Dr. J. POS BREESTRAAT 65 LEIDEN Telefoon 3532 DINSDAG 3 JULI 1934 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD. PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 3 Juli 1934, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt Hoogste barometerst.: 771.8 te Valentia. Laagste barometerst.: 751.3 te Stockholm. Verwachting tot den avond van 4 Juli: Zwakke tot matige noordwestelijke tot noordelijke of noord oostelijke wind, half tot zwaarbewolkt, droog weer, weinig verandering in tem peratuur. De depressie in het noorden trok over Scandinavië, naar de Finsche golf en wordt gevolgd door krachtige stijgingen van den luchtdruk. De hooge druk in het Westen houdt stand en breidde zich over de geheele Noorsche zee uit. In het Middellandsche Zee-gebied blijft de luchtdruk relatief laag. Tusschen de depressie en den hoogen druk is het luchtdrukverval groot en waaien krachtige winden over de Noord- en Oost zee en over geheel Duitschland. Deze krach tige luchtstroom bracht in het geheele wes ten afkoeling en dringt de groote zomer warmte terug naar Centraal-Europa. Ook in Scandinavië kwam sterke afkoeling met plaatselijk zware regens. Het is te voorzien, dat na het aftrekken der depressie de winden in het noorden zul len afnemen en dat het weer stabiel en droog zal blijven met aangename tempera tuur. LUCHTTEMPERATUUR Temperatuur des middags te half drie 17.6 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS eJU Van Dinsdagnamiddag 9.52 uur tot Woensdagmorgen 4.15 uur. HOOG WATER Te Katwijk aan Zee: op Woensdag voorim. 8.55 uur en n.m. 9.32 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl",, 7 uur 21 gr. C. Zweminrichting Hooge Rijndijk: 7 uur 21.6 gr. C. STADSNIEUWS VEREENIGING VAN GASFABRIKANTEN 62ste Alg. Vergadering. Vandaag en morgen houdt de Vereeni- ging van Gasfabrikanten in Nederland in „Den Burcht" haar 62ste algemeene ver gadering onder voorzitterschap van ir. M. v. d. Horst van de Westergasfabriek te'Am sterdam. Gisteravond zijn de deelnemers in de Lakenhal ontvangen door het gemeen tebestuur. ONTVANGST DOOR HET GEMEENTEBESTUUR. Te rond 9 uur werden de deelnemers door het Gemeentebestuur in de Lakenhal ont vangen. De kolommen in de groote hal wa ren sierlijk moet slingers van groen om geven en daartusschen spreidden electri- sche lampjes 'n fantastisch licht in de prachtige hal. De Pape-zalen waren voor zien van talrijke schemerlampjes, die uit stekend bij de verlichting in de hal aan sloten en waardoor het geheel 'n aange naam verpoozen waarborgde. De burgemeester, rar. A. v. d. Sande Bak- huyzen, die met den secretaris, mr. dr. C. E. van Strijen, ter verwelkoming aanwezig waren, veronschuldigde de overige leden van het college van B. en W., die vanwege de raadsvergadering niet aanwezig konden zijn. Het gas moge ouder wetsch zijn, aldus spr., hier in Leiden is er nog genoeg, ter wijl bovendien een gasman hier aan het hoofd staat der beide lichtfabrieken. Leiden voelt zich door verschillende ban den met de gasfabrikatie en haar vertegen woordigers verbonden. In de eerste plaats wijl Leiden de oudste gasfabriek des lands bezit. Verder door het contact met den eere voorzitter, den heer O. S. Knottnerus, die een oud-Leidenaar is en tenslotte ontmoet spr. in den voorzitter der vereeniging, den heer Max. v. d. Horst, zoon van den eersten directeur der gasfabriek, een oud school kameraad. Spr. wijst er verder op, dat Leiden een groot district van gas voorziet en hij con stateert met voldoening, dat de vereeniging zeer grondig en goed georganiseerd is en op allerlei gebied voortreffelijk werk verricht wordt, hetgeen spr. nader aantoont. Tenslotte besluit spr. met den wensch, dat de vergadering der vereeniging moge slagen, dat het verblijf hier ter stede nuttig Nederlandsch Duitsch en Amerikaansch berekent voor een GEHEEL ONDER EN BOVENGEBIT rantie Pijnloos trekken inbegrepen. Een geheel Onder- of Boven- gebitf24 50 Plaatje met 1 Kunsttand f 4.00 Ieders Tand meer f 1.75 Cementvullingf 2.00 Porcelein of Zilvervulling f 3.00 Goudvulling vanaf f 9.00 ,2 K G Goudkronen f 15.00) Volstrekt Pijnlooze Trekkingen f 1.50 Halfjaarlijksche Controle en Mond- onderzoek kosteloos SPREEKUREN: lederen werkdag van 9—12 en 1—4 uur. Avondspreekuur: Dinsdag en Donder dag van 7—9 uur. 1036 moge zijn en dat de gevormde banden zul len worden versterkt. (Applaus). De voorzitter der vereeniging, de heer ir. M. v. d. Horst uit Amsterdam, zegde na mens bestuur en aanwezige leden het ge meentebestuur en speciaal burgemeester en secretaris dank voor de ontvangst en het vriendelijk welkom. Spr. noemt het aan gename oogenblikken, wanneer gemeente besturen uiting geven aan hun dankbaar heid voor het werk der directeuren. De vereeniging streeft niet voornamelijk materieele belangen der leden na, doch de ontwikkeling der gas-industrie staat bij haar op het eerste plan. Gas en electriciteit en nog meer de ver- bruikstoestellen van beide ontwikkelden zich in den loop der jaren buitengewoon, maar de stad Leiden, die haar gasfabriek sinds 1 Mei 1848 heeft, legde het dagelijksch bestuur van beide fabrieken in één hand en haar directeur zorgt dus voor het goede evenwicht tusschen beide. Dit komt de be volking slechts ten goede. Hier is geen on gebreidelde concurrentie tusschen beide be drijven. Spr. zegt den burgemeester dank voor de woorden aan het adres van den heer v. Klinkenberg, omdat hij zich waardig aansluit bij de vroegere directeuren, die waakten voor een goed bedrijf. Dit waren de heeren v. d. Horst, Neurenberg en v. Doesburg, die vanwege hun verdiensten resp. in 1904, 1915 en 1916 tot eerelid der vereeniging werden benoemd. De heer v. d. Horst eindigde zijn toe spraak met 'n woord van dank voor de gast vrije ontvangst en den wensdi, dat de stad moge groeien en bloeien en zich tot groo- tere welvaart moge ontwikkelen. Nadat eenige verversohingen waren ge bruikt, vertrokken de deelnemers naar Noord wijk, alwaar gelogeerd werd. DE VERGADERING. De voorzitter heeft de vergadering van morgen geopend met het uitspreken van een uitvoerige rede, waaraan het volgende is ontleend: De openingsrede. Spr. heette de aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder weth. Goslinga, en den eenigen vertegenwoordiger van de buitenlandsche zustervereenigingen, den heer Van der Maaten, als vertegenwoordi ger der Zweedsche Vereeniging van Gas fabrikanten. Spr. herdacht vervolgens wij len de Koningin-Moeder en de vele ver liezen, die de Vereeniging in het afgeloo- pen jaar hebben getroffen; in het bijzon der herdacht spr. het overleden eere-lid ir. Bakhuis, den oud-voorzitter, den heer J. G. van Niftrik, en het eere-lid, den heer H. R. de Breuk. Vervolgens gewaagde spr. van eenige jubilea, die hebben plaats gehad en van de vele moeilijkheden, die de invoering van de Omzetbelasting voor de bedrijven heeft opgeleverd. Zeer uitvoerig besprak spr. ver volgens de werkzaamheden in de verschil lende commissies. Over de ontwikkeling van het gasdebiet, aldus vervolgde spr., kan ik tot mijn leed wezen op dit oogenbij k niet zulk een op timistisch geluid doen hooren als mijn voorgangers op deze plaats steeds ver mochten te doen. Het is toch een onmis kenbaar feit, dat de snelle vooruitgang welke het gebruik van gas sedert den we reldoorlog heeft gekenmerkt, den laatsten tijd tot staan is gekomen. Het behoort ongetwijfeld tot onze taak dit feit ernstig onder het oog te zien, de oorzaken daar van op te sporen en maatregelen te be ramen, om deze oorzaken op te heffen. Spr. concludeert, dat de gasindustrie thans een moeilijken tijd doorleeft en vrij wel op ieder afzetgebied een hevige con currentie ondervindt. Spr. heeft deze feiten duidelijk willen laten uitkomen omdat hij den indruk heeft, dat in het algemeen de eigenaren der gasbedrijven in Nederland en dat zijn in verreweg de meeste gevallen de gemeenten zelve zich hiervan nog niet voldoende bewust zijn en meenen regelmatig te kunnen blijven re kenen op de groote overschotten, welke de gasbedrijven gedurende een lange reeks van jaren in steeds stijgende mate aan de gemeentekas hebben getoucheerd. De gemeentebesturen zijn hierop der mate gaan steunen, dat zij er slechts zeer ongaarne toe zullen overgaan, de tarieven van het gas te verlagen, wanneer daarbij niet kan worden gegarandeerd, dat de in komsten in het ongunstigste geval het zelfde zullen blijven, zoo niet opnieuw zul len stijgen. Toch moge de onaangename ervaring met de trambedrijven en spoor wegen verkregen, die door de toenemende autotractie in het gedrang zijn gekomen, terwijl men zich te langen tijd een mono polistisch bedrijf heeft gewaand, voor de gasbedrijven een waarschuwineg zijn, dat zij tijdig de bakens moeten verzetten, nu het getij dreigt te verloopen. Een gasprijs, welke zich beweegt tusschen 10 en 11 ct. per M.3 voor normaal huiselijk verbruik, is niettegenstaande de enorme daling, zoo wel van de vaste als van vloeibare brand stoffen, gedurende een reeks van jaren gehandhaafd. Deze prijs is bij de tegen woordige marktverhoudingen tusschen concurreerende energiebronnen aanmer kelijk te hoog, ook al houdt men rekening met het feit, dat zij, die met gas verwar men, een gemiddelden prijs per M.3 be talen, welke belangrijk lager ligt dan de genoemde 10 a 11 ct. per M.3. Spr. houdt het voor noodzakelijk, dat de gemiddelde prijs, welke in de aan het uit breken van den oorlog in 1914 vooraf gaande jaren heeft gegolden, zijnde 7 ct. per M.3 voor het gewone huishoudelijke verbruik en dus ook voor het muntgas weder in eere wordt hersteld. Tot de con clusie, dat de thans geldende prijs voor deze doeleinden te hoog is, aldus spr., komt men ook, wanneer men de marge be schouwt tusschen dezen prijs en den kost prijs van het gas i|t den meter van den gasverbruiker gelev^'d. Deze toch is in de laatste jaren, dank zij de voortdurende daling der grondstoffen en de streng door gevoerde mechanisatie van het bedrijf ge leidelijk gedaald en zal, nu in den loop van het vorig jaar en in het begin van 1934 de loonen en salarissen van het personeel in overheidsdienst eveneens belangrijk zijn teruggegaan dit jaar nog meer terugloopen. De gelegenheid is dus open, om van deze omstandigheid te profiteeren en tot tariefsverlaging te besluiten. Deze maat regel zal ongetwijfeld een belangrijken steun in den strijd om het behoud en de uitbreiding van het debiet verleenen. Het spreekt echter vanzelf, dat daarmee een intensieve en doeltreffende propaganda voor reeds bekende en nieuwe toepassin gen van gas gepaard moet gaan. Propa ganda toch moet er te allen tijde worden gemaakt en de propagandadienst onzer vereeniging staat gereed, om daarbij de behulpzame hand te bieden. Daarbij is het van het grootste belang, dat de propa ganda, welke door onze concurrenten wordt gemaakt, aan een critische beoor deeling wordt onderworpen. Een belang rijke stap in deze richting is gedaan door de verschijning van het tijdschrift „Gas- belangen". Onze gasbedrijven staan zonder uitzon dering op een gezonde financieele basis en kunnen de ongunst der tijden beter dan menige ander tak van industrie in Ne derland trotseeren. Stilstand is echter achteruitgang en het is daarom dringend noodzakelijk, dat wij de handen ineenslaan om den oogenblikkelijk ingetreden stil stand weder in een stijging te doen ver- keeren. Met den wensch, dat hierin spoe dig zal mogen worden geslaagd, verklaarde spr. de 62ste Algemeene Vergadering voor geopend. De jaarverslagen. Na de opening stelde de voorz. voor een telegram van hulde te zenden aan H. M. de Koningin met de beste wenschen tevens voor herstel van Hoogstderzelver Gemaal. Hierna kwamen de verslagen aan de or de, zooals deze zijn afgedrukt in het offi cieel orgaan der vereeniging „Het Gas". Aan het jaarverslag van den secretaris, den heer ir. J. P. Vader uit Rotterdam, is het volgende ontleend: Het aantal leden, waarmede van 1932 in 1933 werd overgegaan, bedroeg 7 eereleden en 259 gewone leden, tezamen 266 leden. Aan het einde van het dienstjaar zy'n, ten gevolge van nieuwe toetredingen, door overlijden en opzeggingen, deze aantallen geworden tot 7 eere-leden en 261 gewone leden, tot 268 leden. De moeilijkes tijds omstandigheden hebben niet nagelaten ook op onze Vereeniging htm stempel te druk ken. De verschillende regeeringsmaat- regelen eischten uit den aard der zaak een verhoogde activiteit van ons bestuur, ter wijl de verminderde inkomsten, hoewel nog niet verontrustend, tot bezuiniging dwon gen. De kwestie was dat de electriciteit meer dan ooit L» 't brandpunt der belang stelling stond.. Aan de Gasstichting werd 'n onderzoek opgedragen naar het nuttig effect en het vermogen van een gascomfoor en een electrische kookplaat, waarvan de resultaten gepubliceerd werden in Het Gas van 1 Maart 1933. Een commissie werd in het leven geroepen, ter bestudeering van de mogelijkheid om te geraken tot stand- daardtypen gasmeters. De Vereeniging was vertegenwoordigd in een commissie welke was ingesteld om de eventueele op richting van een Nederlandsche buizen gieterij te overwegen. Hierna kwamen de verslagen van den penningmeester, van de oommissies, van het orgaan en van de verschillende dien sten en van de afdeelingen in behandeling die alle werden goedgekeurd. De totale lasten voor 1934 werden begroot op 15.760 en voor 1935 14.585, terwijl de ontvangsten op dezelfde bedragen begroot worden. De bezittingen per 31 December 1933 waren in totaal ƒ34.714, terwijl het kapitaal op dien datum 20.000.be droeg en 10.940 in het reservefonds was gestort. Na behandeling van een herziening van het reglement Keurimgseischen werden tot leden der kascommissie 1934 benoemd de heeren H. van Meurs, A. E. Stijkel en G. Doetz. Hierna verkreeg de directeur der Leid- sche Lichtfabrieken, ir. G. A. van Klin kenberg het woord. EEN KWARTEEUW GASVOORZIENING OP VERREN AFSTAND DOOR DE LEIDSCHE GASFABRIEK. De reden, waarom Leiden reeds in 1907 (dus 27 jaar geleden) begonnen is met gaslevering onder hoogen druk naar ge meenten op grooteren afstand van de gas fabriek dan de aanliggende gemeenten, is gelegen in het feit, dat in datzelfde jaar de Stedelijke Electriciteitsfabriek in be drijf kwam. Aangezien het inwonertal van Leiden slechts zeer langzaam toenam, vreesde de toenmalige directeur, ir. N. W. van Does- burgh, terecht, dat het debiet zou terug loopen en hij zocht daarvoor compensatie door gaslevering naar buiten. Het gelukte om met de gemeenten Sassenheim en Voorschoten tot overeenstemming te ko men omtrent gaslevering engros, zoodat die gemeenten zelve voor de noodige gas houderruimte en voor een distributienet zouden zorgen. Voor de gasvoorziening op grooten af stand werd op het gashouderterrein (dat in Leiden gescheiden ligt van het eigen lijke fabrieksterrein) een gaspompstation gebouwd, waarin twee pompen werden op gesteld voor het wegpersen van het gas. Behalve de beide pompen werden in het pomplokaal twee omloopregulateurs voor hoogen druk en een naphtalinewasscher opgesteld, benevens een stationsgasmeter om de hoeveelheid weggeperst gas te kun nen meten. Deze meter werd opgesteld vóór de naphtalinewasscher, die weer vóór de pompen staat. De gastoevoer geschiedde door een afzonderlijke leiding, die direct achter de uitlaatleidingen der gashouders was aangesloten. Spreker behandelde hierna uitvoerig het materiaal van de persleidingen, de bezwa ren, die zich hierbij in den loop der ja ren hebben voorgedaan en hoe verbeterin gen werden verkregen, waarbij speciale aandacht werd 'geschonken aan het gevaar van corrosie dezer leidingen door zwerf- stroomen, als onderszins. Vervolgens verstrekte spr. aan de hand van een groote kaart van het leveringsge- bied aan de aanwezigen inlichtingen over de successievelijk tot stand gekomen uit breidingen van de gaslevering buiten Lei den. Al heel spoedig kwam op de leiding naar Sassenheim (1907) een zijtak naar Warmond (1910) en een tweede naar Rijnsburg (1911) met een voedingspunt on derweg voor het z.g. Oude Dorp van Oegst- geest. Op de leiding naar Voorschoten (1907) werden 2 voedingspunten aange bracht. Eén aan den Hoogen Morschweg voor terugvoeding op het stadsnet en voor voeding van een buurtschap van Oegst- geest, en één aan de Vink voor terugvoe ding naar het Haagweg-kwartier van Lei den. Verder dit jaar ook één voedingspunt op de leiding naar Wassenaar en wel aan den Lagen Morschweg voor verbetering van den gasdruk in het door nieuwbouw sterk uitgebreide stadsgedeelte aldaar. Vanuit Rijnsburg werd in 1912 nog een leiding gelegd voor de gasvoorziening van de gemeente Valkenburg. Intusschen was ook een persleiding naar het Oosten gelegd langs den Ouden Rijn, waarop in 1910 Leiderdorp werd aangeslo ten, in 1911 Hazerswoude en in 1912 Koude kerk. Verder werd in 1913 een leiding van Hazerswoude-Dorp gelegd naar Benthui zen, aanvankelijk onder gashoudersdruk, later onder verhoogden druk via een regu lateur in Hazerswoude-Dorp. De wereld oorlog en de gevolgen daarvan waren oor zaak, dat verdere uitbreiding van de gas levering naar buiten gedurende vele jaren niet meer mogelijk was. Wel was het pompstation in 1914 aan merkelijk uitgebreid en de capaciteit hier van door opstelling van grootere resp. bij plaatsing van meer toestellen aanzienlijk verhoogd. (In 1927 nog gevolgd door op stelling van een vierde pomp). Eerst in 1924 werd wederom een gemeen te aangesloten, n.l. Voorhout, de eerste ge meente waar gas kwam, nadat er reeds gedurende 14 jaar electriciteit door Leiden was geleverd. In hetzelfde jaar werd ook Noordwijkerhout grootendeels van gas voorzien, terwijl in 1928 de gemeente Was senaar haar gasfabriek sloot en het gas engros van Leiden ging betrekken. De buurtschap „de Zilk" (gem. Noord wijkerhout) gelegen tegen de Noord-Hol- landsche grens, werd in 1931 van gas voor zien, terwijl thans een leiding in aanleg is voor de voorziening van de Noord- en Zuidbuurt van Zoeterwoude, een gemeente, AGENDA Donderdag. R. K. Reclasseeringsvereeni- ging. Zitting Vincentiusgebouw, Hoogl. Kerkgracht 32, 89 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van M a a n d a g 2 tot en met Zondag 8 Juli a.s. waargenomen door de apotheken: G. H. Blanken, Hooge- woerd 171, tel. 502 en D. J. van Driesum, Mare 110, telef. 406. welke Leiden reeds sedert 1891 voor een deel (Hooge Rijndijk) van gas voorziet. De leiding naar Zoeterwoude sluit over een regulateurstation (Stadhouderslaan) aan op een ringpersleiding langs de singels, welke persleiding dient voor de voeding van een deel der nieuwe buitenwijken van Leiden. De leiding naar en In de Noord-Zuid- buurt van Zoeterwoude wordt door dit re gulateurstation gevoed op een druk van maximaal 500 m.m. Alle aansluitingen op deze leiding worden daarom voorzien van huisregulateurs die den druk vóór den gas meter reduceeren. Hetzelfde is het geval met de leiding van Noordwijkerhout tot aan „de Zilk". De huizen langs deze leiding zijn voorzien van huisregulateurs, terwijl in de buurt schap zelf een centrale regulateur is opge steld, die den middelbaren druk op den verbruiksdruk afregelt. De leiding van de Postbrug over Voor hout naar Noordwijkerhout en „de Zilk" bevat geen enkelen gashouder. Geduren de 10 jaren is dit district zonder stoornis op deze wijze van gas voorzien. Des nachts staan de persleidingen alleen onder den gashoudersdruk van Leiden. In totaal worden derhalve thans behal ve Leiden, veertien gemeenten van gas voorzien, waarvan 4 engros, n.l. Rijns burg, Sassenheim, Voorschoten en Wasse naar en 10 en-détail n.l., Benthuizen, Ha zerswoude, Koudekerk, Leiderdorp, Noord wijkerhout, Oegstgeest, Valkenburg, Voor hout, Warmond en Zoeterwoude. Een groot deel van Oegstgeest wordt door het stadsnet gevoed. Na deze inlichtingen omtrent den groei van het leveringsgebied ging spreker over tot de bespreking van technische details over de gashouders en de regulateurs in de buitengemeenten en hoe deze gevoed worden. Wij memoreeren hiervan de mededeelin- gen aan het slot. Wanneer het in de toekomst noodig mocht zijn de afgifte aan de verschillende gashouders en regulateurstations vanuit één punt te regelen, dan kan dit geschie den door gebruik te maken van het eigen telefoonnet, dat de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit bezitten. Thans kan reeds te allen tijde over dit telefoon net van en naar verschillende punten be richten worden gegeven. De Directie der Lichtfabrieken is er meer en meer toe overgegaan den dienst te centraliseeren en zoo weinig mogelijk per soneel in de buitengemeenten te laten wo nen. De gashouders te Leiderdorp en te Warmond zijn zonder voortdurend toezicht, behalve natuurlijk bij vorst. Alleen voor de gemeenten Koudekerk en Hazerswoude zijn bij de gashouders nog vaste fitters, die aidaar woonaohtig zijn en die behalve fil ters werk, ook andere werkzaamheden ve: richten. De engros-gemeenten hebben na tuurlijk haar eigen gashouders en eigen bedieningspersoneel. Ten slotte verstrekte spr. verschillende cijfers waaraan wij het volgende ontlec- nen. Het pompstation verzette over het jaar 1S33 een hoeveelheid van 6,5 millioen M3 gas. Het totale hoogedruknet van het Leidsche gasbedrijf heeft thans een lengte van 66 K.M. De totale lengte van de distributienetten in de buitengemeenten, waarin de Leid sche gasfabriek zelf distribueert, bedraagt 80 K.M. De 4 gemeenten, die zelf distri- bueeren, hebben tezamen distributienetten ter lengte van 105 K.M. in totaal dus 185 K.M. Derhalve zijn voor het verzorgings gebied buiten de gemeente Leiden, zijnde 14 gemeenten met een inwonertal van te zamen 68.000 inwoners, noodig geweest 66 185 251 K.M. of per 1000 inwoners rond 3,7 K.M. De gemeente Leiden heeft een inwoner tal van 72.000 en de lengte van het distri-. butienet bedraagt 113 K.M. of per 1000 inwoners rond 1,6 K.M. De buitengemeenten eischen dus per 1000 inwonei'S 2,3 maal zooveel leidinglengte als de stad Leiden. Natuurlijk is een groot deel der Leidsche canalisatie zeer veel Zwaar der dan die der buitengemeenten. Het gasverbruik per K.M. bedraagt voor het Leidsche distributienet 100.000 M3. per jaar en voor de distributienetten (dus zonder de persleiding) der gezamenlijke buitengemeenten 35.000 M3. per jaar. Spr. wees er nog op, dat de distributie- kosten in de verschillende buitengemeen ten naar gelang van de ligging en vooral van de omstandigheid of een gemeente een open of een meer gesloten bebouwing heeft, ofwel in twee of meer buurtschap pen is verdeeld nogal uiteenloopen. Van daar, dat de gasprijzen niet in alle ge meenten gelijk zijn, doch onderling ver schillen. Bestuursverkiezing. Nadat vervolgens door den heer ir. J. G. de Voogd het vraagpunt was behan deld: „Trekregelaars bij ovenschoorstee- nen", waarover zich een geanimeerde ge- dachtenwisseling ontwikkelde, had de be-

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2