DE FINANCIËN DER PLATTELANDS GEMEENTEN. 25ste Jaargang WOENSDAG 13 JUNI 1934 No. 7835 £cidóelicSou/&mt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij TooroitbetaHng: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 1 2.60 per kwartaal Franco per post 1 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 93S, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11; DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur «e verhuur, koop en verkoop: 0.50 Uitgaven van de gemeente De kosten van het openbaar lager onderwijs door A. A. C. M. VAN IERSEL Burgemeester van Noordwijkerhout. XX In de overgroote meerderheid der ge meenten is een openbare lagere schooi, d.w.z. een school van gemeentewege ge- exiploiteerd, die voor alle kinderen uit de gemeente zonder onderscheid van gods dienstige gezindte toegankelijk is. De kos ten van oprichting en instandhouding der openbare lagere sdhool komen geheel voor rekening van de gemeente. Een uitzonde ring hierop vormen de kosten van bezol diging van het onderwijzend personeel. Deze kosten komen geheel voor rekening van het Rijk, althans als de gemeente niet meer onderwijzers aanstelt, dan volgens de Lager onderwijswet verplicht aan de school verbonden moeten zijn. Doet de ge meente dat wel, stelt zij z.g. boventallige onderwijzers aan, dan is de gemeente ge houden deze boventallige onderwijzers te bezoldigen. Ten plattelande volstaat men over 't algemeen met het aantal ver plichte onderwijzers, in vrijwel alle stedelijke gemeenten zijn een of meer boventallige onderwijzers aan de scholen aangesteld. Vandaar dat verhou dingsgewijs in de stad het onderwijs in den regel meer aan de gemeente kost dam op het platteland, maar vandaar ook dat het onderwijs in de stad vaak beter tot zijn reoht komt. Wat kost nu een kind der openbare lagere school aan de gemeente? Dat is in diverse gemeenten verschillend. Het hangt eendeels af van de opvattingen, die het gemeentebestuur heeft van hetgeen noodig is voor den goeden gang van zaken bij het onderwijs anderdeels van de schoolbevolking m.a.w. van het aantal (kinderen, dat de school bezoekt. Het zal iedereen duidelijk zijn dat de uitgaven voor den goeden gang van het onderwijs per leerling op een school met weinig leerlingen beduidend hooger zijn dan op een sterk bevolkte school. Diit laatste meemt evenwel niet weg, dat het voorkomt, dat scholen met ongeveer hetzelfde aantal leerlingen in de eene gemeente soms drie maal zooveel per leerling kosten dan in de andere gemeente. Ik geef hier enkele cijfers. Over 1931 werd in de na te noemen ge meenten voor het openbaar lager onder wijs per leerling uitgegeven voor leermid delen, sohoolbehoeften en onderhoud van de school: Warmond 48.31, Wassenaar f 24.36, Zoe- terwoude 20.23, Voorschoten 19. Oegstgeest 18.94, Bodegraven 15.83, Ha- zerswoude 15.24, Katwijk 8.20. Over 't algemeen wordt in deze streek op de kos ten van het onderwijs niet al te zeer be knibbeld, doch in het Zuiden zijn er ge meenten, waar men met 5.6.per leerling rond komt. Hoe dat mogelijk is, is mij een raadsel, maar een feit is het, dat het bestaat. Sinds de financieele gelijkstelling van het openbaar en het bijzonder lager onderwijs ós laatstgenoemd onderwijs zeer toegeno men en het komt herhaaldelijk voor dat ón een gemeente een openbare lagere school is met een luttel aantal leerlingen, waar door niet alleen het onderwijs dezer leer lingen zeer duur wordt, maar waaraan voor de gemeente nog andere financieele consequenties vastzitten, die wij in een volgend artikel nader zullen bespreken. Moet nu de gemeente zoo'n klein duur schooltje blijven exploiteeren? Dat is niet in alle gevallen noodzakelijk. Art. 19 der Lager Onderwijswet zegt ter zake: „In elke gemeente wordt voldoende la ger onderwijs gegeven in een genoegzaam aantal scholen, welke voor alle kinderen zonder onderscheid van godsdienstige ge zindte toegankelijk zijn. Afwijking van deze bepaling kunnen Wij (d.i. de Kroon) den Onderwijsraad ge hoord, telkens voor een termijn van 5 jaren toelaten. Zij kan niet worden toege laten, indien de ouders, voogden of ver zorgers van twaalf of meer leerplichtige kinderen blijk geven, dat zij apenhaar on derwijs voor deze kinderer verlangen of zoolang nog acht of meer leerplichtige kinderen de openbare lagere school bezoe ken". In dit artikel wordt door den schrij ver behandeld, welke kosten voor de gemeenten voortvloeien uit het Lager Onderwijs en hoe de opheffing van scholen soms geschiedt. Kort na de invoering van de tegenwoor dige Lager Onderwijswet, in de eerste jaren na 1920, werd deze bepaling letterlijk en zeer streng toegepast, in de latere jaren heeft zich een meer soepele toepassing daarvan ontwikkeld. Thans kan de ge meente wel de goedkeuring van de Kroon krijgen op een besluit tot opheffing van een openbare school, ook al gaan daarop 8 of meer leerplichtige kinderen, indien de gemeente maar met een naburige gemeente een overeenkomst sluit tot toelating van de kinderen uit de eene gemeente op de scholen der andere. Althans indien de school in de naburige gemeente voor de leerlingen van de op te heffen openbare school niet al te moeilijk te bereiken is. Nog kort geleden bleek dit op zeer dui delijke wijze. Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant, gebruik makende van de aan dit college bij de Lager Onderwijswet gegeven bevoegdheid bevalen aan de ge meenten Dussen en Eethen een gemeen schappelijke regeling te maken aangaande de toelating van kinderen van eerstgenoem de gemeente op de openbare school te Meeuwen in de gemeente Eethen. Gedepu teerde Staten grondden hun besluit op de overweging, dat de openbare school te Dussen slechts 41 leerlingen telt, dat deze kunnen worden geplaatst op de openbare school te Meeuwen, gemeente Eethen, dat die plaatsing blijkens een ingesteld onder zoek zonder al te groot ongerief voor de schoolgaande kinderen mogelijk is, dat de kinderen, die thans op de openbare school te Dussen zijn toegelaten zullen overgaan deels naar de Christelijke School met den Bijbel te Dussen, deels naar de R. K. School aldaar en deels de openbare school te Meeuwen (gemeente Eethen) kunnen bezoeken; dat dusdoende de belangen, ver bonden aan de versobering van overheids uitgaven, worden gediend zonder bena deeling van het openbaar lager onderwijs; dat de opheffing der openbare lagere school te Dussen dus gewenscht en in het geldelijk belang zoowel van het Rijk als van de Gemeente noodzakelijk is. Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant namen dit besluit, nadat de Raad der ge meente Dussen geweigerd had de openbare lagere school op te heffen en met de ge meente Eethen een gemeenschappelijke overeenkomst aan te gaan. De Raad ging van de beslissing van Ge deputeerde Staten in beroep, maar blijkens Koninklijk Besluit van 10 April 1934 (Stbl. 148). werden Gedeputeerde Staten door de Kroon in het gelijk gesteld. En dat nog wel ondanks het feit, dat de Raad van State wiens advies door de Kroon bij het nemen van dergelijke beslissing moet worden ingewonnen van oordeel was, dat Gedeputeerde Staten in dit geval ten onrechte tot het bevelen der gemeen schappelijke regeling en tot opheffing van de school waren overgegaan en dien over eenkomstig adviseerde de beslissing van Gedeputeerde Staten te vernietigen. Om tot oprichting van een openbare lagere school te komen, gaat niet zoo ge makkelijk meer als voorheen. Was het vroeger voor een gemeentebe stuur vrij gemakkelijk oon een openbare lagere school op te richten, daar enkel de goedkeuring noodig was van Gedeputeerde Staten, die althans tot voor enkele jaren deze goedkeuring als regel wel verleen de, sinds de inwerkingtreding van de wet van 4 Augustus 1933 (Stbl. 414) tot beper king van de uitgaven, welke voor de open bare kassen uit de uitvoering van de La ger Onderwijswet voortvloeien, is dit an ders geworden. Thans is voor de oprichting van een openbare lagere school de góed-keuring van den Minister van Onderwijs noodig. Deze verleend de goedkeuring slechts dan als blijkt, dat de school zal worden bezocht door ten minste 60 leerlingen (althans voor zooveel betreft gemeenten beneden de 25000 inwoners) tenzij mocht blijken, dat voor de kinderen, waarvoor openbaar lager onderwijs wordt verlangd, de gelegenheid om dit onderwijs elders te ontvangen niet bestaat of andere gewichtige omstandig heden de goedkeuring wettigen. Dit wil natuurlijk niet zeggen, dat als de school wordt bezocht door 60 of meer leer lingen, de goedkeuring van den Minister in elk geval wordt gegeven. Dat zal van de plaatselijke omstandigheden afhangen. V Critiek en Moraal Het land, waar critiek op de Overheids- daden verboden is, wordt onderdrukt of gesmoord, graaft zichzelf een graf. Critiek is de controle, welke, zooals we dezer dagen betoogden, voor den doorsnee- mensch zoo noodig is, om ztfn zwakheid te steunen en zijn neiging voor wat in meerdere of mindere mate verkeerd is te keeren. Gelukkig is in ons land die critiek geoorloofd. Dat zij geoorloofd blijve! Een verbod van die critiek zou ook dopr den Nederlandschen staatsburger slecht ver dragen kunnen worden! Maar die critiek moet voldoen aan alle eischen van moraliteit. Beschuldigen zonder te kunnen motiveeren is altijd slecht; verdachtmakingen zijn immer on geoorloofd. En daarom is op het pleidooi, door de S. D. A. P.'er Duys voor de rechtbank ge houden, ter verdediging van den N.S.B.'er Roelofsen (zie Rechtzaken), heel veel aan te merken! Vrijheid is geen ongebon denheid hiervan schijnt de heer Duys niet zoo erg diep doordrongen te zijn! BINNENLAND EERSTE KAMER. De Eerste Kamer heeft zonder debat en hoofd, stemming aangenomen het wetsont werp inzake credietverleening voor de Middenstand. Het wetsontwerp inzake wijziging van de Woningwet werd aangenomen met 25 te gen 12 stemmen (tegen de soc. dem., en de heer en de Bruijn, r.k., en Kranenburg en v. Embden, v. d.). DE SUIKERACCIJNS. Beëindiging der heffing van 20 opcenten. Ingediend is een wetsontwerp van inza ke beëindiging van de heffing van 20 op centen op den suikeraccijns. Aan de memorie van toelichting wordt ontleend, dat deze beëindiging op 30 Juni 1934 tengevolge zal hebben, dat de voorra den veraccijnsde suiker, die na dien dag nog bij handelaars aanwezig zijn, niet ver kocht zullen kunnen worden met bijbere kening van 20 opcenten op den accijns, daar de suiker, die na 30 Juni 1934 uit fa brieken of entrepots wordt uitgeslagen, zonder berekening van bedoelde opcenten kan worden geleverd. Gelijksoortige moeilijkheden zouden fabrikanten van suikerhoudende goederen ondervinden. Zulke goederen, vervaardigd uit suiker, die na 30 Juni is veraccijnsd, hebben een voorsprong op suikerhoudende goederen, die vóór 1 Juni 1934 zijn ver vaardigd of ingevoerd, ten beloope van 20 opcenten op den suikeraccijns. Deze moeilijkheden kunnen worden voorkomen, doordat aan handelaren en fa brikanten, die op 1 Juli 1934 suiker of sui kerhoudende goederen in voorraad heb ben, de betaalde 20 opcenten worden te ruggegeven. De minister meent, dat deze aangelegen heid kan worden geregeld op overeenkom stige wijze al is geschied in de wet van 24 Januari 1930. Het schijnt hem echter toe, dat het noodig is, thans de teruggaaf af hankelijk te stellen van het aannemelijk maken, dat de opcenten inderdaad zijn be taald. Voor bonafide fabrikanten en han delaren zal, naar de minister vertrouwt, deze bepaling geen bezwaar opleveren. NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS. De Vereeniging de Nederlandse he Dag bladpers heeft gisteren te Den Haag haar druk bezochte jaarvergadering gehouden, waarin in drie bestaande vacaturen werd voorzien en verschillende belangrijke on derwerpen betreffende het dagbladbedrijf werden behandeld. Het bestuur bestaat thans uit de heeren: J. W. Henny (Leidsoh Dagblad) Voorzitter, Mr. F. G. C. J. M. Teulings (Huisgezin), Vice-voorzitter, H. Nijgh (Nw. Rotterdam- sche Courant) Penningmeester, Mr. H. Dik kers (Prov. Overijselsche en Zwolsche Cou rant), C. M. DoSker (Nieuwe Koerier), P. W. Peereboom (Haarlem's Dagblad), A. W. Sijthoff, leden. Secretaris (geen be stuurslid) W. G. J. Veenhoven. DE RADIO-MISSIEDAG. Relais van het K. R. O. wereldprogramma door Phohi en Rijkszenders. DE RADIO-MISSIEWEDSTRIJD. Op Zondag 24 Juni a.s. houdt de K.R.O. evenals verleden jaar een specialen Radio- Missiedag. Het bijzonder programma, dat de K.R.O. dan via Huizen (op golflengte 1875 M.) van 12.4515.00 uur uitzendt, zal worden overgenomen door de Belgische, Fransche, Spaansche, Oostenrijksche, Zwitsersche en Duitsche zenders. Bovendien zal de uitzending via den Phohizender (golflengte 16.88 M.) en de Nederlandsche Rijkszenders (voor O. Indië P.C.K. 16.3 M., voor Australië en Japan P.C.V. 16.6 M.) door de zenders van Australië, Oost-Indië (N.I.R.O.M.) en Ja pan worden gerelayeerd. Daar op het uur van uitzending wegens het tijdsverschil de ontvangst in West-In- dië en Amerika minder gunstig is, wordt het programma voor die gewesten later gegeven. En wel van 17.1519.30 uur A.T. door middel van gramofoonplaten waarop de middaguitzending werd opgenomen en die dan op dat later tijdstip door twee Rijkszenders op ultra-kortegolf 16.3 en 28.8 M. wordt doorgegeven voor W. Indië en Amerika. In Amerika zal het K.R.O. wereldprogramma door alle zenders (n.l. die van de National Broadcasting Compa ny en Columbia Broadcasting System) worden gerelayeerd. Bij de voorbereiding waarover tele grafisch en telefonisch ook met de andere werelddeelen veel te doen is geweest, bleek welk een belangstelling er is voor dit technisch experiment, dat in den we reldomroep in dezen omvang nog niet is voorgekomen. Voor den K.R.O. mag dit initiatief in derdaad een voldoening heeten, naast het feit, op zich van beteekenis, dat een goed verzorgd Nederlandsch programma over de geheele wereld verbreid zal worden. De Phohi en Rijkszenders hebben daar toe willen bijdragen door hun medewer king te verleenen, hetgeen voor deze bij uitstek nationale uitzending zeker ten volle gemotiveerd is. Voor de luisteraars in Nederland zal de K.R.O. 24 Juni 's avonds een speciaal Mis sie-programma uitzenden o.m. een wereld- potpourri, een Radio-Missiehoorspel be werkt naar gegevens van Pater Dr. B. Zuure W.P. en „Een greep uit het wereld- programma'. Van de stations, die n.l. des middags het K.R.O.-programma hebben gerelayeerd, zal een deel van hun eigen programma door den K.R.O. worden uit gezonden, zoodat de voornaamste zenders gedurende enkele minuten te beluisteren zijn. Derhalve eenige minuten Brussel, enkele minuten Parijs, idem Madrid enz. Tevens zal 's avonds van 9.3010.00 uur voor de microfoon een Radio-Missie wedstrijd worden gehouden, waaraan een ieder kan deelnemen, die 's morgens een radio-missiespeldje heeft gekocht, dat met goedkeuring van het Doorluchtig Episco paat verkrijgbaar is aan alle kerken in Nederland. Dit Radio-Missiespeldje dient men dus goed te bewaren! Aan dezen Radio-Missie wedstrijd zijn waardevolle prijzen verbonden, door di verse firma's welwillend beschikbaar ge steld o.m. Simplex motorrijwiel, Tuin- ameublement (Fa. Nooy, A'dam), Pan- Europa-toestel, complete B.K. Keukenuit rusting, Zilvercasette (inhoudende 56 st.), Capi-fototoestel, K.L.M.-vliegtochten, gra tis reizen en weekends per boot en autocar naar binnen- en buitenland enz. De hoofdprijs blijft een verrassing, ter wijl er nog honderden degelijke troost prijzen zijn. Voor het nazien der binnengekomen op lossingen is een jury samengesteld, be staande uit de heeren: Pastoor L. H. Per- quin, voorzitter van den K.R.O., H. Kuy- pers, Directeur van de Maasbode, Mr. F. Bach, Directeur van het Bureau van den Ned. R. K. Middenstandsbond, Dr. E. H. Hermans, technisch leider van het Ned. Medisch Missie Comité, Notaris Th. Luyckx De Rijp. Indien meer goede oplossingen binnen komen, dan prijzen beschikbaar zyn, zal de jury ten overstaan van Notaris Th. Luyckx de prijzen onder de winnaars ver- deelen. BURGEMEESTER VAN DEN HAAG. Naar wij vernemen zal de Staatscou rant zeer binnenkort, vermoedelijk reeds vandaag of morgen een Koninklijk Besluit bevatten houdende de benoeming van Mr. Dr. S. J. R. de Monchy, thans bur gemeester van Arnhem, tot bur gemeester van 's-Gravenhage. De nieuwe burgemeester is geen onbe kende in de residentie want gedurende bijna een 20-tal jaren is hij er werkzaam DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Het programma van Hitler's bezoek i Mussolini. (4de blad). Alle politieke partijen in Bulgarije ont bonden. (4de blad). BINNENLAND. De Eerste Kamer heeft wetsontwerp cre dietverleening Middenstand aangenomen. lste Blad). Benoeming Burgemeester van 's-Graven hage. (lste Blad). Beëindiging van de heffing van 20 op centen op de suikeraccijns, (lste Blad). Nadere bijzonderheden over den zwaren brand te Kerkdriel. (Gem. Ber., 3de blad). De „man met den witten doek", die vijf jaar het Gooi terroriseerde, in verzekerde bewaring? (Laatste Ber., lste blad). Doodelijke verkeersongelukken te Goor en Amersfoort. (Laatste Ber., Ie blad). LEIDEN. De Mij. der Nederlandsche Letterkunde heeft Henriette Roland Holst, J. Slauer- hoff, A. J. den Doolaard en Jan Engelman bekroond. Nieuwe leden benoemd. SPORT EN WEDSTRIJDEN. Slotbeschouwing over de voetbalwereld- kampioenschappen. (3de blad). De gemeenten en het lager onder wijs. (lste blad). Hoogere standen en hoogere rech ten. (lste blad). Brandstichting door luchtaanvallen. (2de blad). geweest aan het Provinciaal Gouverne ment van Zuid-Holland, vooraleer hij zich in 1921 benoemd zag tot burgemeester van Arnhem, als opvolger van oud-minister De Geer. De heer De Monchy is den 9en Maart 1880 te Rotterdam geboren en is dus 54 jaren oud. Na een gymnasiale opleiding in zijn geboorteplaats studeerde hij te Genève en aan de Leidsche Universiteit en promoveerde in de rechtswetenschap pen en Staatswetenschappen. In 1902 ving inmiddels de heer De Monchy zijn ambte lijke loopbaan aan als adjunct-commies ter Provinciale griffie van Zuid-Holland en na de verschillende rangen te hebben doorloopen tot dien van afdeelingschef werd hij in 1913 waardig gekeurd Mr. Havenraat op te volgen als Griffier der Staten dezer provincie. Gedurende 8 jaren heeft hij deze func tie bekleed, want in 1921 werd hij benoemd tot burgemeester van de hoofdplaats van Gelderland. Zeer onlangs heeft de heer De Monchy aldaar zijn 12 y2-jarig burge meesterschap gevierd en de bewijzen van belangstelling, welke hem bij deze gele genheid van de zijde der Arnhemsche bur gerij ten deel vielen, getuigden van waar deering van het door hem gevoerde beleid. De heer De Monchy is o.a. voorzitter van de Nederlandsche Vereeniging voor gemeentebelangen en is ook lid geweest van den Centralen Beleggingsraad. In 1911 is de heer De Monchy voorts secreta ris van de z.g. Welvaartscommissie-Dr. Bos geweest, welke was ingesteld om mid delen te beramen tegen inzinking van Suri name. In verband met deze functie heeft de heer De Monchy toen met het toenma lige Tweede Kamerlid Dr. Bos en den heer Van Vollenhoven een reis naar ge- I noemd gewest gemaakt.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1