ZATERDAG 23 JUNI 1934 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. PAG. 5 BINNENLAND KONINGIN EN PRINSES WILLEN HET LIEFDADIGE WERK VAN DE KONINGIN-MOEDER VOORTZETTEN. „Nog geheel vervult van het verlies, dat het Nederlandsche Volk zoowel in het moe derland als In de Overzeesche Gewesten geleden heeft door het overlijden van de Koningin-Moeder, geven de Koningin en de Prinses Zich ten volle rekenschap van de plaats, welke de Koningin-Moeder in het leven en in het hart van ontelbaar ve len heeft ingenomen en beseffen het groo- te gemis, dat Haar ontslapen voor die ve len beteekent. De Koningin wenscht daarom, in dezen bijgestaan door de Prinses, geheel in den geest van de Koningin-Moeder al datgene te doen, wat Haar beschikbare tijd en krachten zullen toelaten, ten einde aan al len, voor wie de Koningin-Moeder Haar medeleven en warme belangstelling be toond heeft, dit gemis zooveel in Haar ver mogen ligt, te vergoeden." In aansluiting met het bovenstaande kan gemeld worden, dat Hare Majesteit re.eds, wat de Stichtingen „Oranje Nassau Oord" betreft, geheel in de plaats van Fonds" betreft, geheel in de plaats van Haar Moeder treedt, terwijl ook het werk van de Commissie van Weldadigheid van Koningin Emma te Baarn en te Soest wordt voortgezet. De Koningin heeft Prinses Juliana ver zocht, en bereid gevonden, de leiding hier van op Zich te nemen, binnen de grenzen en langs de lijnen die de Koningin-Moe der Zich had gesteld. MINISTER STEENBERGHE. ï*j Beëedigd bij H. M. de Koningin, H. M. de Koningin heeft hedenmiddag ten paleize Het Loo den nieuwbenoemden Minister van Economische Zaken, mr. M. P. L. Steenberghe, ter beëediging ontvan gen. Onderscheidingen voor de Belgische Missie. H. M. de Koningin heeft aan de leden der Belgische Missie verschillende onderschei dingen toegekend: Burggraaf van de Vijvere is benoemd tot Grootkruis van den Ned. Leeuw, graaf de Brouchove de Bergeyok tot groot-officier in de orde van Oranje-Nassau, senator God ding en kapitein Van den Heuvel tot com mandeurs in de Orde van Oranje-Nassau, de heeren Mahier en Hallet tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. Gift van H. M. de Koningin. H. M. de Koningin heeft een gift toege zonden aan het plaatselijk steuncomité te Velddriel, waar een felle brand heeft ge woed, waardoor 15 woningen in asch wer den gelegd. WIJZIGING VAN DE WET TOT REGELING VAN DE STAATSLOTERIJ. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de wet tot regeling van de Staatsloterij, aan de me morie van toelichting waarvan het volgen de wordt ontleend. Verscheidene particulieren en vennoot schappen organiseeren loterijen of zooge naamde premieleeningen, waarbij voor de toekenning van prijzen of premiën ge bruik gemaakt wordt van den uitslag van de trekkingen der Staatsloterij. De minister acht een zoodanig gebruik van de door den Staat georganiseerde trek kingen door particuliere ondernemingen niet toelaatbaar, onverschillig of de lote rijen al dan niet in strijd zijn met de be palingen van de Loterijwet 1905. Het wetsontwerp heeft de strekking een dergelijk gebruik te verbieden. Van deze gelegenheid wordt voorts ge bruik gemaakt een aanvulling aan te bren gen in artikel 2 der wet, tengevolge waar van het mogelijk is het aantal zoogenaam de klassikale loten, welke door het publiek niet worden gewenscht, tot een kleiner beloop dan de helft te doen uitgeven. PATROONSBOND VOOR DE BOUWBEDRIJVEN In de Donderdagmorgen voortgezette al- gemeente vergadering in hotel Britannia te Vlissingen, kwam aan de orde het voor stel van Alphen a. d. Rijn, om, in samen werking met andere vereenigingen in het bouwbedrijf, bij de regeering aan te drin gen op het nemen van de volgende maat regelen: lo. Registratie van alle thans bestaande bedrijven in bouw- en aanverwante vak ken; 2o. verbod van vrije vestiging van nieu we bedrijven gedurende een nader te be palen tijd; 3o. invoering van een vergunningsstelsel tot het uitoefenen van een bedrijf. De afgevaardigde van Alphen lichtte dit voorstel toe en wees o.a. op de nadeelige gevolgen voor het bedrijf in het algemeen van het steeds opstaan van nieuwe pa troons. De bondssecretaris, mr. Bouman, ging in den breede op deze kwestie in, nadat het bestuur reeds had betoogd, dat deze zaak niet kan wachten tot de fusie een feit is. Mr. Bouman wees er op, dat het gaat tegen personen, die zich als patroon vesti gen, veelal zonder vakkundig te zijn. Het publiek laat zich gemakkelijk verleiden door lageren prijs, het is trouwens zelf ook niet deskundig. Daarnaast komen de kleine patroons in het gedrang door werk- loozen, die oogenschijnlijk voor minder werken. Maar dan gaan die kleine patroons mede doen aan groote werken, beconcur- reeren anderen, en kunnen het niet naar de eischen van het werk uitvoeren. Spr. gaf daarvan verschillende voorbeelden. In wezen is het principe van de vrijheid het eenige goede, maar in de practijk gaat het thans niet op. Men heeft ook in het buitenland ten deze maatregelen genomen, zooals in Italië, Duitschland en Noord-Amerika. Spr. be handelde uitvoerig hoe men in die landen op verschillende wijzen, al of niet de cor poratieve gedachte voorop, te werk is ge gaan. Het gaat bij den Patroonsbond in de eerste plaats om het bedrijfsbelang. Terug- keerende tot den toestand in Nederland, zeide spr., dat men inzake de bedrijfsorde- ning reeds verder is, dan men oogenschijn lijk zou vermoeden. Bij de contingentee- ringsmaatregelen grijpt de regeering reeds in het vrije bedrijf in. Het is goed, dat ge- wenschte toestanden uit een bedrijf opko men, al of niet later door regeeringsmaat- regelen gesteund. Voor verschillende vakken zijn reeds be palingen gesteld ten opzichte der uitoefe ning ervan. Wat betreft het bouwbedrijf, zijn ook reeds regelen op komst, zooals in Den Haag voor regeling van bouwtypen, de geruchten over bouwschappen enz. Spr. komt persoonlijk tot de conclusie, dat er maatregelen moeten komen om te belet ten, dat ieder zich maar als patroon kan vestigen; om hen uit te schakelen, die het bedrijf naar beneden halen; om een einde te maken aan inschrijven met zekerheid verlies te zullen lijden; door wijziging in het huidige stelsel van aanbesteding. Beunhazerij moet samen met den handel en de architecten bestreden worden. Al leen wil spr. niet zonder meer de regee ring er bij betrekken. Verschillende leden namen aan de nu volgende discussie deel, wat den secreta ris aanleiding gaf o.a. te antwoorden, dat een goede regeling zi. ook in het belang der arbeiders zal zijn, al ligt het op den weg ten deze niet in de eerste plaats met hen te onderhandelen. De voorzitter zeide tenslotte, dat het on- onderwerp niet rijp is voor een directe op lossing ,maar als ook de Aannemersbond in dien geest denkt als deze vergadering, dan vraagt het bestuur machtiging samen met dien bond maatregelen te overwegen, al zullen die wellicht afwijken van het voorstel-Alphen a. d. Rijn v De machtiging werd verleend. Voor het volgende punt der agenda, dat betreffende de collectieve arbeidsovereen- komt, ging de vergadering over in eenbe- slotene. Aan het hoofdbestuur is tenslotte machtiging verleend in September a.s. het noodige in deze te verrichten. Na afloop van den koffiemaaltijd is met autobussen een rit door Walcheren ge maakt met een bezoek aan den Marktdag te Middelburg. „Hbld.". DE VOORZITTER VAN „ONS BELANG" GAAT HEEN Gedwongen af te treden De minister van Defensie heeft in een schrijven van 4 Juni j.l., gericht aan het hoofdbestuur van de onderofficiersvereeni- ging „Ons Belang", van dit hoofdbestuur gevorderd, dat de heer D. F. Brandwijk, sergeant-majoor bij de Luchtdoelartillerie te Utrecht en voorzitter van het hoofdbe stuur dezer vereeniging, als zoodanig zal aftreden. Om te voorkomen, dat de organisatie en het hoofdbestuur van „Ons Belang" zich zouden moeten uiten tegen de gevoelens van den minister in, heeft de heer Brand wijk op Zaterdag 17 Juni j.l. zelf zyn ont slag genomen. PRIJS OVERMELK. De Crisis-Zuivel-Centrale maakt be kend, dat voor de hierna te noemen gemeen ten de prijs der z.g. overmelk voor de week van 24 tot en met 30 Juni 1934 vastgesteld is op ten minste 3,5 (drie en vijf tiende) cent per liter. De bedoelde gemeenten zijn: Rotterdam, Delft, Dordrecht, Leiden, Gouda. Burgemeesters. Met 15 Juli benoemd tot burgemeester van Ossenisse L. A. C. van Esbroeck, bur gemeester van Hengstdijk. Met 1 Juli benoemd tot burgemeester van Nieuw- en St. Joosland G. A. Harff. De nieuwe burgemeester van Nieuw- en St. Joosland, de heer G. A. Harff, werd 4 Juni 1898 't 'sGraveland geboren. Hij is thans controleur voor de Rijkssteunverlee- ning bij het Departement van Sociale Zaken. DE BELGISCHE MISSIE NAAR HET LOO De aankomst der missie te Apeldoorn, waar zij met groot ceremonieel naar het Loo werd geleid. LAND- EN TUINBOUW HET BLOEMBOLLEN-SANEERINGS- PLAN VOOR 1934. Het Weekbl. v. Bloembollencul tuur heeft de richtlijnen van het sanee- ringsplan 1934 met voldoening gelezen. Wel iswaar liepen reeds eenigen tijd geruchten over de nieuwe regeling en nam ieder het vrijwel voor zeker aan, dat de onnoodige belemmeringen van den handel met na me het „raam" in de regeling voor dit jaar niet zouden worden teruggevonden, maar nu door bovengenoemd persbericht zekerheid hierover is verkregen, zullen in dit opzicht toch ook de laatste pakken van aller harten zijn genomen. Want de regeling, die nu in groote trek ken definitief bekend is geworden, schrijft het blad, is veel en veel eenvoudiger dan zij in 1933 was. Een beperking van de hoe veelheden, die per R.R. verkocht mogen worden, is verdwenen; de handel is ge heel vrij; en toch deelen allen in de lusten van de saneeringregeling, omdat aan het eind van het handelsseizoen de overschot ten worden opgekocht. Ieder herkrijgt zijn vrijheid in het verhandelen van het pro duct, wat het initiatief en de ondernemings geest zal stimuleeren, en daardoor uitein delijk aan het vak ten goede zal komen. Temeer, daar uitwassen van een te scherpe concurrentie tengevolge van een te groot aanbod op de birmenlandsche markt niet mogelijk zijn, omdat de overschotten wor den opgekocht. Juist gezien hierbij lijkt ons, dat deze overschotten worden opge kocht aan het eind van het handelsseizoen; het is dan zeker, dat deze niet bij de afne mers geplaatst konden worden, temeer, daar een opkoopen tegen 85 pet. van den minimumprijs zal bevorderen, dat men tracht zijn bollen op de vrije markt te plaatsen. Het opkoopen tegen 85 pet. van de minimumprijzen lijkt ons om deze re den dan ook alleszins gerechtvaardigd. De lasten, die ontstaan door het voorko men van misstanden doordat de overschot ten worden opgekocht, moeten door het vak zelf worden gedragen. De kosten zullen per Rijnl. Roede, dit jaar met bloembollen be- teeld, worden omgeslagen. Een andere re geling voor dezen omslag ware denkbaar geweest, maar ongetwijfeld zijn aan elke vorm, die hiervoor wordt gekozen voor- en nadeelen verbonden. Als geheel is deze regeling in groote trekken er één, waarover zonder eenigen twijfel alle belanghebbenden him tevreden heid zullen uitspreken. Vergeleken bij de ingewikkelde en practisoh onuitvoerbare regeling, die vorig jaar op het bloembollen vak is „neergelaten", is hetgeen nu zal ge schieden, een groote vooruitgang. De besprekingen in de commissie, die ge vormd werd door vertegenwoordigers van verschillende instanties van het vak, heb ben tot een zeer gunstig resultaat geleid, en het blijkt ook hier weer, dat bij min of meer kunstmatige regelingen van een be drijfstak de vertegenwoordigers van dien bedrijfstak invloed moeten hebben om te kunnen komen tot een regeling, die reke ning houdt met de historisch gegroeide en economisch gefundeerde realiteit. Met name voor de Algemeene Vereeni ging voor Bloembollencultuur is de door Minister Colijn vastgestelde regeling een succes. Van den aanvang af heeft de Alg. Vereeniging sceptisch gestaan tegenover het zeer ingewikkelde en te weinig op de practijk gerichte stelsel, waaronder vorig jaar de saneering van het bloembollenbe- drijf moest plaats vinden. Herhaaldelijk werd hieraan ook uiting gegeven; wij bren gen o.m. in herinnering het adres, dat het hoofdbestuur op 23 Augustus 1933 tot den Minister van Economische Zaken richtte en waarin bezwaren werden kenbaar ge maakt tegen de voorschriften van de Han delsbeschikking met naime tegen het „raam". Deze bezwaren werden op 24 April ji. herhaald, en korten tijd daarna zijn onder leiding van Minister Colijn be sprekingen over de bloembollensaneering gevoerd, waarbij ook de Alg. Vereeniging vertegenwoordigd was. Hieruit resulteerde de benoeming van een oommissie, waarvan de voorzitter der Alg. Vereeniging lid was. Deze commissie heeft op korten termijn een advies over de bloembollen-saneering uit gebracht, en wij twijfelen er niet aan, of er is verband tusschen dit advies en de gunstige regeling, die nu is aangekondigd. Ook door de redactie van ons blad zijn herhaaldelijk de bezwaren van de te inge wikkelde en ompractische regeling 1933 uit eengezet, en het stemt ons tot verheugenis, dat bij de nieuwe regeling onze bezwaren tegen de onuitvoerbaarheid der maatrege- le grootendeels zijn ondervangen; terwijl wij de hoop uitspreken in het belang van alle vakgenooten dat spoedig tot een toestand van nog grooter bedrijfsvrijiheid kan worden teruggekeerd. INGEZONDEN STUKKEN PRINSES JULIANA IN ENGELAND. Een foto van de Koninklijke loge op de renbaan te Ascot, waar de Engelsche K> ninklijke familie met gasten de rennen bij woonde. Links: Prinses Juliana; midden Prinses Arthur van Connaught; rechts de Hertog van Connaught en midden -achter: Prins Gustaaf van Zweden. „Eerste Hulp" te Voorschoten. Binnen zeer korten tijd is door onbevoeg den verschillende maken in deze gemeen te onoordeelkundige hulp verleend bij en kele ongelukken. O.a. werd j.l. Dinsdagmiddag Iemand naar een ziekenhuis vervoerd, alvorens dokter of Eerste hulp aanwezig was en onoordeel kundig vervoerd. Enkele weken terug was een motorrij der geslipt en gevallen. Enkele voorbijgan gers vonden het niet noodig geneeskundige hulp in te roepen en vervoerden het slacht offer, dat oogenschijnlijk voor een leek niets mankeerde, per auto naar zijn wo ning in een naburige gemeente. Helaas is de motorrijder na enkele dagen overleden, waaraan het vervoeren gedeeltelijk schuld moet hebben. Met nadruk wijzen ondergeteekenden, dr. M. van der Stoel, Ohef-Leider der afdee- ling en het bestuur van de af deeling Voor schoten „E.H.B.O." er op, dat in alle gevallen binnen zeer korten tijd hulp ter plaatse aanwezig is en dat men in de geheele gemeente, dus óók zij die te lefonisch bij Leiden zijn ondergebracht, steeds moeten vragen.Telefoon Voor schoten No. 56waarop of één der dok toren of leden E.H.B.O. verschijnen. Het vervoeren zoowel als het gehandelen van slachtoffers door onbevoegden en on- deskundigen (leden E.H.B.O. moeten steeds htm diploma of insigne op verzoek kunnen toonen), hoe gering een ongeval zich ook voordoet, zijn altijd levensgevaarlijker dan enkele minuten wachten op deskundige hulp. Onze kleine gemeente kan rekenen op een 50-tal gediplomeerden, bevoegd voor hulpverleening en staan steeds onder ge neeskundige leiding. Dag en nacht staan zij voor een leder klaar, belangeloos, zoodat hulp steeds te krijgen is. Vervoert niet! Blijft af waarvan u niets afweet! Denkt om het leven van uw medemensch! Dr. M. VAN DER STOEL, Arts, Chef-Leider. Het Bestuur der afd. Voorschoten „EJH.B.O." DE GRAAL. Een ontwrichte tijd beleven wij men- schen van de 20e eeuw. Op allerlei gebied, niet het minst op godsdienstig! De stroomingen en geestesrichtingen over de heele wereld bewijzen dit! Waarheen al dat zoeken en tasten van zoovele mensohen? Hoevelen zijn om ons heen, die een God willen dienen, maar Hem zoeken op wegen, die hen steeds verder van God af brengen? Hoeveel millioenen zielen kennen God niet? Ontstellend zijn de massa's, die dolen en den Eenigen Weg niet kunnen vinden! En toch zijn ook die menschen geschapen voor God en ook hun leven zal eindigen met een verantwoording aan God. Steeds meer en meer dringt de nood der velen ons, Katholieken, er toe, om Apostel te zijn, door ons woord, maar bijzonder door ons voorbeeld. Door ons voorbeeld, waardoor wij ande ren toonen, wat Katholiek zijn beteekent! Ons voorbeeld, waardoor wij anderen overtuigen, hoe goed het is, te leven vol gens de wetten der Roomsche Kerk. Ons voorbeeld, waardoor wij anderen laten begrijpen, dat wij, ondanks de mo derne leer van zelfs groote mannen, de volle waarheid beleven! Laat ons dan ook paraat wezen! Wij willen met liefde en geestdrift die taak vervullen! De nood dringt, de tijd is rijp! Maar: als eenling zullen wij, ondanks ons enthousiasme voor Gods zaak, tegenover de massa's falen. Alleen vereemigd bereiken wij ons doel. Meisjes en jonge vrouwen sluit U met uw geestdrift aan bij de idealen van de Graal om gezamenlijk het geloof ten volle te beleven en naar buiten uit te stralen als Katholieken van de daad! In deze eeuw gaat de interesse bijzon der uit naar de jeugd! Op allerlei gebied gaat de hoop uit naar de jonge vrouwen en jonge mannen. Bij allerlei lichtingen en partijen wordt beslag gelegd op de jeugd! Van die jeugd zal het afhangen hoe de maatschappij, hoe de wereld er over 20, 30, 40 jaar zal uitzien. Onze tegenwoordige jeugd zal bouwen aan een maartschappij die in de toekomst of geCLoovig of hed- densoh zal zijn. Onze Katholieke jeugd zal fier de mo derne begrippen moeten bestrijden, om later te kunnen leven in een godsdienstige maatschappij. De Katholieke jeugd zal sterk moeten staan in het vervullen en be leven der Katholieke plichten. Maar ook: Het zal onzen jongeren moeilijk worden gemaakt door onze tegenstanders, die onze princiepen betitelen met „ouderwetsoh en noodeloos lastig". De jeugd, de gelooviige zoowel als de on- igeloovdge, stelt op het oogeniblik daden. Met geestdrift en idealisme wordt door de jongeren gewerkt. Ten volle is die da dendrang door de Kerk begrepen. Onze Bisschop wenscht daarom de vrou welijke Katholieke jeugd georganiseerd te zien, één organisatie, welke ten doel heeft de meisjes en jonge vrouwen te vormen tot honderd^procenrts-Katholieken, die naar 'buiten toonen wat Katholiek van de daad zijn beteekent! Meisjes en jonge vrouwen, sluit u aan in de gelederen van de Graal; wij moeten en zullen de wereld bekeer en voor God! Een straatzan ger vraagt, of n hem helpen wilt. Zeg maar: nee! Ik kan niet zin gen. (Moustique)

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 5