IVOROL ZATERDAG 23 JUNI 1934 DE LEIDSCHE COURANT liEKDE BLAD. PAG. 10 fieiledec&uidscheJïvKlfiasta 1 DOOS 20 CT-TUBE 40 en 60 CT. 1 heen de smakelooze en naargeestige wijken, waarvan o.a. de Amsterdarnsche „Pijp" een sprekend voorbeeld is of erger nog de rijen krot woningen, zooals diie, waarvoor in de lanen buiten de Leddsche singels de theekoepels uit Hildebrand's tijd moesten plaats maken". Op onze tocht van heden middag door stadsgedeelten, tot stand ge komen onder de vigueur der woningwet, zullen wij van dezen bouw zoo hier en daar wel iets ontdekken. Hoe Leiden woont. Ter toelichting van de morgenwandeling door de oude stad van vóór 1800, de uit breidingen van 1294 en 1355, zij het vol gende opgemerkt. Hoewel de binnenstad sedert de vorige eeuw uit een oogpunt van bewoning zeer veefl. is verbeterd, Is deze nog lang niet zoover, dat de bebouwing aan de minimum-eischen der bouwverordening voldoet. Van de slechte woningen aan stra ten, in poorten en sloppen, zijn reeds vele verdwenen. Behalve dat vele door ouder domsgebreken te gronde zijn gegaan, heeft zich de toenemende cityvorming alsmede de groot-industrie (diie men in Leiden van zelfsprekend in de binnenstad aantreft) en ook de Lichtfabrieken van een groot aan tal andere meester gemaakt, terwijl onbe woonbaar zijn verklaard sedert 1901 in totaal 554 woningen. Het aantal poorten en sloppen bedraagt thans 34 met 203 woningen en 675 bewo ners. Spr. gaat dan de verschillende sanee- rinigsplannen na, die evenwel tal van moei lijkheden opleveren, hetzij uit historischen groei, hetzij uit finantieel oogpunt. Leiden is relatief rijk aan hofjes; het aantal woningen daarin bedraagt 479. Het aantal woningen op 1 Maart 1926 (woningtelling) bedroeg 15892. Tot 1 Mei 1934 is de woningvoorraad vermeerderd met 2196 woningen, waarvan 735 door wo- ninigwetbouw. In uitvoering zijn thans nog 80 vereenigings- en 55 gemeente woningen; in voorbereiding zijn thans nog plannen voor 267 woningen. Sedert 1850 heeft Leiden slechts een en kele maal meer vestiging dan vertrek ge had en dan alleen maar onder bijzondere omstandigheden, zooals annexatie, intocht Duitsche dienstboden, enz. Er was bijna voortdurend een vertreksaldo: de laatste jaren gemiddeld 300. De absolute sterfte is van plm. 900 in 1890 gedaald tot pkn. 600 in de laatste jaren. Het absoluut aantal ge borenen is van plm. 1300 in de vijftiger jaren langzaam gestegen tot plm. 1700 om streeks 1900, maar is daarna dalende tot op heden, zij het met een kleine opleving in den hoogconjunctuurtijd van 1920 en 1921. We zijn thans weer op het peil van 1850, bij een tweemaal zoo sterke bevolking. Dat de crisis haar invloed doet gelden spreekt vanzelf; het aantal geboorten bedroeg van 1930—1933: 1409, 1404, 1313 en 1245. In het afgeloopen jaar bedroeg het geboorte overschot slechts 663, tegenover een ver treksaldo van 308. De mogelijkheid bestaat zelfs, dat nog eerder dan de totaal-bevoi-' king van Nederland de bevolking van Led den tot stilstand zal zijn gekomen en de kans op de 80000e inwoner hangt dus aan een zijden draadje. BEZICHTIGING DER STAD. Na de voordrachten werd een wandeling gemaakt door de oude stadswijken, waar tal van hofjes en poorten werden bezich tigd. N ade lunch werd per autobussen een rondrit door de stadgemaakt, waarbij de nieuwe woonwijken werden bezichtigd in de verschillende stadsdeelen. Na afloop daarvan werd in den Leid- schen Hout de thee gebruikt, waarna de excursie eindigde. BUITENLAND DUITSCHLAND. HET CONFLICT MET VON PAPEN. Ook de brochure met von Papen's rede verboden. niet in staat zijn geweest de macht in han den te houden, kunnen ze dit gezegde niet meer gebruiken. Wij weigeren, verklaarde dr. Goebbels, dezen ouden heeren het recht te geven tot het uitoefenen van critiek. Dit recht be houden we ons zelf voor. Wij, nationaal- socialisten, mogen critiek uitoefenen, aan gezien wij knapper zijn, zooals wij hebben bewezen door aan de anderen de macht te ontnemen! POLITIEKE MOORD IN DE GRENZMARK. Katholieke jeugdorganisatie verboden. Gisteren is te Potsdam de intendant Elz- holz begraven, die op het landgoed Golnitz in het district Schwerin a.c. Werte door den slager Meissner is vermoord. De dader, een der stichters van de katholieke „Deut sche Jugendkraft", heeft, naar het Deut sche Nachricihten Büro gelóóft, gehandeld uit politieke overwegingen. Met een groot slagersmes is hij Elzholz te lijf gegaan. Hij heeft het slachtoffer vijf diepe steken in de borst toegebracht en bovendien nog ste ken in de schouders, waardoor de beide armen bijna geheel van het lichaam wer den gescheiden. Toen Elzholz stervend op den grond lag, wilde hij hem nog de keel afsnijden, doch voor hij dit kon doen, maakte een der knechts hem met een flin- ken slag op het hoofd onschadelijk. Behalve den moordenaar zelf, heeft men den onderwijzer van het dorp en nog elf andere personen gearresteerd, waarvan er negen tot bovengenoemde katholieke ver. eeniging behoorden. Zij worden er van verdacht Meissner tot de daad te hebben aangezet. Met het oog op het onderzoek is de katholieke geestelijke van het plaatsje door zijn kerkelijke supérieuren overge plaatst naar Tuetz in de Grenzmark, waar hij zich ter beschikking van de recherche houdt. De vermoorde was kassier en leider van de plaatselijke afdeeling der nationaal- socialistische partij en legde daarbij een groote activiteit aan den dag. In verband met deze misdaad is de katholieke „Deut sche Jugendkraft" in de geheele Grenzmark verboden. De gouwleider van de Grenz mark, Wilhelm Kube, heeft aan Hitier rap port uitgebracht omtrent de politieke situa tie in zijn gebied. HET NATIONAAL SOCIALISTISCH BEWIND IN DANZIG. In alle kerken van Danzig zal Zondag a.s. een herderlijk schrijven worden voorgele zen van den Bisschop van Danzig, waarin protest' wordt aangeteekend tegen het be sluit van den Senaat, waarbij het aan ka tholieke instellingen i van liefdadigheid verboden wordt om geldinzamelingen of eenigerlei collecte van kleeren of levens middelen te houden. DE UITGIFTE VAN DEVIEZEN DOOR DE RIJKSBANK. Sterke beperking. De hachelijke toestand der deviezen-si tuatie van de Rijksbank maakt het nood zakelijk de dagelijksche verstrekking van deviezen zoodanig te beperken, dat niet meer deviezen worden uitgegeven dan ont vangen. Deze maatregel zal met ingang van 25 Juni a.s. worden toegepast. Bij de verdee ling zal rekening worden gehouden met verschillende omstandigheden, o.m. welke deviezengroep het betreft. Postwissels naar het buitenland zullen niet meer toelaatbaar zijn. Per 1 Juli a.s. zal een nieuwe regeling ingaan voor de fi nanciering van het warenverkeer. FRANKRIJK. HET LAND BETAALT 235 MINISTERS. „Paris-Midi" heeft zich de moeite ge troost om uit te rekenen hoeveel ministers Frankrijk in de 64 jaar van het bestaan der Derde Republiek te betalen heeft. In totaal zijn er 235 ministers en oud-ministers in leven. Van deze 235 ministers zijn er nog 106 die lid zijn van het Parlement en 66 leden van den Senaat. Een twaalftal oud ministers, was nooit lid van het Parlement: dat waren toevallig nog militairen en hoo- ge ambtenaren. Oud-ministers die tevens Minister-Pre sident waren zijn er in Frankrijk nog 14 in leven. met den vrede van Nijmegen, hebben we nog een tweede bloeiperiode gehad in een tiental jaren na dien vrede, maar daarna is 't steeds benedenwaarts gegaan, zooals de 18e eeuw meer te zien gaf. In deze laatste bloeiperiode valt nog de nieuwe instroo ming van Fransch-Waalsche inwoners ook lakenwevers na de herroeping van het Edict van Nantes in 1685. Maar deze intocht heeft niet de beteekenis gehad van die, welke een eeuw te voren aan de Leid- sche nijverheid zulk een stoot had gegeven. Aan de concurrentie van andere landen door verschillende oorzaken heeft de Leid- sche industrie het hoofd niet kunnen bie den. Die groote vestiging van buiten werd weer ten deele te niet gedaan door rampen als het beleg in 1574 en zware pestepide mieën. Had Leiden vóór het beleg 15000 inwo ners, na het beleg was dit verminderd tot 10.000. De strijd tegen den vijand en den hongersnood kostte de stad 6000 inwoners. Ten gevolge van pestepidemieën stierven van Augustus 1624October 1625 9897 personen, van 23 Januari eind Decem ber 1635 14582 personen, terwijl een „on bekende langdurige ziekte" in het najaar in 1660 ongeveer 4000 personen opeischte. Niettegenstaande dit bedroeg de bevolking in 1622 44.745 Vlaamsche intocht en in 1640 50.000 en daarna stijgende tot het maximum in 1700 van 70.000 inwoners. Maar de pest noch andere verwante epi demieën van vernielenden aard hebben se dert het midden van de 17e eeuw Leiden in die mate geteisterd; andere oorzaken dan deze van tijdelijken aard waren het, die haren invloed duurzaam hebben doen ge voelen. Immers de bevolking daalde van pl.m. 70.000 tot pl.m. 30.000 inwoners om streeks 1800. Mogelijk zou blijken indien de gegevens aanwezig waren dat er ver band bestond tusschen de scherpe daling van het bevolkingscijfer in de 18e eeuw en het gering aantal kinderen, dat blijkens de telling van 1793 in deze stad aanwezig was. Terwijl in 1581 het aantal kinderen 2.2 per volwassen persoon is (in 1899 2.6), bedraagt dit percentage in 1793 slechts 0.9, wat door Lefrancq van Berkhey toegeschre ven wordt aan zware kindersterfte tenge volge van drankmisbruik der ouders en slechte voeding by de fabrieksbevolking. Het bouwvraagstuk. Het behoeft zeker geen betoog, dat in die tyden de overheid hier ter stede tot aan de 19e eeuw toe met het bouwvraagstuk is bezig geweest, zy het uit verschillend, bij vergelijking van sommige perioden zelfs uit geheel elkaar tegenovergesteld motief. In een tijd, dat het getal inwoners hand over hand toeneemt, is de overheid voort durend doende om te zorgen, dat al de ruimte, die voor bewoning, onder hoe slechte voorwaarden dan ook, te gebruiken is, ook werkelijk daarvoor wordt benut. Verschillende keiuren (verordeningen) over het bouwen waren er het gevolg van. Daardoor ontstonden die talrijke poorten en hoven, die nog altijd kan de volksbuur ten in deze stad een bijzonder karakter geven, zy het dan dat de 20e eeuw onder de allerergste wat opruiming heeft gehou den. Maar dan gaat men in de tweede helft van de 17e eeuw eeuw oog krijgen voor de groote nadeelen van deze al te dichte be bouwing, vooral nadat de stad een paar maal door een zware pest-epidemie is ge teisterd. Een keur van 1656 verbiedt o.a. can op een erf één of meer nieuwe woon huizen ter verhuring te bouwen zonder consent, dat evenals onze tegenwoordige bouwvergunning slechts onder overleg ging van een siibuatiekaart loon worden aan gevraagd. De considerans van de keur geeft op eigenaardige wijze rekenschap van haar ontstaan. „Dewijle" heet het daar „men bij ervarentheyt bevint dat van tijdt tot tijdt op verscheyden plaetsen binnen dese Stadt de Erven van veele Huysen met kleyne afsonderlycke Woonhuysgens soodamgih bebouwt en dickwiis in het bou wen vande selve soo weynioh plaetse en soo naeuwe toeganghen gelaten zijn dat de bewoonders van eendge vande selve, in de voornoemde huysen zittende, nauwlycx de lucht kannen sien, emmers seer bedompt zijn woonende, streckende alle tselve tot mer- ckelycke ontcieringhe deser Stede en oock dickmael geene kleyne occasie ende oor- saecke gevende tot de ongesontheyt van de Inwoonders vande selve". Daarna krijgen we in de 18e eeuw, zoo- els reeds gezegd, achteruitgang van de in dustrie, hoog sterftecijfer, vooral onder kinderen, en als gevolg van beide achter uitgang van de bevolking. Er komen tal rijke huisjes leeg te staan en begrijpelijk is de neiging van de eigenaren om ze maar af te breken, teneinde althans den druk van de verponding tegen te gaan. Maar nu komt de magistraat daar tegenop, omdat zoodoende de druk op de overige eigena ren te zwaarder zou worden. Een keur van 1769 verbiedt den afbraak onder dit voor wendsel, welk verbod bij een wet van 1814 is overgenomen en eerst in 1824 is opge heven. Dit zyn de zeer wisselende omstandig heden waaronder de oude stad is gegroeid, en waarvan we straks op de eerste tocht iets zullen zien. Dan komt in de 19e eeuw wederom een toename der bevolking, die op 31 December jJ. tot 72414 inwoners is gestegen, ongeveer in een zelfde tempo, maar die bovendien door een tweetal an nexaties 1896 en 1920 is beïnvloed. Het spreekt vanzelf, dat hetgeen vóór het in werking treden der woningwet 1901 over doe bevolkingstoename op het gebied der volkshuisvesting is geschied, den toets der ikritiek niet kan weerstaan. Het is hier ge weest als in andere steden in de 19e eeuw gedurende den stilstand in de overheidsbe moeiing en waarvan mr. v. d. Pot zegt: „En aangezien in dezen tijd, waarin het particulier initiatief hoogtij viert, de bouw kunst een periode van diep verval door maakt, ontstaan overal om de oude kernen Volgens den Berlijnschen correspondent van de „Times" is in verband met het ver bod tegen de rede van von Papen het zet sel van de brochure, welke den volledigen tekst van de rede bevat, bij de drukkerij van de „Germania" vernietigd; tevens wer den alle aanwezige exemplaren van de brochure in beslag genomen. EEN GEZELLIG PRAATJE EN EEN VIJANDIGE REDE. De correspondent van de „Daily Tele graph" meldt, dat v. Papen en dr. Goeb bels wiens campagne tegij de critici door den vice-kanselier in zyn rede te Marburg werd aangevallen beide aanwezig wa ren op een receptie voor buitenlandsche journalisten in het Propagandaministerie, waar de beide ministers zeer vriendschap pelijk samen een sigaretje rookten. Dienzelfden avond deed dr. Goebbels, in een rede in een arbeiderswijk te Berlijn een heftige aanval op von Papen met wien hy eenige uren geleden zoo vriendschap pelijk had staan praten. Volgens Goebbels, wilden de „vroegere cavalerie-officieren" (zinspelend op v. Pa pen) niet geregeerd worden door ambtena ren, voortgekomen uit het volk. In hun tijd maakten dezen er aanspraak op bij de gra tie Gods te regeeren, maar aangezien ze OOSTENRIJK. DOLLFUSS EINDE JULI BIJ MUSSOLINI. Onderhoud zal plaats hebben te Riccione. In diplomatieke kringen verluidt, dat bondskanselier Dollfuss eind Juli te Ric cione een onderhoud zal hebben met Mus solini; Mussolini heeft hem hiertoe onlangs laten uitnoodigen. Verder verluidt dat bondskanselier Dollfuss thans door een per soonlijk schrijven van den Italiaanschen onderstaatssecretaris Suvich op de hoogte is gebracht van hetgeen te Venetië is be sproken. In een rapport van den Oostenrijk- schen gezant te Rome, dr. Rintelen, dat door de regeering geheim wordt gehouden, wordt er, naar verluidt, op gewezen, dat men het op de conferentie van Venetië eens was over de noodzakelijkheid van een ac- ooord tussohen Italië en Duitschland over de Oostenryksche kwestie. Glück auf! In het schaftlokaal der Koningin Loulsa- Mijn in Opper-Silezië kwamen dezer dagen op initiatief van het personeel 300 mijn werkers bijeen voor het Altaar der H. Bar bara, de bekende Patrones der Mijnwer kers. Na de zegebede van den priester bad een der mijnwerkers het oude gebed „Glück Auf",waarin de H. Barbara ge smeekt wordt de mijnwerkers te bescher men en bij te staan bij hun moeilijk werk. Naar aanleiding van deze plechtigheid werd door alle aanwezigen den wensch uit gesproken, om deze oefening weer in eere te herstellen. Thans wordt sinds 1 Juni tel kenmale voor de arbeiders in de schacht af dalen door het geheele personeel gezamen-' lijk het oude gebed „Glück auf!" weer ge beden. ITALIË. TEGEN HET ZEDELOOZE STRAND LEVEN Herderlijk schrijven van den Aartsbisschop van Lucca Z. Exc. Mgr. Antonio Torrini, de Aarts bisschop van Lucca, heeft een herderlijk schrijven uitgevaardigd naar aanleiding van de excessen van het strandleven in Viareggio. „Ondanks de waasrschuwingen van de geestelijkheid, de propaganda van de Ka tholieke Acte en de maatregelen van de regeering", schrijft de Kerkvorst, „woedt aan on/ heerlijke strand nog altijd de gee- sel der onzedelijkheid. Het is ons bekend, dat te dezer zake nieuwe energieke pro testen zullen worden ingediend bij de bur gerlijke autoriteiten. Wij weten ook, dat alle weldenkende menschen de nachtelijke feesten en andere uitspattingen aan het strand zullen vermijden; niettemin is het dringend noodzakelijk dat de Katholieken door de Altijddurende Aanbidding de wraak der Goddelijke Gerechtigheid van onze stad afwenden. Wy gelasten daarom, dat gedurende het „seizoen" van 20 Juni tot 20 September het H. Sacrament dag en nacht ter vereering zal worden uitgesteld in de Kapel der Zusters Barbantini in de Via San Martino te Viareggio". DE INSTELLINGEN VAN CORPORATIES De tweede groep definitief ingesteld De Italiaansche staatscourant publiceert acht regeeringsdecreten, alle gedateerd van 9 Juni j.l., waarbij de acht corporaties van de tweede groote corporatiegroep, n.l. die van den industrieelen en commercieelen productiecyclus, definitief worden inge steld. Naar de Italiaansche bladen melden, zul len de zes nog résteerende corporaties van de derde groep, n.l. die voor productieve bedrijvigheden in den ruimsten zin, nog voor het einde van deze maand worden geconstitueerd. Alsdan zal onmiddellijk worden overge gaan tot de benoeming van de leden der verschillende corporatieraden. Men ver moedt, dat dit echter nog wel eenigcn tijd in beslag zal nemen, daar het totale aan tal der te benoemen leden in de honder den loopt en daar men bij de benoeming uiterst minutieus te werk wil gaan, om een eerste klas-vertegenwoordiging te verkrij gen. ENGELAND. HET DUITSCHE TRANSFER MORATORIUM Het Britsche antwoord op de Duitsche transfer-nota is thans gepubliceerd. Het bevat in vrij scherpe bewoqrdingen een weerlegging van Duitschland's beweringen, maar verklaart, dat Engeland bereid is over de invoering van een clearing-verdrag te onderhandelen. AMERIKA. AMERIKA TER INTERNATIONALE ARBEIDSCONFERENTIE De internationale arbeidsconferentie te Genève heeft gistermiddag besloten tot de regeering der Veréenigde Staten een officieele- uitnoodiging te richten met het verzoek haar plaats in te nemen in de in ternationale arbeidsorganisatie. De Vereenigde Staten hebben deze uit noodiging aanvaard. GODLOOCHENAARS IN MEXICO Overval in een dorpskerk Naar uit Merida wordt gemeld, hebben godloozen de dorpskerk in Cukuni in den Sstaat Campetha overvallen. Zij vernielden een Christusbeeld en een beeld van den bescherm-heilige van het dorp. Bij het ver laten van de kerk zongen de atheisten de Internationale. Eenigen hunner zijn gear resteerd. BUITENL. BERICHTEN. MOTORBOOT MET PASSAGIERS GEZONKEN. Ongeluk in de haven van Venetië. In het havenbassin van San Marco is gis termiddag een tragisch ongeluk gebeurd. De stoomboot „Giudecca" die het directe verkeer tusschen de haven en het Lido on derhoudt, raakte in botsing met de groote motorboot, die den dienst onderhoudt tus schen het Centraal-station en het Lido. De motorboot zonk onmiddellijk. In de cabine bevonden zich acht passagiers, aan dek de stuurman en de machinist. Door de „Giudecca" werden onmiddel lijk alle maatregelen genomen om de schipbreukelingen te hulp te komen. Het gelukte inderdaad vijf passagiers, leden van een familie uit Padua, te red den. Een vrouw is verdronken. Van de bemanning van de motorboot is niets bekend. De duikers zullen trachten het schipte lichten. De zee is op deze plaats echter 10 meter diep. OVERSTROOMINGSRAMP IN BIHAR. Talrijke slachtoffers. In Bihar, dat eenigen tijd geleden door een aardbeving werd geteisterd, hebben thans overstroomingen aan vele menschen het leven gekost. De plaatselijke autoritei ten hebben een dringend beroep gedaan op de Indische regeering, om zoo spoedig mo gelijk hulp te bieden en het mogelijk te maken, dat de berokkende schade wordt hersteld. Het gebied van Boven-Assam is nog steeds geheel van de buitenwereld afge sloten ten gevolge van enorme regens, die uitgestrekte stukken land onder water hebben gezet. Spoorlijnen en telegraafver binding*^ *yn vernield en men vreest, dat ook hw. verlies aan menschenlevens groot j is. Uit vele deelen van Bengalen worden eveneens overstroomingen gemeld, als ge volg van het feit, dat de Brahmapoelra en andere divieren buiten de oevers zy* getreden. BOSCHBRAND IN ENGELAND. 7000 kippen verbrand. Nabij Aldershot onstond gistermiddag een heide- en boschbrand. Het blusschings- werk werd vanuit een vliegtuig geleid. Terwyl men hiermee bezig was brak een nieuwe brand uit. 300 soldaten hielpen hierop aan het blusschingswerk mee. Ze venduizend kippen en 10.000 eieren zijn een prooi der vlammen geworden. HEILIGSCHENNEND E DIEFSTAL TE GOA Kostbaarheden nit reliquiënkast van St. Franciscus Xaverius verdwenen. Volgens een te Lissabon uit Goa (Portu- geesch-Indië) ontvangen bericht, zijn uit de reliquienkast van St. Franciscus Xave rius, den apostel van Indië, kostbaarhe den en juweelen ter waarde van meer dan een millioen roepees verdwenen. De diefstal is ontdekt in het museum grenzende aan de katholieke kerk te Goa, waar het intact gebleven lichaam van den heilige wordt bewaard in een gouden en zilveren sarcophaag. LUCHTVAART Het grootste vliegtuig van ons land. DE F. 36 VOOR HET EERST DE LUCHT IN. Uitstekend geslaagde proefvlucht. Geheel onverwachts, zonder dat een aan kondiging had plaats gehad, heeft het nieu we 4-motorige Fokker-vliegtuig F. 36, het grootste vliegtuig van ons land dat bin nenkort aan de vloot van de K. L. M. zal worden toegevoegd, een proefvlucht ge houden. Vrijdagmiddag was de laatste hand ge legd aan het vliegtuig en de motoren had den reeds proefgedraaid. Vrijdagavond te 9 uur 12 ging de F 36 voor het eerst op Schiphol de lucht in. Het toestel werd be stuurd door den vlieger Meinecke van de Fokker-fabrieken, terwijl verder meevlo gen de werkmeester Jansse, eveneens van de Fokker-fabrieken en de werktuigkundige Fransen van de K. L. M. De start geschied de zeer vlot. Binnen 10 séconden was het 11 ton wegende vliegtuig los. Het lag zeer vast in de lucht en de motoren liepen uit stekend. Slechts weinig Amsterdammers zullen iets van deze proefvlucht hebben bemerkt want gedurende de tien minuten dat de luchtdoop duurde, bleef de F. 36 boven Schiphol en directe omgeving. Na tien minuten landde de F. 30 zeer vlot. De bestuurder Meinecke was over het verloop van deze eerste vlucht zeer tevre den. Het toestel had in alle opzichten vol daan en hoewel het niet volledig belast was bij volle belasting weegt het 16 ton was het zeer eenvoudig te besturen. Er stond een vry sterken vind, n.l. ongeveer 30 K.M. per uur, doch zooals reeds gezegd, lag het toestel zeer vast in de lucht. Deze eerste proefvlucht kwam geheel on verwachts en op Schiphol waren dan ook weinig toeschouwers. De heer A. H. G. Fokker was aanwezig en verder sloegen de heeren Spit en Alér van de K. L. M. de proefvlucht gade. Na deze luchtdoop de z.g. fabrieks- vlucht zullen in den loop van de vol gende weken tal van proefvluchten wor den gehouden. Na de zeer goed geslaagde fabrieksvlucht van Vrijdagavond mag ech ter reeds geconstateerd wordon, dat Fok ker weer een schitterend resultaat met dit nieuwe toestel heeft bereikt «n dat de K. I#, M. een nieuwe vliegtuig rijker zal wor den, waarop onze nationale luchtvaartmaat schappij met recht trotsch mag zijn. VAN DER LEEUW TE KAAPSTAD. De „Goede Hoop", het vliegtuig waar mede de heer J. J. van der Leeuw een vlucht maakt naar Zuid-Afrika, is heden om 12.50 van Port Elisabeth vertrokken en om 16.40 uur te Kaapstad geland. Het doel van de reis is hiermede bereikt.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 10