25ste Jaargang MAANDAG 25 JUNI 1934 No. 7845 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN De zesde Nederlandsche Katholieken dag te 's Hertogenbosch BERICHT VOORNAAMSTE NIEUWS. e fiéidóefieSoii/tamt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden ld cent per week1 2M per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 1 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad te voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bfl vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 .1 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 1? DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur ca verhuur, koop en verkoop: 0.50 Redevoeringen over het gezag Grootsche demonstratie ONTHULLING MONUMENT KARDINAAL VAN ROSSUM ZATERDAG. De eerste vergadering van Zaterdag werd ingeleid met een hartelijk begroetings- en welkomstwoord van den voorzitter van het Plaatselijk Comité, Jihr. mr. P. G. van Meeuwen. Hierna werd de openingsrede uitgespro ken door mr. A. Baron van Wijnbergen, voorzitter van de Katholiekendag, welke rede wij reeds Zaterdag hebben gemeld. Een luid applaus bewees de instemming van de stampvolle Concertzaal met de rede van den voorzitter. Nadat de secretaris van het Hoofdbe stuur, Pastoor W. Nolet, de telegrammen van trouw en aanhankelijkheid aan den Paus en de Koningin had voorgelezen, werd het woord verleend aan Pater dr. Vroom S.J. voor een beschouwing over het Gezag dn het algemeen. Het Gezag in het algemeen. De spreker begon met zijn beschouwin gen te vergelijken met een vliegtocht over een uitgestrekt en interessant gebied, wel ke tegen had, dat men alle vluchtig en in vogelvlucht zou zien, maar die het voor deel had, dat alleen de toppunten van het land beneden ons, alleen het hoogste dus zich duidelijk zou vertoonen. Als wij iets goeds willen doen, dab möè- ten wij dit altijd doen in een houding van geven, dan eerst wordt de daad moreel goed. De zelf ver volmak in g mogen we dan ook niet beschouwen als een voordeel voor onszelf, maar moet gevolg zijn van de geef-houding tegenover God. Men kan dat ook doen tegenover een groote idee; dit is ideëel Gezag. Men zwicht dan voor de aan spraak, die het verwerkelijkswaardige op verwerkelijking heeft. Men kan zich metzijn verstand en met zijn wil aan iemand onder werpen. Het eerste noemt men wetenschap pelijk gezag. Als men zich met zijn wil aan iemand onderwerpt, dan is er persoons- wilsgezag. In sommige gevallen moet men zich met zijn wil onder iemands gezag stel len. Namelijk in gemeenschappen. In ver- eenigingen is er vrij gezag. De bevoegdhe den van den gezagsdrager worden bepaald door den aard van het gezag.' Het heeft tot doel: de verwerkelijking van het gemeen schapswelzijn. De gezagsbevoegdheid is beperkt door de individueele rechten, wel ke de gezagsdrager moet eerbiedigen en bevorderen. Maar ook moet iedere lagere gemeenschap staan onder de hoogere. De eerste voorwaarde om gezagsdrager te worden is de geschiktheid voor dit func tie. Voorts is aanstelling door een hoogere gezagsdrager een titel van gezagsbevoegd heid. Ten derde is er de voortbrengingstitel, waardoor men van stoffelijke goederen eigenaar wordt, en evenzoo aanspraak kan krijgen over personen. Gezag uitoefenen is dienen. Dienen is heerschen. Daar can heeft de allerhoogste Gezagsdrager hier op aarde, de Paus, in zijn schild de lijfspreuk staan: servus servorum Oei, Dienaar der dienaren Gods. Het is onmogelijk in dit korte bestek eenige weergave te geven van alles wat Pater Vroom zeide, maar wij hopen althans in hoofdlijnen zijn gedachten te hebben weergegeven. Het Gezag in de Kerk. In de middagvergadering sprak vooreerst Mgr. dr. G. C. van Noort, en wel over het Gezag in de Kerk. Met kalme, klare stem zette hij de leer van de Kerk in dit punt uiteen. De Katholieke Kerk is het zichtbare Godsrijk op aarde. Het is een volmaakte vereeniging, omdat ze volledig den mensch omvat Zij gaat in waarheidsorde boven alle andere gemeenschappen uit, ook boven den Staat. Zij is bekleed met een dubbele macht, de wijdingsmacht en de bestuursmacht. De wijdingsmacht is de macht om genade mede te deelen. Deze geeft geen gezag, dus daarover wordt verder niet gehandeld. De bestuursmacht is er om de innerlij ke heiliging der zielen voort te geleiden, en om de genademiddelen vruchtbaar te ma ken. Het is de zedelijke bevoegdheid om het gelooven en het handelen te regelen. Waar zij het geloof regelt, noemt men het leer gezag, waar zij het handelen regelt be stuursmacht. Zij heeft te bepalen, wat geloofd en wat niet geloofd moet worden. Vereischte te on derwerping des geestes. Aan dit gezag te iedere mensch onderworpen. De bestuursmacht richt zich alleen tot de gedoopten. Het is zeker, dat op dit prac- tisch gebied de H. Geest zijn medewerken de genade schenkt. De aanstelling verleent de macht, dus niet de persoonlijke voor treffelijkheid. Deze macht kan alleen door hoogere instanties ontnamen worden. Een wensch van den bisschop te voor de Katholieken een bevel, niet letterlijk, maar wel naar den geest. Soms eischt de voor zichtigheid om aan de vorm van een wensch de voorkeur te geven boven die van een bevel, b.v. om andersdenkenden of dwalenden in dit punt niet af te stooten. Het niet gehoor geven aan een wensch der Kerkelijke Gezagsdragers is geen ongehoor zaamheid, maar het is wel zeer onvoeg zaam en oneerbiedig, een openbare actie daartegen te beginnen. De uitgestrektheid van dit bestuursgezag wordt bepaald door het doel van de zeer bepaalde omstandigheden, zelfs zoover gaan, dat de verplichting b.v. van een staatkundige partij opgelegd wordt. Tot slot behandelde de spreker de open bare critiek. Wil men dit doen, hetgeen soms mogelijk is, dan moet deze critiek naar den inhoud rechtvaardig en gepast zijn, en bescheiden en nederig, ook naar den vorm. Onrechtvaardig is overdrijving en generaliseering. Een bittere en stekelige toon en het schamperend kleineeren te on gepast w.b. de vorm. Laten wij onze traditie van gehoorzaam heid en volgzaamheid ten opzichte van het gestelde Gezag handhaven. Zoo besloot de redenaar zijn heldere en duidelijke uiteen zetting. Het Gezag in den Staat. Na een pauze kwam prof. mr. P. W. Kamphuizen, de onlangs benoemde hoog leeraar in het Staatsrecht te Nijmegen, aan het woord om de theorie over het Gezag in de Staat te ontvouwen. De grenzen van het Staatsgezag worden bepaald door het doel van de Staat. Dit doel is het algemeen welzijn, en indirect ook het particulier welzijn van ieder. Vol gens deze begrenzing moet b.v. de gewe tensvrijheid door de Staat geëerbiedigd worden. De Staat wordt nog verder in zijn macht begrensd door de andere gemeen schappen die er zijn, b.v. de Kerk en het gezin. Zij hebben ieder een specifiek ver schillend doel. Ook de wijze, waarop de macht moet worden uitgevoerd te beperkt. Wat zedelijke plicht is, mag niet verboden, wat onzedelijk is, niet geboden worden. Dan is er zelfs plicht tot ongehoorzaam heid. Op wat het gebied van de Staat te, heeft deze recht op onvoorwaardelijke ge hoorzaamheid en eerbied. Ook de Gezags dragers moeten zich realiseeren, dat zij de macht van God hebben gekregen en moe ten uitoefenen op een manier, die eerbied en gehoorzaamheid afdwingt. Veelal is dit tegenwoordig niet zoo. Het geneesmiddel is de innerlijke gesteltenis, de dien-geest van Gezagsdragers en geregeerden en tenslotte vooral de Christelijke Charitas. Na sluiting der middagvergadering ging men den innerlijken mensch versterken. Het is hier de plaats om een woord van grooten lof te zeggen voor het plaatselijk comité, dat alles zoo uitstekend regelde. De organisatie van deze dagen is schitterend geweest, ook van den volgenden dag, toen het gros der deelnemers eigenlijk pas kwam. Het Gezag in het Gezm. 's Avonds kwam men ten derde male bij een, om de rede van den heer A. C. de Bruyn te aanhooren over het Gezag in het Gezin. Altijd te gebleken, dat het gezin de vaste kern te, waarop de maatschappij steunt. Daarom heeft het gezin ook reoht op be scherming van den Staat. Om zijn hooge taak goed ten einde te brengen, is een van de groote middelen, die God daarvoor heeft gegeven: het ouderlijk Gezag. Eenerzijds hebben de ouders de zware plicht hun kin deren op te voeden tot voor God en Maat schappij dienstige menschen, anderzijds hebben zij recht op eerbied en gehoor zaamheid van den kant der kinderen. Zel den is het gezin zulk een vernielend geweld aangedaan als tegenwoordig. Echtscheidin gen en kinderbeperking, de ondermijners van het Gezin, nemen steeds grooteren om vang aan, ook hier te lande. Dit alles moet geweten worden aan het liberalisme met zijn nasleep van materialisme en klassen strijd. Het is de taak der Katholieken het gezin metterdaad op te heffen en het de eereplaats toe te kennen, welke het toe komt. Daartoe verkiezen wij, speciaal op dezen dag, de leiding der Kerk, welke ons met vaste hand' naar dat doel zal leiden. In dit teeken zullen wij door harden strijd de eindoverwinning behalen. Na een dankwoord van den voorzitter, werd de vergadering gesloten en toog men, om van de vermoeienissen van den dag te herstellen, naar het Stedelijk Plantsoen, waar door het gemeentebestuur van den Bosch een concert werd aangeboden. Ve len hebben daarvan in de stille zomeravond genoten. ZONDAG. Reeds vroeg in den morgen hoorde men de padvinders en de plaatselijke jeugdorga nisaties optrekken, om de menschenmas- sa's aan het station af te halen. Het was een lust om te zien hoe vlot dit alles in zijn werk ging. Iedere groep was herken baar aan de kleur van de kaarten. Allen groepen was een padvinder aangewezen gekregen, die hen naar de plaats van be stemming: de Parade geleidde. De H. Mte. Langzaam en ordelijk vulde zich dan ook de Parade, zoodat tenslotte de 30.000 men schen onder de Kathedraal van St. Jan bij een. waren. Om 10.30 uur schreed Mgr. Diepen, die de Mis zou opdragen, naar het Altaar, gevolgd door de kerkelijke hoog- waardigheidsbekleeders. Een koor van 350 man zong het „Ecce Sacerdos Magnus", on der begeleiding van orgelmuziek, die via de microfoon van de St. Jan op de parade werd overgebracht. Rechts van het altaar knielden nu de Kerkelijke, links de Wereld lijke autoriteiten. Onder de H. Mis zongen alle aanwezigen de vaste gezangen mee, hetgeen zeer indrukwekkend was. Machtig klonk het Credo tegen de St. Jan op naar den hemel. Met rustigen stem zong de Hoogwaardige priester aan het altaar de Prefatie. Een plechtige stilte ontstond op het oogenblik van de Consecratie, alleen driemaal onderbroken door tromgeroffel en trompetgeschal. Na de H. Mis schreed Mgr. Diepen terug naar zijn paleis, terwijl het volk het „Aan U, o Koning der Eeuwen" aanhief. Trouw aan het Episcopaat! Hierna namen de vier overige leden van het Hoogwaardig Episcopaat plaats op het podium, waar zij namens het Katholieke volk van Nederland door rector van Galen werden toegesproken. De duizenden, hier aanwezig, vertegen woordigen de millioenen Katholieke Neder landers en tevens de grootste en sterkste groepeering van den Nederlandschen Staat, bijeengekomen om te getuigen van de trouw en de aanhankelijkheid aan het Ge zag. Zij doen dit in de taal van een mas sale demonstratie. Zij betuigen hun on wankelbare trouw aan het Episcopaat, staatkundig, organisatorisch en weten schappelijk hecht aan elkander verbonden, en aanvaarden het Gezag als sluitsteen van elk gebouw, dat maatschappelijk, staat kundig of godsdienstig wordt opgetrokken. Vooral doet dit de jeugd, die aan de Ge zagsdragers vraagt om een taak en om richting, en die hen hun garantie op trouw en gehoorzaamheid bieden. Spreker besloot zijn toespraak met na mens het Katholieke volk van Nederland een eer van trouw af te leggen aan de bis schoppen, aan Oranje en aan de Nederland sche natie. Namens het Episcopaat antwoordde Zijne Hoogwaardige Excellentie Mgr. Jansen,op deze toespraak. Uiteenzettende, waarom het onderwerp van dezen Katholiekendag gekozen was, juist in dezen tijd van gezagscrisis, gezags ondermijning en gezagsontkerstening, me moreerde de Aartsbisschop achtereenvol gens wat de verschillende sprekers in hun verschillende onderwerpen aangaande dit punt gezegd hadden. Wij moeten in de Ge zagsdragers God eerbiedigen, in hun wil Zijn wil erkennen. Wij gehoorzamen aan hen als aan God zelf. Zij zijn Hem ver antwoording schuldig. Hun regeeren is dienen. Cui servire, regnare est. Wie men dient, daarover heerscht men. Tenslotte dankte de spreker het Katholieke volk voor zijn goede opkomst en bracht hulde aan de Kerkelijke Gezagsdragers, die door hun aanwezigheid bewezen hadden hun taak te verstaan. Onder een vroolijke marsch verlieten de kerkelijke en wereldlijke gezagsdragers het terrein. De vlaggenlegers beginnen af te trekken. De trommels roffelen. Van de toren van de St. Jan klinkt het „Room- schen dat zijn wij" en goed geordend be geeft men zich naar de terreinen waar al weer alles keurig in orde is gebracht om zich te sterken. Slotvergadering. Gistermiddag was het voltallige Episco paat aanwezig, vele autoriteiten op alle gebied en voor een wederom volle zaal opent Baron van Wijnbergen deze laatste vergadering. Een telegram van Z. H. den Paus wordt voorgelezen, waarin Deze ge- lukwenscht met het behandelde onder werp en Zijn zegen overbrengt. Het gezag in bedrijf en onderneming. Hierna is het woord aan prof. H. A. Kaag over het onderwerp: Gezag in be drijf en onderneming. Spreker begint met er aan te herinne ren, dat zijn onderwerp een zeer omstre den gebied is, en dat hij hier niet met ab soluut leergezag spreekt. De algemeene beginselen, zooals wij die nu kennen, blijven altijd staan, maar de practische consequenties veranderen steeds met de omstandigheden. Nu is niets zoo veranderlijk als het economische leven. Het is soms moeilijk te bepalen in hoeverre in concrete gevallen in bedrijf of onder neming sprake is van gezag. Wij moeten goed vasthouden het onderscheid tusschen vereenigingen en gemeenschappen. In de vroegere familiehuishouding viel het on- dernemersgezag ongeveer samen met het gezag in het gezin. Men is het er over eens, dat het hoofd van het gezin toen ook de man van gezag in de onderneming was. Hier was sprake van een levensgemeen schap. Anders is het in het moderne be drijf, waar ondernemersgezag in de meest praegnante zin bestaat. Hier is vooreerst disciplinair gezag en voorts een soort ge meenschapsgezag, analoog aan het Staats gezag. Een onderneming kan ook Staats orgaan worden, als er het algemeen belang mee gediend is. Gezagsdrager is de on dernemer, die geen eigenaar behoeft te zijn, maar wel over het kapitaal moet kun nen beschikken. Zijn bevoegdheid is be perkt door het doel van de onderneming. Hij heeft het Staatsgezag te eerbiedigen. Volgens deze opvatting is de ondernemer de beschermer en bevorderaar van de per soonlijkheidsrechten van die onder hem staan. Een zuivere contractsverhouding maakt op zichzelf nog geen gezagsverhou ding, maar wel kan men via het contract in een gemeenschap komen, waar men onder het gezag komt van een ander. Me dezeggingschap is soms mogelijk, soms wen schelijk; dit wordt door de omstandigheden bepaald. De Staat moet waken, dat de juiste verhoudingen in de bedrijven en ondernemingen bewaard blijven. Bedrijf schappen op te richten is een groote wen- schelijkheid. Behalve aan het ontbreken van een dienende geefhouding, ligt de oorzaak van de gezagscrisis tevens in het ontbreken van een bescheiden neemhou- ding. Geven kan soms gemakkelijker zijn dan nemen. Er moet, zoo zegt de Paus, vernieuwing komen in de instellingen. De nieuwbe noemde minister is voor die taak gesteld. Laten wij hem met daad en gebed steu nen in zijn zware taak om zoodoende onze streek, ons land onder leiding van het gezag naar God op te stuwen en het Gods rijk te verbreiden. Nadat Baron van Wijnbergen God en allen, die tot het welslagen van dezen dag hadden medegewerkt had dank gebracht, gaf hij het woord aan Mgr. Diepen tot het uitspreken van het slotwoord. Slotwoord van Mgr. Diepen. Ons is in deze dagen niets nieuws voor gehouden, maar wel benn wij hernieuwd in het besef van wat Paulus leerde omtrent het Gezag. Laten wij allen de christelijke nederigheid beoefenen als fundament van onderlinge liefde en samenwerking. Dan zullen ook de gezagsdragers hun taak vreugdevol kunnen vervullen, en niet in droefheid en onder zuchten. Wij moeten anderen behandelen zooals wij zelf behan deld worden. Deze dag is het bewijs geweest, dat men het in dit opzicht ernstig meent. Nog nooit heeft den Bosch eene Ker kelijke plechtigheid gehad als vandaag hier verricht, waaraan God zulk een glo rie heeft gegeven. Soli Deo omnis honor DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. Zij die zich per 1 Juli a.8. wenschen te abonneeren op ,,DE LEIDSCHE COURANT', ontvan gen de voor dien datum verschij nende nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. BUITENLAND. Spoorwegongeluk bij Parijs; één doode. (Buitenl. Berichten, 4de blad). In Joego-SIavië viel een vliegtuig neer, waarbij 5 personen werden gedood. (Lucht vaart, 2de blad). BINNENLAND. De Ned. Katholiekendag te 's Bosch. (1ste blad). Wijziging in de uitvoering der crisis maatregelen. (1ste blad). Weer een doodelijk ongeluk op onbe- waakten overweg. (Gem. Ber., 3de blad). Moordaanslag te Tholen. (Laatste Ber., lste blad). UIT DE OMGEVING. Groote brand te Hillegom (2de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Velocitas wint den Nederlandschen Voet balbeker. Spanning in de kampioenscom petitie ten einde toe. (2de blad). D. T. T. races te Assen (2de blad). De Hollandsche zwemsters boeken ook te Boedapest fraaie stucces. (2de blad). et gloria; aan God en God alleen al deze luister en glorie. Tot slot vroeg Mgr. Diepen aan den Aartsbisschop zijn zegen te willen geven aan alle aanwezigen, aan welk verzoek deze op een plechtige wijze voldeed, ter wijl de geheele zaal eerbiedig neer knielde. Een manifestatie. Nu volgde de waarlijk grootsche en in drukwekkende manifestatie voor het gezag. Eerst trok de imponeerende stoet door de stad. Zij stond onder artistieke leiding van Herman Moerkerk. Het spreekt wel vanzelf, dat dit zijn uitwerking niet had gemist. Het was een groote kleurenpracht. Voorop ging de hope des vaderlands, de jeugd. De eene kleur volgde de andere, aangevend de verschillende organisaties. Middenin één lange reeks vlaggen. Dan weer de Verkenners, de landrotten met hun velduniform. De Graal, die van het stilstaan hier en daar gebruik maakte om liederen en spreekkoren ten gehoore te brengen, hetgeen aan de toeschouwers en toehoorders een luid applaus ontlokte. De eindeloos lange reeks van congregatie's, Heilige Familie enz. enz. De gilden met hun vendelzwaaiers, sierlijk en kunstig. De rijvereenigingen met hun Brabantsche „knollen". Het groene leger van de Jonge Werkman. De toeschouwers waren opge togen. Jammer, dat op het allerlaatst een beetje regen velen een veilig onderkomen deed zoeken.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1