nazien van uitlotingen WOENSDAG 13 JUNI 1934 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. PAG. 7 die ons worden geschetst als menschen „van goeden smaak". Tegen het einde der 18de eeuw breekt zich een geheel andere opvatting baan ten opzichte van den term „smaak", waaronder men in de toekomst kunstsmaak zal hebben te verstaan. De Franschman Dubos ontkent reeds in 1719, dat de goede smaak in verstandelijk overleg zijn oorsprong zou vinden en zich alleen door juistheid van inzicht zou moe ten kenmerken. De kunst zelve, zegt hij is niet verstandelijk en de smaak, die haar beoordeelt, dient evenmin van eenig ver standelijk criterium uit te gaan. De waarde van een kunstwerk wordt z.i. niet be paald door den uiterlijk schoonen vorm, doch door de mate en den aard der ont roering, welke het verwekt. Evenwel zal de rede van den denker hem tot een over eenkomstige conclusie leiden, terwijl om gekeerd het gevoel vrij is een redelijke uitspraak, als aanbeveling, al dan niet te volgen. Een meer typisch compromis is niet denkbaar! In ongeveer denzelfden geest is over den smaak geschreven door den Zwitserschen en later Groningschen hoogleeraar J. P. de Crousaz. Na verder ook te hebben aangevoerd welke inzichten Diderot in zijn beroemde salonkritieken en in de Encyclopédie was toegedaan, en hoe de nieuwe opvatting aldra ook door de Engelsche aesthetici met geestdrift wordt overgenomen, eindigt spr. met erop te wijzen, hoe met deze nieuwe opvatting van den goeden smaak tevens de grondslag is gelegd voor de aesthetische opvattingen van de Roman tiek. Zooals gebleken is heeft de smaak zich sedert haar ontdekking gewijzigd of beter gezegd: de smaak is onze menschelijke (westersche) smaak en wij zijn onbesten dig, wisselend in onze inzichten en ver langens. De goede smaak mag niet een artistiek geweten worden genoemd, want een slechte smaak waarschuwt ons niet, zooals een slecht geweten dit doet. Ook is de smaak geen zesde zintuig, daar een zintuig aangeboren is en iets te maken heeft met zenuwknoopen en hersenschors. Van de smaak is één ding zeker, dat hij met schoonheid its, wellicht alles, uit staande heeft. En men zou moeten bepa len wat schoonheid is, om te zeggen, waarin de smaak bestaat. Dat onderwerp is echter niet aan de orde. Spr. heeft slechts over de ontdekking van den goe den smaak willen verhalen en willen aan- toonen, wat hij eerst was en wat hij daar na werd: volgens het oordeel der aesthe tici. Na afloop der vergadering werd in het Botanisch Laboratorium thee geschonken. Daar vertoonde dr. F. W. T. Hunger be scheiden en deed hij mededeelingen no pens Carolus Clusius. De hortulanus, de heer J. Veendorp, demonstreerde daarna den Clusiustuin. Te 6 uur werd een gemeenschappelijke maaltijd in „Zomerzorg" gehouden. NIEUWE UITGAVEN Het Schild. Apologetisch Maand schrift. Uitg. der A. V. Petrus Ca- nisius. Op 1 April verscheen in het Schild een artikel van J. Lammertse Lz. over de toe nemende neiging onder de Protestanten om weer terug te keeren tot enkele litur gische gebruiken der Moederkerk. Dit ar tikel trok o.a. de aandacht van de liberale „Avondpost",, die het overnam en er een beschouwing aan vastknoopte. In het Juni- nummer van het „Schild" komt de heer Lammertse op deze polemiek nader terug. De redacteur van de „Avondpost" had zich een tegenstander verklaard van het invoe ren dezer liturgische gebruiken in den Protestantschen eeredienst, omdat hij van meening was, dat de soberheid van dien eeredienst juist zijn kracht was. Nu geeft de Schild-schrijver toe, dat het overnemen der liturgische gebruiken voor de Protes tanten in zeker opzicht geen geestelijke winst kan zijn, omdat de Katholieke litur gie slechts in den Katholieken eeredienst inhoud en beteekenis heeft, en in het ka der van den Protestantschen eeredienst noodzakelijk zinledig moet worden. Maar hij verzet zich tegen het argument, dat de „Avondpost" gebruikte, als zou de liturgie zoo spoedig in een mechanische en auto matische gewoonte ontaarden. Dat kan met de „soberheid" van den protestantschen eeredienst nog veel gemakkelijker geschie den, meent de heer Lammertse terecht. Alles tezamen noemt hij de kentering in het Protestantisme een kentering, die ver band houdt met diep verborgen ontevre denheid over den reformatorischen gang van zaken, met een hunkering naar een heid, herstel en opbouw. Overigens staat de Juni-aflevering wel in het teeken van de bekeerlingen. H. Reijnen voltooit zijn artikelenreeks over de bekeering van den Engelschman Ar nold Lunn, terwijl prof. ir. E. Molengraaf eenige aanteekeningen uit zijn bekeerings- tijd publiceert onder den titel „De liefde tot onze vijanden". Onder de rubriek „Op den Uitkijk" treffen wij bovendien nog aan een gedeelte van Herman Bahr's ver handeling „Wissenschaft und Vernunft", waarin eenige overpeinzingen staan die dezen bekenden Oostenrijkschen schrij ver en denker hebben teruggevoerd tot het Geloof en tot de Kerk. M. Goossens uit Brielle maakt vervolgens in een arti keltje propaganda voor Esperanto ten dien ste van de verbreiding van het Evangelie. Tenslotte is er weer de Vragenbus en de Correspondentie en eindigt deze vijftiende jaargang met een inhoudsopgave, die een goed beeld geeft van den rijken inhoud, welke den Schild-lezers in het afgeloopen jaar is voorgezet. LETTEREN EN KUNST R.K. CONGRES VOOR MUZIKALE OPVOEDING. Op 1 en 2 Augustus a.s. organiseert de Ned. St. Gregoriusvereeniging te 'sHage een congres, gewijd aan de muzikale op voeding van de schoolgaande en rijpere jeugd. De congressen van de Ned. St. Grego riusvereeniging hebben de laatste jaren (wij herdenken de congressen van 1928 en 1930) ten doel gehad om naast een herle ving van de kerkmuziek in het algemeen ook een speciaal onderdeel van het om vangrijk gebied dat de katholieken nader brengt tot de muziek, in het licht der be langstelling te plaatsen. Zoo werd op het congres van 1928 het Gregoriaansch op de L.S. er bijzonder ge accentueerd en evenzoo op het congres van 1931 „de jeugd en de muziek" in het alge meen. Dit congres zal bijzonder naar voren brengen de band, die Volk (van prille jeugd tot volwassenen) met muziek en dans verbindt; het wil de muziek in de psyche van jeugd en volwassenen bestu- deeren en in praktischen vorm tot uiting zien gebracht en tevens het probleem van de volksdans en volksmuziek voor ons katholieken bespreken en in praktischen vorm illustreeren. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Een nieuwe weg. De nieuwe weg aan de Oostzijde van het kanaal vanaf Gouw- sluis naar de Machineweg is thans in zoo verre gereed, dat de weg voor het publiek verkeer is opengesteld. De oude smalle kronkelende landweg aan beide zijden door boómen omgeven, die toch altijd door haar natuurschoon een groote aantrekke lijkheid bood, is verdwenen en in de plaats daarvan is thans een breed ere en ongetwij feld beter berijdbare weg gekomen. In middels werd dezer dagen met het weg maten van de overgebleven gronden van den ouden weg aangevangen. Dit werk wordt verricht door middel eener bagger machine, die, naar wij vernemen, tevens tot taak heeft het kanaal over zijn geheele breedte op de vereischte diepte te brengen. De grond wordt op het naast den nieuwen weg gelegen terrein gespoten, waarop eer lang een breedere nieuwe weg voor het snelverkeer zal worden aangelegd. Aldus wordt de opgespoten grond op practische wijze aangewend tot ophooging van dit ter rein. Met de totstand koming van dezen laatsten weg zullen intusschen nog wel eenige maanden gemoeid zijn. Geslaagd. Voor het examen gemeente administratie slaagde te den Haag onze plaatsgenoot, de heer J. Constandse. BODEGRAVEN. Jaarvergadering E.S.T.O. Dinsdag hield de R. K. Sportvereeniging „Esto" haar jaarvergadering in het Parochiehuis. De voorzitter, de Weleerw. heer Kap. J. J. Suyker, opent te 8.15 uur de vergadering en heet de aanwezigen van harte welkom, in 't bijzonder den technischen leider, den heer C. J. v. Helmond uit Gouda. Door den secretaris, den heer P. Bakker, worden en kele ingekomen stukken voorgelezen, o.a. een ontslagname van den voorzitter, den heer P. v. Dijk, onslagname van den pen ningmeester, den heer J. de Groot en ont slagname van één lid. Door den secretaris wordt een goed ver zorgd jaarverslag voorgelezen, waaruit we ontleenen, dat het ledental thans vaststaat op 103 leden. Spr. schildert de algemeene toestand van de geheele sportvereeniging als zijnde iets achteruitgaande; daartegen over stelt spr. voor door eendrachtig sa men te werken, Esto weer op peil te bren gen. Door den penningmeester worden de fl- nancieele resultaten van het afgeloopen jaar naar voren gebracht, waarvan we willen opmerken, dat het jaar sluit met een nadeelig saldo van 142.66. Aan de orde is: de samenstelling van het bestuur. Door het bestuur worden de drie volgende can- didaten naar voren gebracht: n.l. voor de afd. gymnastiek, afd. voetbal, afd. athle- tiek resp. de heeren P. Bakker, W. van Liempt, J. v. Bunningen. Na enkele discus sies hierover wordt besloten, dat de 3 be sturen tezamen het hoofdbestuur samen stelt. De heer P. Bakker bekleedt in het hoofdbestuur de functie van voorzitter, de heer W. van Liempt secretaris, de heer J. v. Bunningen penningmeester. Dat de ver gadering hiermede instemde, bewees wel het luid applaus. De heer P. Bakker, de leiding nemende, zegt toe, alle krachten te geven voor „Esto". Voor de pers- en propaganda-commissie worden benoemd de heeren W. van Liempt, N. v. Leeuwen, Joh. Wolswijk en J. C. Roest. Voor de inning van de contributie wor den de volgende maatregelen vastgesteld: n.l. Zondags na de Hoogmis is er steeds ge legenheid tot contributie voldoen. Degenen, die Zondags niet betaald hebben, zullen thuis bezocht worden door een te benoemen commissie. In deze commissie hebben zit ting de drie penningmeesters der afdeelin- gen, terwijl nog benoemd worden de hee ren J. v. d. Heuvel, W. Veelenturf en W. Voordouw. De commissie tot aanw.erving van dona teurs en nieuwe leden wordt onderge bracht bij de propaganda-commissie. Voorgesteld wordt een clubblad uit te geven. Dit zal wekelijks verschijnen en verplichtend gesteld worden voor de leden, terwijl de donateurs gratis het blad zul len gestuurd kriiaen. 2044 Met bijna algemeene stemmen wordit dit voorstel aangenomen. Overgegaan wordt tot voorlezing van statuten en reglement. Wordt ongewijzigd vastgesteld. In de kascommissie worden benoemd de heeren J. v. d. Heuvel, W. Veelenturf en W. Voordouw. De voorgelezen bepalingen van orde worden eveneens onveranderd vastgesteld. Bij de rondvraag spreekt de heer van Helmond enkele woorden van opwekking tot de leden on^ niet alleen lid, maar tevens propagandist van „Esto" te zijn. Door de vergadering wordt thans als eer ste eerelid benoemd: de Weleerw. heer Ka pelaan J. H. van Kessel, de oprichter van onze mooie vereeniging. Na de rondvraag volgt de sluiting op de gebruikelijke wijze. Geslaagd. Voor het examen gemeente administratie slaagde te den Haag onze plaatsgenoot de heer A. J. van Dobben de Bruyn. HAZERSWOUDE. Werkloozen. Heden staan 193 werk- loozen ingeschreven, waarvan 38 steun trekkend. Overgeplaatst. De heer J. Duwell, sta tionschef alhier, is overgeplaatst naar het goederenvervoer der S.S. te Den Haag. Vertrokken. Onze oud-burgemeester, de heer J. v. d. Meulen, heeft deze gemeen te verlaten en zich metterwoon gevestigd te Oegstgeest. WOERDEN. Geslaagd. Voor het examen gemeente administratie slaagde te den Haag onze plaatsgenoot, de heer J. Eisses. BIJZ. VRIJW. LANDSTORM. Zuid-Holland: West. Gisterenavond is ln „Zomerzorg" aan den Bezuidenhoutscheweg te Den Haag 'n bijeenkomst gehouden van reserve-offisie- ren, vrijwilligers van het Landstormkorps Zuid-Holland: West. Ongeveer twee hon derd officieren waren aanwezig. Opge merkt werden de heer A. Pieters, referen daris, als vertegenwoordiger van den Mi nister van Binnenlandsche Zaken, luite nant-kolonel M. F. J. Phaff, commandant van het Regiment Jagers, voorzitter en secretaris van de Nationale Landstorm- commissie, de heeren L. F. Duymaer van Twist en G. F. Boulogne, van de Geweste lijke Landstormcommissie de heeren L. G. Royaards, voorzitter, D. J. Karres, secre taris, overste G. S. Donker, E. Kraijen- brink, districtscommandant Motordienst en J. Zandberg, de burgemeesters van 's-Gravenzande Mr. J. Brunt, van Hazers- woude, J. Warnaar; van Maasland, H. L. du Boeuff; van Maassluis, Mr. P. A. Schwartz; van Nootdorp, H. C. A. M. Schöl- vinck; van Vlaardingen, A. van W.alsum; van Voorburg, Jhr. C. W. Stern; van Wa teringen, A. J. Verhoeven; van Woubrug- ge, J. E. Boddens Hosang, en van Zoeter- meer-Zegwaart, L. R. Middelberg. Voorts waren aanwezig de heer R. J. Meijer, com missaris van politie, als vertegenwoordi ger van dén burgemeester van Leiden, en de heer U van der Zee, commissaris van politie te Delft; voorts noemen we van de aanwezige hoofdofficieren de res. majoors L. F. Apol, en G. F. Hoogenhuyze, en van de subalterne officieren, de res. kapiteins, die plaatselijk leider zijn, de heeren J. Kruis (Sportkwartier), Th. L. S. Leistikow (Schevenmgen) en P. H. van der Zande (Voorburg). Ook de plaatselijke leiders der verschillende afdeelingen waren aan wezig. Nadat de Commandat van het Land stormkorps Zuid-Holland: West een har telijk openingswoord gesproken had, waar in hij in het bijzonder de aanwezige auto riteiten welkom heette, heeft de heer G. H. Scholten, eerste luitenant der Jagers, een inleiding gegeven over tal van techni sche aangelegenheden, waarbij de be- staansnoodzakelijkheid van den Bijzonde ren Vrij willigen Landstorm sterk naar vo ren kwam. Een lang en hartelijk applaus volgde op zijn rede. De heer Pieters uitte zijn dankbaarheid over deze kameraadschappelijke samen komst, en over het werk van den B. V. L. in 't algemeen. Generaal Duymaer van Twist, die me nige ovatie in ontvangst te nemen had, sprak over den band, die alle Landstormers bindt, en over de belangrijke positie, die den reserve-officieren, die zich aan het In stituut van den B.V.L. verbonden hebben, innemen. Zij zijn in moeilijke tijden de mannen, aan wier leiding het groote korps van toegewijde vrijwilligers zich gaarne overgeven. Spr. besloot met een Leve de Koningin, waarna Majoor Boots inzette met een Leve Generaal Duymaer van Twist. De heer Boots heeft hierna een slot woord gesproken, waarin hij den heer Scholten dankte voor zijn instructieve le zing, waarin hij allen dankte voor betoon de groote medewerking, en waarin hij de verzekering gaf, dat Zuid-Holland: West, dat thans 6666 vrijwilligers telt, te allen tijde bereid en paraat is. De oorlog in de lucht, Brandstichting door luchtaanvallen. iv. Lezers, die mijn eerste artikel nauwkeu rig gelezen hebben, zullen hebben bemerkt, dat ik aan de brandbom een buitengewoon groote beteekenis toeken. We zullen van daag ons dan ook uitsluitend met de brand stichting door luchtaanvallen bezig houden. Tot nu toe hebben in de geschiedenis der krijgskunde brandstichtende middelen al tijd een groote rol gespeeld bij de pogin gen om een vijand te benadeelen. Onder de lessen in de vaderlandsche ge schiedenis hebben we allen gerild bij de gedachte aan de brandende pekkransen die door de bewoners van de belegerde burcht op de ruggen van hunne aanvallers ge mikt werden. De techniek van de brandstichting is echter gedurende de laatste wereldoorlog met reuzenschreden vooruit gegaan en heeft na het staken der vijandelijkheden eerst een zeer hoog punt van volmaking be reikt. De phosphorus, een sinds 1674 bekende, aan de lucht zelfontbrandende stof, speel de in den wereldoorlog een belangrijke rol als brandstichter van licht brandbaar ma teriaal. Het werd b.v. gebruikt tegen lucht schepen. De phosphor zal ook in de toe komst een rol blijven spelen om de gevaar lijke en moeilijk te genezen brandwonden die het veroorzaakt. Ook kunnen rondsprin gende stukken phosphor gaten branden in de gasmaskers en in de beschermende klee ding. Een groote rol speelden in den grooten oorlog de brandbommen die waren gecon strueerd uit mengsels van oxydeerbare en oxydeerende stoffen. Deze mengsels waar bij de eene stof zuurstof afgeeft aan de an dere, branden zeer heftig dóór wanneer 't mengsel op één punt aangestoken wordt. Het beruchte thermiet is een stof die in deze klasse behoort. Termiet is een mengsel van alumium- gries en rood ijzeroxyde. Bij de verbranding ontstaat dus alumiumoxyde en ijzer en daar de verbranding gepaard gaat met een tem peratuur van meer dan 2000 graden Cel- cius is het gevormde ijzer witgloeiend- vloeibaar en druipt dus door alle naden en reten heen. Wanneer dunwandige thermietbommen gevuld worden m'et benzine, ontploffen deze bommen door de zich onder inwerking der hitte uitzettende gassen en slaan meters lange vlammen naar alle kanten uit. Deze bommen hebben een geweldige uitwerking tegenover menschen, gewone huizen en luchtschepen. De temperatuur waarbij thermiet begint te branden is vrij hoog, zoodat thermiet- bommen voorzien moeten zijn van een spe ciale lont. Als het meest volmaakte product van de moderne chemische wetenschap kennen we de electron-thermiet-brandbom, een tractatie, die ons in een toekomstigen oor log wacht. Electron is een metaal en wel een legee ring van aluminium en magnesium. Het is een buitengewoon licht metaal dat b.v. in de vliegtuigfabricage veel toepassing vindt. Het smelt bij 650 gr. Celcius en gaat dan branden met een felle witte vlam. Een mantel van electron om een kern van thermiet, ziedaar het moderne brand stichtende wapen. Deze Duitsche vinding was in het voorjaar van 1918 kant en klaar. Om niet nauwkeurig bekende redenen hebben de Duitschers deze bommen niet meer gebruikt. Van het werkelijke nuttig effect is dus niets met zekerheid bekend. De moderne brandbom heeft een gewicht van 15 K.G. De bedoeling is, dat hij door het dak van een getroffen huis heen slaat en op den zolder, deze stapelplaats van allen mogelijken brandbaren rommel, liggen blijft Er ontstaat dan op dien zolder een vuur- LAND- EN TUINBOUW MELKPRIJZEN. De Crisis Zuivelcentrale maakt bekend, dat voor de periode van 17 tot en met 23 Juni 1934 de prijs voor het taxe gedeelte van consumptiemelk gekocht op regeenings- contract, is bepaald op 4 3/4 cent per liter, met dien verstande, dat voor melk van de le klasse deze prijs wordt verhoogd met de kwaliteitspremie en voor die van de derde klasse wordt verminderd met de kwaild- teitsafdracht van 1/4 cent. Be afdracht op andere in consumptie ge brachte melk is vastgesteld op 2 cent per liter. MARKTBERICHTEN AMSTERDAM, 13 Juni. Vee. Ter vee markt was de aanvoer heden: 2 wagons geslachte runderen uit Denemarken. 351 vette kalveren: le kwal. 3842 cent, 2e kwal. 2836 cent, 3e kwal. 2226 cent per kg. levend gewicht, 46 nuchtere kalve ren f 36 per stuk, 303 varkens: vleesch- varkens, wegende-van 90110 kg. 3536 cent, zware 3435 cent en vette 3334 cent per kg. slachtgewicht. Overzicht: vette kalveren flinke aanvoer, inzet aanvanke lijk willig, later trage handel en prijzen iets hooger. Varkens korte aanvoer, handel goed en prijshoudend. VEUR, 12 Juni. Eierenveiling Café „Het Wapen van Veur". Aangevoerd 44848 stuks. Prijzen: 444145 kippeneieren f 2.052.70, 666 eendeneieren f 2.052.60, en 37 ganzen- haard van ruim 2000 gr. C. hrtte, die gedu rende 20 minuten met water met te blus- sohen is; integendeel water doet de reactie heftiger verloopen en drijft de hitte dus op. Het smeltfnde, gloeiende ijz.er druipt door alle nader en kieren heen en doet het vuur snel om zich heen grjjpen Wanneer men bedenkt, dat één enkel vliegtuig 1000 van deze bommen kan medenemen en ze automatisch met regelmatige tusschenpoo- zen kan laten vallen, dan begrijpt men welk een gevaar dergelijke aanvallen be- teekenen, ook als men aanneemt, dat een deel der afgeworpen bommen geen resul taat oplevert door een gebrek aan de ont steking of door afdoende ingrijpen van den luchtbeschermingsdienst. Wanneer een dergelijk vliegtuig, bege leid wordt door enkele andere, die geladen zijn met scherfbommen en gasbommen, waardoor het terrein rondom den brand met mosterdgas besmet wordt en de tot den brand voerende straten versperd zijn door de brandende puinhoopen van vernielde huizen, dan begrijpt men, dat een niet- voorbereide, ja zelfs een niet voorgeoefen- de bevolking en een niet speciaal hierop getrainde politiemacht en brandweer, te genover deze trias van rampen machteloos zal staan. 't Resultaat is een paniek, die de schade ver grooten en den geneeskundigen dienst met een aantal noodelooze slachtoffers ver rijken zal. Tijdige voorbereiding en voldoende oefe ning kunnen deze rampen tot een mini mum beperken, luchtbescherming alleen op papier zal dan blijken een groote niets nut te zyn. Welke maatregelen kunnen tegen brand bommen genomen worden? Onze zolder moet opgeruimd zijn, moet geen stapelplaats zijn van vodden en lor ren waar niet meer naar omgekeken wordt. Zooals het er thans uitziet, is iedere zolder een brandstapel, die er slechts op wacht om aangestoken te worden. Bij oorlogsgevaar moeten alle zolders leeg en van vóór tot achter te overzien zijn. Dan moeten op zolder bakken met zand of fijn grind aanwezig zijn en emmers en breede platte schoppen. Beter is nog een laag zand over den geheelen zoldervloer ter dikte van 10 c.M. Een brandwacht wordt uit de huisgenoo- ten gekozen en op het alarm-luchtgevaar zit iedereen in de kelder, behalve de brand wacht, die zich op zolder bevindt, het gas masker opgezet, de schop in de hand en een emmer naast zich klaargezet. Slaat een brandbom in, dan is de eerste taak van de brandwacht: Stel de plaats van inslag nauwkeurig vast. De brandbom wordt op een schop geno men en in een emmer gedeponeerd, ver volgens met een schep zand bedekt en weggedragen naar een plaats waar hij uit kan branden zonder schade te stichten. Het bedekken met zand heeft geen doo- vende werking, want de zuurstof, waar mede de brandbom brandt, stamt niet uit de omgevende lucht maar uit de substantie van de bom zelf. De zandbedekking heeft echter het voor deel, dat de stralende hitte vermindert en bovendien, dat er geen vonken meer kun nen wegspatten, wat anders het naderen van de bom tot een riskante onderneming maakt. Brandbluschapparaten, emmers water etc. kunnen dienst doen om te dooven wat reeds aangestoken was. Proeven bij een luchtbeschermingoefe ning te Luik genomen, hebben uitgewezen, dat het mogelijk is een electro-bom te blus- schen met een krachtige straal water b.v. uit een straalpijp van een brandslang. Mag ik er in dit verband nogmaals op wijzen, dat er bij den bouw van onze hui zen reeds eenige luchtbescherming be oefend kan worden. Staalconstructies ver dienen onze aandacht, stalen deuren zijn scherfvrij en vormen een brandscherm, waardoor overslaan van brand verhinderd wordt, stalen dakconstructies belemmeren het inslaan van brandbommen etc. JAC. CREYGHTON, arts. eieren f 79 per 100 stuks, 270 kippen 20 100 cent, 18 eenden 4055 cent, 116 kon ij- nenn f 0.201.50, 17 duiven 2530 vent. VEUR, 12 Juni. Groentcnveiling. Eng. komkommers le soort f 2.603.80, 2e soort f 1.50—2.10, 3e soort f 0.70—0.90, wankl. f 2.002.50, stek 10 cent, Gele komkommers le soort f 3.103.90, 2e soort f 2.002.60, 3e soort f 1.001.40, stek 1020 cent, krop sla f 0,501.10, peen f 5.508.90, bloemkool f 3.506.50, 2e soort f 1.503.00, uitschot f 1.50, tomaten mid. f 7.908.50, gr. ron den f 7.50—8.80, 2e soort f 7.10—7.40, bon ken f 5.006.00, uitschot f 3.004.00, rijp f 7.509.00, andijvie 1.104.20, spinazie per 4 kg. 1730 cent, postelein f 5.106.00, rabarber f 23, snijboonen 4144 cent, spercieboonen 4043 cent, radijs f 1.20 1.80, prei f 1.10—1.80, selderie f 1.00—1.20, peulen f 1011, doperwten f 811, druiven f 4853, aardbeien f 1216. ROELOFARENDSVEEN, 12 Juni. Groen- tenveiling. Bloemkool f 1.50—5.00 per 100 stuks, sla f 0.501.30 per 100 krop, taard- beien 34 cent per doosje, 1724 cent per kg., snijboonen f 3.203.60, idem stek f 1.90 2.50, petulen f 0.351.15, doppers f 0.95 1.20,, Capucijners f 0.800.85, Tuinboo- nen 5075 cent per 10 kg. HAZERSWOUDE, 12 Juni. Eierenveiling Aangevoerd 10876 stuks, kippeneieren f 2.25 2.80 en eendeneieren f 2.402.80 per 100 stuks. VOORSCHOTEN, 12 Juni. Vrije veiling. Prijzen: kippeneieren f 2.703.00, eenden eieren f 2.602.80 per 100 stuks, kippen 40 80 cent, hanen 1090 cent, konijnen f 0.20 1.50, duiven 1520 cent per stuk. WOERDEN, 13 Juni. Kaas. Aangevoerd 552 partijen. Met rijksmerk le kwal. f 20 23, 2e kwal. f 1619, zware f 24. Handel matig.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 7