HOE LAAT HET BS l WOENSDAG 20 JUNI 1934 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 De Leidsche Vroedschap Maandagmiddag is de gemeenteraad be gonnen met een vrij lang debat over de vraag, of de benoeming van een waarne mend-directeur (trice) van Maatschappelijk. Hulpbetoon moet geschieden door B.enW. of door den Raad. B. en W. stelden het eer ste voor .Waar het de bedoeling is van B. en W. (en ook, ongetwijfeld, de wensch is van den Raad in groote meerderheid) de huidige secretaresse mej. de Vries te be noemen, die krachtens haar tegenwoordige functie er vanzelf-sprekend voor in aan merking komt, daar was de aangevoerde vraag momenteel niet van het minste be lang. Tooh moest er veel over worden ge praat. Aan dit punt was voorafgegaan de be noeming van een directeur van Maatschap pelijk Hulpbetoon. Met op één na algemee- ne stemmen is benoemd mr. dr. S. Roze- mond, directeur van de Amsterdamsche Maatschappij voor jonge mannen. Toen kwam aan de orde de voortzetting van de verkeers-verordening. Bij de discussie over dit onderwerp was de kortheid ver te zoeken! De verordening werd aangenomen, zooals voorgesteld. Tijdens de discussie is alleen z. h. s. deze wijziging aangenomen, dat men kinderen tot 12 jaar (niet tot 10 jaar, zoo als voorgesteld) achter op de fiets zal mo gen meenemen. Met een kleine meerderheid werd aangenomen, dat het verboden zal zijn, oudere personen te laten meerijden. O.i. een overbodige verbodsbepaling. Wij willen nog opmerken, dat ook, na stemming, besloten is, om in enkele straten het rechts-houden verplichtend te stellen. Maar hierbij is er o.a. uit den Raad op ge wezen, dat ten deze de politie met meer beleid moet optreden, dan het wel 'ns het geval is! Optreden door de politie ten deze zéker met eenigen drang of kracht mag zeker alleen plaats hebben, als op een bepaald moment het hand haven van de orde zulks eischt. Wij vreezen, dat de Raad nog wel 'ns over de aanneming van dit voorstel spijt zal hebben! En toen is er gepraat gepraat, om er bij de warme temperatutu: onwel van te worden, gepraat uren-lang. Aan de orde was het voorstel om den hoofdingenieur bij de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit, ir. F. Stokhuyzen te benoemen tot adjunct-directeur dier Fabrieken en den hoofdboekhouder der afdeeling admi nistratie van de genoemde Fabrieken, W. Wiggers, te benoemen tot administrateur, hoofd der genoemde afdeeling, om den huidigen adjunct-directeur ir. Fehmers te benoemen tot 1ste adjunctdirecteur, plaatsv. directeur. Dit laatste stond niet in het oor spronkelijk voorstel, doch was er in opge nomen op voorstel van den heer Wilbrink. Men kan dit voorstel van verschillende kanten bezien. En we kunnen ons haast niet voorstellen, dat er iemand is, die geen bezwaren gevoelde voor deze promoties (en saalisverhoogingen), vooral gezien de algemeen politiek van B. en W., die zooveel mogelijk in - dezen tijd alle positieverbeterig van het gemeente-perso neel afwijzen. Er zijn bezwaren tegen dit voorstel óók nog van anderen aard en wij kunnen ons voorstellen, dat deze voor iemand onoverkomelijk zijn. Maar van een anderen kant bezien, is er toch heel veel voor, dat zeer bekwame leiders in een bedrijf, dat zeer omvangrijk is en van welks exploitatie voor de ge meente Leiden ontzaglijk veel af hangt, dat deze leiders niet zoo veel min der worden gesalarieerd dan hun collega's elders in soortgelijke bedrijven! En dan kan men ook nog aanvoeren als motief, om voor het bedoelde voorstel te stemmen, dat ten slotte uit de verwerping door B. en W. èn anderen de conclusie zou zijn getrokken (zij 't dan ook o.i, ten on rechte), dat bevordering van daartoe in aanmerking komend gemeentelijk perso neel definitief zou moeten worden stop gezet. O.i. zijn in dit opzicht B. en W. al reeds beslist te zuinig, waaronder de be trachting van de billijkheid lijdt; maar zij zouden waarschijnlijk, na verwerping van dit voorstel, hun gedragslijn ten deze nog strakker in dezelfde richting spannen. De Raad heeft ten slotte aangenomen de rang- en salarisverhooging voor den hoofdingenieur en den boekhouder, de titel- verhooging voor den adj.-directeur, maar niet de salaris-verhooging voor laatstge noemden functionaris; daarover staakten de stemmen. Wij verwachten, dat in de volgende vergadering ook dit laatste onderdeel van het voorstel zal worden aangeno men. Zou dat echter niet gebeuren, dan moét het geheele voorstel worden afge stemd. De heer Wilbrink heeft dat zeer te recht opgemerkt, terwijl deze conclusie ook ligt opgesloten in de opmerking van wethouder Goslinga, die zeide, dat hij van aanneming van het voorstel (maar dan, na tuurlijk, van het geheele voorstel) ver wachtte een „nieuw tijdperk van onderlin ge' samenwerking en hartelijke eensgezind heid". Ten slotte is de heer v. Stralen wéér ge komen om te adresseeren aan de regeering inzake den werkloozen-steun. Een politiek spelletje, dat, helaas, de parlementaire de mocratie in miscrediet moét brengen! Ge meenteraden zijn nu eenmaal niet geroepen om de taak van het parlement over te ne men! En debatten en moties over een der gelijke aangelegenheid in gemeenteraden kunnen niet anders dan volstrekt nutteloos zijn. Waar de heer v. Stralen weer „dap per", met een zich voor niets geneerende brutaliteit, de rechterzijde verweet, dat zij geen voldoende belangstelling heeft voor het lot der werkloozen, daar deed de com munist de heer v. Weizen nog scherper BUITENLAND HET NIEUWE KABINET. Een koele ontvangst in het parlement. Dinsdagmiddag 2 uur is de nieuwe re geering voor het Parlement verschenen. In de Kamer waar de belangstelling, zoowel van de zijde van het publiek en den jour nalisten, als van de Kamerleden zelf, zeer groot was, werd eerst door den voorzit ter hulde gebracht aan de nagedachtenis van oud-minister Theodoor. Onmiddellijk daarna ving minister-president de Broque- ville de voorlezing aan van de regeerings- verklaring. Gedurende een tiental minu ten werd ook door de oppositie aan dachtig geluisterd. Alleen bij het einde hoorde men af en toe eenige ironische in terrupties van de sociaal-democraten. Na den Franschen tekst werd ook de Vlaam- sche vertaling een zeer slechte vertaling als altijd te midden van het gerucht der particuliere gesprekken, op een bijna onverstoorbare wijze, door den „premier" voorgelezen. De regeeringsverklaring werd op de banken van de katholiek-liberale meerder heid vrij koel ontvangen. Alleen de meeste katholieken klapten instemmend in de handen. Slechts één enkele liberaal juichte eveneens. Dit bracht op de regeeringsban- ken een pijnlijken indruk teweeg. DUITSCHLAND. CLEARING DOOR AMERIKA? Ook Bazel protesteert tegen schending van verbintenissen. Reuter bericht, dat president Roose velt het staatsdepartement opdracht heeft gegeven inlichtingen in te winnen over het voornemen van Engeland om tot clea ring of tot compensaties over te gaan naar aanleiding van het Duitsche moratorium. De deskundigen en juristen hebben uitge maakt, dat de Amerikaansche regeering de macht heeft om dergelijke maatregelen te nemen, doch het staat nog niet wast of zij gebruik van dit recht zal maken. Uit Bazel wordt gemeld, dat de Bank voor Internationale Betalingen als fiscaal agent van de trustees der Duitsche buiten- landsche leening van 1924 bekend heeft ge maakt, dat de trustees met nadruk protes teeren tegen de voorgenomen duidelijke schending van de verbintenissen en ver plichtingen, die het Duitsche rijk bij de algemeene schulduitschrijving op zich heeft genomen en in internationale overeenkom sten herhaaldelijk heeft vastgelegd. Zij verzoeken de Duitsche regeering dringend haar beslissing te herzien en zij handha ven nadrukkelijk en in alle vormen alle rechten en voorrechten der bezitters van schuldbewijzen en trustees. VERMOGEN VAN JOODSCHE ARBEIDERS IN BESLAG GENOMEN. De geheime staatspolitie heeft „op grond van de wettelijke bepalingen in zake de confisceering van marxistische, subs, staats- en volksvijandige vermogens" alle bezittingen van den bond van Joodsche werknemers met al zijn onder- en neven- i organisaties ten gunste van den staat Prui sen verbeurd verklaard. DE REDE VAN VON PAPEN. Goedgekeurd door Hindenburg? De diplomatieke medewerker van de „Daily Herald" bericht, dat de rede van Von Papen, die zulk een sensatie in Duitschland en in het buitenland heeft gewekt, door president von Hindenburg was goedgekeurd en ook de instemming heeft van de groot-industrieelen. DE KATH. ARBEIDERS-ORGANISATIES. Hitier bereid tot onderhandelen. Bij de j.l. Zondag gehouden Ludgerus- feesten heeft Z. H. Exc. Mgr. van Galen, bisschop van Munster, in een redevoering verklaard, dat hij, zoodra de verordening gepubliceerd werd, volgens welke de leden der Kath. arbeiders- en gezellenvereeni- gingen uit de lijsten van het arbeidsfront moeten worden geschrapt, een telegram aan rijkskanselier Hitier heeft gezonden, verzoekend intrekking der desbetreffende bepaling. In antwoord daarop ontving de bisschop een mededeeling van den staatssecretaris van den rijkskanselier, meldende, dat de staatssecretaris zich in opdracht van den rijkskanselier onmiddellijk in verbinding had gesteld met den minister van binnen- landsche zaken en staatsraad dr. Ley en dat de betreffende aangelegenheid een punt van beraadslaging zou uitmaken op de eerstvolgende conferentie van den mi nister van binnenlandsche zaken met het Duitsche episcopaat. FRANKRIJK. STRAATGEVECHTEN TE TOULOUSE. Drie dooden, 170 gewonden. Te Toulouse hebben bloedige straatge vechten plaats gehad met communisten. Bij de botsingen zijn 50 politiebeambten en 120 burgers min of meer ernstig gewand. aanvallen op de S.D.A.P. wat betreft haar politiek inzake het werkloozen-vraagstuk! 't Was een wan-smakelijk politiek gedoe van de roode heeren, waarop de Raad tot na het middernachtelijk uur werd getrac- teerd. 122 personen moesten in het ziekenhuis worden geholpen. Volgens de laatste be richten zijn drie personen aan hun wonden bezweken. Het aantal arrestanten bedraagt 300. De meesten hunner zijn, nadat proces verbaal was opgemaakt, in vrijheid gesteld. OOSTENRIJK. ONDERHOUD TUSSCHEN BARTHOU EN DOLLFUSS. Een officieele Oostenrijksche mededee ling zegt, dat de Fransche minister Barthou gisteravond op weg naar Boekarest Weenen is gepasseerd. Bondskanselier Dollfuss heeft Barthou op het Westerstation begroet. Van den korten tijd, die voor een onder houd beschikbaar was, heeft Barthou ge bruik gemaakt om Dollfuss de verzekering te geven, dat de Fransohe regeering blijft vasthouden aan de verklaring over de ga rantie van Oostenrijks onafhankelijkheid, tezamen met Italië en Engeland. Ondanks den korten tijd konden Dollfuss en Barthou ook de beide landen interesseerende vraag stukken bespreken. Otto van Habsburg weer Oostenrijksch burger. Een dorp in Tirol heeft Otto van Habs burg het burgerschap verleend. Dit Is de eerste stap voor de herwinning van het Oostenrijksch staatsburgerschap, dat de troonpretendent verloren heeft. De monar chisten verklaren thans met trots: „De Habsburgers zijn nu Tirolers". HET GROOTGRONDBEZIT. Opnieuw zijn 32,280 acres land met 13 boerderijen, toebehoorende aan den hertog van Medinaceli op last van de commissie tot hervorming van het landbezit in beslag genomen. De hertog heeft reeds eenigen t\jd gele den een uitgestrekt landbezit, waarvan de waarde op 8 millioen gulden beschat werd, aan deze commissie moeten afstaan. Op het inbeslaggenomen land zullen 330 families worden gevestigd in collectieve boerderijen. Ook de hertog van Abeyro heeft een groot landbezit van 981 acres in de provincie Sa lamanca aan de landoommissie moeten af staan. AMERIKA. DE OORLOG IN HET pHACO-GEBIED. Wapenembargo nog niet in werking. Eden heeft in het Engelsche Lagerhuis verklaard, dat het embargo op wapens, bestemd voor het Chaoogebied, nog niet in werking is getreden, daar Italië zijn in stemming afhankelijk stelt van die van Ja pan en dit land het voorstel niet formeel heeft aanvaard. Engeland handhaaft nog zijn uitvoerverbod, maar kan dit niet on beperkt blijven doen. BUITENL. BERICHTEN. AUTOBUS-ONGELUK BIJ SAALFELD. Dertig personen ernstig gewond. Op den weg van Amsgereuth naar Saal- feld is gisterenmiddag vier uur een ernstig verkeersongeluk geschied. Een met 55 per sonen bezette autobus uit Erfurt, welke een tocht maakte door Thüringen, reed op een steil hellend punt van den weg af. Het voorstuk van den auto boorde zich diep in het zand. Van de 55 inzittenden werden er dertig ernstig gewond. Eenigen liepen een schedelbreuk op en moesten in het zieleen- huis te Saalfeld worden opgenomen. Het ongeluk zou te wijten zijn aan het plotseling weigeren van de remmen. TORNADO IN HONDURAS. Volgens uit Progreso (Honduras) ont vangen berichten heeft een tornado, welke over een breedte van ongeveer 20 K.M. heeft gewoed, verscheidene deelen van Honduras geteisterd. Een plantage der Uni ted Fruit Company is geheel verwoest. Tal van menschen zouden om het leven zijn gekomen. De verbindingsmiddelen zijn ge heel onderbroken. Regen in Engeland. Het heeft gisteren op verscheidene plaat sen in Engeland geregend, wel niet hard of lang, maar na zooveel droogte was ook een kort buitje al welkom. Bovendien is de re gen neergekomen in de streken waar hij het hardst noodig was, ofschoon nergens meer dan 14 inch gevallen is. In verschillende streken van het platteland hadden de boe ren regentonnen klaar gezet om het water op te vangen. De vooruitzichten voor wat meer regen zijn gunstig. Kinderverlamming te Los Angeles. De kinderverlamming, welke sedert Mei te Los Angeles en omstreken optreedt, heeft reeds vijf personen het leven gekost. Naar het schijnt breidt de epidemie zich uit. Maandag zijn 35 nieuwe gevallen be kend geworden, DE MOORD OP PRINCE. Trage hersens van een burgemeester. Den 20en Februari zag Jean Hubert, de burgemeester van Troyes in het district Pasques op de straat een auto, welke de maximumsnelheid overschreed. Hij droeg ZEG ZE MAAR GERUST - IEDER KATHOLIEK behoort abonné te zijn op een Katholiek Dagblad, en dit is voor LEIDEN en OMGEVING „De Leidsche Courant". Een ieder die ons een abonné (voor minstens drie maanden) aanbrengt, zullen wij gelegenheid geven te kunnen zien hoe laat het is. Wij zenden hem (haar) onderstaand klokje. steeds zijn notitieboekje bij zich, om on middellijk het autonummer der overtreders te kunnen opschrijven. Hubert zag echter tot zijn verbazing, dat deze auto geen num mer droeg. Nu is de weg door Troyes wel niet de directe verbindingsweg tusschen Parijs en Dyon, maar men kan Dyon ook over dezen weg bereiken. Het lijk van Prince werd den 21 en Februari te Dyon gevonden. Burgemeester Hubert had welis waar niet het nummer van den wagen kun nen zien, maar wel de gezichten der inzit tenden. In Maart werd de Parijsche poli- tie-inspecteuir genoemd in verband met de Stavisky-affaire en zijn portret verscheen in alle bladen. Jean Hubert herkende in dit porttret een der inzittenden der auto, maar de onderlinge samenhang van het gebeurde drong niet tot hem door. Eerst dezer dagen, dus drie maanden later, ging hem een licht op en meldde hij zich bij de politie te Dyon als getuige. Men hoopt in dit getuigenis een aanwijzing te vinden in de richting der moordenaars van Raadsheer Prince. SACRAMENTSPROCESSIE LASTIG GEVALLEN. In de oude Bisschopsstad Keulen. Tijdens de openbare processie met het Allerheiligste, die onlangs gehouden werd, is het tot droevige incidenten gekomen. Niet alleen bij het voorbijtrekken van den stoet, maar zelfs op het plechtige oogenbiik van den zegen met het Allerheiligste ver stoorden oneerbiedige uitroepen en gods lasterlijke gezangen de stilte. Hier en daar werden de katholieken lastig gevallen en mishandeld. Naar aanleiding van deze feiten heeft de geestelijkheid van het Aartsdiocees een te legrafisch protest gezonden aan den Rijks kanselier, waarin zij er op wijzen, dat de katholieken in de onmogelijkheid verkee- ren om hunne godsdienstplechtigheden te doen eerbiedigen, terwijl de vijanden van de Katholieke Kerk zich ongestraft allerlei aanslagen tegen het geloof en den gods dienst kunnen veroorloven. Tenslotte verzoeken de geestelijken den Rijkskanselier te willen bewerken, dat in het vervolg dergelijke aanslagen op de vrij heid der Katholieke Kerk niét meer zullen voorkomen. OVERWINNING DER AARDROTATIE. De proeven van Gerhard Zucker. De interessante, vóór eenige dagen in de omgeving van Londen uitgevoerde experi menten met den door Gerhard Zucker ge construeerde postracket, hebben er, dank zij hun succes, toe geleid, dat men nieuwe, zij het fantastische, proeven wil nemen. De Duitsche uitvinder wil n.l. niet minder dan de aardrotatie oyerwinnen! Ditzelfde hoopt men nu binnen afzienbaren tijd met de stratosfeervliegtuigen te overwinnen. De racket van Zucker bevat zooveel ladingen, dat zij buiten de aantrekkingskracht der aarde kan komen. De deskundigen zijn overtuigd, dat hun proeven zullen De Waterloo-brug te Londen. Nu definitief tot den bouw van een nieu we Waterloo-brug besloten is, laat de Lon- densche graafsohapsraad er ook verder geen gras over groeien. Vrijdagmorgen wordt de bestaande brug voor het verkeer gesloten en Maandagmorgen begint het sloopen. HET MYSTERIE VAN BRIGHTON. Thans heeft de politie ook andere resten gevonden van het vrouwenlij k, dat in een koffer in het bagagedepot vein het centraal station te Brighton is ontdekt. Naar even wel door de New Yorksdhe politie wordt medegedeeld, is het niet waarschijnlijk, dat het gevonden lijk dat is van de verdwenen Amerikaansche advocate mevrouw Agnes Tufverson. Mevrouw Tufvenson heeft na melijk indertijd een operatie ondergaan, waaruit zij steeds een litteeken heeft over gehouden. Van zulk een litteeken valt ech ter op het te Brighton gevonden lijk niets te zien. De zuster der verdwenen Amerikaansche, mevrouw Selva Tufverson, heeft een be schrijving gegeven van twee boeken en eenige kleedingstukken, die haar zuster be zat en die men in de woning van kapitein Poderjaz, haar man, heeft gevonden. Naar men weet is Poderjaz te Weenen gearres teerd, in verband met de verdwijning van mevTouw Agnes PoderjazTufverson. Gehuwd met een „dooden manw. Voor een zeer onaangename verrassing is Madame Jules Cartier, die eigenlijk in 't geheel niet Cartier heet, komen te' staan. Zij was in 1920 met den vroegeren Cana- deeschen soldaat, Jules Cartier, gehuwd. Zij en haar drie kinderen werden echter door hem verlaten. Zij wendde zich tot het gerecht om voorziening van haar onder houd te bewerkstelligen. Men kwam even wel tot de verrassende ontdekking, dat Ju les Cartier, die in 1920 huwde, reeds in 1913 bij Passohendaele door een granaat gedood was. Men moest dus de scheiding van een huwelijk met een „dooden man" doorvoe ren. Verder moest echter worden uitge maakt, welke de werkelijke naam van den levenden Cartier was. De politie deed ijve rige nasporingen en inderdaad gelukte het haar man op te duikelen, die den naam Brunei droeg en alleen tegenover zijn vrouw Cartier heette. Hij was sprakeloos, dat men aahter zijn geheim was gekomen en be kende, dat hij vroeger, toen Cartier op het slagveld viel, diens militaire pas had af genomen, daar de zijne verloren was ge gaan. Toen hij kort daarop in het huwe lijk trad, besloot hij het onder den val- schen naam te doen. Brunei was inmiddels naar Canada vertrokken en is nu gearres teerd. Zijn uitlevering aan Frankrijk zal spoedig volgen. Madame Cartier weet niet hoe haar naam en die van haar kinderen thans luidit.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 6