MAANDAG 25 JUNI 1934 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. PAG. 8 G. Z. C. n—DE ZIJL COMB. 2—2. Na den competitie-wedstrijd G. Z. C. I R. Z. C. I, welke in een gelijk spel (11) eindigde, speelde gisterenmiddag een Zijl combinatie tegen het tweede zevental van G. Z. C. In den aanvang van dezen vriend schappelijk gespeelden wedstrijd ging de strijd gelijk op. Nadat beide partijen diver se opgelegde kansen hadden gemist, loste een van de gastheeren een zeer hard schot, hetwelk rakelings naast ging en waarnaar de Zijlkeeper geen hand uitstak. Tegen het einde van de eerste helf kwam de Zijl eenigszins in de meerderheid maar wist dit overwicht niet in doelpunten uit te druk ken. Onmiddellijk na de hervatting hield de G. Z. C.-keeper een hard schot van K. Kraaienbrink op uitstekende wijze uit zijn doel. Na goed opzwemmen van de geheele voorhoede, wist Geeve met een schot in den hoek den gasten de leiding te geven (01. Direct na den uitworp kwam de rechtsvoor van G. Z. C. geheel vrij te lig gen, zoodat het hem geen moeite wkostte den voorsprong van de Leidenaren te niet te doen (11) Hierna moest een van de gastheeren wegens kramp het water verla ten, waarop de Zijl liet uitvallen. Nadat beide partijen nog eenmaal het net had den weten te vinden, kwam het einde met Óen stand 22. Nederlaagwedstrijden van A.Z.C. Woensdagavond 8 uur zal de eerste ne derlaagwedstrijd plaats vinden tusschen A. Z. C. I en L. Z. C. II. UIT DE OMGEVING LEFDSCHENDAM. JUBILEA BIJ DEN VOLKSBOND. Van de bestuursleden J. de Hey, A. J. van Tol en A. Romijn. Zondag hield de R. K. Volksbond te Ledd- echendajm een buitengewone ledenvergade ring in het Patronaat ter vierdng en huldi ging van het 12 7s-jarig jubileum als be stuursleden der heeren J. de Heij, A. J. van Tol en A. Romijn. Om plm. 8.30 uur werden de 3 jubilaris sen onder het zingen van het Bondslied door een drietal bruidjes de feestelijk ver sierde zaal binnengeleid. Nadat de jubilarissen met hun echtge- mooten hadden plaats genomen, nam de voorzitter van den R. K. Volksbond het ■woord. Het is mij een groot genoegen en eer, aldus de voorzitter, tot U, geachte Ju bilarissen het woord te mogen voeren. Het zal niet dagelijks en niet op vele plaatsen voorvallen, dat tegelijkertijd 3 jubilarissen kunnen gehuldigd worden; dit is zeer zeker een bewijs van groote samenwerking en eaamhoorigheid. Hij feliciteert hen namens het bestuur en de leden met dit 127j-j®rig jubileum en spreekt daarbij den wensch uit, dat zij nog vele jaren in het bestuur mogen zitting hebben en met denzelfden ijver de belangen der vereenigdng zullen behartigen, waarbij hij ook op de mede werking van alle leden rekent. Aan de jubilarissen wordt dan een schit terend cadeau aangeboden; de voorzitter spreekt hierbij den wensch uit, dat het al len naar genoegen zal zijn en het steeds een aangename herinnering zal blijven. Ook aan de vrouwen van het driemanschap wordt door den voorzitter dank gebracht voor hun medewerking. De voorzitter deelt mede, dat schrifte lijke felicitaties zijn ingekomen van het Hoofdbestuur, wethouders Weerdenburg en de Koning, K.J.M.V. en St. Cecillia. Hij opent hierna de officieele vergadering en heet allen hartelijk welkom, in het bij zonder den geestelijk adviseur, kap. Vugt, en kap. Dunselman en de diverse genoo- digden. Het wo oid wordt dan allereerst gevoerd door den geestelijken adviseur, die de heeren hartelijk feliciteert en hun dank brengt voor hetgeen zij deden en nog steeds doen. Waar er hier sprake is van een drie manschap, wil hij de jubilarissen vergelij ken bij het bekende driemanschap en hoopt dat zij zullen blijven besturen en wel de Heij aLs Mussolini, Romijn als Hitler en van Tol als de kleine Dollfuss. Namens de St. JosephgezeHen en de K.J. M.V. feliciteert hen kap. Dunselman, ter wijl verder het woord nog wordt gevoerd door den heer de Gier namens de Trans port en Moederfonds, de heer van Heinin gen namens den L.T.B. en Meester na mens de Bouwvakarbeiders; allen felici- teeren hen hartelijk en hopen, dat zij nog vele jaren bestuurslid van den R. K. Volks bond zullen zijn. Door de 3 jubilarissen wordt hartelijk diank gebracht voor de grootsche hulde en het mooie cadeau en spreken daarbij de hoop uit dat zij nog vele jaren en met nog grooteren ijver voor de vereeniging zullen kunnen werkzaam zijn. De zeereerw. heer Pastoor, die inmiddels ter vergadering is gekomen, wordt door den voorzitter hartelijk welkom geheeten. Zijneerw. feliciteert eveneens de heeren en spreekt de hoop uit, dat zij nog vele jaren voor de vereeniging zuilen kunnen wer ken. Vermeldt zij nog, dat aan de heeren si garen werden aangeboden en de dames werden getracteerd op bonbons, terwijl de Harmonie „St. Cecilia" den avond met eeni- ge vroolijke en schitterende nummers mu ziek opluisterde. Op het einde bracht de voorzitter allen hartelijk dank voor him aanwezigheid en de hartelijke woorden en sloot dan met den Chr. groet. In beslag genomen. Wegens overtre ding van de Crisis-Zuivelwet is door de ambtenaren der Crisis-Zuivel-Centrale en de politie een inval gedaan bij H. aan den Westvlietweg. In beslaggenomen werd een karnmachine en 33 K.G. boter. NOORDWIJK. i Duinbrand. Gisteren ontstond in een perceel duin- grond ten Noorden van ons dorp in de on middellijke nabijheid van het laboratorium van het Radiostation, door tot nog toe on bekende oorzaak, brand. De politie zoowel ails de brandweer met de motorspuit waren spoedig ter plaates, doch behoefden geen dienst te doen, daar de brand door het flink optreden van een groep padvinders, bijge staan door eenige aldaar aanwezige perso nen, was gebluscht. Ongeveer een 300 M. jonge dennen werd een prooi aan het vuur. De oorzaak zal vermoedelijk wel moeten worden toegeschreven aan het wegwerpen van een brandende sigaar, sigaret of luci fer. Men kan hiermede niet te voorzichtig zijn. K.R.O.-speldje. De speldjesdag voor den K.R.O. heeft alhier 124.opgebracht. VOORSCHOTEN. Gemeenteraad. In ventend met het overlijden van den wethouder, den heer C. Eggink Sr., wordt de vergadering van den Gemeenteraad van hedenavond uitgesteld tot Dinsdag 26 Juni te 8 uur na Autotocht ouden van dagen. De auto tocht voor de ouden van dagen, welke in verband met het overlijden van wethouder Eggink Sr. is uitgesteld, zal plaats hebben op Donderdag 12 Juli a.s. De ingezetenen, die zich voor deelname aan den tocht heb ben opgegeven, behoeven dit niet opnieuw te doen. De voetbalwedstrijd, die gespeeld zal worden door Rouwkoop en V.V.L. ten bate der kas van dit comité, zal plaats hebben op Dinsdag 10 Juli a.s. Niet de oudste inwoner! Naar aanlei ding van een bericht, voorkomende in de courant van Zaterdag j.l., meldende, dat de heer A. van der Post op 25 Juni 90 jaar wordt en tevens de oudste inwoner dezer gemeente zou zijn, vernemen wij dat dit bericht, wat betreft het laatste niet juist is, daar onze gemeente nog een drietal per sonen heeft, die 92 en 94 jaar zijn. RIJNZATERWOUDE. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeen te vergadert op Donderdag 28 Juni 1934, des namiddags te 8.30 uur. Agenda: 1. Notulen; 2. Ingekomen stuk ken; 3. Comptabele besluit. En hetgeen ver der ter tafel zal worden gebracht. TER-AAR. DE SPORTDAG. Schitterend geslaagd. Vroeg in den morgen zag het er somber uit, het regende tamelijk. We vreesden het ergste. Zou deze dag een fiasco worden? Afwachten! Gelukkig begon tegen negenen de lucht op te klaren en toen werd het zelfs ideaal weer. Direct na den middag zag men al velen optrekken in de richting van het sportter rein. Bij het R. K. Vereenigingsgebouw was het druk, daar immers zou de stoet opge steld worden. Even over tweeën vertrok de stoet onder vroolijke tonen van „Arti". Een mooi gezicht was het, de leden van „Wilskracht" te zien marcheeren in hun sportcostuum en vanzelf trok dit al veel belangstelling door Langeraar. Ongeveer half drie arriveerden zij terug op het sport terrein. Het publiek stroomde in massa toe, de controle kwam bijna banden tekort om allies zoo goed mogelijk te regelen. Nadat eerst het Roomsohe Blijdsohap was gespeeld en al de leden van Wilskracht onder lei ding van dir. Zuidam zich hadden opgesteld, werden de medewerkende vereeuwigd. Direct kregen wij nu verschillende de monstraties te zien op gymnastiek gebied, waarvoor de spelers menigmaal een spon taan applaus in ontvangst hadden te nemen. Na dit eerste optreden werd een voetbal match gespeeld tusschen Adolf Kolping en een S.M.C.-combinatie, onder leiding van H. Sassen. Verdiend won S.M.C. deze par tij met 61, alhoewel de uitslag wel eenigs zins geflatteerd is. De wedstrijd had een bij zonder sportief verloop. In snelheid kwam Kolping tekort. Nauwelijks was het eindsignaal geklon ken of daar verscheen „Wilskracht" om voor de tweede en laatste maal op te tre den. Haar oefeningen op de brug en aan de rekstok waren magnifiek. Amper kon de sympathieke leider Zuidam de laatste demonstratie geven, daar het plotseling da nig begon te regenen. In een minimum van tijd was alles verdwenen. De stoere man nen van Arti en de turners haastten zich niets en onder gewoon marscbtempo ver lieten zij half zes het sportterrein. Een ver frissende drank werd bun geoffreerd in het R. K. Vereen, gebouw. Dit hebben zij wei verdiend. Niet anders kunnen wij zeggen dan dat wij genoten hebben van zoo'n sportmiddag. Een woord van dank aan het wakkere be stuur van Kolping, die ons uitgenooddgd heeft op zoo'n mooie middag. Ook Wils kracht met haar directeur Zuidam dank voor hun prestaties die schitterend waren, evenzoo Arti voor haar medewerking, want dit blijft een feit, muziek trekt publiek. Het publiek dat in groote getale was opge komen, (nog nimmer was het sportterrein zoo gevuld) zal wel tevreden zijn over de sportresultaten en wij twijfelen niet dat het bestuur hen dankbaar is voor bun belang stelling. Zoo'n middag is een goede verste viging voor de kas. Wij hebben kennis ge maakt met een andere tak van sport, mis schien is dit wel wat voor onze vereeniging. Informeeren naar een en ander kost niets. Vermelden wij nog, dat het 2e elftal zijn laatste promotie-wedstrijd heeft gespeeld tegen Majella 1 en verloor met 31. Hier mede zijn haar kansen om te promoveeren voor goed van de baan. Het kan raar loopen, ongeslagen kampioen en zoo'n nietig re sultaat in de promotiewedstrijden. Dan de Junioren, die Odi klopte met 50. In de 3 wedstrijden hebben zij nog niet een tegenpumt, kranig jongens. UIT DE RIJNSTREEK ZOETERWOUDE. INSTALLATIE VAN DEN PASTOOR. Op den dag, waarop de H. Kerk de ge boorte viert van den H. Joannes den Doo- per, de Patroon der Parochie, stroomde het roomsche volk van Zoeterwoude naar de Zuidbuurt, want dezen middag zou de nieuwe Deken en Pastoor, de hoogeerw. heer C. M. Jonckbloedt geinstalleerd wor den. Evenals bij de feestelijke intocht op Vrij dagavond luidden weer de feestklokken, tot uiting van de vreugde dat er weer een her der is gekomen, oprechte vreugdeklok geluien achter de kerk bidt een moe der met haar kinderen op het graf van den overleden herder. De hoogeerw. heer Homulle, Deken van Leiden, die den nieuwen pastoor zal instal- leeren, geleidt deze naar het hoogaltaar, ontvangt daar uit de handen van den pas toor de benoemingsbrief en leest dezen achtereenvolgens in het Latijn en Hol- landsch voor. Nadat het H. Sacrament ter aanbidding uitgesteld is, wordt door het zangkoor de hymne „Veni Creator" gezongen, waarna de pastoor, geknield op de onderste trede van het altaar de gewone eed aflegt. Na het uitspreken van de eeds-formule, hou dende de belofte van gehoorzaamheid, eer bied en eerbetoon aan den Paus en den Bisschop, de trouwe en eerlijke bediening van de parochie, bestijgt hij met den Deken het altaar om voor het H. Sacrament met de hand op het H. Evangelie te zeggen: Zoo helpe mij God en deze H. Evangeliën Gods. Vervolgens worden, eerst in het Latijn en daarna in het Hollandsch uitgesproken de formules, de sleutels der Kerk, de kelk, het Misboek en de priestergewaden overhan digd. Dan gaan beiden naar de preekstoel, den biechtstoel, de doopvont en de sacristie, waarbij eveneens de liturgische opdrachten worden gegeven. Aan het altaar teruggekeerd, knielt de nieuwe pastoor en de Deken zegt hem: Ik stel en bevestig en installeer u in het wer kelijk en zakelijk bezit van de Parochie van Sint Joannes Onthoofding te Zoeter woude volgens den benoemingsbrief, in den naam van den Vader, den Zoon en den H. Geest. Nu bestijgt de Deken den kansel en spreekt van de tegenstellingen op deze wereld. Eenige dagen geleden droefheid om den dood van een vromen pirester en vader lijken vriend, Treffend' memoreert de ge wijde redenaar het leven, werken en ster ven van den overleden Herder, wijzen de dan op de-tegenstelling van onze droefheid met de blijde hemelvaart, die de Groote Looner hem, den vromen priester, zal bereid hebben. Terstond na de droefheid komt de te genstellingvreugde om de benoeming van een nieuwen pastoor, die in ervaring van de priesterlijke taak reeds grijs ge worden, hier zal werken aan het heil der zielen. Veel heeft uwe nieuwe pastoor reeds ge werkt en zegenrijk zal zijn arbeid zijn, als de parochianen trouw en volgzaam zijn aan hunne Herder. Verder weidt zijneerw. uit over de grootheid en de verhevenheid van de priesterlijke taak. Groot is ook de ver antwoordelijkheid. Er wordt veel te weinig voor de priesters gebeden. Vroeger werd er in het huisgezin bij het gemeenschappelijk gebed altijd gebeden voor de priesters en met aandrang vraagt zijneerw. een gebed in het gèzin voor de priesters en vooral voor de herder der parochie. Eiken dag één weesgegroetje in elk gezin zou reeds veel zijn. Vooral spoort zijneerw. de parochianen aan veel tot den herder te gaan; legt voor al de nooden van uwe ziel aan hem bloot en vraagt hem raad by de moeilijkheden van het leven. Maar bovenal bidt veel voor uwen her der, weest deugdzaam en volgzaam, opdat hij eenmaal na een trouwe vervulling van zijn groote taak voor Gods rechterstoel zal kunnen zeggen: hier is de herder en ik heb geen enkel schaapje in Zoeterwoude ver loren. Na deze treffende predicatie werd een kort Lof gecelebreerd, waarna de zegen met het Allerheiligste door onzen nieuwen deken aan zijne parochianen werd gegeven. St. Jansfanfare. Dinsdagavond houdt de St. Jansfanfare de eerste muzikale rond gang, waarbij gecollecteerd zal worden ten bate van de kas. De omgang gaat langs dé Zuidbuurt'en Weipoort. ZOETERWOUDE (H. R Personalia. Aan Mej. W. C. Rodenburg alhier en Mej. C. de Jong van Zoeterwoude (dorp) werd gisteren het diploma uitge reikt van de „Naai- en Knipcursus", die gegeven werd door Mej. W. Borst van Slin gerland, Leerares Coupeuse. NIEUWKOOP. Sport. Zondag vertrok D. V. O. II naar Hertha III te Vinkeveen voor een vriendschappelijken wedstrijd. Jammerlijk moest D. V. O. met negen man spelen, waardoor de verbinding tusschen de spe lers wel wat te wenschen overliet. Het spel eindigde dan ook met 32 voor Hertha III Om half drie speelden op eigen terrein de junioren A. tegen de A. V. B. 'junioren van Aarlanderveen, welke wedstrijd met 90 werd gewonnen door D. V. O. MISSIE WEEK IN HET DEKENAAT GOUDA. Het bekende devies en levensprogram van den H. Ignatius en zijn volgelingen, de Jezuieten: „Ad Majorem Dei gloriam", dat in de vertaling luidt: Tot meerdere eer van God" en verkort wordt in de bekende vorm A.M.D.G. behoeft niet alleen het devies te zijn voor een Heilige en Jezuieten, maar mag en moet ook het devies en levenspro gram zijn voor alle mensdhen en speciaal voor alle Katholieken. Het is dan ook geen misbruiken geweest van dit devies maar juist een goed ge bruiken, een voort- en doorborduren op het „Tot meerdere eer van God" dat het Missie-Comité van het Dekenaat Gouda de letters „A.M.D.G." kcos in de uitwerking: „Algemeene Missie-Actie Dekenaat Gou da". Daarom voor deze keurige vondst en de juiste uitdrukking van het ware idee den gelukkigen vinder hulde. Toen een tijd geleden onder praesidium van den Hoogeerw. heer B. M. J. van Rooy, Deken van het dekenaat Gouda, een ver gadering te Gouda belegd werd, liet deze aan de hand van het bekende woord van Jezus zelf: „Laat toekomen Uw Rijk" zien, dat het een plicht is niet alleen van Mis sionarissen, maar ook van iederen leek te doen aan Missie-Actie om die wensch en bede uit het „Onze Vader" in vervulling te doen gaan. De Katholieken van Neder land, Priesters en Leeken, hebben dien plicht begrepen, wat blijkt uit de gewel dige Missie-Actie van de laatste twintig jaren en wij zijn kinderlijk dankbaar voor de lofprijzingen, die onze Heilige Va der de Paus ons meerdere malen hiervoor gegeven heeft. Missie-Actie: Kennis, liefde, actie, wer ken en streven voor de Missie, dat is onze plicht en dat te doen aankweeken, ver meerderen en groeien, dat was de opzet en de inzet van de vergadering, die de Hoog eerw. Deken van en voor het geheele De kenaat Gouda uitschreef en voorzat. In ons land wordt om dat te bewerken telken jare op één of twee plaatsen een „Missie-Week" gehouden, een Missie-Week met een groot sche „Missie-Tentoonstelling". En Gouda, het geheele Dekenaat is nu dit jaar wederom de beurt ten deel geval len die „Missie-Week" te mogen houden. Deze eer viel ons ten deel een eer maar tegelijk een „eereschuld", een ver plichting, om diie „Missie-Week" te doen slagen. Voor 't welslagen is noodig de me dewerking van allen, van het geheele De kenaat. Het hoofdcomité met kap. Th. van Segge- len, die reeds lid is van het Diocesaan Mis- .sie-Comité, als voorzitter, is 't middelpunt, dat uitstraalt en doorwerkt door Gouda en vanuit Gouda met en door zijn vertegen woordigers uit alle plaatsen van het Deke naat naar en in die verschillende Deke nale plaatsen: ais Boskoop, Haastrecht, Moordrecht, Nieuwerkerk a. d. IJssel, Oude- Water, Schoonhoven, Reeuwijk, Waddinx- veen en Woerden. Immers zóó is de opzet: Missie-Actie in het geheele Dekenaat voorop staat in en door de eigen plaatsen te doen wat daar en door hen mogelijk is zóó een „Bid week", in iedere parochie een speciale Missiepreek, Lezingen, Film en Lichtbeel den in iedere plaats afzonderlijk in him ge bouwen en daar door een Missionaris. En wat in de plaatsen afzonderlijk niet kan, dat gezamenlijk met z'n allen daar, waar het wel kan, in Gouda, een grootsche ten toonstelling op z'n minst 8 Missioneerende Orden met hun Stands; de drie groote Pauselijke Genootschappen, verder in groo te lijn (want later hopen wy nog in het bijzonder wat mede te deelen over ieder onderdeel afzonderlijk) een défilé van al len, jong en oud, man en vrouw; sport-de- monstratie van schoolgaande en school vrije jeugd; zang en tooneeluitvoering, lo terij-attracties. Voor dit alles werken in stilte, maar toch met alle kracht de sub- comité's, die in groote bescheidenheid hun werken stilhouden, maar wij zullen u, want daar hebt ge recht op, van alles op de hoog te houden. Immers ais de Missie-Week be gint, in de helft van September moet gij, moet geheel het Dekenaat klaar staan om de Missie-Week aan te vangen en te doen slagen. Comité voor Pers- en Propaganda- Subsomité der A.M.D.G. Dekenaat Gouda. NIEUW VEEN. Personalia. Mej. A. Kooistra alhier slaagde te Amsterdam voor de Lager On derwijsakte. Diamanten huwelijksfeest. Zondag vierde hert; echtpaar Bert us FreyeeMine de Groot zijn zestig-jarige eohtvereeniiging. Deze zeldzame dag is door het spontaan meeleven der dorpsgenooten voor de vrij krasse oudjes een onvergetelijke geworden. Het hoogtepunt was voor hen zonder twijfel de kerkelijk viering. Hebben zij al langen tijd door hun zwaren gang de kerk niet meer kunnen bezoeken, nu moesten zy er per se wezen. En zij haalden 't hoor, op eigen kracht, geschraagd door de krach tige arm van kind of kleinkind. In het priesterkoor stonden voor de beide tachti gers een paar gemakkelijke stoelen. Het hoogaltaar was smaakvol versierd. Het zangkoor deed extra zijn best. Na een drie- sfcmmig Vend Creator van Eppink, werd de mis van Perosi niet onverdienstelijk uitge voerd met tot slot de Feestzang van v. Bree. Bijzonder treffend en hartelijk was de gelukwensoh, welke kapelaan Ara. A. J. Verheem bij zijn predikatie tot het een voudige brave echtpaar richtte, hen aan de parochianen als een voorbeeld ter navol ging voorhoudend. De koffie werd aan de pastorie gebruikt, waarna onder zeer veel belangstelling de jubilarissen door de aardige eerepoort van de buren hun huisje binnentraden. Tot de velen die het diamanten paar en de fami lieleden hebben gecomplimenteerd behoor den ook de heer burgemeester en dr. B. Nout. Het echtpaar Freyee moge nog een rusti- gen en ohbezorgden ouden dag voor de boeg hebben. KERKNIEUWS Bisschopswijding van Mgr. W. Panis M.S.C. Op Zondag 24 Juni, zal te Menado, Ne- derlandsch Oost-Indië, de plechtigheid plaats hebben van de bisschopswijding van Z. H. Exc. mgr. W. Panis, den eersten Apos- tolischen Vicaris van Celebes. Z. H. Exc. mgr. J. Aerts, Apostolisch Vi caris van Ned. Nieuw-Guinea, die evenals mgr. Panis tot de Congregatie der Missio narissen van het H. Hart behoort, zal den nieuwen bisschop consacreeren. De missie van Celebes, in 1920 door de missionarissen van het H. Hart te Tilburg overgenomen van de E.E. paters Jezuieten, heeft sindsdien een zoo verblijdenden groei en uitbreiding gekregen, dat in dien korten tijd het aantal katholieken er verdubbeld is (22.000) en het getal der religieuze werk krachten van 25 tot 146 gestegen. Celebes is het zesde missiegebied van Ned. Oost-Indië, dat tot Vicariaat wordt verheven; wat het getal katholieken be treft wordt het echter slechts door drie Vi cariaten overtroffen, n.l. door Batavia, Klei ne Soenda Eilanden en Ned. Nieuw-Guinea. FAILLISSEMENTEN Uitgesproken: H. A. F. Blokhuizen, dameskapper, Voorschoten. Cur. mr. J. H. Heringa, Den Haag. Een goeie barometer? Goed? Ongelooflijk goed! Als ik m'n vrouw een nieuw hoedje wei ger, wijst ie bij stralend zomerweer hagel, storm en meer van dat bees tenweer aan. (Canard)

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 8