Na een zeer spannenden wedstrijd wint Italië den titel, met een overwinning van 2-1 op de Tsjechen MAANDAG 11 JUNI 1934 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. PAG. S Haandag OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP Een opgetogen menigte De plechtige prijsuitreiking ROME, 10 Juni 1934. In het Stadion Partite Nazionale Fascisti werd heden de finale gespeeld om het we reldkampioenschap tusschen Tsjecho Slo wakije en Italië, die door Italië in de ver lenging met 21 werd gewonnen. Het is geworden een grandioos slot van het wereldkampioenschap waarin tot de laatste minuut de beslissing onzeker was. De Italianen hebben zich in dezen kamp tot het uiterste geweerd en het pleit voor hun kracht, dat ze ook nadat zij een voor sprong van 21 hadden verworven, toch bleven aanvallen, omdat zij daardoor het beste wapen in handen hielden om hun tegenstanders afdoende te bestrijden. Nu de wedstrijd weer eenigen tijd achter den rug is, komt het achteraf beschouwd ons toch voor, dat de Tsjechen gemakkelijk hadden kunnen winnen. Ook in den laat- sten wedstrijd hebben de Italianen weer een geweldig hard spel geleverd, en het feit, dat ze drie Tsjechen bijna geheel bui ten gevecht hebben gesteld, werpt wel een vlek op de wereldkampioenen, die zonder dit harde middel him meerderheid aan de Tsjechen toch wel hadden kunnen opleggen. De leiding berustte bij den scheidsrech ter Eklind (Zweden), die geassisteerd werd door Ivancsico en Birlem als grenswach ters. De belangstelling voor de finale men kan het begrijpen was enorm. Het aantal toeschouwers bedroeg tusschen de 50.000 en 60.000 en natuurlijk was ook de Duce weer aanwezig. Opvallend veel officieren, althans personages met gouden kragen, hadden op de eere-tribune plaats genomen; evenals het publiek leefden ook deze hooge mogendheden met de gebeurtenissen in de sportarena intens mee, en de meesten ap- plaudiseerden en moedigden aan, als de minste onder de toeschouwers. Alle stijf heid en strakheid is hier zoek, het Italiaan- sche temperament spreekt ook bij deze grootheden een woordje mee. Toen de spelers het veld betraden werden zij verwelkomd met de nationale hymnen; de Italianen brachten den fascistengroet, en het publiek zong het volkslied vol brio mee. Tijdens den wedstrijd klonk meer malen het drievoudige „I-tal-ja" uit tien duizenden kelen; en deze strijdkreet werk te op de spelers als electrische schokken. Zij wierpen nog meer geestdrift, nog meer kracht in het spel, en het is "wel jammer, dat zij in dit opzicht den tegenstander zoo weinig ontzagen. De volgende elftallen stelden zich op: Italië: Combi Monzeglio Allemandi Ferraris IV Monti Bertelini Guaita Meazza Schiavio Ferrari Orsi Puc Nejedly Sobotka Swoboda Junek Kreil Cambal Kostyalek Ctyroky Zenisek Planicka Tsjecho - Slowakije: De doelpunten. Gedurende de eerste helft werd er niet gescoord. De partijen wogen goed tegen elkaar op. De Italianen waren gedurende de eerste helft iets sterker geweest en onze indruk tijdens de rust was, dat Italië het wereldkampioenschap wel op haar naam zou brengen. De tweede helft bracht echter voor de vele toeschouwers een groote teleurstelling. Het spel was reeds 26 minuten oud, en nog steeds was er niet gescoord. In de 27e mi nuut dringt Puc echter door, hij verschalkt Allemandi, en onverwachts met een ge weldig schot, laat hij Combi, voor wien het schot onhoudbaar was, visschen. 10 voor de Tsjechen. -Dit doelpunt werd door de Tsjechen met gejuich begroet; Svoboda hinkte naar den goalgetter toe, de andere spelers volgden en Puc werd naar Zuid Europeeschen trant omhelsd door zijn vreugdevolle medespe lers. Het zag er toen donker voor Italië uit. Maar de spelers pakten opnieuw aan en na 37 min. wanneer Combi een bal heeft uit getrapt, krijgt Puc het leer opnieuw, Alle mandi retourneert den bal en met een ver ren pass zet hij Orsi aan het werk, deze zwenkt naar binnen, lost èen formidabel schot en Planicka is gepasseerd (11). Het publiek was dol van vreugde. Het drong het terrein oj, waar de Bersagr lierri moesten ingrijpen, om de massa ach ter de afrastering terug te dringen. De moed was herleefd. Toen anderhalf uur verstreken waren, was de stand nog 11. Er moest dus twee maal een kwartier worden verlengd. Gedurende het eerste kwartier zetten de Italianen er alles op, om de overwinning in de wacht te sleepen. Het publiek schreeuw de om de overwinning. Na vijf minuten, wanneer Ferrari gewond raakt, en nadat hij weer is opgestaan en Cambal demonstra tief de hand heeft gereikt, dringt hij strom pelend door de Tsjechische achterhoede heen, en met een scherp schot van dichtbij gelost, gaf hij Planicka voor de tweede maal het nakijken. Dit zou de winnende goal voor Italië blijken. Na dien was het spel verdeeld: de Italia nen bleven aanvallen, en toen na een kwar tier werd gedraaid, en de Azzuri hun ver dediging bleven zoeken in den aanval, was het met 't Tsjechische spel gedaan. Tot het einde bleef de stand 21 voor Italië. Na den wedstrijd. Het enthousiasme na den wedstrijd was overweldigind. De bersaglierri konden het opgetogen publiek, dat nu met drommen het veld kwam opgestroomd, niet meer be dwingen. Het hief de Italiaansche spelers op de schouders en bracht hen een nooit-ge- ziene en nooit-gehoorde ovatie. Zelfs Mussolini stond op en klapte in de handen. De Italiaansche spelers zochten vervol gens naar hun verbondskapitein, dien zij in triomf naar de eere-tribune droegen. De Tsjechen kwamen daarna de overwinnaars gelukwenschen met de behaalde zege. Ver volgens moesten de kampioenen „aantre den". De Italianen in het midden, rechts van hen de Tsjechen en links de Duitschers. Deze laatsten brachten den nationalen groet aan den Duce. Het publiek blijft roepen: „Duce, Duce, Duce", maar Mussolini houdt zich waardig en groet het publiek amper terug. Het Italiaansche volkslied wordt gespeeld, ver volgens het Tsjechische en ten slotte het Deutschland-lied.. De drie aanvoerders van de ploegen Combi, Planicka en Czepan stellen zich voor de loge op en dan klinkt het door den luidspreker: „attentione". Onder doodsche stilte wordt dan plechtig deze mededeeling verkondigd: „Wij maken bekend, dat Ita lië het wereldkampioenschap heeft ge wonnen". Een donderend en ratelend lawaai breek los als hierna Minister president Mussolini aan Combi den door hem zelf uitgeloofden prijs overhandigt. Planicka neemt vervolgens den beker van het Ita- liaansch Olympisch Comité in ontvangst en Czepan den prijs van den Italiaanschen Voetbalbond. Het publiek blijft opgewonden van vreug de; de muziek speelt wel, maar het geluid valt weg onder de geestdriftige kreten van de schreeuwende menigte. De wedstrijd. Dat er iets bijzonders op het spel staat, blijkt reeds bij het begin. De zenuwen spe len beide partijen parten. Thans spelen de achterhoeden, anders zoo zuiver in het aangeven van den bal, met verre passen naar de vleugels. De Tsjechen herstellen zich het eerst met prachtig werk van de vleugelspelers Junek en Puc. Bij de Ita lianen blinken Allemandi en Monzeglio bijzonder uit. Combi krijgt reeds direct meerdere schoten van Svoboda en Puc te verwerken; op bewonderenswaardige wijze weet hij zijn doel schoon te houden. De Italiaansche achterhoede krijgt dan ver sterking van zijn voorhoede, waarin Orsi zoowel als Meazza en Schiavio tegenvielen. Dat brengt de verwachte verbetering; lang zamerhand komen de Italianen op dreef. Orsi opent een offensief doch strandt op Planicka. Ruim een kwartier na den aan vang krijgen de Italianen een reuzekans: met een verren trap doet Monti den bal bij Guaita belanden, deze is echter op de pass niet bedacht, waardoor de bal uitloopt. Wij zien dan hoofdzakelijk een spel tusschen de snelle Tsjechische voorhoede en Italiaan sche middenlinie eenerzijds en de Italiaan sche linkerwing tegenover Kostalek en Ze nisek anderzijds, 27 minuten is er gespeeld als Junek een hoekschop neemt; het Ita liaansche doel ondervindt dan tijdelijk een hoogen druk doch een schermutseling tus schen Cambal en Nejedly-met de Italiaan sche backs, levert de noodige opluchting op. Een van de strafschoplijn genomen schot van Schiavio wordt door Planicka gekeerd. Vele aanvallen volgen elkaar op: de Ita lianen, geprikkeld door de geestdrift van het publiek worden vinniger, hetgeen voor al bleek toen de Tsjechische spelers in het strafgebied kwamen. Ze werden toen hard, doch naar het oordeel van den scheidsrech ter op faire wijze van den bal geloopen. De rust treedt in zonder dat een der par tijen een punt veroverd heeft. Aanstonds na de hervatting blijken de Italianen in het overwicht te zijn; niette min zijn ook de uitvallen van de Tsjechen niet zonder gevaar. Steeds meer neemt het spel een ruwe vorm aan. In een duel met Monti raakt Svoboda gewond; Kostyalek hinkt door een botsing met Ferrari, zoodat twee spelers op halve kracht verder moe ten werken. De Tsjechische verdediging wordt overrompeld door Schiavio en Meaz za, Guaita wordt gepasseerd, doch deze laat den bal uitloopen. Thans bereikt het spel wel zijn hoogtepunt; er wordt enorm gezwoegd doch de verdedigers geven geen kans. Vooral Planicka in het Tsjechische doel wordt op de proef gesteld, doch hij weerstaat den druk door zijn kalmte, on danks het zenuwsloopend gejoel van het publiek. Ook met de corners krijgen de Italianen geen kans. Orsi is thans geweldig op dreef en door zijn aalvlugre uitvallen en scherpe voor zetten is hij een voortdurend gevaar voor de vijandelijke verdedigers, waarin zich Kostyalek bijzonder weert. Juist in deze periode in de 27e minuut komt het eerste doelpunt. Puc heeft zich namelijk vrij ge speeld, hij zwenkt naar binnen, Allemandi laat zich verschalken en als Puc tot het doel is doorgedrongen geeft hij met een knal aan Combi het nakijken. (01). Het publiek is terneergeslagen, de spelers ech ter niet. Want nu beginnen de Italianen te spelen dat het een lust is; voortdurend zit ten ze voor het doel van Planicka en trach ten het spel te forceeren. Hun spel is hard en vooral Monti bezondigt zich daaraan. Tien minuten na het eerste doelpunt komt het succes voor Italië. Als Puc weer een aanval heeft geleid en Allemandi den bal heeft vrij gemaakt, geeft hij een verre pass naar Orsi, deze dringt door de verdediging heen, en lost van 16 m. afstand een gewel dig flankschot, dat Planicka te machtig blijkt (1—1). De geestdrift van de bezoe kers is enorm. Het dringt het veld op, maar wordt door de soldaten weer buiten de om rastering gehouden. Tot aan het einde blijft het een vlug en hard spel en als de scheids rechter einde blaast, is het nog 11. De verlenging. Er moet dus worden verlengd. Het pu bliek schreeuwt de spelers toe en eischt een doelpunt. De Italianen nemen direct het spel van de Tsjechen over en nadat er enkele minuten is gespeeld, raakt Cambal in botsing met Ferraris. De laatste blijft liggen en blijkt geraakt te zijn. Er wordt even gestopt, maar nadat genoemde speler weer is bijgewerkt, krijgt hij kort daarop den bal van kortbij toegespeeld: hij dringt door de Tsjechische verdediging heen en van dichtbij verrast hij Planicka met een ferme kogel. Het publiek is verrukt en werpt de hoeden omhoog. Na den uittrap blijven de Italianen in de meerderheid en ondanks het goede werk van Puc en Svo boda blijft het Italiaansche doel blank. Nadat er gedraaid is doen de Tsjechen hevige aanvallen: Monti is nu op zijn best en in werkelijk grandiose stijl weert hij de schoten van Nejedly, Puc en Svoboda af. Na dit snelle offensief komen de Italianen los; ze dringen de vijandelijke verdediging terug, en houden tot het einde toe het spel in handen. Na het eindsignaal breekt een ware ovatie los. Achtste finale (27 Mei) Duitschland 5) België 2) Argentinië 2) Zweden 3) Nederland. 2) Zwitserland 3) Tsjech. Slow. 2) Roemenië 1) Oostenrijk. 3) Frankrijk 2) Hongarije. 4) Egypte 2) Brazilië Spanje. 1) 3) Italië 7) Yer. Staten O OVERZICHT VAN DE GESPEELDE WEDSTRIJDEN. HET NIEUWE ROMEINSCHE MUSSOLIN I-STADION, WAAR GISTEREN DE FINALE ITALIË—1TSJECHO-SLOWAKLJE GESPEELD WERD. Kwart finale (31 Mei) Duitschland 2 Zweden 1 Zwitserland 2 Tsjech. Slow. 3 Oostenrijk 2 Hongarije 1 Halve finale (3 Juni) Tsjech. Slow. 3/ Oostenrijk 0 Finale (10 Juni) Tsjech. Slow. 1 Italië Italië om 3e en 4e plaats 8 Duitschland 2 Oostenrijk KON. NED. VOETBALBOND. DE KAMPIOENSCOMPETITIE. Door een 50 overwinning van Ajax op Willem II, maar veel meer nog door de kleine 10 zege van Heracles op KFC in de Koog, is de spanning in de kampioens competitie teruggekeerd. KFC heeft nu uit 6 wedstrijden 9 pun ten en Ajax 8, terwijl Willem II er maxi maal nog 11 kan halen. De op Zondag 17 Juni a.s. te spelen ontmoeting Willem II KFC is dus van het grootste belang. Op dien zelfden dag wordt gespeeld de wed strijd HeraclesVelocitas, doch geen van beide is meer in de running. De stand is thans: gesp.gew.gel.verl.doelp.pnt. K. F. C. 6 4 11 13—3 9 Ajax 6 3 2 1 175 8 Willem II 5 2 12 10—14 5 Heracles 6 2 4 818 4 Velocitas 5 1 4 614 2 De promotie-strijd. In Afdeeling III heeft ZAC ternauwer nood één punt kunnen halen uit den strijd tegen NEC. De stand is nu: Z. A. C. 2 1 1 4—2 3 N. E. C. 1 1 1—1 1 Hengelo 1 1 14 0 In het Zuiden speelden de twee laagst- geplaatsten in den promotiestrijd eveneens 'n gelijk spel (22), waardoor de stand hier is: Juliana 4 3 1 74 7 Middelburg 4 2 11 98 5 Tegelen 5 2 12 12—10 5 de Baronie 5 14 1319 1 K. F. C.—HERACLES 0—1. Wanneer wij over deze nederlaag der Koogers schrijven, begrijpen wij niet, dat er nog geen club in deze competitie is ge weest, die het meer dan simpele systeem van hen heeft weten te overwinnen. He racles is de club geweest die er het juiste tegenspel voor heeft gevonden, al moeten wij wel erkennen, dat de Koogers hiervoor hen dan ook wel in de gelegenheid heb ben gesteld. Zelden hebben wij de Koo gers zoo futloos en zonder den wil om te zegevieren zien spelen als in dezen wed strijd. Het reeds beroemd en berucht ge worden systeem was is dezen wedstrijd totaal zoek en ook het enthousiasme, wat veel voor hun gebrek aan techniek heeft vergoed, was niet aanwezig. Wanneer Vermeer laat tossen stellen twee volledige ploegen zich om half drie ten aanschouwe van 5000 toeschouwers op. De eerste aanvallen zijn voor de gasten, maar het spel heeft nog niet veel te betee- kenen. Een vrij schop op het Koogsche doel genomen door Freeze stompt Veen corner. Het spel blijft heen en weer gol ven met Heracles een tikje sterker. Wel krijgen beide partijen eenige corners te nemen, maar ook deze leveren geen suc ces op. Bij een snellen aanval zet Kruyver prachtig voor, maar Koldewijn stompt d^n door Wensveen ingekopten bal corner. Direct hierop beleeft het K.F.C.-doel een benauwd oogenblik, wanneer Entjes een door Buitens voorgezetten bal inschiet en Veen deze stopt maar weer laat vallen. Heracles blijft aanvallen en Veen weet een schot van Schlosser prachtig te hou den. Nu is het weer K.F.C. dat aanvalt, maar de achterhoede van Heracles heeft geen moeite deze doorzichtige aanvallen af te slaan. En wanneer Hinnen dan ook langs de lijn snelt zet hij mooi voor maar Schlosser mist voor open doel. Heracles blijft aanvallen, maar het schieten is zeer slecht. Weer mist Schlosser voor open doel. Maar direct hierop is het Bouthoorn die hetzelfde aan de overzijde doet. Wan neer direct hierop Veen langs een bal door Buitens ingeschoten grijpt, kruipt K.F.C. door het oog van de naald. Bij een hierop volgende K.F.C.-aanval zet Wens veen prachtig voor doel, maar Mol mist. K.F.C. komt weer terug en krijgt zelfs nog net voor de rust een strafschop te ne men, die Mol tegen een Heraclesbeen schiet. Na de thee is het K.F.C. dat meer op aanval speelt en zoo dan ook in de kaart van de gasten speelt, die hierdoor dan ook goed van weten te profiteeren door het K.F.C.-doel steeds te belagen. Maar hun aanvallen worden steeds door slecht schie ten der binnenspelers niet benut. K.F.C. blijft op aanval spelen, maar ook zij heeft hiermede geen succes. Wel krijgt Dekker eenige schoten te verwerken, maar daar weet hij best raad mee. Veen heeft veel meer te doen, maar ook hij weet zijn doel voor doorboring te vrijwaren. Totdat Bul- ters bij een overwicht der Koogers den bal krijgt toegespeeld en hij langs de lijn snelt met het boven omschreven resultaat. Toen waren er nog zeven minuten te spe len, maar hoe de Koogers ook werkten, zij hadden geen resultaat, mede doordat ge heel Heracles verdedigde. Zelfs krijgt K.F.C. nog een vrijen trap te nemen, maar van Wensveen schiet naast het doel. Hierna fluit de heer Vermeer het einde van dezen in de beste verstandhouding gespeelden wedstrijd. SPARTA—MEXICO 0—1. De gisteravond in het Spartastadion te Rotterdam gespeelde wedstrijd tusschen Sparta en Mexico is geëindigd in een 10 overwinning van de Mexicanen. De ruststand was 00. L. P. S. V.R. I. S. Donderdag a.s., des avonds te 7 uur speelt de L. P. S. V. op het terrein aan den Zoeterwoudschen Singel een wedstrijd te gen R. I. S. uit Rotterdam. De Rotterdam mers komen uit met W. Lagendaal en eenige andere eerste klassers, de Leide- naars worden versterkt met verschillende derde klassers uit Leidsche clubs.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 5