LICtlT IM DUMTfDMI) De Robinson-schoenfabrieken te Nijmegen door brand vernield VRIJDAG 22 JUNI 1934 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. PAG. 9 VD.AGEM OVEÖ OHJ GELOOF III. Vraag 9. Is het branden van wierook eigenlijk niet een heidensch gebruik? Wij hooren en lezen toch zoo dikwijls, dat men de martelaren wilde dwingen wierook te branden ten teeken van afval. Antw. Men wilde deze Christenen dwin gen om wierook te branden voor afgoden. U zou met uw welnemen even goed bunnen vragen of bijv. het gebruik van artaar ook eigenlijk niet heidensch is, omdat men toch ook zoo dikwijls hoort en leest van heidensche altarenDe om hoogstij gende wierook is een zinnebeeld van het gebed dat omhoog stijgt naar God. In het Oude en Nieuwe Testament wordt er me nigmaal over gesproken, bijv.: „Moge mijn gebed, o Heer, stijgen als wierook voor Uw aangezicht (Psalm 140. 2) of: „Gouden va ten vol wierook, zijn de gebeden der hei ligen" (Boek der Openbaring 5. 8). „Nog kwam er een engel, die bij het altaar ging staan; hij had een gouden wierookvat en veel .wierook werd hem gegeven om dit met de gebeden van al de heiligen neer te leggen op het gouden altaar voor den troon" (Openb. 8. 3). Zoo is de bewierooking van het allerhei ligste Sacrament een zinnebeeld van onze aanbidding daarvan; door de bewierooking van het kruisbeeld, de reliquie van het II. Kruis, verzinnebeelden wij onze aanbidding van den Gekruisten Jezus, eveneens door de bewierooking van het altaar en het evangelieboek, welke voorwerpen beelden zijn van Jezus Christus, den Offeraar en Offerande, den Verkondiger bij uitstek van de blijde Boodschap (het Evangelie). Maar, zult u misschien denken: ook de beelden en relieken van heiligen worden bewierookt, ja zelfs bij een plechtige H. Mis de celebreerende en assisteerende priesters en ook het volk, dat bij die H. Mis tegenwoordig is. Dit geschiedt omdat de Heiligen, wier beelden of relieken wor den bewierookt, in een bijzondere betrek king tot Jezus Christus hebben gestaan, van Wien zij immers de genade ontvingen wel ke hen, door him eigen medewerking tot heiligheid hebben gevoerd: zoo wordt Christus in hen geëerd. De celebreerende priester is het menschelijk werktuig, waar van Jezus Christus Zich bedient om Zich in de H. Mis aan Zijn hemelschen Vader op te offeren; door de- bewierooking van deze wordt Christus de Offeraar geëerd; eveneens de meer verwijderde mede-offe raars de assisteerende priesters en het volk. Daarenboven vormt het geloovige volk te zamen het mystiek Lichaam van Jezus Christus en op die wijze wordt wederom door de bewierookihg van het gelóovig volk Christus geëerd. De bewierooking van de offergaven van brood en wijn bij de Offe rande zijn een heiliging, een wijding, waardoor mede wordt aangegeven, dat deze zaken aan het gewone gebruik onttrokken zijn en voor een hooger doel moeten die nen,' zoo ook is de bewierooking van het altaar in het begin der H. Mis een wijding van de plaats (het altaar), waarop weldra het H. Offer zal worden opgedragen. Vraag 10. Is de H. Maagd Maria gestor ven? Dit werd mij laatst verzekerd; ik heb dit ontkend en gezegd, dat de dood een straf was voor de erfzonde, welke Maria, de Onbevlekt-Ontvangene immers niet ge had heeft: daarom is Zij, heb ik gezegd, niet gestorven, maar met ziel en lichaam ten hemel opgenomen: is dit juist? Antw. Uw antwoord was niet geheel juist. Wel zijn de dood en het lijden inderdaad gevolgen van de erfzonde. Adam "en Eva waren oorspronkelijk onsterfelijk van lichaam, rnaar door hun zonde hebben zij zelf en hun nakomelingen den dood en het lijden als straffen te aanvaarden gekregen, dat wil zeggen de bui ten-n atuurlijke gave van lichamelijke onsterfelijkheid („buiten-natuurlijk" want volgens zijn na tuur is de mensch sterfelijk) heeft God hun tot straf ontnomen. Nu is Maria door een bijzonder voorrecht de eenige mensch (be halve dan, zooals vanzelf spreekt de God- Mensch Jezus Christus), die van de erfzon de is vrijgebleven; de straffen voor de erf zonde: lijden en sterfelijkheid golden Haar dus niet. Toch heeft God Haar het buiten natuurlijk voorrecht der lichamelijke on sterfelijkheid niet geschonken en wel voor al opdat Zij in het lijden en sterven gelijk vormig zou kunnen worden aan Haar Zoon, opdat Zij mèt Haar Zoon zou kunnen lij den en sterven om aan den Vader voldoe ning te geven. Daarenboven, kan Maria, nu Zij, de Moeder van Smarten, zelf zoo veel geleden heeft, niet nog in inniger zin de begrijpende en mede-lijdende Moeder van Haar aardsche kinderen zijn? Niettemin is het de Katholieke leer, steu nend op de Goddelijke Overlevering, dat Maria met ziel èn lichaam thans in den he mel is. Zij is waarlijk gestorven: Haar ziel scheidde van Haar lichaam en werd dade lijk hoog verheven in den hemel. Daarna is ook Haar lichaam, dat het bederf van het graf niet heeft gekend, ten hemel opgeno men (Feest van Maria ten hemelopneming 15 Aug.). Zij leeft dus nu met Ziel en Lichaam verheerlijkt in den hemel. Vraag 11. Eenigen tijd geleden heb ik op zijn verzoek mijn handschrift laten on derzoeken door iemand die zich „grapho- loog" noemt. Hij gaf mij een uitvoerige be schrijving van mijn karakter, gewoonten enz., welke mij zeer geslaagd voorkwam. Een mijner kennissen beweerde nu, dat het bijgeloof is, als men daaraan waarde hecht. Is dit bijgeloof? Antw. Maak u niet ongerust! De gra ph o 1 o g i e (handschriftkunde) wordt vooral tegenwoordig met min of meer suc ces beoefend door velen o.a. ook voor poli- tie-doeleinden en er steekt niets buiten- of bovennatuurlijks, in. Het is heel aanneme lijk, dat bepaalde karaktereigenschappen van de mensch zich weerspiegelen in het handschrift. Soms kan toch ook een on-des- kundige bij 't zien van een handschrift oon- stateeren bijv.: dat is een slordig, een ze nuwachtig, een vergeetachtig mensch. Iemand nu, die studie daarvan maakt kan natuurlijk veel eerder en veel meer karak tereigenschappen uit een handschrift ont dekken, dan iemand die daar nooit op let en zoo hebben Sommigen 't daar vèr in ge bracht. Van „bijgeloof" kan pas sprake zijn als de „schriftkundige" beweren zou allerlei dingen uit het handschrift te kun nen opmaken, die onmogelijk door de wijze van schrijven daarin kunnen zijn gelegd, zooals bijv. de toekomst! Als men daaraan geloof zou hechten, stelt men zich gelijk aan menschen die meenen, dat er van al les te lezen valt uit de kaarten, de sterren, uit koffiedik of uit een rot ei....! Vraag 12. Wat is toch de „Bartholomaeus- nacht", al meermalen hoorde ik niet- katholieken smalen, dat de Paus vroeger een „dankdienst" heeft gehouden omdat er in dien nacht duizend e Protestanten in Parijs zouden zijn vermoord. Antw. De beantwoording van deze vraag op 't gebied der Kerkelijke geschiedenis eischt eigenlijk een meer uitvoerige be schrijving van de toestanden der dagen, waarin dit voorval plaats had. Wij moeten natuurlijk volstaan met een korte uiteen zetting. Inderdaad zijn er in den nacht van 23 op 24 Aug. 1572 (24 Aug. is feest van Sint Bartholomaeus), vele Fransche protestan ten („Hugenoten") te Parijs vermoord. De aanstichtster tot deze afschuwelijke moord was de katholieke Catharina de Medici, de moeder van Koning Karei IX van Frank rijk. Zij vreesde de macht van de Protes- tantsche Hugenoten onder aanvoering van den admiraal Coligny, die inderdaad poog den, haar te overheerschan, en ook menige gewelddaad (plundering van kerken .o.a en terechtstelling van katholieken) reeds had den bedreven. Coligny en andere aanvoer ders dier Hugenoten waren naar Parijs genoodigd om de bruiloft bij te wonen van de koningsdochter Margaretha met den protestantschen koning Hendrik van Na- varra. De koningin haalde haar zoon, koning Karei IX over om zich bij deze gelegenheid van zijn gevaarlijke vijanden, de Hugeno ten, te ontdoen. De koning gaf zijn toe stemming en in een afschuwelijk bloedbad werden de protestanten vermoord. Hoeveel er vermoord zijn staat niet vast. Al is het zeker, dat de enorme getallen (bijv. van 100.000!) die door sommige protestanten hiervoor worden aangegeven, onjuist zijn, even zeker is het, dat het er zéér velen, misschien wel twee a drieduizend, zijn om gekomen (er waren ook katholieken on der de slachtoffers). Nooit en nimmer valt deze afgrijselijke misdaad goed te praten, al kunnen er wel eenige „verzachtende om standigheden" (Catharina beriep zich op „noodweer"!) worden aangevoerd. De Paus heeft werkelijk bij deze tijding een Te Deum laten zingenmaar waar om? Omdat degenen, die deze tijding kwa men brengen, Hem belogen hebben. Zij vertelden den Paus n.l., dat er een samen zwering tegen koning Karei was geweest en dat deze samenzwering door een tijdig ingrijpen (men verzweeg het aantal slacht offer!) was verijdeld. Om nu God te dan ken voor het behoud van h et leven van den koning, dat zooals de Paus dacht in zoo groot gevaar was geweest, liet Hij den „dankdienst" houden. Men kan vragen inzenden ter beantwoor ding in deze rubriek bij: Mr. A. Diepen- brock, Pr., Seminarie Hageveld, Heemstede. GEMENGDE BERICHTEN ELECTRISCHE TABAK- EN SIGARENFABRIEK „DE LANDMAN" H Prima Baaitabak 10 cent per y2 ons I Fa. Wed. C. J. VISTEN - HAVEN 20 - LEIDEN AUTO IN HET GRINT GESLIPT. Op den weg van Ermelo naar Uddel, op ongeveer drie kilometer van laatstgenoem de plaats, is de auto van den heer Van den Berg uit Harderwijk in het grint geslipt. De heer v. d. B. verloor daardoor de macht over het stuur en reed in volle vaart tegen een vrachtauto, die van den anderen kant kwam. Hij werd zeer ernstig gewond, ter wijl zijn bediende, die ook in den auto zat, lichtere kwetsuren opliep. Beiden zijn overgebracht naar het ziekenhuis „Salem" te Ermelo. De chauffeur van den vrachtauto bleef ongedeerd. De auto van den heer v. d. B. is geheel vernield. AUTO DOOR DE GLADHEID GESLIPT. Gistermorgen om ongeveer half tien heeft op den Biltschen weg, een ernstig ongeluk plaats gehad, even voorbij het café-restau rant „Het Kalfje". Uit de richting De Bilt reed hier een luxe-wagen uit Gelderland waarin zich een heer en een dame bevonden. Tenge volge vam de gladheid van den weg (het was juist beginnen te regenen), slipte de auto en kwam tegen het afsluithek van het fort De Bilt terecht. De wagen werd zwaar beschadigd. Beide inzittenden zijn, respectievelijk met een bloedende hoofdwonde en zware inwendige kneuzingen, per ziekenauto naar het stads- en academisch ziekenhuis te Utrecht overgebracht. ROEIBOOTJE BIJ TERNEUZEN OVERVAREN. Een inzittende verdronken. Gisterenmorgen wilde de politieagent A. J. Hage met zijn neef E. Bakker, chauffeur per roeiboot gaan hengelen in het kanaal van Terneuzen. Hij liet zich een eind mee- sleepen door de sleepboot „Raymond", te vens begeleidende het ss. „Ierland". Toen de hengelaars losgooiden, schoten zij vóór den steven van dit stoomschip, dat het boot je overvoer. De mannen geraakten te wa ter. Personen, die in de onmiddellijke na bijheid aan het werk waren, konden Hage nog tijdig redden, doch de 23-jarige chauf feur, afkomstig uit Zierikzee is verdronken. DOODELIJKE VAL. De 80-jarige H. te Urmond, die van een met hooi geladen kar is gevallen, is aan de bekomen verwondingen overleden. BLOEDVERGIFTIGING. De heer E. te Vaals is in het Ziekenhuis aan bloedvergiftiging overleden. Transfusie van bloed had geen gunstig gevolg. DE KINDERVERLAMMING TE GENDRINGEN. Twee nieuwe gevallen geconstateerd. Gisteren zijn te Ulft (gem. Gendrlngen) weer twee nieuwe gevallen van kinderver lamming geconstateerd. TWEE BRANDEN OP ééN DAG TE LAGE ZWALUWE. Gisterochtend is de groote landbouw- schuur van den landbouwer T. Schellekens, gelegen in den Lendekenspolder achter den Binnen Moerdijk te Lage Zwaluwe door brand verwoest. Met groote moeite kon het woonhuis worden behouden. Eenig pluimvee en de geheele landbouwinventa- ris gingen verloren. Men vermoedt brandstichting door een landlooper, die eenige nachten in de schuur heeft geslapen. Verzekering dekt de schade. Te elf uur is het woonhuis van den heer Ligthart totaal afgebrand. De vrouw en twee kinderen moesten op het laatste mo ment door een buurman uit het huis wor den. gered, daar de vrouw van zenuwach tigheid niet uit het brandende huis kon ko men. Ook hier dekt verzekering de schade. BRAND AAN BOORD VAN DE „GELRIA". Gistermorgen heeft een der inspecteurs van den Kon. Hollandschen Lloyd brand ontdekt aan boord van het opgelegde stoom schip „Gelria", dat te Amsterdam voor het emplacement dier maatschappij naast de Montferland, op stroom ligt. Het bleek dat kolen, die in den voorkruisbunker lagen en die nog afkomstig waren van de laatste reis van Zuid-Amerika, aan het broeien waren geraakt met het gevolg, dat de gassen vlam vatten en één oogenblik een heftig vuurver- schijnsel ontstond. Van de sleepboot „Cuba" van den K. H. L. werd een slang uitgelegd, waarmede de brand .iagenoeg gebluscht werd. Om kwart voor twaalf werd de assistentie der brand weer gevraagd, daar men den toestand in den bunker nog niet vertrouwde. Brand- wachts voorzien van zuurstofmaskers daal den in den bunker af, doch namen geen vuurverschijnselen meer waar. Natte kolen zijn evenwel nog meer aan broeiing onder hevig, weshalve de inhoud omgewerkt en verwijderd werd. Op de „Gelria" een schip dat ondanks het opleggen er momenteel nog helder en aantrekkelijk uitziet, kon de voorraad kolep vrij gemakkelijk verwij derd worden. De geheele voorraad van het schip, ongeveer 1200 ton is gelost. Het vuur heeft weinig schade aangericht en op eenigen afstand viel er van brand niets te bespeuren. EEN HALF MILLIOEN SCHADE Gistermiddag te ongeveer twee uur is brand uitgebroken in de Robinson-schoen fabrieken, te Nijmegen, die het geheele gebouwencomplex in de asch gelegd heeft. De brand breidde zich zoo snel uit, dat de arbeiders zich slechts met de grootste moeite in veiligheid konden stellen, nadat het voornaamste van de boekhouding en enkele meubelstukken gered waren. Het loon der arbeiders en verdere bescheiden borg men zoo goed mogelijk in de safe, die door de brandweer welke inmiddels van twee zijden met de bestrijding was be gonnen, werd natgehouden. Het was te vier uur nog niet zeker of deze safe den brand had doorstaan. Te ongeveer vijf uur was het vuur groo- tendeels gebluscht. Ontzettend heeft de brand huisgehouden. Magazijn, kantoor en en fabriek zijn geheel verwoest. Aan de linkerzijde is het dak ingestort, terwijl aan de achterzijde een groot deel van den muur zich begeven heeft. Binnen de muren is de chaos verschrikkelijk. Van het geheele complex is niets meer over dan een groote ruïne, waarin slechts het grootste deel der muren en een deel van het dak zijn over gebleven. Hier en daar smeulde het vuur nog he vig na, waarbij de brandweer zich tot na- blusschen kon beperken. De geheele voor raad, die men schatte op 50.000 paar schoe nen, is vernield, evenals de machinerie. Het vermoeden werd uitgesproken, dat het werk eerst over zes of zeven maanden her vat kan worden. De schade, welke begrij pelijkerwijs zeer aanzienlijk is, wordt door verzekering gedekt. Aan de fabriek werkten ongeveer 300 ar beiders, van wie de meeste te Nijmegen, en kelen te Groesbeek wonen. De brand is uitgebroken in de stanzerij, waar een vonk uit de schouwmachine op een plaat celluloid viel. In een oogwenk stond de geheele afdeeling in lichter laaie en voordat de brandweer ter plaatse kon zijn, had het vuur zich over een groot ge deelte fabriek verspreid. De fabriek, die gelegen is aan den Groesbeekschen weg, beslaat een groote oppervlakte. Het ge heele fabrieksterrein is meer dan 200 M. lang en de fabriek heeft een frontbreedte van 40 Meter. Tegen 3 uur stond het ge heele fabrieksgebouw in lichterlaaie. De bovenverdieping was reeds geheel uitge brand en de brandweer zal waarschijnlijk niet in staat zijn het vuur te blusschen, voordat alles, wat zich in het gebouw be vindt, door het vuur is verwoest. Tegen 4 uur was de toestand aldus, dat van het bovengedeelte der fabriek alleen de mu ren nog stonden. Elk oogenblik zou het dak kunnen instorten. Onder leiding van de Commissaris van Politie van der Mark is de geheele omge ving van de fabriek afgezet. Van den inventaris der fabriek kon niets worden gered. Alleen de papieren van het kantoor konden in veiligheid worden ge bracht. Een ander gedeelte bevindt zich in de safe en men vertrouwt, dat deze be houden zal blijven. Gisteravond tien uur was de brandweer nog bezig met de nablussching. Toen de brand op zijn felst was heeft de brand weer het vuur met 12 spuiten bestreden, doch stond desalniettemin vrijwel machte loos tegenover de vuurzee. Het interieur van de fabriek is totaal vernield. Men raamde de schade op een paar ton. De schade is door verzekering gedekt, terwijl de directie tevens tegen bedrijfs risico was verzekerd, zoodat de 300 werk nemers, die door den brand getroffen zijn, hun loon niet zullen derven. Naar wij vernemen zal de fabriek bin nen den kortst mogelijken tijd in haar ouden vorm worden opgebouwd, voorzien van de meest moderne nieuwe installa ties. Duizenden zijn In den loop van den avond naar het terrein van den brand ge weest. Voor een behoorlijke afzetting werd zorggedragen. SMOKKELAUTO IN BESLAG GENOMEN. Onder Stramproy (L.) werd aan de gréns een personenauto gesignaleerd, die met een flinke vaart de grens passeerde. Op het halt-geroep van de dienstdoende ambtena ren reed de chauffeur door. De ambtenaren hebben daarop de spijkerplank uitgelegd, doch de auto reed in volle vaart door in de richting van Weert. De ambtenaren heb ben den smokkelaar eenige schoten uit de karabijn nagezonden, doch zonder succes. De kommiezen hebben daarop den wagen achtervolgd tot de grens van de gemeen ten Stramproy en Weert, waar zij den wa gen aantroffen met drie lekke banden langs den weg staande. De bestuurder van den smokkelwagen was reeds bezig den wagen te ontladen en koos onmiddellijk het ha- Uit het onderzoek bleek, dat de wagen in totaal 800 kg Belgische suiker bevatte. Door een der ambtenaren werd de wagen naar het grenskantoor overgebracht, al waar beslag op den wagen en de smokkel waar werd gelegd. „Hbld." EEN REIS VAN 12 JAAR. Deze week werd de familie B„ thans wo nende Groenstraat 50 te Roosendaal (N.-B.) „verblijd" met een prentbriefkaart, be stemd voor den zoon des huizes en geadres seerd aan den heer A. B., Groenstraat 64 te Roosendaal, welke prentbriefkaart, blij kens den poststempel, op..., 2 November 1922 uit Maastricht werd verzonden. In Roosendaal werd de kaart gedagstempeld op 18 Juni 1934, des avonds te 21 uur. De geadresseerde, de heer A. B., is sedert al lang gehuwd en te Den Haag wonende, waar hem nu eindelijk na bijna 12 jaren, de vriendelijke prentbriefkaartgroet door „Tante Post" kon worden overgebracht. VOGELNEST IN DEN ZAK VAN EEN VOGELVERSCHRIKKER. Dat ook de vogeltjes met hun tijd mee gaan kan men in den tuin van den heer G. in Palemig constateeren, aldus het „Limb. Dagblad". Deze heer n.l. heeft in zijn tuin een vogelverschrikker geplaatst, natuurlijk met de bedoeling de vogels uit de buurt te houden. Een roodborstje echter heeft het „lef" gehad niet alleen eens met den vreem den „mijnheer" kennis te maken, maar ook Zich te huisvesten in een der zakken van den vogelverschrikker en daar een nestje te bouwen, waarin vervolgens eitjes gelegd werden, waaruit dezer dagen vijf kleine roodborstjes te voorschijn zijn geko men. En of nu mijnheer de vogelverschrik ker al met zijn armen slaat, het roodborstje gaat kalm zijn gang met het voeren der jongen! Men ziet dus hoe ook de vogels zich niet meer met „ouderwetsche dingen" bezighou den, hun geloof hierin verloren hebben en met hun tijd zyn medegegaan. SPORT K. J. C. EN SPORT. Naar aanleiding van enkele, in den laat- sten tijd gevoerde polemieken, over de ver houding der R.-K. Sportvereenigingen, wat betreft de junioren, tot de K. J. C. in ons Bisdom, verklaren Wij bij deze, dat het onze uitdrukkelijke wensch is, dat de Ju nioren ingeschakeld worden in de alge- meene katholieke jeugdbeweging, zóó dat de sportvereenigingen zich zullen bezig houden met de organisatie en de techniek van de sport voor de junioren, terwijl de geestelijke en cultureele belangen moeten worden behartigd door de K. J. C. De Diocesane bepalingen, door Ons uitge vaardigd 22 Juli 1933, laten daaromtrent niet den minsten twijfel. De meening, door Directeur Mol in de bedoelde polemieken verdedigd, is geheel in overeenstemming met die bepalingen. J. D. J. AENGENENT, Bisschop van Haarlem. „St. Bavo". KORFBAL H. B. S. IIKlimop I. In verband met de beslissing van de strafcommissie van de H. K. B. is de wed strijd Kimop IH. B. S. S. II inplaats van gelijk spel (33). veranderd in een 40 overwinning voor Klimop I. Door dezen uitslag eindigde H. B. S. II en Klimop I met een gelijk aantal punten in de promotie- en degradatie-competitie, waardoor nu een beslissingswedstrijd noo- dig is. Deze wedstrijd zal as. Zondag om 2 uur gespeeld worden op het terrein Groe- nendaal te Wassenaar. DE KIELER WOCHE. Het resultaat van gisteren in de dhar- prieklasse was: 1. „Pecari" gezeild door Krugmann (Duiitschiland); 2. Flevo gezeild door Du- dok van Heed; 3. Trinid gezeild door Ar nold. Hillen werd zevende met de „Ster", terwijl Huisken met de „Aay" achtste werd. Wat den landen wedstrijd betreft, hier is de beslissing heden gevallen. De Engelsch- nuan Mitchell werd eerste in de vierde race van dezen landen wedstrijd, terwijl Dudok van Heel eerste werd in de vijfde race. In het eindklassement werd Mitchell nummer 1. Op de tweede plaats eindigde Nederland met Dudok van Heel, op de derde plaats Zwitserland (Jegler) en 4. Duitschland (Beyne).

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 9