de hans waar, z is WOENSDAG 20 JUNI 1934 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD. PAU. 2 BENUT NU DE GELEGENHEID TOT GRATIS KOOPEN TUT 29 JUNI Aan het verzoek van velen Is voldaan, door deze geweldige reclame langer te doen duren en tevens is de reclame nog veel aantrekkelijker gemaakt. U ontvangt n.l. bij al Uw betalingen volgens onderstaand schema tot en met uiterlijk 29 Juni een waardebon, op welke U direct goederen naar Uw keuze gratis kunt uitzoeken. Bij betaling aan elk onzer cassa's ontvangt U dusi Bij aankoop van fl. 5.- een waardebon van fl I.- een waardebon van fl. 2.- een waardebon van fl. 5.- een waardebon van fl. 10.- een waardebon van fl. 20.- een waardebon van fl. 50.- een waardebon van fl. 100.- HIEUBELEN WORDEN GRATIS BEWAARD VOOR LATERE LEVERING HAARLEMMERSTR. 130-136 - LEIDEN Bij aankoop van fl. 10- Bij aankoop van fl. 25.- Bij aankoop van fl. 50- Bij aankoop van fl. 100.- Bij aankoop van fl. 250- Bij aankoop van fl. 500.- BAROMETER. naar waarnemingen verricht In den morgen van 20 Juni 1934, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerst.: 766.8 te La Coruna. Laagste barometerst.: 741.8 te Nordoyan. Verwachting tot den avond van 21 Juni: Matige Westelijke tot Noord-Westelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, aanvanke- kelijk nog kans op regenbuien, weinig of geen regen over dag, aanvankelijk nog koeler. De depressie heeft zich in diepte toene mend, naar Scandinavië verplaatst en zich vooral over Duitschland uitgebreid. Over de Britsche Eilanden vormt zich een rug van hooge drukking die in Schotland nog toeneemt, en een koele luchtstroom uit het hooge Noorden is tot Schotland doorge drongen, zoodat de eerstvolgende 24 uur nog wel eenigen regen hier te lande zullen brengen. Zoowel in Scandinavië als in Midden-Europa zijn zware regens gevallen, in onze omgeving bleef de regen nog gering Groningen had 4 m.m. Bij de ochtendwaar neming viel regen in Zuid-West Frankrijk; Noord-Frankrijk en België, aan de Oost kust en in bijna geheel Scandinavië. Mati ge tot krachtige Westelijke tot Noordelijke winden waaien op de Noordzee en over de Britsche Eilanden en in Noord-Frankrijk aan de Noorsche kust waait een krachtige .Noordelijke wind. Behalve in Finland is de lucht overal zwaar bewolkt. Bij het Oostwaarts verplaatsen van de rug van hooge drukking zal geleidelijk opklaring intreden, aanvankelijk met lagere tempe ratuur. LUCHTTEMPERATUUR Temperatuur des middags te half drie 16.5 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Woensdagnamiddag 9.55 uur tot Donderdagmorge.n 4.38 uur. HOOG WATER Te Katwijk: op Donderdag 21 Juni v.m. 9.30 uur en nam. 10.uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl"„ 7 uur 21 gr. C. Zweminrichting Hooge Rijndijk: 7 uur 22.5 gr. C. SPORT WATERPOLO L.Z.C. HI— ZIAN m 0—5. Gisteravond werd in de zweminrichting aan den Hooge Rijndijk bovengenoemde wedstrijd gespeeld. De Leidenaars bleken niet opgewassen tegen de Hagenaars, ter wijl mede door eenige fouten van den Leidschen keeper de doelpunten der Ha genaars in de eerste helft goedkoop wa ren. De rust kwam reeds met 50. Daarna speelde het L.Z.C.elftal echter veel beter, zoodat de Hagenaars geen kans meer kregen te scoren, zoodat het einde kwam met de cijfers, waarmede de rust was ingegaan. ACADEMIENIEUWS LEIDEN.Geslaagd: Doctor aal-examen Romaansche taal, mej. J. de Boer, Leiden (cum laude); Economisch doctoraal-examen indologie, de heer J. Heemstra, Den Haag; Doctoraal-exaimen Wis- en Natuurkunde, hoofdvak scheikunde, de heer A. J. G. Kap- tein, Den Haag; Candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde, letter H, mej. E. Meyers, Oegstgeest; Voorbereidend kerkelijk examen, de heer D. Oosten, Sneek; Doctoraal-examen rechten, de heer P. A. Engelbrecht, Rotterdam; Doctoraal-examen geschiedenis, de heer H. N. Boon, den Dolder (cum laude); Candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde, letter M mej. A. C. van Voorst Vader, Haarlem, idem letter E, de heer L. J. de Kreuk, Den Haag; Doctoraal-examen Wis- en Natuurkunde, hoofdvak dierkunde, de heer J. R. V. Mey- knecht, Ooverveen; Economisch doctoraal-examen indologie, de heer J. W. J. M. van Bemmel, Heem stede. Onder voorzitterschap van Burgemeester Keijzer kwam de Raad der Gemeente Veur in openbare vergadering bijeen. Seer. H. J. van Delft. Aanwezig alle leden, behalve de heer Kranenburg wegens ernstige onge steldheid van zijn oudsten zoon. De voor zitter opent de vergadering met gebed. Wijziging gemeentebegrooting, dienstjaar 1933. De heer Zuijdwijk merkt op, dat er een post bijstaat van de O. L. School voor tegels, electrisch licht en leermiddelen en vindt dit bedrag te laag. De voorzitter: dit bedrag is volgens de verordening vastgesteld. Weth. de Koning heeft deze zaak onderzocht en het bedrag is juist berekend. De wijziging wordt dan z. h. s. goedgekeurd. Voorstel tot verlaging rente geldleening N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeen len wordt na een vraag van den heer Schra- der en na toelichting door den voorzitter z. h. s. aangenomen. De salarissen van hoogerc ambtenaren. Voorstel met betrekking tot ontwerp-be- sluit van Ged. Staten tot nadere regeling der jaarwedden van Burgemeester, Secre taris en Ontvanger. De heer Schrader kan zich met het voorstel van B. en W. vereeni- gen; hij kan de houding van Ged. Staten niet begrijpen en zou niet willen, dat iemand van de handelwijze van Ged. Sta ten de dupe zou worden. Hij zou wenschen, dat dit eens ter dege onder de aandacht van Ged. Staten zou worden gebracht. De voorzitter: de Commissie, welke in dertijd is benoemd, zou een conferentie krijgen met Ged. Staten, doch dit is niet geschied tot heden. Het is in deze Ge- menten nu eenmaal een eigenaardige ver houding; er is reeds zoo dikwijls op veran dering aangedrongen. De heer Schrader: er moet verandering komen en spoedig ook. Hij wil nu Ged. Sta ten eens laten weten, dat men het wachten moe is. De heer Zuijdwijk sluit zich aan bij den heer Schrader. Hij wil een einde ma ken aan de cumulatie van betrekkingen en Veur zelfstandig maken. De heer Raaphorst zegt, dat nu reeds 1 y, jaar deze zaak han gende is en er noodig verandering komen moet, vooral nu Veur een goede toekomst tegemoet gaat, want, ofschoon de toestand momenteel nu niet rooskleurig is, is deze toch de laatste jaren wel verbeterd. Hij bespreekt de cumulatie van bedrijven en vraagt, waar een ambtenaar, die even eens een nevenbetrekking heeft, zijn hoofd betrekking heeft. De voorzitter: de hoofdbetrekking is in de plaats, waar de functionaris woonach tig is, terwijl hij in de andere Gemeenten geen nevenbetrekking, doch een andere be trekking bekleedt De heer Borst: Uit de besprekingen is gebleken, dat deze zaak bij allen zeer scheef wordt aangevoeld. De stem van den Raad mag wel bij Ged. Staten worden gehoord. Hij wil, dat de Raad zich hier nu duidelijk uitspreekt, daar een conferentie toch niet veel zal uithalen. Er moet nu aan alle on zekerheid een einde komen, wij zitten nu geregeld in de klem en loopen dan met het een en dan met het ander vast. Ged. Staten dienen rekening te houden met den wen schen van Veur. Met de voorstellen kan hij zich vereenigen, echter niet met het 2e voorstel betreffende het plaatsen van de Gemeente in een andere klasse, hij zet in deze zijn standpunt uiteen. De voorzitter: B. en W. hebben steeds him uiterste best gedaan om een uitspraak UIT DE OMGEVING OEGSTGEEST. Oranje-Vereeniging. Gisteravond hield de Oranjevereeniging haar jaarlijksche vergadering, die zeer goed was bezocht en werd geleid door den heer C. P. J. Paar- dekooper. Na de gebruikelijke verwelkoming zeide de voorzitter, dat hij met gemengde gevoe lens deze vergadering presideert. Dit jaar is ons immers ontvallen de man die bijna 25 jaar het voorzitterschap be kleedde en de vereeniging mede oprichtte. Met hart en ziel heeft dr. Timmermans zich steeds gegeven voor de vereeniging. Zijn GEMEENTERAAD VAN VEUR te krijgen en willen gaarne een brief aan Ged. Staten schrijven. Wat de plaatsing in de 6e klasse betreft, merkt de voorz. op, dat Veur in deze klasse behoort en Veur dus ook wel in deze klasse zal worden in gedeeld. Er worden hierover nog lange en breed voerige besprekingen gevoerd, waarna een voorstel-Schrader, om er bij Ged. Staten met klem op aan te dringen zoo spoedig mogelijk een uitspraak te krijgen en aan alle onzekerheid een einde te maken en om Veur zoo spoedig mogelijk een zelfstandige Gemeente te maken, met algemeene stem men wordt aangenomen. De voorstellen worden z. h. s. aangeno men, terwijl de heer Borst bij het 2e voor stel wenseht aangeteekend te hebben, dat hij hieraan geen behoefte gevoelt. Het voorstel tot ruiling van eigendommen (omgeving Schutsluis te Leidschendam) wordt na enkele besprekingen z. h. s. aan genomen. De heer Raaphorst merkt hierbij op, of B. en W. en den Raad het niet noodig achten een Commissie van Bijstand te benoemen, daar nu alle werkzaamheden door den Gem. Opzichter alleen moeten' gesohieden. De voorzitter zegt hierop niet te zullen antwoorden, doch merkt op, dat de Raad in deze spoedig bevredigd zal worden. Een vraag is ingekomen van de heeren Koerts en Schrader, hoe het staat met de bouwverordening. De voorzitter: Dat dit wat lang duurt, vindt zijn oorzaak in het feit, dat hier een juridische kwestie hangende is inzake aan sluiting waterleiding. Er wordt echter druk aan gewerkt en hij hoopt, dat met een paar weken de verordening gereed is. De heer Schrader vraagt om er op aan te dringen, dat het uitbreidingsplan spoe dig komt; de voorzitter zal hiervoor zorg dragen. De heer Raaphorst vraagt inlichtingen over het te veel opgenomen erfpacht, waar over de voorzitter de noodige toelichtingen geeft. Nog is een vraag ingekomen van den heer Raaphorst, of er iets bekend is over de nieuwe sluizen. De voorzitter zegt, dat aan B. en W. hiervan niets bekend is, waarop de heer Raaphorst opmerkt, dat hij van velen gehoord heeft, dat het plan van de baan is. Hij vraagt om te trachten te we ten te komen, of het nieuwe sluizenplan afgewimpeld is. De voorzitter: dit zal naar voren kamen bij het uitbreidingsplan. De heer Zuijdwijk dringt aan op afma king van de brug bij de Roode Molen, daar de toestand daar onhoudbaar is en de menschen belemmerd worden in de uitoefe ning van hun bedrijf en hiervan schade on dervinden. Weth. de Koning zegt, dat de schuld niet ligt bij B. en W., doch eerst Maandagoch tend het plan door Ged- Staten is goedge keurd. Er zal nu met spoed aan gewerkt worden. Hij bespreekt de E.H.B.O., er zijn ver schillende menschen, die zich hiervoor dis ponibel willen stellen. Hij vraagt de volle medewerking van B. en W., om aan dezen gratis een lokaal ter beschikking te stellen. De voorzitter zegt, dat er in Veur geen lokaal disponibel is; B. en W. zullen echter hieraan hun volle medewerking verleenen. De heer Zuijdwijk brengt ten slotte nog dank aan den voorzitter voor de groote medewerking, dat de menschen gedurende de 4 zomermaanden van den spertijd ont heven zijn. Hierna sluiting. nagedachtenis zal bij allen in herinnering blijven. Voorts memoreerde de voorzitter het overlijden van Koningin-Moeder en spreekt gevoelvolle woorden te harer nagedachte nis. De notulen werden daarna door den se cretaris, den heer van Noord, voorgelezen en goedgekeurd. De penningmeester, de heer Pos, rappor teerde den financieelen toestand. Inkom sten 1475.441/2, uitgaven 1240.44. Batig saldo 234.1 U/2. De boeken en bescheiden werden door de heeren J. Kamsteeg en Vos nagezien en in volkomen orde bevonden, waarvoor den penningmeester dank werd gebracht. Het jaarverslag van den secretaris, den heer J. v. d. Noord, werd door de verga dering eveneens goedgekeurd. De periodiek aftredende leden, de heeren Pos en M. Kamsteeg, zagen zich met flinke meerderheid van stemmen herbenoemd. Na enkele stemmingen koos de vergade ring tot bestuurslid in de vacature dr. Tim merman, den heer Sanders. De heer Sanders wenschte zijn benoeming in beraad te hou den, doch daar ook moest worden overge gaan tot benoeming van een voorzitter en deze alleen kon gekozen worden uit een voltallig bestuur, nam de heer Sanders tenslotte zijn verkiezing aan. Tot voorzitter wees de vergadering aan den heer J. den Ouden. Ook de heer Sanders verkreeg een groot aantal stemmen. De heer den Ouden hield zijn benoeming in beraad. Nu kwam aan de orde de feestviering op 31, Augustus, alsook het schrijven van den Commissaris der Koningin om aan de fees ten geen uitbreiding te geven, eerder te ver minderen. De heer v. Breda vroeg of het bestuur reeds een concept-programma had samen gesteld, waarop ontkennend werd geant woord. Het bestuur, aldrus de voorzitter, heeft alleen besloten op 31 Augustus een krans te leggen op het graf van dr. Timmerman. De heer Sanders vroeg, of de eventueele onthulling van het monument van Konin gin Emma niet op 31 Augustus kon plaats hebben. Het bestuur zou zich dan met het comité in verbinding moeten stellen. Be twijfeld werd of het monument er wel ooit zal komen. Meerdere leden spraken zich uit voor de gewone feestviering dit jaar. Minder als andere jaren kan het al niet. Oegstgeest viert het Koninginnefeest steeds op zeer bescheiden doch waardige wijze. Het feest nog meer beperken zou het maken tot niets. Bovendien herdenkt de vereeniging dit haar 25-jarig bestaan. De indruk der vergadering was wel, dat de feestviering moest plaats hebben. Het bestuur zal met de meening der vergadering rekening houden en met het hoofd der ge meente overleggen. De voorzitter deelde verder nog mede, dat 25.is gegeven aan het Emma-Comi- té. Bij de rondvraag besprak de heer Uiten- boogaard het aanbrengen van nieuwe leden. Verschillende aanwezigen waren bereid een propaganda-tocht te houden, zooals eenige jaren terug. De heer van Welzen vraagt of het doel dier vereeniging alleen is het organiseeren van feest op 31 Augustus en vraagt wat de vereeniging heeft gedaan met den 25en verjaardag van de Kroonprinses. Heeft de vereeniging rouwbeklag gezonden bij het overlijden van Koninging - Moed er De voorzitter antwoordt, dat de vereeni ging zijn voorzitter verloren had en dus het schip min of meer roerloos was geworden. Met een dankwoord voor de aangename discussie sloot de heer Paardekooper daar na de vergadering. Plaatjes-dief aangehouden. Door de politie werd alhier aangehouden J. Ph. D. uit Amsterdam, die tijdens hij aan het ven ten was met schoenveters de rijwielbelas- tingmerken van de rijwielen, welke op de erven stonden wist te stelen. Ook te Sassen- heim had D. zich aan een dergelijken dief stal schuldig gemaakt. D. is in het Huis van Bewaring te 's-Gra- venhage ingesloten. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Landstorm. Dinsdagavond had een bij eenkomst plaats in het sehietgebouw aan de Rozenstraat van dienstplichtigen der laatste lichtingen, die nog geen lid waren van de Bijz. Vrijw. Landstorm. Luit. D. J. Karres, secr. v. d. Gew. Landstormcommissie „Zuid- Holland-West" sprak een inleidend woord en wees e rop dat het juist nu meer dan ooit noodig is, dat allen vrijwillig hun kracht in dienst stellen van de wettige regeering en onze Koningin. Inlichtingen werden gege ven over het instituut, waarna een onder linge schietwedstrijd werd gehouden voor de nieuwe vrij willigere. De vacantie van de oudjes. De giste ren gehouden bloempjesdag ten bate van de organisatie eener auto-rit voor ouden van dagen heeft 255.58 K opgebracht. Dat is een gulden meer dan vorig jaar. De tocht voor onze oudjes is thans vrijwel verze kerd. „Dwars door Alphen". Dezer dagen Is voor de estafette „Dwars door Alphen" een nieuw reglement vastgesteld. Tot commis sieleden werden gekozen: D. Soeteman, voorz.; P. Zuidam, secretaris-penningmees ter; G. W. de Jong, J. Krumpelman en C. Mulder,commissarissen. Ingaande 15 Juni werd tot consul voor de Rijnstreek van de Ned. Unie voor wan delsport benoeimd de heer G. W. de Jong. KOUDEKERK. Wegverbetering. Maandag jl. is door den aannemer G. de Graaff, alhier, een be gin gemaakt met de bestrating van den weg vanaf Boerenschouw in het Westelijk deel der gemeente. Met dit nieuwe gedeelte wordt zoo langzamerhand de geheele Lage Rijndijk in deze gemeente door straatweg voltrokken, hetgeen een algeheele verbe tering zal beteekenen zoowel voor de in gezetenen en niet het minst voor het door gaand verkeer. Inenting. Volgende week Donderdag 28 Juni des namiddags te 2 uur, zal aan de dokterswoning alhier de gelegenheid gegeven worden tot kostelooze inenting en herinenting. Men vergete vooral niet om trouwboekjes der ouders of geboortebewij zen der kinderen mede te brengen. AGENDA LEIDEN. Donderdag. R. K. Bond van Transportar beiders „Sint Bonifacius", R. K. Volksbond, 8 uur. Donderdag. Bijzondere Ontwikkelingsavond „De Hanze", café rest. „In den Ver gulden Turk", 8.30 uur. Vrijdag, Ned. R. K. Metaalbewerkersbond, Bondsgebouw, 8 uur. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 18 tot en met Zondag 24 Juni a.s. waargeno men door de apotheken: G. F. Reijst, Steen straat 35, Tel. 136 en A. J. Donk, Doeza- straat 31, tel. 1313. LAATSTE BERICHTEN DE BRAND TE VLIJMEN. 41 personen dakloos; schade 50.000 gulden. Omtrent den feilen brand, welke gister avond te Vlijmen heeft gewoed, en waar bij vijf boerenwoningen en zes schuren en loodsen in de vlammen zijn opgegaan (zie Gem. Ber., 3de blad) vernemen wij nog het volgende: Omstreeks kwart over 8 brak vermoede lijk tengevolge van een lek in den schoor steen brand uit in de boerderij van den landbouwer J. Boom. Er woei in storm achtige wind en in een minimum van tijd stond dan ook het groote pand van onder tot boven in lichterlaaie. Met groote moeite konden de bewoners, die door voor bijgangers gewaarschuwd werden, zich in veiligheid stellen. De vrouw van den land bouwer, die bij het vernemen der tijding in zwijm viel, moest naar buiten worden gedragen, terwijl door inklimming langs de buitenzij juist bijtijds een baby van 5 maanden uit de wieg kon worden gered. Het vuur sloeg bijna onmiddellijk over naar de woning van den landbouwer van de Griendt en tastte achtereenvolgens ook de boerderij en de daarachter gelegen schu ren en loodsen van den landbouwer van Herven en den kolenhandelaar van Noo- ten aan. Kort daarop vloog ook de aan de over zijde van den weg gelegen boerderij van den heer Kops in brand. Een geweldige vonkenregen trok over het dorp. De vrees was gewettigd, dat ook andere in de nabijheid gelegen met riet ge dekte hofsteden aan het vuur ten offer zouden vallen. Daar de Vlijmensche brandweer onmachtig was iets tegen de loeiende vuurpoel uit te richten, vroeg de burgemeester van Vlijmen, de heer van der Ven, assistentie van de brandweer te 's-Hertogenbosch. Aan de Vlijmensche spuitgasten gaf hij opdracht de bedreigde panden nat te houden. Om half 10 des avonds arriveerde de Bossche motorspuit. Toen waren de aan getaste panden echter reeds verloren, en de brandweer moest zich bepalen tot het voorkomen van uitbreiding van den brand. Omstreeks half elf was het grootste ge vaar geweken. De vlammen verminder den en men kon een aanvang maken met de nablussching. Eerst hedenmorgen te half zes kon de Bossche brandweer inruk ken. Tengevolge van de verzengende hitte waren de draden van de electrische lei ding gesmolten, waardoor een gedeelte van het dorp, waaronder ook het station, in duister werd gezet. Ook de telefoondienst ondervond stag natie. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Ook is geen vee in de vlammen om gekomen. Slechts een enkel beest bevond zich op stal en dat kon tijdig in veiligheid worden gebracht. Slechts een kat en een aantal kippen vebrandden. In totaal zijn 41 personen door den brand getroffen. Zij zijn allen bij familie leden ondergebracht. De brand veroorzaakte in het dorp groote consternatie. Op de daken der wo ningen in de omgeving van de plaats des onheils waren de dorpelingen geklommen om bij het eerste gevaar direct in te grij pen. Zoo is erger voorkomen. De schade van den brand, die in totaal ruim 1 hecta re bebouwde eigendommen besloeg, wordt geraamd op 50.000 gulden .Zij wordt na genoeg geheel door verzekering gedekt. INBREKERS DOOR WACHTMEESTERS OVERVALLEN. Een van de misdadigers doodgeschoten. Terwijl de wachtmeesters der Konink lijke Marechaussee te Hulsberg (Limburg) Van der Ven en Verhagen in den afgeloo- pen nacht op surveillance waren, stieten zij om ongeveer 2 uur in het gehucht Sal- beek op een drietal inbrekers, die juist ge reed stonden om hun slag te slaan in de woning van den heer Widdersihoven. Zij werden gesommeerd de handen omhoog te steken, waarbij een zekere Gansa Emma nuel een dreigende houding aannam. Toen hem gezegd werd het wapen af te geven, nam hij de vlucht in de richting Hulsberg. Er werden drie schoten op hem gelost, waarbij een schot hem in de borstkas trof. Nadat het slachtoffer nog een vijftig meter had galoopen, viel hij dood neer. De tweede van het drietal inbrekers was inmiddels door den anderen wachtmeester geboeid, terwijl de derde nog kans had ge zien te ontkomen. De inbrekers bleken Italianen te zijn. De arrestant weigert de naam van zijn ont vluchten kameraad te nemen. Het lijk van Emmanuel is voorloopig in het lijkenhuisje te Hulsbergen onderge bracht.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2