MAANDAG 18 JUNI 1934 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. PAG. 7 ATHLETIEK R. K. ATHL. EN SPORT-VEREEN. „ROOD-WIT". De onderlinge wedstrijden zijn weer uit stekend geslaagd. Prachtig weer, een uit stekende geest en goede sport, wat wilt u meer? Er is hard om den kampioenstitel gestre den, en eerst na zeer zwaren strijd wist P. Huibers beslag op den G. P.-wisselbeker te leggen, met 't minimum verschil van 1 punt op no. 2. Kampioen Jun. B werd A. v. Noort, idem Jun. A J. de Koning. De uitslagen luiden: Seniores 100 M. hardloopen: P. Huibers 12.8 m. 2. J. v. d. Hoeven 12.9. Kogelstooten: 1. J. v. d. Hoeven 8.90 M. 2. G. v. Brussel 8.87 M. Hoogspringen: 1. P. Huibers 1.48 M, 2. H. Monie 1.43 M. Speerwerpen: 1. G. v. Brussel 35.49 M. 2. H. Monie 30.93 M. Vèrspringen: 1. P. Huibers 6.23 M. 2. H. Monie 5.82 M. Klassement: 1. P. Huibers 19 pnt. 2. G. v. Brussel 18 pnt. 3. J. v. d. Hoeven 17 pnt. 4. H. Monie 14 pnt. 5. Kunez 10 pnt. Junioren B. 80 M.: 1. A. v. Noort 10 sec. 2. P. v. Zijp 10.2 sec. Kogelstooten: 1. A. v. Noort 8.65 M. 2. P. v. Dongen 8.29 M. Hoogspringen: 1. A. v. Noort 1.42 M. 2. P. v. Zijp 1.35 M. Speerwerpen: 1. A. v. Noort 29.08 M. 2. A. Nater 28.78 M. Vèrspringen: 1. P. v. Zyp 5.35 M. 2. A. v. Noort 5.12 M. Klassement: 1. A. v. Noort 24 pnt. 2. P. v. Zijp 18 pnt. 3. P. v. Dongen 13 pnt. 4. A. Nater 11 pnt. 5. A. Gussenhoven 10 pnt. Juniores A. 60 M.: 1. J. de Koning 9 sec. 2. A. v. Haasteren 10 sec. Hoogspringen: 1. J. de Koning 1.20 M. 2. A. v. Haasteren 1.15 M. Vèrspringen: 1. J. de Koning 4.45 M. 2. A. v. Haasteren 3.77 M. Klassement: 1. J. de Koning 15 pnt. 2. A. v. Haasteren 12 pnt. 3. P. v. Haasteren 8 pnt. 4. J. de Best 5 pnt. 5. P. Epskamp 4 pnt. Al had de deelname grooter moeten zijn, toch kunnen we met voldoening op deze onderlinge wedstrijden terug zien. Komaan, boys! Nu duchtig trainen voor de komende wedstrijden! Een feestavond in „den Burchf besloot op waardige wijze dezen succesvollen dag. Te circa acht uur opende de voorzitter dezen avond met een hartelijk woord van welkom tot de talrijke aanwezigen, in 't bij zander tot rector v. d. Ven en de afge vaardigden van de Sportcentrale. Spr. zeide, dat dit een avond voor de Ju nioren was, maar dat ook de ouders wel kom waren en besloot zijn openingswoord met den wensch, dat de vereeniging in den komenden tijd moge groeien en bloeien. Het woord was hierna aan de conferen cier, den heer Spaanderman, die met een liedje en een praatje al gauw de stemming er in had, terwijl de heer Bartolini de aan wezige kleinen met zijn goocheltoeren aan genaam bezig hield, waarbij echter ook de ouderen zich best amuseerden. Na de pauze een aardig tooneelstukje „de Gentle- m an-dief", hetwelk op vlotte wijze werd gespeeld en dit jaarfeest behoorde weer tot het verleden. Rest nog te vermelden, dat de muziek op goede wijze werd verzorgd door den heer v. Well. R.-K. Athletiekver. „De Bataven". Op de wedstrijden uitgeschreven door de D. H. A. K. te Amsterdam, wisten de „Ba taven" weer eenig succes te boeken. Jam mer dat de inschrijvingen van de diverse vereenigingen maar karig waren, en daar om eenige nummers geen doorgang kon den vinden. Op de 100 M. cracks wist ons lid P. v. Benten zich in de finale te plaatsen en werd daarin No. 3 met een tijd van 11,6 s. Op de 100 M. nieuwelingen wist Jasper No. 5 te worden in den tijd van 12.1 sec. Aver- dieck werd 4 bij de 800 M. nieuwelingen in de tijd van 2. m. 24 sec. Bij de 3000 M. nieuwelingen werd J. Rij kelij khuizen tweede in den tijd van 10 m. 14 sec. De clou van den dag was de 3 maal 1000 M. estafette, waarin de Bataven een werd bet den tijd van 8 min. 59 sec. Jammer, dat er geen strijd was, anders was zeker het D. H. A. K.-record verbeterd. De ploeg be stond uit v. Bakel, Klein en Goddijn, waar van eerstgenoemde bij de start direct 5 M. voor was en dit wist te vergrooten tot pl.m. 110 M., welke Klein vergroote tot 170 en B. Goddijn wist te brengen op 200 M. R.-K. SPORTVER. „TEYLINGEN". Athletiek- en Turndemonstratie. Een goed geslaagde demonstratie met flinke publieke belangstelling is gisteren gehouden op „Sporthof' te Sassenheim. Deze dag was georganiseerd door de R.-K. S. V. „Teylingen" met medewerking van de vereenigingen „Wilskracht" uit Alphen aan den Rijn en „Sparta" uit Lisse. Om 2 uur werd met tromgeroffel „Sparta" ver welkomd. De beide andere vereenigingen sloten zich op het terrein bij „Sparta" aan en aldus werd een rondje gemaakt om het terrein wat dadelijk al de stemming er in bracht. Begonnen werd met de 100 M. hardloo pen, wat een spannende strijd werd. Ver schillende athletieknummers o.a. speer werpen, kogelstooten enz. enz. werden uit gevoerd. Om 3.50 uur werd een demon stratie gegeven door de Turnvereenigingen „Sparta" en „Wilskracht" wat blijkens de belangstelling bijzonder in den smaak viel. Er werd zeer goed werk vertoond. Na ruim een uur geturnd te hebben wer den de athletiekwedstrijden voortgezet met de 4 maal 100 M. estafette, welke in een hevigen strijd tusschen „Wilskracht" en „Teylingen" uitliep, doch ten slotte werd gewonnen door Teylingen. Dan de 800, 400, 200 en 100 M. estafette en in deze bleek „Wilskracht" over betere krachten te be schikken dan Teylingen. Vooral het loopen van den heer Vriezekoop had groote be langstelling. Hier volgen de uitslagen: 100 M.: D. Vriezekoop, „Wilskracht" 12.1 s., Th. v. Kesteren, Teyl., 12.5 s., L. Half- schepel, Sparta, 12.6 s. 400 M.: B. Loogman, Wilskr., 1.4 m. B. Versluis, Wilskr., 1.7 m.» N. M. de Zwager, Teyl., 1.7.6. Speerwerpen: Th. ter Horst, Teyl., 37.63 M., C. v. Lierop, Teyl. 33.48 M., J. Krum- pelman, Wilskr. 31.26 M. Kogelstooten: A. v. Kesteren, Sparta, 9.43 M. Th. ter Horst, Teyl., 9.17 M., L. Half- schepel, Sparta, 9.10 M. Hoogspringen: C. v. Lierop 1.55 M. P. v. Reisen 1.45 M. F. de Winter 1.45 M., allen van Teylingen. 1500 M.: D. Vriezekoop tjjd 4.44. B. Loogman 4.44.5, W. Witteman, van Teyl. 4.46. 4 maal 100 M. estafette Teyl. 53.3, Wils kracht 54.6. 800, 400, 200, 100 M.: Wilskracht 3.59.8, Teyl. 4.06.2. Discuswerpen: Th. ter Horst 27.65 M., C. v. Lierop 24.78 M. P. v. Reisen 24.30 en A. v. d. Voort 20.45 M. alle van Teyl. De puntentelling was Teylingen 16, Wils kracht 9, Suparta 5. Zoo kwam Teyl. in 't bezit van den vereenigingsprijs. Na afloop reikte de Geest. Adv. de prij zen uit aan de vereenigingen met woorden van waardeering en dank. Ook werd dank gebracht aan de Sassen- heimsche E. H. B. O. voor haar medewer king, al had men er gelukkig geen gebruik van behoeven te maken. Het was een goede propagandadag voor de athletiek. Wij merkten onder de aanwe zigen op den zeereerw. heer pastoor, den geest. adv. en den eerw. pater, den heer J. de Haan, hoofdbestuurder van den D. H. V. B. e.a. 19 Augustus a.s. vindt de grootste ath- letiekdag plaats welke men hier ooit ge kend heeft. Voetbal: Ondanks het warme weer moest men toch naar Boskoop om voor de „Leidsche Courant"-beker uit te komen. De uitslag was: Teylingen 2Trekvo gels 2 9—3. Teylingen 3—Trekvogels I 04. De 3 junioren-elftallen, welke speelden te Hillegom tegen Concordia, kwamen met overwinningen thuis, elftal A met 43, elftal B wan met 2—1. Elftal C speelde gelijk 11. TWEE NIEUWE WERELDRECORDS HARDLOOPEN. De beide uitstekende Amerifcaamsche hairdloapens middellengte afstand Ben East man en Glen Cunningham hebben tegelij kertijd op twee verschillende plaatsen nieuwe wereldrecords gevestigd. Eastman won in het Palmer-Stadion van Prince- town een wedstrijd over de halve mijl (880 yards) in 1 min. 49.8 sec., een prestatie, welke het oude record, dat vorig jaar door zijn bekenden landgenoot Hornibostel werd gevestigd, met 1.1 sec. overtreft. Cunning ham verbeterde tijdens een sportfeest van de Olympic Cluib te San Francisco het we reldrecord over den Emgalschen mijl, dat korten tijd geleden door de Nieuw Zee lander Lovelock op 4 min. 7.6 sec. was ge bracht, met 0.9 sec. Het nieuwe record be draagt dus 4 min. 6.7 sec. ZEILEN ONDERLINGE WEDSTRIJDEN DE KAAG. Onder begunstiging van prachtig water- sportweer, maar met iets te weinig wind, werden gisteren op de Kagerplassen de eerste onderlinge oefenwedstrijden voor leden gehouden, georganiseerd door „de Kaag". De uitslagen luiden als volgt: 45 M2. kruiserklasse, le race: 1. Coppel- stock, stuurm. J. H. C. Sieverts, 2. Walta, stuurm. C. A, Vermaat; 2e race: 1. Coppel- stock, 2. Walta. Regenboogklasse A: le race: 1. De Leede II, stuurm. W. Z. van der Mey, 2. De Swan, stuurm. H. Zuiderbaan; 2e race: 1. Duke, stuurm. J. Jesse, 2. De Swan. Regenboogklasse B: le race: 1. Pieterke, stuurm. H. J. W. Brouwer, 3. Titia, stuur man J. W. Maas; 2e race 1. Elf, 2. Pieterke, 3. Titia. 12 M2. kl. A: le race: 1. Dinges, stuurm. W. J. H. Nauta, 2. Witwiek, stuurm. C. M. H. Nauta, 3. Slobbie, stuurman G. A. M. Saraber; 2. race:1. Slobbie, 2. Brasem, stuurm. J. v. d. Meer, 3. Dinges. 12 M2. klasse B: le race: 1. Peuleschil, stuurm. Th. F. Gebhard, 2. Da-Da, stuurm. L. P. Vollebregt, 3. Eversharp, stuurm. N. J. Beek; 2e race: 1. Peuleschil, 2. Peet, stuurm. A. Marlet, 3. Eversharp. Friesche 16 M2. klasse: le race: 9 Juni, stuurman F. L. Rambonnet, 2. Kriek, stuur man A. G. H. M. Bakker; 2e race: 1 9 Juni: 2. Kriek. Pampusklasse A: le race: 1. Windveer, stuurm. L. van Essen, 2. Snip II, stuurm. H. J. Swart, 3. Steur II, stuurm. L. v. d. Steen; 2e race: 1. Steur II, 2 Snip II, 3. Oranje. Pampusklasse B: le race: 1. Norremeer, stuurm. J. C. P. Hofkes, 2. Zweiland, stuur man M. van Hooff Jr., 3. Spriet, stuurm. J. M. G. Schrama; 2e race: 1. Zweiland, 2. Spriet, 3. Fuut II, stuurm. W. van Hat- tem. 12 voetsjollenklasse A: le race: 1. Vage bond, stuurm. Th. van Helvert, 2. Dobber tje, stuurvr. mej. G. Oudshoorn, 3. Good Luck, stuurm. J. L. van Wermeskerken; 2e race: 1. Vagebond, 2 Good Luck, 3. Dobbertje. 12 voetsjollenklasse B: le race: 1. Jutter, stuurm. C. Naudin tén Cate, 2. It Sweltsje, stuurm. v. Tienhoven; 2e race: 1. Reveller, stuurvr. mej. F. A. C. Leenen, 2. Jutter, stuurm. C. Naudin ten Cate. 12 voetsjollenklasse C.: le race: 1. It stuurm. P. Vermeulen, 2. Lucky Rascal, stuurm. L. van Eek, 3. Sterntje, stuurm. H. W. Kalis, 4. Eider, stuurm. B. Ouwer- kerk Jr., 5. Narrow Escape, stuurvr. mej. E. L. Weise; 2e race: 1. Hot Toddy, stuur man F. P. Flu, 2. Alvertje, stuurman A. J. Coster Jr., 3 Notedopje, stuurman J. H. van Dalen, 4. Sterntje, 5. Narrow Escape. DE KIELER ZEIL WEEK Gisteren is de Kieler Zeilweek begonnen Zaterdagavond vond ter inleiding een be groeting van de deelnemers plaats in ho tel Bellevue. Op deze bijeenkomst had het gemeentebestuur van Kiel behalve de zei lers, die veertien landen vertegenwoordi gen, talrijke vooraanstaande personen uit- genoodigd. De eerste burgemeester Beh- rensch ontving de genoodigden en heette in het bijzonder welkom den Rijkssportlei der, von Tschammer und Osten, alsmede de leiders der zeilwedstrijden en de wed strijden voor motorbooten. Kiel is er trotsch op, dat de Kieler Zeilweek een in ternationaal karakter draagt. De rede van den burgemeester werd be antwoord door een toespraak van Von Tschammer und Osten, terwijl daarna nog het woord werd gevoerd door den Fin- zchen vertegenwoordiger Metton uit Hel- singfors. Hoewel de zon scheen, was men gister morgen toch bezorgd, omdat er een volko men windstilte heerschte. Dat nam niet weg, dat het wedstrijdterrein een schitte rende aanblik boood. Voor Bellevue lagen de vijf honderd zeiljachten, met op den achtergrond de begeleidende booten en oorlogsschepen. De scheidsrechters zagen zich voor de ondankbare en moeilijke taak gesteld de afstanden te verkorten en daar om was het niet gemakkelijk een goed overzicht te krijgen van de schepen, die spoedig door elkaar lagen. Toch was deze propaganda wedstrijd het aankijken alles zins waard. De geheele indruk was uit muntend, hoewel het sportieve resultaat slechts gering was. SCHAKEN OM HET KAMPIOENSCHAP VAN LEIDEN EN OMSTREKEN In de afgeloopen week zijn wederom een drietal partijen gespeeld. Rutten opende tegen Bosscha met d4, deze antwoordde met Pft, d6 en later g6. Wit bezette na de opening de h lijn met zijn toren, maar kon hierdoor toch geen voordeel behalen. Daarom opende hij ook nog de fbaan, maar moest toen een toren opgeven voor paard en pion. Nu beproefde hij zijn ge luk op de koninginnezijde, zijn tegenstan der opereerde op den kant van den koning. Wederzijds werd nu scherp op winst ge speeld, wit raakte hierbij in een matstel- ling en Bosscha boekte een winstpunt. Ook De Blécourt speelde d4 tegen Staats. De laatste verdedigde zich niet te best en verloor een pion. De Blécourt kon een paard gedekt op eb plaatsen, vandaar was het niet te verdrijven. De winst lijkt voor hem gemakkelijk te behalen. Ook is nog een partij begonnen tusschen Segaar en De Blécourt. Ook dit was een d4 ope ning, ditmaal met Lf4 op den tweeden zet. Segaar kwam goed te staan, maar schoof later een pion ontijdig op, waardoor hij de kwaliteit verloor. Nu heeft De Blécourt alle kans de partij te winnen. De stand luidt thans als volgt: Demmendaal 334 uit 5, Van der Nat 2 uit 3 en 1 afgebr. partij, Rutten 2 uit 4 en 2 afgebr. p., Segaar 34 uit 3 en 1 afgebr. p. De Blécourt 2 uit 3 en afgebr. p., Bosscha 2 uit 3 en Staats 1 uit 5 en 1 afgebroken partij. LEIDSCHE SCHAAKCLUB „PHILIDOR" De winterwedstrijd in deze club kan als afgeloopen beschouwd worden. De eind stand in de hoogste groep is de volgende: W. H. v. d. Nat 5 H uit 6, G. Pels 534 uit 6, H. I. de Nie 634 uit 8, P. J. v. d. Zeeuw 434 uit 9, C. J. Kooreman 334 uit 9, P. Herff- kens 334 uit 11 en C. J. v. d. Wilk 1 uit 12. Door verschillende oorzaken hebben enkele deelnemers hun aantal partijen niet kunnen afspelen. PAARDENSPORT COURSES TE DUINDIGT. Te Duindoigt hebben Zondag wederom rennen en draverijen plaats gehad. De resultaten waren: Gitanoprijs, prijzendraverij 4e klasse over 1740 Meter: 1. Waldeck Piermont (Eig. L. J. Eikhuizen); 2. Willy Duffy (Eiig. Stal Holland). Zevende Heerrijdersprijs, handicap le klasse over 2000 Meter: 1. T. Akista (Eig. J. Vrijlandf); 2. Robert E Lee (Eig. Stal Hilversum). Gnisaldiaprijs, ren op de vlakke baan over 1700 Meter: 1. Alouette (eig. Luit. L. N. M. v. d. Put); 2. Omipbazit (Eig. E. Vrijdaglhs). Achtste Heenrijdensprijs, handicap 2e en 3e klasse over 2000 Meter: Dead beat tus schen T. Akista (Eig. J. Vrij landt) en Siem Olaudy (Eig. Stal Oegstgeest). Graoiosaprijs, ren op de vlakke baan over 2000 Meter: 1. Florenitijn (Eig. C. van 't Hoff). 2. Elass (Eig. M. J. v. d. Velde). Gondolaprijs, heatprijzendraverij le kl. over 1700 Meter: Eerste heat: 1. Calumet Bastle (Eig. G. J. v. d. ELshouit). Tweede heat: 1. Ulpit H (Eig. M. France). Derde heat: 1. Calumet Donald (Eig. A. P. Kai ser). POSTDUIVEN „De gevleugelde Vrienden" (Alphen). Wedvlucht op Zaterdag 16 Juni vanaf Or leans. Los om 7 uur heldere lucht en W. wind. Uitslag als volgt: le pr. A. de Graaf 4.31.13; 2e pr. H. Bauer 5.04.16; 3e pr. P. G. Borgens 5.12.36; 4e pr. E. v. d. Werff 5.14.06; 5e pr. A. de Graaff 5.19.11; 6e pr. J. Tuinenburg 5.32.50; 7e pr. P. G. Bar- gens 5.57.24; 8e pr. H. Bauer 6.02.25; 9e pr. E. v. d. Werff 6.09.41; 10e pr. J. Tuinen burg 6.12.02; lie pr. P. G. Borgers 6.30.59. BUITENLAND DUITSCHLAND. HET .ACCOORD HITLER—MUSSOLINI Mussolini op tegenbezoek? De „Berliner Zeitung am Mittag" publi ceert een bericht van zijn correspondent te Venetië, volgens hetwelk Hitler Mus solini uitgenoodigd heeft een bezoek aan Berlijn te brengen. Er bestaat grond om aan te nemen, dat Mussolini voor dit ge val van zijn tot nu toe gevolgde gewoonte, om geen bezoek aan het buitenland te brengen, zal afwijken en het bezoek van den Duitsche rijkskanselier zal beantwoor den. Voorts wordt in bevoegde kringen te Berlijn nogmaals verklaard, dat het doel van Hitiers bezoek slechts was, met Mus solini van gedachten te wisselen en niet een of ander pact of verdrag te sluiten. Tusschen de Duitsche en de Italiaansche regeering bestaat reeds overeenstemming over de voornaamste vraagstukken van de Europeesche politiek en wat Oostenrijk be treft, is de toestand daar te verward, dan- dat men op het oogenblik een overeen komst zou kunnen treffen. Habicht's opvolger. Uit Munchen wordt aan de bladen ge meld. dat de nationaal-socialistische lei der Frauenfeld tot opvolger van Habicht benoemd zal worden als inspecteur van de nationaal-socialistische beweging in Oostenryk. MINISTER FRICK TEGEN DE KANKERAARS. En voor een „collecte-vacantie". In een propaganda-vergadering te Bres- lau heeft de rijksminister van binnenland- sche zaken dr. Frick gisteravond het woord gevoerd tegen de stemmingmakerij der kankeraars. Interessant waren zijn opmerkingen over het aan de S.A. verleende verlof. De mi nister sprak er'n.1. zijn vreugde over uit, dat het door den chef van den staf der S.A. gegeven verlof den S.A.-mannen gelegen heid gaf, zich aan hun gezin en hun ont spanning te wijden. Ook diende men te overwegen, of het niet eens tijd werd, een „collecte-vacantie" af te kondigen, want de al te vele collectes zijn langzamerhand een ware plaag voor het land geworden. Dit alles waren echter slechts kleinigheden in vergelijking met het groote werk, dat was verricht. DE REORGANISATIE VAN HET RIJK. Rijksminister Giirtner ook in Pruisen minister van Justitie. De rijkspresident heeft den rijksminister van Justitie, dr. Gürtner, tevens benoemd tot Pruisisch minister van Justitie. Kerrl, die tot dusver deze functie vervulde, is benoemd tot rijksminister zonder porte feuille. De rijkskanselier zal hem opdrach ten van algemeen en eri bij zonderen aard verstrekken. Deze maatregelen maken deel uit van de reorganisatieplannen van den Pruisi- schen premier Goring, die zooveel mogelijk eenheid wil brengen in de regeering van Pruisen en het rijk. Met dat doel werd eenigen tijd geleden ook de rijksminister van Binnenlandsche Zaken, dr. Frick, te vens benoemd tot Pruisisch minister van Binnenlandsche Zaken. OOSTENRIJK. HET VATICAAN EN DOLLFUSS De H. Vader prijst den bondskanselier Kardinaal Innitzer had namens het Oos- tenrijksche episcopaat aan den Paus een schrijven gericht, om hem voor de geluk kige tot standkoming van het Concordaat te danken en daarin ook de rol van bonds kanselier Dollfuss bedacht. In zijn antwoord-schrijven op dezen brief schrijft de kardinaal-staatssecretaris Pacelli o.a. „De H. Vader weet, tot op welke hoogte het tot stand komen van zulk een belang rijk vredeswerk van het politieke beleid en van den rechtvaardigheidszin afhangt, welke beide in de godsdienstige overtui ging van den bondskanselier besloten lig gen. De H. Vader smeekt de hulp des hemels af voor hem en alle staatslieden, die in deze zware en dreigende crisis het geluk van hun volk op de grondslagen van den wil Gods zoeken te verwezenlijken". Vrijlatingen te Woellersdorf De Oostenrijksche regeering heeft, naar van welingelichte zijde wordt medege deeld, besloten, de opsluiting van sociaal democraten, die zich bevinden in het con centratie-kamp Woellersdorf, tijdelijk te beperken. Een reeks soc.-dem. leiders, o.w. Kloekl, heeft reeds mededeeling ontvan gen, dat zij in Augustus op vrije voeten zullen worden gesteld. De vroegere vice- president der arbeidskamer, Seisel, is reeds met 20 andere soc.-democraten uit Woellersdorf ontslagen. ENGELAND. DE DROOGTE Alleen in Schotland heeft men voldoende water Inspecteurs van de waterleidingsmaat- schapij hebben gisteren voor de eerste maal in Groot Londen ongeveer 80 proces sen-verbaal opgemaakt tegen eigenaars van buitens en villa's, die hun tuinslangen langer dan een uur per etmaal lieten sproeien. Tevens is een nieuwe algemeene waarschuwing tot de bevolking gericht om nog zuiniger te zijn. Het verbruik per dag is met 3 millioen gallons afgenomen, maar moet met volle 5 millioen teruggaan, wil men veilig wezen als de droogte nog een paar weken zou aanhouden. In Bedfordshire wordt het water met vrachtauto's naar het land gebracht, om het vee te drdnken, en te Basingstoke heeft men het openbaar zwembad moeten slui ten, omdat er nog slechts een voet water stond. Alleen in Schotland is nog voldoende water, zoowel in de steden als op het plat teland, en langs de Oostkust van Engeland is de toestand nog redelijk, maar in het Zuiden en de Midlands zijn honderden dorpspompen onder bewaking gesteld en krijgen de bewoners afgepaste emmers water. DE WAPENUITVOER IS STERK GESTEGEN Volgens een opgave van de „Daily Ex presse" is de wapenuitvoer uit Engeland ge durende de eerste vijf maanden van dit jaar, vergeleken met dezelfde periode in 1933 gestegen. Vooral de hoeveelheid torpedo's en mij nen, die geexporteerd zijn, is sterk toege nomen. De uitvoer van vliegtuigen steeg met 50 pet. De afnemers van dit oorlogmateriaal zijn niet bekend, daar de Engelsche regee ring hieromtrent geen inlichtingen ver sterkt. AMERIKA. VEREEN. STATEN ZULLEN NIET WERKLOOS TOEZIEN Als anderen voortgaan met bewapenen De minister van luchtvaart heeft een rede gehouden, waarin hij o.m. zeide: In dien het onze plicht is, de pariteit in de luchtwapens tot stand te brengen, ter wil le van onze veiligheid, door eenvoudig maar steeds nieuwe vliegtuigen te bouwen, wijl anderen niet tot een redelijk niveau willen afdalen, dan zullen we voor die taak niet terugdeinzen. Wij wenschen hoegenaamd niet mee te doen aan een wedloop in bewapening, maar we kunnen ook niet werkloos toezien, ter wijl andere volken hun strijdmiddelen op voeren. BOMAANSLAG OP DEN PRESIDENT VAN CUBA Mendieta licht gewond Tijdens een bezoek aan de marinebasis Tiscornia is Vrijdag een bomaanslag ge pleegd op den president van Cuba, Men dieta, die licht aan de hand werd gewond. Een hem vergezellende officier werd bij de ontploffing der helsche machine gedood. Ook een matroos kwam om het leven. Ver scheiden personen werden gewond. De bom ontplofte op slechts één meter afstand van Mendieta. Zoowel in als buiten het gebouw hadden talrijke arrestaties plaats. BUITENL. BERICHTEN. ORKAAN BIJ NEW ORLEANS. Eenige visschersschepen worden vermist. In die omgeving van New Orleans woedt een orka aai. De wind bereikte een snelheid van 120 K.M. per uur. Uit verschillende steden en dorpen wordt reeds belangrijke materiedie schade gemeld. Eenige visschersschepen worden vermist Het te velde staande suikerriet heeft zwaar geleden. Men vreest, dat de orkaan nog in kracht zal toenemen. De bevolking barri cadeert in allerijl vensters en deuren der woningen. BEDRIJFSLEIDER GEBOEID DOOR LEIPZIG GELEID. De leider van den bedrijfsraad der Leuna Werke, die een aanzienlijk bedrag uit de kas der „Winterhilfe" had genomen, is ge arresteerd. Na zijn arrestatie werd hij ge boeid door die stad geleld, terwijl men hem op borst en rug een plakkaat gehangen had met 'het opschrift: „Ik ben een volksver rader". TEGEN ONTVOERING VAN ROOSEVELT'S KLEINZOON. Grachten en schuttingen, die onder stroom staan. Hoezeer rijke en op den voorgrond tre dende Amerikanen zich moeten verdedigen tegen het gevaar van ontvoering, blijkt wel uit de maatregelen die genomen zijn ter be scherming van den kleinzoon van president Roosevelt te Philadelphia. Het geheele huis is omringd door grachten die weer om heind zijn door ondier alectrischen stroom staande schuttingen, terwijl zwaar gewa pende detectives voortdurend op wacht staan. VROUWEN, DIE HUN MANNEN VERGIFTIGDEN. Zes staan er te Arad terecht. Voor den strafrechter te Arad staan zes boerinnen terecht uit het dorp Siria, in Ze venburgen. Zij worden ervan beschuldigd, hun mannen door een oplossing van arse nicum te hebben vergiftigd. In de jaren 19311933 heeft een even eens uit Siria afkomstige werkvrouw, Flo- ria Dumt genaamd, in het ziekenhuis te Arad, aan alle vrouwen, die haar mannen wilden vergiftigen arsenicum-oplossingen geleverd. Duma verkreeg deze oplossingen door het arsenicum te onttrekken aan gewoon in den handel verkrijgbaar papief, om vliegen te vergiftigen. In den loop van drie jaren zijn op deze wijze vijftien personen vergiftigd. Duma, die in het proces de voornaamste aangeklaagde is, verkocht de hoeveelheid, die noodig was voor een oplossing tegen 30 lei. Stierf het slachtoffer, met andere woor den, was gebleken, dat het giftmengsel goed had gewerkt, dan kreeg zij nog een extra premie van 200 lei.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 7