkzaam is geweest. Rijvereeniging opgericht. Op initiatief van den heer L. van Beek, oud-wachtmees ter, is alhier met aanvankelijk een zestal leden een rijvereeniging opgericht. Dames of heeren die de beschikking hebben over een paard, kunnen zich alsnog aanmelden bij de heeren L. van Beek en W. v. d. Wel. BOSKOOP. Jubileum Autobusdienst „Trio". Op Maandag 2 Juli herdacht de heer J. Kok den dag, dat hij voor 12^ jaar een auto busdienst opende van Boskoop via Hazers- woude naar Leiden; zeker een uitkomst voor het reizend publiek daar Boskoop, zooals men weet, nog niet bij het spoorweg net was aangesloten, en men genoodzaakt was per boot (wat langzaam ging) of per ander vervoermiddel, wat velen deed te rug schrikken, een bezoek aan Leiden te brengen. Wat het autobusvervoer betreft, heeft het publiek niets dan lof. Zeer bekwa me bestuurders, zeer beleefd en behulp zaam voor het publiek, zoodat men met gerustheid kan plaats nemen in de mooie naar eischen des tijds ingerichte bussen. Duizenden werden vervoerd; ongelukken kwamen niet voor. Daarom is een gel uk - wensch aan de onderneming (welke later is geworden het bekende „Trio", bestaande uit de heeren J. Kok, Hardyzer en Middel koop) wel op zyn plaats. ENTERAAD VAN KOUDEKERK De heer Lieverse stelt nu voor Gedepu teerde Staten te verzoeken de bestaande normen onaangetast te laten en geen ver dere verlaging toe te passen dan het pen sioensverhaal van 10 pet. Dit voorstel, ondersteund door den heer de Jong, wordt alsnu met algemeene stem men aangenomen. Naar aanleiding van een opmerking van den voorzitter, dat Gedeputeerde Staten toch moeilijk de bestaande schaal speciaal voor deze gemeente zouden kunnen hand haven, merken verschillende leden op, om Gedeputeerde Staten te verzoeken de ge meente dan in een hoogere klasse in te deelen. Hierna wordt na toelichting door den voorzitter het in de vorige vergadering ge nomen besluit tot het aangaan van een rekening-courant-overeenkomst met de Al- phensche Bank, ingetrokken en besloten in de plaats hiervan een deposito-overeen komst voor belegging van gelden bij ge noemde bankinstelling, aan te gaan. Punt 6. Verstrekking van kasgeld aan het Bestuur van het Burgerlijk Wees- en Armhuis. De voorzitter zegt, dat blijkens ingesteld onderzoek door den Pensioenraad, de vader en moeder van het Tehuis onder de bepa lingen van de Pensioenwet moeten worden opgenomen en hiervoor alsnog achterstal lige pensioensbijdragen moeten worden ge stort. Waar het Bestuur van het Tehuis een vo rig jaar 2500.extra op een loopende geldleening heeft afgelost, ontbreken hier toe thans de noodige middelen. Burgemeester en Wethouders stellen voor het Bestuur een kasgeldleening te verstrekken van ƒ2500.tegen een rente van 314 pet., af te lossen met minstens 500.per jaar. Conform dit voorstel wordt besloten. Een tweetal comptabele besluiten tot wijziging van de begrootingen dienst 1933 en 1934 wordt hierna na toelichting door den voorzitter vastgesteld. Punt 8. Benoeming Commissie nazien rekening over 1933. De voorzitter zegt, dat het in de bedoeling ligt binnenkort de ge meente-rekening en de rekening van het waterleidingbedrijf dienst 1933 schriftelijk den Raad aan te bieden. Voor het onderzoek dier rekeningen wil spreker in deze vergadering een commis sie benoemen en wijst daarvoor aan de leden van der Sterre, Kok en Lieverse. Op een verdoek van den heer R. A. Meijer om eervol ontslag als Gemeente- opzichter, wordt gunstig beschikt. Bij de rondvraag vraagt de heer van der Lee eenige inlichtingen aangaande de be strating in den Hondsdyk, welke door den voorzitter worden beantwoord. De heer de Jong informeert naar de reden, waarom de heer van Beers niet voor de leverantie van steenen in aanmerking is gekomen. De voorzitter deelt mede, dat de heer van Beers zelf geen steenen in voorraad had doch dat zeer tot het leedwezen van Bur gemeester en Wethouders de aanbieding van den heer van Beers door een misver stand veel te hoog in prijs was en hierop dus niet kon worden ingegaan, bovendien was de aanbieding te laat ingekomen. Hier na sluiting. NIEUWKOOP. Vooroefening. De Burgemeester heeft bekend gemaakt, dat jongelieden in deze Gemeente, geboren in 1916 zich kunnen verbinden bij den Vrijwilligen Landstorm en door vrijwillige oefening in militair verband vóór de inlijving als dienstplich tige zich de vereischte militaire bekwaam heid kan verwerven, welke recht geeft op verkorting van den eersten oefentijd. Inlichtingen worden verstrekt door een onderofficier, die op 12 Juli a.s. van 8 S.30 uur des avonds hiervoor zitting zal houden te Te Aar in de Chr. Nat. School aan den Kerkweg te Aardam, bij wien te vens de aanmelding geschieden kan. Personalia. De heer C. J. Ham, on derwijzer alhier, behaalde aan de Bis schoppelijke Kweekschool te Beverwijk, het diploma voor handenarbeid. WOERDEN. AUTO OVER DEN KOP GESLAGEN. Inzittenden zwaar gewond. Gisterenmiddag heeft onder de gemeen te Rietveld een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Een vrachtauto, die een luxe auto moest passeeren, is door tot nog toe on bekende oorzaak, over den kop geslagen en in een sloot terecht gekomen. De chauffeur kwam met den schrik vrij. In de vracht auto waren echter nog twee personen ge zeten. Van de eene werd de linkerarm ge heel verbrijzeld, terwijl de andere in be- wusteloozen toestand verkeerde. Beide werden naar het Algemeen Zie kenhuis te Woerden vervoerd. De namen der slachtoffers konden nog niet achter haald worden. De luxe auto was doorgere den. Naar we nader vernemen, is de bewus- telooze ernstig aan 't hoofd gewond, maar niet levensgevaarlijk. Van het andere slachtoffer is de arm reeds afgezet. Een der slachtoffers was genaamd v. Malsum. Het Patronaat. De collecte Zondag on der alle H.H. Missen gehouden voor het Patronaat, alhier, heeft opgebracht ruim 217.—.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 8