Dr. J. POS i Mfc Het Tandheelkundig Instituut BREESTRAAT 65 LEIDEN ZATERDAG 23 JUNI 1934 DE LEIDECHE COURANT EERSTE BLAD. PAG. 2 BAROMETER* TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht In den morgen van 23 Juni 1934, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt Hoogste barometerst.: 764.7 te Aberdeen. Laagste barometerst.: 750.4 te Isafjord. Verwachting tot den avond van 24 Juni: Zwakke tot matige Noordijke\ tot Oos telijke wind, half tot zwaar bewolkt, wei nig of geen regen. Weinig verandering in temperatuur. De depressie trok dwars over Jutland waar het Oostzeegebied in diepte afneemt. Het stijggebied van den luchtdruk, dat de barometerdaling aan de voorzijde van de depressie op den voet volgt, ligt thans over de Noordzee. Een strook van hooge lucht druk strekt zich uit van de Oceaan bezui den IJsland tot de Alpen. Over Groenland nam de luchtdruk af. Evenzoo maakte de hooge druk in de Golf van Biscaye plaats voor een uitgebreide vlakke depressie met een secundaire bij Biarritz, die waarschijn lijk in Zuid-Europa zal binnendringen. Het gevolg van deze laatste wijziging in de luchtdrukverdeeling zal zijn, dat in het geheele Westen de wind van Noord naar Noord-Oost en Oost zal gaan en dat de voortschrijdende depressie in het Zuiden groote verwarring en onweersbuien zal brengen, terwijl het in het Noorden droog zal blijven met betrekkelijk koel weer. In Ierland en Engeland ging de wind reeds om naar Oost en geeft de nieuwe depressie reeds regen. LUCHTTEMPERATUUR Temperatuur des middags te half drie 16 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.*. ,Van Zaterdagnamiddag 9.55 uur tot Zondagmorgen 9.55 uur. HOOG WATER Te Katwijk: op Zondag 24 Juni nam. 12.52 uur en voorm. 1 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl",, 7 uur 20.5 gr. C. Zweminrichting Hooge Rijndijk: 7 uur 20.5 gr. C. DE ZUTVELBOEREN IN ZUID-HOLLAND IN NOOD. EEN UITEENZETTING VAN DEN TOESTAND. Ter bespreking van het verloop der Re geer ingscontracten voor consumptiemelk en den algemeenen noodtoestand in de melk- veehoudersbedrijven hield de Melkfedera- tie Zuid-Holland een persconferentie on der leiding van den heer Biemond uit Bleiswijk. Deze zette uiteen, dat ondanks de Crisis-Zuivel Centrale de zuivelboeren in Zuid-Holland in een noodtoestand zijn gekomen erger dan de buitenstaander zou kunnen vermoeden. We -gaan, aldus de heer Biemond, steeds meer achteruit, ter wijl bij een minder eenzijdige bepaling van den rechtsprijs verdere inzinking van dien toestand voorkomen had kunnen worden. Pogingen bij het dagelijksch bestuur der Zuivel-Centrale" door de Feedratie onder nomen, om daarin verbetering te brengen, hebben niet tot eenig positief resultaat mo gen leiden. Als doel van de C.Z.C. werd geschetst, dat ons land niet meer verarmt dan abso luut noodzakelijk is, dat het geldelijk nut van den invoer zoo gering en dat van den uitvoer zoo groot mogelijk zij, dat het evenwicht van de diverse maatschappelijke groepen zooveel doenlijk worde hersteld en dat derhalve de groote verschillen tenge volge van de crisis tusschen de indexcij fers van de opbrengst der landbouw en veeteeltproducten eener- en die van het levensonderhoud en de stedelijke arbei- dersloonen anderzijds worden geëgali seerd. Zoo werd er op gewezen, dat de op brengst van de landbouwproducten thans een indexcijfer van 80 tegenover het le vensonderhoud in het algemeen een van 140 en dat van verscheidene arbeidersloo- nen een van 200 vertoont. In het afgeloo- pen jaar is nog 4.000.000 ton granen en veevoeder tot een waarde van 140 a 150 millioen gulden ingevoerd, waartegenover een slechts weinig beteekenende uitvoer van landbouwproducten staat. De crisis- zuivelwet beantwoordt, naar de overtui ging van de Melkfederatie, niet aan haar TELEFOON 3532 Nederlandsch T j 1 berekent voor een GEHEEL ONDER EN B0VENGEBIT tezamen f40.- met ga rantie Pijnloos trekken inbegrepen. Een geheel Onder- o( Boven- gebitf24.50 Plaatje met 1 Kunsttand f 4.00 Iedere Tand meer f 1.75 Cementvullingt 2.00 Porcelein of Zilvervulling f 3.00 Goudvulling vanaf f9.00) 22 Kar Goud Goudkronen f 15.00) Volstrekt Pijnlooze Trekkingen f 1.50 Halfjaarlijksche Controle en Mond- onderzoek kosteloos. SPREEKUREN: lederen werkdag van 912 en 1—4 uur. Avondspreekuur: Dinsdag en Donder dag van 7—9 uur. doel. De melk leverende boeren in Zuid- Holland ontvangen nog niet eens den riehtprijs, zelfs nog geen 3 1/2 cent, voor de z.g. industriemelk. Het is moeilijk, de consumptiemelk las van de industriemelk te denken. De groote oorzaak is, dat de boterexport is stopgezet. Van de 4 1/2 mil liard liter melk, welke hier te lande per jaar wordt geproduceerd, is ongeveer een miliard liter voor directe consumptoe be stemd, terwijl ruim 2 milliard wordt ge bruikt voor de boterfabricage er een klein milliard liter voor directe consumptie be- van boter wordt gemaakt, komt wel zoo wat aan den richtprijs, maar het funeste is dat de helft van de voor boterfabricage bestemde melk toch als consumptiemelk in den handel komt. En indien Engeland de boter gaat contingenteeren, dan zouden alle pogingen om langs den weg van ex port verbetering te brengen, te vergeefs zijn. Met geen enkele maatregel is, zoo gaf men te kennen, zoo vreemd omgesprongen als met de inkrimping van den veestapel. Niet de melkproductie, doch de vleesch- productie wordt ingekrompen bij den rund veestapel, terwijl het veel logischer zou 'zijn, de varkensproductie te beperken, en daarnevens tot een veel meer extensieve melkproductie over te gaan, met behoud van den rundveestapel. De rundveestapel wordt voor 80 pet. met producten van eigen bodem gevoed en de varkensstapel slechts voor 20 pet. Beperking van het aantal var kens zou derhalve den import van veevoe der aanmerkelijk kunnen reduceeren. Door minder krachtvoeder aan de koeien te ver strekken zou voorts met behoud van het aantal runderen een practische restrictie van de melkproductie kunnen worden ver kregen. Tal van boeren wachten op de tot standkoming van een regeling. Htm grief is, dat in het dagelyksch be stuur der Crisis Zuivel Centrale de belan gen der boeren in het gedrang komen door dat de meerderheid in dat bestuur bestaat uit vertegenwoordigers van fabrikanten. Het algemeen bestuur komt slechts een of tweemaal per paar bijeen, zoodat dit geen invloed heeft op den dagelijkschen gang van zaken. De taxe-regeling beantwoordt niet aan redelijke wenschen van de melkleverende bieren, die er door worden gedupeerd in plaats van geholpen. De hoogere prijs, die van die regeling het moreele had moeten zijn, is uitgebleven. In Den Haag komt zeer veel consumptiemelk, welke voor 11 cent per liter wordt verkocht aan den con sument, terwijl de boer er maar 3 cent voor ontvangt. De handel is daarmede bui tengewoon gebaat, doch de boer gaat er door ten gronde. Theoretisch zou de melk leverende boer 4.75 per 100 liter moeten ontvangen, in werkelijkheid brengt hij het niet verder dan 3 3 1/2, doordat veel als industriemelk geleverd product toch als consumptiemelk in omloop wordt ge bracht. Men hoopt, dat door bekendmaking tfan een en ander eenige verbetering in de be staande verdeeling zal worden gebracht. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Geslaagd: Candidaatsexamen rechten mej. C. F. Angeman, Den Haag en de heer C. N. Geise, Rotterdam; Doctoraal-examen rechten, de heer P. A. M. E. van Velzen, Den Haag; voorbereidend kerkelijk examen, de heer B. Nijholt, Leeuwarden. Examen voor apothekers-assistenten mej G. J. de Bie, mej. J. v. d. Meer, de heer H. W. P. de Raadt. UIT DE OMGEVING NOOTDORP. „Concordia". J.L Woensdag heeft de Christelijke Muziekvereeniging „Concor dia", directeur C. van der Knaap, deelgeno men aan het concours te Oud-Beijerland. In de 3e afdeeling werd den eersten prijs behaald, terwijl „Concordia" bij den marschwedstrijd beslag wist te leggen op den tweeden prijs. Na terugkeer in Nootdorp is het corps al spelende door het dorp gemarcheerd en heeft toen een serenade aan den burgemees ter gebracht. Deze stelde deze attentie zeer op prijs en bood den deelnemenden een dronk aan in het café van den heer van der Marei, welken dronk de deelnemers zich zeker goed zullen hebben laten sma ken. Bouwvergunning. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente is aan L. Tas te Pijnacker vergunning verleend tot het bouwen van een woonhuis aan den Nieuwkoopscheweg. NOORDWIJK. Kerkdiensten zomerseizoen. Geduren de het zomerseizoen zullen in de Parochie kerk van St. Jeroen des Zondags weder 4 H.H. Missen worden gelezen en wel te 6, 7, 8.30 (Hoogmis) en 10.30 uur. OEGSTGEEST. Personalia. Mej. H. Schlatmann slaag de voor het eindexamen 5 j.c. H.B.S., als leerlinge van het Pensionaat O. L. Vrouw ter Eem te Amersfoort. RIJNZATERWOUDE. Gelukkige gemeente. Bij het agent schap der Arbeidsbemiddeling staat mo menteel geen enkele persoon als werkzoe kend ingeschreven. STOMP WIJK. Gemeenteraad. De Raadsvergadering der gemeente Stompwijk, uitgeschreven op Donderdag 28 dezer, wordt echter ge houden op Vrijdag 29 dezer; het aan van gs- uur is hetzelfde gebleven. St. Josephsgezellen. Ter nadere mede- deeling aan de leden der Gezellenvereeni- ging van Leidschendam zij nog medege deeld, dat de plezierreis niet zal plaats heb ben, zooals aanvankelijk was medegedeeld op 29 Juli, doch op Zondag 5 Augustus a.s., terwijl de reis 'niet zal zijn naar Brabant, doch naar de mooie omstreken van Arn hem. De bus biedt plaats voor 40 personen; reeds 38 hebben zich definitief opgegeven, zoodat er dus nog 2 plaatsen over zijn. Men zorge dus niet te laat te komen. Ge legenheid tot sparen is er elke gezellen- bijeenkomst bij Adr. Blokland, die alle gel den gaarne voor 22 Juli a.s. in zijn bezit heeft. Allen hebben een ruime en heerlij ke zitplaats. Medegedeeld zij nog, dat de tocht naar Brielle zal plaats hebben op Zondag 15 Juli a.s. Ieder zorge voor een goede fiets en neemt zijn eigen brood mede en betaalt zijn eigen kosten, welke ongeveer 1. zullen bedragen. Gezonken. In de Stompwijksche Vaart is een schuit, geladen met zand en grind gezonken. Een en ander was bestemd voor de Gemeentelijke Werkverschaffing aan den Stompwijkschen weg. Ongeluk. De magazijnknecht W., in dienst van de Ned. Spoorwegen, had het ongeluk een groote asbestplaat, welke door den hevigen wind uit een kraan viel, op z(jn voeten te krijgen. Zijn groote teen werd verbrijzeld. De man is in St. Antto- niushove opgenomen. ZOETERMEER Gemeenteraad. Dp Dinsdag 26 Juni, des avonds half acht, vergadert de Raad dezer gemeente ten Raadhuize. Agenda: 1 Onderzoek geloofsbrief J. Hoogendam. Be- eediging nieuw benoemd raadslid J. Hoo gendam. 3. Mededeelingen. 4. Vaststelling vergoeding art. 101 L. O. wet over 1931. 5 Verzoek bestuur R.K. Jongensschool be treffende de aanschaffing van schoolbor- en en boekenkasten. 6. Herziening jaar- wedderegeling burgemeester, secretaris en ontvange. 7. Wijziging begrooting, dienst 1933 en 1934. UIT DE RIJNSTREEK ZEVENHOVEN. Gevallen. Deze week had de arbeider Bos het ongeluk, bij het bedienen van de brug, te vallen, waardoor hij zijn voet brak. Na overbrenging naar het ziekenhuis werd zijn been in het gips gezet. Hij zal eenige weken rust moeten houden. Ongeval. De 16-jarige zoon van van 't Wout ging baden. Hij had het ongeluk met zijn been in een scherp voorwerp te trap pen, waardoor de pees van de groote teen totaal werd afgesneden. Hij is overgebracht naar het Ziekenhuis. Voetbal. Zondag 24 Juni speelt WZ I tegen ODI II Leimuiden. WZ II tegen Zwaluw III Vrouwenakker. ZWAMMERDAM Op het perron doodgebleven. Gister morgen is de heer B. uit Voorburg, toen hij om 7 uur 28 uit den trein Leiden Utrecht stapte, door een hartverlamming getroffen en op het perron dood ineenge zakt. ZOETERWOUDE INTOCHT VAN DEN DEKEN Met feestelijk vertoon Rechtuit woeien de wimpels en zwierig ontplooiden zich de vlaggen en de felle avondzon riep de feeststemming op bij de blijde intocht van den nieuwen Deken. Het bepluimde paardenpaar, voor het ga larijtuig, stond al mee te trappelen met de kinderen, met de kinderen die o zoo nieuwsgierig waren om den nieuwen pas toor te zien. Nog even wachten.... daar kwam de auto aan en de hoogeerw. heer C. M. Jonckbloedt stapte uit de reis-auto en nam plaats in de mooie koets, waarvoor de paarden gespannen waren, met bloemetjes in de golvende manen. Kapelaan Brans moest het weer zeggen voor de parochianen, het welkomstwoord en getuigen, dat deze blijde intocht bereid was om in de persoon van den nieuwen Deken vooral de priester te eeren. En dat het de jeugd moest zijn, die de meeste zon en blijdere kleur kon geven en een blijde stemming. Toen begon het défilé Voorop de vaan- delwacht van de Katholieke Gezellenver- eeniging, drie vlaggen Kolpingsnaam en internationale oranje-zwart kleuren en daarachter een ploeg jonge kerels met bloote koppen en dreunende stap. De Sint Jansfanfare volgde nu en zette er een marsch in die kletterde tegen de mu ren van de oude kerk en de huizen van het dorp en A.S.C., de Sportvereeniging, had er de mooiste vlag, want de Diosecane Bondsvlag, is na den Bonsdag in haar be zit en ook de geelzwarte vlag werd hoog gedragen boven de hoofden van de afdee- lingen, A.S.C. was echter slecht in den pas, dat moet voor den a.s. sportdag nog beter worden. Naast de auto waarin het kerkbestuur was gezeten, liepen als pages de gym- nastjes en toen volgde het rijtuig waarin de Deken met zijn broeder en de kape laans Brans en Buijs gezeten waren. De Jonge Wacht, geuniformd in 't groen der hope, met vele groepsvlaggen, volgde nu en daarachter de kleurige en fleurige Graal. Aan de pastorie wachtten reed» vele be langstellenden en na een vlugge opstelling stonden de groepen uit den stoet om het hooge bordes, waarop de nieuwe Deken stond. Een melodie werd door de fanfare ingezet en blij en prachtig werd het wel komstwoord gezongen. De Fanfare speelde daarna bijzonder verdienstelijk de hymne „Eere zij God in de natuur". Toen sprak de Deken voor het eerst tot zijn parochianen om hartelijk te danken voor den blijden intocht die ^em bereid was. Op de eerste plaats dank aan kape laan Brans voor de hartelijke welkomst woorden bij de binnenkomst en allen die te samen werkten tot deze hartelijke ver welkoming en voor de groote belangstel ling. Zijneerw. heeft op dezen dag verschil lende gevoelens. Deze dag, die begon met een droevige morgen, is toch weer een blijde dag geworden. Het afscheid van zijn parochie te Wognum, waar ik acht jaar ben geweest, een afscheid van personen, waar men acht jaar heeft gewerkt, van families, die men alle zoo intiem kende, maakt een droevige morgen, maar ik wist, toen ik naar hier zou feaan, dat ik met open armen zou ontvangen worden, want Monseigneur de Bisschop had gezegd, dat hier goede menschen waren, volgzame menschen, een volk dat goed meeleeft met de geestelijke leiders. Ik hoop dan ook, dat ik u in waarheid goed zal mogen leiden, vindende getrouwe volgzaamheid, waarbij ik mag rekenen op uw steun door gebeden. Dan ben ik over tuigd, dat als God mij te leven geeft en zijn zegen verleenen zal aan mijn werk, gelukkige jaren bij u te zullen bele on. Nogmaals dankt Zijneerw. allen en voor al de Sint Jansfanfare voor de mooie mu ziek, toezeggende zijne woorden van dank nog in daden te zullen omzetten. Toen klonk een driewerf gezongen „Lang zal hij leven" en trok dezelfde stoet weer naar de eigen tehuizen. ZOETERWOUDE (Hooge Rijndijk). Moedercursus. In verband met enkele aanvragen zijn bij het bestuur van het „Wit-Gele Kruis" wederom plannen in voorbereiding tot het organiseeren van een Moedercursus. Opgave voor deelname kan geschieden bij mej. Jos. Clarijs. E. H. B. O. Het bestuur van het „Wit- Gele Kruis" heeft van den Nationalen bond „Het Oranje-Kruis" ontvangen 31 ge tuigschriften voor de deelnemers aan den aanvangscursus E.H.B.O. Een mooi succes. Te zijnertijd zal een eerste herhalingscursus worden gegeven. ALPHEN AAN DEN RIJN. Radio-missiespeldje. We herinneren onze lezers eraan, dat Zondag na de beide H.H. Missen het Radio-Missiespeldje ver krijgbaar zal zijn. Door het koopen van dat speldje kan men tevens deelnemen aan den Radio-Missiewedstrijd, welke van 9.35 tot 10 uur des avonds door den K.R.O. wordt uitgezonden. Eindexamen Chr. H.B.S. Geslaagd de dames: Wilhelmina M. Gesman, Alphen a d. Rijn; Martha J. Groen, Alphen a. d. Rijn; Antje van Muiswinkel, Alphen a. d. Rijn; Henriëtte J. Munting, Alphen a. d. Rijn; Margaretha Samson, Alphen a. d. R(jn; en de heeren: A. J. Laponder, Alphen a. d. Rijn; J. H. Jacobsen, Alphen a. d. Rijn; A. Maarkant, Bodegraven; F. J. Noordhoek, Bodegraven; D. B. Snel, Al phen a. d. Rijn. Autorit ouden van dagen. Naar we vernemen zal de autorit voor ouden van dagen plaats vinden op 5 Juli. De tocht gaat thans naar Valken veer. Maandag en AGENDA Dinsdag, Vergadering Slagerspatroonsver- eenigingen, Den Burcht, 8.15 uur. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 18 tot en met Zondag 24 Juni a.s. waargeno men door de apotheken: G. F. Reijst, Steen straat 35, Tel. 136 en A. J. Donk, Doeza- straat 31, tel. 13i3. Dinsdagavond kan men zich voor deelna me aanmelden. Diefstal. Door de vischhandelaar v. D. werd aangifte gedaan van diefstal van een achttal fuiken. BOSKOOP. Middenstandsdiploma Handelskennis. Voor het „Middenstandsdiploma Handels kennis" zijn geslaagd van de Handelsavond school alhier de dames: M. G. Wijnbeek, G. Hortensius, E. C. Broer, W. v. d. Berg; en de heeren P. v. d. Dool, T. J. de Boer, A. Hoogendoorn, J. Kerkhoven, A. J. Panne- bakker, J. Schouten, J. Streng, G. C. J. Timmermans, H. Wijsman, W. C. Zeilstra. NIEUWKOOP Gemeenteraad. Op Dinsdag 26 Juni des namiddags 6 uur (nieuwe tijd), komt de Raad dezer gemeente in vergadering bijeen. De agenda vermeldt: 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Vaststelling va nde vergoeding voor de bijzondere scho len over 1931. 3. Onderhoud van den weg. 4 Verzoek om subsidie van de Christelijke H.B.S. te Alphen a. d. Rijn. Afgaande op het raadsbesluit in het vorig jaar wordt in overweging gegeven 25 pet. van het ge- gevraagde bedrag ad 101.90 toe te staan. 5 Voorloopige vaststelling van de rekening van het ontginningsbedrijf. 6. Wijziging van de begrooting over 1933 en 1934. STADSNIEUWS PAROCHIE VAN O.L. VR. HEMELVAART EN ST. JOZEF. Gedurende het zaekentriduurn is de kerk aan den Heerensingeil alleen geopend voor de triduum-oefeningenvoor de parochia nen is gedurende dit triduum geen H. Mis, geen Biechitlhooren en geen Communie-uit reiken; voor die allen is gedurende het tri duum alleen gelegenheid iin de oude Mon Père-kerk. Zondag 8 Juli is de laaitste dog, dat de godsdienstoefeningen plaats hebben in de oudie Mon Père-kerk. Na het Plechtig Lof van 7 uiur met preek en Te Deum, wordt Ons Heer overgebracht naar de nieuwe Mon Père aan den Heerensingel en wordt de kerk aan de Haarlemmerstraat gesloten. Deken A. Homulle. KATHOLIEK LEIDEN. De zesde Ned. Katholiekendag. Aan de deelnemenden aan den zesden Ned. Katholiekendag, die zich voor deel name hebben gericht tot den secretaris van Kath. Leiden, wordt medegedeeld, dat de trein des Zondagsavonds uit den Bosch niet vertrekt om 17.32, maar 20.59 uur. Aankomst Leiden 23.12 uur. De terugreis moet zoowel als de heen reis gezamenlijk geschieden en mag dus niet afzonderlijk worden afgelegd. I Aangeraden wordt een lunchpakket mee te nemen. A. R. K. A. Groep Burgemeester, Secretarissen en Ontvangers in Zuid-Holland. Gisteravond vergaderden in een der zalen van het Restaurant „In den Vergul den Turk" te Leiden de bovengenoemde functionarissen, hiertoe uitgenooaigd door het Hoofdbestuur van de Algem. Roornsch Katholieke Ambtenarenvereeniging. Doel der vergadering was voornamelijk bespreking van het ontwerp gewijzigd sa- larisbesiuiit van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, alsmede het overwegen van de actie, waartoe deze bespreking aanlei ding gaf. In deze vergadering, welke zich in een groote belangstelling mocht verheugen, werd tevens in principe tot oprichting van een A.R.K.A.-groep van meergenoemde functionarissen besloten. Eindexamen M. S. G. Geslaagd voor het eindexamen Electro- techniek van de school van het Genoot schap „Mathesis Scientiarum Genetrix" de heeren H. Berg, Leiden, J. Ciere, Leiden, S. van Gaaien, Den Haag, A. van Gent, Leiden, R. P. de Graaf, Leiden, Ch. M. A. Insje, Voorburg, T. Koopman, Hijken, P. Koopmans, Leiden, C. v. d. Lelie, Leiden, G. J. J. v. d. Linden, Leiden, B. Rofessa, Den Haag, P. J. de Rooy, Leiden, A. C. Verhoogt, Leiden, F. Visser, Schiedam, A. van Reen, Voorschoten, S. Sanders, Coe- vorden. Afscheid mej. Berends. De directrice der Leeszaal mej. A. C. Berends zal op Maandag a.s. afscheid ne men van de Leezsaal, waartoe een recep- toe des namiddags te 3 uur aldaar gehou den zal worden, waar de aanwezigheid der leden zeer op prijs gesteld zal worden.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2