25ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN DE FINANCIËN DER PLATTELANDS GEMEENTEN. BERICHT DINSDAG 19 JUNI 1934 No. 7840 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij Tooroitbetalmg: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bü onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad ia voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur m verhuur, koop en verkoop: 1 0.50 Uitgaven van de gemeente De kosten van het bijzonder lager onderwijs door A. A. C. M. VAN IERSEL Burgemeester van Noordwijkerhout XXI Al heeft heit gemeentebestuur omtrent de iinriohtinig en de wijze van exploitatie der bijzondere lagere scholen in de gemeen te weinig of niets te zeggen, de kosten van het bijzonder onderwijs moeten door de gemeente worden vergoed en die vergoe ding geschiedt naar vaste, in de wet op het Lager Onderwijs neergelegde, regelen. Van die regelen zal thans een uiteenzet ting worden gegeven. Als men in een bepaalde gemeente tot oprichting van een bijzondere school wensoht te komen, dan wordt onder over legging van de krachtens de wet gevorder de bescheiden een verzoek gericht aan den Gemeenteraad om de noodige geldmiddelen beschikbaar te stellen. Het verzoek moet uitgaan van een rechtspersoonlijkheid be zittende vereeniging, d.i. een vereendging wier statuten door de Kroon zijn goedge keurd. Als regel gaat zoo'n verzoek uit van een Kerkbestuur of een Soboolveneeniging. Bij de aanvrage moet om. worden overge legd een verklaring, waaruit blijkt, dat de school zal worden bezocht door ten minste 60 leerlingen (althans in gemeenten bene den de 25000 zielen). Tot voor korten tijd was het voldoende, dat de op te richten school door ten minste 40 leerlingen zoude worden bezocht, doch de wet van 4 Augus tus 1933 tot beperking van de uitgaven, welke voor de openbare kassen uit de Lager Onderwijswet voortvloeien, heeft hierin wijziging gebracht. Indien blijkt, dat het vereisohte aantal kinderen de school zal bezoeken en overi gens de bescheiden krachtens de wet ver- eiscbt worden overgelegd, is de Gemeente raad gehouden de benoodigde gelden voor de te stichten school beschikbaar te stel len, tenzij door de inwilliging van het ver zoek de normale eischen aan het geven van lager onderwijs te stellen, zouden wor den overschreden. Een schoolbestuur kan b.v. gelid vragen voor een nieuwe school, terwijl naar de meening van den Raad de bij het Bestuur in gebruik zijnde school nog alleszins voldoende is te achten. In zoo'n geval kan medewerking wórden ge weigerd, omdat de oude school nog aan normale eischen voldoet en dus bij ver vanging van de oude door een nieuwe school de normale eischen worden over schreden. Neemt de Gemeenteraad geen beslissing binnen drie maanden nadat het verzoek is ingekomen, dan wordt hij geacht het ver zoek te hebben ingewilligd. Heeft de Gemeenteraad de noodige geld middelen voor de te stichten school be schikbaar gesteld, dan wil dat nog niet zeg gen, dat de school kan gebouwd worden volgens de plannen van het schoolbestuur. Immers deze plannen vereischen, vooraleer zij tot uitvoering kunnen komen, de goed keuring van Burgemeester en Wethouders. Hebben Burgemeester en Wethouders tegen het bestek, tegen de keuze van het terrein of tegen de voorgenomen eerste inrichting bezwaar of vinden zij de raming van kos ten te hoog en kunnen deze bezwaren niet door overleg worden opgeheven, dan kan het Schoolbestuur de beslissing van den Minister van Onderwijs inroepen. Hieruit blijkt, dait, dat al heeft de Ge meenteraad op het verzoek van een school bestuur om de noodige gelden voor den bouw van een school beschikbaar te stel len, gunstig beschikt, dat lang nog niet wil zeggen, dat de zaak in kannen en kruiken is. Herhaaldelijk komt het voor, dat B. en W. zich niet met de ingediende plannen kunmen vereenigen en daarmede öf de ge- heele bouw op de lange baan wordt ge schoven of het Schoolbestuur de beslissing van den Minister van Onderwijs moet in roepen. Dat B. en W., die de geldelijke be langen der gemeente hebben te behartigen, vooral in den tegenwoordigen tijd eischen, dat bij den bouw van een school de noo dige soberheid wordt betracht, ligt voor de De gemeentebesturen en de stich ting van bijzondere scholen voor lager onderwijs. hand. En een strenge controle van de bouwplannen met het oog op de ftnamcieele belangen der gemeente is des te meer op zijn plaats, omdat vele schoolbesturen zich uitsluitend laten leiden door den architect, bij wien om begrijpelijke redenen de £i- nancieele kant van den bouw niet de mees te aandacht heeft. Ook dienen B. en W. te voorkomen, dat een practische en doelma tige indeeling der school wordt onderge schikt gemaakt aan het uiterlijk aspect. Hebben B. en W. die plannen eenmaal goedgekeurd dan kan met den bouw wor den begonnen en stelt het gemeentebestuur de noodige geldmiddelen successievelijk ter beschikking. Echter vooraleer eenige uitkeening ge schiedt moet het schoolbestuur 15% der stichtingskosten als waarborgsom in de ge meentekas storten. Van deze waarborgsom keert de gemeente jaarlijks rente uit aan het schoolbestuur. Die rente is niet voor alle waarborgsommen gelijk, maar varieert al naar het jaar, waarin de waarborgsom is gestort. De gemeente vergoedt namelijk aan het schoolbestuur rente over de waar borgsom tot zoodanig percentage, als de drie ten honderd rentegevende Nationale Schuld opdien eersten beunsdag van het jaar in hetwelk de waarborgsom is gestort, voor den verkrijger afwierp, vermeerderd met een half ten honderd. Het gevolg dezer be paling is, dat er gemeenten zijn, die van waarborgsommen, gestort in tijd van boo- gen rente met zes procent rente moeten betalen. Als de gemeente een leening tegen hoogen rente heeft aangegaan, kan zij bij daling van den rentevoet het geld terug geven en zoo noodig een nieuwe leening tegen lagere rente sluiten m.a.w. de dee- ning converteeren. Maar de waarborgsom men mogen niet worden teruggegeven en de hooge rente moet worden blijven be taald. Dit is niet billijk. Trouwens de ge il eele opzet der Lager Onderwijswet toont een merkwaardige onverschilligheid ten opzichte der gemeentelijke financiën. Mi. ware het veel beter geweest aan de school besturen een wisselende rente te vergoe den ai naar gelang den rentestand op den eersten beursdag van elk kalenderjaar. Waartoe dient eigenlijk de waarborg som? ZooaiLs boven reeds vermeld kan alleen een bijzondere school worden opgericht als ten minste een bepaald aantal kinderen de school zullen bezoeken en moet bij de aan vrage aan den Raad de benoodigde gelden beschikbaar te stellen blijken voor hoeveel kinderen de school is bestemd. Komen nu in de eerste 20 jaren na oprichting van de school gedurende 3 'achtereenvolgende jaren minder dan 2/3 van het aantal op gegeven leerlingen naar de school, dan ver valt een gedeelte der waarborgsom aan de gemeente; komen er gedurend, 3 ach tereenvolgende jaren minder dan de helft van de opgegeven leerlingen naar de school, dan vervalt de waarborgsom geheel aan de gemeente. Ik kan met het syssteem van waarborg sommen in dit verband niet sympathisee- ren. 't Is voor de schoolbesturen een last, voor de gemeenten allerminst voordeeiig en brengt een grooten administraitdeven romslomp mede. Er waren wel andere en meer eenvoudige middelen geweest om te voorkomen, dat er zonder noodzaak bijzon dere scholen werden opgericht. Maar dan had er bij den wetgever een beetje meer vertrouwen moeten bestaan ten opzichte van de gemeentebesturen. Trouwens de geheele lager onderwijswet gaat uit van de tgedaebte om ten aanzien van het bij zonder onderwijs alles tot in finesses te re gelen en zoo weinig mogelijk aan het zelf standig inzicht der gemeentebesturen over te laten. Vandaar dat hare werking zoo stroef en hare uitvoering zoo duur is. De uitgaven der gemeenten beperken zich niet tot betaling der stichtingskosten eener school, ook wanneer de school moet worden verbouw, de inrichting moet worden ver anderd of nieuwe schoolmen beien moeten worden aangeschaft komen deze ten laste der gemeente. Is de school eenmaal opgericht, dan heeft de gemeente natuurlijk ook haar jaarlij k- sche exploitatiekosten te financieren. Op welke wijze dit geschiedt zullen wij in een volgende beschouwing onder de oogen zien. Verloving van Prinses Juliana? Met Prins Bertll van Zweden? Prins Berfil, de zoon van den Zweed- cchen Kroonprins, is aan boord van het Zweedsche oorlogsschip „Oscar n" te Car diff aangekamen. In verband met de geruchten omtrent een verloving van den Prins met H. K. H. Prinses Juliana van Nederland werd dien Prins gevraagd, of deze geruchten juist zijn. De Prins vertelaarde, dat hij hieromtrent niets bon mededeeten. Prins Bentil is uit Cardiff naar Londen vertrokken om zich te voegen bij zijn broer, Prtins Gustaaf Adolf, die zich reeds te Lon den bevindt. Prins Bertil is een zoon van den 52-ja rigen Kroonprins Gustaaf Adolf, hertog van Schonau en de Engelsche Prinses Mar- garetha van Connaught, welke laatste in 1920 overleed. V Kronkelende politiek. Katholieken worden niet achtergesteld bij benoemingen! 't Is de bewering, die men hooren kan van liberale en antipapisti sche zijde, als we constateeren, dat er toch zoo weinig Katholieken benoemd worden in openbare ambten. Weineen, dat komt niet, omdat de Katholieke worden achter gesteld, maar omdat er geen geschikte can- didaten zijn! Nu heeft zich in den Raad van Leiden gisteren een eigenaardig geval voorgedaan, dat de „breedheid" van veler opvattingen demonstreert! B. en W. hadden- een voorstel ingediend, om drie ambtenaren in de leiding der Lichtfabrieken te verhoogen in titel of rang, waarmede gepaard gaat een salaris- verhooging. Op den inhoud van dit voor stel gaan wij nu niet in. Merkwaardig bij de discussie over dit voorstel was en hierop willen wij hier nu alleen wijzen dat men de bekwaam heid van alle drie de betrokken amb tenaren algemeen hoog respecteerde. Maar van een dier ambtenaren meende men toch, dat hij werd voorgesteld voor po sitie-verbetering, omdat.... hij Katholiek is. Zoowel de heer Wilbrink (Chr. H.) als de wethouder Goslinga (A.-R.) hebben de woordvoerders ten deze, speciaal een twee tal leden van den Vrijheidsbond, in een keurig en scherp betoog op hun onver klaarbare bekrompenheid gewezen. Eerst waren aangenomen de voorstellen betreffende titel- of rangs-verhooging van alle drie de betrokken ambtenaren. Voor twee dezer is daaraan vanzelf, krach tens de verordening, salarisverhooging ver bonden. Voor den derde (den Katholiek) moest daarvoor een afzonderlijk voorstel worden aangenomen; hierover staakten toen de stemmen. Even vast als 't bij ons staat, dat niet alle tegenstemmers zich bij het bepalen van hun stem door klein zielige overwegingen hebben laten leiden, even sterk is ons vermoeden, dat er w 1 bij zijn geweest, die hun stem door andere dan zuiver zakelijke overwegingen hebben laten bepalen. (Wethouder Splin ter, die anders onder de voorstemmers zou zijn geweest, was afwezig bij de stem ming over het hier bedoelde voorstel, waarover in een volgende vergadering op nieuw moet worden gestem). De Chr. Hist, heer Wilbrink keurde de ten deze aange nomen houding zóó sterk af, dat hij ver klaarde, ten slotte tegen het geheele voor stel te zullen stemmen, hoewel dit door hem krachtig was verdedigd, indien het laatst besproken onderdeel zou worden verworpen. Wij brengen dit gebeurde onder de aan dacht, om nog 'ns te laten zien, hoe kron kelend vaak, helaas, de gangen der poli tiek loopen. HET DUITSCHE TRANSFER MORATORIUM. Het is er éindelijk van gekomen. De Duit- sche Regeering heeft voor den tijd van zes maanden alle betalingen in vreemde valu ta voor den dienst der schulden de Still- halte uitgezonderd, want hieromtrent be staat een bindende en goedwerkende af spraak verboden, zoowel wat de rente betaling als de aflossingen betreffen. Ook de Dawes- en de Youngleeningen vallen hieronder. De Duitsche Rijksbank heeft toegezegd om zoolang zij daartoe bij machte is, de vervallen markenbedragen voor 40 pet. in vreemde valuta te betalen, doch op zijn vroegst zes maanden na den verval dag. Immers deze vervallen markenbedra gen worden bij de Conversiekas gestort; deze kas geeft, desgewenscht, 3 pet. funding obligaties uit, welke op 1 Januari 1945 ver vallen, terwijl jaarlijks 3 pet. van het aan bedoelde schuldbekentenissen in omloop zijnde bedrag wordt geamortiseerd, hetzij door uitloting, hetzij door terugkoop. Is deze daad voor houders van Duitsche waarden de inluiding van annuleering? Wij gelooven van niet. Alvorens onze meening te motiveeren, dienen wij van een bepaalde praemisse uit te gaan. Doet men dit niet, dan loopt men gevaar in allerlei verwikkelingen te ver vallen en daardoor geen uitweg te vinden. Is Duitschland te goeder of te kwader trouw? Kwade trouw moeten wij in onze economische beschouwingen terzijde stel len. Want indien Duitschland bezig is om geleidelijk en handig van zijn verplichtin gen af te komen, dan vervalt elke redenee ring; dan hebben de bezitters van Duitsche waarden te ondergaan, wat Berlijn voor schrijft, dan zullen de landen, die tegen maatregelen kunnen nemen, die nemen en dan loopt men de kans, dat de economische oorlog zich weer verbreedt tot den mili tairen. Volgens onze subjectieve meening is er werkelijk van kwader trouw geen sprake, want Duitschland heeft alleen een Trans fer-moratorium uitgevaardigd. Niet beta len en niet transfereeren zijn twee geheel verschillende dingen. Betalen is het vol doen van een schuld; elk land heeft een wettig betaalmiddel en wanneer men zijn schuld in die wettige betaalmiddelen vol doet, dan heeft men betaald. De Duitsche buitenlandsche credi .euren, tenminste ve len, hebben destijds bedongen, dat betaald zal moeten worden in de munt van hun land. Dus de Duitsche schuldenaren moe ten niet in Marken, maar (om bij Neder land te blijven) in guldens betalen. Beta len zij in Marken, dan hebben zij wel be taald, maar zij zijn hun verplichtingen niet ten volle nagekomen. De leek zal zeggen: „wat hindert dit.... dan moet de Duitscher maar guldens koo- pen"; om guldens te koopen moet men die echter kunnen krijgen. Een land kan gul dens verkrijgen door: goud te zenden goud bezit Duitschland niet meer. goederen te exporteeren het buitenland wil niet zooveel Duitsche goederen om uit het provenu ervan al zijn buitenlandsche verplichtingen te kunnen voldoen. diensten te bewijzen bijv. lading vervoeren, assuranties te bezor gen etc. Ook hier Is eer. grens, daar de an dere landen de eigen koopvaardij willen steunen, de eigen assurantie-maatschap pijen de orders willen doen toevloeien. het reizigersverkeer in eigen land aan te moedigen, want elke vreemdeling, die in Duitschland eenigen tijd doorbrengt, brengt vreemd geld in het land Duitschland kan te dezen slechts passief optreden. Het kan propaganda maken maar het kan de vreemdelingen niet dwingen de grens over te komen. credietverleening door het buitenland. De loop der gebeurtenissen maakt de nei ging van het buitenland om Duitschland geld te leenen, hoe langer hoe geringer. Dit zyn de voornaamste middelen om vreemde valuta te kunnen verkrijgen. Wy hebben tevens de mogelijkheden voor Duitschland onder de oogen gezien om zich die vreemde valuta's in grootere hoe veelheden te kunnen aanschaffen. Hat eenige middel voor Duitschland om aan zijn verplichtingen uit hoofde van geld- leening (rente en aflossing) te kunnen vol doen is het bevorderen van den export en het buitenland wil juist zooveel mogelijk vreemde goederen weren ter wille van het eigen bedrijfsleven. Zij die zich per I Juli a s. wenschen te abonneeren op ,,DE LEIDSCHE COURANT", ontvan gen de voor dien datum verschij nende nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. In de Vereen. Staten zijn drie benzine tanks ontploft, waardoor vele personen werden gedood. (2de blad). BINNENLAND. Gaat de Prinses zich verloven? (Ie blad). Het bloembollen-saneerlngsplan. 1ste blad). Verschillende branden. (Gem. Ber., 3de blad en Laatste Berichten). Doodelijk geval van gasverstikking le Utrcht. (Gem. Berichten, 3de blad). UIT DE OMGEVING. Arrestatie van een ingezetene van Leld- schcndam, verdacht van de roofoverval te Voorschoten. (1ste blad). De roofoverval te Voorschoten ARRESTATIE VAN EEN DER VERDACHTEN. Gisteravond heeft de Vodrschotensche politie, in samenwerking met de Stomp- wljksche, op last van den Officier van Jus titie gearresteerd de slager G. uit Leid- schendam, verdacht van het plegen van den roofoverval in café „De Gouden Leeuw". De gearresteerde is overgebracht naar de cel te Voorschoten. Een belangrijk bedrag aan geld werd op hem bevonden, terwijl hij eenige dagen geleden ook een auto gekocht had. Verdachte is voorloopig te Voorschoten in arrest gesteld. KERKNIEUWS GEEN VERSCHIJNINGEN IN EZQUIOGA. Decreet van het H. Officie. De Romeinsche correspondent van de „Tijd" telefoneert: De Congregatie vam het H. Officie publi ceert een decreet, waarbij wordt verklaard, dat de beweerde verschijningen en openba ringen van de H. Maagd te Ezquioga in Spanje van elk bovennatuurlijk karakter ontbloot zijn. Tevens worden twee Fran- sche boeken en een Spaansoh boek, welke over deze verschijningen handelen, van rechtswege verboden verklaard.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1