Opent Rekening-Courant WOENSDAG 20 JUNI 1934 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. PAG. 7 KERKNIEUWS DE ZALIGVERKLARING VAN PAUS PIUS X. Het Proces voor de Zaligverklaring van Paus Pius X is in een nieuw stadium ge treden. De Commissie die onder Voorzit terschap van den Pauselijken Staatssecre taris Kardinaal Pacelli beraadslaagde (Commissie „de non cultu") heeft thans haar werkzaamheden met succes bekroond. In het proces-verbaal wordt geconstateerd, dat aan Pius X tot nog toe geen kerkelijke eer werd bewezen, hetgeen als eisch wordt gesteld voor ieder Kerkelijk Proces betref fende een Zaligverklaring. WORDT HET CONSISTORIE UITGESTELD? Naar wordt gemeld, lag het oorspronke lijk in de bedoeling, om in de tweede helft van de maand Juni een Consistorie te hou den, waarin negen nieuwe Kardinalen zou den worden gecreëerd. Thans wordt echter in Vatikaansche krin gen aangenomen, dat met het oog op de ge spannen toestand in Duitsehland de moge lijkheid bestaat, dat het Consitorie zal wor den uitgesteld tot na de zomervacanties. HET WERK DER HEREENIGING. „Svenska Dagbladet" verneemt uit Lon den, dat de Bisschop van Canterbury tot den Paus een eigenhandig schrijven heeft gericht, met het verzoek een oproep te doen tot alle christelijke kerken om samen te werken tot het behoud van den vrede. De Aartsbisschop is van meening, dat de heele wereld ongetwijfeld naar 's Pausen woord zal luisteren; het wantrouwen tus- schen de volken zal verdwijnen en, daar de staatslieden er zeker niet in geslaagd zijn de verhoudingen tusschen de landen te ver beteren, blijft alleen nog de hoop gevestigd op het ingrijpen der Hoogste Kerkelijke Autoriteiten. PROFESSOR DUNCKER O.P. Tot professor aan de Dominicaansche Universiteit „Angelicum" te Rome is door den Hoogw.sten Pater Generaal der Orde benoemd Pater Petrus Duncker, professor der H. Schrift in het Dominicanerkloos^er te Zwolle. Pater Duncker werd 21 Maart -1889 te Amsterdam geboren, trad 14 Sept. 1916 in de Orde der Predikheeren te Huissen, en werd aldaar door Mgr. Gijlswijk 1 April 1923 priester gewijd. Kort daarop vertrok hij naar Engeland om in het studium ge nerale zijner Orde te Oxford zijn theologi sche studies te voltooien. In den zomer van 1924 promoveerde hij daar tot S. Theol. Lector. In het najaar van hetzelfde jaar vertrok P. Duncker naar het Heilige Land om zich aan de Dominicaansche Bijbel- school te Jerusalem onder leiding van Pater Lagrange in de Bijbelkunde te bekwamen. Hij bekroonde zijn Jerusalemsche studies toen hij in 1926 voor de Bijbelcommissie te Rome cum laude het licentiaat-examen in de H. Schrift aflegde. Kort erop werd hij benoemd tot professor in het klooster te Huissen en daarna te Zwolle. Met Pater Duncker treedt de zesde Hol- landsche professor het Angelicum binnen, waarvan Pater J. Peerters uit Eindhoven de prior is. In het generalaatshuis, Via San Vitale resideeren de Hoogeerw. Pater Kuhlmann, Socius van den Generaal der Orde en de Paters Suermondt en Colbé, die er werken aan de uitgave der werken van St. Thomas van Aquino. Zoo heeft zich te Rome een heele kolonie van Hollandsche Dominicanen gevormd, die de algemeene belangen der Orde dienen. '£N%V BINNENLAND TRANSFERBESPREKINGEN TOT A.S. DONDERDAG OPGESCHORT. Nieuwe instructies voor de Ned. delegatie. Men seint uit Berlyn d.d. 17 Juni aan de „Tel.": De Duitsch-Nederlandsche transfer-on derhandelingen zijn vandaag onderbroken. De Nederlandsche delegatie is naar Den Haag teruggekeerd om met de bevoegde regeeringsinstanties ruggespraak te hou den en om nieuwe instructies in ontvangst te nemen. De onderhandelingen zullen a.s. Donedrdag te Berlijn worden voortgezet. DIRECTEUR VARKENSCENTRALE. Naar wij vernemen, ligt het in de be doeling dat de heer ir. W. de Jong, van wiens benoeming tot directeur der Crisis Rundvee Centrale melding is gemaakt, ook den heer van Zwanenberg zal opvolgen als directeur der Varkenscentrale. Naar men weet, is de heer de Jong thans voorzitter van de Varkenscentrale. MELKPRIJZEN. De Crisis-Zuivel-Centrale maakt be kend, dat voor de periode van 24 Juni tot en met 30 Juni de prijs voor het taxe- gedeelte van consumptiemelk, gekocht op regeeringscontract, is bepaald op 4 3/4 ct. per liter, met dien verstande, dat voor melk van de eerste klasse deze prijs wordt verhoogd met de kwaliteitspremie en voor die van de derde klasse wordt verminderd met de kwaliteitsafdracht van 1/4 cent. De afdracht op andere in consupmptie gebrachte melk is vastgesteld op 2 cent per liter. DE GERUCHTEN INZAKE DE VERLOVING VAN PRINSES JULIANA. Een verklaring van den Nederlandschen gezant te Stockholm. Te Londen wordt uit Stockholm gemeld, dat men aldaar den nieuwen Nederland schen gezant in Zweden, Baron Van Na- gell, die Dinsdag in de Zweedsche hoofd stad is aangekomen, zijn meening heeft ge vraagd over de geruchten die de ronde doen over een verloving van H. K. H. Prin ses Juliana met Prins Bertil van Zweden, in verband met hun gelijktijdig bezoek aan Engeland. Baron Van Nagell antwoordde: „Ik ge loof niet, dat ik een indiscretie bega, wan neer ik zeg, dat het Nederlandsche volk een Zweedschen prins hartelijk zou be groeten als lid van de Nederlandsche Ko ninklijke Familie." F36 VOOR HET EERST IN DE LUCHT. Vandaag beginnen de proefvluchten. De F 36, het viermotorige Fokker-vlieg tuig, dat bestemd is voor de K. L. M., om dienst te doen op de lijn AmsterdamBa tavia en waarmee de K. L. M. deel zal ne men aan den {ïandicap-wedstrijd om den Mac Robertson trophee LondenMelbour ne, zal heden boven Schiphol zijn reeks proefvluchten beginnen. STANDBEELD VOOR KARD. VAN ROSSUM. Mgr. Schioppa vertegenwoordigt Z. H. den Paus bij de onthulling. De Pauselijke internuntius, mgr. L. Schioppa, zal Zondag Zijne Heiligheid ver tegenwoordigen bij de onthulling van het standbeeld voor wijlen Z.Em. W. Kardinaal van Rossum te 's-Hertogenbosch. De Internuntius Z.H.Exc. Mgr. L. Schiop pa, die Zondag as. te 's-Hertogenbosch den H. Vader zal vertegenwoordigen by de onthulling van het Kardinaal Van Ros- sum-standbeeld, zal aldaar des middags om 13.54 aan het station arriveeren. Burge meester Van Lanschot zal den Internun tius begroeten aan het station, vanwaar Zijne Excellentie zich begeeft naar het klooster der Paters Redemptoristen in de St. Jozefstraat. Na hier eenigen tijd te hebben verpoosd, begeeft de Internuntius zich rechtstreeks naar het Kardinaal Van Rossumplein om daar tegenwoordig te zijn bij de plechtige onthulling. Nog enkele mededeellngen voor de Katholiekendag-bezoekers. Aan de toegangswegen van 's-Hertogen bosch zullen zich Zondagochtend Jonge Wachters bevinden met een bord, dat aan geeft de dichtstbijzijnde gelegenheid tot het stallen van fietsen. Van die plaats af, werkt dan de gidsendienst naar de Parade. De Vereeniging „Eerste Hulp bij Onge lukken" heeft al haar leden gediplomeer den en helpers voor Zondag a.s. gemobi liseerd om eventueele hulp te kunnen bie den aan wie zulks behoeven. De centrale post wordt gevestigd bij de Broeders van Sint Joan, de Deo, hulpposten komen er op alle terreinen, waar menschen verza meld worden. Op geregelden afstand van elkaar zal men gediplomeerden en helpers kunnen vinden, kenbaar aan een gele band met zwarte letter: E. H. B. O. De geheele dienst staat onder de per soonlijke leiding van den voorzitter der vereeniging, dr. J. van Erp. INVOER VAN AAL EN PALING. Voor een jaar gecontlngenteerd. De „Stscrt." van gisteravond bevat een Kon. besluit, waarbij o.rii. wordt bepaald, dat gedurende het tijdvak van 12 maanden aanvangende 1 Juni 1934 en eindigende 31 Mei 1935, is de invoer uit ieder land ver boden van aal en paling, voor zoover deze meer bedraagt dan 25 pet. van de hoe veelheid, welke gemiddeld per 12 maanden in de jaren 1931, 1932 en 1933 uit dat land is ingevoerd. De Minister van Econ. Zaken ls bevoegd, om bovendien bijzondere contingenten vast te stellen voor den invoer uit nader door hem aan te wijzen landen. Met ingang van heden zal de invoer slechts zijn toegestaan, indien daarbij wordt overgelegd een daartoe door of vanwege den Minister af te geven vergun ning. Genoemde „Stscrt." bevat tevens minis- terieele beschikkingen ter uitvoering van dit. Kon. besluit. Burgemeesters. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 Juli 1934, benoemd tot burgemeester der gemeente Schaesberg mr. A. P. J. M. Lem pers, en tot burgemeester der gemeente Kethel mr. J. J. van der Liip. De nieuwe burgemeester van Schaesberg, mr. Lempers, is 28 Maart 1898 in den Haag geboren en is thans hoofdambtenaar ter ter gemeente-secretarie van Heerlen. De nieuwe burgemeester van Kethel, mr. van der Lip, is 12 April 1899 te Leiden geboren. Hij is thans volontair ter gemeen te-secretarie van Sassenheim en woon achtig te Wassenaar. Mr. v. d. Lip is een zoon van wijlen mr. v. d. Lip, wethouder der gemeente Ledden. OVERHEID EN WERKLOOSHEID. Dr. Kortenhorst over de Regeeringspolitiek. Maandagavond sprak dr. L. G. Kersten- borst, lid der Tweede Kamer, in het ge bouw St. Jozef te Almelo voor de R. K. Kiesvereeniigimg „Ons Recht" een rede uit over „Overheid en Werkloosheid". Spr. zeide objectief te zullen behande len, wat onze vertrouwensmannen in het belang van ons land en ons Ka/bh. volk deden of nalieten. Spr. staat hier wel als soldaat der Staatsparty op verzoek van het hoofdkwartier, maar wat hij gaat zeggen is Voor zijn eigen rekening. Spr. tracht dan allereerst bekende feiten te doen zien in hun ouderlingen samenhang, omdat de samenhang der feiten leert, of de Kath. fractie goed of verkeerd heeft ge handeld. Nadat in 1933 de vorming van een parlementair kabinet was mislukt en het tegenwoordige ministerie-Colijn optrad, stelde de Kath. Kamerfractie zieh volgens de traditie op gouvernementeel standpunt. Onze verantwoordelijkheid tegenover het kabinet-Colijn is niet dat 't tot stand kwam, maar deze, dat het zijn bestaansbasis ver liest, als wij het onzen steun onthouden. Onthielden wij het kabinet-Colijn onzen steun, dan zou óf Colijn ontslag moeten nemen, óf de Kamer zou moeten ontbon den worden. In het eerste geval zouden wij in één hoek komen met socialisten etc., die op ontbinding uit zijn. De nieuwe forma teur, die Kath. zou zijn, zou bij de soc. de mocraten moeten aankloppen en wat is in onzen tijd met dezen nog te bereiken? Zij hebben zich in dezen tijd, waarin harde maatregelen genomen moeten worden, zelf uitgeschakeld door verantwoordelijkheid te weigeren. De val van het kabinet zou ons land starten in een chaos. Als het re- geeren onder parlementair democratisch regiem onmogelijke werd gemaakt, zou de weg geopend zijn voor het nationaal-socia- Lisme en de dictatuur. Nadat spr. er op gewezen had, dat de Kath. fractie tooh ook geenszins „de gevan gene van Colijn" is, zeide spr., dat dit ka binet ook positieve deugden heeft en ging hij in 't kort na, wat het in het laatste jaar tot stand bracht. Over de economische po litiek der regeering zijn wy echter niet vol daan. Spr. herinnert aan het motto, dat ge plaatst is op den Friesoh-HoHandscben af sluitdijk: „Een volk, dat leeift, bouwt aan zijn toekomst". ALs een regeering niet den weg wijst, hoe we uit de huidige misère kunnen geraken, zal er niet alleen een doffe berusting ontstaan, maar ook spoedig een gebrek aan vertrouwen in de leiders en dan zal het volk een nieuwen profeet achterna loopen, zooals in Duitsehland is geschied. De kath. fractie heeft reeds voor jaren haar waarschuwende stem laten hooren. Het ver schil van inzicht tusschen onze fractie en de regeering-Colijn was het volgende: de regeering plaatste zich op het standpunt dat er ailles opgezet diende te worden om onzen export gaande te houden en dat het niveau van de loonen dermate omlaag ge drukt moest worden, dat onze productie kosten concurrentie op de wereldmarkt mogelijk zouden maken. Ook onze fractie is van oordeel, dat wij den export niet moe ten verwaarloozen. Maar ook al komen wij tot de laagste loon- en steumnonmen, dan kunnen we nog niet op tegen de concurren tie van het Verre Oosten. De binnenland- sche markt is het laatste redmiddel om ons volk weer een bestaan te geven. Zij is van oordeel, dat een loonsverlaging, die niet tot gevolg heeft, dat de som van het totale arbeidsloon omhoog gaat, niet is in het be lang van het land. Uitvoerig toont spr. dan aan, dat de po litiek der regeering schipbreuk heeft gele den. Het heeft veel strijd gekost om de re geering op onze hand te krijgen. Ook de li beralen en soc. democraten kwamen tot ons standpunt, dat wij alleen moeten koopen bij hen, die ook bij ons koopen. Op 1 Juni 1933 verscheen het economisch ungenitie- prognaim der 4 kath. standsorganisatiiefl, waarvan groote gedeelten thans door die re geering worden uitgevoerd. Spr. wijst op de Crisisinvoerwet, de contirngenteeriingen, de herziening van de tarieven van invoer rechten, die sinds jaren door onze fractie werden gepropageerd en waartegen libe ralen en soc.-democraten zich lang hebben verzet. De factor loon is in de laatste jaren van overwegende beteekenis geworden in de productiekosten. Arbeid en economische po litiek zijn dus nauw verbonden. Wij acht ten het verkeerd, dat de regeerïng het grootste deel van de crisislasten op den ar beid legde. Ook het arbeidsloos inkomen zal zijn portie moeten dragen. Onze grief was, dat de regeering zoo weinig deed om de draagkracht van het volk te verhoogen, terwijl aan den anderen kant de koeten van het levensonderhoud op gelijk peil werden gehouden door allerlei maatregelen op fis caal en agrarisch gebied. Spr. aoht het met ruame noodzakelijk, dat tot een drastische verlaging van de huren der met rijksvoor - schotten gebouwde woningen worde over- Komende tot het toekomstperspectief voor ons volk zegt spr., dat wij als de groente- en zuivel boeren van Europa heb ben afgedaan. Wij moeten ons aanpassen bij de structuur-verandering. De eenige op lossing ziet spr. in een verdergaande indu- strialiseering van ons land. Dat is een ge weldig probleem, maar als het in de naaste toekomst niet slaagt, ziet spr. den toestand donker in. De regeering deed op dit gebied niets. Haar standpunt was: de industrie moet zich zelf helpen. Dit bleek ook bij de behandeling van het 60 millioen en-ontwerp. Als wij deze industrialisatie niet krijgen, baten ons protesten tegen steunverlaging niets. Middelen oan tot vestiging van nieuwe industrieën en vergrooting van bestaande te komen, zijn niet alleen credieten, maar vooral verhoogde invoerrechten en bedrijfs- organiisaitie. Bij de vier kath. standsorgani saties bestaat volkomen overeenstemming. De industrie is niet te redden als men el kaar op leven en dood beconcurreert. De regeering kan de industrie alleen helpen als men komt met afgeronde plannen. La ten we dat over aan faidlvidueele industri eel en, dan kamt er niets van terecht. Spr. wijst op het komende wetsontwerp tot bin dend verklaring van economische afspra ken. Tenslotte zette spr. het standpunt der kath. fractie inzake de bekende motie-Ku- pers uiteen. In dit verband roerde spr. ook de a.s. benoeming van mr. Steeniberghe als opvolger van minister Verschuur aan en wees er op, dat de nieuwe minister het voor 100 pot. eens is met het urgentie^program dier standsorganisaties, waarmee ook de ka merfractie zich vereenigde. Ook dr. Colijn is met de ricbting-Steenberghe bekend. Met een aansporing om vertrouwen te blijven stellen in de gekozen leiders, eindigde spr. zyn voordracht. „Msb." JOH. WINNUBST. Begaafd musicus overleden. Dinsdagmiddag half 4 is de heer Joh. Winnubst, de katholieke talentvolle musi cus, in het St. Antonius Gasthuis te Utrecht overleden. Groot was aldus de „Tijd" op het vernemen der tijding, in alle kringen de verslagenheid, innig en hartelijk het mee leven met de zoo zwaar beproefde weduwe en kinderen en waar in de avonduren ka tholieken in vergadering of op welke wijze ook bijeen waren, werd het overlijden door velen met aandoening besproken. „Wie had dat nu verwacht?" was de vraag die op veler lippen zweefde en men herinnerde aan het bericht, dat nog Maan dagavond verscheen, dat de toestand van den heer Winnubst vooruitgaande was. Zondag 10 Juni werd hij in het gasthuis opgenomen, om den volgenden dag geope reerd te worden, welke operatie gced slaagde. Maandag konden de draadjes uit de won de verwijderd worden, doch Dinsdag in de morgenuren, nadat de patiënt nog opge wekt het ontbijt had gebruikt, deed rich een noodlottige complicatie voor. Om twaalf uur achtte men het noodig, dat de heer Winnubst werd voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden en toen mevrouw Winnubst haar echtgenoot wederom kwam bezoeken, was de toestand zoodanig verergerd, dat ook de kinderen gewaarschuwd moesten warden. Mevrouw en drie v*an haar vier kinderen, van wie de jongste eerst zestien Jaar telt, zijn by het overlijden van den man en hun vader, die om ongeveer half vier ontsliep, tegenwoordig geweest. De patiënt was toen reeds eenigen tijd buiten bewustzijn. Diep tragisch was de overkomst uit Heer len van de oudste dochter, die daar juist den vorigen dag voor het verpleegsters examen was geslaagd. Toen zij Dinsdagmid dag om één uur zich naar Utrecht begaf, meende zij, haar vader daar in vooruitgaan- den toestand aan te treffen. Ongeveer een half uur na het overlijden van haar vader kwam zij in het St. Antonius Gasthuis aan. De thans overledene werd 24 December 1885 te Amsterdam geboren. Als 0-jarige jongen zong hij reeds in het knapenkoor van de St. Catharina-kerk te Amsterdam. Ongeveer ook op dien leeftijd ontving hij reeds muzieklessen van zijn va der, die muzikaal eveneens zeer begaafd was en eenige werkjes componeerde. De zoon wenschte al spoedig zich geheel aan de muziek te wijden, iets wat zijn va der niet gaarne zag, doch ten laatste ont ving hij toestemming om het Conservato rium te Amsterdam te bezoeken. Verder ontving hij rijn muzikale opvoe ding te Aken en volgde te Amsterdam nog lessen in kerkmuziek van den heer Hubert Cuypers. In 1910 werd hij op voorstel van Mgr. J. A. S. van Schalk, benoemd tot directeur van het zangkoor „St. Gregorius Magnus" van de kathedrale kerk te Utrecht, als op volger van Jos. Vrankem. Van zijn werken zijn om. békend: reien uit Vondels „Jephta", „Jubeljaar Domini- calis", „Missa St. Henrici", „Jubeljaar des Priesterdoms", 33e zang uit Dante's „Divina Commedia", UIT DE OMGEVING HILLEGOM. Personalia. Voor het examen L. O. slaagde onze plaatsgeoot de heer W. van der Laan, opgeleid aan de De Costa- kweekschool te Haarlem. ;Schaakclub „Dettil". De competitie wedstrijd dezer vereeniging 19331934 is thans geëindigd. De wisselbeker werd dit jaar gewonnen door den heer P. G. A. Hof- kes; de 2e pr. werd toegekend aan den heer Th. Schouten. De eindstand der beide 10-tallen luidt als volgt: le tiental: P. Hofkes, gespeeld 8 p., gew. 6, remise 2, verloren 0, 7 punten, gem. 0.88. Th. Schouten gesp. 8, gew. 5, remise 1, ver loren 2, 5 punten, gem. 0.69. E. Wiedijk gesp. 8, gew. 4, rem. 1, verloren 3, 4 p., ge middeld 0.56. G. Marinus gesp. 8, gew. 4, rem. 2, verl. 3, 4 p., gemidd. 0.50. J. J. Boll precies als G. Marinus. P. de Rooy gesp. 8, gew. 3, rem. 0, verl. 8, 3 p., gem. 0.38. Mej. Marinus en de heer W. Verleur als P. de Rooy. J. Philippo gespr. 8, gew. 2, rem. 0, verl. 6, 3 p., gem. 0.25. 2de tiental: A. Philippo, gespr. 9, gew. 8, remise 1, verl. 0, 8 1/2 p., gem. 0.94. H. Gogoll gespr. 9, gew. 8, remise 0, verl. 1, 8 p., gem. 0.89. P. v. d. Meij gesp. 9, gew. 6, remise 0, verl. 3, 6 p., gem. 0.67. P. Kleefstra, gesp. 9, gew. 4, remise 1, verl. 4, 4 1/2 p., gem. 0.50. G. Vermey, gesp. 9, gew. 4, remise 0, verl. 5, 4 p., gem. 0.44. R. Marseille en W. de Vries als G. Vermey. G. Marseille gesp. 9, gew. 3, remise 1, verl. 5, 3 1/2 p., gem. 0.39. J. Walraven gesp. 9, gew. 2, remise 0, verl. 7, 2 p., gem. 0.22. P. Marseille, gesp. 9. gew. 0. remise 1, verl. 8, 1/2 punt, gem. 0.0?. De heeren J. en A. Philippo en H. Go goll zullen nog promotie-degradatie-wed- stryden moeten spelen om de 9e en 10e plaats van het le tiental. Het leidingwater. Het leidingwater is niet zuiver van kleur en niet volkomen rein.- Er zweven kleine vlokjes in. Het ver oorzaakt aanslag en bezinksel bij glas en vaatwerk. De smaak blijft uitnemend. We vertrouwen, dat het bedrijf in staat zal zyn het euvel te verhelpen. NOORD WIJK. EEN BLOEMBOLLENBEURS. Van den Bond van Zuid-Holl. Kleine Kweekers. Te beginnen op Donderdag 5 Juli as. wordt telkens op initiatief van de afd. Noordwijk van de Z.-H. Bond van Kleine Kweekers, iedere Donderdag om 10 uur v.m. tot 1 uur n.m. een Bloembollenbeurs gehouden in een zaal van café „De Zwaan" aan de Voorstraat. Deze zaal wordt voorzien van telefooncel, aanplakborden, alsook vaste tafels met naamboorden, wel ke door exporteurs gehuurd kunnen wor den tegen 2.50 per seizoen. De beurs- commissie stelt alles in het werk om deze beurs te doen slagen. Ned. Maatschappij v. Tuinbouw en Plantkunde. De maandelijksche bijeen komst in hotel „Royal" mocht zich ook de zen keer weder over een goede opkomst verheugen, zoowel wat leden betreft, als de vele ingezonden bloemen en planten. Met een inleidend woord verwelkomde de voorzitter, de heer H. de Boer, de aanwe zigen en besprak in het kort het ingezon- dene als Lathyrus, Irissen, Anemonen, Crascula Briofslia en Gloxinia's. Door laatstgenoemde plant kwam spr. nog neer op de vermaarde Gentsche culturen, welke, evenals de culturen te Boskoop en Aals meer te danken zijn aan von Siebold, over wien spr. eenige interessante mededeelin- gen deed. Na lezing der notulen werd een schrijven, behelzende de aankondi ging der jaarlijksche Lathyrustentoonstel ling, welke dit jaar gehouden zal worden te Haarlem in het Krelagehuis op 6, 7 en 8 Juli a.s., voor kennisgeving aangenomen. Op een schrijven van het H. B. over het stellen van candidaten werd besloten te steunen de candidatuur van Wassenaar, den heer Ruijs en voor de vakgroep den heer Maarse uit Aalsmeer. Vervolgens deelde de voorz. mede, dat de plaatselijke expositie van Lathyrussen zal plaats heb ben Vrijdag 13 Juli a.s. in hotel „Royal". Van de 8 soorten aan de deelnemers uit gereikt, moeten van ieder minstens 15 bloemen worden ingezonden, waarvoor va zen aanwezig zullen zijn. De inzendingen zullen uiterlijk 6 uur opgesteld moeten zijn om de jury in de gelegenheid te stel len de keuring naar behooren te kunnen uitvoeren, omdat denzelfden avond de af- deelingsvergadering gehouden zal worden. Naast deze onderlinge tentoonstelling is door enkele bestuursleden naar voren ge bracht het houden van een groote tentoon stelling in Casino te Noordwijk aan Zee. Naar aanleiding van dit voorstel had het bestuur bereids besprekingen hierover geopend met de exploitanten van het Ca sino, welke zeer sympathiek stonden te genover dit plan en eventueel hun volle medewerking zouden verleenen en dien aangaande uitnemende voorstellen deden, welke het bestuur ten volle kon acceptee ren. Het hoofddoel dezer tentoonstelling zal zijn inzending van Lathyrussen; doch ook andere planten en bloemen zijn wel kom. De tentoonstelling zal gehouden moe ten worden op 16, 17 en 18 Juli as. Dit bestuursvoorstel werd door de verga dering goedgekeurd, waarna de voorz. al ler medewerking verzocht, allereerst door het inzenden van een stand, doch als men hiertoe niet in staat is alle beschikbare bloemen aan de tentoonstellings-commissie (bestaande uit het geheele bestuur) af te staan. Het ingezondene zal ook aan een keuring worden onderworpen, waarvoor mooie prijzen beschikbaar zullen zijn. Na een korte pauze bracht de voorz. ver slag uit van de vergadering van voorz. en secretarissen, gehouden te Zwolle. Spr. gaf naast het ver gad erin gsverslag nog een mooi overzicht van de reis naar Zwolle en de hieraan verbonden excursie naar De- demsvaart. Hierna werden aan de fa. Ko nijnenburg en Mark een 3-tal diploma's van de Maatschappij uitgereikt voor inzendin gen Gladiolussen, aan den heer C. Soete- man voor Dahlia Ina v. <L Meer en aan de fa. Nieuwenhuis en v. Diest voor Spirea Bremen. Opgave voor Chrysanthen-potten en voor inzendingen in het Casino kunnen geschie den bij den secretaris, den heer A. R. Over- velde. Na keuring en verloting der aan wezige planten en bloemen, verzocht de voorz. dat allen naar vermogen zullen me dewerken tot het doen slagen der tentoon stellingen om de eer der afd. hoog te hou den. Hierna volgde sluiting. RIJNSBURG. Bloemenhandel. Met de zonnige dagen is de massa bloemen weer gekomen en was de aanvoer de laatste dagen geweldig groot, met als gevolg daling van de toch al niet loonende prijzen. De variaties brei den zich nog uit. Het kwantum Pyrethrums wordt geringer doch er komen massa's Irissen, Pioenen, Convili's, Campanula en ook de Gladiolussen komen al in flinke kwantums. Betaald werd: Anemonen 0.100.18, Anjers 0.100.16, Koren bloemen 0.110.16, Margrieten f 0.10— 0.14, Galardia ƒ0.25—0.35, Anjers ƒ0.15 0.25, Pyrethrums ƒ0.100.15, Delphiniums 0.350.55, Bruidsanjers 0.040.07, Ra nonkels ƒ0.08—0.14, Convili ƒ0.80—1.05, Lathyrus ƒ0.150.25, Campanula ƒ1.60 2.80, Ixia ƒ0.600.75, Gladiolussen 1.90 2.70, Papavers 0.300.50, Pioenen 1.10 1.90, Rozen per bos 0.200.30.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 7