25ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN MAANDAG 18 JUNI 1934 No. 7839 3>e £eld4eh£6oti/fcci/iit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij Toonritbetafing: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad Is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 1* DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Adyertenliën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur Brhuur, koop en verkoop: 0.50 t Moedig woord van Vice- bsnselier Von Papen, PUBLICATIE DER REDE WERD VERBODEN I Binnen het kader van feestelijkheden der universiteit te Marburg a.d. Lahn heeft vice kanselier v. Papen gesproken over „oog merken der Duitsche revolutie". Deze redevoering werd draadloos ver spreid. Thans, nu de geestdrift verslapt aldus de vice-kanselier, eischt de taaie arbeid bij het proces der revolutie het recht op voor een openlijke en manlijke bespreking, wel ke in de Duitsche pers thans ontbreekt. De staatsman moet zelf in grijpen en de dingen bij den naam nomen. Dit bewijst, dat de regeering sterk genoeg is behoorlij ke critiek te verdragen. Zeer zeker heeft slechts hij het recht tot critiek, die zich het werk van het nationaal socialisme ter be schikking heeft gesteld en het zijn loyali teit heeft bewezen. v. Papen wees er op, dat de conservatie ven slechts in hun critiek verschild heb ben van de nationaal-socialisten, omdat zij het gevaar van een anti-democratische revolutie, welke zich van een partij der massa bedient, misschien te hoog hebben geschat. In ieder geval is het bondgenoot schap van 30 Januari 1933 tusschen natio naal-socialisten en conservatieven gesloten in volledige overeenstemming van het ver- nieuwingsdoel. Daarop moet worden gewezen, wanneer al te ijverige, vaak zelfs jeugdige revolu- tionnairen met de leuze „reactionnair" ook diegenen willen te kort doen, die zich bewust hebben gewijd aan de taak, welke hun door den tijd wordt gesteld. De ware revolutie van den 20ste eeuw is die der heroieke en godverbonden persoon lijkheid tegen knechting, tegen onderdruk king van den goddelijken vonk, tegen me chaniseering en collectieveering. Het gaat om de beslissing tusschen den gelóovigen en den ongeloovigen mensch. De tegenrevolutie, welke zich in de 20ste eeuw voltrekt tegen de liberale revolutie van 1789, kon slechts conservatief zijn, zoo als ook Alfred Rosenberg heeft aange toond. Het is in de plaats van het veel- partij en-systeem getreden éénpartijen-sys- teem heeft slechts zoo lang reden van be staan als het de verzekering van de „Umbruch" eischt en tot de nieuwe per soonlijke selectie functionneert. De religieuse staat, die steunt op een le vendige geloofserkenning, mag men niet verwisselen, met een verwereldlijkten staat. Wanneer breede kringen een uni forme geloofsbasis eischen, moeten zij niet vergeten, dat de Christelijke leer den vorm is van denken van het avondland. Er zal gestreden worden om de kwestie of het nieuwe rijk der Duitschers Christe lijk zal zijn of zich verliezen zal in pseudo- religieus materialisme. De Duitschers mo gen zich niet uit de rij der Christelijke volken uitsluiten, aangezien anders een inwerken in het gebied van Europa onmo gelijk is en daarmede de geweldige ge dachte van het Rijk in gevaar wordt ge bracht. In den staat der ware volksgemeenschap moet eindelijk de binnenlandsch politieke leuze verstommen. De geest mag niet wor den te kort gedaan met de leuze „intellec tualisme". Menschelijkheid, zooals vrij heid en gelijkheid in rechten, is geen li beraal, doch een germaansch-Christelijk begrip. Het fundament van den staat is steeds gerechtigheid. Opvoeding in den dienst aan de staat spreekt van zelf, maar heeft haar gren zen, want zooals Hitier zelf gezegd heeft: in de persoonlijkheid ligt de waarde van al het menschelijke. Het ldualisme tusschen partij en staat moet een bevredigende op lossing vinden. Het volk weet dat zware offers gevraagd worden. Het zal ze dragen en den leider volgen, mits niet elk woord van criteik als kwaadwilligheid wordt uitgelegd en mits vertwijfelde patriotten niet als staatsvijan den worden bestempeld. Zondagavond laat, hebben de redacties van alle Duitsche dagbladen een dringende instructie van hoogerhand gekregen, waar in het hun verboden werd de door vice- kanselier von Papen, ter gelegenheid van het feest van de Universiteit van Mar burg aldaar gehouden rede, over de oog merken der Duitsche revolutie in de pers te publiceeren. De nieuwe parochie St. Leonardus a Portu Mauritio te Leiden De verheffing van het rectoraat der pa ters Franciscanen aan den Haagweg te Lei dien tot parochie is thans officieel. Gisteren is van den kansel het besluit van Z. H. Exc. den Bisschop van Haarlem, gedateerd 11 Juni, voorgelezen. Tot pastoor der nieuwe parochie is be noemd de tegenwoordige rector, de zeer- eerw. pater Ignatius Smeets, terwijl tot kerkmeesters zijn benoemd de heeren J. Bots, W. Heydeman en J. Noordman. De installatie van den nieuwen pastoor zal a.s. Zondag, tijdens het Lof te half acht, plaats hebben door den hoogeerw. heer deken A. H. J. M. Homiulie. Zooaüs destijds reeds gemeld is de nieuwe parochie gevormd uit drie gedeelten, welke afgestaan zijn door de parochies van Onze Lieve Vrouw Ontbevlekt Ontvangen (Har- tebruig), van den H. Wililibroidus te Oegst- geset en van den H. Laurentius te Voor schoten. De grenzen van de nieuwe parochie zijn als volgt vastgesteld: Vanaf den zuidelijken hoek van het ter rein van het voormalige Rijksopvoedings gesticht loopt de grenslijn ten zuiden van dit terrein in oostelijke en zuidelijke rioh- ting langs de gracht tot bij de splitsing van de spoorwegen LeidenWoerden en Lei denDen Haag; gaat onder den spoor weg door in oostelijke richting door de gracht bezuiden de Gevangenlaan; buigt onder de PesthuiSbrug zuidwaarts en loopt midden over den Morschsingél langs de Monschpoortbrug in het Galgewater; buigt naar het westen en gaat in zuidelijke rich ting onder de Haagbrug midden door de Trekvüiiet langs Rijn en Sohiekade tot aan de Jaagbrug No. 1; kruist westwaarts gaan de de spoorlijn LeidenWoerden en daalt aan de Westzijde van dezen spoorweg tot bij de plaats, waar de Trékvliet onder de spoorweg doorgaat.J Vervolgens gaat de grenslijn westwaarts in rechte, eenigiszims dalende richting door den Boschhiuiizer pol der tot aan de houten brug over de Korte Vliet; gaat midden over den zandweg in rechte lijn over den Leidsch Weg en verder door den Noord Hofliandschen polder tot aan den spoorweg LeidenDen Haag tegenover Wachthuis 59; loopt langs dezen spoorweg in noordelijke richting over den Rijn tot waar de Hooge Morechweg de spoorbaan kruist. Van hieraf volgt de grenslijn der pardchie de grens van de ge meente Leiden, n.l. driemaal Noord- en Oostwaarts tot aan den Lage Morechweg en loopt dan door de sloot langs de Constan- tijn Huygensstraat in oostelijke richting tot aan het uitgangspunt: den zuidelijken hoek van het terrein van het voormalig Rijksopvoedingsgesticht. BINNENLAND DE ZESDE NEDERLANDSCHE KATHOLIEKENDAG De bijeenkomst in Den Bosch op 23 en 24 Juni zal van centrale beteekenis zijn voor het katholieke leven in Nederland. In dezen moeilijken tijd, moeilijk voor de gemeenschap en voor den afzonderlijken persoon, komen tienduizenden Katholie ken op om zich te bezinnen op de betee kenis van het Gezag voor de samenle ving, en om te demonstreeren voor hun trouw aan het Gezag. De Zaterdag is meer de dag van de rus tige bezinning. In ernstige vergaderingen worden de beteekenis en den omvang van het Gezag door bij uitsek bevoegde spre kers uiteengezet. Het is van niet te onder schatten beteekenis, dat wij, Katholieken aan de hand van Gods Openbaring en op grond van de wijsheid der eeuwen, ons standpunt bepalen,, nu van den eenen kant krachten werkzaam zijn om het Gezag te ondermijnen, van den anderen kant schro melijke overdrijving over den omvang van het Gezag wordt waargenomen. Wanneer het de roeping is van het Christendom om te zijn het zout der aarde, dan mogen wij in dezen gewichtigen tijd de vragen naar oorsprong, omvang en uitoefening van het Gezag niet onbesproken laten. Dan moeten wy integendeel ons bezinnen op de begin selen en de toepassing daarvan in onze omstandigheden. De vijf bij uitstek be voegde sprekers (prof. dr. F. Vroom S.J., Mgr. dr. G. C. van Noort, professor mr. F. W. Kamphuizen, professor H. A. Kaag en de heer A. C. de Bruyn) vinden een ge hoor, dat veelzijdig samengesteld, de be ginselen zal uitdragen ieder in eigen kring door het heele land, zoodat de invloed van het gesprokene veel verder zal reiken dan de anderhalf duizend toehoorders, die de zaal kan bevatten. Het verslagboek zal een vraagbaak wor den voor Katholieken, die hun kennis van het eigen beginsel willen verdiepen, en voor buitenstaanders, die van de katholie ke opvattingen aangaande Gezag op de hoogte willen komen. Zoo wordt de Zaterdag een dag van kloek en bezonken getuigenis. Minder kloek, maar meer geestdriftig zal zijn de groote bijeenkomst van Zondag 24 Juni, wanneer de tienduizenden den dag begin nen met hulde aan God, van Wien alle Gezag voortkomt, en Wiens volstrekte Op perheerschappij gehuldigd wordt door het Offer van Zijn Zoon, Onzen Heer en Broe der Jezus-Christus. Daarna volgt dan de groote demonstra tie voor degenen, door wien God Zijn Ge zag onder ons laat uitoefenen, kerkelijke en wereldlijke Overheidspersonen. Praeses J. Th. van Galen zal daar spreken, en de Aartsbisschop van Utrecht zal opwekken tot trouw aan het Gezag. De onthulling van het standbeeld van kardinaal van Ros- sum en het défilé langs het onthulde beeld toonen aan, dat wie het Gezag uitoefende op de door God gewilde wijze in hooge eere staat bij het katholieke volk van Ne derland. Moge de opkomst op de vergaderingen in het Concertgebouw even schitterend zijn als de opkomst bij de demonstratie. Congreskaarten zijn alsnog verkrijgbaar 1.25 bij het secretariaat van het uitvoe rend comité te 's Hertogenbosch: Haven singel 8. Gironummer 2939 van de Rotter- damsche Bankvereeniging te 's Hertogen bosch. Mededeeling voor de priesters Priesters, die buiten Den Bosch woon achtig zijn en op Zaterdag 23 en/of Zondag 24 Juni te 's Bosch de H. Mis wenschen te lezen, kunnen zich nog tot 21 Juni schrif telijk melden bij den weleerw. heer Fr. Mommers, kapelaan der St. Catharina- parochie, Den Bosch. PIKANTE POLEMIEK Al een tijd lang zitten de heeren Henri Polak en Zimmerman, oud-burgemeester van Rotterdam en oud-Volkenbondscom missaris van Oostenrijk, elkander in het haar. In figuurlijken zin dan. De heer Zimmerman had aan socialisti sche vakbonden in de schoenen gescho ven, dat er geen voldoende controle is op de besteding van contributiegelden; ook meent hij, dat de vakbeweging feitelijk 'n verkapte subsidie van de overheid ont vangt in verband met vergoeding voor ad ministratieve kosten ter zake van werk- loosheidsuitkeeringen. Op die manier komen belastinggelden eigenlijk in de zakken van de vakbonden. Dit alles heeft de heer Polak niet over zijn kant laten gaan Hij heeft den handschoen opgenomen en bestookt op zijn beurt den heer Zimmer man met zwaar geschut. Ziehier een brokstukje uit die polemiek: Hebt gij wel het zedelijk recht op te komen voor de Nederlandsche be lastingbetalers? Hebt gij niet, na uw terugkeer uit Weenen vier of vijf -jaren te Brussel gewoond? Hoeveel geld hebt gij, door dit ver blijf in het buitenland, aan de Neder landsche schatkist onthouden? Woont gij eigenlijk nog niet in Bel gië, te Brussel of hebt gij er tot vóór zeer korten tijd gewoond? Het Han delsregister vermeldt u, als commissa ris van de HollandEgypte Handels maatschappij als woonachtig te Brussel Gij hebt wel een adres in Velp, maar gij hebt, of hadt, er óók een in het Residence Palace, te Brussel. Hoe zit dit eigenlijk, brave Neder lander? Toen ik u de beide eerste gedeelten van dezen openbaren brief wilde toe zenden, liet ik de redactie van „De Telegraaf" uw adres vragen. Zij wei gerde dit te verstrekken, doch ver klaarde zich bereid u het drukwerk te doen toekomen. Wat beteekent deze geheimzinnig heid? Heeft zij soms iets te maken met be lastingdesertie? Iedereen mag weten, waar ik woon. Waarom mag men niet weten, waar gij resideert? Ik heb, van het oogenblik af, dat ik zelfstandig inkomen had inkomen dat nooit uit iets anders is voortge vloeid dan uit eigen arbeid van el- ken cent van dat inkomen belasting betaald. Gij ook? Het is, gezien uw verblijf in het buitenland, aan twijfel onderhevig en gij behoort dus wat minder te schermen met den „uit de belastingen" komenden steun en het geen de vakvereenigingen zich daarvan zouden toe-eigenen. Indien, zooals gij zegt, „op de regee ring de plicht rust scherp na te gaan hoe dit belastinggeld wordt beheerd", dit belastinggeld, waarvan den Diamant- bewerkersbond niet één penning ten goede komt, dan zijt gij wel de laatste, die daarop mag aan dringen, want van uw belastinggeld is daarin maar een bitter beetje terug te vinden. Als dit allemaal zoo is, nu, dan is dit tegen-offensief niet voor de poes. En met belangstelling zal de buitenwe reld vragen, wat de heer Zimmerman op dien geharnasten aanval heeft te antwoor den. Prinses Juliana is in gezelschap van freu le van Taets en baron Baud Zaterdag aan gekomen op Windsor, waar zij de gast van den koning en de koningin zou zijn. Ook de gravin van Harewood, prinses Alice van Athlone en de Nederlandsche gezant de Marees van Swinderen met zijn echtge- noote vertoefden op Windsor Castle. H.K.H. Prinses Juliana heeft Zaterdag een bezoek gebracht aan de statievertrek- ken en andere departementen van Windsor Castle bezichtigd en den kerkdienst in de St. Georges kapel bijgewoond. De prinses heeft zich in den namiddag in gezelschap van den koning en de koningin, de prinsess royal, Lord Harewood, prinses Alice en den graaf van Athlone naar Bagshot begeven, waar een bezoek werd gebracht aan den hertog van Connaught. BLOEMBOLLEN SURPLUS. Voorloopige uitbetalingen. De Nedenlamdsche Bloembollenkweekers Centrale deelt mede, dat de tweede voor loopige uitbetaling van het surplus bloem bollen benevens het raam zal plaats heb ben op Dinsdag 19 Juni, de derde voor loopige uitbetaling op 26 Juni as., zoodat op 3 Juli 1934 alle tot ontvangst der voor- DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Bij een feest aan de Universiteit te Mar burg heeft Vice-Kanselier Von Papen een vrijmoedig woord gesproken. (1ste blad). Dollfuss door den Paos geprezen wegens het sluiten van het Concordaat. (2e blad). BINNENLAND. Benoeming Minister van Economische Zaken. (1ste blad)- De as. Nederlandsche Katholiekendag. (lste blad). Auto op onbewaakten overweg te Apel doorn verbrijzeld. Eén doode, drie ge wonden. (Gem. Ber. 3de blad). Drie personen verongelukt bij botsing van auto op touringcar. Eén doode, twee zwaar gewonden. (Gem. Ber. 3de blad). Slachtoffers van de warmte en het wa ter. (Gem. Ber. 3de blad en Laatste Ber.). LEIDEN. Het rectoraat van den H. Leonardus A Portu Mauritio thans parochie, (lste blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De Olympische dag brengt 'n gevoelige nederlaag voor het Ned. elftal tegen Roma. Nieuw Ned. athletiekrecord 4 x 100 M. da mes. (2de blad). Njord wint de Oude Acht op de Amstel- wedstrijden. (2de blad). De Ned. dames-zwemsters boeken fraaie successen te Weenen. (2de blad). loopige uitbetaling gerechtigden zuilen zijn voldaan. Voorloopig kan verder geen uitbetaling geschieden onder meer aan de kweekers, die hun aflever ingsregister niet voor 16 Juni as. hebben ingestuurd. DE BLOEMISTERIJ. De Nedeiflandsdhe Boom- en Bloemkwee kers Centrale te 's-Giravenhage, maakt be kend, dat een begin is gemaakt met het ver- zenden der aansluitingsformulieren aan alle bloemikweekers, welke aan de registratie der bloemisterij hebben deelgenomen. Dit formulier moet, ingevuld, wederom aan de Centrale worden teruggezonden. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat aansluiting noodzake lijk as, voor het verkrijgen eener teeltver- gunning, zonder welke het uitoefenen van de bloemisterij niet is toegestaan. Na terugzending van het ingevulde for mulier kan de uitreiking der teeltvergun ning spoedig verwacht worden. Huldiging van den Burgemeestci van Haarlem. De heer C. Maarschalk is gistermiddag gehuldigd ter gelegenheid van het feit, dat hij 15 jaar geleden benoemd werd tot bur gemeester van Haarlem. Op dezen dag had de heer Maarschalk tevens 25 jaar geleden het ambt van burgemeester bekleed. Te voren was hij namelijk burgemeester van Koog aan de Zaan. Gistermiddag is een bijeenkomst ten stadbuize gehouden, waar zeer veel spre kers het woord voerden. Mr. A. Bruch, oud wethouder van Haarlem en lid van Gede puteerde Staten van Noord-Holland bood namens het huldigingscomité der Burgerij een album met handiteekeningen en een levensgroot portret van den jubilaris aan, dat geplaatst zal worden in het stadhuis. Tevens deelde mr. Bruoh mede, dat het plan bestaat, een Maarschalk-Bank op te richten. Daarna had op de Groote Markt een zanghulde plaats en een défilé, waar aan 55 vereenigingen deelnamen. Voorts werden muziekuitvoeringen ge geven door de Haarlemsche Orkest Ver- eeniging en de Haarlemsche Tram-Fanfare. Voor de woning van den Burgemeester werd des avond een gondelvaart gehou den. Tevens bracht het politie-muziek-corps een serenade.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1