DE K.R.O. ROEPT OM ZATERDAG 23 JUNI 1934 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD. PAO. 13 In de studio's der Katholieke Radio Omroep. HET RESULTAAT VAN ÉÉN JAAR WERELD UITZENDING De geschreven en gesproken journalis tiek Sterker dan ooit te voren hebben wij de noodzakelijke band tusschen deze beiden ervaren, toen Woensdag j.l. een groot ge zelschap Katholieke journalisten bijeen was in de studio's der Katholieke Radio Omroep te Hilversum om daar te worden ingewijd in de journalistiek der klanken. Het was na een hartelijke verwelko ming in het „Hof van Holland" te Hilver sum, waar over en weer door Pastoor Perquin en den heer Jac. van Term hartelijke woorden van samenwerking wer den gesproken, dat wij naar de studio's reden, gelegen daar waar de groenende na tuur en de techniek van een omroep te samen komen. gezinnen werden geholpen en van het spook van broodeloosheid bevrijd. Met het Maastrichtsche Orchest werd een overeenkomst voor 25 concerten aange gaan. Daarbij heeft de K. R. O. nog de be schikking over haar eigen Klein Orchest, dat hoofdzakelijk het kamerorchest-genre geven zal en een eigen gemengd koor van 150 zangeressen en zangers, die eveneens bij tijd en wijle voor de K.R.O.-microfoon optreden. Zoodat after all mag worden getuigd, dat de muzikale verzorging op het cultu reel hoogst mogelijke peil staat. Zoo kwamen wij door technische ver trekken, door gramotheek en muziekbiblio theek in de kamer der gehoorspelen. DE K.R.O.nBOYS IN DE STUDIO ÖNDER LEIDING VAN PIET LUSTENHOUWER - (AAN DEN VLEUGEL) K.R.O.-muzlek. Piet Lustenhouwer en zijn K.R.O.-Boys waren aanwezig om met behulp van den omroeper ons de zoovele malen gehoorde muzikale uitzending nu tevens te aanschou wen te geven. En zij speelden, dat het een lust was, nu voor een zichtbaar gehoor. Zij speelden het oude K.R.O.-lied, dat volgens den omroe per, voor deze gelegenheid uit de oude doos was gehaald, afgestoft en vervolgens in de meest verscheiden muzikale varia ties ten gehoore werd gebracht. Het lied van de K. R.O.-boys werd ge speeld als een Hongaarsche rapsodie, met weemoedig trillende tonen, het werd ge speeld juichend als een lied uit een Ita- liaansche opera, het werd gespeeld als een Spaansche dans bij het geklapper van castagnetten, als een Arabische zang vol donkere geluiden, voortgebracht door in witte burnous gehulde Arabieren. Het werd gespeeld ten slotte zooals een draai orgel speelt in de morsige straten van Am sterdam's Jordaan. De imitaties waren onberispelijk en vol maakt, vol geest en humor. Na dit muzikale begin begon de rond gang door de verborgenheden in dit Radio rijk. Een rondgang door vertrekken, met duizenden geheimzinnigheden, als knop pen, lichtjes, schijven, kabels en snoeren, waar wij ondeskundigen verward moesten geraken in de duisterheden der techniek. Maar zie, daar was Paul de Waart, de bekende radio-reporter, die ook hier was de goede mentor, en die met een verbluf fende virtuositeit het rijkste bezit van een radio-reporter ons de bijzonderhe den in deze geheimzinnige wereld open deed. Het is beter u en ons niet te vermoeien met de tallooze technische bijzonderheden als controle-hoorstellen en controlelampen in de uitzendkamer en al de verbluffende techniek, die aan de radio inihaerent is. Een culiureele daad. Wel echter willen wij gaarne getuigen van den cultureelen arbeid, die de K.R.O. steeds verrichtte en nog verricht en die nu weer overduidelijk aan den dag is ge treden bij de contracten, die de K. R. O. afsloot met het Utrechtsch en het Maas- trichtsch Stedelijk Orchest. Een belangrijke instelling als het Utrechtsch Stedelijk Orchest zou met in gang van 1 September gedoemd zijn ge weest te verdwijnen, indien niet de K.R.O. de helpende hand geboden had, daarmede een daad stellende van zoo groote cultu- reele beteekenis voor ons volk, dat niet voor niets Utrecht's burgemeester in een openbare Raadszitting hiervan met lof ge waagde. Het was de muzikale leider, Louis Ta- blin, die ons in de muziekbibliotheek, de bijzonderheden hiervan mededeelde. Met Utrecht werd een overeenkomst gesloten van 50 concerten per jaar, waarbij de K. R. O. het recht kreeg de program ma's samen te stellen om niet zooals an dere per se gebonden te zijn aan het pro gramma dat het U.S.O. toevallig zou geven. Bovendien werd hierdoor het voordeel verkregen, dat de K. R. O. bij keuze be kende dirigenten kan laten optreden. Al moest het eigen orchest van vijf en dertig man, hierdoor wat worden inge krompen, daartegenover staat, dat door het contract met het U.S.O. zestig musici- Een gehoorspel k l'improviste. En hier was het weer Paul de Waart die met zijn onuitputtelijk flux de bouche zijn bezoekers de gehoorspelenraadselen ont warde. Hij vertelde van een gravin, die haar graaf wachtte, hij liet haar door het luikje kijken van de kasteelpoort, hij liet de graaf over het tuinpad loopen en bel len, en hij liet de suite-deuren rollen en nog veel meer. De heer Steens zijn collega was hem daarbij behulpzaam. Deze liet de zee ruischen en de trein vertrekken en de wind gieren. En ziet daar in een hoekje ston den al deze onschuldige instrumenten, die door een klein schuldig instrument midden op een ronde tafel hun geluiden aan de luisterende wereld konden doen hooren. Daar lag het „pad der minnenden", een onschuldig grintpaadje van nauwelijks vijf decimeter, dat de voetstappen van het ver liefde paar in het drama of de sluippassen van den moordenaar zou moeten doen hoo ren. Daar stond de „badkuip" de verwekker van zeegeruisch, windvlagen en regenval. En de heer Paul de Waart zal het ons moe ten vergeven, indien wij met deze opsom ming de meest romantische illusies der hoorspel-luisteraars zouden hebben ver stoord. Hij verdiende trouwens niet beter. Want ziet, terwijl hij ons vermaakte in dit vertrek en ons de geluiden-productie ontsluierde, kwam zijn aansporing tot de verzamelde journalisten om in dit vertrek een proeve van bekwaamheid af te leg gen. Wie heeft er wat óp z*n repertoire, was zijn dringend verzoek. Ay, wij argeloozen, die de wolf in achaapskleedij niet herkenden en die spraken l'improviste en hulpeloos, sta melend als een examen ondergaande jon geling. Want nauwelijks waren wij eenige mi nuten later beneden in de gramofoonplaten afdeeling aangeland of daar draaide „onze" plaat, die met verbluffende juistheid onze stamelingen weergaf. Alles wat er gesproken was, was opgeno men en op de plaat vastgelegd. De K. R. O.-wereld- uitzending. Ten slotte werd ons nog op een expositie getoond de resultaten der K.R.O. wereld uitzendingen, die iederen week door de K.R. O. Phohi-zender 'n uur gegeven worden en nu juist een jaar geleden door de K. R. O. zijn aangevangen. Morgen zal dit gedenkwaardige feit worden herdacht en wij, die de resultaten van dit eerste jaar werelduitzending der K. R.O. de eenigste die bestaat hebben aanschouwd, wij mogen nu met overtui ging alle Katholieken aansporen hun volle steun morgen aan den K. R. O. te geven, als aan de kerken, dé vlaggetjes zullen worden verkocht, Zij zullen dit doen, als wij vertellen van de duizenden brieven, die dit eene jaar uit alle deelen der wereld op deze wekelijk- sche uitzending zijn ontvangen. Zij zullen dit doen, als zij weten hoe talrijke missionarissen in ontroerende brieven getuigden met deze uitzendingen uit hun isolement te zijn verlost, nu zij midden in hun onbeschaafde wereld in Afrika, Indië en Australië, de Nederland- sche woorden kunnen hooren. Zij zullen dit doen als zij weten, dat daarbij zijn tragische en ontroerende brie ven als van een familie in Canada, die van haar ontroering getuigde, toen zij plotse ling hoorden een Hollandsche stem in hun huiskamer, nadat zij in dertig volle jaren geen Hollandsch meer hadden ge hoord. Het is niet noodig hier te gaan beschrij ven hoe de K. R. O. wereld-uitzending tot stand kwam. Hoe iri Maart 1927 draadloos met Neder- landsch-Indië vanuit de Philipslaboratoria gesproken werd, hoe daarop de Phohi werd opgericht, welker uitzending 1 Juli 1930 werden stopgezet als gevolg van een con flict met Radio-raad en Minister. Hoe eerst in 1933 de Phohi weer begon uit te zen den en hoe toen direct de K. R. O. daar van dankbaar gebruik heeft gemaakt, en hoe sindsdien eiken Zondagmiddag van 2 tot 3 uur de uitzending naar alle deelen der wereld door de K. R. O. wordt ge daan. Het zjj genoeg, dat de K. R. O. voorgoed iederen afstand heeft overbrugd en het is Pater Lector J. Dito O.P., de leider der K. R. O.-werelduitzending, die na een jaar vruchtbaren arbeid op zulke resultaten mag terugzien. Dat verdient de steun van alle Katho lieken van Nederland. De heer Paul Speet, de welbekende K. R. O.-secretaris, deelde in aansluiting hier op nog interessante technische bijzonder heden over deze werelduitzending mede, die vanuit de studio naar Huizen en van daar over de Phohizender en de Rijkszen der naar alle deelen der wereld wordt ge distribueerd langs lijnen en door de aether om door de groote ontvangstations opge vangen en door hun andere zendstations te worden gerelayeerd. Interessant is het hierbij te vernemen, dat de tijd van deze werelduitzending voor Amerika ongunstig was door het tijdsverschil, daar wel niemand des mor gens om zes uur zich daar zetten zou tot luisteren. Daarom wordt door de K. R. O. deze we relduitzending steeds opgenomen op gra mofoonplaten om dan op een voor Amerika beter tijdstip vanaf de opgenomen gramo foonplaten opnieuw te worden uitgezon den. Dan draait er in de K. R. O.-studio te Hilversum een simpele gramofoonplaat en. Amerika luistert. Op interessante en duidelijke wijze heb ben de verschillende medewerkers der K. R. O. ons dit alles uiteengezet en gaarne getuigen wij hier openlijk van dit onver- moeibre streven, van dit uitdragen eener zuivere cultuur, van deze gesproken jour nalistiek door onze eigen Katholieke Ra dio Omroep. DE AFGELOOPEN WEEK IN HET BUITENLAND TWEESPALT IN DE DUITSCHE REGEERING. DE OPZIENBA RENDE REDE VAN VON PAPEN. EEN BERG VAN MOEILIJK HEDEN. DE UITZENDING VAN EEN HOORSPEL Wie niet ziende blind is, zal moeten toegeven, dat de toestand van Duitschland slecht is zóó slecht als na de oorlogs jaren nauwelijks meer het geval is ge weest. Wij betreuren dien neergang uit het diepst van ons hart, omdat er geen enkele reden is, waarom wij den Duitschers als menschen niet alle goeds zouden toe- wenschen. Er is bij ons geen schijn van leedvermaak, wanneer wij moeten consta- teeren, dat de Duitsche regeering zich in groote moeilijkheden bevindt op bijna ieder terrein van het openbaar leven, moei lijkheden op godsdienstig, politiek econo misch en sociaal gebied. Indien tijdens de anderhalf jaar, dat de Regeering-Hitier aan 't bewind is onge- zerzijds herhaaldelijk gewaarschuwd is zich niet te laten verblinden door het stroovuur van de nationaal-socialistische revolutie, hebben velen gemeend, dat deze waarschuwingen voortsproten uit politie ke fitter ij, die in den tegenstander geen sprank van goeds kon ontdekken, of het gevolg waren van onjuiste en vijandige berichten, die over Duitschland werden verspreid. Voor de twijfelzuchtigen in ons land, die al is 't niet bewust zelfs de scherpe ver maningen van Duitsche hoppen, in hun hart toch als „b ^eld" be schouwden, is de Ma rede van Vice-kanselier Von Pai schrikke lijke, maar misschien h^ ontnuch tering geworden. Terwijl Hitler en Goebbels met onge breidelde heftigheid te Gera het volk toe spraken en zich dreigend keerden tegen de „dwergen" en „wormen", die de Regeering becritiseerden, hield op hetzelfde uur de Vice-kanselier des Rijks aan de Universi teit te Marburg een rede, die, zonder met bittere scheldpartijen doorspekt te zijn, een felle critiek inhield op den toestand, waarin Duitschland op 't oogenblik ver keert. De rede van Von Papen heeft over de geheele wereld groot opzien gebaard. Het was het eerste woord van officieele cri tiek, dat in Duitschland heeft weerklon ken. Het was het woord van den Vice- kanselier der Regeering, terwijl bo vendien bleek, dat de Rijkspresident Von Hindenburg de tekst te voren had ge lezen en goedgekeurd. Na het uitspreken van de rede, heeft de grijze President aan Von Papen een tele gram van gelukwensch gezondenl Als men deze omstandigheden over weegt, krijgt de Marburgsche toespraak een geweldige beteekenis. Uitzending en publicatie der rede werd verboden. Over hetgeen zich achter de schermen te Berlijn heeft afgespeeld, zijn vele meeningen verkondigd en enkele bij zonderheden uitgelekt, maar tot een re- geeringscrisis is het niet gekomen. De overtuiging wint veld, dat, al heeft Von Papen zonder voorkennis van den „Führer" gesproken, deze den Vice-kanse lier toch niet geheel-en-al ondankbaar zou zijn voor de geleverde critiek, omdat Hit- Ier persoonlijk een gematigd nationaal- socialisme aanhangt. Het is immers reeds lang geen geheim, dat er in het Nationaal-Socialisme twee stroomingen zijn. Eén strooming, die de „revolutie" ver wezenlijkt acht en rustig wil opbouwen. Maar ook een andere, een zeer sterke en door de jeugd gedreven vloed, die van het revolutie-spelen nog lang niet genoeg heeft en alle verwarrende en gevaarlijke theo rieën, door Hitler in „Mein Kampf" ver kondigd, tot de laatste letter ten uitvoer wil brengen. Van hen zijn Goebbels en Goering, Rosenberg en Baldur von Schi- rach de kopstukken. Met schrik zal Hitier hebben bespeurd, dat de geesten, welke hij door zijn verwer pelijk boek heeft opgeroepen, niet meer te onderdrukken zijn. De reeds overspannen denkbeelden, door hem geopperd in „Mein Kampf", hebben vlam gevat in tallooze onbezonnen hoofden, om, aangewakkerd en opgehitst door godsdienst-vijandige lei ders als Rosenberg en Von Schirach, in vele kringen uit te loopen op een openlijke haat tegen het Christendom. Er komen daarvan herhaaldelijk symp tomen aan de oppervlakte, zoowel in kran ten als in toespraken, waarbij men zich afvraagt, of Duitschland bolsjewistisch is, of een staat, die, althans volgens sommi gen, het summum zou zijn van christelijke levenswijsheid. De Oostenrijksche Prins Starhemberg ook een heethoofdig heer, doch op ander terrein heeft het kras gezegd op een bijeenkomst te Braunau (Hitler's geboorte dorp): „Wat heden, misschien niet in naam maar dan toch inderdaad, in Duitschland heerscht is niet anders meer dan het bolsjewisme van het Germaansche ras; als de in het Deutschtum mogelijk vorm van het bolsje wismeWij zijn overtuigd, dat op het oogenblik, waarop Duitschland weder vol gens Duitsche begrippen wordt geleid, en het niet wordt neergeknuppeld door een Oostersch despotisme, de tijd gekomen zal zijn, dat Oostenrijk en Duitschland elkaar weder de hand zal kunnen reiken".... Tegen de geloofshaters heeft Vice-kanse lier Von Papen zich op de eerste plaats gekeerd. Hij heeft ook niet onder stoelen of banken gestoken, dat de gewelddadige onderdrukking van de menschel!jke vrij heid en de rechtsverkrachting, welke in Duitschland schering en inslag zijn, in- druischen tegen alle christelijke begrippen Het volk wil wel zware offers dragen, zeide Von Papen, „mits niet elk woord van critiek als kwaadwilligheid wordt uitge legd, en mits wanhopende patriotten niet als staatsvijanden worden bestempeld". Namens die „wanhopende patriotten", namens die goede vaderlanders, die de edelste goederen van het volk bedreigd zien door een nieuwe revolutionaire stroo ming, heeft Von Papen's stem geklonken. En nu heerscht er stilte. Maar het waar dig woord van den Vice-kanselier, die als Katholiek zoo veel mede-verantwoqrdelijk- heid op zich nam, broeit na in de harten van alle goed-willenden en nuchter-den- kenden. Moge zjjn ingrijpen niet tevergeefsch zijn geweest, want voor Duitschland zouden binnenlandsche woelingen op dit oogen blik noodlottig zijn en met Duitschland misschien voor geheel Europa. Op diplomatiek gebied zit het Duitsche Rijk in een akelig isolement. De met veel bombarie besloten besprekingen met Mus solini blijken weinig resultaat te hebben opgeleverd; er schennen tusschen de twee heeren zelfs hooge woorden te hebben ge- loopen, natuurlijk over Oostenrijk, waar de schandelijke nationaal-socialistische aanslagen nog maar steeds voortduren. Ondertusschen reist de Fransche Minister van Buitenlandsche Zaken, Barthou, naar de Balkan om daar een net van militaire vriendschappen te mazen. Engeland neemt een dreigende houding aan, omdat Duitsch land zijn verplichtingen niet nakomt. Ame rika laat eveneens zijn tanden zien. De Duitsche Minister van Financiën, graaf Schwerin-Krosigk heeft onlangs moe ten becijferen, dat in anderhalf jaar tijds de vlottende schuld met 6 milliard Mark toegenomen is, en dat men thans, bij gebrek aan middelen, geen nieuwe maatregelen tot werkverschaffing kan ne men. De handel loopt nog steeds terug. Uit vrees voor daling van de geldswaarde heeft het „hamsteren" weer een aanvang genomen, evenals in oorlogstijd. Voegt men bij deze diplomatieke econo mische en financieele moeilijkheden, de onrust ,die er heerscht op kerkelijk ge bied, zoowel bij Katholieken en Protes tanten, dan is het duidelijk, dat binnen landsche tweespalt voor het Duitsche Rijk een ramp zou zijn. Ondanks de kloof, welke er bestaat tus schen de leden van het kabinet, moet ten koste van alles de eenheid-naar-buiten be waard blijven. Want bij een regeerings- crisis zou het niet tot de onmogelijkheden behooren, dat een nieuwe revolutie los brak. Moderne Aardrijkskunde „Als je met een auto in 3 kwar tier van den Haag naar Amster dam wilt rijden en je gaat om twee uur weg, waar ben je dan om half drie?" „In Leiden, meester, in het acade misch ziekenhuis."

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 13